'weede fase in principe conomisch een haalbare aak, ondanks tekort Afbouw van de eerste fase. UtRDAG 20 FEBRUARI 1975 LEUSDER KRANT De tweede fase: 79.200 m2 voor voorzieningen als scholen, sporthal etc.. ook het één en ander. Deze voorzie ningen zijn o.a.: de verbetering van de aansluiting met Achterveld inclu sief een brug over het Valleikanaal, voetgangers-bruggen en -tunnels, groenelementen zoals stadspark en sportparken, extra verkeersvoor- zieningen ten behoeve van het hoofd centrum; aansluitingen op rijksweg 28 in noordelijke en westelijke richting, verbreding van het viaduct over de rijksweg 28 en een gedeelte van de Heiligenbergerweg ten behoeve van de verbinding met Amersfoort; voorzie ningen openbaar vervoer, fiets- en bromfietsroutes buiten de woongebieden en tenslotte de Schoolsteegbosjes. Een deel hiervan komt geheel ten laste van de gemeentelijke nieuwbouw- plannen: f6.700.000,- Voor een deel van bovengenoemde investeringen zal dekkingsmiddelen gezocht moeten wor den bij het rijk, de provincie of an dere subsidiegevende instanties. De mogelijkheden voor het eigendom en beheer van de Schoolsteegbosjes moeten nog nader onderzocht worden. KONKLUSIE Uit bovenstaande blijkt dat de binnen de, in de voorafgaande deelnota's ge formuleerde beleidsintenties, uit de verkoop van gronden in het woon- en centrumgebied van de tweede fase, een opbrengst is te ramen van ca f61 400 000,- Verder is gebleken dat uitgaande van een geraamd grondgebruik de investe ringen binnen het gebied van de tweede fase op ca f56.900 000,- te schatten zijn, welk bedrag nog met minimaal f6.700.000,- verhoogd moet worden ten behoeve van investeringen buiten het plangebied. Dit totaal van f63.600.000,- overschrijdt de opbrengsten met f2.200.000,-. Daar het hier om een betrekkelijk gering percentage van de opbrengsten gaat moet een tweede fase met een sluitende exploitatie mogelijk geacht worden. Hierbij dient evenwel bedacht te worden dat er binnen de exploitatie nog ruim 2 miljoen overbrugd moet worden, waarbij dan nog geen rekening gehou den is met ten laste van de gemeente komende delen van investeringen, waar van op dit moment verondersteld is dat zij geheel door derden subsidiabel zijn Door het bijsturen van het woning- bouwprogramma, en een verdere ver deling in huur- en koop van de pre miewoningen hierin, zal bij een nader onderzoek naar de invloed van de grond - prijzen op de woonlasten, een hogere opbrengst uit de verkoop van gronden gezocht kunnen worden. Een tweede gegeven wat nader be zien moet worden is de lokatie en groot te van de tweede fase. In deze nota is op basis van een gemiddeld grond gebruik uitgegaan van een oppervlak voor de woon- en centrumfunktie van ca 140 ha. De voorafgaande nota's geven impli ciet het terrein besloten door het plan Groenhouten, de Hamersveldseweg, het zuid-westelijk industriegebied (PON) en de Groene Zoom en het terrein besloten door de Noorderinslag, het Valleikanaal, een lijn 100 m ten noor den van de Schoolsteegbosjes en de Hamersveldseweg, als het gebied voor de tweede fase aan Dit gebied heeft exclusief de erven van, als waardevol aangegeven boerde rijen, een oppervlak van ca. 130 ha. Er van uitgaande dat het centrum gebied een reserve moet hebben voor een eventuele derde fase zou met een verdichting of een vermindering met 10% uitgaande van het in de vorige paragraaf gegeven grondgebruik, de ge hele tweede fase binnen dit gebied te lokaliseren zijn. Dit zal een vermindering van de verwervingskosten en wellicht ook van de inrichtingskosten tot gevolg hebben Een verdichting zal echter ook gevol gen hebben voor de netto dichtheid in de woonbuurten waardoor voor de to taliteit misschien tot een wat urbanere opzet gekozen moet worden, dan aan vankelijk werd voorgestaan. In het bovenstaande heeft de 100 m strook langs het Schoolsteegbosjes complex geen bestemming gekregen Mogelijk dat bij de verdere detail lering van het tweede fase plan een aantal bestemmingen in deze strook kan worden gerealiseerd. Met name in het westelijke deel van deze strook, waarbij dan gedacht kan worden aan bestemmingen als schoolwerktuinen, kinderboerderij e.d. Hierdoor wordt een verdichting van het plan minder noodzakelijk en wel licht geheel overbodig. Bovenstaande zaken zullen bij de opstelling van het definitieve program ma van eisen, o.a. aan de hand een aantal schetsen, nader onderzocht wor den, op grond waarvan met betrekking tot de exploitatiemogelijkheden van de tweede fase definitieve conclusies kun nen worden getrokken", aldus de deel- nota. Op maandagavond 24 februari a.s. zal de werkgroepbestemmingsplannen van het «JML zich over deze materie gaan buigen Deze nota", aldus bur gemeester Van der Post, ..bevat de financiële konsekwenties van het uit gestippelde beleid Daar zou de werk groep zich in de eerste plaats op moeten richten Dat hoeft, dachten wij, geen grote problemen op te leveren! Mocht er behoefte zijn aan nadere toelichtingen door financiële deskun digen. dan is dat echter ook mogelijk Vraag. ,.Er wordt in de deelnota gesteld, dat wellicht een groter aantal woningen per hectare gebouwd zal moeten worden om het geraamde te kort van twee miljoen te kunnen over bruggen. Er zullen mensen zijn, die zullen stellen: bouw dan minder hui zen. Hoe zit dat?" Burgemeester ..Minder huizen bouwen binnen het desbetreffende plan gebied betekent uiteraard, dat het ge raamde tekort alleen maar groter zal worden, omdat de economische haal baarheid wordt verkleind Maar ver dichting van de bebouwing is niet het eerste middel waar we naar willen grijpen om een sluitende exploitatie te krijgen Waarschijnlijk komen we terug op de kavelprijs voor de woning wetwoningen. Zoals bekend liggen die prijzen lager dan in de omliggende gemeenten. Overigens moeten we voor zichtig zijn met het schatten van de inkomsten" Het hoofdcentrum zal in gedeelten worden gebouwd Als eerste komen wellicht de winkels aan de beurt, want het is nodig om bij een groei van de bevolking niet achter te blijven wat betreft de winkelvoorzieningen. Wat betreft de aansluitingen op rijks weg 28 in zuidelijke en noordelijke richting: hierover kon burgemeester Van der Post nog weinig konkreets meedelen. De besprekingen zijn nog steeds gaande. Vraag: ,,Ook nu weer is er sprake van de aanleg van voetgangersbrug gen en -tunnels. Op zich natuurlijk erg nuttig, maar voor de eerste fase is het nog steeds behelpen met ver keerslichten of voetgangersoversteek plaatsen. Zit er nu vaart in de ont wikkeling van voetgangersbruggen en tunnels?" Burgemeester Van der Post: ..Daar wordt op dit moment nog steeds drif tig op gestudeerd. De moeilijkheid is hoe maken we dergelijke aanleg fi nancieel haalbaar. Het is in ieder geval geen kwestie van zo'n f30 tot f40.000,- Het gaat om veel hogere bedragen. Vraag ,.Wat wordt het eerste uit gevoerd0" Burgemeester: ..Het eerste deelplan zou Claverenblad kunnen zijn, omdat dit deel het minste invloed heeft op de totale tweede fase Met andere woorden: het zou net zo goed een deel van de eerste fase kunnen zijn zonder verdere stedebouwkundige konsekwen ties". De volgende fase van het komende woningbouwprogramma na behandeling van deze deelnota in het CML is het maken van enkele schetsen voor het eerste deelplan. De schetsen zullen aan het CML ter bestudering worden voorgelegd. De behandeling zal op de zelfde wijze gebeuren als met de deel nota's is gebeurd. Verder wordt ge dacht aan een zo goed mogelijke pre sentatie van de ontwerpplannen via het nieuwe gemeentelijke informatie-cen trum, zoals door wethouder Wagenaar tijdens een CML-vergadering reeds was aangestipt. ,,Er wordt nog naar een goede vorm gezocht", aldus bur gemeester Van der Post. De deelnota: „Economische verken ningen" is voor f5,- verkrijgbaar op het gemeentehuis. „De economische haalbaarheid van bet plan ligt wel vast", aldus burgemeester Van der Post in een toelichting op de deelnota, „maar een nadere becijfering zal moeten uitmaken, in hoeverre er nog moet worden bijgestuurd. Daarom is de deelnota ook onder het motto: „Economische verken ningen" uitgebracht. Definitieve cijfers komen later". .In deze deelnota wordt uit- ,'aan van een aantal woningen (3090), van een aantal inwoners. Nu is er BK steeds een verschil van mening tus- g de werkgroep van CML en het ge meentebestuur over het aantal inwo- ;JJrs van 1985.'De gemeente houdt het !L:8 500- het CML op 27.000 tot" f.000". |ife heer Van der Post. „Het is heel ankelijk van de gemiddelde woning- :etting hoeveel inwoners 3090 wo- 'gcn gaan opleveren. Dat is op dit «nent beslist nog niet te zeggen, usden heeft - in verhouding met de j^si van Nederland - een hoge gemid- wonmgbezetting. Hoewel ook •rin een dalende tendens wordt be- •wd, zal dit volgens prognoses toch *el enige jaren het geval zijn. •we cijfers zijn echter niet te noe- Praten over inwoneraantallen h l,n dlt Ücht gezien dan ook maar betrekkelijke waarde". WONINGWETWONINGEN «n d? de tweede fase gaat men uit g" 4uprocent woningwetwoningen, 35 1*'e. woningGn (huur en koop) en Bwsel^tor De stichtingskosten ■LÏÜ- grondkosten) van woning- lG0nnrfng?n* zullen variëren van lonr h f75.000,-, degrondkosten K 4(to *oninSen van f6 600.- tot Por dit gebeente Leusden hoopt Ju vpr K-?em woningz°ekenden met tót»n n d inkomen te kunnen Doordat de kavelkosten voor de woningwetwoningen aan de lage kant zijn, zit er een mogelijkheid in, dat er een verhoging plaats zal moeten vinden in verband met de totale exploi tatie van het plan. „Dit zal echter dienen te worden afgewogen tegen het sociaal - economische programma zegt de deelnota. De totale opbrengst van woningwetwoningen in de tweede fase wordt geraamd op f 10.698.500,- PREMIE WONINGEN De stichtingskosten van particuliere premiehuur- en premiekoopwoningen liggen m de regel hoger dan van wo ningwetwoningen. Dit komt in eerste instantie voort uit de wijze van ont wikkelen en financieren. Daar deze ho gere stichtingskosten een hogere huur tot gevolg hebben zal de ontwikkelaar vooral als het om premiehuurwoningen gaat, om te kunnen concurreren met woningwetwoningen ook een wat luxere woning aanbieden met dus wat hogere netto bouwkosten. Uitgaande van netto bouwkosten van f58.000,- tot f68.000,- en bijkomende kosten van f 7.800,- tot f9.000,- res teert er bij stichtingskosten van f80.000,- tot f95 000,- voor de grond f 15.000,- tot f 18 UUU,- per kavel. Dit omgerekend naar het prijspeil medio 1975 exclusief B.T W. geeft f 14.200,- tot f 17 100,- per kavel. De gemiddelde kavelprijs voor pre miewoningen is dan f 15 800,-. De to tale opbrengst, f 17.095.700,-. Deze gemiddelde kavelprijs is niet ongebruikelijk voor particuliere pre miewoningen, doch zal nader bezien moeten worden in samenhang tussen de verdeling van het aantal premiehuur- en premiekoopwoningen. VRIJE SECTOR In de vrije sector is het moeilijker de mogelijke opbrengst van de grond te bepalen daar hier het woningont werp en de marktsituatie een grote rol spelen bij de verkoopbaarheid van de woning. Maar uitgaande vanf 17.000,-voorde duurste premiewoningen lijkt een mi nimum opbrengst van f20.000,-en voor de duurste gemiddeld f35.000,- rede lijk. De totale opbrengst uit de vrije sector wordt dan: f21.485.000,--. De totale opbrengst voor de gehele tweede fase kan dan worden geraamd op f49.279.200,- (wat betreft de wo ningbouw). De uiteindelijke kavelprijzen zullen - mede aan de hand van de ligging, grootte en de mogelijkheden (bestem ming) van de verschillende kavels wor den vastgesteld. Bij het opstellen van het definitieve programma van eisen zullen deze kavelprijzen en de invloed van deze op de uiteindelijke stichtings kosten, in het woningbouwprogramma nader bezien worden. WINKELVOORZIENINGEN De deelnota gaat uit van een gemid delde jaarhuur van winkelruimten van f165,- per m2 b.v.o. Dit komt overeen met f1375,- aan stichtingskosten per m2 b.v.o. (inclusief btw). Inclusief in stallaties, honoraria, renteverliezen e.d. worden de bouwkosten voor win kelruimten geschat op f900,- m2 b.v.o. Voor de grond blijft over een bedrag van f285,- per m Hierbij speelt ook de marktsituatie op het moment van aanbod een rol. In de deelnota wordt uit de 7000 m2 hoofdcentrum en 1200 m2 in de subcentra een bedrag van f2.337.000,- aan opbrengsten geraamd. Naast de 7000 m2 aan winkels zal het hoofdcentrum ook nog 4200 m2 voor andere verzorgende bedrijven be vatten en 2000 m2 voor een autoservice- station. De opbrengst hiervan wordt geraamd op f830.000,-. Ten behoeve van onderwijsvoorzieningen, over heidsgebouwen en sociaal-culturele, medische en rekreatieve voorzieningen zal in de tweede fase ca. 95.000 m2 worden gereserveerd. Hiervoor wordt een grondprijs van f80,- per m2 aan- genomen. De opbrengst uit deze voor zieningen worden aan de hand van deze cijfers geraamd op f7.600.000,-. De totale opbrengst van de tweede fase wordt geraamd op f61 411.000,-. VERDELING GROND Interessant is de verdeling van de beschikbare grond in m2. Hieronder een globaal overzicht: Woningbouw: 503.700 m2; voorzie ningen hoofdcentrum 28.200 m2; overi ge voorzieningen: 79 200 m2; school- sportterreinen, schoolwerktuinen en volkstuinen: 105.000 m2; verhardingen: 363.900 m2; groenvoorzieningen: 316 500 m2. Totaal: 1.396.500 m2. De 166 000 m2 voor parken, speel plaatsen e.d. komt neer op 44 m per woning of vergelijkbare eenheid. Voor het overige groen wordt een norm aangehouden van 40 m2 per woningen, zodat in totaal aan groenvoorzieningen 80 m2 per woning beschikbaar zal zijn hetgeen ruim boven de norm van 60 m per woning ligt. Bij het bepalen van de kosten zijn vier hoofdelementen belangrijk, te weten de kosten ten behoeve van de verwerving, de planstrukturen, de in richting en de bovenwijkse voorzie ningen. In de groenvoorziening zal ongeveer 3 tot 4% van het totaal in te richten gebied als open water moeten worden gerealiseerd. De kosten van verwerving wordt (inclusief renteverliezen, ontpachting, bedrijfsliquidaties e.d.) geraamd op f12.600.000,- Voor de planstrukturen is dat een bedrag van ca. f 13.100.000,-. Hier onder worden de volgende voorzie ningen begrepen: hoofdontsluitingswe- gen, stamriolen en gemalen, voetgan gers- en fietspaden, waterpartijen met bruggetjes en voorzieningen t.a.v. ar tesische bronnen en mogelijke bema ling; extra kosten t.a.v. grondwater stand, ontpoldenngskosten, groenele menten, wijkpark; voorzieningen t.a.v. schoolsportterreinen, schoolwerktui nen en volkstuinen; planvoorbereiding (globaal plan), werkvoorbereiding en toezicht van bovengenoemde voorzie ningen. Na aftrek van de ruimte voor plan strukturen resteert van de ca 140 hectare grond nog ca. 100 hectare. De inrichtingskosten hiervan worden geraamd op ongeveer f260.000,- per hectare. De totale kosten zouden der halve geraamd op f26.000.000,-. To tale kosten tweede fase. f56.900.000,- (inclusief rente e.d.). Bovenwijkse voorzieningen (dat zijn voorzieningen, die niet alleen van belang zijn voor de wijk zelf) kosten (Van de redaktie) LEUSDEN/CENTRUM - Vandaag in dit nummer een uitgebreid artikel over de deelnota: Economische verkenningen ten aanzien van de economische uit voerbaarheid van de tweede fase. Binnen afzienbare tijd (verwacht wordt nog dit jaar) zal gestart kunnen worden met de tweede fase van de uitbreidingen van Leusden/Centrum. In totaal zal er plaats zijn voor 3090 woningen. De start van de tweede fase betekent tevens de afronding van d#» eerste fase, waarmee men op dit moment mee bezig is. Er zijn nog drie plannen, die nog niet geheel zijn afgerond: Alandsbeek-oost, Rozenboom en Groenhouten. Alands- beek-oost kreeg (vooral aan de zijde van de Asschatterweg) reeds een vrijwel definitief gezicht na de aanleg van binnenhofjes en groenbeplanting. Ook Groen houten is voor een groot deel gereed, wat vooral aan de kant van de Noorder inslag duidelijk te zien is. Hier twee foto's, boven het plan Alandsbeek-oost met een gezicht op een hofje, onder Groenhouten, het gebied tussen de be bouwing en de Groene Zoom. «tweede fase: 503.700 m voor de woningbouw.. tweede fase: Hoofdcentrum: 28.200 m2 voorzieningen, waaronder een gemeentehuis - In principe kan de uitbouw van Leusden-centrum tweede fase economisch uitvoerbaar zijn, ook al wordt er een tekort van zo'n twee miljoen gulden in de exploitatie. In de deelnota: „Eco- verkenningen" worden enkele suggesties gedaan om dit verwachte op te kunnen vangen. Eén suggestie is het verdichten van het aantal per hectare, hoewel dit tot een urbanere opzet zal leiden. Met andere door meer huizen op één hectare grond te zetten, waardoor een gro- stadseffekt zal ontstaan. Een andere mogelijkheid is de grondprijs - die Leusden in verhouding met omliggende gemeenten toch al aan de lage is - te verhogen. Daarbij moet in ogenschouw worden genomen, dat in de rekening is gehouden met de 100 meter strook langs de School- mgeen bestemming heeft gekregen, maar gebruikt kan worden ir schoolwerktuinen en bijvoorbeeld een kinderboerderij. In dat geval wordt «d verdichting van het plan minder noodzakelijk en wellicht geheel overbodig, go wordt in de deelnota gesteld. In totaal zullen er 3090 woningen in de tweede ie worden gebouwd. Het is nog niet bekend met welk deel zal worden begonnen, trover wordt op dit moment nog gestudeerd. Na behandeling van de deel- fta „Economische verkenningen" door het CML op 24 februari a.s., zal kunnen trdeo begonnen aan het maken van schetsen voor het eerste deelplan. JMeD hoopt met de realisering van dit plan eind dit jaar te kunnen beginnen, irspronkelijk lag het in de bedoelingen het deelplan ,,'t Claverenblad" het "st te realiseren (hoofdzakelijk met woningwetwoningen en premiewoningen), er zijn alternatieven die momenteel worden bestudeerd (in verband onder t met de grond, die al dan niet in het bezit van de gemeente is. Indien de op een ander gedeelte van de tweede fase valt om mee te starten, betekent «t volgens burgemeester Van der Post niet, dat daarmee de bouw van woningen «de sociale sektor naar een later tijdstip wordt verschoven.

Leusder Krant | 1975 | | pagina 5