Op de bres voor de waarde en de schoonheid van het Eemlandgebied wijfels over ouderparticipatie, adruk op huiswerkbegeleiding Brief van Pater Visser uit Flores n persoonlijke bank VERENIGING VRIENDEN VAN EEMIAND" stóMse DERAVOND PALETSCH00L f120,- VOOR VIETNAMEES WEESKIND BONDSSPAARBANK £RDAG 20 MAART 1975 LEUSDER KRANT u V LEUSDEN -De „Vereniging Vrien den van Eemland" is ruim een jaar ge leden opgericht door een groep mensen uit Baarn en omgeving. Met de bedoeling dat deze vereniging werkzaam zou zijn voor het gehele gebied Eemland, en dat Amersfoort daarin als centrumplaats van de regio zou gaan funktioneren. ..We hebben nu twee propaganda-avon- den gehad", zegt voorzitter mr. F. H. 1. Luijckx, oud-wethouder van Amersfoort. „De eerste was in Soest. De tweede was dinsdag 4 maart in Amersfoort. De derde avond vindt plaats in Bunschoten, in ,,'t Haantje", op 18 maart. In de loop van april zullen we een vierde propaganda- avond organiseren in Hoogland. We hopen, dat veel belangstellenden hier op in zullen haken, want het gebied Eemland is dat ten volle waard. Het is een waardevol natuur gebied, dat beschermd dient te worden tegen al te grote ingrepen." „Wilt u zo vriendelijk zijn om voor de belangstellende lezers van de Leusder Krant het gebied van Eemland geografisch af te bakenen?" „Eemland vindt zijn begrenzing bij de gemeenten Eemnes, Baarn, Soest, Amers foort en Leusden In het oosten naar Hoeve laken en vandaar naarNijkerk. De grenzen zijn echter niet absoluut. Het gaat eigenlijk om het open gebied tussen de heuvels en de bossen. Er is een diskussie gaande of het gebied kan worden uitgebreid naar het voedingsgebied van de Eem toe". DOELSTELLINGEN „Welke zijn de doelstellingen van de vereniging?" „Het doel van de „Vereniging Vrienden van Eemland" is om bekendheid te geven aan de waarde en de schoonheid van het ge bied van Eemland, zowel op kultuurhis- torische als op milieu- en landschappe lijke gronden. En de mensen te wijzen op de gevaren, waardoor dit mooie land wordt bedreigd. We zouden graag een vriendschappelijk front vormen om het Eem-landschap te beschermen en te be waren Het lijkt ons daarbij nuttig om in voortdurende dialoog met Gedeputeerde Staten, met de provincie en de gemeente te staan. Er liggen verschillende be sluiten, maar het is nog niet te laat voor Eemland: met ons allen kunnen we beslist een belangrijke rol gaan spelen!" BLIJVEN „De heer Tolner uit Baarn sprak in zijn dia-vertoning op 4 maart in Amersfoort over de meanderende rivier de Eem. Zijn er uog steeds plannen om de Eem op enkele plaatsen „recht te trekken", te kanaliseren?" „Er is een werkgroep „Ontwikkeling Eemland". die zich intensief bezighoudt met de kanalisering van de Eem, en .«iet alle problemen, die zich rond deze rivier voordoen. Er is al het een en ander be reikt. Wat het oppervlaktewater betreft, zijn we niet zo ongelukkig af. De sloten in Eemland zijn over het algemeen schoon geworden. De Eem zelf heeft door de wa terzuivering van Amersfoort en Veenen- daal op het ogenblik niet onredelijk water gekregen. Het leven begint er terug te keren. We moeten ook zeggen, dat de provin cie Utrecht de kwestie van het opper vlaktewater direkt en doelmatig heeft aangepakt. (Ik betaal dan ook met liefde de verontreinigingsbelasting?) Natuurlijk zijn we er nog geenszins, maar er is een begin in de goede rich ting gemaakt." „Hoe is de houding van de industrieën rond de Eem?" „Het probleem is, dat een paar in dustrieën de Eem uitgediept willen hebben om er grotere schepen te kunnen laten varen. Het grootste bezwaar is, dat daarmede het rivierkarakter verandert. Er komen direkt wijzigingen in de normale cyclus, en we weten nu wel zo langzamerhand dat die wijzigingen ook elders in grijpen. Een heleboel van deze dingen zijn ge meen goed geworden, maar zodra je aan bepaalde belangen gaat komen is dat gemeengoed opeens betrekkelijk gewor den! Het allergrootste gevaar is hoe zal de ontwikkeling zijn van de kernen in het Eemland gebied? Waar zal men industrie- en toepassen? En als men woningbouw zet, zal die dan aan het landschkp aange past zijn? In Soest was men bijvoorbeeld bezig met de oude bestemmingsplannen der „buitengebieden". De buitengebieden zijn die gebieden, die men moet vastleggen als streken die agrarisch moeten blijven, waar niet gebouwd mag worden. Van de Peter van de Bremenweg bleek de grond aan weerszijden van deze landelijke en erg mooie weg niet in de buitengebieden te zijn opgenomen, op die weg heeft men al rekening gehouden, met het feit, dat er een ontwikkeling zou kunnen plaats vinden, waarvoor de bestemming „buitengebie den" hinderlijk zou kunnen zijn. Wij heb ben de gemeente een brief hierover ge schreven, die men heeft voorgelezen inde Raad. Het heeft niet mogen helpen. De „Vereniging Vrienden van Eemland" wil ervoor waken, opdat zulke dingen in de toekomst niet meer gebeuren. Wij willen de mensen leren wat zuinig te zijn op het weinige dat ons nog rest." „Hoe staat het met de waterhuishouding en de rekreatie in Eemland? „Verlaging van het polderpeil is daar bij óók een griezelige zaak. Er zijn agra riërs, die voor hun schapen drogere gron den willen Er is een bepaald minimum- waterpeil vastgesteld, waaronderjiet Wa in de omgeving van Krachtdijk: een gaaf stukje polderland. terschap niet mag gaan. Men heeft reeds de neiging om voortdurend naar dat kri tische peil toe te gaan, en dat heeft di rekt invloed op de vogel- en planten wereld. Je kunt er wel van overtuigd zijn, dat alle ingrepen die de mens doet, verstrekkende gevolgen hebben. Hoe ver, dat kan nog niemand op dit moment be oordelen. De Eem is een belangrijke uitvalsweg. Er zijn enkele watersportcentra, die in de gaten gehouden moeten worden Orde ning van de rekreatie in zon belangrijk gebied als Eemland heeft een hoge priori teit Alle milieu-problemen vallen eigen lijk onder het E. E.G.-beleid Het zijn geen vraagstukker die voor Nederland alleen gelden Je moet ze internationaal regelen. Er zijn zeker rendabele agrarische be drijven in Eemland. Er hebben wat ruil verkavelingen plaats gevonden om het ren dement te verbeteren. Ook hier zouden internationaal maatregelen kunnen worden getroffen, zodat de bedrijven worden ge ïntensiveerd. De bio-industrieën vormen tevens een zeer gevaarlijke zaak. Je moet ze con centreren en je moet de lozing van vuile afvalstoffen regelen. Ook deze materie moet op internationaal niveau worden op gepakt „Hoe bent u nu van plan om te werk te gaan?" PRIMAIR IS DE BELANGSTELLING VAN DE BEVOLKING „Primair is het van belang dat we vol doende belangstelling van de bevolking krijgen. Wij hopen dan ook, dat vele in woners van Amersfoort zich als lid bij onze vereniging zullen aanmelden. Ik doe hier graag een beroep op hen allen. In het voorjaar van dit jaar hebben we schriftelijk kontakt met de diverse ge meenten gelegd om te komen tot een ple zierige dialoog Zojuist ontving ik een brief van de gemeente Amersfoort, waarin deze antwoordt dat zij hoopt op nuttige kon takten met onze vereniging voor de toe komst In het najaar willen we mondeling kon- takt opnemen met de gemeenten om te zien op welke manier die kontakten het beste kunnen lopen om m voortdurend gesprek met elkaar te komen en te blijven Heel belangrijk is, dat binnen het Eem landgebied, de verschillende gemeenten iets van hun autonomie afstaan op het terrein van de planning, en bereid zijn om tot wat meer samenwerking te komen. De plaatselijke besturen zijn in wezen vaak niet bereid om de eigen belangen in te brengen in een groter belang. (Men is vaak wantrouwend Maar juist door re gionalisatie kan men annexatie voorko men') Men moet gemeenschappelijk vast stellen waar industrie moet komen, welke, industrie enzovoort. Eembrugge is in feite verknoeid Men haalt ergens indus trieën binnen, die daar niet gevestigd hadden mogen worden." „Het is uw bedoeling om na overleg en diskussie tot een behoud van het na tuurlijk en landschappelijk schoon van Eemland te komen?" „Ja, wij zijn niet primair een „vecht- groep". We willen het zoeken in normale kontakten en in gesprekken Alle belangen die er in Eemland zijn, willen we daarin betrekken. We zouden willen bereiken, dat we op een bepaald moment gegevens zouden kunnen verzamelen. Je moet met kei harde gegevens aan komen Binnen niet al te lange tijd zouden we kontakt moeten opnemen met verenigin gen, die reeds allerlei deeltaken ver richten bijvoorbeeld. Er zou een centrale registratie van de gegevens moeten zijn. Er zijn waarschijnlijk meer gegevens beschikbaar dan we eigenlijk weten. Dat willen we allemaal gaan nazoeken We willen niet op het gebied van de vereni gingen komen, want we weten dat die al heel veel werk hebben verzet. We willen ook geen werk ondernemen, dat door anderen reeds is gedaan We zouden moeten proberen de aktiviteiten te bun delen, en te richten op de problemen, die er op korte termijn liggen. Je moet er voor oppassen dat je als milieubewakers reëel blijft. Je zou oplos singen moeten begeleiden. Je zou er voor moeten zorgen dat de nieuwe planning beter gebeurt. Je moet ook erkennen, dat het Eemland gebied is verrijkt door de inpoldering van de Zuiderzee, door de komst van Flevo land. Men is bereid om een deel van de IJsselmeerpolders te bestemmen tot na tuurgebieden. We moeten de planologie ook niet altijd in de rothoek willen zetten!" Tot slot van dit gesprek geven wij u de bestuurssamenstelling van de „Vereniging Vrienden van Eemland" Mr. F. H. 1. Luijckx, Amersfoort, voorzitter, Ir. J W. Jansen, Baarn, sekretaris; Mr. P. G J. Forsthovel, Baarn, penningmeester, Ir. H. J Proper, Hilversum, coördinator, aktiviteiten; D. R. Versteeg, Soest, publi- citeitsverzorger. U kunt zich als lid van de „Vereniging Vrienden van Eemland" opgeven bij het sekretariaat, dat is gevestigd: Muurhui zen 15 te Amersfoort, telefoon033-14348. De kontributie bedraagt slechts f 10,-- per jaar (gironummer 3107500 ten name van „Vereniging Vrienden van Eemland"). Voor f 10,-- per jaar neemt u deel aan een stukje daadwerkelijke landschap- en natuurbescherming in onze eigen regio. ANCO MALI De Eem bij Eembrugge, moet dat zo? waar reeds met praticipatie werd ge werkt. De heer Buijtendijk liet tevens doorschemeren, dat hoofd en perso neel van de Paletschool zeker geen voorstanders van ouderparticipatie wa ren, wat dit dan ook zijn mocht Ook de oudercommissie, die over het on- LEUSDEN - „Zojuist terug uit de bergen van 900 meter hoog voel je de warmte hier weer des te erger, en is je gauw alle werklust benomen. Dus drentelde ik maar weer naar de dorpsverzamelplaats in de schaduw van de waringin, en zakte neer op een Dlatte natuursteen in de kring van de altijdtijdhebbende Florinezen. Ik trof het, want er was een andere gast aanwezig, die alle belangstelling kreeg. Een schoolinspekteur, die hier ook wat op verhaal probeerde te ko men. We hadden al eerder kennis ge maakt en dus ging het gesprek vlot verder Hij gaf een korte levensbeschrijving van zichzelf als antwoord op de vra gen, die hem als gewoonlijk werden gesteld waar hij vandaan kwam, of hij getrouwd was, hoeveel kinderen of hij had, enzovoorts. Hij was protestants, maar dat maakt in onze oekumenische eeuw weinig verschil uit in de omgang. Nu zijn levensverhaal, dat ik u heel graag in het kort wil weergeven, omdat het een antwoord geeft op de vragen van velen Heeft missie nog zin? invallen van de duisternis begon de angst te herleven Ik kan me niet herinneren mijn ouders ooit bij donker te hebben zien lachen. Ze schenen al leen maar door een geestencomplex bevangen te zijn! Als natuurkind groeide ik op zonder school, levend van de ene dag in de andere dag, wat jagen, vissen en knol len zoeken. Tot de dag aanbrak, dat er een blanke in onze streken rondzwierf, een zende ling. Wij werden bang gemaakt, dat het een koppensneller was, en we mochten niet te dicht in zijn buurt komen. Toch liep het anders. Mijn ouders kregen op de een of andere manier kon takt met die man. en hij werd een huisvriend bij ons Dit werden voor mij de eerste kon takten met zending en missie. Na enige tijd werd mij en een tiental andere jongens de gelegenheid geboden om een missieschool te mogen bezoeken, met internaat, als de ouders het goed von den. Nou, die hadden niet veel bezwa ren. Een eter minder. Bovendien wister ze hun kind goed verzorgd, want de faam van zending en missie was, tot in het diepste oerwoud doorgedrongen, zodat ik de weg op kon gaan naar een nieuwe toekomst. Wat dat leven in het internaat en de godsdienstleer voor mij betekend hebben is niet te beschrijven. Voor het eerst kon ik iedere dag lachen. De angst voor boze geesten begon ik al gauw te zien als heidens bijgeloof, en ik begon me te voelen als een vrij en missie dankbaar blijven, dat ze mij en zo vele anderen uit die hel van angst hebben bevrijd Ik weet wel, - zei/hij, mij aankij kend - dat in dë"hedendaagse missie- beweging veel kritiek is op het leven en werken van zending en missie, LEUSDEN - De Klimopschool heeft ruim f120,- bijeen gebracht voor een weeskind in Vietnam. Via Parijs zal dit naar de boedhisten in Vietnam wor den gestuurd die zullen zorgen dat dit geld ook in de bezette gebieden van Zuid-Vietnam zal worden gebruikt voor het levensonderhoud van weeskinderen maar dat komt allemaal van buiten staanders, die zeggen de oermens in zijn gelukkige staat met te willen storen, en de natuur zijn vrije onbe ïnvloede loop te laten gaan. Zeg hun maar, dat ze dan de hel voor deze arme mensen in angst en bijgeloof alleen maar langer maken". De hele kring der ouderen en jonge ren, die in steeds grotere getalen om de nieuwe gast waren heen gehurkt, luisterde zwijgend Na nog wat over koetjes en kalfjes gepraat te hebben, stond ik op, want de duisternis begon snel in te vallen Wel niet omdat ik bang was voor de boze geesten, maar omdat ik blij was met deze getuigenis. Die ik het waard achtte zo spoedig mogelijk op schrift te stellen en rond te bazuinen in zo genaamde progressieve kringen, die pretenderen dat missie uit de mode is. Maar al had ik dit voorbeeld niet: welke links georienteerde heeft het recht de opdracht van Christus: „Gaat en onderwijst alle volkeren!" te ont zenuwen Al waren ze er allemaal tegen, dan zou ik nog rustig doorgaan, daar ik een goddelijke opdracht te verwezenlijken heb. Die, hoe dwaas het ook lijkt, in deze tijd voor mij des te dierbaarder is Ik blijf het als een eer beschouwen de dwaasheid van het kruis te mogen verkondigen. Vorige week kreeg ik het artikel uit de Leusder Krant, waarin het som metje van de traktor-aktie stond. Ik heb uitgerekend nog geen dubbeltje per inwoner van Leusden. Op mijn giro kwam er nog f5,- van iemand bij, maar dat doet de bak ook niet over lopen. Ik zoek minstens tien traktors om enkele duizende hectaren te kunnen bewerken! Maar dit is niet de eerste tegenvaller we blijven aktie voeren en bedelen voor de armsten der armen. Met hartelijke groeten en beste wen sen van de dankbaar blijvende zwervei Gods in het dromenland van Flores, Th. Visser s v.d Februari 1975, Watuneso. „Buurman, wilt u even een pakje meenemen naar de post?" „Hij wil ons niet meer zien!" derwerp had gepraat, zag vooral deel name aan het didaktisch handelen van de leerkracht niet zitten. De ouders kregen een stencil, waarop de volgende punten uit de discussieno ta van de Algemene Bond van Onder wijzend Personeel waren gelicht, die nende ter diskussie. a. onderwijssteunende aktiviteiten b. het verlenen van hand- en span diensten c aktiviteiten op school terdirekte on dersteuning van het onderwijs d. deelname aan het didaktisch han delen van de leerkracht e medebeslissen over opzet en orga nisatie van het onderwijs. De ouders werden in 5 diskussie- groepen opgedeeld, waarvan de rappor teurs na dertig minuten verslag uit brachten. Daar niet duidelijk was geworden wat precies onder ouderparticipatie moet worden verstaan, en daar onvol doende voorbeelden uit de praktijk naar voren waren gebracht, was het duide lijk dat de ouders met de diskussie niet veel verder kwamen. De meeste ouders voelden er niet veel voor zich op glad ijs te begeven Zij brachten huiswerkbegeleiding naar voren, wilden aan het begin van het schooljaar geïnformeerd worden over het lesprogramma en de methodiek, wilden graag steun van deskundige ouders bij de handenarbeid. Men vroeg zich af, of de onderwijskrachten van ,,'t Palet" wel voelden voor samen werking met de ouders; zo niet, dan had de diskussie weinig zin. Men vroeg zich af of er onder de ouders wel ani mo was om aan het onderwijs deel te nemen. Men vroeg zich tevens af hoe veel tijd er in de praktijk beschikbaar was voor ouderparticipatie. Sommige ouders vroegen of handenarbeid een ver plicht leervak was en of het mogelijk was tot bijvoorbeeld volksdansen over te gaan, als de handenarbeid niet leuk werd gevonden Men legde de verzamelde sugges ties aan de oudercommissie voor, die zich er nog eens over zou buigen. Er gingen stemmen van verschillende ouders op, dat men niet graag zou wil len, dat andere ouders zich met hun kind zouden bemoeien. Eén moeder zei dat haar kind had gezegd: „Alsje blieft geen ouders in de school." USDEN-ZUID - Donderdag 13 *ond in de openbare basisschool "6t" aan de Willem de Zwijger- Leusden-Zuid een ouderavond die gewijd was aan ouderparti- de voorzitter van de oudercom- W. j Buijtendorp de bijeen- nad geopend las de sekretaresse «ui1 v^n de ouderavond, die ktober 1974 werd gehouden. Het aat de gemeente Leusden af wij- ^d beschikt over de aanvrage school omtrent bepaalde leer- en wel wegens onvoldoende le fs een nieuw verzoek aan meerite uitgegaan, waarin een motivering is aangevoerd Er stemmen op, dat de heer Van hoc km3r 0Pnieuw zal moeten kun- i0„ ^ken over de lijst van leer- n, die in dat jaar vallen onder Penningmeester gaf een kort overzicht en de heer Van Aken, het hoofd van de school, deed enkele mededelingen. Het komt voor dat de ouders de kin deren straffen als zij met onvoldoen des thuis komen op hun veertiendaags rapportje. Dit was niet de bedoeling, zei de heer Van Aken. ouders en kin deren konden beter zien wat ze er sa men aan konden doen! De uitleenbibliotheek verloopt vlot, met de hulp van enkele moeders. Het nieuwe projektie-apparaat heeft reeds zijn nut afgeworpen, aldus de heer Van Aken „Het ligt in onze bedoeling", zei de hoofdonderwijzer, „om voorde komende kursus de ouders van de leer lingen der le klasse en van die der 6e klasse uit te nodigen en in te lich ten over het leerplan Voor de sportdag op woensdag 2 en donderdag 3 april hadden zich voor ,,'t Palet' twee meisjes- en drie jon gensvoetbalteams gevormd De heer Van Aken vroeg voor deze groepen de nodige ouderbegeleiding Voor de schoolreisjes was beslist dat de le en 2e klasse dit jaar pan nekoeken zouden gaan eten in Lunteren. de 3e, 4e en 5e klasse zouden dit jaar naar Avifauna en Madurodam gaan, de 6e klasse zou in Elspeet gaan lo geren. De heer Van Aken maakte de aan wezige ouders attent op het kapotte dak van de school, dat reeds twee jaar een hinderlijke lekkage vertoont. Bij de gemeente zal een verzoek om repa ratie worden ingediend De heer W. J. Buijtendorp, voor zitter der oudercommissie hield zelf een korte inleiding over ouder-par- ticipatie, waarbij hij vraagtekens zet te Hij zei, dat niemand precies wist, wat onder ouderparticipatie werd ver staan en dat de één het zó uitlegde en de ander weer anders. Jammer was, dat er geen deskundige op dit gebied was uitgenodigd, die de ouders erover had kunnen inlichten of een onderwijzer of ouder van een school De bank voor deze generatie... met diensten van deze tijd. Verzekeringen Effekten Beleggingen Leningen Koop-Krediet-Plan Hypotheken Betalingsverkeer Salaris- en pensioeninning Buitenlands geld Kluisloketten Reisverzekeringen Alle soorten spaarvormen aangepast aan uw persoonlijke behoeften. Met deskundig en persoonlijk advies. Dat gebeurt bij de Bondsspaarbank. VOOR MIDDEN EN OOST NEDERLAND 'de bank voor deze generatie'

Leusder Krant | 1975 | | pagina 15