Mil JEUJOURNAAL Op de fiets langs de monumenten ob In het kader van het Monumenten jaar Bodem en flora van provincie in kaart Vervolg interview met Wim Veen pag.1 Bruine rijst met liefde Heffing voor schone energie i.p.v. Kalkar jUÊ donderdag 20 mAart dis UIT ANDERE BLADEN GEKNIR/y EKNIR^ 1975 Monumentenjaar Zoals reeds door het bureau voorlichting is medegedeeld, is het jaar 1975 door de Raad van Europa uitgeroepen tot „Monumentenjaar" (1975). De opzet hiervan is om onder het motto „Een toekomst voor ons verleden" door tal van aktiviteiten in ruimere kring dan thans het geval is, belangstelling te wekken voor de architektonische rijkdom en het unieke stedenschoon van Europa, welke worden bedreigd door verwaarlozing, sloop en ondoordachte rescauratie. Monumenten karakteristiek voor omgeving De monumenten, welke op zich reeds van belang voor de kennis en het beleven van de cultuur- en kunstgeschiedenis zijn, vormen bovendien een onvervangbaar geheel van stads- en plattelandsbebouwing. Daardoor bepalen zij in belangrijke mate het karakter en de identiteit van de omgeving. Drie projekten per land Uit talrijke mogelijkheden heeft de Raad van Europa voor ieder land drie projekten gekozen, waarop bijzondere aandacht wordt gevestigd om internationaal te tonen, wat er door samenwerking tussen overheid en partikulier initiatief tot stand kan komen. De projekten omvatten voorbeelden van zeer uiteenlopende aard: kerken en woonhuizen, poorten en pakhuizen, torens, raadhuizen, kastelen, molens, boerderijen, marktpleinen en stads- en dorpsgrachten. In Nederland zijn als „pilots project" (lichtend voorbeeld) uitgekozen aktiviteiten in Amsterdam, Middelburg en Orvelte (Drente). Nationaal Comité Monumentenjaar 1975 Voor de organisatie van aktiviteiten in het kader van het Monumentenjaar 1975, is in Nederland „Stichting Utrecht De bodemgesteldheid en vegetatie in de hele provincie Utrecht zullen in de komende vijf jaar door twee biologen van provinciale water staat in beeld worden gebracht. Drs. P. Hessel en drs. J. Wildschut zijn mo menteel doende de nodige voorberei dingen voor dit monnikenwerk te treffen. Als het straks weer lente wordt trekt men er op uit om alle plantensoorten vast te leggen, om te kijken hoe al dat groen bij elkaar staat en op welke grondsoort. De provincie hoopt daardoor wat be ter zicht te krijgen op het milieu in eigen gebied. Deze gegevens zullen vooral van nut zijn bij onder meer het opstellen van streekplannen, bij de tracering van wegen en het beheer van wegbermen en sloten. Drs. Hessel: 'Tot nu toe had men wel enige gegevens, maar die waren te versnipperd om een beleid op te kun nen voeren. Als waterstaatsdienst werd het steeds duidelijker dat er beter materiaal op tafel moest komen om het milieu een volwaardige rol te laten spelen in de beleidsadviezen aan GS. Twee op een Hessel verwacht dat een ploegje van twee mensen één vierkante meter kan bestrijken. Hij rekent daarbij op hulp van de universiteit. De biologen zullen in Utrecht-oost beginnen, omdat de provincie daar een streekplan in voor bereiding heeft. De resultaten van de milieu-kartering kunnen daarin al zo veel mogelijk worden verwerkt. Volgens Hessel is het niet de be doeling een milieukaart te maken. 'Die gaat te gemakkelijk een eigen leven leiden. Ik heb de gegevens liever afzonderlijk, omdat dan een zuiverder keus gemaakt kan worden. Een stuk land kan bijvoorbeeld in de winter pleisterplaats zijn voor wilde ganzen én daardoor als waarclèvbf woraen gekenmerkt o$eén rtiiliéukaart. Tè zou dan echter gauw vergetèn, dhtje er zomers best wat hengelaars mag laten komen'. In computer Alle uitkomsten van de inventarisatie zullen in een computer worden ge stopt, waarna de belangrijkheid van een gebied kan worden bepaald Hes sel hoopt dat de2e 'biografische ge gevens' straks voor iedereen toe gankelijk zullen ajn. Bijvoorbeeld voor gemeenten, waterschappen maai ook actiegroepen Anderzijds reken) de bioloog er een beetje op dat zo >eel mogelijk in stanties en particilieren hun in het verleden verzamelde milieugegevens aan provinciale witerstaat beschikbar zullen stellen om jle kartering te be spoedigen. (Utrechts Nieuwsfiad 1-11-'74.) rir ::u r ihb-i te richten en een aantal instanties verzocht een vertegenwoordiger voor dit comité aan te wijzen. Door de heer H. J. L. Vonhoff, lid van het dagelijks bestuur van het Nationaal Comité, is het provinciaal Comité Utrecht Monumentenjaar 1975 onder voorzitterschap van de commissaris der Koningin, geïnstalleerd. Zoals uit het bovenstaande blijkt, heeft dit comité tot taak in het kader van M 1975 in de provincie Utrecht de aktiviteiten te stimuleren, te coördineren en zo nodig zelf te organiseren. In Leusden fietstocht langs de monumenten Boswachterswoning aan de Heetveldseweg nr. 2. Een komplete lijst met de Leusdense monumenten is verkrijgbaar bij de redakhe. Nationaal Comité Monumentenjaar 1975", in het leven geroepen de onder ere-voorzitterschap van Z.K.H. Prins Claus. Deze stichting stelt zich ten doel „het opwekken en stimuleren van de belangstelling van de Nederlandse bevolking voor het architektonische erfgoed, het vestigen van de aandacht op de gevaren die dit erfgoed bedreigen, alsmede aktiviteiten tot behoud van dit architektonisch erfgoed tot ontplooiing te brengen en aan te moedigen". Het Nationaal Comité is van oordeel, dat het Monumentenjaar zich - althans in Nederland - in de eerste plaats dient te richten op het zoeken naar middelen teneinde de oude binnensteden en dorpskernen leefbaar, dat wil zeggen bewoonbaar, te houden. Op het stuk van de renovatie van oude steden ligt dan ook een gigantische taak te wachten. Door het leefbaar houden of - beter gezegd - het meer leefbaar maken van onze oude stads- en dorpskernen, zou naar het oordeel van het Nationaal Comité één van de doelstellingen van het Monumentenjaar, namelijk het geven van eigentijdse bestemming aan het architektonisch erfgoed, kunnen worden bereikt en daarbij tevens een positieve bijdrage worden geleverd aan de verbetering van het milieu in die kernen. Provinciaal Comité Utrecht Voor de uitvoering van zijn taak heeft het Nationaal Comité de totstandkoming aanbevolen van provinciale comité's, welke de gewestelijke aktiviteiten zullen activeren, bundelen en die in de eigen provincie de belangstelling voor de monumentenzorg met alle daartoe, geëigende middelen kunnen bevorderen. Gedeputeerde Staten van Utrecht hebben daarom besloten een comité op Leusden telt een aantal gebouwen en grondstukken, welke als monument - in de zin van de Monumentenwet - zijn aangewezen. Op een verzoek van het Provinciaal Comité M1975 om in het kader van het monumentenjaar ook in Leusden daaraan aandacht te schenken, hebben burgemeester en wethouders spontaan gereageerd. De plaatselijke monumenten zijn grotendeels in de natuurgebieden gelegen. Voor die Leusdenaren die nog niet zo lang in Leusden wonen, zijn die monumenten moeilijk te vinden. Daarom heeft het college besloten een fietstocht - onder leiding - langs die monumenten te organiseren. U ziet, het college heeft zich zeer milieubewust opgesteld. Wij hopen dan ook, dat veel inwoners zich te zijner tijd voor deelname zullen aanmelden. Het ligt in het voornemen de fietstocht in de maand mei van dit jaar te houden. Het is gebleken, dat indien voor die tocht veel belangstelling bestaat, er nog meer zullen worden uitgeschreven. In principe kan men zich nu reeds aanmelden (telefoon 03496-1247, toestel 116) 30 Dm Jüri .00331! isatewxiodDiifil Jorf a?Riho jpteoif eftnorn ööv wuodbnd uit S. Polak. probleem verlies je je te gauw in filosofieën, en kom j e te gauw op politiek terrein. Met verkeer en vervoer kun je gewoon duidelijk bepaalde konkrete voorstellen doen en alternatieven gaan ontdekken. Daarbij is ook het probleem Leusden als slaapstad onderdeel van de regionale problematiek en eerlijk gezegd waren we toen daar nog niet zo goed op ingeschoten. T Maar in wezen stuit je ook op die regionale situatie bij verkeer en vervoer, b.v. als je de S10 niet aanlegt blijft de Arnhemseweg overbelast en zitten Woudenber en Scherpenzeel met de problemen? V Ja, we hebben de laatste tijd ook veel meer kontakt met regionale groepen via de Stichtse Milieufederatie. Toch hebben we in ons rapport al enigszins rekening gehouden met bepaalde ontwikkelingen buiten Leusen, zie b.v. de opmerkingen over de konsekwenties van de mogelijke kapaciteitsvergroting van de Arnhemseweg. Met dat regionale punt snijden we een belangrijk dilemma aan dat we daarnet ook al aanstipten: Leusden trekt door bouwen in de vrije sector veel mensen aan die hier niet werken en graag buiten wonen (slaapstad). Die mensen zijnbijna per definitie tegen uitbreiding van Leusden, want ze wonen hier vanwege het landelijke aspekt Hoe kijken jullie daar tegen aan? V Dat is een leuke vraaag, vooral omdat het gemeentebestuur ons wel eens verweten heeft dat we te veel inspelen op de anti-groei mentaliteit van de nieuwe burgers, die landelijk willen blijven wonen. Toch raak je hiermee één van de meest fundamentele dilemma's van de hele diskussie rond Leusden's groei. De gemeente is er altijd van uitgegaan dat de nadruk vooral hoort te liggen op het bouwen van woningen en als dat loopt gaan ze meer aandacht besteden aan werkgelegenheid, verkeer en vervoersvoorzieningen. Dat noemen wij het paard achter de wagen spannen! Vooral als je een beetje behoorlijk sociale opbouw wilt hebben in de gemeente, dan moet je zorgen voor werkgelegenheid. De sociale opbouw, dat wil zeggen de verdeling tussen de verschillende soorten woningen (vrije sector, premiewoningen, woningwetwoningen) is nu falikant fout en zeer onevenwichtig. We hebben als Knalgroen wel eens het verwijt gehad dat wede woningnood lieten voortduren doordat, mede dankzij onze akties, er in Leusden minder snel woningen zouden worden gebouwd. Wij stellen daar tegenover dat de groei van Leusden tot dusver echter té veel in de vrije sector is geweest. Overigens ontstaat nu ook door het gebrek aan werkgelegenheid in Leusden zelf de ongezonde situatie dat inwoners uit de woningwetsector ook meestal elders werken en dan ook weer last kunnen hebben van het gebrek aan redelijk openbaar vervoer. Maar, zoals reeds eerder gesteld, dit is vooral een probleem dat regionaal moet worden opgelost. Het ligt veel minder binnen het werkgebied van ons, ook al hebben we op dit punt wel duidelijke standpunten gepubliceerd, maar we kunnen moeilijk hier gedetailleende rapporten, zoals onze verkeers en vervoersnota, over uitbrengen. De huidige procedures T Hoe vind je de situatie op het ogenblik met de planning van de verdere uitbouw van Leusden geregeld? V Er is uiteraard ontzettend veel verbeterd. Het gemeentebestuur neemt de bijdragen van de burgers nu echt serieus en de werkgroep bestemmingsplannen werkt nu op volle toeren. Wij doen daaraan mee maar behouden onze kritische onafhankelijkheid zonder overigens te denken dat we de wijsheid in pacht hebben. T Eén van de standaard kritieken op het werk van aktiegroepen, zoals Knalgroen toch wel wordt genoemd, is dat ze geen echte vertegenwoordigers zijn van de burgers. Hoe voelen jullie dat? V We hebben ook nooit van onszelf gezegd dat we de burgers vertegenwoordigentoch denken we dat onze standpunten overeenkomen met die van de meeste burgers, althans als het gaat over fundamentele plannen, zoals groeiplannen, verkeer en milieu. In ieder geval hebben we de adhesiebetuigingen rond onze bezwaarschriften-aktie als een bewijs daarvan. T Krijgen jullie wel eens reakties uit de bevolking? V Ja.erbellenweleensmensenopomte vragen of Knalgroen niet iets kan doen aan een bepaald probleem zoals b.v. gebruik bestrijdingsmiddelen door plantsoenendienst of iets dergelijks. Maar we bemoeien ons meer met de grote lijnen; op het terrein van de planologie zijn we als amateurs begonnen, maar we hebben toch heel veel geleerd. T Denk je dat de burgers van Leusden enigszins te mobiliseren zijn voor een bepaalde aktie op milieugebied? V Nou, de Amersfoortse Courant heeft wel eens gesteld dat Leusden zo'n lastige bevolking zou hebben, maar dat is meer het gevolg van een eenzijdige bevolkingsopbouw, waar de gemeente zelf schuld aan heeft. Overigens zijn de meeste mensen niet werkelijk makkelijk te mobiliseren, zeker niet als het om fundamentele kritiek gaat op ontwikkelingen betreffende milieu of ruimtelijke ordening. Komt er echter een bedreiging in hun eigen buurt, zie b.v. akties rond het winkelcentrum, dan willen ze wel aktief worden. Wij vinden eigenlijk wel dat het CML eens iets meer zou moeten doen aan dergelijke dichtbijhuis-liggende problemen zoals vuile vijvers, last van huisdieren enz. Maar als Knalgroen stappen we er niet in. T Hebben jullie nooit de neiging gehad om zelf diskussiegroepen met de burgers in Leusden op te zetten over algemene zaken zoals b.v. de planologische ontwikkeling van Leusden? V We hebben indertijd wel eens een voorlichtingsavond georganiseerd, maar echte diskussie-groepen laten we liever over aan politieke partijen en op regionaal niveau aan organen, zoals de Stichting Milieufederatie. Wij vinden dat organisatorisch ook veel te moeilijk en voor het doel ook te omslachtig. We werken liever met een kleine groep, die op bepaalde momenten allerlei mensen kan mobiliseren. Daarmee bereik je trouwens ook veel meer, vinden wij. T Een andere kritiek op akties, zoals die van jullie, is dat ze eigenlijk de gekozen vertegenwoordigers, de gemeenteraad, buitenspel zet. Hoe is jullie verhouding met de raad? V Die is uiteraard nogal veranderd sinds de aktie rond de tweede fase en daarbij is de gemeenteraad sinds vorig jaar nogal anders samengesteld. We hebben natuurlijk wel onze kontakten met bepaalde leden uit de raad, maar verder zijn we politiek onafhankelijk. Wij vinden trouwens wel dat de gemeenteraad én in de diskussie rond de tweede fase én nu weer bij de werkgroep bestemmingsplannen toch wel erg veel op een zijspoor wordt gerangeerd. Overigens hopen wij dat mede dankzij onze akties er nu wel bereikt is dat belangrijke informatie over de ontwikkelingen in Leusden zo vroeg mogelijk op tafel komt, ook bij de gemeenteraad. T Wat zien jullie in de toekomst nog voor werkgebieden voor Knalgroen? V Er zijn op't ogenblik geen specifieke onderwerpen waar we volledig mee bezig zijn Als er iets belangrijks is springen we daar meteen in, daar zijn we flexibel genoeg voor. Enkele onderwerpen die we in de gaten houden zijnb.v. de Schoolsteegbosjes, waarover al een bijdrage van ons is verschenen. Verder uiteraard de aantasting van de Treek, door de aanleg van Rijksweg 20, waarvoor al een groot aantal aktiegroepen is gemobiliseerd. Verder willen we nu iets meer aandacht besteden aan kontakten met andere regionale aktiegroepen. Wat we pertinent niet zullen doen is ons verdiepen in allerlei detail punten, zoals b.v. de opbouw van bepaalde wijken. We houden liever ons kruit droog voor meer fundamentele zaken en we lopen weer even hard te wapen (zoals bij de tweede fase) als wij daar aanleiding toe zien. T Heb je nog een slot opmerking? V Soms denkt men wel dat Knalgroen bestaat uit een stel lastige jongens, die steeds gelijk willen hebben. Dat is in iedergeval niet onze bedoeling, we willen niet een bepaalde diskussie domineren, we hebben de wijsheid ook echt niet in pacht. We proberen andere mensen kritisch te maken door middel van een aantal fundamentele stellingnames. We zijn er echt niet tegen om een kompromis-oplossing aan te wijzen, hetgeen ons soms door bepaalde milieu-aktivisten niet in dank wordt afgenomen; die vinden dat je extreme eisen moet stellen, wantje kan altijd later nog wel wat inbinden. Dat is nou net niet onze stijl. T Veel dank en veel sukses. Macrobiotisch kookboek. Bruine rijst met liefde. C. Holt P. Caradine. Pris ma-kookboek nr. 1573, 128 pg. f 3,-. Ingeleid en bewerkt door Sanderijn Houtsna en Eva van Sonderen. Het enge gerecht met liefde uit de literatuir mfi bekend, is de soep van pater Zwierelier: 'Bordpipier met liefde, niemard die het bliefde.' (AnnieM.G. Schmidt.) Op de nacrobiotiek had uw recen sente let ook al niet zo erg. Ooit at zfi bij streng macro-biotischgelovige men sen, wiarbij zij 144 maal op een hap moest .cauwen en zij uit de vurige blikkei de indruk kreeg, dat de zielen van gaitheer en -vrouw zich ingene steld ladden in hun darmenstelsel. In de lorspronkelijke Amerikaanse uitgavi staat: 'Tussen alle geestelijke disciplines is Zenm;crobiotiek uniek. Het begint precies bij het begin - bij het voedsel dat wi eten! Een mens is wat hij eet, en alsten mens niet eet, bestaat hjj niet, ei als de mens niet bestaat, zal hij nolit weten dat hij God is.' Persoonlijk heb ik nu reeds gegeten en gedroiken. Toch is dit een heel ple zierig ?oekje, met een acceptabele filosoie en lekkere recepten. De in- leidstiT, Eva van Sanderen komt van uit deoverdaad van de westerse con- sumpiemaatschappij terecht bij de maenbiotiek. Zij is daar ongetwijfeld niet enige in. 'Neen niet meer dan je nodig hebt', luidt sen macrobiotische stelregel. E.v.S stelt dat er twee redenen zijn om bwust je eetgewoonte te gaan veraderen. 1Opdat je eigen lichaam optimaal gaat functioneren. 2. Vanuit het inzicht dat de Westerse mens een consumptieniveau heeft, dat gebaseerd is op de grondstoffenroof uit de landen van de Derde Wereld. De eerste reden is een afgeleide van de macrobiotiek als godsdienstige voe dingsleer, de tweede heeft hier niets mee te maken, maar alles met milieu in wijdere zin. 'Een consequentie als maatschappijverandering ligt dus voor mij persoonlijk in een rechte lijn ach ter de bruine rijst', aldus Eva. Bfi de macrobiotiek zijn granen het voornaamste voedingsmiddel. Zij dienen 50 tot 90% van de maaltijd uit te maken. Groente hoort in mindere mate en vlees helemaal niet in de macrobiotische keuken. (Vis wel) Het vlees moet vervangen worden door sojaprodukten. Wat betreft het eten van vlees, merkt zij nog het volgende op: 'Om één dierlijke calorie te krijgen, zijn zeven plantaardige calorieën no dig. Melk brengt bijv. maar 15% op van de energie die er aan besteed is, eieren 7% en rundvlees maar 4%.' Toch iets om eens bij stil te staan. Na lezing van het kookboek ben ik niet tot de macrobiotiek bekeerd, maar er een beetje meer toegenegen. Er staan heerlijke recepten in deze pocket en veel wetenswaardigheden over granen en groentes. Buiten reden 1goed voor het lichaam, reden 2. goed voor je verre naaste, is er reden 3. een smakelijke maaltijd. Voldoende voor mij om er eens wat uit klaar te maken. De volgorde van motivatie stelt ieder voor zich maar vast, al kauwend. Van mij hoeft u niet zoveel te kauwen, gewoon een paar keer meer dan gedachteloos. M.W. Minister Lubbers heeft démogelijheid geopend om de 3% heffinj die u elke maand betaalt niet ten goeie te laten komen aan de snelle kweelreactor in Kalkar, maar te bestemmeii voor onderzoek naar Schone Energiebronnen (b.v. wind, zon, getijden) en energiebesparing Helaas moet u dan wel eerst administratie kosten van 15 gulden betaler om aan deze heffing deel te nemen. De procedure is als volgt: 1 een afnemer die bezwaren leeft tegen Kalkar maakt een bedrag van 15 gulden over op gironummer 7^84 ten name van het Ministerie van Economische Zaken te Den Haag ondei vermelding „ontheffingsrekening" 2 na overmaking van dit bedrag ontvangt hij een verklaring die hij na invulling en ondertekening inlevert bq zijn elektriciteitsbedrijf. 3. na indiening van deze verklaring ontvangt de afnemer van het ministerie vaij Economische Zaken periodiek eea stortings-/acceptgirokaait, welke vermeldt: a het bedrag, dat anders iji verband mei de heffing (dat wil zeggen het bedrag, dat de 3% Kalkarheffing uitmaakt plus de 16% B.T.W. welke over het bedrag van de Kalkarheffing beregend wordt) aan het bedrijf had moeten worden betaald; b het gironummer 7484 van het ministerie van Economische Zaken (ontheffingsrekening); c de datum waarvoor het bedrag mod worden overgemaakt; d de periode waarover het bedrag verschuldigd is. 4 (Je afnemer maakt het op de stortings-/acceptgirokaart vermelde bedrag telkens vóór de op deze kaart vermelde datum over aan het ministerie van Economische Zaken. Die afnemer die een verklaring heeft ingeleverd bij zijn elektriciteitsbedrijf, ontvangt van dit bedrijf nadere informatie over de wijze waarop het bedrag van de Kalkarheffing in mindering zal worden gebracht op de nota('s). Vanaf het tijdstip waarop het elektriciteitsbedrijf de verklaring heeft onvangen, zal over de nota('s) aan de betreffende afnemer geen Kalkarheffing meer worden berekend Dit geldt totdat de betrokken afneroei zijn verklaring herroept of de Wet financiering ontwikkeling snelle kweekreactor zal zijn vervallen.

Leusder Krant | 1975 | | pagina 12