onterecht in een verpleeg-tehuis" DRS. BèRE miesem, psycholoog: „Soms zitten bejaarden Werken aan een optimaal contact tussen patiënten en personeel noodzakelijk OONDtRDAG I 13 FBBRUAR1 1975 LEUSDER KRANT leusden - Eigenlijk toevallig begon ik mij in te zetten voor oude mensen, die dichtbij de dood leefden, die daarbij ook nog voor „dement" terden versleten. Wat ik nog dagelijks hen leer, valt nauwelijks te be schrijven". Al voor de kerstvakantie had ik een gesprek met drs. Bère Miesen, kli nisch psycholoog, maar door omstan digheden kom ik er pas toe dit gesprek Dit te werken, nu ik met een buiten landse griep aan bed ben gekluisterd. Een bijzonder mens, deze Bére Mie sen Boeiend en wonderlijk. Iemand mee bevriend te zijn. Een kunste naar. Zijn vader trouwde in 1945 een Oe- iraiense vrouw, die hij in een „Lager" Duitsland had leren kennen. Bère werd in 1946 geboren. Na het gymnasium te hebben gevolgd 130 het toenmalige klein-seminarie lolduc te Kerkrade („Een geweldige ijd: van je elfde jaar af de mogelijk- leid hebben om los van het ouderlijk oiljeu aan jezelf te werken".) ging hij d 1964 psychologie studeren aan de [Diversiteit van Nijmegen. STUDIETIJD „Ik heb die studie in vijfenhalf aar afgemaakt. Dat vinden ze vlot. laar naar mijn gevoel heb ik toen lies gedaan behalve hard studeren. 6 heb toen veel gedichten geschre- ven Dat kan ik nu nog niet laten. Net als Ries (Ries Kleijnen, de gra- fika, is zijn vrouw) eigenlijk. Zij moet ook altijd kleuretsen blijven maken. Net zit helemaal in je. Er is iets wat je daartoe drijft, of je wil of niet. Toen zijn er wat gedichtenbundels Itgekomen. Ik draaide mee met een Iterair tijdschrift, dat het nog rede- Ijk lang heeft uitgehouden. Ik heb een gehad, waarin ik vaak overal in land mijn gedichten voorlas. De RV heeft toen ook een half uur èrs in het gehoor" aan mijngedich- gewijd. Ik' heb zelfs twee dag- wiogen voor de VPRO gedaan, moet nagaan! Héél wat ervaringen, waar Sè van leert. Fijne dingen, maar ook eleurstellingen: ze mochten er alle- aal wel zijn. Ik werd er wijzer van, enselijker". Uit die tijd dateert het gedicht „men- llijkerwijs" uit de bundel: „Tegen iter weten in: solidair en profil". menselijkerwijs woorden zijn mensen daarom onverbiddelijk een vuist en zacht huidige kinderen het enige alternatief - de mens is zijn woordenaar de mens die onder woorden brengt dat wil zeggen spreekt omdat hij liefheeft maar nooit omschrijft enkel zijn vluchtig venster als een boek openslaat - woorden zijn het schitterend mis verstand van ons lichaam en menselijkerwijs nooit menselijk genoeg - en zeg maar „jij" en hoe heet je vergeet het maar en tel de vingers van je hand uiteen tot kralen tnaar spel je ogen nooit te ver van hier. HET BEGIN „Vanaf augustus 1970 werkte ik in het verpleeghuis-ziekenhuis „Hoog- Laren" in Blancum. Ook wel in de psychiatrie. Maar voor het merendeel toch in het verpleeghuis voor psychisch gestoorde bejaarden. Je kunt dat huis vergelijken met „Lisidunahof" hier in Leusden. Alleen was Hoog-Laren, ver geleken met bijvoorbeeld de arctntek- tuur van „Lisidunahof", dik aan sa nering toe. Een van mijn eerste ontdekkingen daar was, dat ik er goed aan deed maar te vergeten wat ik tijdens mijn studie allemaal had geleerd. Zo sterk werd ik met de praktische noodsituatie van de oude mensen in het verpleeg huis gekonfronteerd. Daarbijkwam.dat voor die tijd de psycholoog in de verpleeghuiswereld eigenlijk nog een vreemde eend in de bijt was Het enige direktielid, dat mijn funktioneren daar zag zitten, en daar ook een goede visie over had, waarmee ik me helemaal kon verenigen, werd door bestuurlijke moeilijkheden al na twee maanden ge dwongen om op te stappen". Het kompleks gebouwen van Hoog- Laren ligt midden in de bossen. Nu is er vlakbij een snelweg. Vroeger was het een sanatorium voor tbc- patienten. Tegen 1960 waren er eigenlijk niet meer zo veel van deze patiënten. De gebouwen kwamen leeg te staan, en werden bestemd voor geriatrie. In die tijd heeft de gemeente Amsterdam het kompleks volgestouwd met oude men sen, die men kwijt wilde of voor wie in Amsterdam zelf geen onderdak was. Anders gezegd: de gemeente Amster dam had een groot tekort aan bedden voor demente en psychisch gestoorde bejaarden. En omdat er in dezelfde tijd in het Gooi een kompleks gebouwen kwam leeg te staan, lag de oplossing voor de hand. Een afschuwelijke gang van zaken „Dat de besturing van „Hoog-Laren' toen al ondeskundig was, ondervond ik elke dag. De oude mensen werden er de dupe van. Maar het bestuurlijk tekort werd énorm' vergoed door het team van me dewerkers in het verpleeghuis zelf Vooral de twee jonge vrouwelijke art sen, die er toen part-time werkten, deden het geweldig. Wat we met el kaar hebben verzet dat was nu ik het achteraf kan bekijken, toch wel on gelooflijk." WEINIG ONDERZOEK „We ontdekten al snel, dat veel be woners van het verpleeghuis onvol doende waren onderzocht, laat staan dat er wat werd gedaan om hun licha melijke en geestelijke toestand te ver beteren. Sommige mensen waren al een paar jaar aan !hin lot overgelaten. Ik geloof, dat toen het motto van het bestuur was. „Wat moet je nou nog met die oudjes doen. Als alle bedden maar goed bezet blijven". Toen er nog een keer een krisis was ontstaan - volgens het bestuur de den we veel te veel aan de oude men sen, en dat had immers toch geen zin! - is er zelfs tegen ons gezegd, dat we een dol stelltje wetenschappe lijke hobbyisten waren, die zich ten onrechte bezighielden met het repa reren van psychische skeletten! Dat verweet met name de geneesheer- direkteur ons Kun je nagaan welke visie dat bestuur had!' De wezenlijke dingen van jezelf stailiseren zich toch wel uit. En irrnee leef je verder .Zo tegen het afstuderen aan, skrip- sies schrijven en zo, heb ik een flinke JJl met schrijven moeten stoppen. Dat Men zeer gedaan. Nou ja, en daarna je ■wste ^an, je trouwt, je neemt samen en kind. Allemaal geweldig, maar het 5h t?'el ln ,e koude kleren zitten. M i lang nocllg Sehad om het aile' mii te verwerken Het gaat uitein- jHjk best. Wat wezenlijk is van je- blijft toch bestaan. Het vergaat jet En eigenlijk ben ik het laatste ■erhalf jaar weer aan het schrijven. Bf* geloof nu dat je voor heel veel ■™Sen in je leven de tijd moeten dur- *g» nemen" OUDE MENSEN Ji.En nu werk ik voor oude mensen, hm. V^n hen houden Ik denk dat dat k orn(Jat ik de levens van veel oude ten ?lzonderlijk heb leren begrij- vaait bewonderen, hoe vreemd ook een h de gemiddelde burgerij te- *0rdiUananSOrïS wal elKenaardtg gedrag ingekeken". tmé"',» °hklober 197,> werkt Bere [uil- L" bet psycho-geriatrisch ver- Oihc uis „Sammersbrug" in Den Haag. Wé daa n tebuis voor 380 oude mensen, jou Pennanent wonen, omdat ze ®eer 01 andere reden zich niet M>hen tandig kunnen redden Wel ■Kpj ze meestal van tevoren het rij., "dement" of „psychisch ge- meegekregen". Het screenen van gedragsre- stoornissen bij oude mensen wil zeggen, dat deze mensen, zodra ze in lichamelijk en/of geeste lijk opzicht iets gaan mankeren zo snel mogelijk door een mul tidisciplinair team van deskun digen in een zo kort mogelijke tijd (bijvoorbeeld binnen een dag of binnen enkele dagen) worden onderzocht. Zo kan snel worden vastgesteld wat er precies aan de hand is, hoe dat komt, en wat er aan kan worden gedaan. En zo'n team moet dan bestaan uit een medikus, een psycholoog, de fysiotherapeut en het maatschap pelijk werk. In ieder geval krach ten, die speciale kennis hebben van de problemen van oude men sen, en van het ouder worden. Ze moeten voor dit werk binnen hun eigen vakgebied geriatrisch en gerontologisch geschoold zijn. SCREENEN VOORAF EN LEEFMILIEUVERBETERING „Vanaf dat moment zijn we enerzijds het probleem van de onterechte opname gaan aanpakken, en anderzijds hebben we gepoogd om het leefmilieu van het verpleeghuis zelf en de mentaliteit in de benadering ten opzichte van de bejaarde inwoners te verbeteren. Dat laatste is ons slechts ten dele gelukt In ieder geval is er wel een mentaliteitsverandering bij het ver zorgend personeel op gang gekomen, is er een redelijk grote groep bezig heidstherapeuten op gang gekomen, en hebben we vier groepen van negen bejaarde patiënten kunnen samenstel len, die allemaal één maal per week door een enthousiaste groep vrijwil ligsters uit het verpleeghuis worden opgehaald om deel te nemen aan nor male maatschappelijke aktiviteiten. Om te voorkomen dat er oude pa- tienten ten onrechte in ons verpleeg tehuis zouden worden opgenomen heb ben we het met volle - hoewel oog luikend - medewerking van het zieken fonds in het Gooi voor elkaar geklegen, dat we alle oude patiënten poliklinisch - dus zonder dat deze voor het onder zoek behoefden te worden opgenomen - mochten screenen. Dat hebben we an derhalf jaar kunnen volhouden, tegen nogal wat onwil, tegenwerking en on begrip in. In die anderhalf jaar heb ben we maar liefst 130 oude mensen kun nen onderzoeken en helpen zoals het hoorde: poliklinisch en multidiscipli nair. Achteraf hebben we het resultaat van ons werken geevalueerd. De twee belangrijkste konklusies waren deze. 1. indien screening van gedragsstoor nissen bij oudere mensen enerzijds daadwerkelijk multidisciplinair van aard en opzet is, en anderzijds werke lijk voorafgaat aan een eventuele op name in een verpleeghuis voor demente en psychische gestoorde bejaarden, kan waarschijnlijk een relatief groot aantal (1 op 3) oudere mensen een op dat moment onterechte opname worden bespaard. 2. de criteria, die traditioneel bij de béoordeling al dan niet opname in zo'n verpleeghuis worden gebruikt, zijn op zijn minst voor een deel aanvecht baar om een juiste opname - ïndika- tie te kunnen stellen". TEN ONRECHTE OPGENOMEN „We hebben toen het hele bewo nersbestand, inklusief alle nieuwe op names in twee jaar tijd helemaal op nieuw gescreend. En wat bleek Er waren oude mensen bij, die we konden ontslaan en die helemaal niet dement bleken te zijn. Er waren ook mensen bij die ontslagen hadden kun nen worden, als we hen maar eerder hadden kunnen onderzoeken en helpen. Een flink aantal mensen zat er na tuurlijk ook terecht, maar voor hen deugde het verpleegmiljeu en de ver pleging zelf van geen enkele kant Voor beter begrip waarom Bé- re pleit voor observatie- en onderzoeksmogelijkheden van gedragsstoornissen bij oude mensen, zonder dat deze men sen daarvoor moeten worden op genomen, volgt hier de korte in leiding van het artikel (Neder lands) Tijdschrift voor de Ge rontologie 5, 1974, 3, 153-158), dat hij over de poliklinische screeningsprocedure schreef: „In de institutionele gezond heidszorg voor oudere patiën ten is de beoordeling c.q. de be scherming van de oudere mens een zaak, waaraan nog altijd onvoldoende aandacht wordt be steed. Een zeer ingrijpende gebeur tenis is met name een definitie ve opname in een verpleeghuis voor psychisch gestoorde be jaarden. Dit geldt niet alleen voor de oudere mens zelf en voor diens relaties, maar ook voor het instituut, waarin hij kan wor den opgenomen. Door de komst van een nieuwe bewoner veran dert de psycho-sociale struktuur van het leefmilieu. Opname in een dergelijk ver pleeghuis zonder vooraf gebleken indikatie daartoe, dient te allen tijde te worden voorkomen. Ook oudere mensen dienen de gelegenheid te houden zich zo lang mogelijk in de eigen ver trouwde omgeving te handhaven. Heeft een opname in een verpleeghuis voor psychisch ge stoorde bejaarden eenmaal plaats gevonden, dan blijkt te rugplaatsing, wanneer ontdekt wordt dat de opname niet gein- diceerd was, vaak een moeilijke zaak te zijn. Het kan zelfs voor komen, dat er zo veel tijd voor bijgaat met het zoeken naar een geschikte plaatsingsmogelijk heid dat, wanneer deze uiteinde lijk toch wordt gevonden, het ont slag niet meer haalbaar is. Het langdurig verblijf in een minder geschikt leefmilieu is dan mede verantwoordelijk ge weest voor de daling in het ni veau van psycho-sociaal funktio neren van de betreffende oudere mens. Hij of zij blijft dan maar waar hij ten onrechte was ge komen WANBEGRIP „Waarom we met deze vorm van screenen moesten stoppen? Eigenlijk door onbenullig wanbegrip en kwaad willigheid van twee kanten Van be stuurszijde, onder aanvoering van een volkomen ondeskundig geneesheer-di- rekteur, werd ons in de schoenen ge schoven, dat wij door 1 op 3 oude men sen, die we hadden onderzocht niet op te nemen in ons verpleeghuis, een aantal bedden leeg hielden! Je voelt hier wel de uiterst valse ideologie: bedden moeten vol, al haal je de mensen van de straat! Vanuit hun financieel - ekonomisch standpunt ge zien (door bestuurlijk wanbeleid wa ren er inmiddels miljoenentekorten) was dat wel begrijpelijk Maar zo iets heeft natuurlijk niets te maken met ge zondheidszorg laat staan met wel- znnszorg. Van de zijde van Regio het Gooi werd ons verweten dat we. door adres vooraf te screenen, 2 van de 3 oude mensen wel opnamen in ons eigen ver pleegtehuis Daardoor kwamen andere instituten met een beddenoverschot te zitten! Dat waren van twee kanten argumen ten, waartegen we niet konden opbok sen We hebben ons toen, met name naar het bestuur toe, met hand en tand verzet. Maar tegen insinuaties en dreigementen doe je niets. En tenslotte wilden we de oude mensen niet in de steek laten Als wij ze niet zouden onderzoeken, wie zou er dan wél naar hen kijken?" „Wel werden wealshetwarevriend- delijk gedwongen om dan maar een klinische afdeling voor de geriatrie te starten Dat voorstel iiebben we een paar maanden kunnen tegenhouden, omdat het bestuur toch niet kon vol doen aan de eisen, die wij als vak mensen aan zo n afdeling stelden. Ik heb zelf nog geprobeerd om kli nisch en poliklinisch te kombineren. Maar dat lukte niet. Daarna zijn we voor het blok gezet, want vanuit de financiën gezien, moest het bestuur met ingang van een be paalde datum een nieuwe afdeling star ten. er werd ons gewoon gezegd dat de afdeling geriatrie op 3 september open zou gaan. en dat degene die niet mee wilde doen kon opstappen. Nou, toen was de lol er voor mij wel af, en ben ik naar een andere baan gaan uitkijken. We hebben toen nog ruim een jaar klinisch gescreend, maar lang niet zo bevredigend als voor dien poliklinisch. SAMMERSBURG „Wat je als psycholoog in de regel inhoudelijk in zo'n verpleeghuis doet'' Dat hangt van de psycholoog zelf af, van het soort verpleeghuis, en ook van de visie van het bestuur, dedirek- tie en de staf. Ik kan alleen maar wat vertellen over wat ik op het moment in verpleeg huis „Sammersbrug doe. En dat kun je dan niet helemaal generaliseren naar het funktioneren van mijn kol lega's in andere tehuizen lk houd me daar bezig met diag nostiek en therapie Mijn bedoeling is om op den duur vooral therapeu tisch bezig te zijn op basis van een goede diagnostiek Wat ik dan aan diagnostiek doe Op de vijlde plaats observeren we allerlei andere zaken, zoals de zin- tuigelijke mogelijkheden, faal-angst, persevereren, afweer/medewerking in de testsituatie, inzet, prestatiedrang, ziekte-inzicht, mogelijkheden in het kontakt, realiteitszin en hel herinne ringsvermogen In de zesde plaats proberen we via een vragenlijst - we gebruiken daar voor de beoordelingsschaal vooroude re patiënten (B.O.P.) - er een idee over te krijgen hoe de betreffende pa tient op zijn afdeling funktioneert Dit doen we allemaal wekelijks bij vijf patiënten. Iedere week schrijf ik op basis van al deze gegevens een rapport over deze mensen, en rappor teer dat in een teambespreking waar allerlei hulpverleners aanwezig zijn arts, psychiater, fysiotherapeut, maat schappelijk werkster, de verpleging en de bezigheidstherapie In dat rapport besteed ik echter de meeste aandacht aan wat al die gegevens konkreet betekenen voor de direkte omgang met de betreffen de bewoner Ik geef zo konkreet moge lijk aan. hoe ze de patient afzonder lijk moeten benaderen, opdat hij zich welbevindt, gelukkig is en er even tueel een verbetering in zijn toestand optreedt. Dat is dan eigenlijk meteen de basis voor een stuk therapeutische benadering, die voor elke bewoner totaal anders is. Nadien spreek ik deze adviezen nog eens door op de afdeling van de pa tient met de hele verpleging. Wat ik zo probeer te bereiken is, dat we op den duur in het hele huis een socio-therapeutische benadering kunnen terugvinden, die elke bewoner afzonderlijk, als uniek persoon, recht doet. Elke patient moet volgens zijn eigen formule, zijn eigen kode. worden benaderd, zodat er een maximum aan optimaal menselijk kontakt kan ont staan, met name tussen personeel en patiënten. We hebben er zo'n twee jaar voor uitgetrokken om elke patient na de op name volledig te screenen, zodat be kend wordt wat aan therapie moet ge beuren ln die twee jaar moet het hele huis - we werken in units van slechts 16 patiënten - een socio-therapeutische gemeenschap worden. En zo te zien zijn we al aardig op weg. Op de eerste plaats nemen wij, ik heb gelukkig een heel bekwame psy chologisch assistente - een hetero anamnese al bij de naaste familie leden van de oudere patient. Dat is een vraaggesprek aan de hand van een lijst vragen over de levensloop van de patient, en over diens funktioneren in persoonlijk opzicht. Dit om er inzicht in te krijgen hoe iemands leven tot dan toe is geweest, en cm te weten te komen wie de patient ais persoon Was. Deze gegevens zijn zo belangrijk, omdat binnen de gedragsstoornissen zeer vaak levensloop- en persoonlijkheidsfakto- ren een grote rol spelen ln de tweede plaats doen we een au- to-amamnese. Dat is eenzellde gesprek, maar nu met de patient zelf Het gaat hier ook om de levensloop en de per- soonlijkheidsstruktuur. In de derde plaats vindt er een ge sprek plaats met de patient over hoe hij/zij de huidige leef- en woonsitu atie ervaart Het gaat hier vooral om de zellbeleving van de patient. In de vierde plaats doen we een test- psychologisch onderzoek om greep te krijgen op hel algemeen niveau van mentaal tunktioneren. We proberen zo inzicht te krijgen in zowel de ge dragsstoornissen alsook de gedrags mogelijkheden van de patient. We bekij ken zijn/haar aanpassingsmogelijkhe den. de geheugentunktie. de oriën tatiemogelijkheden met cijfers en woorden, integratievermogen, struk- tureriugsmogelijkheden en de recep tie - en expressiemogelijkheden Vanuit zijn betrokkenheid en ervaringen met oude mensen in het verpleeghuis schreef Bere een aantal gedichten, waaronder deze twee. HET GEZICHT Blijft dit huis hetzelfde huis, als er steeds andere mensen langs de stofvrije kamers schui ven Probeer er vooral niet te wonen Probeer maar niet, na die kost bare uren, te wuiven naar een wit kleinkind Waag het niet om er adem te halen: want wind kent de schrik van de kieren niet, en tocht brengt hun dood in het lijf! Alsof dat gezicht al niet dreigt aan de muren. Meneer U stelt van die vragen, meneer, die ik niet begrijp. Weet u, meneer, hoe mijn zoon werd geboren.dat kind, meneer, oh, hoe uit een schreeuw van mijn hart meneer, het begon te zingen, meneer, Zo mooi om te horen! En hoe mijn man toen meneer,.. Mijn man is al jaren dood, me neer: die komt haast weer terug, Zo lang is het al geleden! Ik zie het wel, meneer, U weet het ook niet meer." Daarbij krijg ik voldoende armslag om toegepast wetenschappelijk onder zoek te doen. in verband met een dissertatie „Op welk onderwerp wil je promo veren „Op dementie Enerzijds zal ik proberen aan te lonen, dat beginnende geheugenisstoor- nissen van allerlei aard zo kunnen zijn. dat - als er geen maatregelen worden getroffen - die stoornissen het begin zijn van een proces dat tot volledige dementie leidt. Anderzijds wil ik aantonen dat er verrassend opvallende laktoren zijn in de levensloop die een dementie op la tere leeitijd olwel doen ontstaan olwel in de hand werken Met andere woorden, er zijn moge1 lijk zeer veel psychosociale laktoren vroeg in de levensloop, die iets met dementie van doen hebben Als dat lukt - ik heb er zo'n vijf jaar voor uitgetrokken, dan is het meteen gegeven, dat je al op jonge leeftijd de basis kunt leggen om demen tie op latere leeftijd te voorkomen, Aldus zou je mijn dissertatie ook „Een bijdrage tot de preventie van demen tie" kunnen noemen.

Leusder Krant | 1975 | | pagina 11