Rallycross, LEUSDENSE VERENIGINGEN IN HET ZONNETJE auto-rensport voor de man met de wat minder gevulde beurs m, unwUi iy,3 LEUSDER KRANT 13 Jene de bruin, Wim v. a. Metersteeg en Martin Venrooy aan de start van een bromcrosstraining. nemers. Niet alle coureurs von den de Leusdense invasie even leuk, want een feit was wel, dat het merendeel van de hoofdprij zen 's avonds na de wedstrijden werd bijgezet in de toch al goed gevulde pnjzenkast in menige Leusdense huiskamer. Onze ren ners kwamen niet alleen maar voor een gezellig uitje naar de wedstrijden De weg heen en te rug naar de koesen was meest al zo'n 200 tot 300 km lang en dan moet er wel hevig met het gaspedaal worden gestoeid om alleen al de kosten er uit te halen. En als je dan toch bezig bent ga je door. Bovendien was er vaak aardig wat te verdie nen. De en passant opgelopen schade moest je dan niet mee tellen Van de Buitenhuizers had voor al Boshuis succes, öf met het over de kop gaan óf met het winnen van hoofdprijzen. Doch ook Kruisbergen en Boon en la ter ook Willem Schakel (ja, de slager!) zorgden voor ellende en rampspoed onder de concur rentie. Het crossteam Leusden had eveneens een aantal geduch te prijsjagers en met name Sep Venrooy, Hans Op den Camp en Joop van den Hengel gingen op de circuits vaak te keer als duivels in een wijwatersvat ZWART WERD WIT. De Leusdense Oranje-vereniging organiseerde jaren achtereen een autocross op Koninginnedag en dat zal ook dit jaar weer ge beuren. De oorspronkelijke zeer grote belangstelling voor de zg. „zwarte crossen ging bij de meerderheid van de CVL-ers over. Daar waren twee redenen voor. Op de eerste plaats, de bijna wekelijks opgelopen averij en verder het feit dat eigenlijk te gemakkelijk gewonnen werd. Men besloot om niet meer zwart maar wit te gaan rijden. Dit laatste betekende, dat men voor taan in CVL-verband alleen nog maar zou deelnemen aan de door NRV erkende wedstrijden Dat had natuurlijk ook gevolgen Het Buitenhuis- team bedankte voor de eer en haakte af. Men ging nog enige tijd op de oude voet verder, doch thans rijdt alleen Evert Boshuis nog en wel in speeway-wedstrijden van de NACO. En als je Evert hoort, is dat voor hem de hemel-op- aarde. Als probeersel deed Ven rooy eind 1972 mee aan een NRV-wedstrijd in Dongen Hij werd 3e en meteen dol-enthou- siast voor dat soort wedstrijden. De Cross Vereniging Leusden sloot zich op 29 maart 1973 aan bij de Nederlandse Rally cross Vereniging, verkreeg op 17 mei van dat jaar Koninklijke Goedkeuring en werd lid van de Sportstichting Leusden Met een team van vijf coureurs (Joop v d Hengel, Hans Op den Camp, Sep Venrooy, Daan Speksnijder en René Groeneveld) stortte men zich met wisselend succes in het NRV-spektakel in Valkens- waard, Gendt, Dongen, Stadska naal en Leusden Hier ter plaatse werden in 1973 twee crossen georganiseerd. Op 17 juni werd het voor de thuis club een enorm succes. Hans Op den Camp werd winnaar, met Sep Venrooy op de 2e plaats. Piet Reijnders (Bladel) eindig de als 3e en Joop v d Hengel als 4e Drie Leusdenaren bij de eerste vier! In de 2e cross op 15 september ging het minder goed Hans Op den Camp werd 3e, 'achter Kees Teurlings en Leo Molendijk. Verleden jaar vond m Leusden maar één cross plaats. Hier was Daan Speksnijder als 7e de beste Leusdenaar. In de strijd op het autocross- kampioenschap van Nederland werd Joop v. d. Hen gel 8e en René Groeneveld ein digde als 5e in het nationale rallycrosskampioenschap. Toch wel leuke successen MOGELIJKHEDEN IN 1975. Dit is dan ook de reden, dat er 1975 weer driftig wordt meege streden om de titels Het rally cross-kampioenschap gaat wat het internationale gedeelte be treft over de vijf beste resul taten in de zes daarvoor vastge stelde wedstrijden. Voor de na tionale titel gelden de acht bes te uitslagen in de negen gepro grammeerde crossen. Het wed strijdschema IS: 16 mrt. Int.Kamp Valkenswaard 13 apr Int.+ Nat Kamp Valkenswaard 4 mei: Int. Nat. Kamp. Valkenswaard 1 juni. Nat Kamp Gendt. 8 juni Int.+ Nat Kamp. Valkenswaard 6 juli Int.+ Nat. Kamp. Valkenswaard 3 aug. Int (fin.)+ Nat Valkenswaard 17 aug. Nat.Kamp. Gendt. 31 aug. Europ Kamp Valkenswaard 14 sept. Nat Kamp. Gendt. 21 sept. Nat Kamp. (fin). Valkenswaard Het autocross- kampioenschap van Nederland wordt dit jaar in zes crossen verreden. De vijf beste resultaten gelden voor de titel De wedstrijddata zijn 6 april. in,Dongen. 27 april. Oss.endre.cht. 8 mei: Ossendrecht. 15 juni Stadskanaal. 10 aug. LEUSDEN 28 sept. Dongen. De plaatsing van Leusden zo laat op de kalender kan vangroot belang zijn, omdat er tegen 10 augustus reeds een zekere se lectie onder de concurrenten heeft plaatsgehad met als gevolg dat alle kanshebbers op de titel in de Leusdense cross aan de start verwacht kunnen worden. De overige wedstrijden voor de autocrossers zijn: 31 maart. Ossendrecht 30 april. Nog onbekend. 25 mei. Dongen 29 juni Dongen 13 juli Ossendrecht 27 juli Dongen. 24 aug. Dongen 7 sept. Ossendrecht. 5 okt. Ossendrecht. Het team, dat Leusden vertegen woordigt in de Nederlandse auto- en rallycross-kampioenschappen bestaat dit jaar uit Joop v d. Hengel (met NSU), Sep Venrooy (Morris-Mini) en René Groene veld (DAF 66) BROMFIETS - CROSSEN VOOR DE LEUSDENSE JEUGD3. De CVL kijkt in de toekomst en is van plan de jeugd direct te interesseren in het cross- gebeuren. Met jeugd worden voorlopig bedoeld jongelui van 12 tot 15 jaar. Mogelijk gaat de leeftijdsgrens t.z.t omhoog tot 18 jaar Het gaat dus om jongens die nog geen rijbewijs (kunnen) bezitten, maar deson danks hevig geïnteresseerd zijn in de autocrosserij. Deze jongens vormen een on derafdeling van de CVL en wor den opgeleid tot autocrossers om t.z.t. de huidige coureurs af te lossen Men rijdt nu op daartoe speciaal ingerichte bromfietsen. Het geschiedt na tuurlijk niet op de openbare weg en er is toezicht en leiding van volwassenen Aan bepaalde vei ligheidseisen valhelm, goede remmen, enz) wordt voldaan. Een 17-tal jongens heeft intus sen belangstelling getoond voor deze nieuwe sportmogelijkheid. In de garage van Sep Venrooy is de clubwerkplaats ingericht, waar de jongens zelf kunnen sleu telen aan hun Mobyletjes. Hele maal rond zijn dé plannen nog niet. De club is nog in overleg met de beide in Nederland be staande motor rijdersverenigin- gen KNMV en NMB, omdat het wel de bedoeling is. dat e.e.a. onder auspiciën gaat van een erkende bond Geïnteresseerde jongelui kunnen zich voor het verkrijgen van in lichtingen wenden tot de heer Sep Venrooy. Koningin Juliana- laan no 43 in Leusden-Zuid. LEUSDEN - CENTRUM - Je vraagt je wel eens af, wat toch wel de grote aantrekkingskracht is van het crossen in het alge meen voor zeer velen onder ons. Want of het nu gaat over rally cross of autocross, over motor cross en zelfs over de nieuwe rage van bromfietscrossen, het blijft opmerkelijk, dat deze luid ruchtige tak van sport zich mag verheugen in een zeer grote be langstelling De plaatsnaam Valkenswaard bij voorbeeld, voorheen vrijwel uit sluitend bekend door een overi gens uitstekend merk sigaren, is voor het merendeel der crossliefhebbers een begrip ge worden. Wat Zandvoort is voor de auto-rensport, werd Valkens waard in betrekkelijk korte tijd voor de nieuwe categorie van snelheid- en sensatieminnende auto-enthousiastelingen met een wat smallere beurs. Dit laatste is echter al weer goeddeels ach terhaaldwant het merendeel der crosswagens, die je tegenwoordig bij officiële wedstrijden aan de start ziet verschijnen, zijn niet bepaald meer geprepareerde af dankertjes Deze bezigheid heeft zich ontwikkeld tot een volledige wedstrijdsport met dienovereen komstig materiaal. Hoe ontstond het gereglemen teerde autocrossen? In het kort zo- In het begin van de vijftiger jaren vond de wat oudere jeugd in Engeland het nodig om op weilanden en andere daartoe ge schikte terreinen met min of meer aftandse automobielen wedstrijden te houden. Deze sport, toen rally-point genoemd, ontwikkelde zich gestadig en met steeds betere en later speciaal daartoe geprepareerde wagens werd het crossen een doldrieste en veel publiek trekkende bezig heid In 1960, toen de TV er zich mee ging bemoeien, kreeg deze sport internationale bekend heid Gijs van Lennep en Rob Herzet introduceerden dit spectakel rond 1966 in Nederland, waar het on der de naam AVRO-rallycross de omgeving van Venlo grote opgang maakte. De Nederlandse Rallycross Vereniging werd op gericht en onder de vleugels van de Koninklijke Nederlandse Au tomobiel Club behartigde deze ereniging voortaan de belangen n de héle rallycrosserij. Even ten zuiden van Valkenswaard werd een speciaal rallycrosscir cuit aangelegd en een paar jaar later een tweede in Gendt bij Nijmegen, diverse andere plaatsen in Ne derland bleek belangstelling bestaan voor het organiseren van wedstrijden Zo ontstonden clubs en wedstrijdmogelijkheden Dongen, Stadskanaal, Ossen drecht en in Leusden. Niet over- kon een vast parcours worden aangelegd met verschillende soorten van wegdek, zoals bij rallycross is voorgeschreven. Dit leidde tot een categoraal onderscheid. Op banen, waarvan een gedeelte van het wegdek ver hard is, worden de wedstrijden rallycross genoemd en op de circuits met een geheel onver hard parcours, zoals in Leus den, wordt gesproken van auto cross Overigens zit er in beide soorten wedstrijden weinig ver schil en de coureurs kunnen ook aan beide cross- soorten mee doen Er wordt evenwel een af zonderlijk klassement opge maakt Crossteam Leusden. De animo voor het crossen be gon in Leusden in het voorjaar van 1970 Hoe een zinnig mens daartoe komt is gauw verteld. Het begint bijna steeds met het gaan kijken naar een cross en dan gaat het verder vanzelf. Al snel beleef je, nog als toeschou- werhet mysterieuze van dit auto-geweld en korte tijd later zit je zelf aan het stuur van een der bolides. Dat ging ook in Leusden op deze manier Johan van Westerlaak, Sep Venrooy en Joop en Jan van den Hengel kwamen op een goede dag bij Jan en Bart Huurdeman thuis tot de oprichting van het Venrooy (no. 144) passeert links een tegenstander Dat mag bij rallycross Het Euro-circuit in Valkenswaard. later zo roemruchte „crossteam Leusden". Vier aftandse auto's werden nog even gered van de schroothoop en omgetoverd tot crosswagen Technisch nog niet geheel volmaakt, maar niet on vermeld mag blijven, dat ze pri ma in de verf zaten. Helder blauw met een fel-oranje dak en race-nummers op de zijkant. Snoepjes van de week! Maar dat was niet voldoende om crossen te winnen en dat bleek al heel spoedig. Reeds kort na de oprichting van het team werd deelgenomen aan een wedstrijd in Nijkerk, waar de plaatselijke crossclub een bloei ende zaak was. De uitslag van die cross kunnen wij U niet meer geven, maar dat is niet zo erg. Het werd namelijk een ramp. De twee Leusdense wagens, die het geweld overleefden, eindig den ver onderaan de ranglijst. Maar al doende leert men en de wagens werden niet alleen moto risch opgepept, maar bovendien danig versterkt met allerhande buis- en balkwerk. En dat hielp, want de uitslagen werden gaan deweg beter. Het crossteam or ganiseerde ook de eerste cross op Leusdense grond. Dat feest vond plaats in de „achtertuin" van de fa. v. d Berg, ergens in het huidige Groenhouten. CROSSVERENIGING LEUSDEN. De zaken verliepen naar wens en het aantal crossers in Leusden werd groter. In Leusden-Zuid opereerde intussen het cross team Buitenhuis, dat zo links en rechts op de circuits al aar dig wat rake klappen had uitge deeld. Kees Kruisbergen, Evert Boshuis en gentleman - rijder Jaap Boon waren hier de grote mannen Beide teams vonden el kaar en op 24 februari 1972 kwam crossend Leusden in „de Klaveet" bijeen en op die dag ontstond de Cross Vereniging Leusden. De twee oorspron kelijke teams zouden onder ei gen naam blijven rijden onder één vlag, die van Leusden. Wout van Zandbrink werd voorzitter van de CVL, Johan van Wester laak secretaris en Jan v. d. Hengel zorgde voor de centen. Sep Venrooy kwam als tech nisch specialist in het bestuur. De eerste grote onderneming van de nieuwe vereniging moest na tuurlijk een cross in Leusden worden. Maar zo groot als de plannen daartoe waren, zo klein van de inhoud van de clubkas en het inrichten van een auto cross kost nu eenmaal geld. De CVL zocht contact met de to neelvereniging en de biljartclub Zo ging het in de Leusdense autocross op 5 mei 1972. Je kunt VW-kevers op verschillende manieren parkeren. in Leusden. Gedrieën zou men de kosten betalen en in dezelfde verhouding zou de winst (die niet groot was) verdeeld worden. Piet van Esch (Waspik) was de snel ste aan de Asscatterweg en Sep Venrooy werd keurig tweede. Met z.g. „zwarte" crossen werd dus begonnen. Vrijwel wekelijks trokken de Leusdenaren van cross tot cross, meestal ver in Noord-Brabant. Daar organi seerde de Waalwijkse Rally- en Autocross Club (WRAC) een zeer groot aantal wedstrijden. 1972 werd voor de Leusdenaren het topjaar. Het ging er bi] de WRAC wedstrijden nogal ruig aan toen, doch dat verhoogde alleen maar de spanning en sensatie en de jon gelui volgden er een machtige cursus in stuurmanskunst. Je moest deksels goed uitkijken om niet in het gepantserde geweld ten onder te gaan Het werd vaak een geduw en gedrang van jewelste en dat lag vooral aan de ,toch wel interessante, for mule van de wedstrijden. Die verliepen volgens het afval- systeem met tien tot soms zelfs zestien auto's tegelijk in de baan. Zo kwamen de beste, maar ook de brutaalste en gelukkigste ren ners in de finale, waarin het to meloze geweld verder ging, tot de winnaar bekend werd Brute kracht en het betere soort gooi- en smijtwerk, met natuur lijk een fikse portie averij. Bij de WRAC-organisatie en zeker ook in de ogen van het vaak zeer talrijke publiek, waren de CVL-ers graag geziene deel- Rallycross in geen sport voor kostschoolmeisjes. De „bal' in de lucht is gelukkig niet het hoofd van de coureur, doch de helm, die er omheen zat.

Leusder Krant | 1975 | | pagina 13