!en school voor toen of voor straks? Drie „landjes" in Groenhouten gaan zich verenigen „Lisiduna" geeft haar jaarlijkse uitvoering „Samuel" en „Edelweiss" 12 februari opgeheven „Hoe de bijbel tot ons kwam" lezing NCVB-Leusden Ingezonden: EEN LATE REACTIE VAN WEESPTOT ALMELO, WEGENS GEBREK AAN BELANGSTELLING Ingezonden: HEBT U 00K ZO'N KIND? |leusder krant BONDSSPAARBANK „NDfcRDAG 20 FfcBHUAKl 1975 leusder krant Met grote vreugde heb ik het artikel raii de heer W. Bleeker gelezen over de arichting van het onderwijs, d.w.z. iet voortgezet onderwijs in de gemeente .eusden Hoewel de heer Bleeker dat niet ex- liciet zo stelt neem ik aan dat Ik zijn ktiviteit wel moet lezen in de kon- •kst van de diskussie over voortgezet jderwijs in de gemeente Leusden. wls met elke lezer zal weten staan die diskussie twee zaken centraal: e reikwijdte van de school die we hier ri]gen (hele, halve of kwart midden- chool) en de levensbeschouwelijke ard van de school (een verzuild ge sel van scholen of een samenwerkings chool) Beide elementen roert de heer leeker aan. hoewel het laatste erg be- aopt In dit artikel zal ik in eerste in- üntie het door de heer Bleeker ge- (?lde nauwgezet volgen, daarbij enige of niet kritische kanttekeningen latsen om tenslotte te komen tot een Dial voor mij geldige uitspraken, erigens wil ik van te voren de er Bleeker lof toezwaaien voor het oor hem gestelde, al zal blijken dat zijn mening niet helemaal deel. i de inleiding stelt de heer Bleeker lal de gemeente denkt in bestaande ategorale strukturen: VWO, HAVO, IAV0 en LBO. Hij vindt dat jammer pleit voor een school waarin de nensen dingen „samen doen". Immers ut hij verder, in onze samenleving s het onjuist om mensen „hoger" I "lager" te achten; we hebben de Bilnisman net zo hard nodig als een ctkhouder bij een bedrijf. „Er zijn leasen nodig die leiding kunnen geven au het land en aan een groot bedrijf. Bderwijs en ziekenverpleging vragen d kundige en toegewijde mensen. Het ook fijn dat er koks en kelners iijq, en toneelspelers, en mensen die opeen reisbureau werken, enz." Wat lij ontgaat is wat deze opsomming maken heeft met het samenwerken ao mensen. Ik proef er slechts in at de mensen op een met-gescheiden oorlgezet onderwijs opgeleid moeten orden voor verschillende beroepen ie allemaal in abstraktie iets moois ebben En „iedereen heeft iedereen maar wel op de eigen plaats, laatsgebonden gelijkwaardigheid? Ik enk overigens dat ik niet helemaal edelijk ben, maar het staat er wel zo. Is de heer Bleeker bedoelt te zeggen er een school moet komen waar tereen als gelijkwaardig wordt ge- heeft hij, alweer op hoog ab- nkt nivo gelijk. Hoe dat echter kan samenleving die' berust .opmnge- jkwaardigheid, is mij een raadsel, een samenleving gaat hij door, waar idereens mening waarde heeft, is het elangrijk dat een ieder leert op school dal hij mee moet praten, dat hij een erantwoordelijkheid heeft, ook voor nderen, weer heeft hij groot gelijk, lij heeft ook gelijk als hij stelt dat fantasie en vindingrijkheid" belang - i]k zijn als iemand een „juiste keuze" loet maken Ik ben altijd blij dat soort edachten te horen. Betekent dat echter ok dat jongens en meisjes als ze lekken dat wat in de school zo mooi afgeschilderd, in de samenleving niet opgaat, tenzij op het nivo repressieve tolerantie, de revolu- mogen ontketenen opdat ze een tste strohalm kunnen grijpen om de iwenst inspraak macht te krijgen? Ik geloof er niets van dat dit wordt idoeld, maar wellicht vergis ik me. De heer Bleeker gaat dan terug naar jkel onderwijs in deze gemeente. Hij leit dan voor een aantal voortreffe- jjke algemeenheden: het bestuderen jnbet interessante en het belangwek- "ïde van het leven (welk leven: dat i de stratenmakers of Ignatius van iyda, de kunstenaar of de huisschil- fr, demiddle-class" ïnteressantig- of de harde waarheid van het 'en dicht bij de zelfkant!); er op te igeren overeenkomstig de eigen aan- en ontwikkeling (ook als dat gedrag tekent dat als gevolg van jarenlange herdrukkende socialisatie zeer essief is of zo apathisch dat niemand weg mee weet: m.a.w. wat be- :ent zo'n kreet eigenlijk?); het samen doen (met konsekwenties voor later om te laten zien dat een bakkers- cht toch ook een echt mens is met zo'n goede kanten?); fantasie en tindingrijkheid openhouden (om het ze op school snel af te leren?); met ple zier steeds weer opnieuw aan het leren slaan (een botte illusie in een samen leving die op diploma's is ingesteld, i'aar maar enkelen aan toekomen). Wat een „middle-class" normatiek Spreekt dan niet uit de reeks vakken aie ..vanzelfsprekend" aan de orde 'ten komen. Van wie is deze van- 'lfsprekendheid: van de goed ge- wlde opvoeder of van de werkende lore die verplicht werkeloos is en zijn hele leven de pheeft aan •cbiedenis en aardrijkskunde, aan f- kunt Iwt niet zo I^pA- noemen Ret gebied van familiedrukwerk tonnen wi| u in alle opzichten van dienst zijn: 'verlovings-, huwelijks- en geboortekaarten visite-kaartjes briefhoofden 'Rouwkaarten j™mark a Leusden-centrum «wellen-boeken kunt u thuis Bezichtigen). (buiten de verantwoordelijkheid van de redaktie) LEUSDEN - De heer W. Blee ker van „Don Bosco" schreef enige tijd geleden io onze krant een artikel over het voortgezet onderwijs in Leusden onder de titel: „Een school voor toen of een school voor straks?" De heer J. Brandligt uit Leusden- centrum, zelf leraar, gaat in bij gaand artikel in op het door de heer Bleeker gestelde in boven genoemd artikel. De redaktie van de Leusder Krant stelt haar kolommen graag open voor soort gelijke diskussies (voor zover ze betrekking hebben op situaties in de gemeente Leusden). Reak- ties op dit artikel zijn dan ook welkom. Redaktie. wie men de zin van deze „vakken" nog nooit duidelijk heeft kunnen maken. Toch. het opheffen vanscheidingsnuren blijf ik op zichzelf een goede zaak vinden. De vraag „Kunnen we die er tussen diverse bevolkinsgroepen be staan, omver te halen?" is een zeer belangwekkende Ik was dan ook zeer verheugd toen ik hem las. Wie schetst echter mijn teleurstelling toen ik ver derop las dat dit geen pleidooi was voor 'n samenwerkingsschool omdat ge loofsovertuigingen mensen niet zouden scheiden. Los van de principiële kant daarvan, kan ik heel pragmatisch me afvragen wat de effenkten zijn van de behandeling van b.v. de tachtigjenge oorlog op de basisschool t.a.v. de wijze waarop katholiek en protestant elkaar leren zien. En wat van <fe school strijd te denken' En van een heleboel andere zaken waar godsdienst ook in onze tijd dwars doorheen snijdt om tot opperste verwarring en gebrek aan waardering voor elkaar te voeren: Ge boortebeperking, abóftus, marxistisch denken, zondagrust, voetballen op zon dag, Gods naam „ijdel" aanroepen, homoseksualiteit, om er een aantal uit de losse pols te noemen. Het is minstens een drogreden te menen dat mensen niet worden gescheiden door zaken die direkt of afgeleid te maken hebben met godsdienst of althans wat als godsdienst wordt gepresenteerd. Ik wil niet verwachten dat de heer Bleeker slechts de onderscheidingen tussen Roomse minder gegoeden" en „meer gegoeden" wil opheffen. Dan taxeer ik hem te laag. Het is echter wel een konsekwentie van zijnstelling- name, althans dat kan het zijn. In het volgende ontleed de heer Bleeker de selektie „zeef" na het basisonderwijs. Hij vraagt dan om een goed selektie- systeem en signaleert de vuilnisbak- selektie van ons schoolsysteem, d.w.z. dat het l.b.o. als vuilnisbak voor de minder-bedeelden (met intellekt) funk- tioneert. Kijk, dat begrijp ik dan weer niet. Een beter selektiesysteem kan er m.i alleen maar toe leiden dat er minder kinderen op het l.b.o. komen die er niet horen. Dat betekent: verklein de vuilnisbak, maar handhaaf hem wel. Mogelijk wordt het niet bedoeld, maar het staat er wel. Onder het kopje De armen worden armer" lees ik vervolgens een terecht verhaal over de wijze waarop kinderen vanaf de eerste klas basisschool, m.i. vanaf de geboorte, gepredisponeerd worden tot armen. Een niet terechte ontwikkeling, maar wel een konsekwen tie van ons maatschappelijk systeem. En dat nu blijft weer buiten schot in het artikel. De moedeloosheid en apres- siviteit ontstaat niet door de school, maar door de verpletterende onder drukking waaraan mensen, die niets te vertellen hebben, bloot staan Een maatschappelijk probleem derhalve. Met het slot van het artikel weet ik eigenlijk geen raad. Staat daar dat „Don Bosco" het middel tegen alle kwalen is? Dat zal niet bedoeld zijn, maar het leest toch wel zo. Immers nadat je de problemen hebt gesigna leerd, geef je de oplossing. En „Don Bosco" wordt nogal aangeprezen, want: 1. Er komt eenm.a.v.o.-afdelingnaast het l.t.o. (een school derhalve voor het industrieproletariaat en het kan- toorproletanaat, afgescheiden van de leidinggevende klassen) 2. Deze worden samengevoegd (wat alleen maar voor een middenschool voor de armen zorgt) 3. Het onderwijs wordt zo ingericht dat elk kind aan zijn trekken komt (dit klinkt goed) 4. Don Bosco biedt zijn diensten aan (ook om zich op te heffen in een samenwerkingsschool?). U merkt het: ik heb nogal wat pro blemen gesprokkeld in het artikel van de heer Bleeker. Als ik de vinger op verkeerde plekken heb gelegd, hoor ik dat wel. Nu nog enige eigen expliciete ge dachten over hoe het onderwijs in onze goede gemeente gestruktureerd moet worden. De doelstellingen van het onderwijs beleid bier moeten m.i. zijn 1. Er komt een ongedeelde school (nog in vele gebouwen) voor 13-15 a 16-jarigen 2. Afgeleid daarvan zijn in de eerste fase de realisering van integratie k o -ba.o. en, een integratie! schoolsysteem voor 12- tot 15- a 16-jarigen. Als randvoorwaarden moeten in overweging worden genomen- 1. We hebben een konfessioneel/kon- servatief gemeentebestuur 2. We hebben op dit moment wel kleu ter- en basis-, maar geen voort gezet onderwijs. - we hebben in Amersfoort een volledig katego- raal-verzuild schoolsysteem (voor de liefhebbers). Leusden is een nog steeds groeiende gemeente. Dan kom je op een volgend „plan" %-uit: We moeten komen tot een koherente visie op het onderwijs, die niet door juridische haarkloverij belemmerd mag worden. Het te kiezen onderwijs beleid zal gebaseerd moeten zijn op politieke stellingname, waarin centraal moet - staan menselijkheid en mede menselijkheid. Dat betekent in kon- kreto dat de afvalrace die ons onder wijs nu kenmerkt moet ophouden. Dat is echter alleen mogelijk, als we ons de waarden van het huidige maatschap pijsysteem gaan afvragen. Toch kunnen we binnen het bestaande systeem de kategorale scholen ophef fen. De uit de standenmaatschappij stammende onderscheiding tussen schooltypen moet verdwijnen. In het onderwijsbeleid hier moeten we met het kategorale schoolsysteem ook het leerstofjaarklassensysteem opheffen. Juist t.o.v. de zwakkere leerlingen is dit systeem oneerlijk. Zij kunnen niet meekomen en vallen dus af. Wat we nodig hebben is dat we met zijn allen gaan werken aan deze school voor allen. J. Brandligt, Hondsdraf 3, Leusden-Centrum. WEESP NAAK. VRJEZENVEEN ALMELO ^vmeroen NUVERDAL RUSSEN HOLTEN BORNE KORTENHOCF» LOOSORECHT#' SOEST OUK« BREUKEIEN SOEST* van noord naar zuid ziet u in maar liefst 35 gemeenten, 85 kantoren van uw eigen en vertrouwde Bondsspaarbank voor Midden en Oost Nederland. De bank voor deze generatie... met diensten van deze tijd. Verzekeringen Effekten Beleggingen Leningen Koop-Krediet-Plan Hypotheken Betalingsverkeer Salaris- en pensioeninning Buitenlands geld Kluisloketten Reisverzekeringen Alle soorten spaarvormen VOOR MIDDEN EN OOST NEDERLAND 'de bank voor deze generatie' LEUSDEN/CENTRUM - Drie „land jes" van het plan Groenhouten, te weten Vlasland, Koolzaadland en Boekweitland hebben verregaande plannen om te ko men tot de oprichting van een ver eniging. Het begin was zeer moeizaam. In sep tember al waren initiatiefnemers met dit plan naar voren gekomen, maar van de overige bewoners kregen zij weinig of geen respons. Toch lieten zij het er niet bij zitten en nodigden zij hun „land genoten" uit voor een vergadering van 14 januari j 1. Tot hun verbazing bleek er een buitengewoon grote belangstel ling voor deze vergadering te bestaan. Oorzaak daarvan waren een aantal ge beurtenissen die de afgelopen maanden hadden plaats gevonden. Zoals een brief aan de gemeente met o.a. het verzoek de beplanting tijdelijk stop te zetten, zolang nog geen unaniem oordeel van de bewoners daarover gevallen was. Deze brief zette bij een groot aantal mensen nogal wat kwaad bloed, omdat men al bijna een jaar tegen een kaal hofje aan zat te kijken. Dit feit en een aantal andere zaken, zoals het hebben van een gezamenlijke entree naar de hofjes, hetzelfde type huizen van dezelfde makelaar, deed bijna iedere bewoner de noodzaak van de ODrichting van een vereniging inzien Tijdens de vergadering toonden een aantal bewoners van de verschillende landjes zich bereid om de plannen tot LEUSDEN - „Lisiduna" geeft op vrijdagavond 21 februari in de grote zaal van Pon's Automobielbedrijf haar jaarlijkse winter-uitvoering. De zaal zal open zijn om 19.30 uur. De uit voering begint om 20.00 uur „Lisiduna" staat onder leiding van haar dirigent de heer F. H. Reijnen, Hoofd Majorette is mejuffrouw E. La- gerwey. Tambourmaiïre is de heer G. Striesenau. Komt u allemaal naar ons Leusdens muziekgezelschap kijken De nieuwe uniformen ziin gereed, en u zult een keurig verzorgd muziekensemble te zien krijgen. Geeft u op als donateur van „Lisiduna". Het orkest repeteert vrijdagsavonds van 20.00 tot 22.00 uur. De majoretten en tamboers repeteren dindagsavonds van 19 00 tot 22.00 uur. In het speeltuin gebouwtje van „Blij- hof" Komt u eens kijken: als u een in strument bespeelt hebt u vast zin om een partijtje mee te blazen in „Lisiduna"! Het programma van vrijdag 21 fe bruari ziet er zeer aantrekkelijk uit. Tamboers en Majoretten voeren onder LEUSDEN-CENTRUM- 10 februari organiseerde de N.C.V.B. in Leusden- Centrum voor haar leden weer een le zing. Deze keer was de heer J. C. van Dam van het Nederlands Bijbelgenoot schap uitgenodigd de lezing te houden. Nadat de vice-presidente ieder wel kom had geheten zong men gezamenlijk gezang 1,God heeft het eerste woord Na de lezing uit Johannes 1:1-4 en een korte overdenking gaf zij het woord aan de heer Van Dam. Hij vertelde dat hij zijn voordracht de titel -,Hoe de bijbel tot ons kwam" had gegeven. Het lag in zijn bedoeling allereerst over het gebied waar de bij bel zijn oorsprong vond te vertellen, later zou hij spreken over het schrijf materiaal dat gebruikt werd - met name in het zeer vroege stadium-en hoe men de bijbel in vroegere en latere tijden indeelde en waarom. Het gebied tussen de Eufraat en de Tigris, Mesopotamie, Egypte en Kana- an zijn de oudste cultuurgebieden ter wereld. Als oudste stad ui dit gebied geldt Jericho. Deze stad bestond al 5000 jaar v. Chr., dus nog voor de zondvloed. Ook de andere steden in het bovengenoemde gebied zijn zeer oud In het begin werden de verhalen uit de bijbel doorverteld Omdat de ooster se verteltrant een zeer nauwkeurige is, kwamen er bijna geen wijzigingen in voor. Niet iedereen kon deze gegevens door vertellen Daar bestonden in die tijd speciale groepen mensen voor die zich ermee bezig hielden Naderhand werden de verhalen opgeschreven. De schrijfkunst was al zeer vroeg voorA- braham bekend. In het begin was er het hiëroglie fenschrift van de Someriers, later kwam via het spijker- en lettergrepen- schrift het Fenecische medeklinker- schrift, wat uit 30 lettertekens be stond, maar doordat de klinkers ach terwege gelaten werden, ook verwar ring kon stichten. De heer Van Dam noemde tevens een aantal materialen waarmee gewerkt werd in de loop der tijden. Bijvoor beeld de kleitabletten, de papyrusrol en later de huiden, perkament, wat veel kooplui gebruikten, omdat het duurza mer was. Bovendien kon men de tekst eraf krabben en het blad opnieuw be schrijven verwezenlijking van een vereniging uit te werken. De werkgroep stelde niet alleen de voorlopige statuten en huishoudelijk reglement samen, zij ging tevens over tot het houden van een enquete onder de bewoners om zodoende meer te weten te komen omtrent hun verlangens en opmerkingen ten aanzien van hun huis en hun omgeving Ook werd er een ge sprek op touw gezet met de gemeente- architekt om te praten over de inrich ting en de funktie van de hofjes zoals de gemeente zich voorstelde dat het zou moeten worden. Het was namelijk gebleken dat niet iedere bewoner gelukkig was met de opzet van het hofje, omdat er niet veel rekeing gehouden was met parkeer gelegenheid voor bezoekers. Van ge meentezijde kwam uit dit gesprek naar voren, dat vooral gedacht was aan de voetgangers en in het bijzonder aan de jonge kinderen, voor wie het van essen tieel belang is dat ze veilig op straat kunnen spelen De auto speelt hier bij - gelukkig - een ondergeschikte rol, hoewel de gemeente toch nog rekening had gehouden met parkeer gelegenheid, die liefst 50% boven het landelijk gemiddelde ligt. De werkgroep ontving van de ge meente schetsen met het ontwerp van de drie landjes Deze werden vermenig vuldigd en onder de bewoners verspreid Tevens werden drie diskussie-avonden georganiseerd om met de bewoners van ieder landje afzonderlijk het ont werp te bespreken om zo tot de meest gewenste indeling te komen. Vlasland en Koolzaadland hebben zo'n diskus- sie-avond al achter de rug, maar Boek weitland zal vanavond de wensen ken baar moeten maken Zodra de gegevens van alle drie de avonden zijn verzameld, worden zij ter beoordeling naar de gemeente gestuurd. Intussen verwerkt het voorlopig be stuur van de op te richten vereniging der landjes de gegevens van de enquete en hoopt zo spoedig mogelijk met een datum voor de oprichtingsvergadering te komen, zodat er een „echt" bestuur gevormd kan worden. andere uit „Burlesco" van S. Egberts en „The Major in front" van G Boe- dijn. Het orkest speelt onder meer de ouverture „Opeline" van R. Mar tin, de ouverture „Latona" van Joh de Wit, „The deepriver Rhapsodia" van Harold L. Walters, de „Polka Bergkristal" van Jakob Bieri en „Ho liday for trompets" van H. Walters. Het jongste lid van het tamboerkorps van „Lisiduna: Pim Jan Griffioen zal een solo uitvoeren Het orkest en de majoretten treden gezamelijk op in „Baby-faces" van L. Abel en „Adalita" van W Hautvast. In de finale zullen orkest, tamboers en majoretten gezamelijk tot de uitvoe ring komen van het stuk „Swinging horses" van A. van Veluwen Het belooft een héél fijne avond te worden, en „Lisiduna", zojuist te rug van haar eerste buitenlandse op treden, verdient uw aller aandacht. Na afloop van het programma wordt er gezellig gedanst onder leiding van „Willpower" uit Amersfoort „Lisiduna" rekent op een groot steedse opkomst van de zijde van de Leusdense bevolking. De bijbel bestaat uit totaal 66 boe ken, 39 van het Oude Testament, 27 van het Nieuwe Testament, hierbij zijn niet de tien apocriefe boeken gere kend, die de Katholieke Kerk nog in gebruik heeft. De spreker vertelde dat voor de tijd van de Hervorming onze bijbel geba seerd was op het Septuagint, een Griek se vertaling opgetekend door zeventig wijze mannen in Alexandne. Men ge bruikte het Grieks, omdat deze taal toentertijd de wereldtaal was Calvijn echter baseerde zich voor wat het Ou de Testament betrof, voornamelijk op de oude Joodse indeling van de bij bel, die een aantal boeken verwerpt als niet door God geïnspireerd zijnd. Deze laatste mededeling van de heer Van Dam verontrustte een aantal dames duidelijk, zoals uit de discussie na de pauze bleek De grondslag van de hui dige bijbel is de Codex Vaticanus sa men met de in 1859 door professor Tischendorff ontdekte Codex Sinaiticus, het handschrift van een bijna volle dige bijbel. Na de pauze en de daarop volgende discusssie toonde de heer Van Dam nog een aantal interessante dia's, waar onder de „Dode Zee-rollen", die in 1947 door rondtrekkende Bedoeinen zijn ontdekt. Het bekendste hiervan zijn de Jesajarollen. Aan het eiod van de lezing dankte de vice-presidente de spreker en sloot met een gebed en gezang 397: „God die droeg ons voorgeslacht" de bijeen komst af. LEUSDEN/ZUID - De leiders en leidsters van de Jeugdverenigingen „Samuel" en „Edelweiss" hebben be sloten om met ingang van 12 februari jongstleden hun aktiviteiten in Leusden te staken. Na een lange diskussie hebben zij gezamenlijk besloten om de beide Jeugdverenigingen op te heffen. Er blijkt in Leusden geen interesse meer te bestaan voor „Samuel" en „Edelweiss" Leidsters en leiders betreuren het zeer dat zij met het jeugdwerk moeten eindigen, want dit werk heeft in Leus den altijd een grote plaats ingenomen De laatste tijd is de belangstelling van de zijde van de jeugd echter hard achteruit gegaan. Hierdoor zagen de leidsters en leiders geen andere op lossing dan de beide jeugdverenigingen op te heffen. Voor velen in Leusden zal hun be sluit zéér onverwacht komen, want het laatste Jaarfeest, dat de verenigingen vierden, was weer héél goed verzorgd. Nadien is het met snelle schreden achteruit gegaan Het laatste winter seizoen was de belangstelling van de zijde van de jeugd minimaal, namelijk vijf tot zeven jongens of meisjes per klubavond Met zo'n geringe opkomst kan men geen zinnige klubavond meer organiseren, zodat het besluit om de Jeugdverenigingen op te heffen voor de hand kwam te liggen. Het is natuurlijk erg hard en moei lijk om verenigingen na bestaanspe- rioden van 39 respektievelijk 29 jaar op te heffen, maar hoe hard het ook is, er was geen andere oplossing meer. Op 12 februari besloten ..Samuel'' en „Edelweiss" hun jeugdwerk meteen gezamenlijke spelavond Aan het eind van de avond heeft leider R van Buu- ren het jeugdwerk van de verenigingen officieel gesloten met een hartelijk dankwoord aan leden, leidsters en lei ders. Nu het jeugdwerk is stopgezet wil de heer R van Buuren nog eens in deze krant zijn dank betuigen aan allen, die het werk van de ve enigingen in de loop der jaren hebben gesteund, in welke vorm dan ook. „Wij hebben vele jaren op uw steun kunnen reke nen, en daardoor hebben wij als leiders dit jeugdwerk ook kunnen volbrengen' aldus een bewogen heer Van Buuren „Tot slot wil ik een ieder, die nog enig eigendom van de Jeugdverenigin gen in bezit heeft, vragen deze dingen in te leveren op het bekende adres aan de Julianalaan 20' Hiervoor na mens de heer Van Buuren reeds bij voorbaat zijn dank Een oude periode, waaraaD vele Leusdenaren met weemoed wellicht zullen terugdenken, is afgesloten. De berinnering aan vele goede uren, te zamen doorgebracht, moge voor hen het kostbare bewijs zijn, dat het nuttig en funktioneel was wat zij in de nu afgesloten periode voor de Leusdense jeugd deden. A.M. (buiten de verantwoordelijkheid van de redaktie) Pietje is een jongen van vijf jaar Hij ziet er volkomen normaal uit en is lichamelijk goed ontwikkeld, maar. hij heeft vreemde gedragspatronen; Hij verzet zich tegen kontakt met zijn vader en moeder, met mensen in het alge meen Hij reageert niet op zijn omge ving, ot liever gezegd: hij reageert niet zoals dat van hem verwacht wordt Soms lijkt hij doof, hij reageert dan zells niet op een heel hard geluid, maar even later luistert hij wel naar muziek en beweegt mee op het ritme Hij heett een vreemde voorkeur voor een bepaald soort speelgoed, o a lam pen, lege doosjes en technische dingen. Hij is een virtuoos in het laten draaien van allerlei voorwerpen Urenlang kan hij met één ding bezig zijn Hij wordt agressiei als men hem hierbij pro beert te onderbreken. Zijn spreken ont wikkelt zich laat of helemaal niet. Wanneer Uw kind in zijn gedragingen zou lijken op „Pietje die hierboven beschreven wordt, zal uw kind mis schien lijden aan autisme. Wist u dit al of is het nieuw voor u? Waarschijnlijk hebt u getracht hulp te vinden en wellicht tevergeefs, omdat er op het gebied van hulp aan het autistische kind praktisch nog niets is gedaan Mocht u na lezing van bovenstaand artikel menen een „Pietje" te hebben, en zoudt u met andere ouders van zulke kinderen daadwerkelijk iets wil len doen - wij denken hier bijvoor beeld aan een dagverblijl en begelei ding van de ouders -, dan verzoeken wij u dringend zo snel mogelijk con- takt op te nemen met de secretaresse van onze stichting o Mevrouw E. Lansdorp, Gerard Doustraat 34. Utrecht Tel 030-511337

Leusder Krant | 1975 | | pagina 9