ichoolsteegbosjes uniek complex in de provincie JtreCht hamersveldseweg wordt „zoveel mogelijk" intakt gehouden i Wel of niet afbreken van woningen en boerderijen afhankelijk van mogelijkheid tot inpassing „Natuur en landschap" stof tot diskussie EELNOTA „NATUUR EN LANDSCHAP" TWEEDE FASE COMMENTAREN EN MENINGEN LEES VERDER OP PAGINA 10 Deze week verscheen de deelnota Natuur en landschap" in het kader van het programma van eisen van de tweede fase. Een erg belangrijk rap port, vinden wij, omdat hierin niet al leen een inventarisatie van flora en fauna wordt gegeven, maar vooral ook, omdat de Schoolsteegbosjes uitgebreid worden behandeld en niet in de laatste plaats door het feit, dat een oordeel wordt gevormd, zo niet geveld over de bebouwing van de Hamersveldseweg, Smoussesteeg, Schoolsteeg, Zwarteweg en Horsterweg (buiten de bebouwde kom). BEBOUWINGEN Voor de autochtone bevolking van Leusden-centrum (het oude Hamers- veld) is vooral dit laatste een belang rijke zaak en wij vragen ons af, of dit onderdeel niet een betere begeleiding had verdiend. Zoals wij het zien, zijn wij van mening dat het al of niet af breken van de bestaande bebouwing in een apart rapport naar voren gebracht had moeten worden, nadat de desbetref fende bewoners voldoende waren ge ïnformeerd over het hoe en waarom Natuurlijk is het gestelde in het rapport voorlopig vrijblijvend, alleen maar een analyse en het uiteindelijke resultaat kan best heel anders uitpak ken Toch is dit een onderwerp, dat erg voorzichtig en met zorg behandeld dient te worden. Deze te zakelijke aanpak kan misschien wel in een rap port als Natuur en landschap" thuis horen, maar wij stellen ons voor, dat ook een wethouder het niet zo leuk zou hebben gevonden als zijn huis zou wor den geanaliseerd als ,,een ietwat slor dig geheel, architektonisch zonder enige betekenis en historisch zonder waarde, kan worden afgebroken", omschrij vingen, die we maar al te vaak in de deelnota aantroffen En ook al is een bepaald deel van de desbetreffende be bouwing reeds aangekocht door de ge meente, dan nog is deze koele aanpak niet op z'n plaats. Als we dit allemaal lezen, dan moeten we deheerKitselaar gelijk geven, als die in de raad naar voren brengt, dat de begeleiding van uitgekochten minimaal is. Een goede begeleiding begint niet met een derge lijke aanpak als boven omschreven! SCHOOLSTEEGBOSJES Een hoofdstuk apart is het complex Schoolsteegbosjes" We kunnen ons herinneren, dat burgemeester Van der Post ons vertelde (ten tijde van die „goeie ouwe tweede fase-oproer"), dat de Schoolsteegbosjes niet meer wa ren, dan verzamelingen hakhout. Waar devol als hakhout, maar niet als natuur gebied. Hij zei dit - en dat dienen we er volledigheidshalve bij te vermelden - naar aanleiding van wat het Landgoed De Boom van de Schoolsteegbosjes dacht. De huidige rapporten over de School steegbosjes (o.m. van het Staatsbosbe heer) spreken andere taal. Taal, die toch niet in de deelnota zelf is opge nomen, maar als bijlage mee is ge stuurd We willen hiermee niet zeggen, dat de plannen voor de Schoolsteeg bosjes niet zijn gebaseerd op deskun dige gegevens, maar toch horen derge lijke belangrijke zaken in de deelnota zelf thuis, als zwaarw9end argument. „Het is maatschappelijk onverantwoord om van de laatste restanten natuur gebied, als deze zijn, nog iets verloren te laten gaan, waardoor we potentiele mogelijkheden tot herstel voorgoed ver loren zouden laten gaan", is de kon- klusie van het Staatsbosbeheer, gedaan in 1974, dit jaar dus. Recente gegevens, waar wel degelijk rekening mee moet worden gehouden, vinden wij Aan de andere kant moeten we vast stellen, dat de wil bij het gemeente bestuur wel aanwezig is, om er alles aan te doen, om het waardevolle ge bied zoveel mogelijk intakt te houden. Het kunstmatig op peil houden van een hogere waterstand voor de belangrijk ste gebieden, behoort daartoe. Evenals het instellen van een rustzöne, hoewel we ons afvragen in hoeverre éen rust zöne midden tussen de bebouwing is af te dwingen, vooral als er na 1985 toch aan de derde fase zal worden be gonnen. Kortom, dedeelnota „Natuur en land schap" geeft genoeg stof tot diskussie. De behandeling ervan door het CML èn door de raad, zal veel wijsheid en misschien moed vergen. We weten allemaal, dat er gebouwd moet worden, dat er een tweede fase zal moeten ko men (zie ook elders in dit nummer) Het is de vraag, hoe we dat gaan doen. Wij troosten ons met de ge dachte, dat in tegenstelling tot vroe ger, toen eerst de huizen werden ge pland en gebouwd en daarna naar het aanwezige groen werd gekeken, dat nu (gelukkig) andersom is Of dat de zeldzaamheid van sommige delen van de Schoolsteegbosjes kan helpen behouden, weten we niet We kunnen alleen maar hopen, dat er erg voorzichtig met het „hakmes" wordt omgesprongen, ook al bestaat het des betreffende gebied overwegend uithak hout Bert Vos De Hameisveldseweg 'staan van het landschap, de bodem- steldheid en het bodemgebruik uit gezet. Voor biologen, natuurvorsers tere deskundigen allemaal erg inte- ssante lektuur, maar we zullen erop *e plaats niet op ingaan. We zullen 5 beperken tot enkele (wellicht he nrijke) konklusies en opmerkingen 'dit hoofdstuk. Het onderzoeksgebied onderscheidt in gunstige zin van de haar om wende gebieden. Op het punt van de Gotische factoren (facoren die niets ;t de biologie te maken hebben) kan uniek in de Gelderse Vallei genoemd Wen. Voor een rijk geschakeerde fra en fauna is daarom de belang- Me voorwaarde aanwezig. Het mo- landbouwkundig beheer drukt ïnwel de verscheidenheid. Land- toppelijk mag het gebied zeker ka- deristiek en gaaf genoemd worden. duidelijke verticale elementen bet gebied begrenzen en de reeds 3*ezige stedelijke bebouwing (Leus- --luid en Leusden-centrum) maken 'echter ook geschikt voor stedelijke touwing. De visuele hinder op om- ?eode terreinen wordt beperkt door soemde elementen. (onder)grond is een grotere rijkdom aan wilde planten te verwachten. Vooral bosranden, houtwallen en sin gels inclusief de erbij behorende sloten en greppels, dienen zoveel mogelijk on beroerd te blijven. Het refugium-aspect (wijkplaats) van deze elementen maar ook van steilrandjes, oude duikers, brugjes, solitaire bomen, hagen (bij er ven) moeten hoog worden aangeslagen. Bij de detailinnchtingsplannen zou moeten worden gestreefd naar het in passen van deze zaken in toekomstige groenstructuren. De rijkdom van de fauna is vooral wat insecten en vogels betreft nauw verbon den aan de vegetatie. Bedoelde verrijking met wilde flora doet ongetwijfeld de diversiteit aan „kleine fauna toenemen Het bedoel de beheer van groen-elementen heeft in principe te maken met het achter wege laten van bemesting en bespui ting en het voeren van doelgericht maaibeheer De wegbermen van de huidige land- bouwwegen zouden gedeeltelijk in groenstructuren kunnen worden opge nomen en naast bovengenoemde belan gen ook de herkenbaarheid van de |SÏ)AG 28 NOVEMBER1974 LEUSDER KRANT Belangrijk voor de huidige bewoners in het gebied is de vraag: wat zal plaats moeten maken voor nieuwbouw en wat zal kunnen worden gehandhaafd. Vooral voor de bewoners langs de Ha mersveldseweg in het algemeen buiten de bebouwde kom is dit een brandende kwestie. In de deelnota wordt hier nog al uitgebreid op ingegaan, kompleet met beschrijvingen van de boerderij of woning, een voorlopige taxatie en even tuele bestemming. Een foto van ieder objekt kompleteert het geheel. „Een aantal van deze gebouwen is tamelijk oud en om redenen van historische en architektomsche aard is het te over wegen om deze gebouwen te handha ven, eventueel te restaureren en te la ten „meespelen" in de nieuwe woon omgeving", zo zegt de nota. Getracht is een analyse te maken en voorlopig vast te stellen welke boer derijen en woonhuizen in ieder geval gehandhaafd dienen te worden. Het wel of niet handhaven van een objekt wordt afhankelijk gesteld van de antwoor den op de volgende vragen: a. Is het bouwwerk een karakteris tiek onderdeel van het oorspron kelijke wegdorp Hamersveld? b. Is het bouwwerk een monument in de zin van de monumentenwet? c. Hoe oud is het bouwwerk? d. Wat is de bouwkundige kwaliteit en de staat van onderhoud e. Is er sprake van een fraaie of kenmerkende architectuur? fHoe is het bouwwerk gesitueerd in zijn omgeving, met name de kombinatie met bestaande groen- elementen spreekt hier mee. Het is zeer moeilijk, aldus de nota, om in dit stadium reeds de toekomstige bestemming aan te geven Mogelijke bestemmingen zijn -wonen, verzorgende ambachtsbedrij- ven; kindercrèches, kinderboerderij, voorlichtingscentrum; sociaal-cul - turele aktiviteiten. In de deelnota wordt over de volgen de percelen positief geoordeeld. De percelen met (H) worden in het rap- - pori in ieder geval aangewezen om te ^örcferf ^ïïaÜÖh^fd al<f~de" nfrd hier uiteindelijk mee akkoord kan gaan. Hamersveldseweg 102 (Claverenblad H.); Hamersveldseweg 110 (twijfelge val, afhankelijk van de toekomstige detaillering van de wijk), Hamersveld seweg 112 (idem als bij nr 110), Ha mersveldseweg 114 (H), Hamersveld seweg 116 (H); Hamersveldseweg 118 (Rosmolen) (H), Hamersveldseweg 120 (H); Hamersveldseweg 124 (H), Ha mersveldseweg 67 (H); Hamersveldse weg 69 (H); Hamersveldseweg 71 (H); Hamersveldseweg 77 (H); Hamersveld seweg 87 (H); Hamersveldseweg 91. Hamersveldseweg 93 (H); Hamersveld seweg 95 (Munnikhove) (H), Hamers veldseweg 99a (H), Hamersveldseweg 101 (H); Hamersveldseweg 103, Ha mersveldseweg 107, Hamersveldseweg 113; Hamersveldseweg 115; Hamers veldseweg 117/119, Smoussesteeg 2; Smoussesteeg 5 (H). Zwarteweg 30, 40, Horsterweg 27; Horsterweg 29/ 29a, Schoolsteeg 2, 3, 4, 5 en 6. De niet genoemde percelen worden in de deelnota of slecht (niet positief) beoordeeld of worden in eerste in stantie aangewezen voor afbraak Het uiteindelijke doel van deze ana lyse is, zo lezen we in het rapport om tot een voorstel te komen tot handha ving van een aantal van de gebouwen waarbij de gedachte om het karakter van het oorspronkelijke wegdorp Ha mersveld voor de toekomst veilig te stellen, centraal staat. te handhaven bestaande betouwing al of niet te handhaven (nog lader te bepalen) niet te handhaven bebouwing mogelijke begrenzing van heterf rond de te handhaven bebouwing belangrijkste te handhaven loutopstanden huisnummers grens onderzoeksgebied nieuwe wijk kunnen verhogen. De bruikbaarheid van bosachtige ele menten en solitaire bomen voor een woonwijk mag voldoende bekend worden geacht. Van de artesische bronnen moet gezegd worden dat een onvergeeflijke fout zou zijn al deze bronnen onder gronds af te voeren. Levend water in een woonwijk is im mers iets dat niet anders dan met veel kosten (fonteinen) gemaakt kan worden De bestaande bronnen zouden benut moeten worden voor voeding van vijvers en sloten. Dat kan door een ondergrondse leiding, maar kan ook via ondiepe sloten, molgoten, speel plaatsen etc. Het zomer en winter stromende schone water kan een bij zonder aspect aan de directe woon omgeving geven. Ook een bron of pomp in de particuliere tuin is een (voor BESTAANDE BEBOUWING ui de redaktie) LEUSDEN/CENTRUM - In het kader van het Programma van Eisen voor Tweede Fase struktuurplan Hamersveld/Leusden verscheen deze week volgende deelnota. Het is deelnota 2: „Natuur en Landschap" Een belang- ie oota, dat blijkt wel uit de omvang van het rapport en de aandacht die aan t aspekten is besteed. Naast een vrij uitvoerige inventarisatie, historische Hergronden en dergelijke, is tevens een hoofdstuk gewijd aan de boerderijen iooohuizen langs de Hamersveldseweg, Zwarteweg, Horsterweg, Smousse- f-g en Schoolsteeg die in aanmerking komen om behouden te blijven of te rden afgebroken. Voor de desbetreffende bewoners van Leusden-centrum i belangrijk gegeven, ook al wordt ten aanzien van verschillende bebouwingen i oiet rechtsreeks een uitspraak gedaan. Voor tal van woongebouwen en erderijen is handhaving of afbraak afhankelijk van inpassings-faktoren in oieuwe woonwijken. Een apart hoofdstuk wordt aan de zogenaamde School- egbosjes gewijd (het gebied Zwanenburg, zoals het vanouds door de autoch- i> bevolking werd genoemd^. Hoewel niet alle bronnen in de deelnota zijn rmeld (waarom eigenlijk niet?) heeft men voor de samenstelling van deze ■Inota ook gebruik gemaakt van het doctoraal verslag uit de periode maart november 1973 van H. Bick: „Milieukartering Heiligenbergerbeekgebied eotarisatie, evaluatie en aanbevelingen - Rijksuniversiteit Utrecht. Wat treft de Schoolsteegbosjes zijn excursierapporten van het Staatbosbeheer i. 26-4-1973 en li-4-1974) als bijlage V toegevoegd. Wat betreft de kon- sies, die Staatsbosbeheer uit deze excursie-rapporten heeft getrokken, hierop [en we in deze samenvatting ook dieper ingaan. Kortom: „Natuur en Landschap" •Inota 2 van het Programma van Eisen voor de Tweede Fase, is een belang- ie DOta. Vooral door het Comité Milieuzorg Leusden zal deze nota extra bekeken moeten worden, omdat het CML juist voor het milieu en het ifubeheer is opgericht. De deelnota is, kompleet met kaarten en bijlagen, •als de vorige deelnota's, voor slechts twee gulden verkrijgbaar op het seeDtehuis. Voor hen, die belangstelling hebben voor natuur en landschap iet gebied, dat men tweede fase noemt, een deelnota om in bezit te hebben. Boerderij t Claverenblad liefhebbers) benijdenswaardig bezit en biedt mogelijkheden voor andersoortige begroeiing. De wijkspeelplaats kan met stromend water een extra dimensie krijgen Wellicht dat een fantasierijk ontwer per dit element in de nieuwe woonwij ken op een aardige wijze kan gebrui ken onderzoekingsgebied van deze i wordt begrensd in het noorden de Liniedijk, in het oosten door Valleikanaal, in het westen door Groene Zoom, terwijl in het zui- de grens wordt gevormd door de iiijde van de Schoolsteegbosjes inenburg). e deelnota gaat vrij uitvoerig in t oorspronkelijke situatie en waar- te menselijke invloeden hebben ge- In een apart hoofdstuk wordt het Van de huidige flora kan veel in de nieuwe woonwijken behouden blijven als de door de betreffende soorten de juiste groeiplaatsfactoren aanwezig blijven c.q. komen en het beheer van openbaar groen eveneens op het voort bestaan van wilde flora wordt afge stemd. Het afdekken van wegbermen met zgn „teelaarde" dient in dit verband te bliiven. want od schrale

Leusder Krant | 1974 | | pagina 9