VAN 21 T/M 26 JULI 18e TOUR DE JUNIOR LEUSDENSE VERENIGINGEN IN HET ZONNETJE ■donderdag 30 JANUARI 1375 LEUSDER KRANT Frans, Leo en Ben Stapelbroek, Ben Boersen enCor Hoogland zijn de „mannen" van de Vor Tractoren ploeg die een reis naar Duitsland mogen maken. Met hen zullen enige Achterveldse rennertjes reizen. Ik jaar is Achterveld één week een jeugd-wielercentrum tijd was niet zo best Gevolg van een en ander was een protest, door de moeder van een der renners uit de be trokken ploeg. Besloten werd, dat de rit later zou worden overgereden. Dat gebeurde de volgende dag en de nieuwe tijd was inderdaad heel wat beter, dan die van de vorige dag. De uitslag werd gecorrigeerd En nu werd een andere moeder boos. Die moeder, zo wil het verhaal, kreeg het aan de stok met de boze moeder van gisteren. Maar het mooist van alles was, dat de renners zich bij de beslissing van de jury hadden neergelegd en samen aan de limonade zaten, terwijl de boze moeders alsmaar bozer werden. DE TOUR NU De Tour de Junior van de laatste jaren is, althans wat de organisatie ervan betreft, steeds meer een profes sionele onderneming geworden En dat moest ook wel, want het is bepaald geen eenvoudige zaak, die op een paar zaterdagmiddagen gauw even te regelen in staan. Mogen wij het daarom hierbij laten? WAT KOST ZO'N TOUR? Voor het geval, dat u eventueel ook plannen in die richting koestert, kun nen wij u nog mededelen, wat zo'n tour kost. Wij vertelden u reeds, dat in de beginjaren een tourweek met een paar briefjes van honderd te regelen was Maar nu niet meer De 9e tour in 1966, we pakken er maar één uit de lange rij, kostte reeds f4.000,- en de a s wielerweek in Achterveld wordt be groot op f 16.000,- tot f 17.000,-. U ziet het wel, de kosten van de tour stijgen verhoudingsgewijs net zo snel als de posttarieven de laatste tijd. En dan hebben wij het nog alleen maar over de werkelijke kosten De vrije tijd, die in zo'n wielerfeest-organisatie gaat zitten, is niet in geld uit te druk ken. En dat is ook met nog heel wat andere zaken het geval Je zou er tegen woordig niet meer aan beginnen, dachten wij Maar als de zaken eenmaal Courant en andere dagbladen uit de omgeving zorgden voor de nodige pu bliciteit en gaandeweg werd het dorpse fietsieest een natiohale zaak. Toen kwamen ook de radio en de televisie in actie De regionale sponsors kregen steeds meer concurrentie van landelijke bedrijven en daardoor bleef het de or ganisatoren voor de wind gaan. De 5e Tour de Junior (1962) kreeg een internationaal karakter door de deelname van een vijftal Belgen en in 1963 kwamen ook West-Duitse ren nertjes aan de start Sinds 1971 rijdt Engelands hoop en glorie mee en twee jaar na de Britten deden de eerste Oostenrijkse jongens hun intrede in Achterveld. De etappe-koers was de eerste jaren een interlokale wedstrijd Men kwam buiten Achterveld in Bar- neveld. De Glind, Hamersveld, Amers foort en Hoogland ook in Stoutenburg, Hoevelaken en Terschuur. Later bleef men om verkeerstechnische redenen in het dorp DE FIETSEN GROEIDEN MEE Wij vertelden U reeds, dat de ren ners in de beginjaren op gewone fiet sen reden. Net zoals de organisatie met de tijd meeging en bijna ieder jaar de technische zaken verbeter den (tot en met een mobilofoonver- binding!), werd ook het materiaal van de renners aangepast. Eerst leken de rijwielen maar wat op echte race fietsen. Een „renners-stuur" was in een wip gemonteerd en de kettingkast was lastig, als je ketting er eens af liep Langzaamaan verschenen steeds weer verbeterde fietsen in "de tour, doch één zeer belangrijk ding is nooit veranderd Een derailleur (een moei lijk woord voor een ingewikkeld ver- snellingsapparaat) was en blijft taboe. Hoewel het erbij hoorde, was snel heid niet het belangrijkste element. Veel meer wordt gelet op orde en netheid en vooral op sportiviteit in en rond de koers. Allemaal factoren, die speciaal en goed beloond worden. Bij zondere aandacht wordt ook geschon ken aan de veiligheid van renners en publiek Al meer dan 2000 jongens heb ben tot nu toe meegereden in de tour en nog steeds kan men het aantal ongelukken tellen op de vingers van één hand. Je houdt dan zelfs nog vin gers over' Een complete EHBO-ploeg met doktoren is telkenjare op het parcours aanwezig, maar nodig is dat niet geweest. VOLOP DEELNEMERS Gebrek aan deelnemers heeft men bij de Tour de Junior nooit gehad. Meestal moesten heel wat liefhebbers worden te leurgesteld. In de eerste jaren draaide de tour gemiddeld met zo'n 14 ploegen van 5 of 6 renners. Van 1969 t/m 1972 liep dat op tot niet minder dan 20 en 22 ploegen. Topjaren waren 1970 en 1971 met 132 coureurs. Doch te veel van het goede is ook niet alles en ook al weer uit veiligheidsoverwegingen werd besloten het maximum op 100 renners te stellen Maar in 1974 had men pech. En me teen maar flink ook De Koninklijke Nederlandse Wielren Unie ging moei lijkheden maken. Officieel ging het om de reclame op de rennerskleding. Daar was de KNWU ineens fel tegen. Maar erger leek de dreiging, dat de zelf standigheid van de Achterveldse on derneming in gevaar kwam. Begrij pelijkerwijze wilde men daar volledig baas in eigen huis blijven Dat is toch logisch.' Reeds jarenlang bestond een toch wel prettige samenwerking met de Qielren Unie (evenals trouwens met de Nederlandse Wielerbond). In 1962 bijvoorbeeld organiseerden de Achter- velders samen met de Ren- en Tour club „Amersloort die aangsloten is bij de KNWU, een door de bond er kende Ronde van Achterveld met 56 '.eelnemers op de laatste dag van de Tourweek En later gebeurde dat nog een paar maal In 1971 kreeg Achterveld zelfs de organisatie van het Nederlandse Club- kaïnpioenschap voor dames. En in 1972 ook, maar in 1974 verbood de KNWU haar jeugdleden de deelneming aan de Tour de Junior. Overtreding van dit verbod betekende intrekking van de licentie der betrokkenen Zo werden de jongens de dupe van de houding van hun eigen bond, die kennelijk vergeten was, dat veel van hun eigen ster-rijders inde Achterveldse wielerschool hun eerste lesjes kregen. Een paar van die renners zullen wij nu noemen. Daar is dan Leo Duyndam uit Honselersdijk, momentcel een van onze grootste zesdagenrenners. Als 14-jarig knulletje reed hij in 1962 mee in de 5e Tour de Junior. En wat dacht u van Hennie Kuiper9 Deze Dene kamper, die in 1972 een machtige pre statie verrichtte door Olympisch Kam pioen op de weg te worden in Munchen, reed in 1964 (hij was toen 14 jaar) en 1965 mee in het Achterveldse wieler- spectakel En in beide jaren moest hij het o.m opnemen tegen een andere geweldenaar, de latere Tour de France- njder Mattie de Koning uit Scher- penzeel. Of de KNWU daar dankbaar voor was'? Het lijkt van niet. Het verschil van mening over de reclame werd niet op gelost en in Den Haag gaf men een prachtig voorbeeld van hoe het niet moest. Nu zijn ze in Achterveld toe vallig niet op hun achterhoofd gevallen tn ook zonder medewerking van de Wielrenunie ging de Achterveldse wie lerweek door. Weliswaar maar met 60 renners in 11 ploegen, waaronder een eigen ploeg van de Leusder Krant. De tour-organisatie had namelijk ook al enige jaren een prettig contact met de Nederlandse Wielerbond, die vooral in Limburg en Noord-Brabant veel leden heeft. En met die mensen was wél te praten. Bovendien kwamen Enge land en Duitsland met een groter aantal deelnemers dan in voorgaande jaren aan de start Ook kwamen er meisjes in de arena en zo werd ook de 17e editie van de Tour de Junior een groot suc ces! TOUR IS VAN EN VOOR DE JEUGD De tour is een aangelegenheid van en voor de jeugd. Toevallig hebben een paar volwassenen ook wat te ver tellen in de organisatie, maar verder moeten de jongelui het onder elkaar maar zien te regelen. En dat gebeurt dan ook We zullen dat met een paar voorbeelden toelichten. Bij het opma ken van de uitslag van een bepaalde rit werd een telfout gemaakt Dat is vervelend, maar het kan. Als win naar van de 3e prijs werd de Duitser Manfred Bott afgeroepen Het kan ook een ander Duits rennertje geweest zijn, maar dat doet er minder toe. Deze Manfred kwam op het ere- schavot en onderging, nauwelijks ge ïmponeerd, de huldiging. Hij begreep maar amper wat gebeurde, kreeg een medalje en een bos bloemen Daarna ging hij terug naar zijn vriendjes Die hadden het misverstand wel ont dekt en even later kwam de brave Manfred de „verdiende" spullen weer terugbrengen Inmiddels was ook de werkelijke 3e prijswinnaar naar de jury gekomen en zo kon de fout direct hersteld worden. Maar nu komt het De rechtmatige winnaar stopte de medalje in zijn zak, want die was voor hem het „einde" en duwde de niets ver moedende Duitse jongen nogmaals de bloemen in zijn handen. Wat daarbij gezegd werd, kan niet zo gauw her haald worden, maar beide knullen had den een beste dag' Een tweede treffend voorbeeld: Het gebeurde bij een ploegentijdrit en daar bij is de tijd, die voor de derde renner van een ploeg wordt ingedrukt, erg belangrijk Die tijd wordt genomen als de aankomsttijd van de gehele equipe. Nu wilde het toeval, dat juist bij deze belangrijke rit, de gebruikte stopwatch kuren kreeg. De opgenomen Doortocht van de tour in 1958 door Barneveld. is. Er is altijd een vast bestuur ge weest, maar vanaf 1958 tot 1974 is voor al Jan S. (bijna hadden wij hier onze belofte aan de vorige tourbaas gebro ken door voor de tweede keer zijn naam te noemen) de grote animator van de Tour de Junior geweest. Na 16 enerverende jaren heeft hij zich uit het tourcircus teruggetrokken. Zelf zegt hij van niet, maar velen be weren, dat die beslissing mede is ge nomen door de houding van de KNWU. Het is wel jammer, want zijn aanwe zigheid in het tourbedrijf was wel de beste verzekering voor het welslagen van de wielerweek. Een verzekering zonder premie nog wel De leiding van de tour is nu in handen van W. Meinten (voorzitter), Joh. Ossendrijver (secretaris) en J. C. de Jong (pen ningmeester), alsmede de heren H. Smit en W Smink (anno 1958). Wout Mainten, eigenlijk is zijn voornaam Wouter maar zo kent alleen zijn vrouw hem, is sinds 1972 voorzitter Maar hij heeft in andere funkties al heel wat meer dienstjaren inde tourorganisatie. Vanaf 1974 is Meinten ook turleider. Wat Jozef Luns is voor de NATO, is Wout Meinten voor de Tour de Junior. Voorheen was de tourbaas voorzitter van de Scherpenzeelse Valleirenners. We kunnen gerust wel aannemen, dat hij dan wel iets van wielrennen af weet Naast bovengenoemd hoofdbe stuur heeft de Tour de Junior nog een hele ris vaste medewerkers Zo'n 35 in totaal in alle mogelijke en on mogelijke commissies Het zou ons te ver voeren, ze hier allemaal te ver melden, maar als u straks in juli het tour-programmaboekje 1975 koopt, ziet u ze daar allemaal keurig gerangschikt goed lopen - en dat doen ze in Achter veld - ga je gewoon door. En zo ge beurt het dan ook. Het werk voor de tour van 1975 is feitelijk al begonnen tijdens de wed strijden van 1974 Er zit voldoende bezigheid in voor het gehele jaar. Na tuurlijk gaat dat in afwisseling met het werkelijke beroep Daar moet men im mers van leven Wout Meinten bijvoor beeld draagt beroepshalve zijn steentje bij, om te zorgen dat de Nederlandse Spoorwegen blijven rijden. Er is al eens uitgerekend, dat het tourwerk zo'n zes tot acht 42-urige werkweken vergt. En dat in je vrije tijd! Er is nog veel meer te vertellen over de Tour de Junior. In het bestek van deze pagina is dat evenwel be zwaarlijk. In de weken vóór de tour van 1975 komen wij er nog wel op terug. De medewerking als tourbege leiders door de Auto- Motor- en Bromfietsclub uit Achterveld is al zoiets, evenals de kosteloze opvang van de rennertjes door de tijdelijke pleegouders. Dan is er nog de Blik- semkrant, een daglijks verschijnend blad met tourmededelingen in het Ne derlands, het Duits en het Engels. Achterveld heet tijdens de tour niet Achterveld, maar Tourdorp. Verschil lende straten en pleinen zijn dan met echte naambordjes genoemd naar pro minente ex-tourrenners. Er is een mini-tour voor kinderen van 4 tot 11 jaar en een speciale tourcamping bij Wout Peel op het land. Er is nog heel wat meer te zien en te beleven van 21 tot 26 juli a.s. op en bij de 18e Tour de Junior in Achterveld. Ook u bent welkom! P. C. CHTERVELD - U kent de Tour de oce? Dat is de belangrijkste wie- redstrijd in de wereld voor beroeps- renners. Deze wedstrijd, eerst van ri Desgrange en later van Jacques (jeii is imponerender en enerve- ler dan de Vuelta d'Espana, de d' Italia en de vroegere Deutsch- .Rundfahrt. atuurlijk kent u ook de Tour de uit Achterveld! Dat is de be lopen zag men het niet zo zitten. Dat was te vermoeiend. Na enig heen en weer gepraat werd besloten tot een wielerwedstrijd. En deze keer was de jeugd van Achterveld heer en mees ter. Niemand zou toen gedacht hebben, dat deze wedstrijd op gewone fietsen, zou uitgroeien tot een jaarlijks terug kerend internationaal sportgebeuren van grote klasse. Ja, toch wel. Drie sportieve Ach- beginjaren van de tour kwam je met een paar honderd gulden al een heel eind, maar geleidelijk aan ging het zeer behoorlijk in de papieren lopen Vanaf het allereerste begin heeft men echter alle, maar dan ook werkelijk ALLE medewerking gehad van iedereen. Van boeren, burgers en buitenlui, van de overheid en van directies van zeer veel fabrieken en bedrijven. Vaste prik was, dat de deelnemende Jjkste wielerwedstrijd in de we- beginnende wielrennertjes. Wedstrijd, eerst van Jan Schouten Iter van Wout Meinten, is ïnpo- jder en enerverender dan de Tielse •onde van Oom Joop, de Haar- Muggenronde en de Toer de I (destijds in Arnhem gevestigd). I evenement als de Tour de Juni- l natuurlijk niet ontbreken in onze [„Sport en Spel in Leusden", [aflevering kwam tot stand na een fek, dat wij hadden met de oude I nieuwe tourbaas uit Achterveld. |l t/m 26 juli a.s. wordt Achter leer beheerst door de Tour de j. Dat wordt de 18e tour! Jongens t/m 15 jaar, die mee willen Kaan deze tour, moeten zich zo Mig mogelijk opgeven bij W Mein- ]Hendrik van Viandenstraat no. 9, Ihterveld. Hoe ontstond de Tour pior? Wel, dat zit zo. Op een dag in het voorjaar van 1958 J de Sportvereniging Achterveld ptnodiging om met een aantal ielballers mee te doen aan hard- idstrijden op de Rudolph-Stich- Liefhebbers waren snel gevonden, Jde resultaten op de 800, 1200 en (meter waren voor de Achter- I jeugd niet bepaald een groot Daar moest wat aan gedaan |n en naarstig werd gezocht naar pogelijkheid tot wraak. Die moge lid werd gevonden Maar in hard- tervelders zagen hier een beste kans in, om wat te ondernemen voor de jeugd. Twee van deze drie waren Ton van Dalen en Wim Smink Met de derde man zitten wij wat moeilijker. Ieder een in Achterveld en in de rest van Nederland, maar ook ver daarbuiten, kent hem als de grote organisator en stuwende kracht achter het op 25 augustus 1958 opgerichte „Jeugdwie- Tour de Junior Achterveld" nog ronder het midden. Jan Schouten, u wist natuurlijk, dat wij hem bedoelen, is echter een zeer bescheiden mensEerst na lang aandringen was het goed, dat wij zijn naam éénmaal mochten noemen in dit artikel. En dat is dan hiermede ge beurd, want de vermelding in de aan vang van deze bijdrage tellen wij niet mee. Ton van Dalen trok zich al vrij spoedig uit het wielercurcus terug maar Wim Smink is, als enige van de initia tiefnemers, nog altijd in actieve dienst bij de tourorganisatie Bijna 18 jaar! TOUR WERD ENORM SUCCES gen klein deel van de prijzen in 1972. Vorengenoemd drietal liet er geen gras over groeien en ging meteen aan het werk Ontzettend veel moest er gedaan worden. Met de Tour de France als voorbeeld werd de zaak opgezet. Het zou een wielerwedstrijd moeten worden over meerdere etappes, met een individueel en een ploegenklassement. En met gele, groene en witte prestatie- truien, met bonnificaties en strafsecon- den, met kopmannen en waterdragers, met tijdritten en nog veel meer dingen uit de echte Tour de France. Er werd gereden op gewone fietsen Later werden die weliswaar meer aan gepast aan de realiteit, maar dat leest u verderop nog wel. De hele bedoeling ging in de richting van het bezig hou den van de jeugd in de grote vacantie En als we de training en het na-kaarten meetellen, moeten wij zeggen, dat men volledig in die opzet is geslaagd. De deelnemers werden in leeftijdsgroepen van 12, 13, 14 en 15 jaar ingedeeld En dat is nu nog het geval De organisatie van zo'n onderneming kost natuurlijk geld. Alleen de zon komt voor niets op en daarom zie je die de laatste tijd ook zo weinig, In de ploegen geadopteerd werden door be drijven Dat heet tegenwoordig spon soren. Tegen betaling van een vast bedrag reden de rennertjes met re clame voor hun sponsor op hun trui en petje. Voor Jan, Kees of Arie was het om het even, of zij reden voor Nieuw- stad-Limonade, Hulsinkbessen of voor de Barneveldse Courant, zoals onze moederkrant toen heette. Maar voorde organisatie betekende het een been om op te staan De uitstekende opzet van de Tour de Junior heeft vanaf 1958 tot heden borg gestaan voor een enorme hoeveelheid prijzen en toen de tour groeide ook voor tijdelijke pleegouders voor rennertjes, die niet uit de directe omgeving kwamen VAN NATIONAAL TOT INTERNATIONAAL De eerste jaren was de tour een plaatselijke aangelegenheid en dan mag u, wat ons betreft, dat „plaatselijk" wat royaal nemen. De Barneveldsche lvan Dijk (op kop) vóór Henk Rutte (in de gele trui) op volle snelheid door de bocht bij de Hessenkar.

Leusder Krant | 1975 | | pagina 15