Snelle aanleg van de R.W. 28 noodzakelijk Bestemming boerderij betekent voor wijkraad vallen of opstaan „Economische uitvoerbaarheid tweede fase afhankelijk van Alternatief tracé Ivoor rijksweg 28 KAMERS VAN KOOPHANDEL: WERKGROEP BESTEMMINGS PLANNEN CML SCHRIFTELIJK SCH00L-VERKEERS- EXAMEN OP 11 MAART A.S. r leusder krant irotoi VLASAKKERS rondwcj SPRING V^K LEUSDERHEI DE Ir. R. D/jkfterhuis Laiuurbehoud gaat bij de pro- Vie voorop!" luidde de kreet bij behandeling van het streek- fanvoor oostelijk Utrecht. Maar 1 dit meer dan een kreet, als tarnaast door de provinciale Lrheid herhaaldelijk verzekerd Irdt, dat aan het wegensysteem [et valt te ontkomen? Er zouden Een afdoende alternatieven be- (aan Is dat wel zeker? Utrechtse Heuvelrug is een kwetsbaar jrgebied en niet zonder reden aar- jt Ri/kswaterstaat de snelweg om de van Amersfoort tejjorhmden met ten oosten van utrecht. Maar hier- v/erd de oude rijksweg Amersfoort- te druk en moest een rondweg om van Soesterberg gemaakt worden, vond het grote verkeer tus- noordoost en west Nederland de over de Doornseweg tussen en Maarn. Deze weg werd te druk en moest verbreed worden ten van fraai geboomte bij Maarn. ter- dit dorp ook nog te lijden dreigt te van bepaalde verkeersmaatrege- naast deze offers zal nu ook nog het deel van autosnelweg, rijks- 28, zij het met nieuwe vertraging, moeten worden, van Huis ter waar de verdiepte aardebaan reeds is. langs de zuidzijde van Soes- door een uitloper van de Leusder- nog heel gaaf gedeelte van het Den Treek, naar de Amers- rondweg nabij Oud Leusden. denkt men nog aan een zijtak naar Stichtse Rotonde, het weinig over- bij het Belgisch maakten tegen de wegenplannen en dat is begrijpelijk De drei- verwoestmg van het boscomplex. de weg precies over de z.g. Spring- geprojecteerd, zet vraagtekens juer het streven tot natuurbehoud van fc overheidsinstanties Het is naïef, te Wen dat deze autosnelweg door ingra ving aanvaardbaar zou worden. Ingraven vergt meer terrein en ook al zou er wat niet te verwachten is menige voetbrug over de kloof gebouwd worden, dan nog wordt het natuurgebied erdoor versnip perd Dit vooral ook voor wat betreft de zijtak, die uiteraard met een ongelijk vloerse kruising zal moeten aansluiten Enerzijds zal een autosnelweg tussen Utrecht en Amersfoort zeker nodig zijn, anderzijds zijn de geschetste wegenplan nen dermate onaanvaardbaar, dat naar een alternatief zal moeten worden ge zocht. waarbij de wil tot slagen voorop moet staan Natuurbehoud gaat toch im mers voorop? Alternatief Het kaartje toont een alternatief, dat na veel verkenningen gevonden werd. Het tracé ligt aan de noordzijde van de oude weg, langs de zuidrand van het militaire oefenterrein de Vlasakkers Het kan ener- %zijds vrij simpel aansluiten aan rtn Stichtse Rotonde, die in een normaal attappunt zou moeten worden omgezet, anderzijds kan gebruik gemaakt worden van een ge-' deelte van de royaal aangelegde Kolonel van Royenweg. Kunstwerken vereist deze weg zeker niet meer dan tot nu toe was voorzien. De to tale lengte van de hoofdroute is slechts enige honderden meters langer, terwijl geen zijtak (2,5 km) nodig is. De kruising met de Utrechtseweg, dichtbij de diepe zandwinning, kan via een ingraving plaats hebben; het lijkt zelfs mogelijk, de bebou wing langs deze weg te ontzien. Men zal slechts een paar bogen met kleinere straal dan gewoonlijk in een autosnelweg moeten accepteren, hetgeen bij een maximum snelheid van 100 km per uur geen bezwaar kan zijn Dit alternatieve tracé biedt de mogelijk heid, te ontkomen aan een desastreus wegenschema, dat weinig heel zou laten van een ongeveer 1000 ha groot, zeer gevarieerd bosgebied Een bosgebied dat. ondanks de nabi|heid van de stad en van diverse inrichtingen, buitengewoon gaat is gebleven en voor de openlucht-recrea tie van grote betekenis is Wie deze mo gelijkheid benut geeft daarmee blijk, ernst te maken met de kreet ..Natuurbehoud gaat voorop!" De Stichtse Rotonde verkeersplein oude stijl DEN TREEK LEUSDEN - De beide Kamers van Koophandel io de provincie hebben zich uitgesproken voor een spoedige reali satie van rijksweg 28 tussen Amers foort en Utrecht. Dit blijkt uit een één dezer dagen verzonden brief aan de leden van de Tweede Kamer der Sta ten Generaal. De aanleg van de R 28 heeft de laatste tijd een dermate stroom van reacties teweeg gebracht, dat de Samenwerkende Utrechtse Kamers van Koophandel het noodzakelijk achten de visie daaromtrent van het bedrijfsleven opnieuw kenbaar te maken aan de volksvertegenwoordiging. De Utrechtse en Amersfoortse Ka mer van Koophandel wijzen er op, dat de intensiteit van het verkeer op de weg Amersfoort-Utrecht nog steeds toeneemt. Het aantal voertuigen be droeg in 1970 op werkdagen gemiddeld 24.600, terwijl dit cijfer in 1973 op liep tot 27.630. Het verkeer op deze liep tot 27.630. Het verkeer op deze route waaraan zowel een Internatio nale, nationale als regionale functie moet worden toegekend, wordt momen teel geconfronteerd met vele bottle necks. Daardoor, zo stellen de beide Utrechtse Kamers, wordt het wegvak Maarn-Amersfoort van de provinciale weg S 9 in toenemende mate gebruikt als sluipweg" Provinciale Water staat van Utrecht heeft berekend, dat momenteel circa 60% van het verkeer op dit weggedeelte, deze route als alternatief verkiest boven de route door Soesterberg. Op het gedeelte Maarn-Amersfoort van deze pro vinciale weg was de groei van de gemiddelde werkdagetmaalintensiteit over de periode 1970-1973 ruim 50%. Het gemiddelde niveau in 1973 kwam daarmede te liggen tussen 18.200 en 19.500 motorvoertuigen per werkdag. In het rapport Intensiteitstellingen van het verkeer 1973" van Provinciale Waterstaat wordt dit wegvak voor wat betreft het afwikkelingsniveau als on voldoende gekwalificeerd. Dat bete kent, dat reeds bij geringe storing ontoelaatbare file-vorming en gevaar lijke situaties optreden De twee Ka mers van Koophandel zij het daarmede eens De Samenwerkende Utrechtse Ka mers van Koophandel voegen daaraan toe, dat ,,de verwachting, dat als alternatieve route de doorgetrokken R27 tot R1 enig soulaas zou kunnen bieden, op grond van de tot dusverre voor handen zijnde telgegevens niet bewaarheid is geworden. Deze route van Utrecht via Hilversum richting Hoevelaken blijkt mede vanwege het in kilometers lagere traject geen aan trekkelijk en voor de hand liggend alternatief te zijn". Een verbreding van de huidige ver binding Soesterberg-Amersfoort zale- veneens op bezwaar stuiten, niet in de laatste plaats van de bewoners van de aldaar gelegen woningen. Ditalternatiel zal derhalve evenzeer leiden tot onduld bare vertraging in het bereiken van een adequate oplossing, zo voegen de beide Utrechtse Kamers van Koophan del er aan toe. Voorts wordt in de brief gewezen op het feit dat reeds in 1963 tot de aanleg van de R 28 werd besloten en inmiddels (na een uitstel van jaren alvorens met de uit voering werd gestart) een bedrag van meer dan f40 miljoen is geïnvesteerd in onderdelen van dit tracé. Al met al zijn de beide Utrechtse Kamers van oordeel, dat slechts een snelle aanleg van Rijksweg 28 voor de gesignaleerde problemen de oplossing kan geven. :y v - er LEUSDEN - Eindelijk is het dan zover dat er weer een belangrijke stap ge nomen kan worden in het realiseren van de verbouwing van de boerderij „Groot Krakhorst". Al enkele maanden is een werkgroep van de wijkraad „De Wetering" druk bezig om aan het gemeentebestuur duidelijk te maken dat de bestemming van deze boerderij voor Leusden en in het bijzonder voor de wijk De Wetering van essentieel belang is. Het advies, uitgebracht door de gemeentelijke werkgroep, komt tot groot genoegen van de bewoners van de wijk, in grote lijnen overeen met de conclu sies uit een enkele maanden geleden gehouden enquete in de wijk. In de gemeen teraadsvergadering van hedenavond staat dit advies ter discussie. Met spanning zal de wijkraad het resultaat van deze discussie afwachten, m een schrijven aan b en wen de raadsleden heeft zij de gemeenteraad er van weten te overtuigen, dat de leefbaarheid van de Wetering en dus van een belangrijk gedeelte van Leusden sterk verbeterd wordt door de realisering van de ver bouwing van de boerderij. Om een indruk te geven van de plan- ne die er bij de verschillende werk groepen van de Wijkraad leven onder staand een overzicht. WERKGROEP RECREATIE Deze werkgroep heeft tot doel zowel voor kinderen als voor volwassenen incidentele gezelligheids-activiteiten te organiseren. - regenprogramma's voor vakantieak- tiviteiten in de schoolvakanties - filmvoorstellingen voor de school jeugd (ook op woensdagmiddagen) - toneelvoorstellingen zowel verzorgd door de bestaande verenigingen of als extra activiteit van de Wijkraad. - bingo-avonden (een zeer succesvolle bingo-avond heeft reeds plaatsgevon den in ,,'t Ros Beijaart". - dansavonden (tijdens de nieuwjaars receptie m het Restaurant „Nieuw Leusden" is gebleken dat hier veei belangstelling voor is) Als buitenactiviteiten, eventueel op het parkeerterrein van de boerderij denkt de werkgroep aan: - barbecue-avonden - echte ouderwetse fancy fairs - volksdansen WERKGROEP SPORT Deze werkgroep heeft tot doel sport activiteiten te organiseren voor mensen die niet gebonden willen zijn aan een lid - maatschap van de bestaande vereni gingen. - tafeltennis - biljart - denksporten zoals kaarten, schakeif dammen Op de parkeerplaats kunnen eventueaJ volley- en basketbalwedstrijden m<5 een beetje improvisatie plaatsvinden. WERKGROEP CREATIVITEIT r Deze werkgroep heeft tot doel, ajl naar gelang de behoefte, de moge^ lijkheid te scheppen onder deskundigp leiding handenarbeidactiviteiten in dp ruimste zin van het woord, zowel voor kinderen als voor volwassenen te orga'-1 niseren. Indien ruimte beschikbaar is zal snel gestart worden met. - algemene handenarbeidclubs voor kinderen van de verschillende leef tijdsgroepen - algemene handenarbeidcursuss^p voor volwassenen - speciale naaicursussen - toneelgroep voor kinderen A - fotohok PEUTERSPEELZAAL Verder denkt de wijkraad aan de op richting van een peuterspeelzaal, die volgens haar in de boerderij kan funo> tioneren. Alleen in de wijk de We tering is na een inventarisatie geble^ ken dat er 50 ouders zijn, die hun kinderen gaarne opeenpeuterspeelzaaj geplaatst zouden zien. Beschikbare za len zijn zowel in het centrum als ig Leusden-zuid overvol en bovendien te ver weg. T H u q LEUSDEN - Het schriftelijk ver3 keersexamen (landelijk) voor de la gere scholen zal worden afgenomen op dinsdag 11 maart a s. In Leusden nemen deel de.leerlingen van de klas sen 5 van alle lagere scholen (in totaal 360). Het examen in Leusden vindt plaats in samenwerking tussen de Ver eniging Veilig Verkeer, afd. Leusden, de Rijkspolitie Leusden en de afd. on3 derwijs van de gemeente Leusden. f K LEUSDEN - Maandag 24 februari gaderde deCML-werkgroepbestem- tojsplannen. De voorzitter deelde, de vergadering geopend te hebben, dat de heer Spaans in de werk- •ep plaats heeft genomen namens V middenstand. De heer Vermeulen rij bereid gevonden hem zonodig te ■pingen. |Le Commissie Ruimtelijke Ordening de gemeenteraad heeft inmiddels rode boek (Nota Uitgangspunten, ivoorwaarden en Doelstellingen) in ennitieve versie behandeld. Begin L|"1 zal een gedeelte van de deel- s volgen. adat de notulen van de voorgaande g ering waren goedgekeurd, ging de ^groep over tot de behandeling van de envatting van deelnota 7, Econo me e verkenningen. Als "deskundigen u aanwezig de heer Oude Vrielink ;"v) en de heer van ue ueer !®eente). Jpe beer Oude Vrielink bracht meteen in en dat deze nota 6een nota mische realiseerbaarheid is. Dat J°J niet omdat nog niet bekend is hoe de toekomstige tweede fase zal Q en waar deze exact zal komen: „JJ volgde een diskussie over de hinsu voor zowel de gemiddelde 'milu, oning' als de gemiddelde Opgemerkt werd dat de «weide kavelprijs in Nederland e 8 a 10.000 gulden zou lig gen (wat door anderen bestreden werd) Pen dat.deze in Leusden ongeveer 9.700 gulden bedraagt. Dat heet dan volgens de nota aan de lage kant, en zou zelfs té laag kunnen blijken. De kavelprijs zou in dit, geval dan ook te hoog liggen. Aan dé hand van verschillende op merkingen en de daarop gegeven ant woorden blijkt dat de cijfers zoals die in deze nota en samenvatting voor komen, beschouwd moeten worden als zeer globaal en erg sterk gemiddeld. Gedetailleerde gegevens en cijfers zijn niet mogelijk. Wanneer de gedetail leerde berekeningen moeten worden ge maakt, dan zullen voor wat betreft wo ningen de deelnota's 3 (Wonenen Woon- milieu) en 7 (Economische verken ningen) heel duidelijk aan elkaar ge koppeld worden. Hetzelfde geldt na tuurlijk voor de andere deelnota's. De werkgroep benadrukt dat zij in de deelnota geen enkele wijziging te rugvindt die zij tijdens de behandeling van de voorgaande zes nota's heeft voorgesteld. Een aantal globale ver kenningen op basis van deze wijzigingen zou zeer gewenst zijn. Dan is enigs zins te overzien wat de konsekwen- ties van bepaalde voorgestelde wij zigingen zijn. Deze wijzigingen kunnen, als zij worden doorgevoerd, immers belangrijke gevolgen hebben voor de wijze van bouwen (verdeling woning wet, premie of vrije sektorV De werkgroep mist 9,5 hectare ten behoeve van sportvelden en 3 hectare werkgelegenheidsgebied in het stede lijk gebied. Zij kan deze 12,5 hec tare niet terugvinden in de deelnota Opgeteld bij het totaal zou dit een bedrag van ongeveer 152 hectare voor de tweede fase geven Alhoewel de heerOude Vrielink meent dat het niet mogelijk is om werkge legenheid te dwingen zich op één be paalde plaats te vestigen, is hij toch wel van mening dat er een beleid zou moeten worden gevoerd dat er op gericht is om in het centrum voor werkgelegen heid te reserveren. Niet alle werkge legenheid moet naar het kollektieve arbeidsterrein. PRO MEMORIE Uiteindelijk belandt de werkgroep bij de lasten en de mogelijke opbrengs ten voor de tweede fase Al snel geraakt de diskussie op het punt voorzieningen, waarbij onderscheid moet worden ge maakt tussen bovenwijkse en bovenge- meentelijke voorzieningen Bovenge- meentelijke voorzieningen waren in de eerste fase niet nodig, de bestaande in- frastruktuur was hiervoor voldoende. Bij een tweede fase zal dit niet meer het geval zijn. Een voorbeeld van een dergelijke bovengemeentelijke voor ziening is een goede aansluiting op Rijksweg 28 De werkgroep maakt ernstig bezwaar tegen de vergelijking van de mogelijke opbrengsten (61,4 miljoen) en de ge raamde lasten (63,6 miljoen p.m.) waar het de pro memorie-post van de geraamde lasten betreft. Bij deze wijze van vergelijken wordt de p.m.-post als „verwaarloosbaar" bestempeld, terwijl zij in feite van zeer grote betekenis is. De werkgroep is van mening dat bij een eventueel met-subsidiabel zijn van bepaalde grotere bovengemeentelijke voorzieningen, de grondprijzen niet om hoog mogen om de dan veel grotere te korten te dekken En daarmede kan de situatie ontstaan dat de hele tweede fase niet doorgaat. Het tekort van 2,2 miljoen op de ex ploitatie van de tweede fase ziet de werkgroep niet als bezwaar wanneer de pro memorie post werkelijk klein is of niet bestaat. Dat kan wanneer er een maximale subsidiering van de bovengemeentelijke wordt verkregen. voorzieningen Naar aanleiding van cijfers inde nota over het aandeel dat de eerste fase en de tweede fase bijdragen aan de boven wijkse voorzieningen wordt opgemerkt dat de eerste fase met veel dure woningen minder geld voor de boven wijkse voorzieningen inbrengt dan de tweede fase met veel meer goedkope woningen. De heer Van de Geer verklaart dit nader door er op te wijzen dat een deel van de gelden die in de eerste fase beschikbaar kwamen voor bovenwijkse voorzieningen, aangewend zijn voor de bouw van het zwembad en de aanleg van sportvelden en dat er dan nu nog 6,3 miljoen over is. Met leedwezen konstateert de werk groep dat de opzet om inde tweede fase meer sociale woningbouw te plegen (mo gelijk gemaakt door de duurdere woning bouw in de eerste fase) niet verder reikt dan de landelijke norm. De werkgroep benadrukt aan het einde van de behandeling van deze - overigens voor kennisgeving aange nomen - deelnota nugmaais, dat het zeer gewenst is enkele soortgelijke economische verkenningen te bestu deren waarin bijvoorbeeld wordt uit gegaan van ongeveer 2400 woningen in de tweede fase (zodat het streek plan-totaal van 8050 woningen voor 1985 niet wordt overschreden); een buf ferzone van 200 i.p.v 100 meter aan de noordzijde van de schoolsteegbosjes en dergelijke. Tenslotte wordt gesteld dat de werk groep nu de behandeling van de zeven deelnota's voltooid heeft, en dat er een vervolg zal komen Over een aantal we ken mag er een soort ruimtelijke ver taling van de wensen van de werkgroep en de konsekwenties hiervan, worden verwacht, een en ander gebaseerd op het door de werkgroep voorgestane pro gramma van eisen Daarna zal er een soort onaerwerp voor een globaal plan ter tafel kunnen komen De tijd en plaats waar de volgende vergadering van de CML-werkgroep bestemmingsplannen zal plaats vinden wordt nader bekend gemaakt.

Leusder Krant | 1975 | | pagina 5