De heer W. Bos, chr. basisschool „Loysden" „Een goed contact tussen kleuter en basisschool is erg belangrijk" „Het christelijk onderwijs is er eigenlijk altijd geweest" en doordenken worden ingevoerd" kan na goed overleg „De vernieuwing vraagt veel over leg en vergt veel meer tijd. Kon men vroeger zeggen: „Ga bij het onderwijs, dan heb je erg veel vrij, en lange vakanties", nü wordt er enorm veel vergaderd. (De lange vakanties zijn ge bleven). Toen ik bij het onderwijs kwam, sprak je niet in teamverband. Team besprekingen zijn nu een vereiste ge worden. WENS OM MEER EFFICIENT TE VERGADEREN Ik zou echter wel willen pleiten voor ekonomisch en efficiënt vergaderen. Je kunt ook niet iedereen zijn zin geven, hoé van goede wille iedereen ook is Toen ik als hoofdonderwijzer op school kwam, hadden we enkele verga deringen per jaar. We hebben nu naast de teamvergaderingen het hoofdenbe- raad. Het hoofdenberaad is het over legorgaan van de hoofden van de scho len. In Leusden zijn we begonnen met twee openbare, twee Rooms-Katholieke en twee Protestants Christelijke scho len. Het overleg betrof vooral de ver houding met de gemeente,-de vakantie regeling, de sportdagen, de Rijksinspek- tie en de Onderwijs Advies Dienst. Ook hielden we onderling overleg Dit was indertijd vrij uniek. We hebben het nu nog wel, maar eigenlijk wordt de klub te groot: er zijn 14 school hoofden Wat de Protestants Christelijke scho len betreft hebben we het kleine hoof denberaad, namelijk het overleg van de schoolhoofden met de kleuterleidsters. Ook vindt er overleg plaats over de begeleiding van de leerling in onze teambespreking. We gaan na hoe het komt, dat een bepaalde leerling met méé komt. We spreken er met elkaar over. We spreken er met de ouders over. Of met de Onderwijs Advies Dienst. Eventueel vragen we om een test. De begeleiding van het kind wordt steeds beter". DE ONDERWIJS ADVIES DIENST „Wat hebt u voor kontakten met de OAD, de Onderwijs Advies Dienst?" „Met de Onderwijs Advies Dienst hebben we onder andere de volgende kontakten- 1. met de remedial teacher: betref fende leerlingen, die een paar keer per week individueel worden gehol pen. 2. er zijn een aantal deskundigen, die op didaktisch gebied voorlichting ge ven. We zijn er pas met ons gehele team geweest, 3. de OAD geeft verschillende kur- sussen. Dat is een heel diensten pakket. Onderwijzers, die wat meer aan zang of bijvoorbeeld handen arbeid willen doen, kunnen er te recht. Wij hebben er zojuist de kur- sus „Dokurnentatiecentrum" ge volgd, 4. we hebben om een logopediste ge vraagd. Financieel is die kwestie al rond. Maar helaas is een logo pediste erg moeilijk te krijgen, 5. met de OAD wordt overleg ge pleegd omtrent de kinderen, die uitvallen, en die op een ander schooltype dienen te worden ge plaatst. LEUSDER KRANT „Elke vernieuwing pas DE BETEKENIS VAN CHRISTELIJK ONDERWIJS lijn een Christelijke school, sticht op verzoek van de ouders, io stand gehouden door de ouders rnet 'frondslag en uitgangspunt de Bijbel. Leusden zijn er nu in to- 4 Protestants Christelijke basis- Wen met 4 bijbehorende kleuterscho- PERSONALIA II zelf ben in 1964 hier hoofd van school geworden, als opvolger van sheer Meinema, dienaarValkenheide gegaan. Daarvoor was ik ruim vier ir hoofd in Rijswijk (Noord-Brabant), ben dus ongeveer vijftien jaar hoofd- üerwijzer. ben 44 jaar, gehuwd en heb drie sieren. Mijn dochter van zeventien in opleiding voor kleuterleidster, ize oudtse zoon is op de MAVO, jongste zoon zit hier in de vijfde Sas" ..Wilt u een uitleg geven van wat u Her Christelijk onderwijs verstaat De 1leden van onze vereniging kiezen j bestuur. De ouders behoeven geen 'iezijn van de vereniging. Deouder- totnissie kan gekozen worden door al vers. De ouders behoeven hiervoor ud te zijn van onze vereni- J- De ouders, die in de oudercom- e w°rden gekozen, moeten wèl vereniging zijn. rV Christelijk onderwijs is er eigen- ®®J» dat de Christelijke opvoe- ew r te weiflig aan bod kwam op hm u Toen ontstond de school- rW: Het Protestants Christelijk on- ^js werd opgericht, lij Protestants Christelijk onder- lL s 8es-t°el op de Bijbel. We pro- de kinderen in aanraking te r*J- Het is niet een school, en dan de Bijbel erbij. Het Christelijk Wijs betreft de hele sfeer, waar- lbet gesprek na de Bijbelles belang - I* is om het praktische, leven te be- eren. Dat geeft mooie en moeilijke Ien Het is lang niet altijd zoals moet zijn. BmHL?10* ^ezin bebben WÜ de ^ak 0/".ltindereQ in christelijke zin op ™jjwn. Het gezin blijft uiterst be- ~J*ri]k; wij hebben de kinderen maar gedeelte van de dag op school". fv'rj1 |s van M wezenlijke van het ike on«-^rwijs, dat u in deles- •en naar voren brengt"?. fcrÊ5ii?n ouders> die weinig of niet Jjeujk meelevend zijn, maar die fiDvJrff1 *in(leren toch een christelijke ki g vragen. De school heeft daar- e mooie taak om de kinderen toch de praktijk reeds aan bij de gehoorde theorieën?" „De integratie van kleuter- en basis onderwijs is al begonnen, ruim vier jaar geleden, met despeelleerklas Destijds werd de overgang van volop spelen naar volop leren al cru gevonden. Een goed kontakt tussen kleuter- en basisschool is erg belangrijk. We zijn er al lang mee bezig. Het laatste half jaar, dat de kinderen op de kleuter school zijn komen ze hier eens kijken. Ook gaat de onderwijzeres van de ba sisschool es op bezoek bij de kleu terschool. Je moet deze integratie niet gaan overtrekken een goed kontakt tussen de klassen 4 en 5 is net zo bealngrijk als het kontakt tussen de kleuter- en de basisschool. ouders geweest, zij delegeerden het aan het onderwijzend personeel. Toen zijnr in de loop van de tijd wel eens situaties ontstaan, waarbij de ouders vonden, dat het onderwijs aan de onder wijzers moest worden overgelaten, of waarbij de leerkrachten de ouders lie ver buiten de deur hielden. In december 1973 heb ik zo'n aanvraag gedaan en ik heb er nu net goedkeu ring opgekregen! Dat duurt te lang. De onderwijzers hebben iets nodig, en zitten er om te springen. Ruim een jaar later komt pas de toestemming. Een anderpunt. De overgang van de ba sisschool naar het voortgezet onderwijs VERDERE INTEGRATIE „Zijn er nog meer onderwijs-zaken, waarbij u een integratie kunt toepas sen?" „Ja, er is sprake van integratie van de handenarbeid. Met ingang van 1 januari 1975 is het predikaat „nuttige" van het vak handwerken afgevallen. Je kunt nu handwerken en handenarbeid kombineren) waarmee je verschillende deelkursussen kunt geven. Met ingang van de aanstaande kursus willen we handvaardigheid gaan geven: ook het tekenen zou hierbij betrokken kunnen worden. De leerkrachten van de klas sen 1 en 2 hebben méér vrij, en die zouden we bij de handvaardigheid kun nen inzetten voor de klassen 3,4, 5 en 6. Vooral bij een vak als handvaardig heid heb je veel mankracht nodig. Een nieuwe reken- en taalmethode is in studie. De methode moet in alle klassen aansluiting geven. Bij rekenen zou je desnoods nog twee methoden kunnen volgen: één voor de lagere en één voor de hogere klassen, mits bei de methoden bij elkaar zouden aanslui ten". Ouderparticipatie van dit moment? Ouders hebben hun bemoeienis met het huiswerk van de kinderen. Ook dit is ouderparticipatie. Er zijn heel veel ouders, die trouw het werk van verkeersbrigadier ver richten. Ons rooster is tot aan septem ber weer vol. Ouders, collega's en de oudercom missie geven gezamenlijk de school krant uit. Zij vormen met z'n allen de redaktie van de krant. Toen we echter een beroep op de ouders deden om de redaktie te versterken, meldde zich maar één moeder. Er zijn ook ouders die meehelpen boeken te kaften, poppenkasten te ma ken en dergelijke. Per klasse houden we een informatie avond, en dan spreken we met de ouders dóór wat er in het komende jaar zal worden gedaan. Dat ouders kunnen deelnemen aan het lesgeven is nog in bespreking. Naast de scholen waar dit goed gaat, zijn er ook veel mislukkingen. De ouderparticipatie in de les kost veel voorbereiding en kost is nog niet ideaal Een voordeel van de Mammoetwet, is dat er meer keuze mogelijkheden zijn. Maar de overgang verloopt nog steeds niet als vanzelf sprekend. Om alle kinderen op de juiste plaats te krijgen is erg moeilijk. Er wordt veel zorg aan besteed. Men toetst, men be kijkt, maar waterdicht is het systeem nog niet Of de middenschool de op lossing is? We moeten eerst maar eens zien wat er uit de bus van de proef scholen komt. Graag zou ik dat interview willen besluiten met het op de hoed steken van een pluim bij mijn collega's hier op school. Er is veel inzet, veel ijver bij de collega's. Men wil extra tijd investeren ten.nutte van de school. Er is een goed teamverband onder de collega's. Men is bereid om méér te geven dan alleen maar de uurtjes, die men op school draait. .Men is bereid om kursussen te volgen, en dat heeft niets te maken met salaris of promotiekansen". Anco Mali. - Vandaag starten wij voor hoofden van scholen in Leus- Het onderwijs staat momenteel zó in de belangstelling, dat het g tijd lijkt de visies van de hoofdonderwijzers onder uw te brengen, eerste zijn wij gaan praten met W Bos, hoofd van de Chris- basisschool „Loysden" aan de Beatrixlaan te Leusden-zuid. Bos, wilt u zo vriendelijk iets te vertellen over van de school, en delen wanneer u zelf hier bent kompleet met enige Basisschoot „Loysden". is de vereniging opgericht schiedenis Basisschool „Loysden" jericht, waar deze school van uit it: de „Vereniging tot stichting en in- isdhouding van scholen met de Bij- Ite Leusden". In 1951 is de school start in het gebouw aan de Ooie- irshorsterweg, waar nu de zeilma- rij van de familie 't Hart is geves- i Déze school is gebouwd in 1956, en stood aanvankelijk uit vier lokalen, is toen een viermansschool. In 1965 amen daar twee lokalen plus een sdenarbeidlokaal bij. Dat was een enne verbetering. met het Evangelie in aanraking te brengen. We kunnen de kinderen geen geloof geven, maar hen er wel heen leiden. We geloven in de werking van Gods Geest. U vraagt naar het wezenlijke van het christelijk onderwijs. Hoe brang je het direkt karakter van het Christendom naar voren? De kinderen moeten we ten waar je als school, als onderwij zers achter staat. Natuurlijk maken wij geen schoolvoorbeelden van vroomheid We geven Bijbels onderwijs: Wij be handelen de Bijbel in twee rondes: één ronde in de klassen tot en met 3, één voor de klassen 4 tot en met 6, waarbij de belangrijkste stof aan de orde komt. Vooral röBd de heilsfeiten "van Kerstmis, Pasagen Piiïksteren. Na een Bijbelles hebben we een schrif telijke benadering. Daarna hebben we een klassegesprek. De kinderen kunnen rea geren op het verhaal, en zeggen hoe ze dit in de praktijk zouden interpre teren. De outillage van de school zélf. Toen ik tien jaar geleden hier kwam, was het de modernste school van Leusden. Nu is het de oudste school. Als ik deze school vergelijk met die in Alandsbeek is het verschil wel groot. Wij zouden graag over wat meer nevenruimten be schikken. We hebben maar één lokaal voor handenarbeid, filmlessen, toneel, remedial teaching enzovoorts. Wij heb ben werelddokumentatie op het oog, maar zouden daar wel een aparte ruim te voor moeten hebben". DE ONDERWIJSVERNIEUWING „Bent u blij met de onderwijsver nieuwing?" „Na de oorlog probeerden we in Ne derland het onderwijs te vernieuwen, maar de pogingen waren te verbrok keld. Nu zijn er allerlei onderzoekin gen, en men probeert begeleiding te ge ven. De research is erg belangrijk. Het versnelde proces, waarin deze ge schiedt brengt met zich mee, dat de me thode van onderwijs, het materiaal, de boekjes erg snel veranderen. Na vijf jaar is er vaak alweer een geheel nieuwe methode ontwikkeld. We moeten telkens weer bijsturen. De mentaliteit van de onderwijzer is daarbij zéér be- ONDERWIJS-OUTILLAGE „Bent u tevreden met de onderwijs- outillage in Leusden?" „We zijn erg blij met de nieuwe gymnastiekzaal. Het is er prettig wer ken. Het Leusdense zwembad is bepaald ideaal. We zijn erg blij met deze sport- akkommodatie. We hebben nog één wens: om ook de tweede klas les te laten geven. Die jongere kinderen hebben meer verzorging nodig. Daar is meer personeel voor nodig. Ik hoop echter, dat dit personeel in de toekomst zal kunnen worden aangetrokken. Er is sprake van een grote dienst verlening. Je moet zien wat je er op je eigen school van kunt gebruiken. Soms passen de adviezen niet helemaal op je eigen schoolmiddel" INTEGRATIE KLEUTER- EN BASISONDERWIJS „Hoe staat het met de integratie van het kleuter en basis-onderwijs Sluit OUDER-PARTICIPATIE „Hoe staat een school tegenover ou derparticipatie De moderne opvattin gen willen de ouders- en terecht - steeds meer bij het onderwijs betrek ken". „Aan de ouderparticipatie moet nog heel wat gedaan worden. Er moet heel veel gedaan worden Er moet een he leboel informatie komen Het bijzonder onderwijs is eigenlijk al altijd van de de onderwijzer gewoon meer tijd. De kontakten met de oudercommissie en het bestuur van onze school zijn goed. Het kontakt met de oudercom missie is wat steviger geworden Met het bestuur misschien wat losser. „Hebt u misschien een algemene klacht, die u in de krant wilt uiten? Vaak is er het een of ander, dat de onderwijzer dwars zit, en dat hij graag onder de aandacht van de ouders zou willen brengen". „Veel kinderen kijken te lang naar de televisie. Ook veel jonge kinderen. Ze gaan te laat naar bed, en zijn dan de volgende ochtend op school niet geconcentreerd Ook kijken de kinde ren vaak naar films, die niet geschikt voor hen zijn. Misdaadfilms zijn daar zo'n voorbeeld van. Ik zou de ouders willen vragen het televisiekijken te selecteren, én te zorgen, dat de kinderen op tijd naar_bed gaan". „Welke mensen leven er bij u ten opzichte van uw school „Er zou een procedure op gang moeten worden gebracht, waarbij het mogelijk zou kunnen zijn om de be dragen voorbijzondere aanvragen auto matisch in het jaarbedrag per leerling op te nemen. Wat ik bedoel is het volgende Wij krijgen van de gemeente een bepaald bedrag per kind. Daarnaast kan de school krachtens artikel 72 van de la ger onderwijswet bijzonder geld aanvra gen voor bizondere uitgaven. Ik noem bijvoorbeeld een stencilmachine. Ditis echter een procedure, die erg lang duurt. Gedeputeerde Staten moeten deze bedragen goedkeuren: ze vormen een wijziging van de gemeentebegroting. Belangrijk is, dat de onderwijzeres van de le klas van de basisschool en de leidster van de hoogste klas van de kleuterschool kontakt met elkaar hebben. Methodisch en didaktisch moe ten ze veel van elkaar af weten, maar dat moet nog verder uitgroeien. Op den duur moeten we toe groeien naar één schooltype voor leerlingen van 4 tot 12 jaar Hierop moeten we ons nu voorbereiden. De oudercommissie van kleuter- en basisschool zijn bij ons al volledig geïntegreerd". Van de week vertelde ik over David en hoe deze, na overspel met Batse- bah, Uriah uit de weg liet ruimen. David gaf aan Uriah zijn doodsbrief mee, maar hij deed net of er niets aan de hand was. Later betoonde Da vid berouw, en betoonde dat m enkele psalmen. Dan vraag ik: „Hoe doen wij dat, als we iets verkeerds hebben gedaan?", en dat bespreken we dan. De Christelijke gedachte kan ook naar voren komen in de aardrijks- mundeles. Wij behandelen Suriname: wij hebben een eigen zendingsprojekt, en dan belanden we uiteraard bij het zendings werk. Om u een ander voorbeeld te geven Het Christelijke moet uitgangs punt zijn van bet totale karakter en de werkwijze van onze school. langrijk. Je hebt er bij, die zeggen- „Zoals het was, was het goed: we hoe ven niet steeds te wijzigen". Je hebt er ook, die op elke wijziging insprin gen en dan soms blunders maken. Elke vernieuwing kan pas na goed overleg en doordenken ingevoerd worden. „Hoe werkt de vernieuwing in de praktijk?"

Leusder Krant | 1975 | | pagina 15