Een voorspoedige groei van het volleybal in Leusden en Achterveld a vanti LEUSDENSE VERENIGINGEN IN HET ZONNETJE IMPALA 3NDERDAG 12 DECEMBER 1974 LEUSDER KRANT Volley-voorzitter is de heer P. A. van Roosendaal en secretaresse me vrouw R. v. d. Doe. De heer J. van Loenen is penningmeester en met hen verzorgen de dames Struiwig en Kuh de algemene-, de competitie- en de jeugdzaken. IMPALA-JEUGD Bijzondere aandacht schenkt men bij Impala aan de jeugd. Men houdt ze van de straat en in eigen huis bezig. Bijna de helft van de 250 leden beho ren tot deze categorie. Dat zijn jon gens en meisjes van 8 a 9 tot 14 jaar. Die spelen in drietallen het z,g, mini- volley, op een speelveld van 12 bij 4,50 meter en het net op een hoogte van circa 2,10 meter. In januari begint men aan een circuit- toernooi. Met diverse teams trekt men dan een hele dag naar clubs uit de om geving. De kampioenen promoveren naar hogere districten en kunnen als alles goed gaat in hetzelfde jaar nog kampioen van Nederland worden. Iets, wat overigens voor de senioren niet is weggelegd. S „DON BOSC.O" Het embleem van Don Bosco. DON BOSCO SLUIMERT Over de afdeling volleybal van 'Don Bosco' moeten wij helaas kort zijn. Na een bloeiende periode, met meerdere teams in de Nevobo-competitie, be vindt men zich thans in een soort van sluimertoestand. Officieel is de vol ley-afdeling opgeheven. Je kunt ook zeggen: overleden, maar nog niet be graven. Men wil wel, maar mist de mo gelijkheden. Wij hebben op Don Boscaeen gesprek gehad met de heer Kloostérman. Deze deelde ons mede, dat men bij Don Bosco sport altijd een zeer belangrijk element had gevonden in de opvoe ding van de jeugd. Mogelijk weet u nog, dat de 'echte' Don Bosco uit Turijn een zeer groot opvoeder was. Voorheen was het gebruikelijk, dat de interne leerlingen vrijwel het gehele schooljaar, ook gedurende de week einden in Leusden bleven. Die week einden werden voor een belangrijk deel gevuld met sport. Sinds kort ech ter brengen de jongelui om de twee weken de zaterdag en de zondag thuis door in de familiekring. Hierdoor is echter het spelen van wed strijden in competitieverband niet meer mogelijk en de aardigheid is er snel af, als het alleen maar gaat om de keizer zijn baard ACHTERVELD IN DE COMPETITIE Wat De Glind alleen niet kon, was ge zamenlijk wel mogelijk geworden. Vanaf september 1971 gingen de Ach- tervelders deelnemen aan de Nevobo- competitie. Ook hier, zoals voor be ginnende verenigingen, in de laagste klasse van district Eemland. In het af gelopen seizoen werd Avanti kam pioen en promoveerde van de 4e naar de 3e klasse. De dames deden het nog beter. Een oorspronkelijk bestaand meisjesteam bleek weliswaar geen blijvertje te zijn, maar de twee dames-seniorenteams maakten dat verlies meer dan goed. In 1972 promoveerde dames I van de laagste naar de 3e klasse om het jaar daarop meteen door te stoten naar de 2e klasse. Alle Avanti-teams handha ven zich in de inmiddels aangevangen competitie 1974-1975 in de top van hun afdelingen. Omdat in Achterveld helaas geen zaal van voldoende omvang aanwezig is, moet men voor het spelen van de competitiewedstrijden noodgedwon gen naar Amersfoort. Avanti speelt daar in de sportzaal 'De Koppel'. APOSTELEN EN MARTELAREN Je hebt apostelen en martelaren. Be stuurders van kleine(re) verenigingen zijn beiden. In zo'n gemeenschap is heel veel te doen om alles vlot te laten verlopen en meestal komt het werk neer op een of twee actievelingen. Dat is ook wel een reden van het feit, dat men zich na kortere of langere tijd moet terugtrekken. In 1972 trok de heer Boersen zich te rug en op de ledenvergadering van 2 november werd besloten, dat de drie navolgende leden de zaak zouden gaan runnen: mej. B. van Ruitenbeek, mej. C. van Dijk en de heer J Bosman. Mej. van Ruitenbeek kreeg als afge vaardigde voor de volleyballers zitting in het hoofdbestuur. Op de volgende ledenvergadering in 1973 moesten weer wtee vacatures vervuld worden. Mej. C. van Dijk bleef in het sectiebestuur en de heren J Vlaswinkel en M.J Jansen (in Achter veld kent u hem beter als Theo Jan sen) maakte het drietal compleet. De heer Jansen, die ons voorzag van de nodige informaties over Avanti-volley, kreeg als gedelegeerde zitting in het overkoepelend bestuur van de vereni ging. ERNST EN LUIM Het lijkt wel een ernstige zaak bij de volleyballers. Ze doen het ook bijzon der serieus op de maandagavond bij de training aan de Walter van Amers- foortstraat in Achterveld en zeker bij de competitiewedstrijden op vrijdag avond in Amersfoort, maar je kunt er ook lachen. Vooral bij de nieuwste volley-afde ling: het recreatie-volleybal. Iedere dinsdagavond van 20,- tot 21.30 uur is het in de Achterveldse Gymnastiek zaal een bijzonder gezellige avond. Echt voor hun plezier, de één noemt het afreageren en een ander denkt daarbij aan trimmen, wordt op recrea tieve basis gemengd volleybal ge speeld. Wat dat allemaal precies in houdt laat zich niet zo eenvoudig be schrijven. Maar wat let u'? Ga zelf eens kijken. De wat bedeesdere geïn teresseerden mogen ook eerst de heer Jansen, de ombudsman voor deze Avanti-sectie eens bellen (o3425-l 589). Bij Avanti betalen de 'echte' volley ballers een contributie van f 8,75 per maand (inclusief de bondsbijdrage) en de recreanten f 3,—. Juli en augustus zijn gratis. PC. EUSDEN Centrum. Als u meer Jt weten over volleybal in Leusden .et u net doen als wij en de heer van Roosendaal bellen (telf. 5496—1698). Tien tegen één, dat u ainenkort behoort tot de vele regel- ilige beoefenaars van deze sport, de gemeente Leusden wordt volley- I gespeeld bij Impala in Leusden- tntrum en -Zuid en bij Avanti in diterveld. Algemeen wordt aangeno- «n (zo begint een keurig foldertje in de Nevobo, de Nederlandse Vol- jbal Bond), dat volleybal een vondst geweest van de Amerikaanse sport kar William G. Morgan. Op een goe- dag in 1895 spande hij een tennis- op een hoogte van ongeveer 2 me- tussen twee bomen. Aan weerszij- n van dat net liet hij door twee aepen spelers een bal over en weer er het net slaan. De bal mocht daar- niet op de grond komen. En zo Qtstond volleybal. VELLE GROEI de loop der jaren is dit spelletje, in ile bedoeld voor diegenen, die bas- jtbal te inspannend vonden, zeer iel gegroeid tot een enerverende edstrijdsport, die met zijn spectacu- Het embleem van Impala. toedoen van de Canadese bevrijders na de tweede wereldoorlog en door een machtige demonstratiewedstrijd tus sen de Tjechoslowaakse topclubs Sparta en Slavia in 1947. personen. Het speelveld is 18 meter lang en 9 meter breed. Het wordt in twee vakken van 9 bij 9 meter ver deeld door een net, dat 9,50 meter breed is een een meter hoog. Voor he renvolley is de bovenrand van het net 2,43 meter boven de grond en bij de dames 2,24 meter. Het doel van het spel is, de bal over het net op de speel- helft van de tegenpartij op de grond te slaan. Een wedstrijd bestaat uit 3, 4 of 5 sets. In het rayon Amersfoort wordt, op enige uitzonderingen na, om drie sets gespeeld. Het team, dat het eerst vijftien maal de bal bij de tegenpartij op de grond krijgt, wint de set. Per set krijgt men een wedstrijd- punt. IMPALA VOLLEYBAL IN LEUS DEN C-Z De sportvereniging Impala is op 30 januari 1968 opgericht als gymnas tiekvereniging. Om ook eens wat an ders te doen en als een vorm van trim men ging men zich ook bezig houden met allerlei balspelen, waaronder vol leybal. In september 1968 werd de volleybal afdeling een zelfstandige sectie van Impala. Wat overmoedig schreef men Leusden/centrum - Uitde wedstrijd Impala - SSR. Annie van Roomen speelt de bal over het net, maar zal geblokkeerd worden. ire sprongen, zijn kei-harde smashes, n vele afleidingsmanoeuvres en zijn Kd doorgevoerde techniek, de toe- houwers net zo in vervoering brengt een goede voetbalwedstrijd og voor de eerste wereldoorlog ver- eidde deze sport zich als een olie- ek op het water eerst over Noord-, idden- en Zuid-Amerika en daarna 'er China en Japan. Met de Ameri- unse soldaten kwam volleybal tij- :ns de oorlog naar Europa. Hoewel :ze sport in Engeland nooit populair geworden, bracht de Engelsman w Lake volleybal in 1928 naar Ne- irland. ier viel deze sport direct bijzonder m smaak. Een der grote gangmakers i het volleybal in Nederland was I Pater Buis. Werkelijk grote belang- illing kreeg volley in ons land door Op 6 september 1947 werd de Neder landse Volleybal Bond (Nevobo) in Amsterdam opgericht. Inmiddels was in Parijs op 20 april van dat jaar door veertien landen, waaronder Neder land, de Internationale Volleybal Fe deratie in het leven geroepen. Momen teel zijn 110 landen lid van deze fede ratie. Wel een bewijs, dat volleybal overal goed is aangeslagen. WAT IS VOLLEYBAL? Hoewel deze sport, maar dan meer als een speelse verpozing, ook buitenshuis (op campings en op het strand bij voorbeeld) wordt gespeeld, is volley bal een uitgesproken zaalsport gewor den. Het seizoen duurt van september tot mei. Er wordt gespeeld met teams van zes hetzelfde jaar reeds in voor de compe titie, hoewel nog niet het vereiste mi nimum van zes spelers en drie reserves voorhanden was. Met een leugentje om bestwil gaf Impala negen spelers op. Vertelt u maar niet verder, dat zich hieronder twee 'papieren' spelers bevonden. Het was gelukkig maar voor even. Weldra had men voldoende leden en vol enthousiasme werd gestart in de 4e klasse (de laagste) van rayon Amersfoort. De heren promoveerden ieder jaar naar een hogere afdeling tot in de eerste klasse. Toen kwam een organisatiefout aan het licht. Men had verzuimd, tijdig voor verjonging van het team te zor gen. Gevolg: degradatie naar de 2e klasse. Onder leiding van trainer-speler Eddy Smits lijkt promotie dit jaar weer vrijwel zeker. Dames-I (trainer Pim v.d. Biezen) speelt in de eerste klasse. Vorig jaar misten de dames juist de promotie naar de overgangs klasse van district Eemland. Mogelijk, komt dat nu dit jaar? De kans schijnt er in te zitten. HET GAAT VOORSPOEDIG Impala-volley ontwikkelt zich meer dan voorspoedig. In 1968 begonnen met (bijna) één team, heeft men thans niet minder dan elf equipes in de competitie en wel 5 heren- err 6 damesteams. Men heeft ruim 250 werkende leden. De volleybal-sectie heeft een eigen clubblad, de 'Roedel'. Impala's, een soort gazelle, leven m roedels (kudden). Men bleef met de naam van het blad dus wel in de buurt. Het lidmaatschap van Impala volleybal kost f 7,- per maand voor senioren, resp. f 2,50 per maand voor de jeugd tot 16 jaar, vermeerderd met de bondscontributie (f 1,— resp. f 0,75) en éénmalig de kosten van de sportkeuring. Voor oudere leden (vanaf achter in de dertig), die zich niet willen of kunnen binden aan competitie-verplichtingen, doet Impala ook aan recreatie-volley bal. Hier wordt wél gemengd gespeeld. Het gaat hoofdzakelijk om de gein en het borreltje na afloop gaat er best in. NIEUWE KLEUREN Dit jaar komt Impala met een nieuw clubtenue voor de dag. Men speelt in donkerblauwe broek (ook de dames) en wit shirt, met op de rug in blauwe letters 'Impala-Leusden'. Mevrouw Guariento, u kent ze beter als de 'Dropkoningin van de Leusder markt', heeft de eerste teams van de heren en de dames voorzien van degelijke trai ningspakken De heren spelen in de sportzaal 'De Koppel' in Amersfoort (op vrijdag v.a. 20,- uur) en de dames in de Leusden- se sportzaal in Groenhouten (maan dags v.a. 19,— uur). Volledigheidshal ve vermelden wij nog, dat de volley- recreanten hun wedstrijden (of wat daarvoor doorgaat) op donderdag avond spelen in de gymnastiekzaal in Leusden-Zuid. oor volleybal bestaat in Achterveld «1 animo. Al vóór de oprichting van i sportvereniging Avanti (met •mnastiek, badminton en volleybal) 'frd er in Achterveld volleybal ge peeld. Met name op de Rudolph- ochting. Daar bestond de volleybal- lub 'De Glind'. njwel direct na het ontstaan van Ivanti op 13 mei 1971 trad De Glind 3 bloc toe tot de sportvereniging, len beseft wel, dat er voor twee ge lijksoortige clubs in Achterveld geen plaats was. Je kunt ook beter één le vensvatbare vereniging hebben dan twee, die maar net, of net niet, het hoofd boven water kunnen houden. De volleybal-sectie is vanaf het begin een zelfstandig bestuurde afdeling van Avanti geweest. De heer G. Boersen, de grote volley-animator in het Ach terveldse, vertegenwoordigde de vol- leyers in het hoofdbestuur. Nu ging Avanti zich ook aansluiten bij de Ne derlandse Volleybal Bond (Nevobo). chterveld Het embleem van Avanti Achterveld. Het herenteam van Avanti-volleybal. 'I Avanti- dames- volleybalteam.

Leusder Krant | 1974 | | pagina 11