laad Leusden wil uit de schooltandverzorgingsdienst Architecten gaan definitieve ■intwerpen maken Klachten Zwarteweg- bewoners in studie IIALITEIT ZOU ONVOLDOENDE ZIJN korte termijn milieu controleur de oplossing? „Raad hoeft niet aan paniekvoetbal te doen" commentaren en meningen Verlichting Openbaarheid Rondvraag RAPPORT OP NOODZAKELIJK en w. gaan tegen besluit raad in Het voortgezet onderwijs in Leusden: 1 VUILNIS TE VROEG LANGS DE STRAAT VERKEERSPROBLEMATIEK VAN LEUSDEN IN STUDIE Ir. M. F. M. Reichert (P.L) r^tKDAG IS FEBRUARI l'J75 LEUSDER KRANT Lusden - Momenteel betaalt de gemeente Leusden zo'n kleine f26.000.-- L ,je Regionale Schooltandverzorgingsdienst. Omdat uit reakties van ouders 1 gebleken, dat deze dienst niet voldoet, althans niet in die mate die men er 1 verwacht, werd al eens eerder in de raad de mogelijkheid besproken l uit deze dienst te treden. Bovendien wilde de raad een volledig overzicht van de werkzaamheden van de dienst in de gemeente Leusden met rbij een kwaliteitsrapport. Wethouder Van Zandbrink beloofde het één /ander uit te zullen zoeken, maar vertelde erbij, dat het nog wel even kon Jen. Het wachten is op de dienst zelf, die met cijfers moet komen. beer A M. van den Berg (KVP) «ebt het onderwerp vorige weekdon- kig weer ter sprake. Hij deed het brstel om als gemeente Leusden de Schooltandverzorgingsdienst te den. Hij vond, dat de bijdrage van gemeente per kind schrikbarend //fc was (f 50,00) en vroege alle aan- van het college hiervoor. ethouder Van Zandbrink Men kan uurlijk als raad besluiten uit de ost te treden, maar daarvoor is in geval de toestemming van zowel deputeerde Staten als van de Kroon De heer Voormolen (CHU): ,,Ik heb van meerdere mensen gehoord, dat de verzorging niet is, wat men er van verwacht. Ik ben bang dat deelname aan dergelijke regionale diensten een soort automatisme is, dat alleen maar geld kost." Burgemeester van der Post: „Het wel of niet funktioneren van de school tandverzorgingsdienst zal besproken moeten worden in het bestuur van dit orgaan. Deze dienst is een zaak. die door verschillende gemeenten samen op de been wordt gehouden. Als er twijfel is gerezen over de noodzaak, dan moeten we dat gaan bekijken. Dit moet vergezeld gaan van een nauw gezet onderzoek." Wethouder Wagenaar: f50,00 per kind is wel veel, maar als we besluiten uit deze regeling te treden, dan moeten we natuurlijk wel een alternatief heb ben. Je kunt de kinderen, die er wèl gebruik van maken, niet zo maar aan de kant zetten. Een alternatief zou dan kunnen zijn, dat de gemeente bijdraagt in de kosten van zo'n kind als haar gebit wordt verzorgd door een plaatse lijke tandarts inplaats van door de Schooltandverzorgingsdienst Klunder Nijland: ,,We hebben tijdens onze algemene begrotingsbeschouwing al onze twijfel naar voren gebracht. Er zou een onderzoek worden ingesteld, maar we hadden de resultaten dan wel graag voor de volgende begrotings vergadering op tafel." Burgemeester Van der Post: „De gemeenten, die meedoen, moeten samen hun standpunt bepalen over de door lichting en de noodzaak van instand houding. Ik zou er niet gelukkig mee zijn, als we dat individueel als gemeen- dcc ,EUSDEN - Na besprekingen in de amissies financiën en ruimtelijke lening is het raadslid Van den Berg P) gebleken, dat b en w inzake de Ie boerderijen en hun bestemming, afgeweken van de in de vorige dsvergadering door de raadvastge- lde procedure. Toen immers werd tgesteld, dat de architecten eerst scbetsplan zouden indienen plus een jroting". In de commissie-verga- riogen is mij gebleken", aldus de heer den Berg tijdens de rondvraag, itde architecten de opdracht hebben iregen met een definitief plan plus gewerkte begroting te komen op cod van de bestemmingen, die de rkgroep Oude Boerderijen in eerste taotie aan de boerderijen denkt te eo. Als de raad met de voorstellen de architecten (waarvan éénarchi- t uit bovengenoemde werkgroep) ak- rd gaat, dan mogen deze architec ted de direktie voeren". lurgemeester van der Post: ,,Er is ocht naar een zo goedkoop moge- e procedure om de kosten vast stellen. In overleg met de Bond r Architecten hebben we gekozen r deze procedure. Hierdoor ver- jgen we een optimale waarborg, de kostenramingen zo juist moge zijn. We hebben met de archi- len de afspraak gemaakt dat ze rken op basis van uurloon. Indien i plan door de raad niet acceptabel rdt gevonden, dan hebben we geen ele verplichting aan de desbetref- ™earchitekt. Mocht de raad het plan goed vinden, dan is het rede- ■p hem ook de rest van het werk laten doen Bovendien zitten we in 'ood, willen we gebruik kunnen ma- van de rijkssubsidie in het kader i de werkloosheidsbestrijding in de I*. dan zullen we snel moeten wer- |- 0p 17 februari moeten de rap ten van de architecten bij ons bin nen zijn. U kunt onze voorstellen dan ook in de vergadering van februari (donderdagavond 27 februari a s. half 8) op tafel verwachten". PRINCIPIEEL VERSCHIL De heer Holl (Lijst Kuijpers): „Ik ben blij met uw toelichting, maar aan de andere kant ben ik ongerust, omdat die toelichting niet in de commissie financiën is gegeven. Er zijn principiële verschillen tussen het raadsbesluit en hetgeen u nu aan het doen bent. U trekt een bedrag van f21.000,- uit in plaats van de f15.000.-, die wij beschikbaar hadden gesteld. Bovendien ben ik van mening, dat we zeker ook de moge lijkheid tot nieuwbouw in al onze over wegingen moeten betrekken. Ook daar moet een onderzoek naar worden in gesteld, met kostenramingen, zodat wij straks één en ander tegen elkaar kunnen afwegen". KEUZE Burgemeester van der Post: „Zodra het rapport op tafel komt, weten we wat de verbouwingen van de boerderijen ons gaan kosten. Daarnaast kan het ma-- ken van een kostenraming voor nieuw bouw ook geen bezwaar zijn, zodat er inderdaad een keuze-mogelijkheid is". Ir. Reichert (Progressief Leusden en zelf architect): „Het is de kwes tie van de kip of het ei Nu is er op dracht gegeven voor een definitief ont werp. Ik verwacht overigens niet, dat één der architecten tot de konklusie zal komen, dat een boerderij niet geschikt zal zijq voor de bestemming, die werd opgegeten, dat is duidelijk. Ik ben ook van mening, dat de raad zich eerst zou moeten uitspreken over de rapporten van de werkgroep Oude Boerderijen". te Leusden zouden eaan doen." Wethouder Van Zandbrink „In au gustus 1973 is door ons om een rapport gevraagd. Dat is ons toegezegd. We zouden het rapport in 1974 krijgen Het moet nu wel zo langzamerhand komen." De heer Klunder Nijland „Dan moet u druk gaan uitoefenen op de rappor teurs." De wethouder „Dat ben ik ook van plan De heer Van Maanen(AR/SGP) „Het zal moeilijker zijn om een kwaliteits onderzoek te doen op korte termijn, maar er zijn toch wel cijfers te geven over het aantal kinderen wat meedoet?" De heer Van Zandbrink „Dat zou allemaal in het rapport komen te staan. We hebben wel het aantal kinderen van 1973, dat staat in het jaarverslag van de dienst." ue heer Van Maanen. „Ik ben van mening, dat we veel beter inlichtingen kunnen vragen bij de hoofden der scho len en de ouders in Leusden zelf hoe hun ervaringen zijn met de School tandverzorgingsdienst De heer Holl (lijst Kuijpers): „We hebben nu anderhalf jaar gewacht. Dat het rapport er nog niet is, acht ik een griezelige zaak. Het is inderdaad mis schien verstandig, zoals de heer Van Maanen voorstelt, om eems bij de plaatselijke schoolhoofden en ouder comités te informeren." Burgemeester Van der Post: „We zullen een onderzoek in gaan stellen, maar de resultaten van dit ondeoek mogen op zich niet voldoende zijn om zonder meer uit te treden." Hiermee gingen de raadsleden akkoord. (Van de redactie) LEUSDEN - Het ophalen van vuil nis op maandag schijnt niet zo erg goed te gaan. Veel mensen zetten hun vuil nis veel te vroeg aan de kant van de weg, soms met allerlei minder aan gename gevolgen (honden en katten die de plastic zakken openscheuren, kinderen die er mee gaan spelen, etc.) Omdat het vuil 's maan dags wordt opgehaald, kan het gebeu ren, dat het vuil zelfs zaterdags reeds aan de kant van de straat wordt ge zet De heer Kuijpers (lijst 6) vroeg b. en w. naar een oplossing te zoeken wat betreft de dag van ophalen. Burgemeester Van der Post: „We zullen bekijken of we er een andere dag voor kunnen vinden Het zal geen gemakkelijke zaak zijn, want het zal in het schema van de firma Spitman moeten passen en verandering betekent, dat een andere gemeente met de maan dag wordt opgescheept Zolang er nog geen oplossing is gevonden voor dit probleem, dóé ik een beroep op de burgerzin om ongewenste situaties te voorkomen" Wethouder Wagenaar „Het probleem ligt bij de controle. Het vuil wordt in sommige wijken veel te vroeg in de verzamelbakken gegooid. We zouden eigenlijk moeten proberen om een amb tenaar aan te stellen, die controle gaat uitoefenen op de naleving van de re gels tegen milieu-overlast Met de be voegdheid om boetes uit te delen" De heer Kuijpers vond het wel een goed idee, maar dat zou dan wel een full-time job worden, veronderstelde hij (Van de redactie) LEUSDEN - De voorzitter van de in de vorige raadsvergadering inderhaast samengestelde com missie ad hoc die de mogelijk heden voor voortgezet onderwijs in de gemeente Leusden moest onderzoeken, de heer M. Holl (lijst 6), legde vorige week don derdagavond een korte verklaring af. „Namens alle leden van de commissie wil in in deze raad verklaren, dat er geen enkele sprake is van een oplaaiende schoolstrijd. In de commissie is hiervan niets gebleken. De commissie heeft de wil gedemon streerd om de zaak zo grondig mogelijk te bestuderen. Zij heeft driemaal vergaderd en er zijn verschillende mensen gehoord Het is niet mogelijk gebleken om nu reeds met een gedegen rap port op tafel te komen. Een Amersfoortse scholengemeen schap is van plan om meer de pendances in de regio te stich ten. onder meer in Leusden, omdat de huidige behuizing in Amersfoort gewoon te klein is geworden. Uit informatie is ons gebleken, dat 1 februari helemaal geen fa tale datum is, zoals in de vorige vergadering werd verondersteld. De raad hoeft niet aan paniek voetbal te doen, want zij heeft nog de tijd tot ongeveer 1 okto ber a s Daarom verzoekt de commissie om uitstel, zodat het gevraagde rapport zo goed mo gelijk kan worden samengesteld". Burgemeester Van der Post: „Met uw verklaring zijn veel on duidelijkheden opgelost. Ik ben blij, dat er nog tijd is". LEUSDEN - Blijkens diverse medede lingen ondervinden bewoners van Leus den-zuid overlast van het verkeer. In dit verband kan worden opgemerkt, dat de verkeerscoramissie de gehele ver keersproblematiek van Leusden-zuid in studie heeft. Alvorens maatregelen te treffen dient de studie van die com missie te worden afgewacht, aldus het Bureau Voorlichting van de ge meente Leusden. Burgemeester: „De raad heeft de mogelijkheid om de plannen al dan niet te laten uitvoeren" De heer Reichert- „De afspraak was, dat eerst de geschiktheid tot verbou wen zou worden bekeken". Wethouder Wagenaar (VVD): „Waar om zouden die boerderijen eigenlijk slecht en niet geschikt moeten zijn. Ze zijn door deskundigen beoordeeld". Wethouder van Woudenberg betoogde tenslotte, dat men niet kan oordelen over een plan, als men niet weet wat het gaat kosten om het uit te voeren. Men bleef nog enige tijd diskussiëren over de vraag wat het eerst moest ge beuren zonder tot definitieve uitspraken te komen. Eind deze maand zullen we de resultaten kunnen vernemen van het werk der drie architecten. De diskussie zal dan ongetwijfeld worden voortge zet. (Van de redactie) LEUSDEN - Zoals de Leusder Krant reeds schreef, hebben be woners van de Zwarteweg een brief naar de raad gestuurd ten aanzien van nachtelijke overlast door laden en lossen bij een aan de Zwarteweg gelegen super markt De heer Klunder Nijland (VVD) vroeg vorige week tijdens de rondvraag, of b. en w. op de hoogte waren van deze brief en wat er aan gedaan gaat worden. Burgemeester Van der Post. „De kwestie Zwarteweg is be kend. We proberen er wat aan te doen, onder meer door de werk groep Verkeersaangelegenheden te laten bekijken wat de overlast te beteugelen is en wat er door juridische maatregelen aan kan worden ge daan om deze overlast te beteu gelen. B en w. hebben bovendien aan de exploitant van de super markt verzocht een andere re geling voor het laden en lossen te treffen, waardoor overlast kan worden voorkomen" --lieer J. J.Mandemaker(Progres- Leusden) wilde graag weten, waar- .0(7veputeerde staten van Utrecht i6,cUnn& vao de gemeente'oegro- L 75 vaD de gemeente Leusden verdaagd tot een nader tijdstip. Lj ester van der Post deelde mee, j er aiets geheimzinnigs aan de d J, S-^'tteartoedebevoegd- ronri e.8n onderzoek nog niet af- i ui» ?n GS de t>oed~ of afkeu- stellen. Dat is nu gebeurd. wiuReichert (Progressief s- !r bet e êraag Leusdense cijfers b aantal in de gemeente werk- P*. arbeiders. Burgemeester van i" He» zuBen er hooguit twee reet .,pmeentebestuur onder- 'chert'8^rt2e.,!!!^'n5 va" de r Rpi.h„ *!ns de mening van de '^ntenraad de.s,lchtlne van een Voor I n belangrijke zaak i de m, *USden 15 de problematiek orde santen echter nog niet aan Een aantal herzieningen van de begro- tiug voor het begrotingsjaar 1974 ont lokte de heer Voormolen (CHU) de op merking, dat er wel erg veel verschil zat in de geraamde bedragen en de wer kelijke bedragen. Wethouder Van Zand brink (KVP): „Het was dan ook een primitieve begroting en men heeft te maken met ramingen. Sommige posten zijn nooit van tevoren te voorzien". De heer Voormolen: Die begroting was dan wel erg primitief De heer van Maanen (AR/SGP) had gelezen, dat GS de aanleg van een parkeerterrein aan de Ooie- vaarshorsterweg hadden goedge keurd. Aangezien de raad had beslo ten, dat een dergelijke aanleg in ieder geval gepaard zal gaan met verkeersvoorzieningen voor dit ge bied, wilde de heer van Maanen weten, of de bewoners hierbij tij dig zullen worden betrokken, zo als was beloofd. Wethouder Wage naar (VVD): „Wat er ook gebeurt, er zal eerst overleg zijn met de betrokken bewoners". De Sportstichting zal in haar vergade ring van maart overgaan tot het sa menstellen van een nieuw bestuur met een onafhankelijke voorzitter, vol gens de richtlijnen van de nieuwe sta tuten. Eind maart zal een desbetref fende voorstel aan de raad worden voor gelegd, aldus een mededeling van wet houder Van Woudenberg (CHU) in ant woord op een vraag van de heer Kuijpers (lijst 6). ue neer Klunder Nijland (VVD) bracht het te smalle gedeelte trottoir aan de Asschatterweg ter sprake (aan de zij de van de Wetering vóór de Middenweg). Wethouder Wagenaar kon meedelen, dat inmiddels grond is aangekocht en dat met de verbreding van het voetpad is begonnen, zodat ook dat leed weer binnen afzienbare tijd geleden zal zijn. Ue heer Reichert (Progressief Leus den) wees b en w op het feit. dat de nood-noodwinkeltjes op de hoek Midden weg-Noorderinslag nog steeds niet wa ren opgeruimd. Nu het nieuwe nood- winkelcentrum aan de Torenakkerweg in gebruik is genomen, wordt dat de hoogste tijd, vond hij Burgemeester van der Post was dat roerend met hem eens. De eigenaars zullen nogmaals op hun plichten worden gewezen. De rondvraag van de Leusdense raads leden nam vorige week donderdag zo'n uur in beslag. De raadsverslagingen zelf duurden zo'n 2/ uur. Dit betekent, dat dertig procent van de totale tijd aan de rondvraag werd besteed De nog steeds haveloze toestand van de voormalige jeugdsociëteit „De Gro te Kuip" was de heer Voormolen (CH) een doorn in het oog. Onlangs had de raad besloten een „noodverband" aan te leggen (de zaak zou worden opgeknapt), maar de heer Voormolen vreesde, dat nu dat niet is gebeurd, de patiënt binnen korte tijd „overleden" zou zijn. Burgemeester Van der Post vond dat - zoals hij zei - een droevige zaak. De kwestie had al lang opgelost moeten zijn. Wethouder Wagenaar bracht wat meer duidelijkheid. De oorzaak was - aldus de wethouder - het feit, dat de Grote Kuip was aangeboden aan de padvinders en dan zou de hele zaak wor den opgeknapt. De padvinders willen er echter niet in. Het gebouw werd toen ter beschikking gesteld aan de buur man, de zeilmakerij, echter onder voorwaarde, dat die de zaak op zou knap pen. Dat is tot nu toe echter blijk baar nog niet gebeurd. De huurder zal op deze nalatigheid worden gewezen. De gemeente Leusden heeft in totaal f5.000,- geschonken als bijdrage in de kosten van het aanbrengen van een verlichting voor het Achterveldse torenuur werk. Zowel het aanbrengen van torenklokverlichting als het deels subsidiëren ervan is een goede zaak. De Achterveldse gemeen schap bracht zo'n f8500,- voor dit doel bij elkaar. Met de ge meentelijke subsidie is er in totaal f 13.500,- om de kosten voor de verlichting te dekken Blijft over: f2635,-. Terechtstel- de de heer van Maanen (AR/SGP) dat de gemeente niet op hoefde te draaien voor achterstallig on derhoud. De heer Van den Berg (KVP) als pleitbezorger van de Achterveldse parochie wilde ech ter ondanks de duidelijke tegenzin van de raad, het onderste uit de financiële kan en kreeg - hoe kon het anders - het lid op z'n neus. Uit de diskussie over dit onderwerp in de raad blijkt weer eens overduidelijk, dat het ver lenen van subsidie een moeilijke materie is. Termen als „wille keur" worden dan al snel gebruikt (dat was donderdagavond ook het geval en er worden andere, niet vergelijkbare, subsidie-zaken bij gehaald, om gelijk te krijgen. Er is door de raad al meerdere maken gepleit voor een wat doorzichtiger subsidie-beleid, met zo mogelijk vaste maatstaven. We weten het, het is een uiterst moeilijke zaak, maar het is toch de moeite waard om naar een uniforme subsidie regeling te streven. Met zo'n basis-regeling (met daarbij de mogelijkheid om in bijzondere, ook omschreven gevallen, af te wijken), kan de raad gemakkelij ker oordelen over elk subsidie- voorstel, weet de burger waar hij aan toe is en kan de kostbare raads-tijd besteed worden aan andere zaken. Nu het college van b. en w. in zijn aanbiedingsbrief voor de be groting van 1975 als zijn mening heeft uitgesproken, dat de ver gaderingen van gemeentelijke commissies openbaar zouden zijn voor zover een commissie zich daarvoor leent, is de diskussie over dit onderwerp hoog opge laaid. Vooral van progressieve zijde (het D'66-deel) wordt dit stokpaardje met veel vuur bere den Toch past een zekere be hoedzaamheid, als men over het opengooien van commissies gaat praten. Natuurlijk, wat ons be treft is er geen enkel bezwaar te gen als de raad dat wil, maar het motto: de burger bij het bestuur, heeft alleen maar enige waarde, als die burger zelfbelangstelling toont En dit laatste moeten wij helaas betwijfelen Leusden heeft wat dat betreft enkele com missies, die de ongeïnteresseerd heid van de burger kunnen be vestigen In de eerste plaats de werkgroep bestemmingsplannen van het CML. In deze werkgroep is men al bijna een jaar bezig met het voorbereiden van de tweede fase van Leusden's groei Nor maal gesproken gebeurt dit voor bereiden achter de schermen en komt er pas iets in de open baarheid, als het ontwerpbestem- mingsplan ter visie wordt ge legd. Toen de eerste plannen voor de tweede fase door een niet onbelangrijk deel van de Leusdense bevolking werden af gewezen door middel van een grootscheepse handtekeningen actie, besloot het gemeentebe stuur dit in de toekomst te voor komen Iedereen kan nu in een zeer vroegtijdig stadium weten, wat er straks gaat komen. Elke veertien dagen vergadert de werk groep, rapporten worden- soms integraal- gepubliceerd in deze krant De vergaderingen ziin openbaar. Sterker nog iedereen, ook het belangstellende publiek, mag meepraten over wat er be handeld wordt op dat moment. De deelrapporten zijn voor een klein bedrag (f5,-) voor ieder een verkrijgbaar. Kortom: open baarder kan het niet. De burger bij het bestuur, denk je dan. Vergeet het maar' De werkgroep kan wat dat betreft net zo goed in alle beslotenheid gaan verga deren, want de belangstelling voor dit uiterst belangrijke gebeuren is vrijwel nihil. Eén of twee vaste bezoekers doen hunwoord- je, soms zit er een verdwaald raadslid toe te luisteren, maar voor de rest is de publieke tri bune troosteloos leeg. Als straks de tweede fase plannen op tafel komen zoujeveronderstellen.dat er geen enkel bezwaar meer tegen wordt ingediend. Iedereen heeft immers de kans gehad om het zijne ervan te zeggen en invloed kunnen uitoefenen om een verandering of verbetering in de plannen te be werkstelligen Een tweede voorbeeld is de ge meentelijke commissie voor de naamgeving wegen. Een commis sie, die weliswaar niet zo vaak bijeenkomt, maar die- wanneer dat nodig is, in het openbaar ver gadert. Iedereen mag meepraten in zo'n vergadering, ook de be langstellenden buiten de commis sie We hebben verschillende van deze interessante - bijeenkomst - sten bijgewoond. Wekonstateerden - ondanks ruime publikatie vooraf in de krant- meestal slechts één belangstellende L.eusdenaar. soms eens aangevuld met een raadslid. De burger bij het be stuur? Kom nou! De burger wil niet eens Vorige week donderdagavond was er een uitgebreide diskussie over het al dan niet openbaar maken van de commissie Onder wijs. Het lijkt ons verstandiger om eerst eens te kijken naar de ervaringen van andere soortge lijke commissies die wel open baar zijn. Ook de ervaringen in andere gemeenten waardit speelt, kunnen duidelijk meespreken. Als dat is gebeurd, geloven wij niet, dat er nog één woord over gezegd zal worden. Sinds 1966 tot voor enkele jaren was het begrip „in spraak" een rage Iedereen moest inspraak bij de meest uiteenlo pende zaken. Nu de overheid ein delijk zover is, dat die inspraak er is of kan komen, nu is de rage voorbij. Het is fijn, dat demoge lijkheid tot inspraak er is, maar blijkbaar is dat feit voor de gemiddelde burger genoeg. Méér dan de mogelijkheid hoeft hij blijkbaar niet. Waar praten we dan eigenlijk zo lang over": Het is meer dan eens gebeurd, dat de rondvraag in de Leus dense gemeenteraad langerduur-' de dan de gehele voorafgaande raadsdiskussie over de voorstel len op de agendö Eén toestand, die eigenlijk vanzelf is ontstaan, maar die ondanks dat, niet juist is Een rondvraag aan het slot van een raadsvergadering is alleen bedoeld voor het stellen van en kele kleine vraagjes, die eigen lijk niet belangrijk genoeg zijn om er een hele diskussie aan te wijden, maar die toch beant woord dienen te worden Zijn er zaken, die belangrijk zijn, maar die niet op de agenda staan, dan kunnen raads-leden een initia tief nemen de kwestie alsnog op de agenda te laten zetten Kortom: zoals het nu gaat, is de rond vraag eigenlijk een tweede raads vergadering over voorstellen, die niet op de agenda staan. Vorige week donderdag werd bijvoor beeld een uitgebreide diskussie tijdens de rondvraag gehouden over het eventueel restau reren van de inmiddels bij ie dereen bekende oude boerderijen. Op zich een belangrijk onderwerp, maar waarom niet van tevoren de vragen schriftelijk ingediend, met het verzoek het onderwerp op de agenda te zetten9 B en w. hadden zich dan kunnen voor bereiden, één en ander opschrift kunnen zetten Dan zou de dis kussie korter geweest kunnen zijn of - bij een uitgebreide schrif telijke beantwoording - misschien helemaal ntet zijn gehouden. Zo zijn er tal van voorbeelden te noemen, waardoor de rondvraag teruggebracht kan worden tot nor male proporties. Er zijn ook ge meenten, die de rondvraag (heel vooruitstrevend) hebben afge schaft. De vragen worden schrif telijk ingediend en het antwoord van b. en w. is schriftelijk. De behandeling gaat dan buiten het raadsgebeuren om. Misschien zijn de Leusdense raadsleden daar nog niet vooruitstrevend genoeg voor en willen ze liever na af handelen van de agenda nog wat gezellig nakeuvelen over allerlei zaken. Hoewel zowel progressief Leusden als de fractie van lijst 6 hebben de schriftelijke methode al eens gebruikt Lijst 6 kortge leden nog over het onderwerp on derwijs. Het gevolg van dit laatste voorbeeld was, dat het onderwerp (vragen en de antwoorden) op de agenda als voorstel waren ge plaatst. De behandeling duurde nauwelijks tien minuten Zouden de tientallen vragen van de heer Holl in de rondvraag mondeling gesteld zijn, dan zou dat onge twijfeld wel wat langer hebben geduurd Het invoeren van het stellen van schriftelijke vragen inplaats van de rondvraag, wordt voor Leusden zo langzamerhand ur gent. Zo niet, dan voorzien wij, dat in de toekomst een raads vergadering een uurtje in beslag neemt en de rondvraag drie of vier uurMaar misschien is een dergelijk pessimisme over bodig. Het woord is aan de raad, maar heren, houdt het wel kort a.u.b. Bert Vos

Leusder Krant | 1975 | | pagina 5