HOLS COSN DE GROTE VERRASSING HET VERDWENEN GOUDLAND 2248. 3750.- 2398.- 2198, 478, 995. 1998, 1798, VRN D6N DONDERDAG 19 DECEMBER 1974 LEUSDER KRANT X 22 K 201/06. Philips all-transistor kleurenontvanger in witte kunststofkast All-transistor. 56 cm beeldbuis, 6 kanalen. Nieuwe 110 graden/56 cm „direct vision" beeldbuis. Eenvoudige bediening. Tiptoets-elektronische afstemming met lichtindicatie voor zes vooraf ingestelde zenders. Automatische inschakeling van kleuren- en van zwart/wit-ontvangst. Automatische horizontale en verticale synchronisatie Vijf schuifpotentiometers voor resp. geluidssterkte, toonregeling, contrast, helderheid en kleurverzadiging Drie druktoetsen voor aan/uit, kleur/zwart wit en muziek/spraak. Natuurgetrouwe geluidsweergave door toepassing van dubbelconusluidspreker aan de voorzijde van het toestel Aansluiting voor extra luidspreker Coaxiale antenne-ingang. 75 ohm. Afmetingen, hoogte 47 cm, breedte 66 cm, diepte 26/44 cm EXPERTPRIJS gMvtnumi BangtOlufseii Mk bMluóei» k»w wel erg weinig knoppen voor uw geld. ZT] hopen nu moor dat u een mooier beeld belangrijker vindt Bong&Okrfsen Vfltj Eip«t Modu'u) ïyitccm. tiptoels. 2798 EXPERTPRIJS Orbis Standaard Voordelige, maar toch hoogwaardige stereo installatie (20 watt) met gedempte boxen Alle bandbereiken. Opgenomen vermogen 38 watt. Philips Hi-Fi stereo-chassis, 22 RF 601 Uitgevoerd in mat-wit. Stereo-indikator en afstemindikator Ingangen voor platenspeler en bandrecorder. Ingebouwde ferrietantenne en extra aansluiting voor buitenantenne. Automatische omschakeling van stereo op mono-ontvangst en verlichte schaal. Stuurapparaat breedte 530 mm, hoogte 130 mm, diepte 190 mm. Boxafmetingen, breedte 155 mm, hoogte 225 mm, GROENTE - FRUIT - DELIKATESSEN Leusden Zuid, Irenelaan 13. Tel 933-11133 Leusden-Centrum, Torenakkerweg 24 Tel 03496-4189. Vrijdag: COX HANDAPPELEN l'/2 kilo 1.40 H Zaterdag: SLA |jj 2 kroppen 1.00 Maandag: WITTE KOOL jjs gesneden, V2 kilo 45 j| Dinsdag: WITLOF, 1 kilo 1.70 ffe AANBIEDINGEN GELDEN OOK DINSDAG EN VRIJDAG OP DE MARKT In onze winkels deze week 1 fles BEAULIEU ih rood, wit of rose, van 4.25 voor Blik APPELMOES van 98 voor Blik GARNALEN van 3.25 voor diepte 130 mm. EXPERTPRIJS Philips 22 RH 720 2 x 40 watt muziekvermogen, 4 golfbereiken, tiptoets-preselectie van 6 stations op FM. Mogelijkheid van stereo-4. 1 1 00 Adviesprijs 1525- EXPERTPRIJS ll^O. Gorier SG 531 Tuner versterker. 2 x 30 watt 5 x voorkeurafstemming op FM Adviesprus 1298 EXPERTPRIJS Loewe F 1220 Color electronic De modernste halfgeleider electronica Gebruik van insteekbare IC module bouwelementen, direkt beeld, direkt geluid. 66cm, rechthoek normhals kleurenbeeldbuis met 110 graden afbuiging 2 elektronische beveiligingsschakelingen. Houten kast in notehout mat, wit, palissander of teak. Bruto-adviespriis 2698.- EXPERTPRIJS Tuner versterker Nuting. Vermogen 50 w over 4 ohm per kanaal EXPERTPRIJS (>nH 6o<«nj Hamersveldseweg 6a, Leusden-C, Tel. 03496-1235, b.g.g. 1510. Installatie 3381. door H. W. van Brqkel -63- In onze sector aangekomen, kwam hij onder een voorwendsel naar het gedeelte, waar ik met mijn compag nie in stelling lag, zogenaamd, om mij de groeten van mijn vrouw over te brengen. Je moet namelijk weten, dat wij het Chateau La Roche vrijwillig als hospitaal hadden ingericht voor ernstige gevallen, die rust nodig had den Volgens zijn zeggen had hij daar enkele kameraden opgezocht, die aan shell-shock leden. Terwijl wij lagen te praten, wach tende op het sein om op te rukken, openden de Moffen plotseling een ver schrikkelijk spervuur. Zij hadden ons in de gaten gekregen tijdens een lucht- verkenning en hun artillerie begon ons onverwacht te bestoken. Samen doken René en ik in een diepe granaat trechter. waar wij onze zwakke le vensdraad tegen afbreken poogden te beschermen Zo lagen wij meer dan een uur in die gierende hel, in af wachting van ons einde, dat onher roepelijk komen moest, daar het moorddadig vuur als een laaiende prai- riebrand onze schuilplaats al meer en meer nadprde. Maar op een gegeven moment zweeg het Duitse geschut, even onverwacht als het was begonnen Een onnatuurlijke stilte, die van de dood. dekte het gevechtsterrein. Het liep tegen zonsondergang De invallende duisternis begon onze kuil al meer en meer te vullen Na een intense stilte, even zenuwmoordend als de razernij van het voorbije sper vuur, fluisterde René opeens. ,,We moesten maar proberen hier weg te komen Ik zal eens voorzichtig gaan kij ken. Blijf jij nog even liggen en neem geen onnodige risiko's. Jij hebt een gezin en ik ben nog vrijgezel," Ik stemde toe. Als een slang gleed hij uit de kuil, waarna zijn silhouet al ras met de duisternis was samenge vloeid. ..Enkele seconden later wierp lij een handgranaat in onze schuil plaats Ik bleef voor dood liggen. /reselijk gewond...De volgende mor den werd ik gevonden door een paar lospitaalsoldaten, die de sector af zochten naar mogelijke gewonden... Evenwel. al mijn persoonlijke bezit tingen had hij van mij meegenomen en onze herkenningsplaatjes verwisseld! Na ruim een jaar verpleegd te zijn, begon ik enigermate te herstellen van de zware schok en de ontzettende ver minking. Langzamerhand keerde mijn herinneringsvermogen terug en toen drong het tot mij door dat men mij voor Rene Creumont hield.. Ik be weerde. dat ik Césare Van der Decken was, doch men vertelde mij, dat die als vermist was opgegeven Ondanks mijn vlammend protest tegen deze be wering, bleef men mij met een mede lijdend lachje in afzondering houden, daar men in de stellige overtuiging verkeerde, dat ik lijdende was aan shell-shock Ik besloot derhalve voor lopig te zwijgen en mij in de mij opgedrongen rol in te leven Ik had mij evenwel heilig voorgenomen, de aartsbedrieger en moordenaar René Creumont, zijn gerechte straf niet te doen ontgaan In 1918 na het sluiten van de wapen stilstand, zag ik mijn kans Ik had ge zorgd voor wat geld, dat ik een der verpleegsters, een mooi rijk meisje afhandig had gemaakt Daar ik sinds geruime tijd al behandeld werd als langzaam herstellend, mocht ik twee maal per week een korte wandeling maken buiten het sanatorium, echter steeds vergezeld door een der zus ters Ik mocht mijn uniform van luite nant der mariniers weer dragen en het scheen, dat mijn zustertje dat niet onaardig vond Tijdens een van deze wandelingen, wij waren weer op de terugweg naar het sanatorium, over weldigde ik haar op een stil weg gedeelte. Ik vind het niet leuk, om dit te moeten vertellen, maar het vormt een schakel in de keten van gebeur tenissen, die mij uit de kaken van de dood teruggevoerd hebben naar het leven en het bestaan, dat ik thans leid Met het geld, dat ik haar afnam, maak te ik mijn reis naar St. Marsan -64- Mijn eerste bezoek gold Claude Ver- nier Hij herkende mij niet Ik had namelijk een heel ander gelaat gekre gen. De afschuwelijke verminking nood zaakt mij een masker te dragen, een masker van een plastische stof, ver vaardigd door een grootmeester in de gelaatchirurgie Dit masker is een won der, want het is op het oog even na tuurlijk als jullie eigen gelaat. Ik kan er alleen niet mee eten, slechts drin ken door een riet en roken. Tijdens de maaltijden moet ik het afleggen Ik sluit mijzelf dan altijd op, want wanneer ik het masker afneem ben ik niet toonbaar. Mijn gelaat is zo vrese lijk, dat het in staat is, iemand van ontzetting het vuur in te drijven". Kapitein Van der Decken zweeg even en slikte nerveus. Lucienne en Edou- ard zaten onbeweeglijk en met bleke gezichten te luisteren. Zij waren diep onder de indruk van hetgeen hen hier werd medegedeeld ,,A1 spoedig vernam ik van Claude Vernier", zo vervolgde de kapitein, ,,dat het gerucht de ronde deed, als zou Césare Van der Decken destijds in het geheim naar het Chateau zijn teruggekeerd, waar hij met vrouw en kind in volle afzondering moest wonen Dat deze Césare in werkelijkheid René Creumont was, dat wist ik alleen. Ik had een onderhoud met de ouwe trouwe vriend der Van der Deckens, met de brave Vernier en trof een regeling met hem, waarna ik hem ver liet In de nacht van 11 op 12 november 1918 drong ik mijn kasteel binnen, langs een geheime gang, waarvan het bestaan alleen bekend is aan de erf genaam, of diens oudste zoon, zodra die meerderjarig wordt Ik kwam het slaapvertrek binnen, waar mijn vrouw, die inmiddels met René was hertrouwd, in diepe rust lag. Ook de bedrieger sliep de slaap eens on- schuldigenIk ontmaskerde hem... èn mijzelf waarna ik hem doodde met een middeleeuwse strijdbijl, die ik uit de wapenrekken in de ridder zaal gehaald had, alvorens mij naar de eerste verdieping van hei chateau te begeven En nu, Edouard kom ik aan het eind van deze vreselijke episode. Ik ben je een verklaring schul dig op de vraag, die thans zonder twijfel in je hart zal opkomen wat gebeurde er met moederen waarom lijdt u, vader dit leven." Edouard knikte bevestigend. Tranen blonken in zijn ogen en zijn keel scheen als dichtgesnoerd. ,,Na het weerzien in die vreselijke nacht, was je moeder zo geschrokken, dat zij naar een zenuwinrichting ge bracht moest wordenTwee jaren later is zij daar overleden Meer nog, dan door de handgranaat, die René Creumont in de kuil slingerde, ben ik gewond door haar leed.. Ten slotte was ik de oorzaak van haar doodJe moeder was misleid door die schurk. Zij geloofde werkelijk in mijn dood op het slagveld, temeer, daar hij al mijn persoonlijke bezittin gen, die hij op mijn lichaam gevonden had, alsmede mijn herkennings plaatje, aan haar ter hand gesteld had.Haar goede trouw en onschuld kunnen mij slechts aanklagen. Ik heb mij slechts laten scheiden door een verschrikke lijke wraakzucht, een razende lust tot vergelding: oog om oog, tand om tand.. Daardoor is onherstelbaar leed ver oorzaakt... heb ik mijn jongen zijn moeder ontnomen.. Daarom vraag ik jou vergiffenis, Edouard, want ik. en ik alleen was de moordenaar" Vader!" Edouard strekte een hand uit, als wilde hij de man tegenover hem het zwijgen opleggen. „Vader!Dat laatste mag u niet zeggen... René Creumont was de oorzaak van alle allende.Mogelijk zou ik precies een der met hem gehandeld hebben, indien ik in uw plaats gestaan had" „Dank je, Edouard, mijn jongen. Dat alleen wilde ik weten Kapitein Van der Decken stond op en begon in het vertrek langzaam op en neer te lopen, de ogen nadenkend op de marmeren vloer gericht. Lucienne sloeg hem, met innige deernis ver vuld, liefdevol gade Edouard zat voor over gebogen, de ellebogen op de knie- en gesteund, het hoofd in de handen. Zijn brandende ogen staarden naar het verlichte tafelblad. „Toen het tot mij doordrong, welk een morele en geestelijke ruïne ik had aangericht, besloot ik mijzelf te ver oordelen tot het leven van een boete ling." De volle stem van zijn vader vulde het schemerverlichte vertrek als met een zachte orgeltoon. Edouard hief het hoofd op en luisterde met een stille droefheid en eerbiedig te gelijk. „Ik verzamelde om mij heen een troep mannen, van allerlei rang en van al lerlei stand. Het waren mannen met een verledengetekenden.. te- Het is dat eiland, Lucienne en Edouard, waarheen ik binnen veertien dagen hoop te vertrekken. Het is dat eiland, waar jullie je wittebroodsweken door zul len brengen, zodra het huwelijk vol trokken zal zijn aan boord van mijn schip, waar ik schipper naast God ben. Daar zullen jullie vinden, wat ieder mensenkind zoekt: rust en vrede, ver kwikking voor lichaam en geest, ernst en meditatie. Daar zal ik jullie tonen de schatka mers der natuur: het koraaleiland Het koraal! Een machtig toverwoord Het koraal! Een scheppingswonder, op gebouwd door de eeuwen heen, uit de skeletten van ontelbare koraaldiertjes. Dit koraal demonstreert de macht van het kleine, in zacht varierende kleu ren Goudbruin en rose, smaragd groen en purper. Soms is het zó hard, dat het met geen hamer te ver brijzelen is Soms is het zóteer, dat men het met de vingers afbreken kan Hard en zacht, kleurrijk en vaal. Gelijk het leven, mijn jongen. Het leven der mensen" Een maand later brak de Ophir weer onweerstaanbaar een weg door de wit- gekapte rollers van de Pacific. Nog slechts een mijl. dan was de ingang van het atol bereikt. Césare Van der Decken hield de ogen gericht op de hem zo vertrouwde opening in de reusachtige koralen ring, waarbinnen een serene rust heerste. de vei lige lagune. Het water van de Oceaan was ultra- marynblauw, scherp contrasterend met de witschuimende branding, die tegen het rif storm liep. Daarbinnen strekte de koraallagune zich uit, vlak en rustig, in souvereine minachting voor de donderende brekers daarbuitenEen kwartier later vaarde de Ophir de natuurlijke haven binnen. Met hun drieen stonden ze op het commandodek, Césare, zijn zoon en zijn schoondochter Zijn sterke armen had hij om hun schouders ge slagen en vast drukte hij beiden tegen zich aan. En zo, intens genietend van het schone, dal zich voor hun ogen leurgesteldennet als ik Wij allen trachtten iets te vergeten, iets goed te makenzelfs het on herstelbare. Wij sloten een verbond, dat wij met ons bloed bezegelden en vertrokken daarna vuoi uns zwervers bestaan op de oceanen... om goud te halen en reddingswerk te verrichten - hetzij in een typhoon - hetzij in de maalstroom van het onbarmhartige le ven.... Ik voelde, dat jij mij nimmer meer zou mogen zien, zoals ik thans bendat ik mijn eigen jongen nooit meer onder de ogen zou kunnen komen in mijn afzichtelijke verminking. Der halve belastte ik mijn oude vriend Claude Vernier met jouw opvoeding Eenmaal per jaar kwam ik in het ge heim naar het chateau, waar jij vaak speelde in de tuinen, of dwaalde door de vertrekken, wanneer jij je „groot vader" vergezelde op diens geregelde rondgang door het slot en over de landerijen. -65- Daar sloeg ik je dan onopgemerkt gade, zag ik je groter en groter worden, be wonderde ik mijn Edouard, mijn jon gen, die ik liefheb als mijn ziel. Daarna vertrok ik weer met mijn schip en mijn trouwe bemanning. Wij ver richtten veel reddingswerk, groeven veel goud en lenigden veel nood en sociale misstanden. Zo kreeg ons leven tenminste nog enig relief. Het goud van Ophir, dat aanvankelijk slechts werd gezocht om het bezit ervan, om glans en schittering toe te voegen aan het leven, om uitbreiding te geven aan het maatschappelijke voor spoed, invloed en macht, dat goud heeft aan het geslacht Van der Decken slechts onheil gebracht. Het goud, dat inder daad het slijk der aarde is, besmet een ieder die het uitgraven wil, tenzij het door de goudgraver zó wordt aan gewend, dat het misschien genade kan vinden in God's ogen. het moet ons dienen in het dienen van onze even naaste en niet, in het najagen van per soonlijke ambities of genoegens. In de kelders van Chateau La Roche, het Chateau in de Pyreneeën ligt een fortuin opgestapeld, bestemd voor mijn jongen en zijn vrouw Op een eiland, in de Pacific ligt een nog groter ver mogen verborgen, bestemd voor ons maatschappelijk werk en voor mijn metgezellen Hun levensavond is ver zekerd, daar een ieder van hen geen maatschappelijke zorgen zal kennen, wanneer hij de pensioengerechtigde leeftijd heeft bereikt ontrolde, klonk zijn stem, waarin he wonnen innerlijke vrede te beluisl ren viel: „De aarde herbergt schatten. maar de schoonste allen, is mij sinds voor kort di God weer geschonken. Mijn ji gen. en zijn vrouw. De ban isdi broken. een nieuwe dag breekt ai Kinderen, this is the end of a perfc day!" 3 September 1939. Des avonds 10 uui In het kapiteinsverblijf van de Op liep Césare van der Decken op neer, luisterend naar de omroep! van de BBC, wiens stem opvallenddui delijk doorkwam Aan weerszijden va het kostbare radiotoestel met ing< bouwde grammofoon, zaten Luciennei. Edouard, de spanning op hun gezichte Toen de verre spreker het nieuwsbu letin had voorgelezen, bleef de gezag voerder plotseling voor hen staar „De tijden die voor ons liggen zulle ernstig zijn, kinderen. De tweede w< reldoorlog, die reeds lang werd gi vreesd, is uitgebroken. Nu julli man en vrouw zijn geworden, nu mi] jongen het geheim van zijn leven ei de geschiedenis van mijn zwervers bestaan heeft vernomen, mag ik hen het laatste wat ik nog op mijn har heb, niet onthouden. Edouard, toei ik mij in 1913 gereed maakte vooi mijn eerste reis naar Ophir met de zelfde clipper, waarmede mijn vadei zijn succesrijke tochten gemaakt heeft, wilde ik je moeder met mij meenemen Het bleek echter, dat zij een dodelijke angst had voor de zee, die van ons geslacht reeds zo vele offers geëisl had. Voor niets ter wereld kon ik haar bewegen een schip te betreden, zelf: geen oceaanreusen tóch wilde ik iets van haar meenemen. Zo besloten wij een grammofoonplaat te laten maken van haar stem Die stem zou mij begeleiden, zou mij leiden en moed geven in de maanden van zwalken en alleen zijn". Voor zichtig naaide Césare van der Deckeu een grammofoonplaat te voorschijn, zorgvuldig ingepakt en opgeborgen in een der vele geheime vakjes der houten betimmering. Zacht ruiste de naald lanes de rand van de plaat. Een schok voer door Edouard. Een fasci nerende iet of wat gevoileerde stem klonk door het vertrek. Het was de stem, die hij gehoord had, dien avond in de Rode Zee. Als geëlectri- ceerd luisterde het jonge paar naar die vrouwenstem - zo nobel - zo ge voelvol. Zij zong een lied, de avond zang: „Abide with me". De hand van Edouard zocht die van Lucienne en samen bogen zij het hoofd, eer biedig en diep bewogen. Een concert orgel preludieerde zacht. Iemand speel de, vaardig en gevoelvol. Toen zwol de melodie aan tot machtige accoorden, Lucienne en Edouard keken op. Césare van der Decken zat voor een klein concertorgel, ingebouwd in de betim merde wand, waaraan het portret van zijn vrouw en kind hing. Zijn vaardig spel begeleide de stem van haar, die eens zijn licht in zijn leven geweest was. Nadat de laatste klanken verstorven waren, stond Lu cienne op Haar ogen hadden een bij zondere glans verkregen. Zij greep Edouard's hand en beduidde hem, met haar mee te gaan. Juist toen zij bij het kleine orgel kwamen, draaide Césare van der Decken zich om. Lucienne greep zijn handen en kuste die. „Geef ons nu uw zegen. vader", sprak ze diep geroerd. Een uitdrukking van diepe dankbaarheid vulde de ogen van de man, die hun levens had gered en samen gevoegd. Hij legde zijn handen beschermend op hun hoofden. „Moge Hij, Die de stormen beteugelt en de woeste wateren hun bedding en baan wijst, uw harten en handen afhouden van alles, wat niet strookt met Zijn heiligen Wil. Moge Hij de schaduw zijn aan uw rechterhand, het ganse leven d00r" EINDE leus imr ;ort de frdt n i pa itaui fbr« sdini pnen irdei eei raat. oerJ De sdel io te De jaai mst inne De ona! aten eet; levi jat: ird k( set .pit )k >rk d; >nd :nd PB P fl fl fl fl'B fl'fl'B"B"B"B' B'B'B'B'8"B"8 B BPB'B'B'BB 1B"B'8T0'5 B 1 I B 8 B I B B Tl hul» a 0-9-0-Q a a ».8.M.8.B.ujLajLaai.i.> u

Leusder Krant | 1974 | | pagina 4