ipotheek Klej. A. A. de Beaufort naar aatste rustplaats gedragen (omt er een Montessori school in Leusden? rand in Leusder EUROFLEUR Bemest NU en Uw gazon wordt als eerste groen! Scotts-gazonmest WOLF-strooiwagen BLOEMISTERIJ-TUINCENTRUM Jongerenkoor zingt in Leusden-C. NIEUWE HUISARTS IN LEUSDEN/C OUDERAVOND HET PALET Stetboys tegen brandweer iyl^AGENDA w gemeente Voor de groentetuin Voor de bloementuin Unieke voordelige kombinatieprijs SN 2 met maandenlange werking voor 250 m2 f 37,50 WE 40 met instelbare schaalverdeling I 77,- f 114,50 WOLF GEREEDSCHAPPEN Ook op zaterdag naar SNELNETTE. Losse verkoop Leusder Krant ïlëusden UOJIUtRUAG IJ MAAKT laTb LEUSDER KRANT Nu slechts Maak gebruik van deze tijdelijke aanbieding! Tevens ruim assortiment gazongraszaad en niet te vergeten maaimachines, van klein tot groot. Ursulineweg 14 - Leusden-C. Tel. 033-20417 BLOEMEN BOETIEK EUROFLEUR: Torenakkerweg - Leusden-C. sla-, andijvie-, bloemkool- en spitskoolplanten. vaste en overblijvende planten, in wel 150 soorten. [ffi HïmflV in'iiiih"- LEUSDEN/CENTRUM Elke donderdag: U.V.V. senioren-socie* teit. Gezellige middag vooroudere inwoners van Leusden/Centrum in de kantine van de sporthal in/ Groenhouten. Van 14 00-16.30uur Elke donderdag: Clubavond klaverjas- club „Leusden Troel"' in cafè^ restaurant Nieuw-Leusden. Vanaf' 20.00 uur. Elke donderdagmorgen: Van 9.00-10.OOP uur Gezinsverzorging en bejaar-, denhulp van het Groene Kruis Ge bouw Wit-Gele Kruis, Rozegaarde, 33. Elke maandag: Herv./Geref. Jeugdclub voor meisjes van 8-12 jaar in het* witte gebouwtje achter de Til (Ba-f voortseweg). Zaterdag 15 maart: Officiële opening; de Til voor genodigden. 15.00 uur.; Zondag 16 maart: Open Huis in de ver-, nieuwde Til van 8.30-17.00 uur Iedereen is van harte welkom - Maandag 17 maart: Kerkelijk Centrum Bi, inkomst N.C V B met lezing 1 Aanvang 20.00 uur Dinsdag 18 maart: Ledenvergadering( Wijkvereniging ..Rossenberg' inj de boerderij tegenover de R.K Kerk Aanvang 20 00 uur Woensdag 19 maart Boomfeestdag Donderdag 20 maart: VVD Leusden voor leden alswel belangstellendeig bijeenkomst in Restaurant „Dej Klaveet' Postweg 1. Leusden(C)g aanvang 20.30 uur HULPDIENST DE WETERINcf Telefoonnummers: 2746-2988-2950-8 3110-2756-2468. I PAROCHIE BIBLIOTHEEK LEUSDEN-CENTRUM Hamersveldseweg 55 ('t Ros Bev^, aart). Uitlening zaterdag van 2-3 uur en zondag van 10-11 uur. LEUSDEN/ZUID Donderdag 13 maart: Bibliotheek „Deg Boekenmolen'Uitlening voor vol-g wassenen en kinderen, van 13.30, tot 17.00 uur. Arnhemseweg 83.® Donderdag 13 maart: P.J.G.U. leden-'-' vergadering in ,,'t Trefpunt'' Aan-t' vang 20.00 uur. Voorronden voorl de provinciale kwis Donderdag 13 maart: Ouderavond ins de Paletschool. Onderwerp: ouder participatie Aanvang 20.00 uur. Vrijdag 14 maart: Bibliotheek ,,De Boekenmolen Uitlening voor vol-1 wassenen, van 19.00 tot 20.00 uurl Arnhemseweg 83 Dinsdag 18 maart: U.V.V. Senioreij Sociëteit Gezellige middag vooij de oudere inwoners van Leusden-t zuid in het klubgebouw van „Roda' aan de Bavoortseweg, van 14.00 tof 16.30 uur Zaterdag 15 maart: PJG.U dansavond in ,.De Mof", aanvang 20 00 uurl Medewerking van ,,Les Donjons uit Wijk bij Duurstede Dinsdag 25 maart: ,,'tClaeverenblad tji n r in i Israel Hamersveldseweg Aanvang 20.00 uur. Lezing door prof dr P G W. J. van Oordt uit Leusden-zuid over ioe! i I Oppascentrale Leusden Voor een oppas bellen naar mevrouvj C Deenik, Koningin Julianaiaan 35, Leusden-zuid, telefoon 033-18134. Exposities Leusdenaren Tekeningen en schilderijen van Ma/ van Haasen tot en met 30 april in restaurant-galerie „Drost van Twem- te", Hengelosestraat 8 te Delden. ACHTERVELD Donderdag 13 maart: K. P.O. mode show Ons Gebouw 20.00 uur. Zaterdag 15 maart: Reünie K.P.J Achr terveld, 20 00 uur bij Jan Voor burg Dinsdag 18 maart: Volleybaltraining K.P.J. Achterveld 19.00-20 00 uur gymzaal. Zondag 16 maart: A.M.B.C. Achter veld Openingsrit start 14.00 uur Coöp. plein LEUSDEN - Het Jongerenkoor uit Leusden zingt op zondag 16 maart in de R.K Kerk te Leusden/Centrum. De Heilige Mis is om 11.00 uur Hei thema is „God het is alsof GIJ zwijgt." zondagsschool in het Leusdense As- schat, en tot in 1974 vroeg zij elk jaar aan de huidige zondagsschoolleid- sters voor hoeveel kinderen zij een kerstpakketje kon verzorgen! Zij was geruime tijd voorzitster van het Groene Kruis, en had zitting in de Leusden se gemeenteraad. Haar vader, die burgemeester van Leusden was, had een bibliotheek, en jarenlang verzorgde mejuffrouw De Beaufort de uitlening der boeken. Zij had ook een boekendepot in Asschat, en leende na de zondagsschool aldaar ook boeken uit. De boeken schonk zij later aan de bibliotheek ,,De Boeken molen" aan de Arnhemseweg De boe ken die zij had, zijn nu „ouderwets", en zijn niet meer aanwezig in de Leus dense leeszaal. Mejuffrouw De Beau fort bleef de aankoop van nieuwe boe ken voor „De Boekenmolen" sti muleren Omstreeks 1908 was mejuffrouw De Beaufort de stuwende kracht bij de op richting van een meisjesvereniging Een dergelijke vereniging was toen modern, en voorzag in grote be hoefte Zij stelde voor deze vereni ging middelen beschikbaar Ook was zij de grote stimulans bij het wéér- oprichten van de knapenvereniging, de jongensclub in Leusden Hoewel zij de achtergrondfiguur bleef heeft ze voor deze beide verenigingen het no dige gedaan Van de Leusdense mu ziekvereniging „Lisiduna" was zij be schermvrouwe. Toen wij in april 1972 met mejuf frouw De Beaufort spraken over de ge schiedenis van het landgoed „De Boom" maakte zij de wens kenbaar om in één der gebouwen van het landgoed een museum in te richten met oude akten, voorwerpen, schilderstukken en dergelijke uit het familiebezit en uit het oude Leusden. Zal deze wens harer zijds worden gerealiseerd? Anco Mali. (Van de redaktie) LEUSDEN/CENTRUM - Met ingang van heden beschikt Leusden-centrum over een derde huisarts. Naast de doktoren Lantink en Binkhorst heeft zich nu ook dr. J. van Nieuwkerk ge vestigd. Hij oefent zijn praktijk uit op Galiciè 41. Hij houdt spreekuur van maandag tot en met vrijdag van 8 tot 9 uur en 1 tot 2 uur en volgens afspraak. LEUSDEN De Openbare Basis school „Het Palet" aan de Willem de Zwijgerlaan te Leusden-zuid houdt op donderdag 13 maart een ouderavond, waarop na het huishoudelijk gedeelte zal worden gesproken over de ouder participatie. De agenda luidt als volgt: 1 Opening, 2 Notulen ouderavond 10 oktober 1974, 3. Verslag penningmeester, 4. Mededelingen heer Van Aken, korte inleiding ouder-participatie, pauze. Groepsdiscussie over enkele punten uit de Diskussienota van de Algemene Bond van Onderwijzend Personeel De Oudercommissie van „Het Palet" rekent op uw aller opkomst SNELNETTE B V. Stomerij met een uur-service 's Zaterdags geopend tot 17 00 uur Kamp 32 (vlak bij Kamperbinnen poort). Amersfoort. Tel 033-29858. MUSDEN/CENTRUM - Vrijdag 7 frt ontstond er tegen 16.15 uur een PM in de apotheek te Leusden-cen trum. De brand ontstond vermoedelijk door het gebruik van een gasstelletje in de keuken. De brandweer was spoedig ter plaatse, en de brand was snel geblust. Het vuur verspreidde zich langs de muren via de ruimte tussen het plafond naar de verschillende ruim ten. De verzekering dekt de scha de. Onze krant is op onderstaande adressen los verkrijgbaar. Leusden-C Leusder Krant. Finnmark 3. S.V Bookstores. Torenakkerweg 16, De heer W J. Schut, Hamersveldseweg 26. Zwembad Leusden, Burg. Bumingpark Manegè en Taveerne „De Klaveet", Postweg 1. Achterveld: Boekhandel Vos, Hessenweg 323 Leusden-Z: Luitjens Supermarkt. Pr Irenelaan 9. Deel landgoed De Boom museum staande Montesson scholen openbare scholen zijn geworden waardoor dit laatste argument dan komt te ver vallen. Kernpunten van het Montessoristel- sel zijn - elk kind is actief - niet passief - elk kind heeft een eigen individuali teit, maar wel is er een opédnvol- ging van karakteristieke fasen in de ontwikkeling van het kind - kinderen verschillen wezenlijk van volwassenen Het streven van een Montessorileid- (st)er is er opgericht om het kind zélf gangmaker van zijn leerproces te laten zijn door spontaan bezig te zijn met het materiaal én - minstens zo be langrijk - met z'n medeleerlingen (uit dit laatste blijkt de sociale bedoeling van de gecombineerde leerjaren). De onderlinge hulp werkt niet alleen in de hand dat de geholpene daar plezier van heeft maar is ook voor degene die helpt een stimulans voor de eigen waarde. Ook de ouders hebben in het Montessonstelsel een belangrijke rol, o.m. omdat het beleid van de school mede wordt bepaald door een bestuur bestaande uit ouders. Het is natuurlijk onmogelijk om in een paar woorden een beeld te geven van deze onderwijsvorm, maar mocht u zoeken naar een andere vorm van on derwijs dan de reeds in Leusden aan wezige, dan raden wij u aan naar de voorlichtingsavond te komen die nog aangekondigd zal worden in deze krant. Misschien kunt u voor die tijd uw ge dachten over dit initiatief laten gaan Of er ooit een Montessorischool komt in Leusden ligt aan het animo van de ouders van kinderen in de leeftijd van peuterschool, kleuterschool en eerste drie klassen van de lagere school! LEUSDEN - De f c Stetboys. het elftal van Lisidunahof zal op donder dag 20 maart spelen tegen het elftal van de brandweer van Leusden De wedstrijd wordt gespeeld op het ter rein van Lisidunahof, en de aanvang is kwart over zes Een bijzonder groot aantal belangstellenden brachten mej. A. A de Beaufort de laatste groet op het kerkhof achter Oud Leusden. Foto Janus Visser. Is het niet een school voor beter ge situeerden? Dit soort bedenkingen wor den regelmatig gehoord, maar worden veroorzaakt door gebrek aan infor matie over wat Montessori werkelijk inhoudt Er is op de Montessorischool wel degelijk discipline, waarbij men er vanuit gaat dat ieder kind ongestoord in eigen tempo aan een eigen taak werkt Het is ook geen school voor kinderen van welgestelde ouders, want al is er een schoolgeld van 50 gulden per maand, de landelijke Montessoriver- eniging kan hier bijspringen en daarbij komt nog dat bijna de helft van de be- LEUSDEN - Donderdag 6 maart werd bekende Leusdense persoonlijkheid, .juffrouw A A. de Beaufort, die 94 J oud mocht worden, naar haar ,isle rustplaats gebracht in de graf- Her van de familie De Beaufort het kerkhofje van Oud-Leusden. Om 11 30 uur leidde dominee J. J. lernekers een zeer sobere en daar- ior indrukwekkende dienst in de rpskerk aan de Arnhemseweg te ijsden-zuid Mejuffrouw De Beaufort j'de liturgie van deze dienst samen ijds Weernekers opgesteld. Bezonnen werd met het zingen van Jim 27 vers 7. ,Zo ik niet had geloofd, dat in dit leven Mijn ziel Gods gunst en hulp genieten zou, Mijn God waar was mijn hoop en moed gebleven? Si het gebed volgde schriftlezing I Psalm 119 „De heerlijkheid der e:" en uit Johannes 14: „In het huis jjns Vaders zijn vele woningen" In een korte toespraak schetste do- ir.ee Weernekers de levensopvatting van mejuiirouw De beauiorl, die op 29 juli 1880 werd geboren, in het laatste kwart van de eeuw, waarin de eerste sporen van grote wijzigingen zich begonnen aan te kondigen Haar leven nam een aanvang bijna honderd jaar geleden, in hetzelfde jaar als koningin Wilhelmina Het jaar 1929 was een keerpunt in haar leven. In 1926 was haar moeder overleden. In 1929 overleed ook haar vader Zes weken later stierf haar broer Vanaf dat moment was mejuf frouw Annie de Beaufort de enige be woonster van het landgoed „De Boom" Zij moest zelf richting geven aan haar leven, en aan de mogelijkheden die haar waren gegeven Vanaf dat mo ment stelde zij „Huize De Boom" open voor diakonessen, die tijdens hun druk ke werkzaamheden de nodige rust zoch ten. Vele tientallen jaren verrichtte zij alle mogelijke sociale arbeid De kerkdienst werd besloten met het zingen van Psalm 150 vers 1. „Looft God, looft Zijn naam alom". Op de begraafplaats sprak de heer D. W. Doude van Troostwijk namens de Stichting De Boom" In 1948 is deze stichting in het leven geroepen om het voortbestaan van het landgoed eni germate veilig te stellen, en daardoor het werk van mejuffrouw De Beaufort ten behoeve van herstellenden en ter ontwikkeling van de streek op allerlei gebied te kunnen voortzetten. Na het eind van de Tweede Wereld oorlog was de Stichting „De Boom" genoodzaakt het landgoed voor het pu bliek open te stellen, dat voorzien van wandelkaarten er toegang kreeg De Stichting had zijn handen vol aan het management en de exploitatie van het landgoed Enkele jaren geleden werd „De Boom" via een subsidieregeling toegankelijk voor het publiek, en wer den de bekende groene bordjes aan gebracht „Landgoed De Boom - Den Treek - Henschoten, opengesteld voor het publiek" Mejuffrouw De Beaufort hield zich verre van elke publiciteit. Zij verricht te haar arbeid in stilte. Nooit wilde zij op de voorgrond treden Zij voerde een zeer uitgebreide correspondentie met vele mense.n over de gehele wereld. Gedurende vele jaren leidde zij een LEUSDEN - Er bestaan plannen om komen tot de oprichting van een Mon- isori Vereniging (en hopelijk een jool) io Leusden. Daartoe is het Big om een inzicht te krijgen in de bogstelliog voor een dergelijk plan. p april zal een voorlichtingsavond rover worden gehouden. Inlichtingen informatie is te verkrijgen bij D. de Vries (tel. 2460) en J. W. Tui- ka (tel. 2765). Ir zijn vele vragen die buitenstaan- p stellen o a Wat is een Montes- lischooP is dat een school waar N ol geen discipline is; leuk voor [kinderen maar leren, ho maar...?

Leusder Krant | 1975 | | pagina 3