Bieshaar de Noorderinslag in gebruik Voorlichtingsfilm van Leusdenaar Jan Willem Muller in première Eerste Vallei-konsert met Amsterdams barok-ensemble „Musica da Camera" Eerste verkeerslichtinstallatie op „EEN WEG VOOR HET KIND, WAAR DE AUTO MAG KOMEN" BULKBOEKEN Ingezonden: WOUDENBERGERS BOTSTEN IEUSDER KRANT, MET DE VLAAMSE NEDERLANDSE komplete boeken in krantenvorm PRIJS PER STUK 1.75 Op de film zie je ze voorbij stuiven, die auto's, als grote logge, gevaarlijke monsters, hetgeen ze in wezen óók zijn. Wat is zo'n kinderlichaampje broos en weerloos in verhouding tot zo'n bruut stuk snel zich voortbewegend metaal! Hoeveel kinderen verongelukken er op weg naar en van school! Hoeveel spelende kinderen verongelukken er, een bal op de rijweg achterna hollend' Hoeveel jonge kinderen verongelukken er, doordat ze plotseling tussen een rij geparkeerde auto's tevoorschijn komen, in een smalle woonstraat, waar tweezijdig mag worden geparkeerd en waar het autoverkeer óók nog doorheen moet racen! Leusden heeft in zijn nieuwe wijken verkeersdrempels en verkeersobsta kels aangebracht, waardoor de auto mobilist zich ervan bewust wordt, dat hij een woonwijk in rijdt, het woon erf van spelende kinderen en voet gangers In de film zijn dan ook ver schillende Leusdense scènes opgeno men. Een film, warm aanbevolen voor allen, die het autoverkeer in de woon wijken willen afremmen ter meerdere veiligheid van het spelende kind en de voetganger! (buiten de verantwoordelijkheid van de redaktie) Geachte redaktie, In de Leusder Krant van 6 december heb ik uw artikel gelezen, en ook de foto's gezien, van het winkel-centrum ,,de Bieshaar". Als werknemer in het winkel-centrum ,,de Bieshaar" kan ik het niet met uw artikel en de daar bij geplaatste foto's, eens zijn. Er zijn een paar dingen die mij van het hart moeten over uw artikel. Daar ik zelf werknemer ben in dit winkelcentrum, kunt u zich best in denken, dat ik mijn naam niet graag in uw krant geplaatst zie. Uw foto's hebben leegloop van het winkel-centrum gekonstateerd. Ik vraag mij af wanneer deze foto ge maakt is, en hoe lang de fotograaf werk heeft gehad om deze lege parkeerplaats op de gevoelige plaat vast te leggen. Het is meestal zo, dat de parkeerplaats de gehele dag vol staat met auto's. En wanneer een klant komt, kan hij of zij meestal de auto niet kwijt, omdat de parkeerplaats de hele dag praktisch vol staat. Wat betreft de troep achter het winkel-centrum valt het echt wel mee, sinds er door de winkeliers containers zijn geplaatst. Het was vroeger zo, dat er één grote container stond, en als die leeg stond, was hij de volgende 'dag tot aan de rand toe gevuld met troep uit de buurt (niet iedereen deed er aan mee). Er werd gras ingegooid, hele heggen, oude matrassen, spiralen, zelfs oude wasmachines, en de oude fietsen niet te vergeten. Nu dit niet meer kan omdat de containers op slot gaan, is men met een klacht gekomen. Wat betreft de lege kisten, deze worden door ons keurig opgestapeld. Wanneer er zaterdagavond zo'n kleine 200 kisten tegen de muur staan, moeten wij maandag 70 tot 80 kisten opzoeken, omdat de kinderen uit de buurt er zo lekker mee kunnen spelen, en er zulke TOEKOMST EN TECHNIEK IN DE LITERATUUR VAN VANDAAG (Van de redaktie) LEUSDEN/CENTRUM - Binnen de gemeente Leusden is de eer ste volwaardige verkeerslichtin stallatie geplaatst. Deze instal latie werd aan de Noorderinslag in gebruik gesteld op de kruising met de Rossenberglaan-Groen- houten/noord. De wegmarkering werd aan deze installatie aan gepast. Vooral voor de overste kende kinderen naar de scholen en de sporthal in Groenhouten een veilig gevoel. Deze installa tie is trouwens nog maar een begin. Er zijn er nog meer ge pland, onder meer op de krui sing Noorderinslag/Hamersveld- seweg en de Middenweg/Asschat- terweg. Foto Janus Visser. LEUSDEN - Een aanrijding tussen een auto en een tractor vond 's morgens 4 december te 7.30 uur plaats nabij het restaurant van Aart Jansen De auto, bestuurd door de heer R uit Wouden berg, raakte bij het tegemoet rijden het linkerachterwiel van de tractor, be stuurd door de heer V. uit Woudenberg. De tractor ondervond geen schade. De auto van de heer R. werd aan de linkerzijde zwaar beschadigd. jWtKÜAÜ 12 DECEMBER 1974 LEUSDER KRANT Rnnmark 3 - Leusden-centrum LEUSDEN- Op uitnodiging van de „Nederlandse Vereniging voor Be scherming van de Voetgangers", Buitenhof 6 te 's-Gravenhage, maak ten de Leusdenaren Ton Lith en Jan Willem Muller de film Een weg voor het kind, waar de auto mag komen". Deze 16 millimeter film in kleur, die 18 minuten „lang" is, ging zater dagmiddag 7 december in premiere in de nieuwe Gemeente-cantine aan de Zwarteweg 18 te Leusden-centrum. De burgemeester en enkele wethouders van Leusden, alsmede verschillende politiefunktionanssen uit de regio, me dewerkers en vertegenwoordigers van wijkraden waren hierbij aanwezig. De „Nederlandse Vereniging voor Bescherming van de Voetgangers", vraagt in deze film op indringende wijze aandacht voor het huidige ver- keersmilieu, waarin onze kinderen vaak spelen. Dit verkeersmilieu betreft de zogenaamde woonstraten. „We hebben in deze voorlichtings film getracht aan te geven, te visu aliseren, waarin de gevaren schuilen, en welke ongeval risiko's kinderen lopen in deze vaak zo rustige ver- keers gebieden. Vervolgens wordt aandacht besteed aan de mogelijkheden tot omvorming van deze straten tot zogenaamde woon erven, die zó worden ingericht, dat het autovervoer zich aanpast aan de speel- en verblijffunktie voor de be woners", aldus de toelichting. Gezien de urgentie van de problemen en het karakter van de film zou de „Nederlandse Vereniging voor Be- „Nederlandse Vereniging voor Be-« scherming van de Voetgangers" alle wijkraden, alle politie-verkeers- in stanties, die kunnen worden betrokken in de straten aanleg van een nieuwe woonwijk, in de verbetering van de verkeersveiligheid in een oude woon wijk, en alle planologen, die de nieuwe woonwijken op papier zetten, willen aan bevelen deze film te draaien en te vertonen. Na afloop van het zien van de film zou in de diverse sectoren kunnen worden gediscussieerd hoe het levensgrote verkeersprobleem en de veiligheid van spelende kinderen en van voetgangers in elk speciaal geval zouden kunnen worden aangepakt. In oude wijken zouden verbeteringen kunnen worden aangebracht, zoals de film die aangeeft In nieuwe wijken zouden de verkeersdeskundigen van de politie en de stedebouwkundigen reeds bij het eerste schetsplan van een woonwijk het verkeersveiligheids- probleem voor de woonwijk gezamen lijk kunnen bestuderen De film „Een weg voor het kind, waar de auto mag komen", is te huur voor een één malige vertoning voor het bedrag van f75,00. Een kopie van de film is verkrijgbaar voor f2.000,00 De film is samengesteld met mede werking van Mevrouw Van der Does, voorzitster van de „Vereniging voor Bescherming van de Voetgangers". Ir. Hakkesteegt, rektor aan de Tech nische Hogeschool te Delft, Ir Th. de Jong van Openbare werken in Delft, de Verkeerspolitie te Delft Geluidsman is J. de Hessele. Montage en regie: Ton Lith. Regie en produktie: Jan Willem Muller. Zoals gezegd: het is een indringende film, die de verkeersmoeilijkheid en het gevaar op straat duidelijk in beeld brengt. In de vroege ochtenduren ziet men de kinderen, met de schooltas in de hand, hun huizen verlaten- „Dag, mam", zwaaiend naar de achterblij vende moeders. De kinderen huppelen naar school, wringen zich tussen rijen geparkeerde auto's door om te kunnen oversteken, kunnen vaak net op het nippertje passerende auto's ontwijken. De jongere kinderen verschijnen met hun plastic scootertjes en poppenwa- gentjes op de trottoirs en veelal ook op de rijwegen. Op diezelfde tijdstippen zet een stoet automobilisten zich in beweging, op weg naar het dagelijkse werk, vaak gejaagd, vaak verstrooid, vaak in tijd nood, vaak met de gedachten reeds bij het werk. De gaspedalen worden ingedrukt, de automobilisten scheuren weg. leuke huisjes van maken. Wat betreft het artikel in uw krant; er zijn al diverse mensen uit de Prin ses Christinalaan geweest en hebben gezegd, dat zij niet achter deze aktie staan Wat betreft het parkeerprobleem, kan ik u het volgende wel vertellen: Wan neer er twee vrachtwagens staan te lossen, wat zelden of nooit gebeurt, en een zelfstandige om tien uur even een kopje koffie thuis komt drinken, is het maar een kleine moeite om voorom te rijden. Natuurlijk heeft deze man het volste recht om achterom te rijden, maar waarom vraagt zo'n man niet even aan de chauffeur, of hij nog lang werk heeft met lossen of met laden, in plaats van meteen de politie op te bellen, als hij zijn zin niet krijgt? Wanneer de politie dan ten tonele verschijnt, is de vrachtwagen vertrokken, maar ook de man die zo nodig een kopje koffie moest drinken. Als al die mensen nu eens een beetje nauwer met elkaar samen gingen wer ken, was er ook wat dit betreft een hoop ellende uit de wereld geholpen. Ik schrijf dit als werknemer van het winkel-centrum „de Bieshaar", omdat ik mij er nauw bij betrokken voel. Met vriendelijke groeten. (Naam en adres bij de redaktie bekend). COMMENTAAR REDAKTIE. Het door de geachte schrijver be doelde artikel over De Bieshaar is een uittreksel van de brieven, die omwonenden van de Bieshaar naar raadsleden en Gedeputeerde Staten zou den èn van de diskussie die daardoor in de raad ontstond. Niet wij konstateerden een leegloop van de Bieshaar (waarmee overigens het leegkomen van winkels wordt bedoeld), maar raadsleden en de wethouder. De foto van de Bieshaar bij bet artikel (voorzijde) was louter als illustratie bedoeld om aan te geven welk winkelcentrum het betrof. De foto graaf (noch de redaktie) heeft daarbij gelet op het aantal geparkeerde auto's, want daar ging het in eerste instantie om. Dat u schrijft, dat er juist zoveel geparkeerd wordt en zo druk is, is juist. Ook dat was een punt in de klach ten van omwonenden. De uitritten wer den geblokkeerd. De foto van de achter zijde van het winkelcentrum was even eens illustratief bedoeld Overigens moet u met bovenstaande brief niet bij de redaktie zijn, maar bij de raad of bij de omwonenden die klagen. Wij hebben als krant alleen maar gesigna leerd. Het lijkt ons toe, dat bewoners en winkeliers - als ze er allemaal hun best voor doen - best in staat zullen blijken te zijn om in volledige har monie met elkaar samen te leven. LEUSDEN - Het eerste konsert van de serie valleikonserten wordt gege ven op: maandagavond 16 december om 20.00 uur in de Hervormde Kerk aan de Arnhemseweg te Leusden-zuid. Losse kaarten zijn aan de zaal te ver krijgen a f6,50. De toegangsprijs voor kinderen bedraagt f3,25. Het Amsterdamse barok-ensemble „Musica de Camera" zal de spits af bijten. Het Amsterdamse barok-ensemble Musica de Camera werd in 1965 opge richt door clavecinist Tom Koopman. Uit de naam blijkt reeds dat zij zich bezighouden met de vertolking van barok-muziek, maar het bij deze ver melding te laten zou het gezelschap on recht doen. Barok-ensembles zijn sinds de laat ste wereldoorlog als paddestoelen uit de grond geschoten. Vergeleken met voor die tijd hadden bijna alle het ken merk dat zij de 18e eeuwse muziek op een artistiek meer verantwoorde wijze uitvoerden dan ooit het geval was ge weest, nadat in het midden van de ro mantiek een componist als Bach door iemand als Mendelssohn werd her ontdekt. De romantische interpretatie van 18e eeuwse muziek hield lang stand. Het streven naar authenticiteit is van be trekkelijk recente datum. Maar wat verstaat men onder een authentieke uitvoering? O.a. bijvoorbeeld de strak kere tempi. Het heeft eigenlijk nog ta melijk lang geduurd alvorens het kon- sertpubliek hieraan kon wennen. Er is echter nog meer. Hans Brandts Buijs merkte eens op: „Als ik naar een mu seum ga verwacht ik daar geen re- produkties te zien". Hij suggereerde daarmee te kiezen voor muzikale in terpretatie met behulp van de daarvoor geëigende instrumenten en liefst ook de omgeving. Een goed begin om te trachten iets terug te vinden van de „klanksfeer der oude muziek". Over dit laatste onderwerp werd in 1974 een boekwerkje uitgegeven door niemand minder dan de cellist en gambist Carel van Leeuwen Boom kamp. Een zeer instructief werk maar met een wat trieste eindconclusie: helemaal gelukken zal het wel nooit, maar men dient daar wel naar te streven Het ensemble van Tom Koop man lijkt in deze minder pessimis tisch Het is m.n. zeer principieel ge oriënteerd op de uitvoeringspraktij ken van de 17e en 18e eeuw. De leden van het gezelschap hebben zich op een bijzondere wijze ingeleefd in de stijl- principes van de barokmuziek zoals die zijn terug te vinden in aanwijzin gen uit dezelfde tijd. E.e.a. heeft als gevolg dat de muziek wordt uitge voerd in de zg. kamertoon, die ruim een halve toon lager ligt dan de kon- serttoon die wij vandaag aan de dag kennen. Het is niet beslist noodza kelijk hiervoor de instrumenten uit het museum te halen. De strijkinstrumen ten van het ensemble zijn toevallig oude meesterinstrumenten. De hobo en het clavecimbel zijn copieën van een museumexemplaar Meer dan welk ensemble ook is het Tom Koopman, als leerling van Gus- tav Leonhardt, gelukt een indruk te geven hoe barokmuziek in de tijd van ontstaan geklonken moet hebben. De stichting Vallei-konserten beschouwt het dan ook als een grote eer met Musica de Camera het seizoen 1974/ 1975 te openen. Zij treedt op 16 decem ber op als trio, waarbij Ku Ebbinge de barok-hobo bespeelt en Jaap ter Linden de barok-cello en de viola da gamba. Terloops zij vermeld dat deze combinatie met Lucie van Dael, barok-violiste, de vaste kern uitmaakt van het barok-orkest Musica Anti- qua Amsterdam Het gezelschap heeft reeds vele buitenlandse tournees ge maakt Zeer hecht is ook de samen werking met de banton Max van Eg- mond Het programma dat op 16 decem ber ten gehore zal worden gebracht biedt een rijke variatie aan barok-com- ponisten. Zo bijv. Girolamo Frescobal- di (geboren in 1583) Deze componist behoort met tijdgenoten als Sweelinck en Byrd tot de vernieuwers van de muziekliteratuur voor toetsinstrumen ten als orgel en clavecimbel. Fresco- baldi is daarvan wel de meest tem peramentvolle en orgineelste. Deze Italiaan verbleef enige tijd in Vlaan deren waar hij vermoedelijk organist van de kerk in Mechelen is geweest. Beroemd zou hij echter pas worden als organist van de Sint Pieterskerk te Rome welke functie hij vervulde tot zijn dood in 1643. Enige clavecimbelwerken zullen ten gehore worden gebracht. Verder staan op het programma Preludia en Fugas uit Das Wohltemperierte Clavier van Johan Sebastiaan Bach (1685-1750). Het trio valt o m. te beluisteren in een sonate van de Boismortier(1691-1755) en Geminiani (1680-1762) Van de be roemde componisten die voor deze instrumenten hebben geschreven als Marin Marais (1656-1726) en de Ne derlander Pieter Hellendael (1721- 1799; zullen werken voor resp. viola da gamba en cello ten gehore worden gebracht Het kan niet anders dan dat wij in Leusden binnenkort getuige zullen zijn van een unieke gebeurtenis in de geschiedenis van wat eens genoemd werd de Commissie voor Kamermu ziek. Voor wie het nog niet wist is deze mogelijkheid geschapen door samen werking met de gemeente Barneveld, zeer grote steun van de Stichting Het Nederlandse Impressariaat en last but not least de medewerking van de ge meentebesturen en het enthousiasme dat onze abonnementhouders reeds bij voorbaat aan de dag hebben ge legd. De abonnementsverkoop is thans ge staakt wegens beperking van het aantal beschikbare zitplaatsen De gelegen heid tot losse kaartverkoop aan de kerk op de avond zelf blijft echter van kracht Id 19^71 hield de NOS samen met de ST een SF- korte verhalen-prijs- Hg. Er kwamen zo'n paar honderd neodingen binnen en daarvan kwamen ifl voor beoordeling in aanmerking, ervan zijn de dertig beste (eindelijk) iOeDgebracht in een bundel, uitge ven in de Bruna- SF-reeks (nr. 28). üa ruim drie jaar wordt dat ook de »gste tijd, want deze bundel was al ■el eerder aangekondigd Maar wat i het vat zit, verzuurt niet, zullen i bij Bruna hebben gedacht en boven in is het op zich al een kunst om tzo'n veelheid aan verhalen de beste I te zoeken, afgezien nog van wat de ry heeft beslist. t bundel is niet alleen interessant i verzameling (bloemlezing heet dat doof ik) van Nederlandstalige SF- rhalen, meest geschreven doorama- ars Het is tevens bijzonder boeiend a de beoordeling van de jury van gepubliceerd verhaal te lezen. In bundel is namelijk het komplete ry-rapport van alle meedingende ver- ilen opgenomen. De samenstelling en eindredaktie mdeze bundel lag in handen van Enk lokester, die ook in de jury zitting id. Evenals de beoordeling van de jury ook de keus van Lankester aan- chtbaar te noemen, tenzij dit wer- lijk het beste resultaat is geweest, U ik betwijfel. Er zit uitstekend werk ssen Zoals van de winnaars. Wim irkunk's „Tweelingstad", hoewel en origineel onderwerp, is boeiend i geloofwaardig uitgewerkt, terwijl J. Bruning's „Donor gezocht" 3 goede kwaliteit heeft. Dit ver- el was trouwens al eerder gepu reerd nadat het een prijs won in tNCSF- wedstrijd enkele jaren daar- »r en werd daarom uitgesloten voor slname. lullen van Remoortere speelt met radoxen in een tijd-reis-verhaal en *t dat uitstekend „De suikerspin" i Maria Vogelzang is een gevoelig ije SF, typisch vrouwelkjk geschre- 3. maar daarom niet minder goed. -a Burkunk maakte zijn eigen versie 3 het ontstaan van de mensheid in 3 uitstekende verhaal „De Bar ren". E. van der Auwera schreef eerste wet", gebaseerd op het totthema, maar toch net iets anders. Zo zijn er wel meer goede ver ten op te sommen. Maar toch zijn il alle dertig van deze kwaliteit. Maar dat moet u zelf maar gaan sen Smaken blijven verschillen Dat Tees de jury Bert Vos.

Leusder Krant | 1974 | | pagina 5