ee miljoen gulden kosten Nieuwbouw is duurder en kan pas op langere termijn, aldus b. en w. anavond bestemming oude boerderijen in de raad aPERDAG 21 FEBRUARI 1975 LEUSDER KRANT 11 m de redaktie) LEUSDEN - In de raadsvergadering van vanavond zal de raad gevraagd rden een beslissing te nemen over de definitieve bestemming van drie oude rderijen voor sociaal-culturele doeleinden. De drie boerderijen, .Groot Jiorst", ,,Hakhorst" en .Nieuw Langenbeek" zullen samen f 1.855.587,- ten aan verbouwing voor de diverse bestemmingen. Volgens een nota b. en w. is verbouwing te prefereren boven nieuwbouw, omdat nieuwbouw i duurder zal zijn. Volgens berekeningen zal nieuwbouw een bedrag van 5.082,- meer vergen. Bovendien, zo schrijven b. en w. in hun „pre-advies": enen wij, dat het cultuur-historisch element nog meer tot zijn recht komt, r de bevolking de gelegenheid wordt geboden om regelmatig in de oude en te vertoeven en zodoende de sfeer kan proeven uit lang vervlogen Het onderbrengen van activiteiten in de sociaal-culturele sector biedt onze mening deze gelegenheid bij uitstek". In vorige raadsvergaderingen -D de raadsleden nog niet zo overtuigd, dat het beter zou zijn de boerderijen sociaal-culturele doeleinden te gebruiken. Er werd meerdere malen r nieuwbouw gesproken. Ook was er een ..kontroverse" tussen raad en ege over de wijze van aanpak. De raad was van mening, dat eerst gediscus- -rd zou moeten worden over de bestemmingen van de boerderijen, zoals tgelegd in een rapport van een speciale werkgroep om daarna te beslissen r bet wel of niet laten doorgaan van deze verbouwingen. B. en w. waren ter van mening - mede in verband met de spoed die betracht moet worden in aanmerking te komen voor speciale subsidies, dat de architecten direkt de slag moesten. Dit laatste is nu gebeurd en het rapport ligt vanavond t&fel, waarin de kostenaspekten naar voren zijn gebracht. De beslissing vanavond aan de raad. Gezien de voorgeschiedenis belooft het een interes- te diskussie te worden. Uit het voorstel van b. en w. aan raad publiceren wij de volgende eelten: „Bij de keuze voor handhaving van •rmalige boerderijen in nieuwe •nwijken is niet alleen het cultuur- torisch gezichtspunt van belang ge- st. Het onderzoeken van de moge heden om in die boerderijcomplexen ■iaal-culturele accommodaties te liseren is tevens gevoed vanuit de ceptie van een geheel vanwelzijns- rzieningen. Daarbij heeft voorop ge in het voorzien inde reeds bes taan - en tot uiting gekomen behoeften en en. Deze ontwikkeling, die ons in ns een voortzetting kan krijgen in struktuurplan voor de tweede fase, Lt geen afbreuk aan eerder geven- ■rde ideeën en doelstellingen. Ook een toekomstig te realiseren hoofd - 'rum, waarin een cultureel cen- ondergebracht kan worden, wordt grootschaliger aktiviteiten, zullen te verbouwen boerderijen op wijk- kunnen funktioneren, gezien de rvoudig onder te brengen aktivi- 3 en de multi-funktionelegebruiks- "elijkheden van deze accom moda- het kader van de te scheppen "ïaal-culturele voorzieningen voor sden-centrum heeft de werkgroep bestemmingsadviezen voorge- - Met betrekking tot boerderij •root Krakhorst", Bolderikhof 18, gedacht aan een recreatief een- ra, onder te brengen in het hoofd- uw (voor- en achterhuis) en aan creatief centrum, te situeren in |b voormalige schaapskooi en schuur r permanent gebruik). Daarnaast is "cht aan een ontmoetingscentrum w eensociaal-cultureelcentrum, onder te brengen in boerderij „Hakhorst", gaarden 25A. De gedachte accommo- e in boerderij „Groot Krakhorst" "ft naar onze overtuiging een directe menhang met de in het eerderge- ,"md PUSW-onderzoek geconstateer de behoeften aan sociaal-culturele ac- ramodaties. Zowel voor de sociaal- turele evenementen met een hoge jnisatiegraad (toneel, jeugdtoneel, "iekuitvoeringen, cabaretuitvoerin- -) alsook voor besloten avonden van renigingen en groepen is de gedachte j'enaccommodatie een welkome aan- phig op de bestaande localiteiten. Deze behoeften zijn sinds het uit- ngen van onderhavige besteramings- iezen reeds meerdere malen door erse verenigingen ter kennis aan ons _"ege gebracht (muziekvereniging, missie Kamermuziekconcerten, '"lvereniging, wijkraad de Wete- -o). Ook zijn de plannen voor een in tte boerderij onder te brengen peu- trspeelzaal in een vergevorderd sta- Jüm. Wat betreft de permanente acco- ■odatie voorcreativiteitsontwikkeling, «bben wij eenzelfde verwachting. Zo is onze gemeente een stichting voor j®wtieve handvaardigheid in oprich- L®g, die zich tot doel wil stellen deze raodatie te gebruiken voor diverse iviteiten. Ons oordeel over een te creëren ont- mgscentrum (bistro) in combinatie vk60 s°ciaal~cultureel centrum in *horst" kan eveneens positief lui- iSf basis voor Plan stamt reeds 1973 en is met een plaatselijk ini- uefbegonnen yozien de verdere aanwas van onze oiking hebben wij alle reden om verwachtingen te koesteren over exploitatie van deze accommodaties, stimuleren van plaatselijk educatief ^P^teid door aktiviteiten van "jjiliere zijde, zal hierdoor beter ite kunnen krijgen. SYJiJd8 bestaat de stellige in- j dat bovengenoemde te realiseren tpmodaties een duidelijke funktie ®h gaan vervullen in het geheel van ^«elijk geachte en vanuit gemeen- pszrn voortspruitende welzij ns- viteiten. (Zoals u wellicht bekend is, is er op januari jl. een nieuwe wet op het -Jttre bibliotheekwerk aangenomen, -ai word* be* bibliotheekwerk ge- ®en fducatieve basisvoorzie- 1-7 c8 40 iedere gemeente van dan 5.000 inwoners gerealiseerd ik 8 ,wonlen- Daarvoor zal een lan- 4JW" voor een nationaal biblio- ^«leid uitgestippeld worden. de wet de minister gemeenten gaat op leggen initiatieven te nemen tot op richting van een openbare bibliotheek. Het gemeentebestuur zal een gegadigde dienen aan te wijzen, die zich met het bibliotheekwerk zal gaan bezighouden, waarbij de voorkeur uitgaat naar par- tikulier initiatief, dat zich reeds van een en ander gekweten heeft. In onze gemeente verkeren we in de gelukkige omstandigheid, dat de plaat selijke bibliotheekbesturen hebben be sloten samen te werken in een Federa tie van Gemeenschappelijke Biblio theekvoorzieningen Leusden (stichting in oprichting). In voornoemde wet wordt een gemeenschappelijke bibliotheek, voortkomend uit een dergelijke fede ratie van instellingen met een verschil lende grondslag als zodanig erkend. Binnen bedoeld federatief verband is tie in Leusden-centrum, zoals die in de nieuwe bibliotheekwet genoemd wor den, in studie genomen. Een compli catie terzake vormt hetgroeikarakter, waardoor een accommodatie bij verde re uitgroei van het inwonertal ook voor de toekomst aan de normen dient te kunnen voldoen. In velerlei opzichten zal aan een te rea liseren accommodatie in boerderij „Nieuw Langenbeek" daaraan tegemoet kunnen komen. Niet alleen is de lig ging in de toekomst bij de uitbreiding m de tweede fase centraal, ook de mogelijkheden tot uitbreiding blijken aanwezig, zonder dat een en ander afbreuk doet aan het specifieke karak ter van een uiterlijk te handhaven boerderij. Onzerzijds kunnen de plan nen slechts met grote instemming wor den ontvangen. Verbouwing van boerde rij „Nieuw Langenbeek" geeft op korte termijn uitzicht op realisering van een openbare bibliotheekvoorziening. In het overleg met de provinciale bibliotheekcentrale is reeds begonnen met de gedachtenwisseling over jaar lijkse exploitatielasten voor de open bare bibliotheek in Leusden-centrum. Al zal deze aangelegenheid in eerste instantie een zaak van het betrokken bestuur zijn, onzerzijds kan hieraan niet voorbijgegaan worden, gezien de gemeentelijke bijdragen die hiermee gemoeid zijn. In het programma van eisen, waarmee de architekt aan het werk is gegaan, heeft men gekozen voor een bibliotheek voorziening voor Leusden-centrum, die op de lange duur zal kunnen voldoen voor een inwonertal van 20.000 in woners en daarmee verband houdend een streefgetal aan boekenbezit van 30.000. Bij de huidige afmetingen van onderhavige boerderij zal vooralsnog niet aan die verreikende normen kun nen worden voldaan, hetgeen niet be zwaarlijk hoeft te zijn; het inwonertal van Leusden-centrum heeft voorlopig het initiatief genomen tot oprichting van een stichting, die de exploitatie van een openbare bibliotheekvoorziening Leus- den-centrum ter hand gaat nemen. In het oprichtingsbestuur hebben enige bestuursleden van de parochiebiblio theek zitting en is het streven gericht op het overnemen van de parochie- biliotheek door de te stichten openbare bibliotheek Leusden-centrum. Wij ach ten deze harmonieuze ontwikkeling een goede aangelegenheid. Het spreekt voor zich dat vorenstaan de samenhangt met het bestem mings- advies van de werkgroep, aangaande het realiseren van een bibliotheek voorziening in boerderij „Nieuw Lan genbeek", Hamersveldseweg 11 te Leusden-centrum. Dit advies is uitgebreid aan de orde geweest in gevoerd overleg met mede werkers van de Stichting Federatieve Provinciale Bibliotheek Centrale Utrecht, waarbij de plaatselijke biblio theken zijn aangesloten. In genoemd overleg zijn de rijksnormen ten aan zien van een te scheppen accom moda- door de Eerste Kamer der Staten- Generaal aangenomen wetsontwerp op de Openbare Bbliotheken, kan voor de daarna komende jaren worden uitge gaan van een lagere exploitaitesubsi- die. Ingevolge de nieuwe wet zullen uiteindelijk de personeelskosten voor 100% en de overige kosten voor 20% worden vergoed Wanneer dit zal zijn bereikt, zal het jaarlijks te verlenen exploitaitesubsidie kunnen worden ver laagd van f150.000,- tot f80.000.- VERBOUW BOERDERIJEN TEGENOVER NIEUWBOUW Mocht het vorenstaande tot de over tuiging hebben geleid, dat met het cre- eren van accommodaties, als door de werkgroep voorgesteld, duidelijk wordt ingespeeld op de in dit opzicht ter plaat se bestaande behoeften, dan is hiermee nog niets gezegd over de wijze, waarop dergelijke voorzieningen tot stand die nen te komen. De niet geringe vraag onder de plaatselijke bevolking naar accommodaties voor allerlei sociaal- culturele activiteiten, mag ons inziens niet zonder meer aanleiding zijn te be sluiten om enkele oude boerderijen als zodanig in te richten. Beoordeeld zal dienen te worden of dit in de gegeven situatie de meest wenselijke oplossing is, dan wel of andere mogelijkheden, zoals nieuwbouw, is te prefereren. Voorop gesteld dient te worden, en in dit verband verwijzen wij nogmaals de 20.000 niet bereikt, zodat een plan tot uitbreiding van deze accommodatie voor de toekomst tot de mogelijkheden behoort. Om u enig inzicht te verschaffen in de jaarlijkse exploitatiekosten, welke met een voor een inwonertal van 20.000 inwoners ingerichte bibliotheek gemoeid zijn, is door de provinciale bibliotheekcentrale een overigens niet definitieve begroting opgemaakt, uit gaande van de normen van rijkswege. Hieruit valt af te leiden dat voor het komende jaar een bedrag van f 15.000,- beschikbaar gesteld zal moe ten worden om de exploitatie van de bibliotheek sluitend te krijgen. In de berekening is uitgegaan van continu ering van deelname aan de provinciale bibliotheekcentrale, die de directie voert en aanvullende werkzaamheden verricht. Het exploiteren van een zelf standige bibliotheek zou op nog hogere kosten uitkomen. Voorts is bij de berekening uitge gaan van de thans nog bestaande nor men. In het kader van het inmiddels BOERDERIJ HAKHORST naar het dienaangaande gestelde in de discussienota le fase, dat de beslissing om waardevolle boerderijen te handha ven, indertijd is genomen op grond van cultuur-historische overwegingen. Het voor de toekomst veilig stellen van objekten, waarachter een historie schuil gaat en waarin iets terug te vinden is van het agrarisch karakter van het toen malige Hamersveld, achten wij zeer waardevol. Dit waardevolle laat zich evenwel moeilijk uitdrukken m exac te cijfers, doch bij de beoordeling mag 6a uZT /"H^suppeia woraen. Het Bedoeling dat bij invoering van De boerderij Nieuw Langenbeek, waaraan de bestemming tbeek" is gegeven. .openbare biblio- SCHUUR EN SCHAAPSKOOI Voor de toepassing van de rege ling zal, zo is ons medegedeeld, ervan worden uitgegaan, dat de betreffende voorzieningen geacht zullen worden be stemd te zijn voor een populatie van 10.00 inwoners. Dit betekent, dat in die situatie een rijkssubsidie kan worden verkregen van f550.000,- en een pro vinciaal subsidie van f100.000,- Het is wellicht in dit verband goed op te merken, dat de betreffende norm bedragen sedert 1970 niet meer zijn aangepast Dit houdt in, dat zij lang niet meer toereikend zijn om 85% van de investeringsbedragen te dekken, het geen oorpsronkelijk wel het uitgangs punt is geweest Naast de te verwachten subsidies van rijk en provincie, kan voor de onderhavige doeleinden nog worden be schikt over een indertijd gevormde bestemmingsreserve ten bedrage van f250.000,-. Van de maximaal te doene investering vanf 1 855.587,- zijnderhal ve voor de helft (f900.000,-) dekkings middelen aanwezig. Het te investeren bedrag ten behoeve van de verbouwing van de boerderij „Hakhorst" tot bistro, welk bedrag wij globaal hebben berekend op f240.000,-, kan worden gezien als een rendabele investering. Wij menen namelijk dat een bistro, niettegenstaande de sociale funktie die ermede wordt beoogd, zoda nig commercieel moet worden geëx ploiteerd, dat het geïnvesteerde kapitaal ruimschoots wordt terugontvangen. Het vorenstaande in aanmerking ne mende, resteert nog een investering van f660.000,-, welk bedrag groten deels betrekking heeft opdestichtings- kosten van de accommoodatie voor een openbare bibliotheek. Er zijn nog moge lijkheden om ook in laatstbedoelde kos ten subsidies te ontvangen. Onlangs zijn wij ervan in kennis gesteld, dat momenteel wordt overwogen om in de stichtingskosten van een openbare bi bliotheek een bijdrage a fonds perdue te verstrekken uit een provinciaal fonds. Op welk bedrag in dit verband mag worden gerekend, is ons niet bekend. Behalve de reeds genoemde subsidie mogelijkheden, zijn onzerzijds ook nog pogingen in het werk gesteld om ten be hoeve van de verbouwing van de onder havige boerderijen subsidies te ontvan gen in het kader van de bestrijding van de werkloosheid zullen slagen zal moeten worden afgewacht, doch het is in dit verband wel van belang dat zo spoedig mogelijk met de uitvoering van de werkzaamheden kan worden begon nen. ïfEKEER EN EXPLOITATIE In het kader van de rijkssubsidie regeling samenlevingsopbouw wordt ten aanzien van het beheer van de eer der beschreven sociaal-culturele cec tra als eis gestelddat daartoe een demo cratisch tot stand gekomen rechtsper soon m het leven wordt geroepen. Deze rechtsinstantie dient voor een langdu rige periode (minimaal 25 jaar) de be schikking te krijgen over de accom modaties, welke met bovenomschrever investeringssubsidie wordt gereali seerd Door de werkgroep bestemming oude boerderijen is een vorm in studie, waarbij het gemeentebestuur en (le gebruikers grote invloed hebben op de samenstelling van een stichtings bestuur. Daarnaast dienen er per accom modatie beheerscommissie ingesteld te worden, die met konkrete bestuurs aangelegenheden ter ^ake belast wor den. Bij deze vorm van beheer, zoails die door een dergelijke stichting ten aanzien van de sociaal-culturele accom modaties inhoud krijgt, dient u zichtèr vergelijking dp beheersvorm voor te stellen van de zwembadstichting en/bf van de stichting voor lichamelijke op voeding en sport ten aanzien van 8e sport-accom modaties In hoeverre het wenselijk is, dat de bibliotheek onder het beheer van deie te stichten beheersvorm onderge- bracht wordt, valt nog nader te bezien. BOERDERIJ GROOT KRAKHORST dit gegeven zeker niet buiten beschou wing worden gelaten. Wij menen dat het cultuur-historisch element nog meer tot zijn recht komt wanneer de bevolking de gelegenheid wordt geboden om regelmatig in de oude gebouwen te vertoeven en zodoende iets kan proeven van de sfeer uit vervlo gen tijden. Het onderbrengen van acti viteiten in de sociaal-culturele sector biedt naar onze mening deze gelegen heid bij uitstek. Behalve overwegingen van cultuur historische aard, zullen in dit kader ook financieel-economische overwegin gen een belangrijke, zo niet primaire, invloed dienen te hebben. Wij hebben getracht een globale vergelijking te ma ken van de boerderijen. Hierbij zijn wij, voor wat de nieuwbouw betreft, uitge gaan van eenzelfde aantal m3, dat wordt verkregen in de gedachte accommoda ties m de boerderijen, evenwel met dien verstande, dat een correctie heeft plaats gevonden voor het aantal niet funktionele m3 in de boerderijen. De niet te benutten inhoud, die nu eenmaal in de boerderijen aanwezig is. doch die bij nieuwbouw niet zou worden gereali seerd. is derhalve buiten beschouwing Wij hebben ons afgevraagd, of de ver bouwde boerderijen eventueel in eigen dom zouden moeten worden overgedra gen aan de rechtspersoonlijkheid be zittende instelling, die in de toekomst met het beheer hiervan zal worden be last, dan wel of deze bij de gemeente in eigendom zouden moeten blijven. On ze voorkeur gaat uit naar het in ge meenteeigendom houden van dezè ob jekten. Juist omdat het hier gaat om waardevolle gebouwen, achten wij het zeer belangrijk dat van gemeentewege direct invloed kan worden uitgeoefend op het onderhoud hiervan. Wel zal in het kader van de rijkssubsidieregeling samenlevingsopbouw er rekening mede gehouden dienen te worden, dat met de beheersinstantie een langdurig huur contract van minimaal 25 jaar aange gaan zal dienen te worden. Voor de kosten van inrichting van de verbouwde boerderijen, zoals aankoop meubilair en overige inventaris, zijn in de door de architekten overgelegde begrotingen geen ramingen opgenomen. Met betrekking tot de boerderijen „Groot Krakhorst" en „Hakhorst" zul len wij trachten om de ramingen voor de verbouwing zodanig te verminderen, dat het mogelijk wordt om binnen het totale begrotingsbedrag ook de inrich tingskosten te laten vallen. Voor de boerderij „Nieuw Langenbeek" is dit met te realiseren, aangezien een open bare bibliotheek een specifieke inrich ting vereist, waarvoor normaliter als norm geldt een bedrag van f 100.- per mz. Voor 700m2 dient derhalve rekening te worden gehouden met een uitgaaf van f70 000,-. In de stichtingskosten van sociaal- culturele centra kan een rijks- en provinciaal subsidie worden verkre gen op grond van de rijkssubsidiere geling samenlevingsopbouw. Het sub sidie van het rijk bedraagt 75% van een maximaal investeringsbedrag, geba seerd op inwonertal, terwijl de provin cie 10% bijdraagt tot maximaal f 100.000,--. Blijkens verkregen inlichtingen kan de betreffende subsidieregeling worden toegepast voor de verbouwing van de boerderij „Groot Krakhorst", terwijl dit eveneens het geval is ten aanzien van de verbouwing van de schuur bij de boerderij „Hakhorst" tot sociaal- cultureel centrum. De overige activi teiten (bistro en openbare bibliotheek) vallen niet onder de werkingssfeer van bedoelde subsidieregeling. gelaten. Verder is uitgegaan van een kostprijs van f230,- per nr voor nieuw bouw De gegeven vergelijkingen tonen aan, dat de voor elk der boerderijen ge adviseerde bestemming kan worden gerealiseerd binnen een beduidend lager dan de nieuwbouwprijs liggend kostenbe- drag. Hiertegenover staat, dat de jaar lijkse onderhoudskosten van een oud gebouw in het algemeen hoger zullen zijn dan die van een nieuwbouwprojekt. Ten aanzien van de onderhavige boer derijen hebben wij de verwachting, dat dit verschil niet groot zal zijn. De be grotingen voor de verbouwingskosten zijn zodanig opgezet, dat hierin zijn verwerkt bedragen voor vernieuwing of reparatie van al die onderdelen, die tengevolge van de ouderdom van de ge bouwen niet deugdelijk meer zijn. Ver der is er in de verschillende begrotin gen vanuit gegaan, dat alle houtwerk opnieuw zal worden geschilderd, ter wijl het gehele afwerkingsniveau voorts zodanig zal zijn, dat voor de eerst volgende jaren slechts geringe bedra gen voor onderhoud nodig zal zijn. Bij het maken van een vergelijking tussen verbouw van boerderijen tegen over nieuwbouw, speelt naar onze me ning ook het üjdsaspekt nog een rol. Het onderbengen van sociaal-culturele accommodaties in oude boerderijen kan op korte termijn worden gerealiseerd, hetgeen met het oog op de grote behoef te hieraan ons inziens noodzakelijk is. Indien aan nieuwbouw zou worden gedacht, is dit niet te realiseren bin nen bet grondgebied van de eerste fase, zodat dergelijke plannen eerst ten uit voer zijn te brengen bij de ontwikkeling van de bestemmingsplannen in de tweede fase. Resumerend, zijn wij tot de conclu sie gekomen, dat de gemaakte verge lijkingen met inachtneming van de gege ven omstandigheden ons voldoende ver trouwen kunnen geven om u voor te stellen, in het kader van het in vroe gere jaren kenbaar gemaakte beleids voornemen ter zake. te besluiten uit voering te geven aan de uitgebrachte adviezen van de werkgroep bestem ming oude boerderijen.

Leusder Krant | 1975 | | pagina 11