H-THJ miss peach kapitein rob kappie „In strijd met de waarheid" KERKDIENSTEN Verloren en gevonden Gemeente Leusden Burgerlijke stand Gemeente Leusden met raai en daad de speurtocht van de vrijhei, en de geheime schatkis -Ml I r LDHUAftl IV I J LEUSDER KRANT TOEKOMST EN TECHNIEK IN DE LITERATUUR VAN VANDAAG /tzaak,het &erucht gaat ratje weigert de förmulieren 'Ni tey vullen die wij je stuken is DAT waai? ANTWOORD STEEDS" SOMS" OF "NOOIT." en ALS het antwoord luidt "steeds' oe'soms' wil ik exacte pata hoken. \axz PI B >U6^C C-^T^UtO^. unuwi ,,In strijd met de waarheid", door Michael G. Coney, 1972. Oorspronkelijke titelMirror Image", vertaald door H. J. Oolbekkink en uitgegeven door Born b.v. te Amsterdam in haar speciale SF-reeks num mer 59. De Engelse schrijver Michael G. Coney begon in 1966 te schrij ven, nadat hij in 1950, voorname lijk door het werk van John Wynd- ham, geïnteresseerd raakte inde science fiction. Zijn eerste boek, „Syzygy" werd in 1972 gevolgd door „Mirror Image", het boek, dat nu in vertaling bij Born uit kwam als „In strijd met de waarheid". Coney, inmiddels Canadees staatsburger, schreef met „In strijd met de waarheid" een uit stekende SF-roman. Het is het verhaal van een aantal kolonisten, dat op een pas ontdekte planeet start met de exploitatie. De kolo nisten zijn in dienst van de eige naar van de planeet, een geld magnaat. Het leven op de pla neet is geen pretje. Vliegende en dodelijke vissen, enorme hage disachtige beesten en vreemde flora. Verder een woestijn van ijzerhoudende stof, rijp om geëx porteerd te worden. De hoofdfiguur, supervisor Stor dahl, krijgt met zijn mensen te maken met een bijzonder vreemd verschijnsel: de amorf. Een vorm loos stuk plasma, dat echter in staat is zich als verdediging de vorm aan te meten van de even tuele tegenstander, (of diens lief- desobjekt). Door de amorfen binnen de ko lonie te halen, ontstaat een samenleving met bijzondere mo gelijkheden en relaties. Maar ook een samenleving, waarin de kolonisten op de meest essentiële punten met zichzelf en hun ver houdingen gekonfronteerd wor den. Als de amorf echter geplaatst wordt tegen een louter van zich zelf vervulde mens ontstaat een pure imitatie van die mens. Com pleet met alle gedachten en ken nis. De eigenaar van de planeet, een keiharde industrieel, ziet in deze ontwikkeling een kans om een supermens te schep pen. Dan volgende de gebeurtenissen elkaar in snel tempo op en de mens wordt gekonfronteerd met de geboorte van een nieuw ras, een zuiver ras, met alle goede eigen schappen van de mens Coney schreef met „In strijd met de waarheid" een boek, waar in de mensheid gekonfronteerd wordt met zichzelf, maar tevens een oplossing krijgt aangeboden voor een betere toekomst.Een logisch en verfrissend stuk SF, waarin een reeds eerder gebruikt idee (de zich aanpassende buiten aardse wezensj op een originele wijze tot een nieuw verhaal werd uitgewerkt met een toch nog ver rassend slot, ondanks de logica die reeds aan het begin van het verhaal wees op een dergelijk on ontkoombaar einde. Bert Vos. Hoe is bij jullie Thuis de benz-ineschaakste gevallen "p nou. we gaan nu dos vekdei? met de kwestie, pat je meent dat je met het leven niks te maken hebt. goed, dat zien we morgen wel. wil je niet weten hoe iaat? uxhult. VERLOREN RGR 789; gasaansteker; bedelarmband; sleutelbos met 6 a 7 sleutels eraan; vier sleutels aan bos; zilveren arm band; kentekenplaat 96-17-VE; horloge merk Zentra; zwarte damesportemon nee, inhoudende f200,-; bromfietstas, inhoudende een paar zwarte schoe nen en etui met sleutels. WEGGELOPEN Kat, zwart-wit gevlekt, negen maan den oud, Cyperse kat; Duitse wolfs- grauwe herdershond; Ierse setter. GEVONDEN Oude damesfiets, bos sleutels; huis sleutel met plastic flesje aan sleutel ring; fietsslotsleuteltje AAN KOMEN LOPEN Siamese kat met zwart halsbandje; kat, zwart met witte vlekken. ACHTERVELD - VERLOREN: dames polshorloge, 1 pr kunstlederen dames- handschoen blauw, zilveren armband, damesfiets. Inlichtingen. Politie Achterveld. LEUSDEN - Geboren: 6 febr Eva Maria, d. v. G. Buisman en G. G. Meijer, Travertijn 18, 6 febr. Eli sabeth Marijke, d v W. Soldaat en M van der Gaauw, Elatinehof 15, 6. febr Mirjam Agnes, d. v. D Reits- ma en A. C. Otto, Lijsterbeslaan 22, 7 februari. Petra Renate, d. v. C. Duits en T. van Kuijzen, Van Olden- barneveltlaan 66; 9 febr.. Sander Mat- tijs, z. v. J. P B. Uittenbroek en H. van Herk, Zonnedauwhof 39. Geboren te Amersfoort: 16 jan Arvid O. van Bokhorst, Herikhof 26; 17 jan.: Cornelis A. G. Boersen, Post weg 2; 21 jan.: Jacobus J. van Bo- heemen, Van Oldenbarneveltlaan 74; 22 jan Maria J. S. Lion. Walstro 50. Overleden: 3 febr. H. L. Mol, oud 84 jaar, wonende te Zeist; 6 febr.: H. A. J. Jacobs, oud 75 jaar, wonende te Tilburg; 10 febr E. A. Smit, oud 81 jaar. Overleden elders: Geen. Gehuwd: Geen. Ondertrouwd te Leusden: 11 febr.. Geert Striesenau, Wiekslag 22, Amers foort en Everdina Hofland, Pr. Bern- hardlaan 14, Leusden Alvorens Rob de hut van kapitein Ro- cas binnen gaat, vertelt hij Terezina. waarvoor hij is gekomen. „Het gaat over uw familie," zegt hij, „Uw echte familie dan. .Uw grootvader leeft nog." Terezina begrijpt er niets van Leeft haar grootvader nog9 Maar die is indertijd toch verdronken9 Dan brengt zij Rob bij haar pleegvader, die ernstig ziek is. Ambrosius is juist naar de wal geroeid om de dokter te halen. Zwaar ademhalend ligt de oude Rocas in zijn kooi. „Wie bent U?" vraagt hij hijgend, zich oprichtend uit zijn kussens, „en wat komt u doen?" Rob vertelt wie hij is en zonder veel omhaal deelt hij mede, wat het doel van zijn komst is. „Ruim twintig jaar geleden heeft u een Nederlandse kapi tein gered, wiens schip was versa zegt hij Rocas knikt. „Ja, )a,E^ hij; „hij had een klein kistje bir en daarin Daarin lag een^; „vult Rob aan, dat meisje u{j uw pleegdochter, maar u weet n schijnlijk niet, dat haar grootvafe! altijd leeft U hebt hem zijn 1= dochter ontnomen. 23 februari. ACHTERVELD R.K. Kerk: za. aanvang 19.00 uur. zo. 8.30 en 10.30 uur. N.H.K.: 9.00 u ds Alblas, Barne- veld. AMERSFOORT Martuskerk: 10.00 u ds Arnold, 19.00 u.: ds. Hendriks. Kandelaar 10.00 u.. ds. Heij, 17.00 u.: ds Arnold. Schaapskooi: 10 00 u ds. Kok; 17.00 u.: ds. Heij. Westerkerk: 10.00 u ds. Hendriks, 17.00 u.. ds. Kok. LEUSDEN/CENTRUM. N.H.K. 9.15 uur Ds. C. Snoei,Amers foort, Herv. (G.B.) 10.45 Ds J. J Kooman. Herv. 19.00 Ds J. J Tissink, Amersfoort, Ger. Herv. R.K.K. zaterdag 19.00 uur H Mis m m v dameskoor, zondag. 7.45 uur vroegmis, 9.00 uur: gezins mis; 10.00 uur: Lat. Hoogmis. 11.00 uur gemeenschapsmis; 18.30 uur: Lof met gebeden. LEUSDEN/ZUID N H.K 10 00 uur. Ds. J W. K Kel der, Ger./Herv 18.30 uur Ds. J. J. Kooman. Herv. R.K.K. Huize Don Bosco zaterdag 19.15 uur: zondag 10.00 uur H Mis. 11.30 uur. MINIMUMLOON - Wat is het mini mumloon voor 16-, 17-, 18-, 19-, 20-, jarigen? Antwoord: De minimum jeugdlonen zijn sinds 1 januari 1975 per maand 16-jangen f595,90; 17-jarigen 1690,00, 18- jarigenf784,10; 19-jarigenl878,20, 20-jangen f 972,20. C.A.O. - Geldt er voor de kwekers ook een c a o. Antwoord: U geeft niet op, wat u pre cies kweekt. Maar zowel voor de bloem kwekerij als ook voor de groenteteelt zijn er afzonderlijke collectieve ar beidsovereenkomsten. Kweekt u iets anders, dan moet u ons dit even melden OVERWERK - Is overwerken bij een kweker verplicht voor jeugdige werk nemers Antwoord: Dat is afhankelijk van de leeftijd. Wij weten niet onder welke c.a.o. u valt, omdat u niet schrijft wat u kweekt maar in de bloemkwe kerij kunt u arbeidskrachten tot en mei 18 jaar niet verplichten tot over werken. Zij kunnen dat hoogstens vrij willig doen. Boven de achttien jaar is men wel verplicht tot overwerken. VAKBOND - Bestaat er een vakbond voor kwekers - Antwoorder bestaan tal van ver schillende verenigingen voor kwekers van allerlei gewassen. Als u bloemen kweekt, is er van een aantal bloemen zelfs nog een afzonderlijke kwekers- bond Het zelfde geldt voor diverse groenten, bomen, bloembollen, zaden enz. Wilt u ons a u b opgeven wat u precies zoekt9 En ook waar uw bedrijf gevestigd is? GOUDEN TIENTJES - Ik heb een gouden tientje met de beeldenaar van koningin Wilhelnuna met het jaartal 1892. Maar dat kan toch niet. Toen regeerde Wilhelnuna nog niet eens. Is die munt nu vals? Antwoord: U hebt een zéér zeldza me en waardevolle munt in handen Het betreft hier namelijk een proefslagvan welgeteld 61 gouden tientjes uit 1892, ter voorbereiding van de latere uitgifte van tien-guldenstukken met de beelde naar van de nieuwe vorstin. Koningin Wilhelmina regeerde nog niet, maar zij was wel in naam koningin sinds de dood van haar vader, koning Willem III, in 1890. Haar moeder heeft als regentes de staatszaken behartigt, zolang Wilhel mina nog geen achttien jaar was. Als uw exemplaar nog in prima staat verkeert, zonder krasje en zonder slijtplekje, kan het 1 6.000,-- tot f 9.000,-- waard zijn. Met krasjes en slijtage minder OVERWERK - Kan ik een jongen Van 17, die in mijn groentekwekerij werkt, verplichten tot overwerk? Hij verdient er genoeg voor. Antwoord Voor de groentekwekers geldt een c.a.o en daarin staat duide lijk vermeld, dat uitsluitend jongens boven de 18 verplicht kunnen worden tot overwerk. Als uw werknemer van 17 het niet vrijwillig wil doen, a hem daar dus niet lelijk op aaiic;i Zijn minimumloon is danwelopsf- ken tot 1 690,-- per maand, maarr werk moet toch extra worden bes Dat hoelt een jonge kracht mei voori te doen. U verdient er zelf ibs ook mee? Anders zou u geen overt (laten) doen. Antwoord: Met het door u g type c v zeer zeker, al zult uerrc ning mee moeten houden, dat de r-: toren in de zitkamer groter zijd.i daar meer elementen staan dan u slaapkamers Ruwweg kunt u aai den, dat in de woonkamer tweeted maal zoveel gestookt wordt ais u slaapkamer Sluit u de radiate* nen in de beide slaapkamers, dan' spaart u dus niet de helft v« energie, maar ongeveer twee/vip' een/derde ENERGIEBESPARING - Besf^ werkelijk energie als ik van mfl6 trale verwarming de radiatoreor, slaapkamers dicht zet en die in mer en keuken open laat?? 620< C( ..Vliegen Jan. anders haal ik het niet lijk. Lenig gleden zijn vingers langs het deksel. „Opgelet1"' riep Kappie. „Hier komt de schat!" Welnu, wat op dat moment bliksemsnel tevoorschijn sprong kon nauw elijks een schat worden genoemd Nog vóórdat Kappie kans kreeg het deksel te lich ten. vloog dit schielijk omhoog Een monsterlijke kop sprong omhoog, gevolgd door een slang-achtig lichaam Sissend schoot de kop van het ondier uit naar de ontstelde toeschouwers. De Maat slaakte een luide gil Snel ler dan men het bij zijn omvang voor 'c zou hebben gehouden draai de de stuurman zich om en spn met één duik de oceaan in. En a Kappie, die toch geenszins vrees-i tif genoemd kan worden, diensded teruit; evenzo professor JodelahiüJ wie de wetenschap één moment cp achtergrond werd gedrongen oogt -behoefte het vege lijf te reddeal schrokken deden zij een paar pes terug en tuimelden achterover kleine jacht af. de zee in. Het leek er warempel op. alsof nieuw de gehele bemanning overt-» sprong van een schap, dat de geteii zinnige schatkist aan boord dra -49- Het zal zelfs tot de niet-zo-bijzonder- regelmatige lezer van deze verhalen wel zijn doorgedrongen, dat vrees een der eigenschappen is die in de karak terstructuur van een Kappie niet voor komen; evenzeer, dat een Professor Jodelahiti in zijn nooit aflatende ijver om de wetenschap te dienen, voor wei nig gevaren terugdeinst. Maar het mon ster, waarmee beide onversaagde man nen zoëven aan boord van het jacht waren geconfronteerd was van een ver schrikking en een afzichtelijkheid die zelfs hen het grootste respect inboe zemden. Zodanig dat geen van beiden het verantwoord achtte, terug te keren naar het kleine vaartuigje, maar haas tig terugzwom naar de veilige Kraak De Maat lag. zoals onder de omstan digheden valt te begrijpen, bij deze zwemrace enkele lengten voor De pa niek die zich van de brave stuurman had meester gemaakt op het zien van het monster, deed hem verschillende kortebaanrecords om zeep brengen. De Meester, die over de verschm van de Kraak hing, bezag hettaig met niet geringe verbazing Metij open gesperde ogen staarde tuis het snelzwemmende drietal, da spoedig aan boord van de Kraal terde. .Bij alle krakende krukassen'.'i hij een ietwat verbouwereerd. bezielt jullie?" -48- Kappie deed een stap naar voren en boog zich over de schatkist. „Zal ik hem maar openmaken, pro fessor9" informeerde hij „Of mag dit alleen door de Minister van Fi nanciën gebeuren?" „Gewis niet!" haastte de geleerde zich te antwoorden. „Het belang der wetenschap eist ene onderzoek van deze schatkistl niet?" „Zo is het maat nét!" antwoordde Kappie opgewekt. Het vooruitzicht, zo dadelijk geconfronteerd te worden met een omvangrijk, eeuwenoud fortuin, stemde de kleine gezagvoerder vro-

Leusder Krant | 1975 | | pagina 4