10 Niet ieder schot is een eendvogel Schutters individualisten LEUSDENSE VERENIGINGEN IN HET ZONNETJE NDERDAG 19 DKCFMBER 1914 LEUSDER KRANT 11 1974,1 LEUSDEN/CENTRUM - Wat moet gaaD schrijven over de schiet- port? Dat was onze eerste reactie op i vraag om ook de plaatselijke schiet- erenigingen eens op de korrel te lemen in onze serie „Sport en spel Leusden". Wij wisten natuurlijk nn het bestaan van „Leusden e.o." „Ons Genoegen", maar dat was ao ook vrijwel alles. Niet omdat e.e.a. et daglicht niet zou kunnen velen, saar het kan gewoon niet anders, o.m. ijnwege de algemene veiligheid, wordt iet binnen-schieten in Achterveld in ien praktisch van de buitenwereld af- ;esloten ruimte gepleegd en ge- ichiedt het buiten-gebeuren van „Leus- Jen" op een voor de meeste mensen jiet toegankelijk gedeelte van de Leus- Ierhei. Schutters timmeren niet aan de weg Dat zit nu eenmaal in de aard van het restje. Het zijn echte ïndividualis- n. Toch verdienen onze schutters- jemeenschappen meer belangstelling Wij zijn eens gaan praten, eerst met heer J. de Vries, mede-oprichter an de Sv Leusden en later met een paar mensen uit de eerste uren van Ons Genoegen. Het waren schoten mid den in de roos! Wij moeten bekennen, dat hun enthousiasme ons wat deed. Van huis uit zijn wij zeer vredelie vend van aard Dat zijn wij nog, maar ou met een andere kijk op schutters. Het zijn echt geen gevaarlijke, duur- doende lieden, die hun kostbare speel goed zo maar leegschieten in de kogel vangers Natuurlijk is niet ieder schot een eendvogel Schutters zijn doodgewone mensen zoals u en wij, die in hun sport de no dige afleiding en ontspanning zoeken voor hun zakelijke beslommeringen ledereen, mits van onbesproken ge drag, kan lid worden van een schiet vereniging. Er zijn winkeliers en boe ren lid, maar ook huizenbouwers en kantoorbedienden, garage-monteurs en zelfs een belasting-ambtenaar Vogels van diverse pluimage, zoals u ziet De een houdt nu eenmaal van de dochter en de ander van de moeder. Mogelijk valt een derde wel op alle bei? Zo reageert de ene individu zich ai op gewichtheffen, om maar wat te noemen, terwijl anderen zich ontspan nen met een spelletje kaart of een pot je dammen Voor rond 20.000 mensen Het tellen van de score op de 100- meter geweerbaan. O roosje, m'n roos je, wat ben je toch klein op die af stand. is de schietsport het absolute einde. Zowat de helft hiervan schiet ïnbonds- verband. ONTSTAAN VAN DE SCHIETSPORT De schietsport stamt, met heel wat andere sporten, uit het krijgsbedrijf. Tot voor kort werd daarbij gebruikge maakt van militair materiaal. Hieruit werden de moderne wedstrijdwapens ontwikkeld. Lichter, goedkoper en pri mair ontworpen, om met grote pre cisie gaatjes in de schijf te schieten De (later Koninklijke) Vereniging van Nederlandse Scherpschutters da teert van 1890 Hiernaast ontstonden in de loop der jaren nog een tweetal landelijke bonden. In 1952 de schiet vereniging De Vrijheid en in 1959 de Ne derlandse Luchtbuks Federatie. Geluk- Geweerschieten 100 meter in staande houding, de moeilijkste positie bij het schieten. kig zag men in, dat het geen zin had om drie vrijwel gelijk gerichte or ganisaties. met een flinke portie on derlinge naijver, naast elkaar in stand te houden Mede door toedoen van de Nederlandse Sport Federatie kwam in 1969 een fusie tot stand onder de naam Koninklijke Nederlandse Schutters As sociatie. Vlak voor de samensmelting hadden de drie bonden samen ruim 2 500 leden. Thans, vijf jaar later, omvat de KNSA 275 verenigingen met bijna 10.000 le den. De KNSA vertegenwoordigt alle aangesloten leden bij de Union Internationale de Tire, bij het Neder lands Olympisch Comité en bij de Ned. f-edt-De Sv Leiisden telt goed mee in de nieuwe organisatie. Onze plaatsgenoot, de heer I. Engel, is hoofdredacteur van het maandblad „Schietsport" en zijn clubmakker D W. Zoetmulder is een van de twee re dacteuren en bovendien technisch com missaris van de KNSA WEDSTRIJDSCH1ETEN OP DE EERSTE PLAATS BIJ LEUSDEN E.O. De heer De Vries, wij noemden hem reeds, was lid van de Amersfoortse schietvereniging „Prins Hendrik". In 1965 verhuisde hij naar Leusden en dat betekende in feite het begin van de schietbedrijvigheid in onze gemeen te. Jan de Vries kreeg hier Gijs v. d. Hoef in het vizier MetdeAmers- foorter David Zoetmulder legde men contacten, die geleid hebben tot een bespreking in de flat van laatstgenoem de Daar hebben de tien aanwezigen op 1 september 1965 de schietvereni ging Leusden en Omstreken opgericht. Er werd niet met losse flodders ge schoten. Men stapte van het schieten op 12 meter (zoals bij Prins Hen drik) over op het grotere werk. Wed- strijdschieten op een buitenbaan van 100 en 300 meter werd de hoofdzaak. Het vormen van het eerste verenigings bestuur verliep wat moeizaam. De heer De Vries werd voorzitter omdat nie mand anders dat baantje ambieerde, ook secretaris De heer Zoetmulder werd penningmeester en de heren J W. M Konings, H. A Muller, A. J. Jongejan, A. Jeuster en G. v d. Hoef completeerden het bestuur OP DE GROTE STILLE HEIDE Men had grond nodig voor het bouwen van een binnenbaan. Diarom werd con tact gezocht met het gemeentebestuur. Burgeméester Buining was vol begrip. Hij was van mening, dat ieder mens een nuttig gebruik moesl kunnen maken van de steeds groter wordende hoeveelheid vrije tijd. Een schietbaan had hij ech ter niet direct beschikbaar. Nog steeds wordt gezocht naar een definitieve oplossing. De Sv Leusden werd lid van de landelijke schietvereniging De Vrij heid. Via deze bond kon men op meer dan redelijke wijze in het bezit ko men van schietmateriaal. Op basis van èén geweer op tien leden was uit overtollige legervoorraden voor een tientje aan een Garandgeweer met een handvol munitie te komen. Dat moest je gewoon doen' Inmiddels had men officieus toestem ming gekregen om gebruik te mogen maken van de militaire banen op de niet meer zo stille Leusderheide. Het bonnen-schieten .getjeurt^pp de .baneji van het Achterveldse Ons 'Genoecen. 15 JAAR DE VRIJHEID. In 1967 bestond de Vrijheid 15 jaar. De bijbehorende jubileumwedstrijd werd in Leusden gehouden en in samen werking met zusterverenigingen uit Barendrecht en Bussum door de Leus- denaren georganiseerd. In verband met de niet zo beste weersverwachtingen werden de schietplaatsen provisorisch overdekt met gehuurd steigermateriaal en dekzeilen. Niet voor niets bleek achteraf, want het weer verslechterde zienderogen Het leek wel een okto berdag uit 1974! Zonder de getroffen maatregelen zou het hele schietfes- tijn voor de 400 deelnemers letter lijk in het water zijn gevallen. Bur gemeester Burning verrichtte het eerste schot. Het werd een 10 volgens de desbetreffende aanwijzer, daartoe hoogstwaarschijnlijk vooraf gron dig geïnstrueerd. Maar zeer voldaan keerde onze edelachtbare later huis waarts SV LEUSDEN IN 1974 De Leusdense vereniging telt mo menteel bijna 140 leden en behoort met de Sv Driebergen en de Koninklijke Sv Rotterdam tot de grootste schut- tersgemeenschappen in Nederland en alleen Leusden, Harskamp en Assen hebben de beschikking over een baan van 300 of meer meter. Regelmatig organiseert de Sv Leusden, die meer dere Nederlandse kampioenen heeft voortgebracht, nationale en internatio nale wedstrijden. Buiten schiet men (in liggende, knie lende en staande houding) met KKG (buks) op 50 meter en met GKG (ge weer) op 100 en 300 meter. Verder met groot- en kleinkaliber pistool op 25 en 50 meter en tenslotte doet men aan skeet en trap. Dit schieten op be- GEZELLIGHE1D VOERT BOVENTOON BIJ ONS GENOEGEN. Ruim 25 jaar geleden werd de schiet vereniging Achterveld opgericht en wel op 11 september 1952 in het thans niet meer bestaande vergaderzaaltje van de coöperatie Na wat heen en weer gepraat (losse flodders) gingen de 40 aanwezigen met scherp schie ten De Achtervelders waren toen al niet achterlijk en kozen de plaatse lijke politie-commandant, de heer G. van Buytene, op de voorzittersstoel Op de eerste plaats kon van een dergelijk iemand verwacht worden, dat hij wat afwist van een schietgeweer en verder zou de rompslomp van ver gunningen en aanverwante artikelen het beste door hem geregeld kunnen wor den Ook de heren B Daatselaar (se cretaris) en H. van Bekkum (voor de pegels), alsmede J J van Hamers- veld en J. van Nimwegen kwamen in het eerste bestuur. BIJ WIJNTJES OP ZOLDER Men ging naarstig op zoek naar een ruimte voor een schietbaan van 12 meter In heel Achterveld bleek geen boer bereid, zijn schuur voor dit doel beschikbaar te stellen. Ook niet na de plechtige belofte, dat niet gemikt zou worden op de poes of de kippen van de boer. Uiteindelijk kon men terecht op de zolder van de broederij van G. Wijntjes. Veel steun kreeg men ook van Aris Boersen, de plaatselijke nandelaar in 2e en 3e hands meubi lair, die met een tafel, een paar oude stoelen en een canapé het clubhuis installeerde Achterveld begon met een geleende windbuks en zelf gemaakte schijven. Die mochten niet te klein zijn, want ook toen al was 12 meter een heel eind. Zo'n 25 centimeter was de beste maat Tegenwoordig is het doel nog geen 4 c m en de roos (zeg maar gerust roosje!) 1 milimeter. Eén buks voor 40 man was natuurlijk te weinig en men kocht een tweede Alle leden lapten een knaak. Voor f 85,00 werd een buks gekocht en de rest van het geld werd omgezet in munitie Woens dagavond werd geschoten. Ook in de winter. Er werd een oud potkacheltje versierd en ieder zorgde op zijn beurt voor brandstof, om de vorst uit de tochtige zolder te houden. De jongens werden het luchtbuksschieten weldra zat In 1954 kocht Sv Achterveld haar eerste vuurbuks, wel bejaard maar nog knap in orde Het was niet altijd even gemakkelijk, maar men hield het toch nog zeven jaar uit bij Wijntjes NAAR ONS GEBOUW. In 1959 verhuisden de schutters naar het Achterveldse gemeenschapshuis Ons Gebouw. In één der kelders was een echte baan van 12 meter niet zes schietplaatsen beschikbaar. De schiet- avond moest echter, op uitdrukkelijk verlangen van het stichtingsbestuur van Ons Gebouw, verzet worden naar donderdagavond, zodat voor beide „la waaimakers" maar één avond nodig was. De schuttersclub veranderde nu ook ,Jiaar naaip. Get^jpk makend van de letters Ö.G van Ons Gebouw werd het de schietvereniging Ons Genoegen. In 1972 vierde O G op grootse wijze haar 10-jarige bestaan. Er worden nu reeds plannen gesmeed voor het zilveren jubileum in 1977 Voor het geval, dat het Leusdense gemeentebe stuur nog niet weet, wat men dan als geschenk kan aanbieden, kregen wij de suggestie van een electrische schijventransporteur. Maar vertelt U het niet verder, want dan is de ver rassing er af. ONS GENOEGEN IN 1974. Binnen-schieten (12 meter vuurbuks) doet O G in Achterveld Het buiten- Het schutters-voetbalelftal na de wed strijd tegen Toer de Junior Let voor al op de stoere houding der spelers De lie man was al met een rode kaart naar huis. schieten (KKG op 100 meter) gebeurt op de baan van de Sv Scherpenzeel. Bij de penningmeester staan thans 48 leden in het kasboek Het huidige bestuur van O.G. bestaat uit de heren J. J. van Hamersveld (voorzitter), W v d. Kletersteeg (schatbewaarder) en W. Wittebrood (secretaris). De he ren H v. Ruitenbeek, M. Pothof, J. v Nimwegen en Joh. v. Hamersveld com pleteren het bestuur Men heeft geen vlag meer, geen eigen embleem en ook geen clubblad, maar wel een ver- enigingslied. Dat typeert meteen O.G Het is nl hoofdzakelijk een gezellig- heidsvereniging Natuurlijk wordt er ook geschoten en niet alleen met spek, maar het wedstrijdschieten komt ze ker niet op de eerste plaats. Dames kunnen lid worden, maar niemand vindt het erg, dat er geen vrouwelijke Nim rods in O.G 's gelederen zijn. Als je gewoon uitgaat neem je je vrouw mee, maar wil je echt gezellig uit, dan laat je ze thuis, zegt men daar Ons Genoegen schiet met veel ge noegen en afwisselend succes in de Schiet Kring Gelderse Vallei DeSKGV omvat 14 verenigingen uit de omtrek Thuis schiet men om deklassering voor Ook Ons Genoegen had een praal wagen in de optocht in Achterveld, ter gelegenheid van „tien jaar be vrijding". Opper G van Buytene, de eerste voorzitter van Ons Genoegen. de inter-clubwedstrijd, zodat daar schutters van ongeveer gelijke sterk te elkaar ontmoeten. Dat verhoogt niet alleen de gezelligheid, maar bovenal de spanning Wij kregen ook nog de gelegenheid om een bok te schieten en dat hebben wij natuurlijk prompt gedaan, toen de heer M. Pothof ons zijn privé-ge- weer ter hand stelde. Of wij wilden of niet, er moest geschoten worden. De vijf schoten resulteerden in slechts 13 van de 50 punten. Een troost was evenwel, dat er één schot van 8 pun ten onder zat P.C. 2e secretaris R. S. Noom in vol ornaat bij het liggend geweerschieten op 100 meter wegende doelen heet ook wel klei- duivenschieten. Dat gebeurt niet, zo als wel wordt beweerd, met duiven, die in een kleipapje zouden zijn ge dompeld om ze het vliegen te bemoei lijken en zo een betere trefkans te krijgen Ook niet met uit klei ver vaardigde duiven, maar met doodge wone zeer breekbare aardewerkscho teltjes, die machinaal de lucht in wor den geslingerd. Volgens pecunia-beheerderD Meer- veld heeft men voor een rondje skeet 25 patronen a F.0,25 en 25 kleiduiven van pak-weg een dubbeltje per stuk nodig Dat is welgeteld f 8,75 Een rondje in het een of andere Horeca- etablissement valt gewoonlijk wel wat hoger uit Er bestaan in Leusden vaste plannen voor de realisering van een eigen binnenbaan, die moet voldoen aan alle internationale voorschriften. Ideaal zou zijn, als e.e.a. gecombineerd Icon wor den met een clubhuis,vooral in verband met eer. beter onderling contact tussen de leden. Buiten de oefen- enwedstrij- de leden. Builen de oefen- en wed strijduren heeft men thans alleen een band via het keurig verzorgde vere nigingsblad „De Snaphaan' Het tegenwoordige bestuur van Leus den e.o. bestaat uit voorzitter J. de Vries, penningmeester D. Meerveld, secretaris R Hk Ekama, alsmede de heren R S. Noom, P. van Scherpen zeel, G van Zoest en G. Maring Schieten is o.i. toch wel een inspan nende ontspanning Een GKG-wedstnjd onder U.I.T.-reglement van 20 scho ten per houding (liggend, geknield of staand) vraagt van een schutter 2',, uur concentratie en een Olympische wed strijd van 40 schoten per houding niet minder dan zo'n 51/, uur 25 meter revolverschieten. Geen moeilijke zaak zo te zien, doch pas maar op!

Leusder Krant | 1974 | | pagina 15