Oprichting interkerkelijke jeugd-raad één van de wensen 2 Beroepschrift van J. Wisse ongegrond verklaard Openbaarheid per geval bekijken Speciale kerkdiensten in Leusden-C Jeugdbeweging organiseert karnavals-avonden Laat Joeri Voedka niet sterven OPEN AVOND OECUMENISCHE GESPREKSKRING Burgerlijke stand Gemeente Leusden PREDIKBEURTEN MUZIEKKRANT 00R LEUSDER KRANT SAMENSTEUING COMMISSIE ONDERWIJS 20 BREED MOGELIJK INGEZONDEN Losse verkoop Leusder Krant ,[,UtKUAV JU J AW U Altl 13IJ LEUSDER KRANT 11 LEUSDEN/ZUID - Op donderdag 23 nuari organiseerde de oecumenische isprekskring uit Leusden-Zuid een Opeo" avond in het kader van de ge- odsweek voor de eenheid van de chris- oeo ijdeos deze avond bogen de aanwezi- zich over de volgende vragen: Wat doen we als gelovigen uit ver schillende kerken in Leusden-Zuid al samen? Wat is er nog meer, dat we samen kunnen en moeten doen? Uit de gesprekken bleek, dat er niet leen bij alle aanwezigen behoefte was n de ander tp begrijpen, maar ook, I bij velen de overtuiging leefde, dat ierlei reeds bestaande aktiviteiten jit wel in oecumenisch verband zou- d kunnen worden georganiseerd. de gesprekken rond vraag één eek wel, dat de eerste stappen in de iede richting reeds gedaan zijn. De ak- „Kom over de brug" is een spre- od voorbeeld. larnaast zijn er nog andere gezamen- jke aktiviteiten. Er is een interkerke- jke gesprekskring; de pastores uit usden komen regelmatig bijeen; Kerstmis wordt er een volkskerst- g georganiseerd; in het interkerke vredesberaad treffen de gelovigen verschillende kerken elkaar; er rd in september een vredesdienst ouden in het kader van de vredes- ek. De vraag over wat er nog meer ge daan zou kunnen worden, leverde stol enoeg voor een levendige discussie. Ilerlei organisaties en akties zouden ïst een interkerkelijk karakter kun- nen hebben. Het constateren van dit feit is niet zo moeilijk; zou de realisering niet meer moeite opleveren? Men kan er immers niet van uit gaan, dat bij de reeds bestaande organisaties een ge lijke behoefte tot interkerkelijke sa menwerking leeft als bij de aanwezi gen. Het is dus van belang om te on derzoeken, of de uit de aanwezigen ge komen wens tot interkerkelijke samen werking ook weerklank vindt bij de be sturen en de leiding van reeds bestaan de organisaties Zou de hulpverlening, zoals deze door de H.V.D. georganiseerd wordt, ook in interkerkelijk verband gereali seerd kunnen worden? Is de Hervorm de Vrouwen Dienst bereid om met an deren de handen ineen te slaan? Het is de moeite waard dit te onderzoeken. Er wordt besloten een brief te sturen aan de H.V.D.-commissie. Tijdens de gesprekken bleek duide lijk, dat de gelovigen elkaar het gemak kelijkst vinden op terreinen, die buiten het eigen kerkelijk arbeidsveld liggen. Een voorbeeld hiervan is het inter kerkelijk vredesberaad; gezamenlijk wordt er door de leden, die uit diverse kerkelijke genootschappen stammen, gewerkt aan het inzamelen van gelden om een Zuidafrikaanse negerpredikant in de gelegenheid te stellen in ons land zijn studie voort te zetten. Tevens kwam op deze avond duidelijk naar voren, dat men bij allerlei doelen, die men zich voor ogen stelt, vaak stuit op de kerk als instituut. Zal ,,het bestaande" en „door de jaren gegroei de" ook zo snel warm lopen voor deze nieuwe ideeén? Het is misschien toch wel beter zich te bewegen op paden, die nog niet be treden zijn. De suggestie om dit jaar ook in Leusden weer deel te nemen aan de Wereldgebedsdag (oorspronkelijk We reldvrouwengebedsdag) werd met in stemming begroet. De commissie, die ook deze avond voorbereidde, zal trachten om op 7 maart aanstaande (Wereldgebedsdag) ook in Leusden-Zuid een bijeenkomst te organiseren. Ook zij, die niet aanwezig waren, moeten in de gelegenheid gesteld wor den om van hetgeen besproken is ken nis te nemen en erop te reageren. Met het oog hierop vol^t onderstaand een resumé van de punten, die aan de orde kwamen: 1. Mogelijkheid tot het komen van een interkerkelijke jeugdraad 2 Samen bezig zijn met de opvang van de jeugd. 3. Oecumenisch jongerenkoor. 4 Interkerkelijke bijbelstudiegroep. 5. Uitbreiding van de Open Deur commissie. 6. Uitwisseling van kerkelijke gege vens via een gezamenlijk blad (b.v. met kerkelijke feestdagen). 7. Opzetten van één of meer creatie ve cursussen. 8. Bestaande hulpdienst uitbreiden tot interkerkelijke hulpdienst 9. Zending en missie nader tot elkaar brengen. 10. Interkerkelijke bejaardenmidda gen. 11. Welkomstcomité namens alle ker ken voor alle nieuw ingekomenen Ter verduidelijking zij vermeld, dat deze punten niet moeten worden gezien als de wensen van de oecumenische gespreksgroep, maar als punten, die tijdens de discussie naar voren kwa men. usdens onderwijs in grafieken LEUSDEN - Van de zijde van de gemeente Leusden ontvingen wij een aantal grafieken, die het aantal leer lingen op de Leusdense scholen aangeeft van 1969 tot en met 1974 (per 16-9) Vandaag een totaal overzicht. In de volgende nummers van de Leusder Krant hopen wij u overzichten te kunnen geven van elke onderwijsrichting per „zuil". Op«nbaar KIeutcrond»rwi.1a te Leuadtm R.K .BaalBODdf ri R.K.KXeuterondnral'ln te Lbu 675 650 625 600 375 475 <»50 425 Prot.Chr.BaalaondiirwHn ta Leueden Prot.Chr. Klautcrondar» LEUSDEN - Geboren: 21. jan Koen- raad, z v. J. H. Visscher en J. Jon- gejan, Brinkhorst 24, te Amersfoort: 31 dec 1974 Henny, C. A Iris, Dal- matië 31 Overleden: 14 jan.: M. Dijkstra, wed Koenes, oud 74 jaar, 17 jan.: J. Bruinink, oud 82 jaar, wonende te Harderwijk; 18 jan J. J. Mets, oud 81 jaar, wonende te Soest. Gehuwd: 22 jan. A J. Peters en H. R. Berg Ondertrouwd: 17 jan Jurrien Folkert Roossien, wonende te Leusden en Ingrid Heijblom, wonende te Leus den; 21. jan.: Johannes Franciscus Maria Smal, wonende te Leusden en Evert je van Ravenhorst, wonende te Leusden; 21. jan. Wilhelmus Hendri- kus van de Boom, wonende te Leusden en Petronella Gerarda Maria van Beers, wonende te Leusden; 22 jan.: Albert v. Kalsbeek, wonende te Amers foort en Johanna Reemst, wonende te Leusden. 2 februari. LEUSDEN-CENTRUM N.H K.: 9.15 u. ds. J. W. K. Kel der, Herv.; 10.45 u.: ds J. W. K. Kelder, Ger., 19.00 u.: ds. J Weernekers, Ger./Herv. R.K.K.: zondag 7.45 u Vroegmis, 9.00 u.. Gezinsmis; 10.00 u.: Plechtige Latynse Hoogmis met kaarsenwijding; 11.30 u.: (Niet 11.00 uur): Gemeenschapsmis, 18.30 u.: Lof met gebeden. LEUSDEN-ZUID N.H.K 10.00 u.. ds. J. Weernekers, Herv., 18.30 u ds. J Holenstein, Veenendaal, Herv (G.B.). R.K.K Huize Don Bosco. zaterdag 19.15 u., zondag 10.00 u. H.Mis, 11 30 u ACHTERVELD Herv. Gem. 9.00 u dr. Boot, Nij- kerkerveen R.K Kerk. zaterdag 19.00 u.. mis, zondag 8 30 en 10.30 u.. mis AMERSFOORT Geref. Kerk (Vrijgem.) Martuskerk. 10.00 u. ds Hendriks; 19 00 u.. ds. Kok. Kandelaar. 10.00 u.. ds. Arnold; 17 00 u, ds. Hendriks. Schaapskooi: 10.00 u. ds Heij; 17.00 u ds. Arnold Westerkerk 10.00 u ds. Kok; 17 00 u.. ds Heij. LEUSDEN/CENTRUM - Op vrijdag 31 janqari zal de schoolgemeenschap van ..Kinderland" in de wijk Groen houten, de eucharistie vieren onder leiding van de leerkrachten van de kleu terschool en de basisschool. Op zondag 2 februari is er een feest van opdracht in de tempel Maria Licht mis Ter gelegenheid van dit feest zal er in de Rooms Katholieke kerk van Leusden-Centrum een plechtige hoog mis worden gevoerd met Latijnse zang en kaarsenwijding. Er is tevens ge- gelegenheio om kaarsen te offeren Wegens de lengte van deze dienst is de volgende kerkdienst een half uur verplaatst naar half twaalf. Op zondag 9 februari zal het jonge renkoor van Leusden-Centrum tezamen met de kinderen onder leiding van de ouders, de zang en de dienst van de eucharistie vieren om tien uur. Dit ter viering van de vastentijd en tevens als start van de vastenaktie, die dit jaar in het teken zal staan van de wees kinderen in Vietnam. Ons kantoor te Leusden/C is op werkdagen geopend van 10-12 en van 14 tot 16 uur. Wilt u graag reageren? Hier volgen de adressen, tot wie u zich kunt wen den: fam Van Heusden. Van Boetze- laer van Oosterhoutlaan 44, tel 033- 19365; fam. Prins, Van Boetzelaer van Oosterhoutlaan 50. LEUSDEN/ZUID - Door burgemees ter en wethouders werd bij besluit van 26 maart 1974 afwijzend beschikt op het verzoek om vergunning tot het veran deren/vergroten van een woning door de heer J. Wisse, Van Hardenbroek van Lockhorstlaan 36, Leusden-zuid. Tegen dit besluit werd door de heer Wisse bij brief van 23 december 1974 beroep aangetekend. Dit beroepschrift werd in handen van de commissie be roepschriften gesteld om een uitspraak van de raad voor te bereiden. In haar vergadering van 16 januari j.l heeft de commissie zich over dit beroepschrift beraden Tijdens deze vergadering is door reclamant een mondelinge toelichting gegeven. In de eerste plaats kan worden op gemerkt, dat het beroep van de heer Wisse ontvankelijk dient te worden verklaard, hoewel de termijn waar binnen het beroepschrift moest worden ingediend ruimschoots is overschreden. De heer Wisse heeft echter in eerste instantie in een schrijven aan burge meester en wethouders nog om een herziening van het standpunt gevraagd. Nadat genoemd college de heer Wisse had bericht, dat het niet mogelijk was het eerder ingenomen standpunt te herzien, (brief van 17 december 1974), is d.d. 23 december 1974 een beroep schrift binnengekomen. In hun besluit van 26 maart 1974 stellen burgemeester en wethouders, dat het krachtens het ter plaatse gel dende bestemmingsplan (vastgesteld door de gemeenteraad van Leusden d .d. 9 maart 1961 en goedgekeurd bij be sluit van Gedeputeerde Staten van .Utrecht d.d. 18 december 1961) niet is toegestaan voor de voorgevelrooilijn te bouwen, zodat de gevraagde bouw vergunning moest worden geweigerd. Uit de stukken en de mondelinge toe lichting van de heer Wisse, is ge bleken, dat de aanvraag van de heer Wisse een verbreding van de woonka mer gold, te bereiken door de voorgevel van de begane grondverdieping ca 1 meter te verplaatsen, namelijk tot de voorkant van het bestaande balkon. Door reclamant zijn tijdens de ver gadering van de comissie verder enke le motieven opgesomd, op grond waar van de aanvraag is gedaan. De commissie is echter tot de con clusie gekomen, dat bij honorering van het verzoek inderdaad de in het bestemmingsplan aangegeven grens zou worden overschreden, zodat burge meester en wethouders de gevraagde vergunning terecht hebben geweigerd. De commissie stelt de raad dan ook voor het beroepschrift ongegrond te verklaren. Nederlands grootste muziekkrant. Natuurlijk verkrijgbaar bij Finnmark 3 Leusden-C. LEUSDEN - In de raad van 24 okto ber j.l. is het voorstel van b. en w. waarbij een nieuwe verordening, re gelende de samenstelling en de werk wijze van de commissie onderwijs, ter vaststelling werd aangeboden, om nader advies terug verwezen naar deze commissie. De aanleiding voor deze nadere ad visering had tweeerlei oorzaak. In de eerste plaats deed zich de vraag voor of de kans bestaat dat het accent in de commissie teveel zal komen te liggen bij het bijzonder onderwijs, nu het volgens de nieuwe verordening mogelijk wordt, dat ieder bestuur van een bijzon dere school in deze gemeente een ver tegenwoordiger m de commissie kan aanwijzen. In de tweede plaats is de vraag gesteld in hoeverre de verorde ning zou moeten voorzien in de moge lijkheid van het openbaar maken van de commissievergaderingen Inmiddels is door de commissie een standpunt kenbaar gemaakt met be trekking tot de haar voorgelegde vraag stukken. Ten aanzien van de wijze van samenstelling van de commissie is zij van mening, dat hierin geen veran dering zou moeten worden gebracht omdat - deze samenstelling in het verleden nooit van invloed is geweest op de uitgebrachte adviezen, aangezien de commissie zich tot nu toe in hoofd zaak heeft beziggehouden met alge mene onderwijsaangelegenheden. waarbij het openbaar en het bijzon der onderwijs in gelijke mate zijn betrokken Voor zaken die specifiek het openbaar onderwijs aangaan, wordt vooraf afzonderlijk het advies ingewonnen van de Schoolraad voor het openbaar onderwijs; - het vorenstaande nog eens wordt be vestigd door het feit, dat tot nu toe in de commissie nooit een stemming heeft moeten plaatsvinden alvorens tot een bepaald advies te kunnen komen, - afgezien van het feit, dat zij daar op zichzelf niet al te veel waarde aan hecht, het in de nabije toekomst zo zal zijn, dat naast 6 vertegen woordigers van het bijzonder onder wijs in de commissie zitting zullen hebben 2 leden uit de Schoolraad, 2 leden uit de gemeenteraad, 1 lid uit het college van burgemeester en wethouders en 1 gemeentelijke func tionaris, hetgeen wijst op een zo breed mogelijke vertegenwoordiging, - in de toekomst van de zijde van de LEUSDEN/CENTRUM - Al 15 jaar lang worden door de Jeugdbeweging jaarlijks een drietal karnavalsavon- den georganiseerd, waarbij iedereen welkom is. Dit jaar begint het feest op vrijdag 7 februari om acht uur in ,,'t Ros van Dendermonde" (oftewel ,,'t Ros Beyaart") met een avond voor gehuwden en wat oudere belangstellen den. Voor de muzikale begeleiding zor gen deze avond de „Lango's". Zaterdagavond is het eveneens feest in ,,'t Ros van Dendermonde" Odlt deze avond zal om acht uur beginnen, maar is bedoeld voor de jongeren van- ai 15 jaar. De muziek zal in handen zijn van „Pan de Monium' Tenslotte zal er maandagavond 10 februari een karnavalsavond gehouden worden in „de Til" (het gedeelte waar vroeger de kleuterschool was). Deze avond is voor de jeugd van 8 t/m 13 a 14 jaar (niet ouder!!!) en zal beginnen om 19.00 uur, terwijl het feest om ongeveer 21 30 uur afgelopen zal zijn „De Bello's" zullen deze avond met hun muziek de stemming erin brengen. Natuurlijk rekenen de organisatoren op een grote belangstelling en men hoopt dat iedereen zich verkleedt, zodat het een echt karnaval wordt Kaarten zijn vanaf zondag a.s. ver krijgbaar in ,,'t Ros Beyaart" en voor zover ze er nog zijn s avonds aan de zalen commissie geen bezwaar zal worden gemaakt tegen uitbreiding van het aantal vertegenwoordigers vanuit de Schoolraad, indien dit gewenst zou zijn voor een gelijke vertegenwoor diging van het openbaar en het bij zonder onderwijs. Gelet op bovenstaande zijn b. en w van mening, dat er op dit moment nog geen aanleiding bestaat om een andere regeling te treffen op het punt van de vertegenwoordiging van het bijzonder onderwijs in de betreffende commissie Ten aanzien van de openbaarheid van de commissievergaderingen is de com missie van mening, dat het aanbeveling verdient dat in de verordening een bepaling wordt opgenomen, op grond waarvan de mogelijkheid hiertoe wordt geopend. Hierbij merken b. en w op, dat de commissie onderwijs, waarin zoals reeds eerder vermeld ook een aantal vertegenwoordigers uit de Schoolraad zitting heeft, unaniem van oordeel is dat openbaarheid van de commissievergaderingen niet per sé regel behoeft te zijn Indien onderwer pen aan de orde komen, die algemeen in de belangstelling staan en voor het onderwijs ter plaatse zeer actueel zijn, dient zoveel mogelijk openbare behandeling plaats te vinden, aldus de commissie. Gezien evenwel de wat specifieke samenstelling van de com missie, kan het aanbeveling verdienen over sommige onderwerpen in beslo ten vergadering te beraadslagen en te besluiten. Dit neemt overigens niet weg, dat iedere belangstellende kennis kan nemen van de onderwerpen die in de commissie onderwijs aan de orde komen. De agenda's van de commissie worden namelijk steeds voorbesproken in de openbare vergaderingen van de Schoolraad. BENOEMING LEDEN COMMISSIE ONDERWIJS Op grond van deze nieuwe verorde ning is het noodzakelijk, dat nog enkele leden benoemd worden om in de com missie onderwijs zitting te nemen. Dit betreft. 1. Het aantal raadsleden dat zitting heeft in de commissie onderwijs is thans uitgebreid tot twee De heer M Moll is reeds benoemd als lid van de commissie onderwijs Thans wordt de heer G. G van Tiel voorgedragen voor benoeming tot lid van de commissie. 2. De Stichting voor Gereformeerd Onderwijs Leusden is met ingang van 1 augustus j.l met een lagere school van start gegaan in deze gemeente Op grond van de nieuwe verorde ning kan ieder bestuur van een bijzondere school in deze gemeente een vertegenwoordiger voor de commissie onderwijs aanwijzen. Door het schoolbestuur wordt als zodanig voorgedragen de heer J. W. van der Jagt, Bretagne 27 te Leus den-Centrum. De heer J. W van der Jagt is penningmeester van eerdergenoemd schoolbestuur 3. Door de Stichting Katholiek Onder wijs Leusden wordt eveneens een nieuwe vertegenwoordiger voorge dragen, dit in verband met het feit dat de heer R. H. M. Brouwer als zodanig heeft bedankt Als nieuwe vertegenwoordiger wordt thans voorgedragen de heer H J Note- boom, Horsterweg 20, Stoutenburg. B en w. adviseren de raad de heren G G van Tiel, J. W van dei Jagt en H JNoteboom als lid van de commissie onderwijs te benoemen buiten verantwoording van de redaKtie Joeri Voedka zit in Rusland in de Vladimir gevangenis, bekend om de uiterst harde strafmaatregelen die daar tegen gevangen worden toegepast. De laatste berichten zijn dat zijn gezond heidstoestand uiterst kritiek wordt we gens een lange uitputtende hongersta king en een hardhandig optreden van zijn bewakers, die proberen zijn kop pige wil te breken Joeri Voedka is 27 jaar. In 1969 toen hij werd gearresteerd was hij student aan de Technische Hogeschool in Ryazan ten zuiden van Moskou Joe ri is Jood en omdat in zestiger jaren de discriminatie tegen Joden in Rus land steeds sterker begon te worden, had hij besloten samen met zijn broer en enkele vrienden een poging te doen naar Israël te emigreren. In het ge heim bereidden zij zich daarop voor doe de Hebreeuwse taal te leren en boeken over het Jodendom te lezen Dit wordt in de Russische wetgeving beschouwd als een activiteit tegen de staat gericht. De hele groep werd ge arresteerd en in een geruchtmakend proces veroordeeld. Joeri kreeg als leider van de groep de zwaarste straf, zeven jaar concentratiekamp Hij raakte in de gevangenis verzeild omdat hij in het kamp bleef volhou den zich als een gelovig Jood te ge dragen. Als zijn straf niet wordt ver lengd, moet hij nu nog twee jaar Hij is er evenwel zo slecht aan toe, dat als er niet gauw verbetering komt m zijn lot, hij de verschrikking van de Vladimir gevangenis niet zal over leven. Wij, die ons met deze brief tot u richten zijn lid van de Amnesty In ternational, een internationale organi satie die zich het lot van politieke gevangenen over de hele wereld aan trekt. Wij hebben de gebeurtenissen rond Joeri Voedka vanaf het begin ge volgd en er steeds bij de Russische autoriteiten op aangedrongen zijn von nis te herzien. Tot nu toe tevergeefs Joeri is verloofd, zijn verloofde Anna doet alles wat zij kan om hem te hel pen, Uit wat wij over haar weten leer den wij haar kennen als een onge lofelijk moedige vrouw. Zij is inmid dels haar baan als lerares Engels kwijt geraakt, kan geen werk meer vinden en vele van haar vroegere kennissen en vrienden durven haar niet meer op te zoeken Tweemaal per jaar mocht zij tot nu toe gedurende twee uur in het bijzijn van een bewa ker met Joeri praten De laatste keer in november, is haar dit geweigerd Men heeft haar zelfs met arrestatie gedreigd als zij zich daar niet bij neerlegt Anna is bang. Ze heeft bij geruchte vernomen dat Joeri verschrik kelijk is toegetakeld en er ernstig aan toe is. Ze is bang dat ze hem daarom niet meer mag zien. Ze heeft nu naar het Rode Kruis in Genève en naar president Ford in Amerika, toen hij onlangs in Rusland op bezoek was, telegrammen verstuurd met een noodkreet om hulp. Als we nog iets willen bereiken, kan dat alleen als heel veel mensen rnet ons meedoen Wij vragen u dringend het vol gende. Neem een briefkaart, schrijf daarop „Let Joeri Voedka go to Israël" Plak daarop 40 cent aan postzegels en stuur deze kaart naar het volgen de adres. P.O.B., Od/1. St. 2, Vladi mir, RSFSR, USSR. Laat deze brief lezen aan uw fa milie. vrienden, collega's en kennis sen. Vraag hun hetzellde te doen. Laat hejn.voorlezen in de kerk of op school, laat hem afdrukken in het personeels blad, verenigingsblad, schoolkrant, het kerkblad, wijkblad, zodat ieder een er van hoort en iedereen hem ziet. Joeri Voedka moet gered worden. Contact-adres en voor meer sten cils: Stastokdreef 17, Utrecht, 030- 613681 Onze krant is op onderstaande adressen los verkrijgbaar. Leusden-C. Leusder Krant, Finnmark 3. S.V. Bookstores, Torenakkerweg 16. De heer W J Schut, Hamersveldseweg 26. Zwembad Leusden. Burg. Buiningpark. Manege en Taveerne „De Klaveet" Postweg 1 Achterveld: Boekhandel Vos, Hessenweg 323. Leusden-Z.: Luitjens Supermarkt, Pr. Irenelaan 9

Leusder Krant | 1975 | | pagina 11