Nana Mouskouri: goede wijn behoeft geen krans illip Goodhand- Tait p voor de doorbraak GEORGE BAKER SELECTION: VIJF JAAR GOEDE HITS Hudson Brothers Stratemaker op zee-show nummer 2 FRANK SINATRA: „THE MAIN EVENT" „Miniaturen" van Jules de Corte HER. RELEASE VAN PROCOL HARUM'S „EXOTIC BIRDS" „D0 IT" VAN B.T. EXPRESS ezierige LP. ,,De stratemaker op zeeshow", de bi] joog eo oud erg populaire VARA-sene is eind vorig jaar opgehouden te bestaan. Als af sluiting van een roemruchte pe riode bracht de platenmaatschap pij Phonogram vlak voor het scheiden van 1974 een tweede Lp van deze serie uit, met lied jes uit de show van ,,De Straat", de deftige dame en Erik Engerd, vertolkt door respectievelijk Aart Staartjes, Wieteke van Dort en Joost Prinsen. Door de ongedwongen manier waarop zij tijdens vele shows binnenstapten in de wereld van het kind, genieten De Deftige Dame, de Straat" en Enk En gerd een grote populariteit bij jeugdige en volwassen kijkers. In totaal 28 liedjes werden op deze LP verzameld en het is be slist de moeite waard om er naar te luisteren. Zeker voor hen, die elke keer weer hebben genoten van deze Stratemaker op zee show", is het een fijne LP om in bezit te hebben. 30 JANUARI 1975 LEUSDER KRANT Een toepasselijke naam voor deze eerste live-elpee van Sinatra sinds zijn comeback. Met „The Main Event" wordt het aantal Sinatra-elpees in de Warner-Reprise-katalogus op 32 ge bracht. Deze plaat werd opgenomen in New York, in het immens grote Madi son Square Garden, op 13oktober 1974. Sinatra is op deze elpee weer helemaal te horen op de manier zoals we dat vroeger van hem gewend waren: live en op volle toeren. Hij werd immers groot in een tijd, dat een artiest slechts werd gemeten aan zijn optredens, en niet aan zijn elpees. ,,Oi' Blue Eyes is Black", de studio- elpee waarmee Sinatra zijn comeback maakte, verkocht uitstekend en zette hem ertoe aan weer te gaan optreden. Na een succesvolle Amerikaanse .,01' Blue Eyes is Back-tournee" werd in New York een serie optredens voor Sinatra georganiseerd, die stof moes ten leveren voor een TV-show en een live-elpee Ziehier het resultaat „The Main Event", met oude en nieuwe Sinatra - successen zoals „Lady is a Tramp", „Got You Under My Skin", „Angel Eyes", „Bad Leroy Brown". „You Are The Sunshine of My Life" enz. Met ..The Main Event" is 01' Blue Eyes pas echt „back Uitgebracht door de platenmaatschappij Negram op Re prise Stereo nr 54031 „Miniaturen" is mijn elfde elpee, maar nooit heb ik zo fijn aan een plaat gebouwd als deze keer Het was een heerlijke belevenis te mogen samen werken met Rogier van Otterloo Na tuurlijk weet iedereen dat je hem in alle vertrouwen muziekjes in handen kunt geven, maar als Rogier er echt voor gaat zitten, nou, dat heeft 'ie gedaan! Toen opeens was daar Louis van Dyke, die twee van mijn liedjes op deze plaat speelt. Louis is bij ons altijd een uiterst welkome gast, maar als hij wat meebrengt, bijvoorbeeld zijn prachtige pianospel, dan hoeft hij niet eens te bellen". Aldus Jules de Corte op de hoes. Jules de Corte staat behalve voor zijn gevoelige en pakkende teksten ook vaak in het nieuws door zijn „Cortefoon". een soort antwoordap paraat waar hij elke dag iets anders op zet, of het is een reactie op een politieke gebeurtenis, of iets wat hij meemaakte in een winkel in de buurt, óf als hij helemaal geen nieuwtje heeft zet hij er een grap of een vrolijk stukje muziek op Dat er aan deze „Cortefoon behoefte bestaat, blijkt uit het feit dat er per etmaal zo'n 400 a 500 mensen naar de telefoon grijpen en het nummer van deze speciale lijn (tel. 04930-4830) draaien, alhoewel die dag en nacht bereikbaar is. De nieuwste LP van Jules de Corte is inderdaad een juweeltje geworden. Met fijne begeleiding - niet al te fors, want dat verdragen zijn teksten niet - laat Rogier van Otterloo, die ook de arrangementen schreef. Louis van Dijk laat zich horen in „Kleine Arnta" en ,,De Poort" Enne ik zou wel eens willen wetenstaat er ook op Het is maar een weet, want de meeste van zijn liedjes zijn ofwel vrij recent of niet zo bekend. Jules deCorte's „Miniaturen". Luis terliedjes die het werkelijk waard zijn om oaar te luisteren. [groep Jigsaw" bestaat al ruim De leden ervan zijn afkom- uit vermaard geworden Engelse Irmaties als „The Fortunes" en jkerton's Colours", pdat ze allemaal het gevoel hadden e in hun vroegere formaties in een [tikale impasse waren geraakt, hun eigen weg gegaan. „Pas iigsaw konden we al onze ideeen kwijt", zegt leadgitanst Tony •bell, oprichter van de groep, rer die ideeen „Jigsaw wil mu- en show op een unieke manier meren Het show-element speelt artistieke verrichtingen een jgrijke rol" lussen is Jigsaw ook bezig met peroveren van het vasteland van De reacties, vooral op de ikende life-show van de groep, overweldigend. Niet alleen vele lekcritici, maar ook vele collega's lJigsaw zijn van mening dat de p uitstekend is Jigsaw heeft bij ons meerbekendheid gekregen door de uitstekende single „I've seen the film, I've read the book", die troetelschijf was bp Hilver sum 3. De nieuwste LP van de groep, „I've seen the film, I've read the book"(met uiteraard de titelsong) is een overzicht van wat de groep tot nu toe maakte en dat is uitstekend uit de verf gekomen. De meeste songs worden door twee leden van de groep geschreven: Des Dyer en Clive Scott (ze tekenden ook allebei voor de produktïë van de plaat) en dat is duidelijk te merken. De songs hebben die typische Jigsaw-sound, zon der echter eentonig te worden. Uit- schietek zijn wel songs als „I'veseen the film, I've read the book". „Give me love tot keep me warm", „You're not the only girl" en „Thankfull for you", maar ook de andere songs worden ge kenmerkt door een uitstekende stijl, waarbij vooral de arrangementen voor de reeds eerder genoemde sound zor gen. Kortom een fijne, rustige (maar niet te rustige) plaat, waar je met plezier naar luistert! Uitgebracht door de platenmaat schappij BASF te Arnhem op haar eigen BASF-label stereo nr. 20 29197-9. Bert Vos S welklinkende naam Phillip Good- l-Tait zal bij velen misschien al- lmaar wat vage herinneringen op- len aan de singles „Leon", ,,You en de LP's „Rehearsal", ,,I J I'll write a song" en Songfall". ■komt wellicht omdat Phillip nu paal geen „hitparadebestormer" (begin 1971 schreef het blad Disc V „This one i fear will go above [eads of most record buyers. It's ■Ussy for the chart!"). Na de re- e van zijn album, dat simpelweg de 1 „Phillip Goodhand-Tait" mee- keerde het tij: „De plaat bevat [nummers in zéér uiteenlopende |eo, maar alle nummers zijn in |>pe geschikt voor de single- fct". lazen we en „wie maar een ptje affektie voor deze uiterst ge beerde zanger/komponist heeft, Jt zich dit album onverwijld aan te Sfeo" Dus toch? fillip Goodhand-Tait werd op 3 ti 1945 in het Engelse Huil ge- Van zijn moeder kreeg hij zijn pianolessen, die - zo veronder- ma-lief - een prachtige basis n zijn voor een glansrijke klas- opleiding. Op 15-jarige leeftijd !r hing hij zijn pandjesjas aan de tterstok en verwisselde groothe- ls Chopin, Beethoven en Liszt met mindere krachten als Fats »o, Little Richard en Jerry Lee I. Moeder weende bitter, maar kon I trots zijn op haar zoon toen deze loed toetrad tot de rijen der Rock !®P depten. In 1964 vormde hij fUen groep die de opvallende naam ormville Shakers meekreeg. In Soho vonden ze een redelijk goed f werkterrein tussen de al dan ■swingende lichtekooien, kroeglo- Iherrieschoppers en zelfs liefheb- ®an muziek. De opbrengst vande- tredens waren vaak niet meer wat met klinkend applaus, een ■j* Piot Engels bruin en een voor- I maagontsierend ontbijt. Na een intensieve en dus vermoeiende tour door Engeland en Europa verliet Phil lip - lichtelijk gefrustreerd - de Sha kers en vormde een nieuwe groep die meer zou moeten doen dan het klakke loos naspelen van Zoot Mooney-, Chris Farlowe- of John Mayall-melodieën. De formatie kreeg de naam „Circus" en zou met hernieuwd enthousiasme de inmiddels opgekomen „Flower Power"- beweging van klanken voorzien. Helaas bleek „Flower" niet zo „Power" en ook dit liep uit op een mislukking. In de periode van algehele heroriën tering legde hij zich vervolgens toe op de compositieleer. Uit die tijd stam men zijn werkstukken voor b.v. de Love Affair („Everlasting love", „A day without love", „OneRecord" en „Brin- gin" back the good times"). In alles een geschikte tijd om te bouwen aan een vrolijke come-back. In 1970 zette Phil lip dan de eerste stap op die weg terug door een kontrakt te tekenen met Dick Zij zingt in het Engels, Frans, Ita liaans, Duits, Spaans en Grieks, ter wijl zij deze talen ook vloeiend spreekt. Zij is een internationale zangeres die overal ter wereld heeft opgetreden Nana Mouskouri is haar naam en zij werd op 13 oktober 1936 in Athene geboren, in de wijk Ghouva, een ge deelte van de Griekse hoofdstad dat tijdens de tweede wereldoorlog een ware haard van verzet was. Na de oorlog werd Nana, evenals haar drie jaar oudere zuster Jenny, door een bevriende relatie in staat gesteld zanglessen te nemen Er was in die periode zelfs sprake van een „Mous- kouri-duo", maar Nana's zuster ver koos na enige tijd het rustige leven van huisvrouw boven het jachtige leven van artieste. Op advies van haar muziek leraar kwam Nana in 1951 op het Con servatorium van Athene voor een klas sieke zangopleiding, hoewel zij vaak gehinderd werd door een stemband aandoening, veroorzaakt door het for ceren van haar stem Met enkele onderbrekingen (werken als kelnerin en gedwongen rust voor haar keel) stond zij na een jaar of acht voor haar eindexamen. Er deed zich echter een wonderlijk conflict voor. Via de radio en platen had Nana kennis met de jazz-muziek gemaakt. Voor haar was het geen enkel pro bleem blues-nummers te combineren met liederen van Schubert en Verdi- aria's. Haar zangleraar, die van deze ontwikkeling op de hoogte werd ge bracht, stuurde haar daarop onmiddel lijk van het conservatorium. Vrienden van Nana haalden haar toen als zangeres in hun orkest. In een „zaki" (een Grieks café), waar het orkest speelde werd Nana ontdekt door Manos Hadji- dakis. Hij schreef voor haar tientallen chansons die zij ondermeer zong tij dens het Grieks songfestival in 1960 en waarmee zij een eerste prijs won De verdere geschiedenis van Nana Mouskouri is beter bekend. Zij werd naar Frankrijk gehaald en maakte daar haar eerste Griekse en Franse platen. Duitsland volgde, waar Nana het be kende nummer „Roses blandches de Corfu" opnam. In korte tijd werden van deze plaat meer dan één miljoen exemplaren verkocht. In die jaren reisde zij alleen al per vliegtuig een totaallengte van vijftien maaldeaarde- omtrek In 1962 nam zij haar eerste album op in de Verenigde Staten, waar Quincy Jones er op stond haar pro ducer te zijn Zij maakte de afgelopen jaren tientallen tournees, die bijzonder succesvol bleken. Vooral in Amerika en Engeland is Nana met haar „Atheni ans" zeer populair en zijn haar pla- tenverkopen navenant De vrouw met „The voice of nos talgia", stem der weemoed, zwijgt overigens in alle talen over haar pri- véleven. Zij is getrouwd met een van haar trouwste begeleiders Georges Petsilas en zij wonen in Parijs. Samen met The Atheniens maakte ze kortgeleden een nieuwe album: „Dans le Soleil et dans le vent". Goede wijn behoeft geen krans en Nana bevestigt op deze LP opnieuw haar enorme fijne talent voor goede songs (chansons) die door haar bijzondere stem de extra demensie krijgt, waar door zij zo succesvol is geworden. Persoonlijk ben ik een trouwe aan hanger van Mouskouri. Daarom kan ik deze plaat ook met een gerust hart aanbevelen bij de toch nog wel grote aanhang die het Franse chanson in Nederland heeft. Uitgebracht door de platenmaat schappij Phonogram te Amsterdam op het Fontana-label, nr. 6399 014. In 1972 ontving de George Baker Selection een zilveren beker van haar platenmaatschappij voor het feit, dat er van hun platen zo'n slordige vijf mil joen exemplaren waren verkocht. En dat, terwijl de groep pas ruim twee jaar bezig wasNu viert George Baker het vijfjarig bestaan, een eerste lustrum en ook nu, in 1975 is de George Baker het Baker Selection niet weg te denken uit de Nederlandse popscène en daarbuiten. De overbekende sound van George Ba ker en de zijnen staat borg voor suc ces. Terecht, want ook al betitelen sommige critici hun muziek als puur commercieel, niet origineel en een tonig en wat al niet meer, een feit is, dat juist hun muziek succes heeft en dat kan niet altijd worden gezegd van groepen, die pretenderen niet-com- merciele muziek te spelen. Wat dat betreft zou er nog best eens een dis- kussie gehouden kunnen worden over de vraag wat men nu eigenlijk bedoelt met commerciële muziek. Muziek, die door miljoenen op prijs wordt gesteld, heeft meer waarde, dan de produkten van die typische eendagsvliegen, die in een vlaag van zogenaamde „progressieve" opwelling een plaat op de markt bren gen, die slechts bij een beperkte groep aanslaat, dat soms blijft doen, maar ook vaak na korte tijd weer verdwijnt in de vergetelheid. Sommigen van de zogenaamde progressieve muziekma- kers worden m.i. ook nog vaak kunst matig op de been gehouden, terwijl ze nooit en te nimmer op welke hitlijst dan ook te vinden zijn. Ik acht dat alle maal lariekoek. Een groep of solist die goed verkoopt maakt gewoon muziek, die in de smaak valt. Punt, uit. De George Baker Selection is zo'n groep, evenals bijvoorbeeld de Cats dat is. Aansprekelijke melodieen, goede begeleiding zonder dat „heavy gedoe", waardoor een goeie song soms vol komen verpest kan worden De platenmaatschappij Negram bracht kortgeleden een dubbelelpeeuit, waarop de vijf jaar hits van de George Baker Selection zijn samengebracht. In totaal 28 hits omvatten deze vijf jaar van succes. Het is een genoegen om deze platen te beluisteren. Als je alles nog weer eens op een rijtje hoort, dan kom je zonder meer tot de kon- klusie, dat George Baker terecht nog steeds erg gewaardeerd wordt. Ove rigens is dat niet alleen in Nederland het geval. Ook over de grenzen van ons kikkerlandje kent men de George Ba ker Selection: in Italië. Australië, Ar gentinië. Brazilië, Chili en Venezuela, in Turkije, Japan, de Nederlandse An tillen, Portugal, Belgie en Suriname, in Zweden, Libanon, Frankrijk, Duits land, Zwitserland, Spanje. India en Oostenrijk, om maar enkele landen te noemen. Na de eerste single- nu vijf jaar geleden-: „Little green bag" heeft de George Baker Selection zich een vaste plaats veroverd in de Neder landse hitwereld. „Vijf jaar hits", een uitstekende dubbelelpee, accen tueert dat alleen nog maareventjes Uitgebracnt door de platenmaat schappij Negram te Haarlem op haar eigen Negram-label, in uitstekend ste reo- nr. ELD-987. Bert Vos. „Exotic Birds and Fruit" is Procol Harum's achtste LP. Het album, op genomen in Londen en geproduceerd door Chris Thomas, bevat negen songs van komponist Gary Brooker en tekst schrijver Keith Reid. Dat is dan dat. Meteen met de deur in huis gevallen kunnen we daar nog aan toevoegen, dat deze LP Procol Harum's ietwat verbleekte reputatie op het gebied van de tekstscbrijverij en het opvallend komponeren herwonnen heeft. Het ziet er door individuele zowel als kollek- tieve inbreng van Gary Brooker, Keith Reid, B. J. Wilson, Chris Copping, Aian Cartwright en Mick Crabham, gezonder uit dan ooit. Zoals Keith op merkte: „We bereikten op een goed mo ment een punt waarop wij ons realiseer den dat deze line-up er een was die be paald niet mocht ophouden te bestaan!" Eenmaal tot die konklusie gekomen gaf het hen zekerheid en de vrijheid om niet alleen met teksten te experimen teren maar ook met komplete melodie- strukturen te stoeien. De kern van Procol Harum - Brooker' en Reid - leerden elkaarin 1966 kennen. Reid was kantoorbediende in die dagen en Brooker probeerde als backing zan geres Sandy Shaw bij te staan Toen ze op een goed moment met elkaarin aan raking kwamen werden er al snel demo tapes gemaakt, en een en ander naar verschillende grammofoonplatenmaat schappijen gestuurd. Gelijktijdig plaat sten ze een advertentie waarin ze om musici vroegen. Matthew Fisher en Da vid Knights reflekteerden hierop en de Procol Harum was geboren. „Whiter Shade of Pale", uitgebracht op 12 mei 1967, maakte Procol Harum op slag wereldberoemd. Het melodietje met een sterk opererende organist was gebaseerd op een werk van Bach en werd een onverwacht sukses. De musici wa ren Brooker, Reid, Fisher, Knights, sologitarist Robin Trower en drummer B J. Wilson. Hun eerste LP „Procol Harum" werd vervolgens in elf dagen gerealiseerd. Na deze LP volgden geregeld nieuwe platen waarvan „Sine on Brightly" en „A salty Dog het meest onder de aan dacht kwamen. Begin 1969 maakte Pro- col Harum een tour door Amerika, al waar zij bejubeld werden na hun op treden met een symfonie-orkest tijdens het Stratford Shakespeare Festival. Eenmaal terug in Engeland verlieten Knights en Fisher de band om plaats te maken voor bassist en organist Chris Copping. Hun „Broken Barricades" deden vervolgens de beweringen als zouden ze geen rock kunnen spelen te niet. Robin Trower hield het daarna voor gezien, David Ball nam zijn plaats in en bassist Alan Cartwright komple- teerde de line-up. In vovember 1971 realiseerde Pro- col Harum „Procol Harum live in Concert with the Edmonton Symphony Orchestra and the De Camera Singers Het werd het grootste sukses van de formatie tot dan toe. Toen in 1972 de tijd gekomen was om een nieuwe LP te maken, verliet Ball de groep waardoor de Prodcol Harum uit moest zien naar een nieuwe gitarist. Het werd Mick Grabham van de Chochise Met hem realiseerden zij de LP „Grand Hotel", het „meest elegante produkt aller tijden" In 1973 voltooiden zij in de Air Lon don Studio's de LP „Exotic Birds and Fruit". Zoals een verslaggever het omschreef: „Hoe zal ooit iemand de muziek van artiesten die reeds lang geleden behoorden tot de beste perfektionisten, onder woorden kunnen brengen?" De platenmaatschappij Phonogram bracht de plaat kortgeleden opnieuw uit op het Chrysalis-label. In uitste kend stereo, nr. 6307531 Dat bijna iedere soulplaat van for maat een hit wordt, is zo langzamer hand wel bekend Vandaar dat BASF de single van de uit zes man en één vrouw bestaande Amerikaanse soul- formatie B T Express in Nederland uitbracht: „Dot it" (till you're satis fied). Een hele grote hit, die in de U.S.-Top 100 in korte tijd naar de tweede plaats doorstoomde (Scepter M-25613). Momenteel hoog genoteerd! James van het DJM-label. Vanaf dat moment weten velen het absoluut ze ker: „Phillip Goodhand-Tait is rijp voor dé algehele doorbraak". Een vrij kompleet overzicht is sa mengebracht op de nieuwste LP: The best of Phillip Goodhand Tait," met daarom verschillende van zijn hits, zoals het vaak geimiteerde „Leon", (in Nederland door Euson naar de top van de hitlijsten gebracht). Goede num mers zijn o.ra. de titelsong: „Jingle Jangle Man", „Drink in the sunshine" Stuk voor stuk goede songs, die n«t iets meer hebben dan alleen een fijne melodie om mee te neurien. Uitgebracht door de platenmaatschap pij Phonogram te Amsterdam op het D.J.M.-label, in stereo- nr. 6376 490. Mark, Brett en Bill Hudson beschik ken waarschijnlijk over het meest to meloze gevoel voor humor. Een on schuldig gesprekje ontaardt al snel in een vrolijk spervuur van spitsvondig heden. Maar die luchtige kijk op zich zelf en de showbusiness in het algemeen is slechts één facet van de Hudson Brot hers. Het is namelijk een zeer veelzij dig drietal muzikanten, komponistenen De brothers zijn échte broers: Bill is de oudste, Brett de jongste en Mark (23) werd twee jaar vóór de ene en twee jaar na de andere geboren. Dit alles is alleen maar een gekompli- seerde manier om te zeggen dat Bill 25 is, Mark 23 en Brett 21. Zij werden in Portland, Oregon, geboren en zoals te doen gebruikelijk bij „sterren" ontstond hun interesse voor muziek al heel vroeg. Op tweejarige leeftijd liep Brett al met een oude Victrola door het huis te zeueln, terwijl Bill zich uitleefde op zijn eerste gitaar, een kartonnen Roy Ro gers geval Brett zong, daarbij ge- coached door zijn moeder, die vroeger zangeres was geweest en wier lessen en aanmoedigingen een adekwate ver vanging vormden voor normale mu zieklessen, die er door geldgebrek niet bij waren Bill en Mark startten hun karrière in hun high school tijd, toen zij deel uitmaakten van diverse groepen Brett kwam dan altijd naar de optredens kijken „We kregen toen 15 dollar voorde hele groep", zegt Bill. „Oom Bill ver voerde ons altijd met zijn auto. Brett dacht toen dat wij het helemaal ge maakt hadden Toen zij van school waren, ver huisde de familie naar Seattle. Daar tekende de broers een kontrakt met een kleine platenmaatschappij. Zij noem den zich de New Yorkers en huneerste de regionale top 10. Dit hitje be zorgde hen flink wat optredens in voor programma's van grote acts als deSu- premes, de Fifth Dimension, de Who, Herman's Hermits en Glen Campbell. In 1970 kwamen de Hudsons in kontakt met producer Chris Bearde, die tv-shows Bij hen rees onmiddellijk het onderhandeling was met de televisie maatschappij CBS over een serie zomer tv shows. Bij hen rees onmiddellijk het plan om de drie broers hiervoor te pousseren Fred Silverman, één of andere belangrijke pief bij CBS, vroeg om een auditie video-tape en na één keer kijken had hij het al gezien. Ra zendsnel werd er een kontrakt gete kend voor twee series. „The Hudson Brothers Show" was een serie die be stond uit vijf specials van een uur en de „Hudson Brothers Razzle Dazzle Comedy Show" had veel sukses op de zaterdagochtend Neil Bogart, presi dent van Casablanca Records, bezocht één van hun repetities en was daarvan zo onder de indruk dat hij ze direkt een kontrakt aanbood. Hun eerste single op Casablanca „So You Are A Star" is een prachtige meeslepende ballad, waarin enig kom- mentaar wordt gegeven op het „nieuwe" Holleywood De elpee „Hollywood Si tuation" geeft een overzicht van het totale Hollywood-gebeuren, verleden, heden en toekomst. „Ik geloof", zegt Bill, „en mijn broers zijn 't daarmee eens, dat de glamour van Hollywood allang verdwenen is." De glamour en de roem van de Hudson Brothers begint nu echter te groeien. De broers weten muzikaliteit humor en kommer- sialiteit op een verantwoorde manier te kombineren Uitgebracht door de pla tenmaatschappij Negram te Haarlem op het Casablanca-label nr NBLP 7004

Leusder Krant | 1975 | | pagina 13