i-» nalgroen, vijf man n een goed kaartsysteem /raaggesprek met Knalgroen-secretaris Wim Veen EJJuininga Schoolkinderen in het bos Uit Inzicht UIT ANDERE BLADEN GEKNIR^ Uitgave Comité Milieuzorg Leusden. Kontaktadres: C.M.L., Gemeentehuis Leusden. Tel. 03496-1247, toestel 116. Of: Dordogne 18. Tel. 1219 Het Milieu-Journaal verschijnt eens in de drie maanden. Redaktie: Werkgroep Voorlichting C.M.L.: Edith Boerma, Wiesje Enge len, Fennie Kassner, Erik Jan Tui- ninga, Anneke de Vries, Marijke Walta. S. Polak Vormgeving: Adri Colpaart. DONDERDAG 20 MAART 1975 O ^roen is ii Leusden een begrip Igeworden voor kritische begeleiding a de plannen van het meentebestuur met betrekking tot de f toekomst van Leusden Nog maar anderhalf jasr geleden reden ■boerenkarren met opsihriften door de I matige straten van Leiuden en brachten I daarna 3500 bezwaarsAriften naar het ■stadhuis. Deze bezwaaschriften waren I gericht tegen de planren van het Igemeentebestuur vooi de tweede fase f van de bestemmingspannen. [De aktie die tot 3500 oezwaarschriften Ie was grotendeehhet gevolg van de laktiviteiten van Knalgroen. Wat beweegt deze soni-deskundigen I om onze slaapstad «akker te blijven schudden? Onze rechkteur Eric-Jan Tuininga sprak met le secretaris Wim Veen over vroegere jkties en de huidige situatie in Leusden. Een stukje geschiedenis E. J. T. Is knalgx>en nu bezig met heel andere zaken dal bi het begin, nog maar I amper 2 jaar géeden? i Veen Nee, hetis' eigenlijk wel grappig r-dat we begonmn zijn als „Kommittee [-voor Natuurbenoud en Autobeperkbig in Leusden (KWAL) en dat we na een periode met vooral aandacht voor de gehele groei problematiek de laatste tijd onze aandaclt weer gericht hebben op verkeer (noti „Vervoer en verkeer bi het licht var Leusdens groei", oktobei I 74) en natuirbehoud I (Schoolsteejbosjes, alternatief plan begin januari 1974). T En toch s er dacht ik de laatste twee jaar zeer veel veranderd in Leusden, of [niet? V Ja, ik geloof dat er wel het nodige veranderd is met name in de houding van het gemeentebestuur. Men heeft zich gereïdiseerd dat de onmondigheid van de burger op z'n zachtst gezegd veel I minder is geworden. Nu was de hele affaire met de bestemmingsplannen van I detweedefasenatuurlijkookeenuiterst ruw ontwaken uit een paternalistisch gemeentebestel, waarin men vrij geheimzinnig kon doen over I toekomstige plannen. Ik heb wel het idee E dat het gemeentebestuur er nu goed van I doordrongen is geraakt dat die tijd I voorbij is en de gehele nieuwe opzet met I de werkgroep bestemmingsplannen I wijst daar ook wel op. T Voordat wé op de rol van deze werkgroep ingaan, laten we eerst nog eens die fascinerende periode van de discussie rond de bestemmingsplannen 1 van de tweede fase nalopen en vooral boe kijken jullie van Knalgroen nu tegen de gang van zaken van toen aan? V Het is allemaal begonnen met een aantal mensen die bezwaren hadden tegendewegSlO, de weg die paralelaan de spoorweg Amersfoort-Rhenen zou moeten komen te lopen. Deze weg zou delandgoederen'deBoomenLockhorst moeten doorkruisen en daarmee schade aan een mooi bosgebied aanrichten. In de diskussies hierover werden ook mensen betrokken zoals Padmos, die vonden datje een dergelijke zaak in een veel groter verband moest zien. Zo werd Knalgroen meer gericht op de algemeen planologische aspecten van de uitbreiding van Leusden. Op een voorlichtingsavond die Knalgroen gaf in november 1972, werd al gemeld dat er vermoedelijk gemeenteplannen waren o® over het Valleikanaal te gaan bouwen (men wist dit van landbouwers die benaderd waren over grondverkoop). Met behulp van meerdere deskundigen, waaronder die j van de Stichting Natuur en Milieu, werd m het najaar 1972 gewerkt aan de nota "Grenzen aan Leusdens groei", die in maart 1973 verscheen. Die nota was vooral gebaseerd op twee I "^gangspunten: de nieuwe gegevens over de bevolkingsgroei rechtvaardigden een snelle uitgroei van Leusden niet en de plannen om pas na 1983 over het Valleikanaal te gaan bouwen leken vervroegd te gaan worden (iets wat nooit in het openbaar was erkend door de gemeente). In september 1973 bleek dat we gelijk hadden; alle burgers kregen van de gemeente de brochure „Leusden 1975-1981" in de brievenbus gestopt, waarin de bestemmingsplannen van de tweede fase waren beschreven en precies zoals wij hadden voorspeld. De burgers kregen een maand de tijd om hiertegen bezwaarschriften in te dienen. Er zat niet anders op dan om al onze registers van organisatietalent open te trekken en je kent het resultaat: bijna 400 kritische bewoners op de voorlichtingsavond van de gemeente („dolle donderdag", 13 september 1973) en daarna 3800 bezwaarschriften waarvan Knalgroen er 3500 kon aanbieden. T En hoe reageerde het gemeentebestuur? V 380Ö bezwaarschriften betekende dat meer dan de helft van de stemgerechtigde bevolking had ondertekend. Geen enkel gemeentebestuur of politieke partij kan uiteraard zoiets naast zich neerleggen. Tot dat moment had zowel de gemeenteraad als het gemeentebestuur onze verzoeken om gesprekken genegeerd. Zo stuurden we al in 1972 een brief aan de raad met de suggestie om de groei van Leusden ter diskussie te stellen, zonder resultaat overigens. De plannen voor de tweede fase werden daarna geheel ingetrokken en men ging zich bezinnen. Begin januari 1974 werd aan de burgers van Leusden zelf, door middel van de werkgroep bestemmingsplannen, blanco volmacht gegeven om nieuwe plannen te gaan ontwerpen. Knalgroen heeft uiteraard gaarne gevolg gegeven aan de uitnodiging om aan deze werkgroep mee te werken. Strategie, een horzelfunctie T Waren jullie als aktiegroep daarmee uitgespeeld, ingekapseld zegt men ook wel? V Nee, hoewel men dat wel eens denkt, zijn wij eigenlijk geen echte aktiegroep. We zijn gewoon een zeer klein aktiekomitee, dat meedenkt met de ontwikkelingen in Leusden. Als we een probleem signaleren, dat we belangrijk genoeg vinden, dan stappen we er in en mobiliseren een aantal deskundigen, desnoods van buiten de gemeente. Als de gemeente onze medewerking vraagt, zoals in de werkgroep bestemmingsplannen, dan doen we daar ook aan mee. We stellen ons echt niet altijd alleen maar negatief op, we willen graag een konstruktieve bijdrage leveren, maar we laten ons niet muilkorven. Wij blijven op onze hoede en publiceren als het nodig is onze eigen mening, dat is wel gebleken trouwens. T Ja, sterker nog, jullie hebben de gemeente nog een voorbeeld gegeven met jullie tweede nota „Mogelijkheden van Leusdens groei", gepubliceerd in januari 1974. Dit was nog voordat de nieuwe aanpak van de gemeente met de werkgroep bestemmingsplannen een feit was. V Dat is een mooi voorbeeld van onze strategie. We hebben niet zitten te wachten, na het sukses van onze bezwaarschriftenaktie, totdat de gemeente een volgende stap deed, tot er eindelij k weer eens iets uit de a mbtelij ke koker kwam. We zijn met een grote groep deskundigen en bewoners ons gaan konsentreren op „Een ontwerp van doelstellingen te hanteren bij een verdere uitbreiding van Leusden"Want daarop is altijd onze meest fundamentele kritiekgerichtgeweest: je moet het er eerst over eens zijn wat je doelstellingen zijn en dan pas plannen gaan maken. Waarom suksesvol? T Voordat we dat onderwerp jeheel Wim Veen, secretaris „Knalgroen". Foto: Jos Ruijssenaars. verlaten, hoe was het sukses van jullie bezwaarschriften-aktie te verklaren? V We speelden duidelijk in op toch wel aanwezige bezwaren tegen een snelle groei van Leusden zeker van die over het Valleikanaal. Ik denk dat het gemeentebestuur de kwaliteit van haar burgers heeft onderschat, men bouwde veel (mijns inziens tè veel) in de vrije sektoi en trok daarmee een meer kritisch soort bewoner aan. En die bewoners bleken makkelijker te mobiliseren voor een protest-aktie, misschien vooral weer omdat we die aktie op de algemene punten, zoals de doelstellingen hadden gericht Heel bewust hebben we het protesteren niet te ingewikkeld gemaakt nl. door het standaard-bezwaarschrift vrij simpel te houden. Er stonden slechts de belangrijkste aspekten in: de veel te snelle bevolkingsgroei en de sprong over het Valleikanaal. En voor velen waren dat duidelijk herkenbare punten van kritiek. Ik kan overigens zonder eigenwaan trots op deze strategie zijn, want ik was nog maar net bij Knalgroen en had nog geen aandeel in de organisatie in de aktie gehad. T En speelden de direkt-bedreigde landbouwers van de andere kant van het Valleikanaal nog een rol? V Ja, het waren er misschien maar veertien, die moesten verhuizen, waarvan er de overgrote meerderheid niet wilde. Maar die hebben echter ook alle registers van protest open getrokken en vooral de toen nog zeer agrarisch ingestelde gemeenteraad was daar zeer gevoelig voor. Toch was de meerderhei d van de raad oorspronkelijk vermoedelijk vóór de gemeentevoorstellen. Overigens, laat ik hierbij nog even opmerken dat het hele sukses van de bezwaarschriftenaktie echt niet alleen op naam van Knalgroen moet worden gezet. Wij zijn misschien een soort katalysator of voortrekken geweest, maar wij waren natuurlijk maar een een klein groepje. T Oké, misschien geen aktiegroep in de ware zin van het woord, maar dan toch wel een klein groepje dat een behoorlijk informatie systeem heeft en een kaartenbak vol deskundigen en gemotiveerde burgers bezit. Die paar leden die in het kommitee zitten zijn zo te zeggen het zichbare topje van knalgroene ijsberg? V Dat is inderdaad onze manier van werken, dat bleek wel toen we onze vervolgnota's samenstelden. Behalve een vijftal mensen is niemand vast lid van het aktiekommitee Knalgroen. Alleen in de eerste nota ziet u ook de namen van de medewerkers van Knalgroen vermeld. We blijven zo onafhankelijk mogelijk zowel van personen, van de gemeente als van poHtiékè 'partijen1. 'HëVtiesfe middel da^iltpe 'lijkt 'óns de ^nönimiteit. We aksepteren ook geen'donaties van politieke partijen, wel vanpartikulieren. Leusden, slaapstad? T Terug naar jullie volgende nota's. In hoeverre vinden jullie nu je eigen ontwerpdoelstellingen voor Leusderis groei terug in de huidige gemeenteplannen? V Ik geloof dat er wel een redelijke overeenstemming bereikt is over hoofduitgangspunten van de verdere uitbreiding van Leusden. Men heeft in gemeentestukken zelfs onze nota's geciteerd. T Waarom kozen jullie uit de belangrijkste probleemgebieden nu net Verkeer en Vervoer voor een volgende grote nota? V De andere probleemgebieden zijn vooral verbonden aan het dillemma van Leusden als slaapstad d.w.z. men woont hier, maar werkt elders. In nota 's over dit vervolg pagina 2, kolom 1 In de eerste helft van oktober werd een begin gemaakt met een projekt, waarbij kinderen van de hoogste klassen van de basisschool „de Hobbit" betrokken worden bij boswerkzaamheden in Den Treek. Dit projekt is tot stand gekomen op initiatief van leden van de oudercommissie van de Hobbit in samenwerking met de werkgroep Milieu Educatie van het C.M.L Met steun van de mensen van Den Teek, die met grote bereidwilligheid materiaal, kennis en grote stukken van hetbos ter beschikking stelden hopen we tit tot een leerzaitie onderneming uit te kunnen bouwen. Het is de bedoeling, dat de kinceren in de klas voorbereidende lessen hijgen, zowel over de te verrichten werkzaamheden, als over meei algemeen biologische aspekten Ze zuilen dan vier keer per jaar étn ochtend in het bos werkzaam zjn. In groepen van vijf tot zes leerlinjen wordenverschillende werkzaamheden verricht, zoalshet uitdunnen van nieuwe aanplant planten van jonge bomen, wiedei in de kwekerij en opzagen van stamnen. Verder komt als werkzaamheidDok in aanmerking het rooien van Amerikaanse Vogelkers, die bij onge aanplant langs de paden wordt ge:et ter bescherming van de jonge borneren het rooien van jonge berken in heidevelden. Dit alles natuurlijkonder deskundige leiding. Voor deze lading- gevende taak hebben we de heer 7an de Berg bereid gevonden. De heer Tan de Berg is gepensioneerd bosbouwkndige en woont reeds veertig jaar in Leisden, in welke tijd hij ook gewerkt heft op het landgoed Den Treek. In Zeist wordt een soortgelijk poject Links: schone brandgang, resultaat van bomen zagen. Boven: 5e klassers aan het zagen. Foto's: Edith en Jan Boerma. uitgevoerd en met groot sukseslHet verschil is echter wel, dat in Zeit de kinderen veel vaker het bos in ktinen gaan, omdat de scholen midden i het bos liggen. Dit heeft natuurlijk gote voordelen. Op deze manier leve de kinderen in veel nauwer kontakt met het bos. Dit schooljaar zijn de vijfde en de zesde klassers reeds twee keer het bos in geweest. In oktober hebben beide klassen ieder een ochtend jonge boompjes, sparren, geplant. Dit alles ging met een vaart en een verve,"alsof ze hun hele leven niets anders dan bomen hadden geplant. Jammer genoeg hebben de konijnen al heel wat boompjes kaal gegeten, maar dat is het risiko van het vak! In januari zijn door de leerlingen brandgangen weer bereikbaar gemaakt voor de brandweer, door het afzagen van Amerikaanse Vogelkers. Voor dit werk mochten de kinderen werken met zagen, welke speciaal voor dit doel door Den Treek waren aangeschaft. Dit alles vanzelfsprekend onder toezicht, van niet alleen de onderwijzer en de heer Van de Berg, maar ook nog behulpzame ouders en leden van de werkgroep Milieu-Educatie. Over het algemeen zijn de kinderen, leerkrachten deskundigen en andere betrokkenen enthousiast over de tot nu toe uitgevoerde werkzaamheden. Indien alles suksesvol blijft gaan, zullen in de toekomst misschien ook andere scholen bij dit projekt betrokken kunnen worden. E.B. Overgenomen uit het blad INZICHT van de vereniging voor openbaar onderwijs. Het projekt „school in bos" is een vorm van onderwijs, waarbij een groep leerlingen van het basisonderwijs een week lang op zeer concrete manier kan kennismaken met de natuur. Hierbij gaat men er van uit, dat zelfwerkzaamheid in de natuur een waardevolle aanvulling is op het biologieonderwijs, zoals dat op school gegeven wordt. Zo heeft de werkgroep „School in Bos" de laatste jaren en eksperimenteel programma voor deze milieu-opvoeding in de praktijk getoetst Dit jaar kunnen in vier mëtzözg gekozen opvangcentra in totaal vijftien groepen jongeren elk een week lang op een direkte manier kennismaken met het bos. Begeleid door eigen leerkrachten en schoolbiologen, zullen ze daar deskundigen uit het natuurbeheer als praktijkleraar ontmoeten. Dit werk kan gebeuren, dankzij de enthousiaste medewerking van o.a. de Dienst der Landelijke Eigendommen van de Gemeente Apeldoorn, de Haagse Dienst voor School en Kindertuinen, de Houtvesterij Het Loo, btaaisoosbeneer en Provinciale Landschapstichtingen. De kosten bestrijdt men deels uit fondsen, daarvoor beschikbaar gesteld door het Nationaal Jeugdfonds en door de Heidemaatschappij, terwijl eveneens van de ouders een bijdrage verwacht wordt. Nadere gegevens verkrijgbaar bij: De HeideMaatschappij, Werkgroep School in Bos Lovinklaan 1, Arnhem. Tel. 085-430711.

Leusder Krant | 1975 | | pagina 11