Stichting van „Studiefonds voor de neger-Zuid-Afrikaan" Behandeling nu afgerond, het wachten is op de gemeente miss peach Samenwerkingsorgaan Eemland informeert Programma werkgroep „S.Z.Z.A." OP 19 FEBRUARI SPECIALE AVOND IN 't TREFPUNT MET 3 NEGER THEOLOGEN CML-WERKGROEP BESTEMMINGSPLANNEN samenwerkingsorgaan èmland INITIATIEF VAN DE INTERKERKELIJKE VREDESGROEP LEUSDEN ifUSDER KRANT -STRIP: KAPPIE EN DE GEHEIME DONDERDAG 6 FEBRUARI 1975 LEUSDER KRANT LEUSDEN - Id Leusden is sinds eni ge tijd het initiatief genomen tot het oprichten van een Studiefonds voor de neger-Zuid-Afrikaan. Dit initiatief is genomen door de Interkerkelijke Vredesgroep Leusden, bestaande uit de dames A. Bernard. L. Hoelen en R. Roeterdink Het ini tiatief is tot stand gekomen na een kerk dienst tijdens de Vredesweek in Leus den. waar ds. G. D. Cioete de dienst leidde De studie van ds Cloete wordt gefinancieerd door een in Dronten op gerichte groep Het „Studiefonds Zwarte Zuid-Afri- kaan" is geopend voor mensen, die niet langer gemelijk willen toezien hoe in Zuid-Afrika de ontwikkelings mogelijkheden van de negerbevolking systematisch worden gedrukt. De neger in Zuid-Afrika is niet alleen uitgesloten van leerplicht en kos teloos onderwijs, maar voor de neger is het onmogelijk om in zijn land een gelijke universitaire opleiding te krij gen als zijn blanke landgenoot. Laten we hopen dat het niet nodig zal zijn, dat die blanken, die al sinds Jan van Riebeek in Zuid-Afrika wonen, hun vaderland zullen moeten verlaten. Ook zij immers hebben geen land, waar op ze kunnen terugvallen (Engeland? Nederland?) Laten we hopen, dat de on verdraagzame politiek, die in Zuid- Afrika wordt gevoerd, dit niet nood zakelijk maakt Misschien is er nog een mogelijk heid voor een vreedzame oplossing in Zuid-Afrika. Misschien zal geweld toch onvermijdelijk blijken te zijn. Een begeleiding van de negerbe volking door de eigen mensenis brood nodig bij de opbouw van de samenle ving in hun land Daarom moeten er mogelijkheden worden gecreëerd voor de neger uit Zuid-Afrika om in Nederland te kunnen studeren. Deze negers kunnen hun op leiding gebruiken om gerechtvaardigde en gelijkwaardige inspraak te krijgen in de leiding van Zuid-Afrika. Het Studiefonds zal speciaal ter be schikking worden gesteld van neger- theologen, omdat de kerk in Zuid- Afrika een heel belangrijke plaats heeft in de maatschappij èn omdat in het bijzonder deze groep nauwelijks stu diemogelijkheden in het buitenland heeft. Ds A. Boesak is de eerste neger- theoloog die kort geleden hier zijn stu die heeft afgerond. Op dit moment zijn er in Nederland slechts een viertal negertheologen, die meer aan hun studie kunnen doen dan de no tl9srtjsv ^filn9Siy oib enkelen, die een oriëntatiejaar (hoe be langrijk ook!) aan de Vrije Universiteit in Amsterdam kunnen volgen. Door bemiddeling van ds. Cloete en ds. Ntoane is een verzoek gedaan aan de negerkerk in Zuid-Afrika om negertheologen aan te wijzen die voor een studie in Nederland in aanmer king komen Hierdoor heeft de neger- kerk tenminste op dit punt invloed en wordt de keuze niet vanuit Nederland geregeld. De keuze van Universiteit of Hoge school, de studie-onderwerpen en de woonplaats blijft bij de negertheoloog zélf. Wel hoopt het Interkerkelijk Vre desberaad, werkgroep Leusden, de ne gertheologen in zijn midden te mogen te begroeten. Het bedrag, uat nodig is, om een negertheoloog met zijn gezin in ons land te laten leven, wordt voorlopig geschat op f 16 000,- per jaar voor een periode van vier tot vijf jaar. Bovendien moet een oplossing worden gezocht voor de kosten van overkomst en inrichting van een woning. De ervaring in Dronten heeft ge leerd, dat voor de studie zelf geen geld nodig hoeft te zijn door de me dewerking en bemiddeling van de Hoge school of Universiteit, waar de theo loog gaat studeren. Bij de actie in Dron ten heeft de Theologische Hogeschool in Kampen daadwerkelijk hulp ver leend bij de voorbereiding van de over komst de huisvesting enzovoorts Het noodzakelijke bedrag kan al bij elkaar worden gebracht door 100 men sen, die 5 jaar lang f 15,- per maand betalen. Wilt u hieraan meedoen met een groter of kleiner bedrag? juiuïösyltt lüO/i U moet het wel 5 jaar vol kunnen en willen houden, naast alles wat u al doet. Andere belangrijke projecten mo gen hieronder niet lijden. Niet alleen een vast bedrag per maand gedurende 5 jaar is welkom! Voor diegenen die zich niet zo lang willen binden, blijft de mogelijkheid tot een éénmalige gift. Wendt u hier toe tot het „Studiefonds Zwarte Zuid- Afrikaan" mevrouw A. Bernard, te lefoon 03496-2632; mevrouw L. Hoelen, telefoon 033-11502; mevrouw R. Roe terdink. telefoon 03496-1660. Op woensdagavond 19 februari om 20 00 uur houdt het „Studiefonds Zwar te Zuid-Afrikaan" een bijeenkomst in wijkcentrum ,,'t Trefpunt" bij de Dorpskerk aan de Arnhemseweg te Leusden-zuid. De drie negertheolo gen, die in Nederland studeren, de dominees Alan Boesak, G. D. Cloe te, Lekula Ntoane zullen antwoorden op uw vragen. Iedereen is van harte welkom De werkgroep Leusden hoopt op een zeer grote belangstelling voor deze interessante avond. „En toch, als hij aan het kruis hangt. Deze Jezus van Nazareth, met doorboorde handen, En een open zij, als een offer dier, Als hij naakt wordt uitgekleed zoals wij, Gebruind en water en bloed zwe tend in de hitte van de zon, En toch zwijgend, Dan kunnen wij hem niet weer staan. Wat lijkt hij op ons, deze Je zus van Nazareth, Geslagen, gepijnigd, gevangen genomen, bespuwd, afgeranseld, Verloochend door zijn vrien den en opgejaagd als een dief in de nacht, Verguisd en verworpen ais een schurftige hond. Zonder reden. Zonder reden, behalve dat hij de Zoon van Vader was, Of: was er een reden?" Uit: „Ik ben een Afrikaan", door Gabriel Seteloane, Zuidafri kaans Methodistisch predikant. Laat u de kans niet voorbijgaan, en komt u allemaal op woensdagavond 19 februari om 20.00 uur naar ,,'t Tref punt" Alan Boesak, G. D. Cloete en Le kula Ntoane zullen u vertellen over het leven in Zuid-Afrika. Het leven van de neger. LEUSDEN - De Werkgroep Leusden van het „Studiefonds Zwarte Zuid-Afrikaan" maakt haar programma bekend tot er met Pasen. De groep trekt er hard aan en het gaat erg goed met het studiefonds. Vele men sen dragen er aan bij, en er worden vaak vrij grote bedragen beschikbaar gesteld. Verschil lende mensen hebben jaarlijkse bijdragen toegezegd voor een ter mijn van maar liefst vijf jaar. Zaterdag 1 maart vindt te Drie bergen een „werkplaats" zijn vorm van 10.00 tot 17.00 uur. Leusden hoopt er met een be hoorlijke afvaardiging naar toe te gaan. 's Morgens spreekt Ro bert van Waesberge over „Aktu- ele ontwikkelingen in Zuid(elijk)- Afrika". Drs. Alan Boesak jKiiTAMi IE "'rvfl'WXM vraagt: „Wat zijn de eisen van de „Zwarte Renaissance" in Zuid-Afrika?" en Dr Albert van den Heuvel noemt het thema op: „Wat kunnen (moeten) de ker ken in Nederland doen als het over Zuid-Afrika gaat?" 's Middags houdt men praat- en werkhoeken rond investeren in Zuid-Afrika, de banken in Zuid-Afrika, de effekten van de Boycot. selijk doen: - hoe, waar en welke informa tie geven, - korresponderen met Zuid - Afrikanen, - Wat kan je doen, als je reke ninghouder bent bij de Amro- bank? - of als je werknemer bent bij izAAK.JE maakt je zorgen patje oom te veel crinkt. geloof je dat jij dat |OJWT BEOORDELEN? HIJ IS ER EN ZIJN GROEP ALTIJD TROTS v )6,TUSSEN HAAÜES, OP pat HIJ PE 6E005TE EERSTE ZUIPER IS VAN a LEGERKORPS... ZIJN GROEP. O PIB - hoe kun je Synodeleden bena deren? De werkgroep Leusden hoopt ook te kunnen deelnemen aan het trainingsweekend op vrijdag 28 februari, zaterdag 1 en zon dag 2 maart in Driebergen: „Zuid-Afrika, waar ligt dat in Nederland?" Op 15 maart draait de werk groep Leusden in het Kerkelijk Centrum in Leusden-Centrum de film over Zuid-Afrika: „Zuid- Afrika, ongecensureerd". Na af loop van de filmvertoning is er gelegenheid tot na-praten. Zondag 16 maart zal in het Ker kelijk Centrum een kerkdienst worden geleid door de negerpre dikant Ds. Cloete, die door de jeugdcommissie wordt voorbe reid. Dit stukje over de aktiviteiten van de Leusdense werkgroep zou misschien het best kunnen ein digen met de woorden van kardi naal Alfrink, internationaal voorzitter van „Pax Christie". Als Nederlander zou ik eigen lijk erover beschaamd moeten zijn, dat het woord „apartheid" één van de weinige woorden(mis- schien het enige Nederlandse woord!) is, dat onvertaald wordt gebruikt over de hele wereld". LEUSDEN - Op 29 januari jl. verga derde de CML-werkgroep bestem mingsplannen over de deelnota Voor zieningen. De bespreking van de sa menvatting van deze nota werd op deze avond afgerond, zodat de werkgroep aan haar voorzitter kon vragen: wat nu Anders gezegd: de werkgroep heeft met de behandeling van de verschillen de stukken, die horen bij het voor bereiden van de tweede fase van de uitbreiding van Leusden, de gemeente ingehaald. BELANGSTELLING MIDDENSTAND Evenals de vorige vergadering komt de kwestie van de vertegenwoordiging van de middenstand aan de orde Ver schillende leden van de werkgroep vra gen zich opnieuw af waarom er nu in eens wel belangstelling is van de zijde van de middenstand. Men heeft immers vele malen gevraagd of er iemand uit deze belangengroep zitting zou willen nemen in de werkgroep nadat mevrouw Lieshout deze had verlaten. Steeds was er niemand te vinden Nu zijn er dan in eens twee mensen die zitting willen nemen. De heer Spaans maakt namens de mid denstand duidelijk dat het niet eenvoudig is om iemand te vinden onder de hard werkende middenstanders, die bereid is, en naast zijn lange dagtaak ook nog eens tijd heeft om de uitgebreide stuk ken te bestuderen en de vele verga deringen bij te wonen. Toch is de wens van de middenstand om betrokken te zijn bij de voorbereiding van de tweede fase steeds aanwezig. Thans zijn er wel mensen met beschikbare tijd, al dus de heer Spaans. De voorzitter van de werkgroep nodigt daarop de heer Spaans uit de publieke tribune te verlaten en plaats te nemen in de werkgroep. Dat doet de heer Spaans echter niet, hij blijft op de publieke tribune en deelt mede een voordracht voor deze plaats in de werkgroep te zullen doen. RESTANT DEELNOTA Allereerst komt de kerkebouw - tij dens de vorige vergadering reeds ter sprake gekomen - weer aan de or de. Het blijkt dat in de deelnota veron dersteld wordt dat de thans beschik bare ruimte in kerkgebouwen voldoende zou zijn. Deze konklusie is niet in de samenvatting op genomen, hetgeen op zichzelf al niet juist is, bovendien berust zij op onwaarheid Voorgesteld wordt dan ook om in de samenvatting een zinsnede op te nemen waaruit blijkt, dat er een reserve ring ten behoeve van de bouw van kerkgebouwen moet worden gedaan De ruimte, die gereserveerd moet worden ten behoeve van kreatieve speel terreinen voor de jeugd, wordt door een aantal leden als te gering ervaren, zeker waar dit het oppervlak van de voorgestelde kinderboerderij en bij horend erf betreft Opgemerkt wordt dat het voordeze kinderboerderij beno digde oppervlak sterk afhankelijk is van de te kiezen opzet De werkgroep gaat akkoord met het aan het einde van de tweede fase te reali seren jongerentrefcentrum. Wel menen sommige leden dat de oudere jeugd (boven 15 jaar) wat stiefmoederlijk bedeeld wordt. Zij stellen voor om aan de samenvatting toe te voegen dat de oudere jeugd een trefcentrum in het stedelijk centrum zal moeten hebben Dit trefcentrum is volgens hen niet hetzelfde als de in het hoofdcentrum voorgestelde discobar, koffieshop e d De reservering ten behoeve van schooltuinen blijkt geen problemen mee te brengen, evenmin als een reservering ten behoeve van volkstuinen. OPENBAAR GROEN De voorgestelde wijze van groen- aankleding van het tweede fasegebied kan eveneens de goedkeuring van de groep wegdragen, met uitzondering van een ongelukkige zinsnede in de deel nota zelf De werkgroep is nl van mening dat integratie van zgn blokaan- kleding en buurtpark géén aanleiding mag vormen tot een reduktie van het totale oppervlak aan groen. De richtge tallen voorde verschillende groenvoor zieningen (uitgedrukt in een aantal vierkante meters per inwoner) moe ten volgens de werkgroep onverkort gehandhaafd blijven. Verder komt ter sprake de mogelijkheid om waterpartijen inde groenvoorzieningen op te nemen. Men blijkt verdeeld over voor- en nadelen Volgens sommigen is het technisch noodzakelijk (waterberging) volgens an deren is het te gevaarlijk voor kinde ren, weer anderen menen dat water een mogelijkheid in de woonwijk brengt om de groenaanleg gevarieerd op te zetten Om er achter te komen wat de burger (zowel in een woonwijk met waterpartijen als ineen „droge" woon wijk) ervan vindt, wordt voorgesteld een enquête te doen houden over de wenselijkheid van waterpartijen in de woonwijk Tenslotte de laatste alinea van de samenvatting van deze deelnota. Deze handelt over nieuwe gemeentehuis, een politiebureau, een brandweerkazerne en ziekenwagenstandplaats. Ook deze regels leveren geen moeilijkheden op. In de rondvraag wordt gevraagd waar om de werkgroep de rapporten van de werkgroep oude boerderijen niet heeft gehad. Met name het rapport F be treffende de boerderij Langebeek is van betekenis omdat deze boerderij in het ge bied van de mogelijke tweede fase ligt. Nadat met plezier is opgemerkt dat de werkgroep door alle beschikbare deel- nota's heen is, wordt gevraagd wat er nu ter sprake komt. Afgesproken wordt dat de volgende vergadering (11 febru ari) zal worden besteed aan alle voor gestelde behandelingen in de zes nu behandelde deelnota's. -46- De achtervolging die de Kraak had ingezet, bleek nu eerst recht moei lijk te worden Het jacht waar Kappie en de zijnen achter heen zaten miste duidelijke de forse knuisten van Wirn- pe, zijn stuurman; het stuurloze voer tuig begon vreemde capriolen te ma ken; het beschreef absurde bochten en danste wispelturig op de golven heen en weer. Na verloop van tijd "begon het ook vaart te minderen. Dit laatste ontging Kappie, die het vaartuigje gespannen volgde, geens zins. „Halve kracht!" riep hij in de tele graaf. „Ziet u dat, professor? Dat schuitje verliest snelheid!" „Wonderbaar, heer kapitein!" riep de kleine geleerde opgewonden „Wel licht komt het stil te vallen! Alzo krijgen we toch nog der schatkistl!" Welnu, het zag er naar uit dat de professor, overigens op het gebied van de scheepvaart geen grote deskutÊj ditmaal gelijk ging krijgen. Het ij minderde hoe langer hoe meer sa heid en lag weldra bijna geheels; Kappie liet nu ook de Kraak stc$ „Scheepsjongen." commands: hij. „Strijk de sloep!" Hij wenddea tot de Maat en professor Jodelt „Kom mee! Wij gaan naar dat jid Ik wil nu wel eens haring of t hebben van die sakkerse schatte -<1V >33!qi3MIH<i Neen geen champagne, ik ben bang dat ik er van niezen moet." PERIODIEK OVERZICHT Gemeenschappelijke regeling - In ver band met de nieuwe samenstelling van de gemeenteraden heeft de behandeling in eerste fase van het concept van een nieuwe gemeenschappelijke regeling „Gewest Eemland" in de raden van di verse Eemlandgemeenten na 3 septem ber 1974 plaats gevonden. Het dage lijks bestuur heeft de reacties van enige gemeentebesturen reeds ontvan gen en ziet die van de overige gemeen tebesturen in het voorjaar van 1975 tegemoet. Vuilverwerking - Ter voorbereiding van de terzake te nemen bestuurlijke beslissingen is op verzoek van gedepu teerde staten van Utrecht de werkgroep vuilverwerking Eemland aangewezen als „technische werkgroep" teneinde de nodige studies te verrichten. Deze werkgroep is reeds diverse malen bij een geweest en zeer actief werkzaam. De resultaten hiervan worden inge wacht. Werkgroep structuurbeleid - De werk groep structuurbeleid is na ontvangst van de rapportage van de leden van het coördinatieteam, de heren Dordreg- ter en De Ranitz, enige malen bijeen geweest Tijdens deze bijeenkomsten zijn de opmerkingen, die door de ver tegenwoordigers van de gemeentebestu ren en van de provinciale planologische diensten van Utrecht en Gelderland be treffende bovenvermelde hoofdstukken zijn gemaakt, besproken Vervolgens heeft de werkgroep zich afgevraagd: a. hoe diende te worden gehandeld met de uitgebrachte rapportage voor de hoofdstukken II en III van de structuurnota, b. op welke wijze kon worden gekomen tot de samenstelling van het be langrijke hoofdstuk IV (Voorstel len voor de meest gewenste ontwik keling van de regio Eemland). Na de op 21 november j.l. gehouden bijeenkomst van de werkgroep is een interimnota aan het dagelijks bestuur uitgebracht. Integraal regionaal verkeers- en vervoersonderzoek - De commissie verkeer en openbaar vervoer heeft enige malen vergaderd over het rapport van de werkgroep voorbereiding verkeers- en vervoersonderzoek. Bij brief van 27 november 1974 is advies aan het dagelijkse bestuur uitgebracht. Daar het dagelijks bestuur zal met inachtneming van dit advies worden be sproken hoe verder dient te worden gehandeld ten aanzien van het integraal verkeers- en vervoersonderzoek. Recreatiebehartiging - Er is een werkgroep gevormd, die op korte ter mijn zal onderzoeken op welke wijze een actueel recreatie-basisplan voor Eemland kan worden opgesteld, uit gaande van de aanwezigheid van het recreatiebasisplan Vallei en Eemland. De commissie actieve en passieve re creatie zal t.z.t. de door de werkgroep uit te brengen nota bespreken en het resultaat hiervan ter kennis brengen van het dagelijks bestuur. Het plan zal moeten resulteren in een aantal aanbevelingen en de uitwerking daar van Toepassing artikel 56 van de Wo ningwet - Door het college van burge meester en wethouders van Leusden is indertijd verzocht te onderzoeken of het aanbeveling zou verdienen een ge zamenlijk verzoek tot de Kroon te richten om de Eemlandgemeenten aan te wijzen voor de toepassing van ar tikel 56 van de Woningwet. Naar aan leiding van de terzake ontvangen reac ties van de gemeentebesturen heeft het dagelijks bestuur evenwel besloten zich niet tot de Eemlandgemeenten te rich ten teneinde tot een gezamenlijk verzoek aan de Kroon te komen om deze gemeen ten aan te wijzen als gebied waarin het verboden is zonder toestemming van burgemeester en wethouders een ge bouw of een gedeelte van een gebouw, dat tot woning bestemd is, te slopen, te gebruiken voor een ander doel of op andere wijze aan de bestemming tot woning te onttrekken of onttrokken te houden. Wijziging Woonruimtewet 1947 - In antwoord op de brief van 26 septem ber 1974 van de staatssecretaris van volkshuisvesting en ruimtelijke orde ning betreffende de wijziging van de Woonruimtewet 1947 is door de col leges van burgemeester en wethouders van de Eemlandgemeenten aan de staats secretaris bericht, dat de mogelijk heid om de eis van economische ge bondenheid aan de agglomeratie Eem land te kunnen stellen bij de afgifte van woonruimtevergunningen voor koop woningen beneden een koopsom van f120.000,-- en huurwoningen met een huurprijs beneden f375,- per maand on misbaar wordt geacht, zulks in verband met het in de regio Eemland gevoerde woonruimtebeleid. Collectieve bedrijfsterreinen in de regio Eemland - De Kamer van Koop handel heeft bij de brief van 17 okto ber 1974 een eerste herziening van de discussienota planning collectieve be drijfsterreinen regio Eemland toege zonden. De werkgroep coördinatie grondbeleid heeft op verzoek van het da - gelijks bestuur inmiddels een interim- rapport uitgebracht over deze aangele genheid. Het dagelijks bestuur stelt zich voor hierover binnenkort van ge dachten te wisselen met het bestuur van de Kamer van Koophandel De voorzitter en de secretaris van de werkgroep zullen worden uitgenodigd hierbij aanwezig te zijn voor het ge ven van een toelichting. Werkgroep milieuhygiëne - Deze werkgroep heeft een tweetal rapport aan het dagelijks bestuur uitgebrü n.l. rapport Óppervlaktewatenera reiniging en rapport Geluidshiö Beide rapporten zijn om advies? zonden naar de commissie volts? zondheid en milieubeheer en rJ vermoedelijk in de eerstvolgende s gadering van het orgaan wordenbelfi deld. Periodiek overleg met gedeputet." staten van Utrecht - Op 3 októ 1974 vond het periodiek overleg tea het dagelijks bestuur en het coE< van gedeputeerde staten plaats, werd gesproken over de stand r, zaken met betrekking tot de wijrip van de gemeenschappelijke regels Gedeputeerde staten volgen met zondere belangstelling de verdere a wikkeling. Voorts werd medegeld dat binnenkort door de werkgroep#* tuurbeleid een interimnota aan heti gelijks bestuur zal worden aangèS den. Tenslotte werd van gedicS gewisseld over het verkeers- eotf voersonderzoek, het winkelplank onderzoek, de vuilverwerking,^ creatiebehartiging en de afwikkeling het Gooi-akkoord Orgaanvergaderingen -Op30s$ ber 1974 is een orgaanvergadai gehouden. Tijdens deze orgaanverp dering heeft o.a. de verkiezing^1 leden van het dagelijks bestuur en va commissies plaats gevonden VoJ zijn de rekening van baten en t over het jaar 1973 en de begr voor 1975 vastgesteld. Vervolge# op 4 november 1974 een orgaanveit dering gehouden waarin het t«J deelrapport „exploitatie-opzetten de werkgroep coördinatie grondbe leid behandeld is Met belangstel en waardering is kennis genomen de inhoud van dit rapport Het r? port is inmiddels toegezonden aan de Eemlandgemeenten. Voorts is rapport van de tweede werkgroep^ onalisering schooladviesdiensten handeld. Met waardering is genomen van de vele werkzaam^ die door de werkgroep zijn vernt* UIL uuui uit nui ngi - Naar aanleiding van de tijdens de^ gadering voorgestelde amended® is door de werkgroep een notities steld, waarin commentaar word f geven op de amendementen. Helr?:L, alsmede de notititie zijn ter gebracht van de colleges van ba^ meester en wethouders vandeki( landgemeenten met het verz^rij principebesluit van de gemeente uit te lokken Tenslotte werd tr over te gaan tot het instellen1*™ regionaal winkelplanningsondern zulks uiteraard behoudens de kredietverlening door de raden Eemlandgemeenten. -45- De Maat was, zoals valt te begrij pen, door het tafereel dat zij zojuist hadden aanschouwd, hevig aangegrepen „De b. bemanning s s sprint overb boord, stotterde hij, wit van angst. „Da's onn. natuurlijk! Net als op De Groene Draeck destijds Hoewel Kappie de angsgevoelens van zijn stuurman niet kon delen, moest hij bij zichzelf toegeven, dat dit wel bijzonder vreemd was. „Ik mag een lamgeslagen zeekake lobbes zijn als ik hier iets van be grijp," mompelde hij. „De hele be manning overboord!" Hij richtte zijn verrekijker op de zee en nam al spoe dig een drietal mannen waar; met krachtige slagen zwommen deze in de richting van de kust van Lutje- wieroog. ,.In ieder geval geloof ïkniet, dat we ons om die kerels hoeven te bekommeren Die halen het gemakke lijk!" Hij richtte zich tot de Maat, die met bevende handen en uitpui lende ogen aan het stuurrad stond. „Blijf dat jacht volgen, angsklont' En hou je zenuwen in bedwang! We gaan dit onderzoeken!" „Waarom nou?' „Waarom nou^" jammerde de y- angstig. „Hele bemanningen sprite over boord, maar wij moeten ac^ die schatkist aan. Zie je dan ks dat die kist behekst is? Daar foj toch immers alleen narigheid „Mekker niet en hou je roer reek herhaalde Kappie fors „We me*': dat sakkerse jacht inhalen Nu dan ooit'"

Leusder Krant | 1975 | | pagina 4