Bondsbureau K.N.B.B. verhuist naar Leusden Gemeente Leusden 26243 inwoners in 1985 Dank aan Zuid-Afrikaanse dominee voor kledingactie Werkgroep Bestemmingsplannen CML Lwsm kms oude bekenden, maar Et hï! geheel nieuwe grootheden. Om- Ufo f m, m°6ellJk is, de geweste- gL^ioales vanuit een centraal punt aniseren, doen de gewestelijke on dat en zij zijn verantwoorde- °or een goed verloop van die wed- n Velen zijn geroepen, maar en uitverkoren. Dat geldt ook ei team, dat zich als geweste- mpioen voor de nationale finale plaatsen Van de honderden ~le Per klasse werden mge- lnD' ko,nen er uiteindelijk maar de landelijke finale terecht, aan ook niet zo verwonderlijk, eindstrijd het grootste bil- fin-I?ent van dit seizoen is. Bij in» m sPeelt het bondsbureau gnjkste rol. Maar daarover meer. ierdag 20 februari 1975 LEUSDER KRANT EUSDEN/CENTRUM - De Konin- fce Nederlandse Biljart Bond gaat luizen naar Leusden. Het admini- tieve apparaat van de KNBB wordt jrgebracht in een voor dat doel repaste* Bungalow aan de Walstro. villen op deze verhuizing ingaan een verhaal over de geschiedenis deze belangrijke sportbond en over ieo de KNBB zoal doet. En dat is 'vat. Iveo biljartverenigingen richtten m januari 1911 in Amsterdam de ferlandse Biljartbond op, met als jdoel het verbreiden en populair |n van de biljartsport. Dat is, dach- \ij, aardig gelukt. Op 21 januari Hit jaar, precies 64 jaar na haar laan, schreef de bond haar 20.000e fin In 1924 sloot de KNBB zich B bij de een jaar eerder opgerichte lernationale Biljartbond en bij het (jarige bestaan in 1951 verkreeg Ibet predikaat „Koninklijke". O KN BB PERSOONLIJKE TITELS Naast de teamcompetitie kent de KNBB ook de persoonlijke wedstrijden, d.w.z. dat in die gelegenheden de spe ler zelf moet trachten het beoogde resultaat te behalen. Het grootste deel van de leden komt tot een speelsterkte van ongeveer 3 00 en daarom zijn ook hun kampioenschappen in zeven ver schillende klassen verdeeld, nl. het libre-klein 5e, 4e, 3e, 2e le en hoofd klasse en het driebanden-klein 2e klas se. Ook voor deze groepen geldt, dat men eerst in het district kampioen moet worden om aan de gewestelijke titelstrijd te mogen deelnemen. De gewestelijke kampioenen komen ver volgens in de nationale finale en de winnaar daarvan wordt beloond met de titel van „Kampioen van Nederland". Dit betekent, dat elk lid, ongeacht zijn spelsterkte op het groene laken, in de klasse waarin hij thuis hoort lands kampioen kan worden, iets wat bij de meeste andere landelijke sportbonden alleen voor de „groten' is weggelegd. Bij deze kampioenswedstrijden kent de bond weer hetzelfde organisatie patroon: de persoonlijke distnctstitel- strijd wordt geregeld door het des betreffende district, bij de gewestelijke bijhouden van de ranglijsten, het con troleren van de inschrijvingen, het in delen van de groepen voorwedstrijden en het aanwijzen van de finalisten vanuit een centraal punt moeten ge schieden. Dat centrale punt is het bondsbureau, het administratieve mid delpunt van het nationale wedstrijd- gebeuren. Dat centrale bureau doet uiteraard nog meer. Elke spelsoort op de grote tafel heeft als eindpunt de hoogste klasse, in de KNBB met „ereklasse" aangeduid. De Nederlandse kampioen in die ereklasse komt in de meeste gevallen in aanmerking voor deelname aan het in de betrokken spelsoort te organiseren kampioenschap van Euro pa, soms ook nog gevolgd door een we reldkampioenschap. Dat Nederlanders aan het internationale wedstriidwezen kunnen deelnemen is ook een van de (vele) taken van het bondsbureau. De direc teur van dit bureau, Bert Stevens, moet zorgen dat alles ounctueel verloopt. JEUGDBILJARTEN Omdat veel jongens, althans zo lang zij jong zijn, meestal een sport ver kiezen, waarbij de fysieke kracht een rol speelt (denk maar eens aan de di- WAT DOET DE KNBB? I wat doet de Koninklijke Neder- ;e Biljart Bond eigenlijk? Om deze te beantwoorden, zouden wij volstaan met het citeren van I artikelen uit de statuten en het loudelijke reglement van de bond, I een gesprek met de heer J. peg, die de public relations voor [NBB verzorgt, leek ons beter, hem vernamen wij, dat de bil- fcod zich ten doel stelt, het bil- jel te propageren, om daarmede joveel mogelijk geïnteresseerden Jeschikte actieve en passieve re- fie te verschaffen. En vele wegen naar dit doel. De bond kent [soorten van wedstrijden- de per- fflijke wedstrijden en de teamcom- beiden weer verdeeld in ont gingen voor senioren en wedstrij- 1 waaraan uitsluitend jeugdleden pu tot 18 jaar) deelnemen. h beginnen met de teamcompetitie, [wordt geactiveerd in 56 distric- Bie in de zes bondsgewesten zijn Jgebracht. De districtskampioenen In deel aan de strijd om de ge- jlijke titel en de zes geweste- I winnaars komen in de nationa- |ale en doen daar een gooi naar ïtel van „competitiekampioen van pand" grootste deel van de 20.000 1 neemt wekelijks via de team- fetitie deel aan het officiële wed- Iwezen van de bond. In totaal wor- [ngeveer 2750 teams ingeschreven, jen betekent dat, met inbegrip reservespelers, zo'n 13.000 [000 leden bij dit biljartgebeuren Jkken zijn It elke speler is even sterk en om [ch voor te zorgen, dat ongeveer (Waardige biljarters tegen elkaar is de landscompetitie ver- J in zeven verschillende klassen lel in driebanden-groot, kader, lof vrijspel (welke spelsoort is Tyerdeeld in een 4e klasse, voor jrs met een gemiddelde t/m 1.99, [e klasse t/m 2.49, een 2e klasse 99 en een eerste klasse t/m en tenslotte het driebanden- Het driebanden-groot wordt ge- op de grote tafel, een biljart '4 x 1,42 meter en de overige •rten op het kleine biljart (2,30 |5 m.j. In elk district regelt het "tsbestuur de indeling en het ver- 'an haar competitie; een belang- toak, omdat slechts een goede tkkeloos verlopende organisatie '•Iers blijvend naar de biljarts Rijgen. Wij vertelden U reeds.dat •tricten in zes gewesten zijn on- cracht. In de bondsvergadering inuari 1975 is besloten, dat naar (ewesten moet worden gestreefd. 4e ideale vorm van een biljart- wordt gevonden, als daaraan 8 'mers kunnen meedoen, ongeacht 'spelsoort en klasse is het behalen van het districts- loenschap voor een team al een iem» Prestatie, het kunnen deel- Fjen aan de gewestelijke ronde is een H f be^eerd hoogtepunt. Immers Ene I",daarvan moet men de de- m, oi liever gezegd de keu's, kruisen CeslfgeSStanders ult de andere ge- Het oude kantoorgebouw van de KNBB. Over de kunstzinnige waarde er van lopen de meningen uiteen. Een efficiënte indeling bleek evenwel niet mogelijk. kampioenschappen treedt het geweste lijke bestuur in het geweer en bij de organisatie van de landelijke finale houdt het bondsbestuur een vinger in de pap. De KNBB kent uiteraard ook spelers, die met zéér vaardige hand de keu kun nen hanteren. Het zijn er te veel om allemaal in één klasse onder te brengen en er ziin er niet voldoende om deze spelers eerst in een districts- en een eventuele gewestelijke eindstrijd te se lecteren. Voor deze sterkere spelers is het bondsbureau het centrale punt. Behalve de eerder genoemde zeven groeperingen van de gewone spelers, zijn er nog eens twintig klassen voor de sterkere biljarters, nl. twee klas sen libre op de kleine tafel en nog eens twee op het grote biljart, één klasse dnebanden-kiein en vijf klas sen driebanden-groot, twee klassen bandstoten-groot, alsmede vier klassen kader-groot en nog eens vier kader- klein. Dat zijn er welgeteld twintig. Het lijkt nogal ingewikkeld, maar in de praktijk valt het mee. Om te zorgen, dat een speler in de juiste spelsoort en klasse uitkomt, worden op het bonds bureau nationale ranglijsten bijgehou den. Evenals dat bij de andere sport bonden het geval is, kent ook de KNBB de begrippen promotie en degradatie. Voor de klasse-indeling dient men zich bij het bondsbureau in te schrijven. Slechts acht spelers kunnen in de eind strijd uitkomen Omdat veel meer bil jarter^ voor een bepaalde klasse in schrijven, moet eerst een selectie worden toegepast. Dit gebeurt d.m v. voorwedstrijden, waarvoor de inschrij vers, verdeeld over het gehele land, in groepen worden ondergebracht. De resultaten worden per speler geadmi nistreerd Daarna wordt via een spe ciale berekening vastgesteld, welke spelers de beste resultaten hebben be reikt, zodat uiteindelijk de acht sterk- sten voor de nationale finale worden aangewezen. Het. is duidelijk, dat het daar wordt bijgehouden Beleids plannen worden er voorbereid en besluiten van het bondsbestuur uitge werkt en afgehandeld. Het bureau on derhoudt de contacten met de Neder landse Sport Federatie, het Ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschap pelijk Werk en niet te vergeten met de Europese Biljartfederatie en de daarbij aangesloten buitenlandse biljartorga- nisaties BILJARTBOND NAAR LEUSDEN Op het postkantoor in Leusden zullen ze binnenkort echt wel merken, dat ze er een best klantje bijgekregen hebben Waar was tot op heden het bondsbureau gevestigd en waarom wil de KNBB zo graag verhuizen? Tot 1961 beschik te men niet over een eigen kantoor gebouw. In dat jaar bestond de biljart bond 50 jaar en ter gelegenheid daar van werd onder de leden een inzame ling gehouden om de bond als jubi leumgeschenk aan een eigen home te helpen. Deze inzameling werd een enorm succes en in 1963 kon de KNBB een pand aan de Stadhouderskade 130 te Amsterdam aankopen en als bonds bureau in gebruik nemen. Uit puur enthousiasme zag men echter een paar (grote) dingen over het hoofd. Een oud pand brengt zeer hoge on derhoudskosten met zich mede en door de drie verdiepingen ervan kon van een efficiënte indeling geen sprake zijn. Voorts was er door de ligging bij het centrum van Amsterdam een bijzonder groot parkeerprobleem. De Stadhouderskade is een belangrijke schakel in de verkeersstroom, die de stad moet verwerken, zodat van een rustige laat staan gezonde werksfeer geen sprake kon zijn. De beslissing om te verhuizen moest worden ge nomen, toen door de gestage groei van het ledental, de administratie moest worden gemoderniseerd en nieuwe ma chines noodzakelijk waren. In het Am sterdamse kantoorgebouw was daar voor geen geschikte oplossing moge lijk. Toen kwam de vraag, of ook het kantoorpersoneel mee gaat verhuizen, Ja, voor wat betreft de directeur van het bureau (Bert Stevens) en zijn as sistent Rob Rem, die in of nabij Leus den een onderdak zullen moeten vin den Neen, voor de part-time mede werkster mevr Brons, die door de verplaatsing van het bondsbureau de KNBB gaat verlaten, hoewel zij dit - en dat is overbekend - bijzonder on gaarne doet. Als alles volgens de plannen verloopt, zal de verhuizing in mei 1975 plaatsvinden Of er voor delen zijn aan de verhuizing naar Leusden9 Zonder enig voorbehoud, ja. Het nieuwe pand biedt zeer vele voor delen, zoals o.m de lagere onder houdskosten en de mogelijkheid tot een zeer efficiënte indeling. Bovendien is Leusden centraal gelegen, hetgeen voor een nationaal bondsbureau bijzonder be langrijk is. En niet in de laatste plaats, ligt het nieuwe kantoor in een rustig deel van Leusden, zodat het per soneel onder veel betere omstandig heden kan werken. Het KNBB-bestuur is dan ook zeer verheugd, dat het ook dank zij de grote en onmisbare medewerking van het ge meentebestuur van Leusden is geslaagd in het vinden van een nieuw onderkomen HET BONDSBESTUUR Meerdere malen is het woord „bondsbestuur" reeds gebruikt. Wie hebben er zitting in Wij zullen ons hierbij beperken toi een korte beschrij ving van de mensen uit het dagelijks bestuur, want dat lijkt ons voldoende Voorzitter is mr P. de Booij, 28 jaar oud en daarmee momenteel de jongste voorzitter van een landelijke sportbond, woonachtig in Utrecht (dus dicht in de buurt!) en door de bonds vergadering van januari 1975 bij accla matie wederom voor een periode van twee jaar herkozen. Hij is een goed diplomaat en een eerlijk bestuurder, die er niet voor terugdeinst roddelaars met de realiteit te confronteren. Onder zijn leiding vormt het dagelijks be stuur een goed samenwerkend team. Hij houdt de algehele lijn in de gaten en is, door zijn jeugdige leeftijd, bij zonder aangetrokken tot de jeugd. Als jurist gaat zijn bijzondere belangstel ling uit naar de structuur van de bond en de wijzigingen, die in de regle menten zouden moeten worden aan gebracht Mr. De Booij is als jurist werkzaam bij een advocatenkantoor in Amsterdam. Vice-voorzitter is de heer J Lageweg, oud 48 jaar en wonend in Beekbergen. Zijn speciale taken: ontwikkeling van de sportieve recrea tie. public relations, maatschappelijke begeleiding vandetopbiljarters, behar tiging van zaken op internationaal niveau (hij is tevens lid van de Con- fedération Européenne de Billard) en uiteraard plaatsvervangend voorzitter. In het dagelijkse leven is de heer Lage weg verkoopadviseur bij een houthan del te Zaandam. De heer G. Nijenhuis, 43 jaar en woonachtig in Colmschate bij Deven ter, is secretaris van de bond Als drs. in de economie werkzaa a in Deventer, behartigt hij, in samenwer king met de penningmeester, alle zaken betreffende het bondsbureau, personeel en uiteraard de algemene zaken De Maastrichtenaar J Graus, oud 39 jaar, wisselt zijn procuratiehoudersfunctie bij een BV te Maastricht al met de verantwoordelijkheid voor de KNBB- financiën. Contacten met het Ministe rie van C R M en de N.S.F inzake subsidies zijn voor hem als penning meester zeer belangrijk. Met de secre taris is hij voorts verantwoordelijk voor het bondsbureau en het personeel. De 35-jarige heer F. Tusveld uit Goor is MAVO-leraar en directeur van een avondschool. Als voorzitter van de Technische Commissie van de KNBB draagt hij de verantwoording voor het wedstrijdwezen van de bond. De heer Bert Stevens. U kent hem reeds als directeur van het bondsbu reau, is ook nog secretaris van de Technische Commissie en heeftin deze functies een intensief contact met vo rengenoemde bestuursleden. Verder hebben de zes (straks acht) gewestelijke voorzitters qualitate qua zitting in het hoofdbestuur, voorname lijk als vertegenwoordigers van hun gewest en dus ook van de districten, de ver-eigingen en de leden. Zij zijn het, die weten, wat er in het land leeft en zijn hoofde daarvan de aangewezen adviseurs. Uit een recent onderzoek van het Instituut voor toegepaste Sociologie (in opdracht van het Ministerie van C.R.M.) blijkt dat rond 8% van de Ne derlandse bevolking min of meer regel matig biljart. Op een totaal van 1 miljoen Nederlanders lijkt het KNBB- ledental niet groot, maar hierbij mag niet worden vergeten, dat de bonds leden. naast het vinden van de beoogde ontspanning, het biljarten zeer frequent in gereglementeerde wedstrijdvorm beoefenen. Al die anderen zoeken meer de sportieve recreatie, doch het zal duidelijk zijn, dat de Koninklijke Ne derlandse Biljart Bond desgewenst en waar mogelijk ook aan deze biljarters zijn administratief en bestuurlijk appa raat ter beschikking stelt. Dit in het kader van de opdracht in de statuten: het verbreiden en populair maken van de biljartsport. P C. verse veldsporten), telt de KNBB veel meer leden van boven dan onder de 18 jaar. Het gevolg daarvan is, dat het jeugdwedstrijdwezen in principe wel op dezelfde wijze als voor de senioren wordt georganiseerd, maar dan niet zo gedecentraliseerd, dat er een dis trictsronde, een gewestelijke en een nationale finale nodig is. Het is de tweede man op het bureau van de bond, Rob Rem, die de wedstrijden voor de jeugd onder zijn hoede heeft En omdat daarvoor nog wel wat komt kijken, wil men het althans goed kunnen doen, volgt de heer Rem o a alle vergade ringen en besprekingen van de commis sie Jeugdzaken en Kadervorming (CJK). Hoewel veel jongeren in eerste in stantie tot andere sporten geneigd zijn, wil dat nog niet zeggen, dat zij geen biljartliefhebbers zijn. Kijkt U maar eens rond en dan ziet U hoeveel jonge lui met graagte een partijtje biljart spelen De hoofdoorzaak van net ïeit, dat-de KNBB een relatief kleine jeugd afdeling heeft, is een nijpend tekort aan voor de jeugd geschikte biljart- accomodatie. Daarvoor een oplossing vinden is het grootste probleem voorde bondsbestuurders en de CJK. Maar die CJK en enige honderden enthou siaste jeugdleiders zullen in de toe komst ongetwijfeld die oplossing wel vinden. Regelmatig worden overal in den lande specifieke biljartgelegen heden geopend, zoals o.m. ook in Leus den. Wat er aan jeugd in de KNBB actief bezig is, doet dat zeer intensief en voor die jongeren, ook zij kunnen in een jeugdklasse kampioen van Ne derland worden, is het behalen van die titel minstens even begerenswaardig als een Europees kampioenschap voor b v Hans Vultink Op het bondsbureau worden niet al leen de wedstrijdtechnische zaken be handeld. Het is ook het administra tieve centrum van de KNBB en dat betekent dat de gehele leden administratie en de boekhouding LEUSDEN - Op 11 februari 1975 ver gaderde de werkgroep bestemmings plannen van het CML. Op de agenda stond de behandeling van alle wijzigingen die de werkgroep in de zes thans ver schenen deelnota's wil aanbrengen. Deze vergadering werd bijgewoond door drie studenten van de Landbouw hogeschool Wageningen die in het kader van een onderwijsprojekt kwamen kij ken hoe het in de werkgroep bestem mingsplannen toegaat. Deze drie hebben samen met een groot aantal andere studenten voor hun bijvak planologie de gemeente Leusden en haar uitbrei ding als onderwerp. Zo werden onder andere ook de gemeentelijke afdeling Voorlichting, de CML-werkgroep Voor lichting bezocht. De hele vergadering heeft gedraaid om de te verwachten grootte van de be volking in het jaar 1985. Allereerst kwamen daarbij een aantal konklusies van de werkgroep op tafel die werden geformuleerd naar aanleiding van de vergadering die al enige tijd geleden (19 november) werd gehouden en waarin door de heer Van Bartheld en de heer Kwantus een toelichting op ruimte lijke ordening, de rol van Almereende te verwachten bevolkingsgroei gegeven werd In het kort komen de konklusies van de werkgroep hierop neer. Het groeikernenbeleid heeft geen juridische basis zolang er geen basis- akkoorden zijn. Het blijft de vraag of alle (in 1966 als zodanig aange merkte) groeikernen bij het aanvaar den van de basisakkoorden wel groei kernen zullen blijven. In de wijze waarop de groei van de bevolking van Leusden tot 1985 zal plaatsvinden door toeloop van elders, bestaat er een duidelijk ver schil tussen in opvatting tussen het geldende streekplan en de ge meente Leusden De overloop naar Almere zal de druk op de provincie Utrecht doen verminderen en is dus, zeker incii- rekt, van betekenis voor Leusden. Konkluderend meent de werkgroep dat de noodzaak voor het uitgroeien van Leusden tot 28.500 inwoners in 1985 niet is aangetoond op grond van de te verwachten woningbehoefte. Daarnaast moet ook op andere gron den dan een kleinere woningebehoefte (bijvoorbeeld op grond van natuur en landschap) het aantal woningen kunnen worden beperkt. Nadat een langdurige diskussie werd gevoerd over de bevolkings- en wo- ningbehoeftecijfers van het geldende streekplan Vallei en Eemland ener zijds en de cijfers van de gemeente Leusden anderzijds, komt er tenslotte een formulering uit de bus waarbij het aantal woningen dat in het streek plan als kapaciteit voor 1985 wordt aangegeven als uitgangspunt dient Het aantal woningen, aldus de werk groep, is een maat voor ruimtebe slag. Voor de gehele gemeente Leusden wordt voor 1985 een totale kapaciteit van 8050 woningen aangegeven Bij een gemiddelde woningbezetting van 3,26 (zoals de gemeente die aangeeft op pagina 7 van deelnota 3) betekent dit precies 26.243 inwoners. De werkgroep is van mening dat alle andere deelnota's aan deze beide ge tallen zullen moeten worden aangepast. Over vrijwel alle andere wijzigingen die de werkgroep sinds juni 1974 in vele, vaak langdurige vergaderingen heeft vastgesteld, werd ook in tweede lezing nauwelijks diskussie gevoerd. Vastge steld werd dat een lijst met alle de finitief door de werkgroep voorgestelde wijzigingen in de samenvattingen van de deelnota's 1 t.e.m. 6 verkrijgbaar zal zijn ten gemeentehuize bij de heer Duinsbergen. De volgende vergadering wordt in principe vastgesteld op maandag 24 fe bruari om 20.00 uur in het gemeen telijk voorlichtingscentrum aan de Zwarteweg, een en ander afhankelijk van het verschijnen van de laatste deelnota: Economische uitvoerbaarheid. (Deze is inmiddels verschenen - red.). LEUSDEN-CENTRUM - Omstreeks oktober j.l. heeft de Interkerkelijke Vredeswerkgroep-Leusden een kle- dingaktie gehouden ten bate van de ge meente van dominee L. W. Mazamisa in de binnenlanden van Zuid-Afnka. De kledingaktie was zeer geslaagd. Er werden 16 dozen van 10 kilo per stuk naar Zuid-Afrika verzonden. Door geldgebrek van de I.K.V.-groep moest de verzending van de overige 16 do zen echter uitgesteld worden. Nu heelt men bericht van dominee Mazamisa gekregen, waarin hij vertelt over de goede ontvangst van de kleren en waarin hij, ook namens de gemeen teleden, zijn oprechte dank uitspreekt tegenover iedereen die aan deze aktie heeft meegeholpen De kleding is in Zuid-Afrika erg duur, zeker voor de zwarte bevolking die van een minimum inkomen -maar meestal nog minder- inoet bestaan. Zodra de Interkerkelijke Vredes groep-Leusden weer mogelijkheden heeft voor verzending naar Zuid-Afri- ka van de overige 16 dozen, zal zij dit zeker doen Hierbij hoopt de groep echter ook op de medewerking van ie dereen die dit berichtje leest, zodat het plan snel uitgevoerd kan worden.

Leusder Krant | 1975 | | pagina 7