(leuters op bezoek bij de bakker uziekvereniging D.W.S. viert 40-jarig jubileum NIEUWS UIT ACHTERVELD uupen- koppen- land Grote aktie voor nieuwe uniformen DE ZOTTE WEEK VAN PUUPENKOPPENLAND Gemeentelijke bijdrage in kosten uurwerk Achterveld VEERTIG JARIG BESTAAN WORDT DINSDAG GEVIERD PONDERDAG 30 JANUARI 1975 LEUSDER KRANT Karnaval in Achterveld van 7 tot en met 11 februari .CHTERVELD - In verband met opdekleuterschool Hummelt jeshonk Jouden project over de bakker, had 'roUw Agnes met haar klas een be lt gebracht aan de bakkerij Huppel- olen. Dinsdag 21 januari j.l was het beurt van juffrouw Anjaom met haar s de bakkerij van de familie Schou- te bezoeken. Om ongeveer 13,15 uur stond de hele klaar om- naar de bakkerij te Dit was een hele belevenis voor omdat ze nu eens in de praktijk iden zien waarover op school zoveel raat was. De aanschouwelijkheid is beste voor het kind om te zien te begrijpen fa een hartelijk ontvangst door bak- Schouten werden de jassen uitge- kken en als echte bakkers gingen kleuters de bakkerij binnen. De uters boden de bakker een aantal hem getekende tekeningen aan. Hij ld dit erg fijn en stalde de tekenin- in zijn winkeletage uit. lierna kregen de kinderen op een voor begrijpelijke manier uitleg over schillende voorwerpen, waarde bak- dagelijks mee omgaat. Dit waren verschillende bakvormen, de oven, [zakken meel, de schieter enz. Door- de uitleg zo boeiend was stonden [kinderen te popelen van ongeduld om |ook eens de handen uit de mouwen Dit mocht en hoe Ir werd een grote lap deeg klaar [egd en de kinderen konden hierver- iillende koekjes uit steken. De koek jes werden op enkele bakplaten gelegd en gingen de oven in. Na de koek jes volgde het brood Elke kleuter kreeg een bolletje deeg en mocht een eigen broodje fabriceren. De ene maakte een broodje, de andere een poppetje en een derde een puntbroodje De bakker stond versteld van zo'n creativiteit bij de kleuters. Nadat de koekjes gaar waren ge worden en uit de oven werden gehaald ging het brood er in. Omdat het zo warm was, werd er nu een kleine pauze gehouden. Mevrouw Schouten schonk limonade in en de heer Schouten kwam met een schaal cake binnen. Elke kleuter kreeg een schijfje cake, mocht dit opspuiten met slagroom en versieren met vruchtjes en chocolade. Tijdens het opeten van hun schijfje cake werden er met de bakker enkele liedjes gezongen Van de cake bleef niet veel over, maar ja wat smaakt er nu beter als een gebakje, wat je zelf hebt klaar gemaakt? Na de pauze werden de broodjes uit de oven gehaald Elke kleuter kreeg een draagtas en de bakker deelde nu de koekjes en de broodjes uit. Het was inmiddels kwart over drie geworden en dus tijd om naar huis te gaan. Zowel kleuters als leidster kunnen terugzien op een leuke boeiende middag Langs deze weg namens juffrouw Anja nog dank aan de familie Schouten die de ze interessante middag voor de kleu ters verzorgd heeft. ACHTERVELD - Op 7 februari a.s. gaat in het Puupenkoppenland het car naval weer grootscheeps van start. Dit losbarstende feest van zotten en zottinnen begint op de vrijdagavond van 7 februari in het Honderd Gram gebouw, om 20,00 uur. Prins Puup de Derde en zijn Raad van Elf hopen dat zij iedereen (vanaf 18 jaar en ouder) zoveel mogelijk gecostumeerd mogen ontvangen om er een knotsgekke avond van te maken. Zorgt u vooral dat u op tijd in de feestelijk versierde zaal aanwezig bent. Voor de leukst verklede paren groepen of indivuduelen zijn weer talrijke leu ke prijzen beschikbaar. Her uitreiken van de krentepuup zal het hoogtepunt van de avond zijn. De krentepuup zal worden uitgereikt aan die persoon die zich op de grootste puupekoppenwijze voor de puupenkop en gemeenschap heeft ingezet. Dit zowel op sociaal als cultureel gebied, Deze onderscheiding geldt voor een jaar en wordt uitgereikt als blijk van waardering voor alle inspanning, moed, beleid en trouw aan puupenland. Ook de schietkelder zal dit jaar op nieuw worden ingericht als bar, maar het is geenszins de bedoeling om hier de hele avond te blijven doorsmeren. De muzikale noten worden verzorgd door de boerenkapel met daarnaast Eddy van de Brink met zijn magisch orgel en de bekende Los Donjos die toegezegd hebben een geweldige show te zullen brengen. Hierdoor kan het een knalfeest worden van echte Carnaval.illure Wie er zeker van wil zijn dat er een plaatsje voor haar of hem beschikbaar is kan kaarten in de voorverkoop ko pen tot en met donderdag 6 februari bij Boekhandel Vos 't Hoekje voor een zot prijsje van acht en een hal ve gulden. Als er nog kaarten over zijn aan de zaal, voor tien gulden. Leden vrij toegang. Tot vrijdagavond 7 februari op het knotsgekke dwaze zotte leutige feest, dat u beslist niet missen mag. kindercarnaval en gecostu- meerde optocht De Puupenkoppen laten het niet bil de grote openingsavond Ook de jeugd wordt weer volop in het Carnavalsge- beuren betrokken enwel op zaterdag middag 8 februari met een groots gecostumeerd kindercarnaval. Voor af zal er een gecostumeerde optocht zijn waaraan ook dit jaar weer wordt deelgenomen door bedrijven, ver enigingen, scholen en buurtschappen. Dit met als inzet de wisselbeker voor de mooiste wagen of groep. Maar de grootste deelname wordt verwacht van de kinderen Ook voor hen zijn er weer een aantal prijzen beschikbaar. Om 13 .00 uur zal de optocht van start gaan van het cooperatieplein, voor afgegaan door de dansmariekes en de muziekvereniging D W.S.De kinderen verwacht men op de speelplaats van de St. Josephschool om kwart voor één om dan tussen de wagens in groe pen verdeeld te worden. De route is vanaf het Cooperatie- terrein via Jan van Arkelweg-Pater Stormstraat- van Oldenbarneveldstraat Verjaegde Ruijterweg- Walter van A- mersfoortstraat- Pater Stormstraat- van Oldenbarneveldstraat- Deliana van Weedestraat- Walter van Amersloort- straat- Pater Stormstraat- Hessenweg voor Huize St. Joseph langs terug naar het Cooperatieplein Na afloop van de optocht groot kindercarnaval in Ons Gebouw. Kinderen die niet aan de optocht mee zullen doen, worden in Ons Gebouw opgewacht door de dames van de Raad van Elf. Het kindercarnaval duurt tot 17.00 uur waarna de ouders de kinderen weer kun nen afhalen De zorg voor duw kinderen is de zorg voor de Raad van Elf met hun dames Ook zal Prins Puup de Derde en zijn raad van elf aanwezig zijn om 20.30 uur in Ons Gebouw bij de K P.J. waar zij mogen helpen de feest vreugde te verhogen. Zondag 9 febru ari zal Prins Puup de Derde met zijn Adjudant en enkele dames een bezoek gaan brengen aan hen die moeilijk of in het geheel niet het carnaval in deze dagen ku nnen meevieren, want zij behoren toch ook tot onze gemeen schap. Maandag 10 februari de klap op de carnavalspuup, het groot senioren - carnaval met medewerking van de be- jaardensociëteit. Prins Puup de Derde roept alle senioren van 65 jaar en ouder uit Puupenkoppenland op om aan deze avond deel te nemen. Zij, die vorig jaar op deze avond geweesi zijn, zul len zich nog wel herinneren hoe ge slaagd het was. Zij, die met vervoersproblemen zit ten kunnen dit even doorgeven aan J. van Dalen, Kon. Julianaweg 39, tel. 03425-1785 of G. Voskuilen, Hessen weg 323, tel 03425-1472 Deze zulleD alles doen om het vervoersprobleem te verhelpen. De leden van de Raad vaD Elf zullen zorgen dat u gehaald en weer thuis gebracht wordt. Dinsdag 11 februari, ter afsluiting van het carnaval zal er een groot Tie nercarnaval gehouden worden in Ons Gebouw. Prins Puup de Derde en zijn Raad van Elf hopen dan ook dat alle tieners van 12 tot en met 17 jaar zich die avond in het carnaval zul len storten. De muzikale klanken ko men dan van de Berwi's. Uiteraard wordt verwacht dat iedereen gecos tumeerd is. En je weet nog wel van vorig jaar dat de origineelst verklede in de prijzen valt. Een deskundige jury is aanwezig. Kaarten voor het tienercarnaval zijn ook in de voor verkoop verkrijgbaar bij boekhandel Vos ad f2,50. Jeugd uit Puupenkoppen land komt allen op deze avond naar Honderd Gramgebouw, dan wordt het zeker een zotte dwaze avond 1935-1975: van boerinnen- bond tot KPO-Achterveld t ACHTERVELD/STOUTENBURG - jet jaar 1975 is pas begonnen. Wij ■eten allemaal, dat het het jaar van J vrouw is. Wij weten echter niet of lie ïowooers van Achterveld en Stou- eeburg weten dat het ook het jubileum- jjtr is van de muziekvereniging Door Ster. Op 15 februari van dit bestaat de vereniging 40 jaar. K band met dit jubileum zullen er ®rse aktiviteiten worden uitgevoerd, [h?1'iUW steun onontbeerlijk is. Ihj, testuur heeft besloten om het 1 te vieren in de maand okto- f*- net is de bedoeling hier een feest- nd van te maken. Maar voor het zo §|'s zal er nog veel werk verzet ten WOr(*en' 0171 de Plannen uit te 18 en 19 oktober wordt een groot BftSnr?uzi1ekconcours georganiseerd in P nwerkmg met het bestuur van de Ck losecane bond van muziekge- I Jappen St Willibrordus. De toe- ng voor dit concours is reeds I ogen Ook zijn er dit jaar twee iJlsJsen' dle eveneens in oktober Jfdigd zullen worden 15 m!L?0k besloten om op zaterdag rt ®en winteravond concert te m Ons Gebouw. Op die avond oi m»r ?en zeer aantrekkehjk en Li,* programrna gegeven. Na ■nuri m \s er dan da°sen voor jong We haM medewerking van een be- PWri dj? h verzeker"ig is reeds ge- bet een gezellige avond wordt, maar dan zal iedereen hieraan mee moeten werken Nader bericht hierover wordt nog gegeven in Trefpunt en De Leusder Krant. Om nog even op het jubileum terug te komen: Er zijn ook plannen gemaakt vereniging. Wilt u hiervoor u mede werking verlenen (wie wil dat niet?) dan kunt u zich opgeven bij de hierna genoemde adressen. W. Wouters, Hessenweg 95, Stouten- burg, tel. 033-25197, W Eggenkamp. om in oktober op te treden voor het publiek in nieuwe uniformen (zeker niet vóór die tijd, daar de oude versleten zijn). Het ligt inde bedoeling om na Pasen een huis aan huis kollekte te houden voor de nieuwe uniformen. Hier is n 1 een bedrag van f25000,-- voor nodig. Een klein deel hiervan is hier voor al binnen gehaald tijdens de in 1974 gehouden rommelmarkt Tijdens de kollekte zal iedereen per week op de hoogte worden gehouden via een thermometer geplaatst in de Leusder Krant. Normaal wordt een kollekte altijd gehouden door de leden van de vereniging. In verband met het ju bileum zou het zeer op prijs worden gesteld als dit nu gedaan zou wor den door dames en heren buiten de Bisschop van Dieststraat 7, M. van dei Kooy, Koningin Julianaweg 4, tel. 03425- 1341 en W. A. van Hamersveld, Hen drik van Viandenstraat 21, tel. 03425- 1688 Ook is het mogelijk u op te geven als donateur voor een vast bedrag per jaar. Dit wordt dan elk jaar bij u opgehaald. Wie liever een gift voor het uniformfonds wil geven en dit per bank of giro wil overmaken, kan zijn bedrag storten op de Rabobank te Achterveld t.n v Uniiormlonds DWS Het gironummer zal nog worden Nu u van de te voeren aktiviteiten op de hoogte bent gesteld hoopt het be stuur op de medewerking van het hele publiek en zegt het bestuur van DWS u reeds bij voorbaat hartelijk dank hiervoor. ACHTERVELD - In het zaaltje van de kassier van de bank Hermanus van Zandbrink schuifelden op de avond van 17 februari 1935, nog voor zeven uur, bijna dertig boerinnen naar binnen! gezet op de met witzand bestrooide hou ten nadenvloer. Anna van Zandbrink-vat nadenvloer. Anna vaD Zandbrink-van Schothorst gooide nog een extra kit groenblauw rokende eierkolen in de grote salamander want er werd hoog bezoek verwacht. Anderhalf jaar er voor hadden de Achtervelde boeren zich georganiseerd in een plaatselijke af deling van de aarts diocesane Boeren- ën Tuindersbond, en nu zou de oprich ting plaats vinden van een boerinnen- bond. Standsverschil moest er nog we zen, dus de enkele burgers en dag geldersvrouwen dienden thuis bij de kinderen te blijven. 'Mijnheer Pastoor, Gerardus Rentinck en mijnheer Kapelaan G A. H. Oude Hendrikman, togen naar binnen! Ter verwelkoming verstomde de praterij en gingen allen staan! Landbouw nestor W, v d. Hengel, opende met de chris telijke groet. Geloofd zij Jezus Chris tus", waarna in één gezapige dreun allen volgde: ,,In alle eeuwigheid amen"! Na de vier openingswoorden van de Achterveldse ABTB voorman was het mej Mulder uit Arnhem die uitvoerig sprak over de noodzaak van de oprich ting van een boerinnenbond. Kennelijk zagen de boerinnen en boerendochters ook het nut van. eeo.boennijeobo.od in, zodat de oprichting een feit werd en 24 er zich opgaven als lid. Goed negen uur gingen allen weer naar huis, want later thuis komen paste niet voor een vrouw... Nu veer tig jaar later komen de vrouwen nog altijd gezellig bijeen Nu zijn er 100 leden. Bijna allen huismoeders en ver enigd in de Katholieke Plattelands vrouwen Organisatie, afdeling Achter veld Op 17 februari 1935 werd te Achter veld de boerinnenbond opgericht. Dat men er het nut wel van inzag bleek uit het aantal leden dat zich opgaf, 24 in totaal- De toenmalige boerinnenbond werd opgericht door een aantal deelneem sters aan 'n kookcursus. Die deelneem sters kwamen trouw naar deze cursus en die trouw is door de leden van de huidige K.P.O wel overgenomen Bla derend inde notulenboeken blijkt dat alle vergaderingen trouw door een groot aantal leden worden bezocht. De notu len van de oprichtingsvergadering op 17 februari 1953 zijn nog bewaard ge bleven en zijn geschreven in de toen geldende taaistijl, en luidden als volgt Werden alle boerinnen en boeren dochters opgeroepen om te komen tot oprichting van een boerinnenbond 'n af deling van de A B.T.B De vergadering werd vereerd met de tegenwoordigheid van den zeer eerwaarde heer pastoor en den weleerw heer Kapelaan. Ook het be stuur vandenA.B T B. was aanwezig. En mej. Mulder uit Arnhem, die deze bond wilde oprichten. Nadat de heer W. v d Hengel die de vergadering leid de. allen hartelijk welkom geheeten, opende hij met de Christelijke groet, en gaf het woord aan mej. Mulder. Deze zette breedvoerig uiteen de taak jer boerinnen en ook de vele zorgen jie deze tijd met zich brengt. Spreek ster wees er io dat er nog zooveel te leren is en dat dit toch zoo gemakkelijk en gezellig kan gaan, juist door de boerinnenbond Ook wees spreekster er op, hoe nuttig het is voor de meisjes om een huishoudcursus te volgen, waar ze zich zoo prachtig kunnen voorbe reiden voor de taak als boerin en huisvrouw. Hierna gaven zich reeds 24 leden op. Hieruit werd door 't be stuur van den A.B.T.B. een voorloopig bestuur gekozen als volgt: mej v. d. Hengel-van 't Klooster, mej. Van Wie- ringen-Visser, mej. A Blom. Daarna werd vastgesteld dat op woensdag 27 februari 's avonds 6 uur een vergadering zou zijn, voorde meis- ACHTERVELD - HetR.K. Parochiaal Kerkbestuur St. Joseph te Achterveld heeft b en w verzocht een subsidie van 50% te verlenen in de kosten van het vernieuwen van het versleten uurwerk van de toren van de R.K. St. Joseph kerk, waarbij tevens de bestaande wij zerplaten zullen worden gerestaureerd en van verlichting voorzien. (Wat in middels is gebeurd). De kosten hiervan worden geraamd op f 16.153,--. Om deze kosten te dek ken zijn in de Achterveldse gemeen schap akties gevoerd, welke ongeveer f8 500,-- hebben opgebracht Er res teert derhalve nog een bedrag van f7 653,-- Aangezien door de aanleg van een ver licht torenuurwerk ook het algemeen nut wordt gediend, menen b en w dat van gemeentewege een subsidie kan worden verleend. In het kader van de feestweek ter gelegenheid van het 300- jarig bestaan van de parochie in Ach terveld heelt de gemeente reeds een bedrag van f900,-- geschonken voor de verlichting van het uurwerk Gelet op het algemeen nut van een verlicht torenuurwerk stellen b en w voor een bijdrage te verlenen van 1/3 gedeelte van de kosten tot een maxi mum van f5 000,--, inclusiel de reeds verleende bijdrage van f900,-- Dit on der voorwaarde, dat de wijzers van het uurwerk worden verlicht jes die wensten deel te nemen aan de huidhoudcursus Nadat de voorzitster mej. Mulder had bedankt besloot den GA met een woord van opwekking tot de aanwezigen de eerste vergadering met de Chr. groet De secretaressen A Blom". Na deze notulen zijn er in de afge lopen veertig jaar nog heel wat gevolgd Ook de vergaderingen, gevolgd na de oprichtingsvergadering werden trouw bezocht en op elke vergadering werd er een of ander onderwerp behan deld Alles wat huishouding, kleding, voeding en nog zoveel meer is in de afgelopen jaren de revue gepasseerd In maart 1941 werd de boerinnenbond op last van de bezetter opgeheven. Op 11 februari 1941 was er nog een jaar- en feestvergadering geweest en op 12 maart 1941 nog een ledenverga dering. Na de bevrijding liet men het er echter niet bij zitten Op 16 oktober 1945 vond de heroprichting plaats van de boerinnenbond. Men ging weer ge woon door zoals voor de opheffing. Op 17 februari 1960 werd het 25-jang bestaan gevierd Inmiddels was in 1959 de naam boerinnenbond veranderd in de .Vrouwenbond K.P O Hoewel de boerinnenbond na de heroprich ting nu ook toegankelijk was voor alle vrouwen, bleek er toch nog een bepaal de schroom te bestaan Nu de naam boerinnenbond was ver anderd in Vrouwenbond kwamen er meer leden Niet alleen boerinnen en boerendochters, maar ook de andere vrouwen Dit bleek wel uit het ledental bij het zilveren jubileum. Er waren toen 102 leden. Men begon zich steeds meer te ontplooien hetgeen tot uiting kwam in de gezellige carnavalsvierin gen. Op één van deze carnavalsvierin gen n.l in februari 1965 werd af scheid genomen van mevr H. C. Schou ten-van Valkengoed. Ondanks haar bijna 70 jaar was zij nog een ijverig lid van de vrouwenbond. Zij was vanaf de oprichting lid geweest. Op deze (haar laatste) carnavalsviering bij de vrouwenbond deed zij ondanks haar hoge leeftijd nog volop mee en was zij nog in carnavalskleding op dit feest Op 17 februari 1970 werd het 35 jarig bestaan gevierd De vrouwenbond had nu de naam gekregen van K P O Nu a.s. dinsdag hoopt men dan het 40-jarig jubileum te vieren met een ledental van 98 vrouwen. Het zal voor de leden met hun echtgenoten zeker weer een echt gezellige avond wor den.

Leusder Krant | 1975 | | pagina 7