Firma De Vor mag maar 2 maal per week proefdraaien VAN BEKKUM Voor tuingereedschap van prima kwaliteit naar de J. 6.75 DE KROON STELDE GEMEENTE IN HET GELIJK KPJ- reünie Achterveldse oud-leden plastic golfplaten NIEUWS UIT KPJ ACHTERVELD TOCH EERSTE OP CREATIEVE DAG BEPERKINGEN EEN REDEN OM ACHTERVELD TE VERLATEN ACHTERVELD UITSLAGEN VAN KAARTWEDSTRIJDEN DE HESSENKAR Concert van AJ0 in Amersfoort DE ZWARTE WOLK De laatste en de eerste mensen twee miljard jaar toekomst welk$0|l winkel lever 2.98 kalfsgehakt 1.09 Cees Blom I I I I I I I I I I I I I I I Coöp. Achterveld Hessenweg 206 - Achterveld Tel. 03425-1614. J Deze week zeer voordelig bij uw slager: S. v. WIERINGEN UUNDtKUAG U MAAKT la75 leusder krant I ACHTERVELD - De Kroon heeft de gemeente Leusden in het gelijk gesteld zodat het proefdraaien met machines door firma De Vor slechts tweemaal per week een half uur is toegestaan j Dit was een grote teleurstelling voor j de heer De Vor van de in Achterveld gevestigde firma voor landbouw - en we genmachines Het bedrijf wilde vijf tot zes keer per week proefdraaien met !de machines op het open terrein bij het bedrijf De Kroon en de gemeente zijn echter van mening dat dit teveel i lawaai-overlast bezorgd Dit is door middel van geluidsmetingen vastge steld De firma De Vor is indertijd een ontheffing van een uur van het demonstratieverbod verleend. I Dit is volgens de heer De Vor veel fi te weinig. Een uur per week zou nog II gaan, maar dan moet men dit kunnen doen wanneer dit de firma gelegen komt Zoals bijvoorbeeld er een klant een machine komt kopen en deze ook wil zien draaien De gemeente is hier op tegen, omdat bij een gespreide demon- stratie controle niet meer mogelijk is. De Kroon was het wat betreft de snij- en brandwerkzaamheden niet eens met de gemeente Leusden. Volgens de ACHTERVELD - De Achterveldse KPJ organiseert op zaterdag 15 maart a.s een oud-leden reünie in zaal Bui- tenlust. Elk lid en oud-lid vanaf de op richting van de Achterveldse K.P.J. zijn van harte welkom. Er zal een verloting worden gehouden en tevens zal de levensloop van ieder oud be stuurslid, die officieel uitgenodigd zijn, naar voren worden gebracht Tevens zal er gelegenheid zijn om een dansje te doen onder leiding van ,,De Melo- distenDeze zullen tevens nog enkele spelletjes organiseren Al met al be looft dit een zeer gezellige avond te worden. De aanvang is om 20 00 uur Het huidige bestuur rekent op een zeer grote opkomst. ACHTERVELD - Zoals in de krant van vorige week werd vermeld was de K.P.J. Adeling Achterveld op de Krea- tieve dag te Zeist 3e geworden van de provincie Utrecht met een gepresen teerde modeshow. De afgelopen week werd van de Pro vinciale Afdeling bericht ontvangen dat er een fout was gemaakt en wel deze dat de Afdeling Achterveld niet derde maar eerste was geworden. Dit houdt nu in dat de Achterveldse K P.J. Af deling nu deel neemt aan de landelijke dag welke wordt gehouden op 22 maart a.s in de zaal Orpheus te Apeldoorn Dit is dus wel een enorm succes voor de Achterveldse deelneemsters/m« Margnte Traa, Marijke Horst Mj! van 't Klooster, Harry van Middeü en Hans en Wim de Vette Dtgenen die willen supporterentu nen zich hiervoor opgeven bij a il Klettersteeg 10 te Achterveld. Om bij het te houden volleybals nooi te Amersfoort net zogoed^ bus te kunnen komen is men nu 9 begonnen met de volleybaltraini», dinsdagavonden van 19 00 - 20.00- in de gymzaal te Achterveld Deeers trainingsavond waren er een 5o-t deelnemers. Als dit zo blijft zaldita zeker een succes worden ACHTERVELD - Uitslag klaverjas- wedstrijd in De Hessenkar op 7 maart j 1 Aantal deelnemers 40 13 H v d. Hoef. 14. C. Hoogland 15. K Jonkman 16 K van Wieringen 12. Mevr Turan 17. Mevr Donselaar 18 G Boutens 19. E Wouters 20. M. van Wieringen Stand na de 6e ronde: 43701 42*., 42871 4255, 4384, 4241, 4215, 4215, 414] G. Voskuilen Mevr Boersen J Voorneveld G. Hamersveld D Eggenkamp sr H Eggenkamp jr. H Versteeg 8. T. Westerlaak 9 Mevr v. Rossum 10. J Hak 11. H. Turan 4736 pt 4716 pt 4701 pt 4691 pt. 4685 pt. 4657 pt 4646 pt. 4592 pt. 4579 pt 4458 pt. 4396 pt. G. Voskuilen H. Eggenkamp jr. T. Born P van Nimwegen M. van Wieringen G. Hamersveld E. v. d Kooi T Westerlaak D. Eggenkamp sr. De volgende en laatste ronde nj gespeeld op vrijdag 4 april 1975. ACHTERVELD schietwedstrijd Uitslag onderlinge Ons Genoegen'' Aantal totaal meente is er momenteel overleg jiier- Of het bedrijf nu te Achterveld zal j over met de provincie en dat zal nog j Kroon moeten deze verricht kunnen worden om noodzakelijke reparaties J aan de machines te kunnen doen en het mogelijk kunnen maken, dat die machines het bedrijf binnen kunnen blijven is nog niet bekend. Door de firma De Vor is indertijd het bedrijf aan ge kocht van de voormalige firma D. v. d. Kooy aan de Hessenweg Een jaar ge leden is er al een bouwvergunning aangevraagd, maar daar is nog geen bericht op gekomen Volgens de ge- wel even kunnen duren. De heer De Vor hoopt dat hij zijn bedrijf zal kunnen verplaatsen naar het bedrrjf aan de Hessenweg Daar moet echter de be stemming ter plaatse voor worden ver anderd. Als dit allemaal niet lukt zal het be drijf uit Achterveld verdwijnen en dit zou dan wel eens binnen een jaar kun nen zijn De heer De Vor kan zich niet voorstellen, dat er zoveel lawaaiover last is. Van de ongeveer 30 omwonen den zijn er slechts drie die geprote steerd hebben. Indien het de firma De Vor niet lukt zich in Stoutenburg te vestigen, zal het bedrijf De Vor ze ker uit Achterveld verdwijnen. l LEUSDEN - Het Regionaal Amers- ïfoort Jeugd Orkest geeft op zater- idag 15 maart een concert in kerke-, Ilijk centrum ,,De Brug" in Amers foort Het orkest staat onder leiding k van Qui van Woerdekom en Nap de Klijn, die dit jaar zijn gouden jubi- 'leum als violist viert, zal als solist I optreden in het vioolconcert in g, |opus 26 van Max Bruch. Verder staan jop het programma werken van Boiel- n dieu, Liadow en Kox Het concert begint om acht uur en kaarten zijn verkrijgbaar bij de I Amersfoortse Culturele raad, Zon- Inehof 8, de muziekschool, Muurhui- II zen 1; mevrouw W Adam, Treublaan {2, tel. 17730 en op zaterdag 15 maart f vanaf half acht aan de zaal. TOE KOMST EN TECHNIEK IN DE LITERATUUR VAN VANDAAG ,,De Zwarte Wolk", door Fred Hoyle. Oorspronkelijke titel: The Black Cloud, 1957. Ver taling. Age Bergman. Uitge geven door de uitgeversmij. Born b v. te Amsterdam in haar SF-reeks nr 60. Besprak ik nog niet zo lang geleden het boek „Inferno" van vader en zoon Hoyle in deze rubriek, nu werd ik gekonfron- teerd (want zo zou je het wel kunnen noemen) met een reeds eerder (1957) door Fred Hoyle geschreven science fiction-ro- man „The Black Cloud", in Ne derland verschenen onder de ti tel „De Zwarte wolk" Ik weet niet met wat voor intenties Born dit boek pas nu uitbracht en dan nog zo vlak na „Inferno", maar het moet me van het hart, dat Fred Hoyle (niet alleen SF- schnjver maar ook een gere nommeerd astronoom) zijn - toch wel originele gegeven- niet erg origineel uitwerkt Wie In ferno" - net als ik - heeft gelezen, zal bovendien tot de ont dekking komen, dat tussen de beide boeken weinig verschil zit, hoewel „De Zwarte Wolk" lees baarder is en beter van opbouw Het patroon, de elementen waaruit dit boek is opgebouwd, is overigens gelijk aan „Inferno" en dat frappeert. In „De zwarte wolk" wordt wat minder met wetenschappelijke formules ge smeten dan in „Inferno' maar toch. Ik kan me niet aan de indruk onttrekken, dat Hoyle's fantasie op het gebied van science fiction toch wat beperkter is, dan ik aanvankelijk dacht. Dat zal wellicht een gevolg zijn van zijn wetenschappelijke instelling, waardoor het gebruik van een al te ongebreidelde fantasie voor hem gewoon een rem betekent. Maar dat komt de leesbaarheid van zijn romans niet ten goede. In „De zwarte wolk", in verta ling enigszins aangepast, wordt overigens wei fiks de spot be dreven met de politici- in feite veegt Hoyle als wetenschapsman de vloer met hen aan - wordt de ontwikkeling en de dreiging van de zwarte wolk wel veel boeien der beschreven- maar voor de rest kun je dit boek beschouwen als een betere voorloper van „Inferno". Vandaar, dat ik niet snap, waarom Born dit boek niet eerst uitbracht Immers, wie „Inferno" las, zal nugeirriteerd worden door de gelijkenis die hij in „De Zwarte wolk" terug vindt, terwijl dat niet terecht is De Zwarte Wolk" is veel beter Het is het verhaal van een zwarte kosmische wolk, die recht op ons zonnestelsel afkomt en wellicht de zon zal verduisteren, waar door de aarde niet door een enorme ramp gespaard zal kunnen blijven. Wetenschaps mensen komen in kontakt met de wolk, die - nadat al de no dige wereldrampen zijn aan gericht - intelligent blijkt te zijn. En vol begrip voor de el lende van de mensheid. Voor 1957 - het jaar waarin het boek werd geschreven- wellicht een baanbrekend idee, nu niet zo heel erg verrassend meer. Desondanks het lezen waard als men voorbijziet aan alles wat reeds in „Inferno" werd geschreven. Al teveel weten schappelijke formules worden u in ieder geval bespaard. ,,De laatste en de eerste mensen", door Olaf Staple- don, 1930. Oorspronkelijke titel: Last and first men", vertaald doorJeanine Haaks- man. Uitgegeven door Meu- lenhoff Nederland te Am sterdam in haar SF-reeks, nummer 82. Willem Olaf Stapledon is een Engelse SF-schrijver, die van 1886 tot 1950 leefde en in zijn leven verschillende opmerke lijke romans op het gebied van science fiction het licht deed zien. Eén van die opmerkelijke boeken is ,,De laatste en de eerste mensen", dat, geschre ven in 1930, nu bij Meulenboff in Nederlandse vertaling is uitge komen. ,,Last and first men" is de geschiedenis van twee mil jard jaar mensheid, geschreven door de laatste mens (zoals Stap ledon zelf zegt: via hem als me dium). Twee miljard jaar. Het is natuurlijk een voor ons simpele mens onvoorstelbare lange tijds periode, waarover de geschiede nis zich uitstrekt. Het boek op zich is beslist geen roman, maar het laat zich wel als zodanig le zen. „De laatste en de eerste mensen" vertelt op vrij frag mentarische wijze (soms wordt een kleine miljoen jaar van de ontwikkeling overgesprongen) de ontwikkeling van de hedendaag se mens tot de Achttiende Mens (de laatste) die hun leven en hun bestaan eindigden op de pla neet Neptunes, nadat de aarde zo wel als Venus ten onder ging. Stapledon's opzet was na tuurlij^ niet om een reeks voor spellingen te doen over wat er nog allemaal komen gaat Hij heeft een boeiende ontwikkeling geschetst hoe het allemaal zou kunnen gaan. Vooral in de eer ste hoofdstukken (van het be gin van de negentiende eeuw tot na de eerste wereldoorlog) is het duidelijk, dat er geen sprake van voorspellen is geweest (ten zij het een misgok is). De latere gebeurtenissen zijn oncontro leerbaar, omdat die nog in een verre toekomst liggen, hoewel er wel enkele zaken zijn, die de aandacht trekken Als men be denkt, dat het boek in 1930 werd geschreven - toen er nog geen sprake was van ruimtevaart noch van de atoombom - dan is het toch op z'n minst opvallend, dat Stapledon wel degelijk de ruim tevaart introduceert en ook de atoombom, zij het in een veel later stadium, dan het in wer kelijkheid is uitgevonden en/of geperfektioneerd Dat de kern energie bij Stapledon uitliep op een vrijwel totale verwoesting van de aarde door een ketting- reaktie van atomaire splitsing, is daarbij bijzaak. Gelukkig is tot nu toe niets van een dergelijke reaktie gebleken, hoewel we zelfs op dat punt nog geen enkele ze kerheid hebben. Stapledon schreef met „De laatste en de eerste mensen", een SF in geschiedenisvorm, die op zich enorm fascineert. Als men leest, dat hij zich daarbij- zij het in een verre toekomst- reeds bezig hield met computers, menselijke superbreinen, met de laboratorium - produktie van kunstmatige mensen, met mu taties door straling, kortom met zaken, die pas in de laatste de cennia aktueel voor de mensen van nu zijn geworden (en dan nog niet eens in de mate zoals Stap ledon dat schreef), dan ontdekt men toch iets van een vooruit ziende geest, die met de fanta sie van een Jules Verne zijn verhalen schreef. Ondanks het soms trieste pes simisme over de mensheid, is Stapledon aan het slot mild in zijn eind-beoordeling, als hij de Laatste Mens laat zeggen: „De mens leek vleugels te hebben gekregen voor een schit terende loopbaan. Hij had veel verder kunnen komen, dan deze korte vlucht, die nu ten einde loopt. Hij was zelfs van plan de Bloem van de Kosmos te wor den, de Alwetende, de Allesbe- wonderende. Maar in plaats daar van zal hij worden vernietigd. Hij is als een jong vogeltje, dat omkomt in een bosbrandje. Hij*is erg klein, erg eenvoudig en hij begrijpt niet veel van zijn be staan. De muziek vaD de sferen golft door hem heen en wordt niet gehoord. De mens is, hoe nietig ook, zelf eeuwig mooi in de eeuwige kosmos. Het was erg goed om mens te zijn. En daar om gaan we voort met vrede en vreugde in ons hart, dankbaar voor het verleden, en voor onze eigen moed. Want we zullen de korte muziek die de mens heet, tenslotte toch op waardige wijze besluiten". Bert Vos. kaarten 1 P. van Nimwegen 50 22 1011 2 B Voskuilen 49 21 972 3. W Wittebrood 48 23 941 4. J van Rossum 47 20 884 5 J. v. d Hengel 47 18 829 6 J Voorburg Jz. 46 16 701 7. G Tolboom 46 20 805 8 H J. v Ruitenbeek 46 23 945 9. J. van Nimwegen 45 20 848 1U J. E v Hamersveld 44 25 1114 11. J. J v Hamersveld 43 23 853 12 J Voorburg Gz 43 13 512 13. K Jonkman 41 20 795 14 H Hols 41 23 839 15. T Vos 40 23 806 16 M. Pothof 40 20 798 17. Th v d Koedijk 39 19 642 18 W Voskuilen 38 22 859 19. T. Daatselaar 42 20 823 20. F. Koenen 35 24 811 21 A. Vlur 33 6 186 Kwaliteitsslagerij Hessenweg 202 - Achterveld - Telefoon 03425-1213. Voor uw windscherm of afdak hebben wij in diverse afmetingen, voor slechts per m2 Glas-, verf- en behangspeciaalzaak. Hessenweg 230 - Achterveld - Telefoon 1623. Ja, de Husqvarna motorkettingzaag zorgt goed voor ut dankzij z'n dubbele kwaliteit! Eén: de ingebouwde kwaliteit. De zaag heeft vele pluspunten Bijvoorbeeld: trillingdempers, grote geluiddemper, schone uitlaat, enzovoorts. belangrijke details die spieren, oren. neus en longen sparen Laag gewicht plus aangepaste vormgeving sparen uw rug Kettingrem en kettingvanger bieden extra veiligheid. Twéé: de economische kwaliteit. Dankzij de funktionele constructie voor efficiënt vellen en snoeien Hoge produktie met lage kosten! De betrouwbare Husqvarna motoren zijn beroemd, zowel in het bos als op crossbanen waar Husqvarna veelvuldig wereldkampioen is. Nu vanaf 399.- Voor advies of demonstratie: JAN VAN ARKELWEG 3 - ACHTERVELD.

Leusder Krant | 1975 | | pagina 4