Veel animo voor oriëntatieritten bij 18-jarige AM BC - Achterveld achterveld auto-,motor- en bromfietsciub DONDERDAG 6 FEBRUARI 1975 LEUSDER KRANT 12 U weet wei, zo n man met zwarte toga en witte bef van de rechtbank. En ja, hoor, bij het verder rijden kwamen wij inderdaad bij een afbeelding van zo'n edelachtbare. Het leek er veel op, dat hij ons uitlachte. De opdracht was goed vermeld Wu waren alleen wat erg enthousiast en te vlug geweest. En dat gebeurde later nog een paar maal. Voor één van de hoofdprijzen kwamen wij niet in aanmerking. Ook niet voor een wat bescheidener beloning en zelfs niet voor de poedelprijs. Er waren er, die het nog slechter deden.... EEN ERNSTIGE ZAAK Wij hadden pech, die dag. Of beter gezeg: Wij hadden het verkeerd gedaan en daar zit het hem juist in. Het rij den van een orientatierit is een ern stige zaak. Dat geldt ook voor puzzel-' zoek- en bolletje-pijltje-ritten, of hoe die ook genoemd worden. Gewoon goed lezen, wat er in de route-beschrijving staat en precies dat doen, wat gevraagd of opgedragen wordt. Niets méér en ook niets minder. En als je het goed doet, kom je wél zonder of maar met een paar strafpunten aan de prijzentafel. Voor een heleboel automobilisten en motor- of brommerrijders is dit precisiewerk nu juist datgene, wat hen in die ori- ëntatieritten zo aantrekt. Het ritten- rijden ontwikkelde zich tot een ware sport Deze sport drong niet alleen door tot het doorgaans zo rustige Achterveld. Het werd een complete rage en een aantal enthousiastelingen op dit gebied kwamen op 17 oktober 1958 in hotel ,,de Roskam" een (paar) pils- je(s) pakken en daar tussendoor werd op die dag de Auto-, Motor- en Brom fiets Club Achterveld opgericht. auto's en zeker motoren op onze wegen reden. UITZETTERS GENOEG De club heeft nimmer een gebrek ge had aan rit-uitzetters. Dat waren, zoals het woord al zegt, de mannen, die de ritten uit moesten stippelen. Mannen dus, met de nodige fantasie en vin dingrijkheid Die ritten mochten van zelfsprekend niet te gemakkelijk zijn, want je staat wel even raar te kij ken, als er acht of tien of meer rijders op de eerste prijs afkomen. ACHTERVELD - Wij beginnen deze aflevering van .Sport en Spel in Leus den" met een klein gedeelte uit een oriënteringsrit, waaraan wij in een opti mistische bui hebben deelgenomen. Het routeschema begon als volgt: Start bij vlag. 1. Vocrangsweg L. 2 Viersprong R. 3. Voor schrikhek R. 4. Na linkerklomp R. 5. Na rechter L. Het is echt niet zo moeilijk, had men ons verteld Nou, vergeet het maar. Het lag natuurlijk aan ons, maar erg geslaagd vonden wij ons op treden niet Moet u horen. Vooropge steld moet worden, dat wij echt ons uiterste best hebben gedaan. Ook al van wege de mooie prijzen, die aan de fi nish lagen te wachten. Maar niet op ons, zoals later bleek. De voorrangsweg van opdracht no 1 was snel gevonden De L daarachter be tekende, dat wij ter plekke linksaf moes ten. Wij gingen dus keurig de aanbevolen richting in en bij de viersprong (punt 2) sloegen wij R(echtsaf). Dat was uitstekend, want even later kwamen wij bij het schrikhek Het was inderdaad een soort van hek. een drietal planken aan twee palen en het geheel was net jes rood en wit geschilderd. En zo te zien, nog niet zo lang geleden. Ook hier gingen wij rechtsaf. Dat was weer goed, want een paar honderd meter verderop vonden wij inderdaad de wat verdekt opgestelde linkerklomp Je kon aan de vorm duidelijk zien, dat het niet de rechter was Het daarna vinden van die rechterklomp was helemaal een makkie Die was aan een lantaarnpaal gebonden en je kon hem al van heel ver zien. Het was een witte klomp en bij de eerste de beste gelegenheid gingen wij naar links. Het was wel de eerste gelegenheid, maar niet de beste, want wij kwamen bij een controlepost. Dat hoeft persé niet verkeerd te zijn, maar ditmaal was dat wel het geval. Wij kregen daar namelijk een stempel op onze route kaart en daaruit bleek, dat we fout za ten. Om kort te gaan. wij moesten terug naar de tweede klomp. Daar hadden wij gewoon rechtdoor moeten rijden en toen wij aldus onze weg vervolgden, kwam al spoedig de aap uit de mouw Bij "punt 5 was niet een rechterklomp bedoeld, maar heel gewoon een rechter Met 14 leden en de heren Henk v.d. Burgwal, Gerard van Marwijk, Willie van Nimwegen en Jo van Hamersveld als eerste bestuur Het hoofddoel van de AMBC was natuurlijk het organi seren en rijden van allerhande orien- teringsritten. GROTE GROEI Het leek wel een besmettelijke ziek te, want de club beleefde een grote groei. Binnen een jaar had men al 73 leden. De contributie werd bepaald op f.5,-- per jaar. Da's nu niet veel, maar toen toch nog wel eens bezwaar lijk, want men besloot, dat die vijf guldentjes eventueel ook in twee ter mijnen betaald kon worden. De leden kregen wel waar voor hun geld Om maar één van de mogelijk heden te noemen, die de AMBC in petto had, kunnen wij u mededelen, dat in het eerste seizoen al 14 ritten op het programma stonden En als u weet, wat daar allemaal aan vast zit, is dat beslist geen kleinigheid Gemiddeld 65 deelnemers kwamen in die ritten aan de start. En daarbij moet u bedenken, dat er in die dagen heel wat minder Het bestuur van de A M.B.C. Foto Janus Visser. Dat gaat natuurlijk niet. Maar uitzetters als J. Blom (Dzn moesten wij er bij vermelden, want er lopen in Achterveld meer Blommen rond met de J. als voorletter) en Henk B. Ossendrijver wisten hun weetje wel. Dan was er ook nog de kleine man met de grote ideeën Die luis terde gewoonlijk als je hem met Ge rard van Marwijk aansprak. Hij was ook nog een viertal jaren voorzitter van de AMBC, maar nog meer ont zag had men voor zijn vondsten in de ritten. Als deelnemar aan zo'n oriëntatierit moet je ook enig gevoel voor humor bezitten. Je wordt bij wijze van spreken, beduveld waar je zelf bij bent en de reeds genoemde uitzetters waren welhaast onuitputtelijk bij het telkens weer uitdenken en ver zinnen van allerlei foefjes en overi gens goed bedoelde pesterijtjes. Vooral 's avonds na afloop van een rit, als men zuinig nippend aan een ci troentje met suiker of onder het genot van een stevig glas schuimend gerste nat zat te wachten op de resultaten uit de rekenkamer, werd er heel wat afgelachen. Dan bleek ook vaak, hoe simpel de oplossing was van problemen, die een paar uur vroeger voor de groot ste verwarring zorden. In 1963 werden de deelnemers an A- en B-rijders ge rangschikt Dat waren dan ervaren »ot- ten en beginnende amateurtjes Voor deze laatste categorie ging de lol er gauw af, omdat het telkens de ervaren rijders waren, die met de beste prij zen naar huis gingen. Deze klasse-in deling bleek dan ook een groot suc ces. Het bleef de Achterveldseclub voor de wind gaan. Gewoonlijk werden per jaar een rit of acht georganiseerd. Het kon den er soms wat meer zijn en een an dere keer wat minder Het scheppings vermogen van de uitzetters is ook niet onbeperkt. Je kon niet altijd even suc cesvol aan de gang blijven met het uitbrengen van al die leuke dingen voor de mensen. Want weet u, wat je ook kunt krijgen? Als het goed gaat, is er niets aan de hand. Maar pas wel goed op, als het eens een keertje fout gaat Dan heb je het nog gedaan ook' In 1964 organiseerde de Achterveld- se benzine-ridders weer 9 ritten met in totaal 426 deelnemers. Het jaar daar na waagden 368 rijbewijsbezitters zich in 7 evenementen Het record werd in 1968 geboekt. Toen kwamen in één rit niet minderdan 110 deelnemers herrie en kabaal maken in de directe en wat wijdere omgeving van Achter veld Ze kwamen van heinde en verre, tot uit Kapelle bij Goes KAMPIOENEN Wij zullen hier niet alle kampioenen voor het voetlicht brengen, maar een paar un de laatste jaren. In 1973 was H. Schopping jr. uit Hilversum, behal ve winnaar bij de A-rijders, ook kam pioen van Nederland. In het afgelopen seizoen is ook veel gereden. In de A- klasse werd F. Schram (Hilversum) eerste bij de Achterveldse benzine verbruikers. J. Behing uit Woudenberg was 2e, direkt gevolgd door deAmers- foorter J. Wimmers. De hoofdprijs in de B-groep ging naar de Hooglander H. W. de Ridder, met J. Ton (Wou denberg) en Th. Staal (Soesterberg) op de 2e en 3e plaats. ANDERE BEZIGHEDEN Maar de Auto-, Motor- en Brom fiets Club had voor haar leden ook nog andere bezigheden. Verandering van spijs doet leven!. Reeds meerde re jaren leven AMBC-leden zich heer lijk uit in schietwedstrijden met en te gen de schutters van Ons Genoegen, eveneens in Achterveld gevestigd Te gen de schutters is zelfs ook gevoet bald, waarbij ondanks een groot aan tal gele kaarten, die achteraf program maboekjes voor de Tour de Junior bleken te zijn, dolle pret de hoofd toon voerde. Je bleef lachen en dat was ook de bedoeling van de vaak zeer komische vertoning. Verder maakte een selecte groep motorrijders van de AMBC zich al vele jaren uitermate verdienstelijk bij de organisatoren van het jaarlijkse wie- lerfestijn de Tour de Junior. Als toer- begeleïdërs "fungeren zij als een soort van tour-politie. De A m bc Achterveld huldigde de kampioen van Nederland, de heer H Schopping jr. die lid is van deze Achterveldse auto-, bromfietsen- en motorclub. Op de foto een beeld van de overhandiging van een beker voor het behalen van A-kampioenschap, door voorzitter M. Meinten (rechts). AMBC NU Wij naderen het eind van dit ver haal. Nog steeds gaat het goed met de club Soms ging het wel eens wat moeilijker Tegen het einde van 1973 kreeg ook de ABMC te maken met de benzine-crisis. De olie-sheiks ver hinderden de laatste rit, gepland op een zondag, die later een benzineloze zondag werd. In 1974 kon het normale wedstrijd- schema weer worden afgewerkt Met een gemiddeld aantal deelnemers van 50. De vereniging telt momenteel ruim 100 leden en het actieve bestuur van de Auto-, Motor- en Bromfiets Club Achterveld bestaat op dit moment uit Voorzitter W. Meinten, secretaris H. Lemaire (telf. 033-14222) en penning meester J. Hilverts, geassisteerd door de heren T Born, C. Lonst, T Staal en C. van 't Klooster. De clubbijeenkomsten vinden ge woonlijk plaats bij Piet van Uhm in ,,de Roskam". De AMBC doet ook mee aan het grotere werk en organiseerd bijvoorbeeld jaarlijks een rit, die mee telt voor het provinciale kampioenschap van Utrecht Bij oriënteringsritten, de benaming zegt het reeds, gaat het in hoofdzaak om het vinden van de uitgezette route. De gemiddelde snelheid is doorgaans gelimiteerd tot 36km/uur voor auto mobielen en motorrijwielen en 24 km. per uur voor bromfietsen, overigens toch vaak nog snel genoeg, als je de oriënteringspunten niet direct kunt vin den. Wie eenmaal meegedaan heeft aan dit ,,ritten-rijden" blijft in de greep van deze fascinerende sportieve recre atie en dat is tevens het antwoord op de vraag, hoe het mogelijk is, dat de AMBC van 1958 tot heden met zoveel succes deze sport bedrijft. P.C.

Leusder Krant | 1975 | | pagina 12