ACQUISITEUR SPOTPRIJZEN COOP ACHTERVELD bT| Barneveldse Drukkerij naJ en Uitgeverij b.v. <ar\*Hrtei\l\orsJ- i foto tanus visser Speurtocht naar de „Vrijheid" Bestel nu uw GROENTE- en BLOEMZADEN bij de WClkoei» Winkel van de COOP ACHTERVELD 1 J 15% KORTING WCll[00|) WINKEL - Tel. 03425-1614. LEERLING ACQUISITEUR MARTIAANSE TIJDSVERSCHUIVING ALFA TWEE DE MAN DIE ZICH UITVOUWDE KOMT TIJD, LEUSDER KRANT STRIP KAPITEIN ROB: zoekt voor haar advertentie-orderafdeling een of Barneveldse Drukkerij Uitgeverij B.V. 1 Profiteer nog t/m 1 1 februari van de* 1 laatste restanten! hoffotograaf van prins pam uw hoffotograaf voor een bruidsreportage in kleur. hooiland 13, leusden-centrum, tel. 03496-3440. Te koop in Leusden-Zuid: lste KAPSTER 2de KAPSTER DONDERDAG 30 JANUARI 19o LEUSDER KRANT 10 TOEKOMST EN TECHNIEK IN DE LITERATUUR VAN VANDAAG „Martiaanse tijdverschui- viog" (Martian Time-slip) door Philip K. Dick. Ver taling Parma van Loon. 1964. Uitgegeven door Meulenhoff Nederland in haar Meulen- hoff-SF-reeks nr. 79. Philip K Dick is één van de produktiefste schrijvers op het gebied van de science fiction (Roger Zelazny is ook zo'n veel schrijver). De meeste van zijn (tot nu toe in vertaling uitge brachte) romans zijn van een uitstekende kwaliteit. Zo ook de nieuwste vertaling bij Meulen hoff „Martiaanse tijdverschui- ving" Dick schetst in deze forse ro man het leven van kolonisten op de planeet Mars Nu is dat door anderen al vaker vertoond, met als gevolg, dat er in de wereld van SF tal van Mars-werelden bestaan, de ene nog fascinerender dan de andere. Philip K.Dick creëerde echter een geloofwaar dig Mars, waar de kolonisten hei bijzonder moeilijk hebben. Het is een planeet, zoals heden daagse astronomen ons ook nog wel eens willen schetsen: droog, oud met enig teken van leven. Dick maakt het iets rooskleuri ger: het leven op Mars manifes teert zich in de vorm van zoge naamde Bleekmannen, Marsmen sen, die dwalend door de woestij nen van hun stervende planeet dromen van die grote tijden van weleer en alhankelijk zijn van de welwillendheid der kolonisten. In de zestiger jaren was de theorie van de Marskanalen" nogal populair en Dick paste die kanalen dan ook in. Hoewel het bestaan ervan nu wordt be twijfeld, in Dick's roman zijn de kanalen harde realiteit. Ze zijn afkomstig van het vroegere ras en hebben als taak om het weini ge water van Mars vanaf de polen te verzamelen en over de planeet te leiden. Dat zijn zo enkele uitgangspun ten. Een belangrijk gegeven ïsde gave der Bleekmannen om zich in verleden en toekomst te be geven via de geest. Daarnaast staat het feit, dat sommige, op Mars geboren kinderen ook af wijkingen vertonen in die rich- tingut De jonge Manfred is zo'n kind. Met de mensen om hem heen kan hij nauwelijks kommuniceren, met de Bleekmannen gaat dat gemakkelijker. Manfred kijkt in zijn afschuwelijke toekomst en brengt de mensen om hem heen in verwarring Een vakbondslei der tracht misbruik te maken van de talenten der jongen, een tech nicus ontdekt bij zichzelf even eens verschijnselen, die doen denken aan de afwijkingen van de jongen Kortom. Dick schetst op knappe wijze en in een boeiende verteltrant het chizofrene leven der Marskolonisten. Een geloofwaardig boek, omdat nergens een beroep wordt ge daan op de fantasie. Dick schiep een realiteit, die soms huive ringwekkend is, maar steeds blijft boeien door de mensen in zijn verhaal. Levende mensen, met ieder hun eigen problemen en zorgen. „Alfa Twee", SF-verhalen samengesteld en vertaald door Werner Flamen. Uit gegeven door Meulenhoff Ne derland in de Meulenhoff- SF-reeks nr. 81. „Alfa twee" is de titel van Meulenhoff's tweede dikke bundel korte SF-verhalen. Evenals,.Al fa een" is dit boek een bijzonder interressante collage geworden van SF en allerlei genre's ge schreven door bekende en minder bekende SF-auteurs. Bij Meulen hoff heeft men een goede neus voor kwaliteit, wat ook uit „Alfa twee" duidelijk blijkt. Het boek staat barstensvol goede verhalen en dat kan niet altijd van korte verhalenbundels gezegd worden. Oude en nieuwe stijlen, daterend uit het begin van de veertiger jaren tot heden. Eén van Robert Heinlein's bes te korte verhaal. „Aanzijn veters omhoog" uit 1941 opent de rij, gevolgd door „Losbol" van Gou- lart. Opmerkelijk is de bijdrage van nieuwkomer Vincent King: „De muur die een eind maakte aan de wereld". In dit verhaal beschrijft King de wereld, die op weg is naar een nieuwe toe komst Een nieuwe godsdienst gebouwd op de „ruines" van ver gevorderde technieken. Alfred Bester vertelt het ver haal van een androide, die bij een bepaalde temperatuur ge vaarlijke neigingen krijgt. Maar daar blijft het niet alleen bij. In „De wolkenbouwers" van Co lin Kapp worden we gekonfron- teerd met de opbouw van een be schaving. Fascinerend beschre ven als je het leest vanuit het gezichtspunt van de moderne mens. Poul Anderson laat een buitenaardse humanoide winnaar zijn over schurkachtige mensen, die zich verkijken op het desbe treffende ras en denken dat hoffe lijkheid en welwillendheid te overwinnen is met grof geweld. „Een klein beetje kennis". is voldoende om het tegendeel te be wijzen. „De dans van de Veranderaar en de Drie" is de titel van een merkwaardig verhaal van Terry Carr, waarin mensen worden ge- konfronteerd met andere levens vormen, die zelfs een enorme computer voor raadsels stelt Murray Leinster beschrijft in „Het eeuwige nu" een kompleet nachtmerrie, als een waanzin nige geleerde misbruik maakt van een revolutionaire vinding, waarmee de tijd kan worden stil gezet. John Sladek laat een uit vinder in 1937 een tijdmachine uilvinden en hij doet dat op een humoristische, zij het ongelool- waardige wijze Verder „Diabo- logica" van Erik Frank Russell, waarin een astronaut op een be woonde planeet landt en kontakt maakt met de mensen die daar wonen Ze weten niet wat ze met die vreemde snuiter moeten doen en laten hem weer gaan. Ten slotte „Schokbehandeling" van Lee Harding, een Australisch SF-schrijver, die het verhaal vertelt van een wereld, die ge vangen is in de techniek en sterft. Pas als de computers de aarde teruggeven aan de machten der natuur is een redding moge lijk „Alfa twee" is een uitsteken de bundeling van gevarieerde, kwaliteits- SF. Weer een voor beeld van die enorme verschei denheid aan ideeën en fantasieën onder 's werelds beste SF- schrijvers. „De man die zich uitvouw de" (The man who folded himself), 1973. door David Gerrold. Vertaald door An- nemarie Kindt-Van Ewijck. Uitgegeven in de Prisma- reeks nr 1632, door de uit geversmij Het Spectrum te Utrecht. David Gerrold, van wie in ons land zijn roman „DeG.O.D. com puter" (eveneens uitgegeven in de Prisma-reeks) bekend is, schreef in 1973 „De man die zich uitvouwde". Zij, die „De G.O.D. computer" hebben gele zen, weten, dat het voortreffe lijke SF is. wat Gerrold schrijft „O had de hemel ons de macht gegeven Onszell te zien als anderen ons zien leven; Voor menig blunder waren we bewaard gebleven, Voor menig dwaas idee." Met dit citaat van Robert Burns begint „De man die zich uit vouwde" en daarmee wordt met een de kern van het verhaal ge raakt. De hoofdpersoon uit Ger- rold's boek komt namelijk in de door Burns omschreven situatie terecht en krijgt de kans zich zelf te zien leven. Gerrold begeeft zich op het veelbetreden pad vanhettijdreis- thema. De eerste indruk is, dat hij zich nogal op glad ijs begeeft, omdat tal van groten uit de SF hieraan reeds een geslaagd ver haal hebben besteed en de kans, dat er iets origineels uitkomt dan ook uiterst gering geacht moet worden Maar Gerrold reist niet door de tijd op de „ouderwetse" ma nier. Dat kon ook moeilijk, om dat het dan een erg paradoxale wereld zou zijn geworden, deze schepping Gerrold doet het an ders Hij ontwerpt het tijdreizen via alternatieve tijdlijnen naar alternatieve werelden Met ande re woorden: de hoofdpersoon komt zich zelf tegen (een para dox), kan iets in de wereld ver anderen, maar steeds is er dan sprake van die ene wereld, waar in iets wordt veranderd In de andere werelden waarinde hoofd persoon leeft, blijft alles bij het oude De jonge Dan krijgt van zijn oom Jim een tijdreis-gor del en wordt daarna gekonlron- teerd met oudere uitgaven van zijn eigen ik. Niet alleen een amusante ge schiedenis, puur SF, maar boven dien erg verwarrend als je er tijdens het lezen je gedachten niet bij houdt. Want Gerrold speelt op fascinerende wijze met de tijd. Als u er de tijd voor hebt, moet u beslist „De mandie zich uitvouwde" gaan lezen. De tijd zal tijdens het lezen voorbij vliegen „Komt tijd(There will be time) door Poul Anderson. 1973. Vertaling: René Kieft. Uitgegeven door de uitge versmij. Born te Amster dam in de bekende Born- SF-reeks. nr. 58. In de vergrote Born-SF-reeks verscheen kortgeleden de roman van Poul Anderson: „Komt tijdIk weet het, het be gint misschien vervelend te wor den, maar het is weer een tijd reis-verhaal. Je staat zo lang zamerhand versteld van het aan tal boeken dat op dit thema wor den geschreven. Poul Anderson deed het eerder, in „Tunnels door de tijd" en doet het nu weer in „Komt tijd Anderson lijkt gefascineerd door de tijd en de mogelijkheid om in de tijd te reizen, naar verleden en toekomst. In dit boek wordt het thema tijd weer aktueel door een man, Jack Havig, die alleen al door te denken zich in de tijd kon verplaatsen. iedereen zou dat wel willen en volgens sommige nogal revo lutionaire theorieën van niet erg conventionele geleerden en on derzoekers zou de mensheid dat vroeger ook werkelijk gekund hebben. Hun telepatische ver mogens schenen in de oertijd onvoorstelbaar groot te zijn ge weest Hoe het ook zij, Jack Havig kan het en Poul Anderson laat de man ook lustig door alle tijden heen reizen. Kernthema is de „Dag des oordeels" en het voorkomen daarvan. We hebben Poul Ander son wel eens gei'nspireerd aan het werk gezien, maar in haar totaliteit is het toch geen slecht boek. De vraag blijft, waar de SF ophoudt en het pure avontuur begint als een stuk geschiedenis die opnieuw wordt beleefd. Bert Vos. Ons kantoor te Leusden/C is op werkdagen geopend van 10-12 en van 14 tot 16 uur. -48- Inderdaad is de schoener niet zo erg snel en Rob kan het scheepje best bijhouden. Maar na een halve dag zeilen wakkert de wind aan tot een stevige bries en wat Rob al enige tijd heeft gevreesd, gebeurt nu juist: een stevige rukwind scheurt het groot zeil van de „Vrijheid" en Rob moet het zeil bergen. Ja, nu kan hij de ach tervolging wel opgeven, want hij moet het zeil eerst repareren. Rob be studeert de kaarten of er misschien een eilandje in de buurt is, dat hij kan aanlopen. Ja, niet ver hier vandaan bevindt zich een eiland, maar erg groot is het niet en het zal wel on bewoond zijn. Het heet Escollo en het ziet er nogal onherbergzaam uit. Maar Rob heeft weinig keus: ..zoka: hij niet doorvaren. Op de kaart ziet hij, dat het hier erg ondiep is, maard* „Vrijheid" is maar een klein scheep je en het is gelukkig hoog water, zodat hij van de rotsen wel geen last vi hebben. Er moet een vrij rustige bui zijn. Daar zal hij op zijn gemak „Vrijheid" kunnen repareren -49- Het eilandje blijkt inderdaad on bewoond te zijn, maar in de baai is een visser bezig. De man komt aan boord en vraagt of Rob niet wat vis van hem wil kopen Ja, dat wil Rob wel. De man spreekt een vreemd dia lect, waar Rob geen wijsruit kan wor den, maar met gebaren weet hij zich wel duidelijk te maken. Hij brengt even later de vis aan boord Keurig verpakt in een stuk papier. Hoe komt die man daar nou aan, vraagt Rob zich af en nieuwsgierig bekijkt hij het papier. Wat is dat nu? Dat is schablo- ne zoals schilders wel gebruiken, wan neer zij letters schilderen. Hoe komt dat papier nu hier? Maar dan gaat Rob opeens een licht op Met dit papier zijn de letters „Lola" op de achter steven van een schoener geschilderd, en dat betekent dus, dat de „Lola" eerst een andere naam heeft gevoerd. Maar nu is immers alles duidelijk Wacht eens, die visser kan hem mis schien nog een eindje verder op wef helpen. Rob tast naar zijn portefeuil le en haalt er een foto uit De ray bégnjpt er niets van, maar misschia kan Rob hem met dit plaatje zijn ge heugen opfrissen. r AA Wij hebben een uitgebreide tuingids voor u. Als u bestelt voor 15 februari a.s. k ontvangt u A 1 die in teamverband belast zal worden met de tele fonische advertentie-verkoop en zonodig met persoonlijke bezoeken voor verschillende bladen. Voor de vervulling van deze vakature wordt uitgezien naar een representatief persoon met goede verkoopervaring of verkoopinzicht, in het bezit van een rijbewijs BE. Voor het maken van een kennismakingsgesprek wordt uw schriftelijke sollicitatie gaarne inge wacht door de chef advertentie-exploitatie van de B.D.U. Nieuwstraat 15- BARNEVELD Telef.03420-3141. cfi o o o o o o o o ^öïö"o"öYfl"i) oTbWö inn)W5T3 IP 0 O 0 f, Er zijn nog enkele oaanbiedingen tegen HESSENWEG 72 - STOUTENBURG TELEFOON 033-20840. i a a.n.al HALF-VRIJSTAAND HERENHUIS met c v gas, 2 garages en besloten zonnige tuin. Ind l-vormige woonk. met parket en open haard verbon den met uitgeb keuken kelder. Hal met Noorse leisteen en hardh.trap. Ie verd 4 slaapk. waarvan 2 met v w„ 1 met balkon en badk. met ligbad en 2e toilet Hardh trap naar 2e verd met 2 slaapkwas- of hobbyk. met v.w. en aansl. wasm.. zolder en vliering Aanvaarding zomer75. Prijs n.o.t.k. Tel (033)13252 Gevraagd SALON PIERRE Winkelcentrum „DE ROZENDAAL" Torenakkerweg 6 - Leusden-C Tel. 03496-4113 Tel - voor 6 uur 03496-4113 -na6uur 02155-2882

Leusder Krant | 1975 | | pagina 10