LT.V. De Eemelaar, ruim twee jaar een haanloze tennisclub iebdag 27 FEBRUARI 1975 LEUSDER KRANT ^-burgemeester Van Zandbrink test de hem als herinnering aangeboden voud zullen wij het hier maar niet heb ben over de telling. Die komt bij het spe len vanzelf op de proppen. TENNIS IN ACHTERVELD Je schrijft het zo gemakkelijk neer: tennis in Achterveld. Toch is er nog heel wat water door de Barneveldse Beek en de Eem gestroomd, voordat er tennis in Achterveld mogelijk was. De plannen voor de oprichting van een tennisclub ontstonden rond de jaarwisseling van 1970-1971. Diverse nieuwe Achtervel- ders.die in hun vorige woon- of verblijf plaats tennis hadden gespeeld, misten hier hun sport wel. Op een goede avond kwamen zij, onder aanvoering van de ex-Bennebroeker J. Ochse, bijeen in ho tel „de Roskam" en besloten er wat aan te gaan doen. Wij hebben onlangs een uitvoerig ge sprek gehad met de Heer Ochse en kwa men zo aan de weet. wat er zo allemaal gebeurd is. voordat ruim twee jaar later het bijzonder mooie tennispark in Ach terveld kon worden geopend. De voorbe reidende werkzaamheden begonnen in feite met een brief, waarin aan B. en W. van de gemeente Leusden gevraagd werd om de aanleg van tennisbanen in de oostelijke dorpskern van de gemeen te. Er werd ook contact opgenomen met notaris Overbeek uit Lunteren (ex-voor- zitter van de tennisclub aldaar) in ver band met het opstellen van de toekom stige statuten en het huishoudelijk re glement van de vereniging en om ver trouwd te raken met de gang van zaken bij de onderhandelingen met de over heid. Na een oproep in de Leusder Krant en een persoonlijke uitnodiging aan die genen van wie men wist. dat er belang stelling bestond voor de plannen, werd een contactavond belegd. Deze resul teerde in de oprichtingsvergadering van de tennisclub Achterveld in „de Ros kam" op 9 maart 1971. Uit de 32 leden werd het navolgende bestuur gekozen: J. Ochse (voorzitter), A. Wessels (secreta ris), P. van Uhm (penningmeester) en de heren H.C. de Bruin en W. Ruiter als commissarissen. De tennisclub bestond dus met een compleet bestuur, doch nog zonder banen en derhalve ook zonder speel mogelijkheden. JHet^was nog niet veel. maar men kon nu-aan de slag. Op 9 november 1971, het ledental was inmiddels op 60 gekomen, eindigden onderhandelingen met B. en W. van Lcusden in een definitief plan voor de realisering van twee banen. De tennis vereniging zocht inmiddels contact met de Koninklijke Nederlandse Lawn Tennis Bond (KNLTB) en werd lid van de Sportstichting Leusden, waardoor een betere onderhandelingspositie werd bereikt. De 2e algemene ledenvergadering vond plaats op 25 januari 1972. De naam van de vereniging werd veranderd in L.T.V. de Eemelaar.. Vroeger stond dicht bij de plaats, waar het tennispark zou komen een kasteel met deze naam. OPPERMAN EN GRONDWERKER Op 27 maart werd het voorstel tot de realisering van de tennisbanen door de gemeenteraad aangenomen en hiermede begon ook daadwerkelijk de zelfwerk zaamheid van de leden. Er wordt wel eens beweerd, dat tennis een sport is voor de betere helft van de natie, maar wie gezien heeft, wat destijds aan de Klettersteeg is verricht, moet wel voor goed genezen zijn van die verkeerde ge dachte. Iedereen was gelijk en doodge woon bouwvakker. Of eigenlijk nog niet eens. Opperman en grondwerker was uitstekend benut met timmer-, schilder en ander werk in het clubhuis. OPENING 14 APRIL 1973 De grote dag van de officiële opening was aangebroken. Op 14 april om 14.00 uur overhandigde Hetty van den Heuvel, gUSDEN CENTRUM. Algemeen beweerd, dat tennis een zeer ge- jt wijze van ontspanning is. Zeer huisvrouwen spelen 's morgens en iddags een uur of wat tennis als een lome onderbreking in de dagelijkse Bfan de huishouding. De mannen kd *s avonds (diverse tennisparken thlkken reeds over een lichtlnstalla- 0f op zaterdag en zondag op de baan I daar even los te komen van de be- imeringen van hun werk. Ito van de aantrekkelijkste facetten de tennissport is, dat het spel ge- tJd wordt door jongens en meisjes en rdames en heren, afzonderlijk of ge- igd. Tennis kan op zeer jeugdige en Ktr hoge leeftijd beoefend worden, i bekend voorbeeld van het laatste is log Gustav van Zweden, die op 84- f leeftijd nog regelmatig op de baan bd. Tennis is ook niet meer, wat het I k geweest, een spel alleen voor de er ten. Dat blijkt ook wel uit de ge- fige groei van het aantal beoefena- un deze sport. de eemelaarï Het gemoderniseerde handelsmerk van de Eemelaar. ij de oorspronkelijke sport, waarvan is zou afgeleid zijn. werd met de lof de vuist een bal zo lang mogelijk ■ti twee spelers heen en weer gesla- Ditspel werd door de Romeinen, zo het verhaal, vanuit Griekenland heel Europa verbreid. Gemoderni- veroverde het daarna de gehele rbakermat van het jnoderne tennis Engeland. Hand of vuist werden ingen door een racket en tussen de en plaatste men een net. Er werd Zakelijk op gras gespeeld. Van- de naam Lawntennis (grasveldten- Later kwamen er banen van beton gravel (gestampte of gemalen steen) en zelfs van kunststof, maar naam bleef lawntennis. 1877 werd voor het eerst het be lde Wimbledontoernooi gehouden. In Ierland was in 1885 reeds sprake van Bis De Nederlandse Lawn Tennis Iwerd opgericht in 1899. Wat is ei- BÜjk tennis? Oorspronkelijk een zo en buitensport. Door de komst van vele sporthallen wordt het tegen- rdig het gehele jaar beoefend. In de oer buiten en gedurende de winter- linden als indoorsport. De lengte van een tennisbaan is 23,77 en de breedte bij enkelspel 8,23 r. Bij dubbelspel 10,97 meter. Een an ongeveer een meter hoogte ver- l het speelveld in tweeën en met een wordt een bal over het net heen er geslagen. Nu niet meer om de olang mogelijk in het spel te hou- Integendeel! Ter wille van de een- de heer B. de Gans. Wij hebben U ter loops al wat verteld over de nevenactivi teiten van de vereniging. U weet nog wel, de bingo-avond op 14 november 1972. Ook druk bezocht was de eerste barbe cue op het tennispark (16 juni 1973) en wat dacht U van het Kerstbal op 26 de cember van dat jaar? Wij doen nog een kleine greep uit de vele gelegenheden met de fonducparty, ter afsluiting van een onderling toernooi op 15 september 1974. met wijn onder een eigen club- merk. En het grandioos geslaagde Nieuwjaarsbal op 3 januari van dit jaar. Ook dit werd versierd met wijn en wat pittigere spiritualiën onder het eigen merk „Santé 1975", speciaal gebotteld voor de LTV de Eemelaar volgens het etiket. Hoe leuk dit soort dingen ook zijn be dacht. toch blijft er een nadeel aan ver bonden. Want velen willen een fles in deze speciale uitvoering bewaren en dat schijnt dan te moeten in een onaange broken staat. Waarom is niet duideliik. doch cr staan nog wat volle flessen in Achterveldse kelders. Maar dèt moet gezegd worden: de feestcommissie had alle eer van haar werk en ze mogen het méér doen. De Eemelaar doet ook aan tennissen, hoewel je dat bijna uit het oog zou ver liezen bij aJ die auécrc-zaken-Per J ja- een betere benaming. Een eerzaam be roep. dat wel. maar bijzonder zwaar als het je eigen bezigheid niet is. Met opoffering vaak van hun vacantie werd onder de bezielende leiding van de heren W. Groenewegen en J. Bosma ge zwoegd en geploeterd. In zo'n 1300 manuren werden 20 tot 25 ton tegels versjouwd. De kruiwagens waren niet al tijd helemaal vol, maar U weet wat voor „krengen van dingen" tegels kunnen zijn. Honderden meters sleuven voor waterleiding en riolering en voor de electriciteitskabels werden gegraven. Een pilsje mag dan wel eens helpen, maar je voelt het toch wel in je rug. Ook het clubhuis werd klaargemaakt voor de plaatsing. Dit was een voor een geschikte prijs op de kop getikte directiekeet van de Rijkswaterstaat, die een goede opknap beurt nodig had. Dat was kennelijk te veel werk voor de waterstaatsmensen, maar niet voor de Eemelaarleden. En nu staat die keet in Achterveld en wel als een machtig clubhuis met een gezellige bar, met kleedgelegenheden, douches, enz. De zelfwerkzaamheid was een hele klus, maar wel de moeite waard, want naar schatting werd daarmee zeker 20.000,bespaard. Als streefdatum voor de in gebruikne ming van het tennispark werd 1 juli 1972 genoemd, doch het werd toch nog 2 september, voor de eerste bal geslagen kon worden. Jammer voor bestuurslid De Bruin, die juist vóór die datum in verband met een verhuizing zijn lid maatschap moest beëindigen. W. Groe- neveld kwam hiermee in het bestuur. Op 14 november manifesteerde de tennisclub voor de eerste maal. dat men ook uitstekend met andere verenigings activiteiten uit de voeten kan. Het werd een bingo-avond van klasse. Het was toen trouwens een drukke tijd voor de leden. Na de ledenvergadering (31 okto ber) en bovenbedoeld bingogebeuren kwam op 30 november de KNLTB met een voorlichtingsavond (op tennisgebied natuurlijk) naar Achterveld en vanaf 7 december was er vier zondagen lang ge legenheid tot indoortraining in de gym nastiekzaal. Het voorjaar van 1973 werd Marijke Hulshof met haar aandeel in de besparing van f20.000,- Halve finalisten van het jeugdtournooi 1974 met scheidsrechter Jan Jehee (één van de vrije kwasten). het jongste lid van de Eemelaar, aan wethouder W.A. van Zandbrink de schaar, waarmede hij het bekende lint doorknipte en namens het gemeentebe stuur van Leusden het tennispark open de. De wethouder werd nogmaals een schaar rijker, want hij mocht het knip- ding als aandenken behouden. Tennisvoorzittcr Ochse sprak een merk waardig dankwoord uit. Hij gebruikte toepasselijk allerlei gemoedstoestanden, die hij en de overige Ecmelaars hadden meegemaakt en beleefd, zoals verbazing, bewondering en waardering, geluk, opti misme en koelbloedigheid, hij was rechtlijnig, voorzichtig, tevreden, dank baar en trots en had eerbied, hoop en geloof voor en in iedereen, die aan het grote werk had meegedaan. Acht leden van de Leusdense zustervereniging Lockhorst speelden een paar demon stratiewedstrijden en burgemeester A.H. van der Post werd uit erkentelijk heid erelid van de vereniging gemaakt. Je kon toch niet weten. Misschien zou men elkaar nog wel eens nodig kunnen heb ben? Ook al vanwege een verhuizing trad de heer W. Ruiter op 4 juni uit het be stuur. Zijn plaats werd ingenomen door nuari 1974 is de vereniging lid geworden van de bond, de KNLTB. Hierdoor kon worden deelgenomen aan de bondscom- petities. In het gesloten seizoen werd druk aan indoortraining gedaan in de Barneveldse Veluwehal, waardoor inen redelijk goed met een dames- en een he- rentcam in de competitie voor de dag kwam. TIJDELIJK EEN LEDENSTOP Bij de openstelling van het tennis- complex had de Eemelaar zo'n honderd leden. Op zichzelf al een vreemde zaak, want tot dan toe bestond eigenlijk nog ma3r amper de mogelijkheid om te ten nissen. Toen dat wel kon steeg het le dental hard en op een gegeven moment werd het nodig om een ledenstop in te stellen. Dit veroorzaakte weer andere moeilijkheden. Op twee banen, hoe mooi ze ook zijn. kunnen nimmer meer dan acht leden tegelijk aan bod komen. Dc ledenstop was niet alleen verve lend voor de desbetreffende candidaat- leden. maar ook voor het bestuur. Im mers. in punt 1 van artikel 2 uit de sta tuten van de Eemelaar wordt nadrukke lijk gezegd, dat het doel van de vereni ging r: de bevordering van dc tennis sport in de ruimste zin van het woord. En aangezien de Eemelaar niet bedoeld was als een vrijetijdsbesteding voor een deel van de Achtervelders, maar voor ie dere inwoner, die daaraan behoefte heeft, werd korte tijd later de ledenstop weer opgeheven. De clubbestuurders zochten de oplos sing van de nu wel zeer dreigend wor dende overbevolking op en rond de ba nen op een andere, letterlijk en figuur lijk veel gezondere basis. En wel in de uitbreiding van het tennispark tot een complex van vier banen. De firma Ochse c Co had reeds bij de opening van het tennispark in 1973 met deze gedachte gelonkt naar de aanwezige gemeente raadsleden. Wij kunnen rustig aanne men. dat dc aanvraag voor de uitbrei ding van het complex met twee banen bij B. en W niet geheel onverwacht kwam. Een oude wens van het Eemelaarbe- stuur. de verlichting van de banen, kan dan misschien tegelijkertijd worden ge realiseerd, want tegenover betrekkelijk geringe kosten stroom is op het com plex voorhanden, zodat het in feite al leen maar gaat om een aantal palen en lichtarmaturen staat een enorme uit breiding van de bespeelbaarheid van dc - banen. Het lijkt ons toe. dat de capaci teit van één verlichte baan tenminste •overeen komt met die van anderhalf on verlicht speelveld. De nodig geachte uitbreiding met twee van een lichtinstallatie voorziene banen betekent in feite een aanwinst van drie (onverlichte) banen en daar zullen de Ecmelaren het voorlopig best mee kunnen doen. Als hieraan tijdig wordt begonnen, kan nog in de loop van dit seizoen van de uitbreiding worden ge profiteerd. En dat zou al heel mooi zijn. DE EEMELAAR NU Het huidige bestuur van de Eemelaar bestaat uit de heren J. Ochse (voorzitter), A. Wessels (secretaris) en P. van Uhm (penningmeester). Ten dienste van dit drietal staat een algemene secretaresse in de persoon van mevr. (of mcj.?dat was zo niet te zien!) A. Galis. De heren W. Groenewegen en B. de Gans hebben als commissaris zitting in het bestuur. Hier naast fungeert een technische en een fi- I nanciële commissie en een viertal sub- commissies (spel-toernooien-competi- j tie-jeugd activiteiten-festiviteiten- cantine gebouwen-onderhoud en ten slotte propaganda-publiciteit-clubblad). Deze laatste werkgroep verzorgt o.m. het verenigingsblad, dat in januari van dit jaar voor de eerste maal verscheen. Een greep uit het verenigingspro- Wethouder Van Zandbrink en voorzitter Ochse feliciteren elkaar na de opening van het tennispark in 1973. gramma laat zien, dat op 13 april het I openingstoernooi plaatsvindt. Een han- 1 dicaptournooi volgt op 4 mei en de club- kampioenschappen worden gehouden van 15 tot 22 juni. Het eindtoernooi j staat tegen 15 september op de kalen der. De Eemelaar bruist van activiteiten en niet alleen voor dc min of meer ge vorderden. Vooral voor dc jeugd wil men veel gaan doen. Achterveldere met be- langstelling voor tennis, U weet dat er x':., momenteel geen ledenstop meer is. Wilt U wat meer le weten komen over de mo- gelijkheden bij de Eemelaar? Dat kan. Ga eens een babbeltje maken met een van de bestuursleden. U kent het spreekwoord: Hoe meer zielen, hoe meer vreugd. Hier geldt dan bovendien: Hoe m meer leden, hoe eerder de gewenste uit- breiding er komt. P.C. P

Leusder Krant | 1975 | | pagina 13