(goedgekeurde) Jeugd- ad gonst van aktiviteiten s i DE Interessante bijeenkomst met drie negerpredikanten Getuige gezocht Medailles uitgereikt aan EHBO-ers 6 a c K.P.J. volleybal en voetbal wedstrijden GESTOLEN AUTO'S Q. (0 O 0) <D ■Q 5 O Comité Studiefonds Zwarte Zuid-Afrikaan KREDIET VOOR UITBREIDING SPORTTERREIN FILMAVOND JEUGDBEWEGING POLITIECONTROLE INSCHRIJVING VOOR AUTOCROSS KONINGINNEDAG LAATSTE KAARTAVOND Autopapieren gestolen 3 C BONDSSPAARBANK Voorstel aan de raad )Aü r LBKUAhi id,J LEUSDER KRANT 17 j Vandaag willen wij u fjtows uit de kringen van de jeugdraad meedelen, a de voorzitter van de Leus- jdraad de heer G. Clooster- j verschillende nadere ge- r^erstrekken. Ie goedkeuring door burge- l fD wethouders van de sta lde Jeugdraad is binnen. Hoe- g goedkeuring een juridische •füheid is, is het tevens de jferkenning van de Jeugdraad filing. ..We kunnen nu officiëel [ipan", zegt de heer Clooster- [ïe gaan zo snel mogelijk naar tfom onze officiële erkenning [te maken." U ook drie nieuwe leden in de u benoemd. De heer Gerard jiSi die zich beijvert voor de f,',Blijhof". De heer Hans Bo- k die zitting heeft in de Her- fcereformeerde Jeugdraad. En r c. J. M. Rijnbeek, admini- Cm bet Sint Elisabeth zieken- l aktief wijkverenigingsman in ea bestuurslid van de peuter- j „Klein Duimpje" in Achter- heer Rijnbeek zal zich be- féet de financiële perikelen van ud. r Cloosterman: ,,We zijn erg [jat deze drie mensen aan het Gdverk willen deelnemen. We ikt prettig, dat we nu ook een 1 deskundige in ons midden lebben aanvankelijk een aantal linde Jeugdraad bijeengebracht, El met jeugd en jongeren te maken i Momenteel hebben we nu een rfcliog gemaakt. Vanuit een be- imlshoek bekijkt elk lid van de lid het jeugdwerk. Het zit 'm l zo zeer in de afvaardiging in de werkwijze, waarop de 1 de Jeugdraad het lidraaat- iorm geven." tstut het met de uitvoering d jaarplan van de Jeugdraad? dural mee op streek?" ütjaarplan zijn verschillende pen benadrukt, die we dit i gaan aanpakken. Om die ben we verschillende werk- Bgevormd: 1. subsidieregeling, 'kkommodatie, 3. enquête. 1. SUBSIDIEREGELING li subsidieregeling rond tekrij- ir nog veel werk verzet moeten ^Het zal nog geruime tijd du- dat een afgeronde subsidie- (jjot stand komt. Daaraan zit idie vast. s van onze zijde een brief uit- 220 burgemeester en wethou- i te komen tot een subsidie- 5 voor het jeugd- en jongeren- Ij willen namelijk het volgende: >nse verenigingen moeten niet opoieuw subsidie behoeven aan ;en bij b. en w. Wij willen ko- een zodanige subsidieregeling, ;e vereniging weet waar men p heeft. De gemeente heeft ons inmiddels gunstig geantwoord, i is het voor ons erg prettig nu een financieel deskundige beer Rijnbeek binnen ,,onze ge- i" hebben. L JEUGDAKKOMMODATIE tweede werkgroepje houdt zich met de jeugdakkommodatie. Ik iélerg, dat de Commissie „Be ing Oude Boerderijen" met een oorstel komt om één of meer rijen de bestemming te geven gdakkommodatie. Leusden-Zuid terveld schreeuwen om akkom- riEUQDRAAC LEUSOEN modatie voor het jeugdwerk. Daar zou zo snel mogelijk in voorzien moeten worden. Hoe lang wacht men in Leus den-Zuid al op een oplossing? 3. ENQUÊTE De werkgroep „Enquête", houdt zich bezig met het verwerken van de gege vens, die uit onze enquête zijn tevoor schijn gekomen. Heel wat jeugdvereni gingen hebben ons geantwoord naar aanleiding van het enquête-formulier, dat we ze deden toekomen. We willen door die enquête een volledig overzicht krijgen van het jeugdwerk in Leusden. Er zijn verschillende interessante din gen naar voren gekomen, en die wil len we in een rapport samenbrengen en uitwerken. De enquête wordt op dit ogenblik verwerkt. De onderwerpen worden ge- inventariseert. Daarna willen we uit komen met het tweede deel van ons rap port: de wensen en de konklusies, die je uit de gegevens zou kunnen trekken. De werkgroep „Enquête" werkt uiter aard nauw samen met de werkgroep .Jeugdakkommodatie" We hebben veel medewerking van mejuffrouw Riet Verharen van de Pro vinciale Utrechtse Jeugdraad en van mevrouw M. B. A. C. Arts-Jansen, de echtgenote van gemeenteambtenaar P. M. Arts. Zij heeft het leeuwenaan deel van de werkzaamheden op zich genomen". „Zijn er nog bizondere problemen, waar u voor bent komen te staan als Jeugdraad?" „Die zijn er inderdaad: In de eer ste plaats zitten wij met het pro bleem van de openheid naar buiten toe van de Jeugdraad. Wij zouden het erg op prijs stel len, als de „Leusder Krant" bereid zou zijn om de agenda van de Jeugd raadvergaderingen te publiceren. De desbetreffende stukken liggen voor een iedereen ter inzage op hetr'gemeente- huis. De heren Arts en Rootselaar zijn graag bereid om de stukken te tonen aan degene, die er belangstel ling voor heeft. Dan is er een ander probleem. Het werk stapelt zich voor ons op. Dat is ongelofelijk. Wij hebben erg hard een beroepskracht nodig, die zich volledig aan dit werk kan wijden. Daarom was ik erg blij, dat ik in de krant een advertentie van de gemeente zag, waar in een speciale ambtenaar voor Jeugd zaken werd gevraagd Dat zou voor ons een enorme stap vooruit betekenen, wanneer er op die plaats een bekwaam man voor het jeugd- en jongerenwerk zou komen. De bouwplannen in de ge meente Leusden gaan maar dóór. We zijn al zo achter bij de woningbouw. En als we nog méér achterop zouden raken, zou het hopeloos worden. In Achterveld schreeuwt men om meer akkommodatie. Er moet een onder zoek worden ingesteld wat voor soort akkommodatie men wenst, in welke grootte enzovoorts. We moeten gewoon 4-» a 4-« Het Van Besouw tapijt is zo ontworpen dat het uw dagelijkse woon- en werkomgeving aksentueert en kompleteert. U kunt er daarom lang plezier van hebben. De kleuren en strukturen werden door dé designstudio van Van Besouw onderling zo geïntegreerd dat het mogelijk is geworden verschillende kleuren van verschillende kwaliteiten te kombineren. Daarom werden in de tapijtkollektie natuurlijke materialen verwerkt, zuiver scheerwol en katoen. Alleen deze materialen geven de juiste verhouding tussen kleuren en struktuur in het Van Besouw tapijt aan. ACHTERBERGH MEUBILERING Westslngtl 10-13 Hellestraat 9-17 Amersfoort - Telefoon (033) 13043* Wij kunnen u uitgebreid over deze kollektie informeren. over meer gegevens kunnen beschikken. We hebben een ontzettend fijne groep, die aan de Jeugdraad meewerkt. Dat is echt ontzettend leuk. Het gonst ook van de aktiviteiten. Als je met één van onze mensen afspreekt, dat ze voor dit of dat zullen zorgen, dan is het er ook op tijd. Dat is erg fijn. Werkgroepjes versnellen het tempo, maar geven uit de aard der zaak méér werk. In de Wetering is de Wijkraad erg aktief. Die wijkraad neemt veelvuldig kontakt met ons op. De samenwerking is erg goed." „Hebt u nog een direkte wens voor dit moment?" Heer Cloosterman: „Onzehartewens is, dat wij de naschooltijd-rekreatie .zo spoedig mogelijk kunnen gaan orga niseren. Er is dringend behoefte aan. De hele na-schooltijd-rekreatie moet nu terstond bestudeerd worden en we moeten er zo snel mogelijk mee aan de gang." Ter uwer informatie volgt hieronder de volledige adreslijst van de huidige bestuursleden van de Jeugraad van Leusden. Voorzitter: de heer G. Cloosterman, Dodeweg 6, Leusden-Zuid, tel. 033- 13546. Sekretaris: de heer H. Schouten, Hes senweg 317, Achterveld, tel. 03425- 1216 Penningmeester: de heer W. Herder, Hamersveldseweg 118, Leusden- Centrum, tel. 03496-1209. Leden: de heer G.H. Boogmans, Mei doornhof 25, Leusden-centrum, tel. 03496-2235. De heer J. Botermans, Hondsdraf 61, Leusden-centrum. De heer J. J. Leermakers, W. van Amersfoortstraat 47, Achterveld, tel. 03425-1732. De heer Drs. C. G. M. Möhlman, Burgem. de Beaufort - weg 34, Leusden-centrum, tel. 03496-1207. De heer C. J. M. Rijn beek, Van Oldenbarneveltstraat 76, Achterveld, tel. 03425-1755. Me vrouw Mr. A. Sunderman-Kalis, Ro zenhaag 3, Leusden-centrum, tel 03496-2812. De heer G. G. van Tiel, Burgemeester de Beaufortweg 19, Leusden-centrum^ tel. 03496-1269. Adviseurs: -Mej. Drs. M. A. Verha ren, p/a Prov. Utrechtse Jeugdraad, Lange Nieuwstraat 63, Utrecht, tel. 030-318425. De heer Drs. P. M. Arts, p/a Gemeentehuis Leusden, tel. 03496-1245. De heer J. van Root selaar, p/a Gemeentehuis Leusden, tel. 03496-1247. Tenslotte volgt hieronder de kwali ficaties van de bestuurs-funkties van de Jeugdraad volgens de statuten ar tikel 6. sub 1. georganiseerd: de heer G. Boogmans de heer J. Botermans de heer W. Herder sub 2. ongeorganiseerd: de heer J Leermakers de heer C. Möhlman de heer H. Schouten sub 3. raadsleden: de heer G. van Tiel sub 4. onafhankelijke deskundigen: mevr. A. Sunderman-Kalis de heer G. Cloosterman de heer C. Rijnbeek MAKKELIJKSTE De bank voor deze generatie... met diensten van deze tijd. Verzekeringen Effekten Beleggingen Leningen Koop-Krediet-Plan Hypotheken Betalingsverkeer Salaris- en pensioeninning Buitenlands geld Kluisloketten Reisverzekeringen Alle soorten spaarvormen is die bank waar u alle zaken onder één dak kunt regelen. Dat kan - bij de Bondsspaarbank. VOOR MIDDEN EN OOST NEDERLAND 'de bank voor deze generatie LEUSDEN - Het in Leusden opge richte comité „Studiefonds Zwarte Zuid-Afrikaan" belegde op woensdag avond 19 februari een bijeenkomst in wijkcentrum „'t Trefpunt". De sympathieke Guus Hoelen zette in sobere bewoordingen voor een tot de laatste plaats bezette grote zaal ,,'t Trefpunt" uiteen hoe dit comité tot stand was gekomen, en wat de bedoeling ervan was. Hij deelde mede, dat het erg goed liep met de toegezeg de en reeds binnengekomen gelden, en dat het nu reeds mogelijk was om een zwarte theoloog te laten overkomen. De drie zwarte theologen, die in Nederland studeren, de dominees A. Boesak, G. D. Cloete enLekulaNtoane, arriveerden wat later op de avond. De van radio en televisie bekende domi nee Boesak sprak over de toestand in Zuid-Afrika, en liet horen onder welke druk de negers aldaar leven. Het was voor hem een openbaring dat hij hier in Nederland zich als neger vrij kon bewegen, en dat hij niet konstant werd gekonfronteerd met de „apartheid", die hem allerlei res tricties oplegde. Hij zette uiteen, dat de theologische studie, die de blanke in Zuid-Afrika volgt, op een veel hoger plan staat dan het niveau dat de negerdominee kan bereiken. „De zwarten", zo zei hij in voortreffelijk Nederlands, „wor den bewust zo dom mogelijk gehouden, opdat zij geen werkelijk kader kunnen vormen. Hun studiegraad wordt niet erkend, en daarom is het voor hen onmogelijk om ooit een leidende plaats in de Zuidafrikaanse gemeenschap in te nemen". LEUSDEN - Zoals in de aanbie dingsbrief van de begroting 1975 reeds werd aangekondigd, is een uitbreiding van het Burg. Buiningpark zeer ur gent. Op de investeringsstaat voor de jaren 1975 tot en met 1979 werd voor 1975 voor de uitbreiding van sportvoorzieningen nabij bet Buining park in totaal een bedrag van f 1.635.000,-- geraamd. Ten einde de aanleg tijdig te realise ren is het noodzakelijk, dat op korte termijn een ontwerp voor deze uitbrei ding wordt gemaakt. Getracht zal wor den in het kader van de aanvullende werkgelegenheid een subsidie voor deze werkzaamheden te verkrijgen. Ook om deze reden is een tijdige voorberei ding gewenst. Het maken van een ontwerp met be groting houdt tevens in dat een in meting van het terrein, een bodemkun- dig onderzoek en verdere terreinver kenning worden gedaan. Dominee Boesak had alle hoop ge vestigd op de vrije wereld: Amerika, Duitsland, Nederland, Zwitserland, en hij verwachtte veel van deze landen. Ook al zou het alleen maar zijn om zwarte Zuid-Afrikanen gedurende een kortere periode te tonen hoe het in de vrije wereld toegaat. Op de vraag van de aanwezigen waarom er juist voor zwarte theolo gen geld voor hun studie bijeengebracht moest worden, antwoordde hij dat de godsdienst in Zuid-Afrika een heel belangrijke plaats inneemt. De gods dienst vormt een wezenlijk onder deel van het leven der zwarten. „De zwarten zouden overigens", zo stelde hij, „de blanken kunnen leren wat ge meenschapszin is. Want daar ont breekt het aan in Nederland en de westerse wereld. Voorts was een reden om juist theo logen naar Nederland te halen, dat deze zich na het behalen van hun graad in Zuid-Afrika vestigen om onder de zwarte bevolking te gaan werken. Medi ci, medische specialisten blijven vaak liever in het land waar ze gestudeerd hebben, omdat ze in Zuid-Afrika toch geen kansen hebben. Hetzelfde geldt voor natuurkundigen en dat genre we tenschapsmensen. Voor hen is de vrije wereld ontegenzeglijk veel interessan ter om er te werken en er research te verrichten". Op de vraag hoe het met de Rooms- Katholieke kerk in Zuid-Afrika stond antwoordde ds. Boesak, dat de Rooms- Katholieke kerk veel meer mogelijk heden bood aan zijn priesters om in Rome of Leuven te studeren. De zwar te Rooms-Katholieke kerk kampte met met dezelfde moeilijkheden, omdat het Vaticaan een grotere vrijheid voor de zwarte theologen biedt. Gevraagd werd of de Leusdense ker ken zich achter het Studiefonds wil den scharen. De betreffende diakenen zouden het in hun kerken bespreken. De theologische Hogeschool in Kam pen verleent de zwarte Zuidafrikaan se studenten alle faciliteiten. Toen dominee Boesak vijf jaar geleden aan de KampenseHogeschool schreef, zagen zij direkt iets in zijn plan en erken den zij terstond de noodzaak van het geheel. Als de Universiteit van Utrecht of de Universiteit van Leiden of Gro ningen zich eveneens achter het op leiden van zwarte theologen zou stel- len, zouden er nog grotere moge lijkheden zich openen. Tot op heden hebben deze universiteiten echter niets van zich laten horen Een der aanwezigen vroeg Of de dominee niet bang was voor repres- saillemaatregelen in Zuid-Afrika Maar dominee Boesak vertrouwde op de we reldopinie. In de eerste plaats", zei hij, ,,kan de Zuidafrikaanse regering niet te ver gaan. Zij heeft belang bij het kweken van goodwill in de wereld". In de tweede plaats vertrouw de hij op zijn Nederlandse vrienden, die hen niet in de steek zouden laten. Mocht hem ooit iets overkomen, dan zou men vanuit Nederland naar hem informeren, en die morele steun zou hem voldoende zijn. „Als je maar niet zo maar van het toneel kunt verdwij nen, zonder dat iemand naar je laat vragen", zei hij, „heb je houvast, en kan je, niet zo erg veel gebeuren". De Leusdense gemeenschap is stellig van plan meerdere zwarte theologen te laten overkomen, en de drie in ,,'t Trefpunt" aanwezige zwarte domi nees voelden zich gedragen door een met hen meelevende blanke vrienden kring. Het bedrag, dat nodig is om een zwarte theoloog in Nederland te laten studeren is f 16.000,-- per jaar voor een periode van 5 jaar. Het benodigde bedrag kan al bijeengebracht worden als honderd mensen vijf jaar f 15,- per maand willen betalen. Voor diegenen die zich zo lang niet willen binden, is de mogelijkheid tot een éénmalige gift. U kunt zich hier toe in verbinding stellen met: Mevrouw A. Bernard, telefoon: 03496- 3632. Mevrouw L. Hoelen, telefoon 033-11522. Mevrouw R. Roeterdink, telefoon 03496- 1660. LEUSDEN-CENTRUM De heer G.A.V. fietste maandag 17 februari over de Hamersveldseweg, en kwam daar te vallen, omdat hij de macht over het stuur verloor, daar hij over een kuiltje in de weg reed. De fietser kwam zeer ongelukkig op de grond terecht en moest met een gebroken sleutelbeen naar het ziekenhuis worden gebracht. De politie te Leusden-centrum ver zoekt de persoon, die het vallen van de wielrijder heeft gezien, en die de man hulp heeft verleend, zich in verbinding te stellen met het politieburo. Het slachtoffer zelf zou het eveneens prettig vinden, als deze meneer zich zou willen melden, zodat fietser G.A.V. zijn dank aan de hulpverlener kan overbrengen. LEUSDEN/CENTRUM - Vrijdagmiddag trad brandweerman Wil Boom in het huwelijk met mej. Petra Beers, Bij het verlaten van de R.K Kerk aan de Hamersveldseweg keek het bruidspaar verrast naar de schuimlaag die collega's spuitgasten van de Leusdense Brandweer aangebracht hadden. In eerste instantie had men het idee dat het gesneeuwd had, totdat men de erehaag van brandweerlie den in het oog kreeg. Met loeiende sirenes werd het bruidspaar gelukgewenst Foto Janus Visser. B en w. ramen de kosten voor dit voorbereidende werk en het opmaken van een plan met begroting op een to taal bedrag van f35.000,-- incl.BTW. Zij verzoeken de raad een krediet tot dit bedrag beschikbaar te stellen. LEUSDEN/CENTRUM - Zondag 16 februari werd te Asterdam aange troffen een Renault, waarvan het ken tekenbewijs destijds bleek te zijn af gegeven aan een inwoner van Leusden- centrum. Toen telefonisch kontakt werd opgenomen bleek dat de huidige be woners van het betreffende perceel de man in kwestie helemaal niet ken den. De Renault moet derhalve elders gestolen zijn, op de plaats waar de uit Leusden-centrum afkomstige eige naar nu woont. LEUSDEN/ZUID - Een onbeheerd staande Ford werd maandag 17 februa ri aangetroffen op de Paradijsweg. Bij onderzoek bleek de auto afkomstig te^zijn van diefstal uit Haarlem. De daders, die in Friesland konden worden aangehouden in het plaatsje Zeeland, bleken in totaal negen auto's te heb ben ontvreemd. LEUSDEN - Op donderdag 6 maart organiseert de jeugdbeweging weereen filmavond. Deze zal dit keer gehouden worden in de nieuwe zaal van „De Til". Er wordt dit keer een kolder oftewel een lachfilm vertoond voor ie dere leeftijd. De aanvang is 20.00 uur. LEUSDEN - Tijdens de politie patrouille op maandag 17 februari moesten twee bestuurders van auto's worden bekeurd, van wie de uitlaat van de auto niet aan de gestelde eisen voldeed. LEUSDEN - Voor de autocross op Koninginnedag a.s. die weer georga niseerd wordt door de Oranje Ver eniging zal de inschrijving voor de coureurs plaats vinden op donderdag 6 en vrijdag 7 maart in ,,'t Ros Beyaart" Hamersveldseweg 55 Leusden-C. De inschrijving vindt plaats tussen 20.00 en 21.00 uur. Het inschrijfgeld be draagt f25,00, wat wordt terug betaald als de inschrijver ook inderdaad op de cross start. De coureurs moeten minimaal 18 jaar zijn en voor de coureurs welke nog niet meerderjarig zijn wordt een verklaring van akkoord door ouder of voogd gevraagd. Deze formulieren zijn ook bij de inschrijving verkrijgbaar. LEUSDEN/CENTRUM -Doöderdag20 februari hield de E.H.B.O. afd. Leusden haar jaarvergadering. De voorzitter opende de vergadering, waarna de pen ningmeester en de sekretaris een over zicht gaven van de gehouden aktiviteiten in het afgelopen jaar, zoals autocross, paardesport, veldloop etc. Het bestuur onderging een wijziging. De heer Ste- ringa stapte na 2 jaar uit het bestuur, als nieuw lid werd gekozen de heer H. v. Dijk, die z'n funktie als 2e sekre taris aanvaardde. Vervolgens reikte de voorzitter nog enkele medailles uit aan jubilarissen, die 25, 20 of 10 jaar in trouwe dienst zijn geweest, t.w 25 jaar: de heer P. de Jong; 20 jaar de heren J. Smal, J. de Ouden, J C de Vriend, Mej. C. Blom, 10 jaar- de heren H. Plaizier, C. Bunt, en de dames mevr. Smal- Valkengoed, mevr. Pasker-Poten mevr. Gils-Ruler. De heer P. de Jong werd tevens nog een zilveren bord met opschrift aangeboden. De voorzitter dankte aan het eind van de avond alle aanwezigen, bracht inhet bijzonder zijn dank over aan de heer Windhouwer, die de afgelopen winter de zorg droeg voor de avonden. LEUSDEN - Op dinsdag 4 maart wordt in ,,'t Ros Beyaart" de laatste kaartavond van dit seizoen gehouden. Aan deze avond kan nog iedere belang stellende deelnemen. Er is zoals ge bruikelijk weer gelegenheid tot schut jassen en klaverjassen. De inschrijving vindt plaats tussen 19.30^en 20.00 uur terwijl dan ook direkt gestart wordt. Er zijn deze avond weer de gebruike lijke prijzen te winnen Daarnaast zal ieder die minstens aan vijf avonden heeft deelgenomen een extra prijs ont vangen in de vorm van luxe of gebruiks voorwerpen LEUSDEN - Volgende week vrijdag avond 7 maart heeft de sportcommissie van de KPJ-Leusden een vriendschap pelijke wedstrijd tegen de KPJ van Hoogland georganiseerd. Het wordteen hele gemengde partij: in elk team 3 dames en 3 heren. De wedstrijd begint om acht uur. De KPJ hoopt op veel supporters die 7 maart in de gymzaal aan de Lijsterbeslaan hun team komen aanmoedigen. VOETBAL: KPJ-LEUSDEN RADIO VERONICA 538 De sportcommissie van de KPJ- Leusden heeft op paaszaterdag, 29 maart een voetbalwedstrijd georgani seerd. En wel een voetbalwedstrijd tussen het voetbalteam van Radio Ve ronica 538 en de KPJ-Leusden. Deze zal gespeeld worden op het Burg. Buiningpark aan de Bavoortseweg of beter bekend het Rodaterrein. De wed strijd zal beginnen om 14.00 uur. Te vens zal er een loterij worden ge houden, met als prijs een echte voet bal met de handtekeningen van de Veronicaspelers erop. Voor de aftrap heeft de sportcommissie een bekende Nederlander op het oog. LEUSDEN - Woensdag 19 februari werden uit een te Leusden geparkeerde auto een aantal papieren gestolen. Deze papieren werden later weer terugge vonden in Laren.

Leusder Krant | 1975 | | pagina 17