MILIEU JOURNAAL 4 Hallo, meisjes en jongens rMfltwieik V;e f tal KINDER PAGINA BRIEVEN VAN LEZERS Bio-industrie Ons voedsel Arm en rijk ceiiqppe\ bancuuj róelW Kon Door de deur heen wurgen Tjips, klopklop Speeltuig 19 december 1974. Zoals jullie kunnen zien gaat onze bladzij deze keer over 'voedsel'. De chr. basisschool 'Groenhorst' in Groenhouten heeft gezorgd voor teke ningen en verhalen hierover. Ze hebben wat verder nagedacht over wat we eten en over het voedsel van de mensen in ontwikkelingslanden. Als we hier om ons heen kijken zien we dat iedereen zoveel kan eten als hij maar wiL De t.v.-reklame leert ons iedere avond ons vol te stoppen met dikgesmeerde margarine boterham men vol chocoladepasta, om van snoep, chocolade en zoete frisdranken maar te zwijgen! Maar is dat vele, vaak zoete of vette eten wel goed voor ons? Ontzettend veel mensen in Nederland moeten hun uiterste best doen, om dat vet weer kwjjt te raken. Sommige zijn er al ziek van, andere worden het binnenkort, wanneer ze te dik blijven. Daarom zal iedereen die gezond wil blijven mmder en gezond moeten eten, dus: groenten, fruit, bruinbrood, melkprodukten. Kennen jullie de voedselschijf? We zullen ook meer beweging moeten nemen. Sport is goed voor jullie alle maal! Laten we een paar dingen die we dagelijks eten eens wat nader be kijken. Vroeger kon je fruit en groentesoor ten in bepaalde tijden van het jaar eten. Nu ze ook in kassen groeien, kunnen we praktisch het hele jaar door alles krijgen. We proberen de natuur naar onze hand te zetten' Soms is dat fijn maar soms ook niet. Denk er maar eens aan dat er ook zoveel kunstmest,bestrijdingsmiddelen en kleurstoffen gebruikt moeten wor den om ons eten er mooi uit te laten zien. Ook bij de veeteelt zien we dat we proberen de natuur naar onze hand te zetten. Koeien eten in de zomer gras. in de winter hooi, maar omdat we zoveel mogelijk melk willen hebben, geven we de koeien bijvoeding, vaak snijmais voederkoeken e.d. In de var- kensmestenjen zien we het zelfde. De varkens krijgen een uit-gedokterd dieet met als doel de varkens zo snel mogelijk slachtrijp te maken. Ze hou den de varkens dan in kleine ruimten, omdat veel eten en weinig beweging sneller zware dieren levert. Kippen worden ook in kleine hokjes bij elkaar gezet de z.g. legbatterijen. Je hebt kippen, die er voor bestemd zijn om zoveel mogelijk eieren te leggen en andere zijn juist voor de slacht. Maar ondanks al onze kundigheid blijkt het toch steeds moeilijker om voldoende voedsel te vinden. Dieren worden kunstmatig opgefokt en de zee wordt leeggevist of is zo vervuild dat een aantal vissoorten er aan doodgaat. Ook kunnen we er nog steeds niet voor zorgen dat de mensen in de z.g. derde wereld voldoende eten krijgen. Als we kranten lezen zien we, dat vreselijk veel mensen sterven door hon ger of toch nog ui leven blijven, maar do.or tekorten allerlei ziekten krijgen. Gelukkig zijn er nu veel mensen die bezig zijn om uit te zoeken hoe het nu verder moet. Wat moeten we eten om gezond te leven? Hoe kunnen we onze aarde leefbaar houden? Hoe kunnen we zorgen dat iedereen over de hele wereld voldoende heeft om te leven? Misschien hebben jullie hier zelf ook wel een idee over! Jullie kunnen altijd schrijven naar: A.d.V. MILIEU-JOURNAAL, Boerma, Dordogne 18, Leusden-C. Bio-industrie is als er een dier geboren wordt bijvoorbeeld een kalf, wordt hij in een hokje gestopt waarin hij zich nauwelijks kan bewegen. Er schijnt kunstmatig licht, want dan groeien ze sneller. Ze krijgen ook hormonen door het eten, dan worden ze vetter. Als ze goed vet zijn, dan wordt het vetgemeste kalf naar een wagen gedra gen, want het heeft nooit leren lopen. Dan wordt het naar het abattoir ge voerd en geslacht. Tiemen (klas 5) Het bespuiten van eten is niet nodig, je kan net zo goed de mensen zeggen dat het andere kleurtje van vlees of groente net zo goed is. Natuurlijk heeft het wel voordelen, want de mensen kopen meer vlees of groente als er een mooi kleurtje aan zit. Nadelen heeft het ook wantje hebt natuurlijk mensen die weten dat vlees of groente wordt bespoten en dan kopen ze zowat niets meer. En zo heb je voordelen en nadelen van het bespuiten van eten. (klas 5) Jantje van de rijke landen: Onze buik is onze God en we eten ons kapot. Al het eten schrokt door onze keel en daarna zien we paars en groen en geel. We zijn voor ons eten veel te gul, maar een centje voor de arme landen dat is flauwekul. Wij eten veel te veel taartjes en gebak, daardoor staan onze broekriemen helemaal strak. Hatsji-Boea van de arme landen: Wy hebben geen kleren om aan te doen en in de rijke landen stikken ze in de poen. Wij vechten om een bakje water, maar in de rijke landen geven ze het aan de kater. Men kletst en praat in Rome en men zegt dat er voedsel gaat ko men. Dat is niet waar, want men begint pas over vyf jaar. In de njke landen eten ze zich vet, maar wij lijken meer op een halfdood skelet. Tiemen, Roland, Ewout (klas 6) Mensen willen altijd het beste uit het beste. Dit heeft met bio-industrie te maken. B.v. koeien, of kalven worden in een klein hokje gezet waarin ze zich niet kunnen bewegen. Dan worden ze ge voerd met voer waar veel eiwitten in zit en waarvan ze gaan groeien, soms gaat dit op de lopende band (het voer). Als ze na een paar weken flink gegroeid zijn, brengt men de koeien naar de slachterij. Caroline Nolten (klas 5). Ik vind niet dat het nodig is van bio- industrie. Het is eigenlijk in de ene plaats iemand voorliegen. Kijk er is niks lolligs aan om een kalf of wat dan ook vet te mesten, maar wij hebben er zelf aanleiding voor gegeven. Het is alleen om de klant tevreden te stellen. Stel dat een oude koe wordt geslacht en een biefstuk op tafel komt dan zeggen ze: wat is het taai en daar gaan ze dan wat aan doen, zodat je een lekker mals ding krijgt en desnoods doen ze er nog een kleurstof over heen, dat verkoopt beter. Logisch want wie koopt er nu een bleek lap- pie? Rogier (klas 5) t-fc (f tc.'n, oLc^ t\ cLc-ot. cL*. -ALi+'n. ■&<- Jl aiut Eet niet tjips klopklop en worstjes, want daar zit te veel vet in. Eet alleen maar wat nodig is. Zoals fruit, en bruinbrood, en bronwater dat is tenminste goed voor u. Want door vet wordt je dik, want men wil toch niet dik worden of wel? Rob en Luc (klas 4) 4.4 i4 44. 4*. j\4 4.Ü4 4 t 41 AAUaua. *»<J?JLC4. (Van een jeugdige lezeres, ontvingen Wij de volgende bijdrage voor de milieukrant.) Milieubewust Onbewust doen wjj allemaal mee aan de vervuiling van ons milieu. Van alle kanten hoort men tegenwoordig: Ons milieu gaat achteruit! Neem nu, eens de weg die de Noorderinslag met de Burg. de Beaufortweg verbindt. Langs deze weg staan veel bloemen. Zand- kool, koolzaad, kamille en de be schermde dauwnetel, kan men hier vinden. Ais men hiervoor de ogen opendoet, kan men zelfs zien dat over een paar jaar niet veel meer van deze bloemen over is. Dat komt omdat de vervuiling van auto's en papier op volle toeren draait. Of die weg nou nodig is, is ook maar de vraag. Men kan m.L net zo goed over de Noorder inslag rijden. Men heeft nu zelf geconstateerd dat hier ons milieu achteruit gaat. Nu gaat u er misschien eens over denken en gooit uw papiertje bewuster in de prullenbak en niet op straat. Alle kleine beetjes helpen. Niet op alle plaatsen gaat het milieu achteruit. Voor Lissidunahof is er een parkje aangelegd. Vele vissen, eenden en vogels komen hier. Men vindt er ook veel bloemen, zoals het wilge roosje, het fluitekruid. Het is hier leuk wandelen. Bent u er wel eens ge weest? Als u gaat, leert u de natuur weer meer waarderen. Naam: Zandkool. Familie: Kruisbloemigen. Uiterlijk: Gele kroon, veervormig blad, vrucht in een hauw, wordt onge veer 80 cm hoog. Naam: Wilgenroosje. Familie: Teunis-bloemen. Uiterlijk: Paars-roze Kroon, langgerekt blad, lijnvormige vrucht, is ongeveer 150 cm hoog. Naam: DauwneteL Familie: Lipbloemen. Uiterlijk: Geel met paarse stip op on derlip, eirond blad, beschermd, alleen gezien in de buurt van Leusden. J. Lagerwey &T\ Kan je hier nu dan niet meer fijn spe len, in Leusden, het dorp dat zoveel speelgoed in zijn groen doet9 Het pleintje staat vol toestellen? Nou ja, zeggen ze, de zandbak is wel leuk, maar die is voor de pleintjes. (Die zit met mooi weer ook altyd voL) Maar de wigwam, het huisje, de evenwichtsbalk... Je kan naar boven er naar beneden, er in en er uit, er op en er af, en verder niks. Een beetje gelijk hebben ze wel, vind ik. De toestellen zijn een lust voor het oog, een sieraad voor de pleintjes. Het bewijs dat er veel voor de jeugd ge daan wordt, tot op zekere hoogte.... Want het moet allemaal wel erg keurigjes blijven. Geen losse palen (desnoods aan kettingen) om mee te sjouwen en wat van te maken. Geen mogelijkheden om te slopen en weer op te bouwen. En denk erom jongens, niet tussen de struiken doorlopen, die vlak aan het speeltuig grenzen, want anders wordt het een troep. En dat is het nou juist, er is hier te weinig troep! Het staat allemaal vast en netjes. Bent u het er mee eens, of niet? Reacties graag. M.W.

Leusder Krant | 1974 | | pagina 14