udolphstichtingeen jeugddorp ii trots op te zijn Superhits: ze blijven op je afkomen DRAAITAFEL The Dutch, Rhythm, Steel Showbandkombinatie van pop en folklore Joy: j Ridin", talgie swing Glaasje op Eerste kievitsei gevonden OP DE [DAG 20 MAART 1975 LEUSDER KRANT [RVELD - Vijf eD veertig jaar jjgrïjke mijlpaal, maar het ,1 gewoon door, géén herden- io feestelijkheden. Kinderen poderen komeneen lange nar ook van leiders, leid- (fgouders, stafleden, be- Klionarissen en sinds kort nieuwe directeur. ,,Er doen 5wel eens gebeurtenissen voor je ou niet direct blij bent gereformeerd te dragen. Maar j oog genoeg redenen over om eerd te blijven, en wat meer 2(5 op te zijn. En als er soms uerdem zijn die een minder- eidscomplex hebben opgelo- m die moeten dan eens gauw doorbrengen op de Rudolph- io De Glind, het grootste eerde centrum voor de kinder- iiog. Daar heb je reden te trots te zijn op de naamgerp- lf bij het zien van dit modern opvangcentrum", aldus een ^medewerker. imgeying van deze inrichting :b gericht op Ds. R. J. W. ^predikant te Leiden, die veel eft geijverd voor het werk van rbescherming. Men wenste jan de Rudolphstiehting een b geheel te maken, een soort liolonie met opvoedingsaspec- r is men allang van terug Geleidelijk aan zijn de oude •en omgebouwd tot grote ge- 5*en, die bestemd zijn voor die kinderen tijdelijk willen i en opvoeden. Hoewel vroeger joote was dat de pleegvader j was in één van de bednj- de inrichting, is men sinds ;KVELD - Rudolphstiehting Bp op de kinderboerderij. van het Jeugddorp allerlei clubwerk op gang. Er zijn regelmatig leuke feest jes. zoals lente- en herfstfeest, de Koninginnedag wordt nog ouderwets ge vierd. met optochten en grote spelen. Van het prachtige ontspanningsgebouw wordt een druk gebruik gemaakt; er is een moderne gymzaal, een toneel en een foyer. De oudere jeugd heeft een eigen „soos", een voormalige var- kensschuur. 's Zomers is er de beschikking over een eigen open zwembad, en als de vorst geen verstek laat gaan, zo als de laatste winters, is er ook de gele genheid om de schaatsen onder te binden op de ijsbaan. Ook op het Jeugddorp is voetbal de topsport. Een prachtig goed onder houden sportveld, en een mooie kanti ne, zelfs verlichting is aanwezig. Vier elftallen spelen in de zaterdagcompe titie en soms helemaal niet zo slecht. Judo is ook erg in trek, zowel bij de jongens als de meisjes. Bij slecht weer is er cok de beschikking over een grote speelzaal, voor de verschil lende balsporten. En dan is er natuur lijk de kinderboerderij, in 1960 heel schuchter opgezet, met een enkel dier ACHTERVELD - Rudolpstichting - Het ontspanningsgebouw aan de Rudolph- laan. enkele jaren ook andere gezinnen gaan aantrekken, die wonen op het terrein (als pleeggezin), maar waarvan de va der buiten de inrichting werkt. Van deze huizen zijn er nu 22 bevolkt, zodat er nu méér kinderen in gewoon gezinsverband leven dan voorheen, want toen waren de paviljoens méér dan vol. Deze gezinssituatie is voor het kind natuurlijk veel gunstiger. Trouwens deze gezinsopvoeding is uniek in zijn soort, en in heel Europa bestaat geen tweede op het gebied van verzorging en begeleiding voor kinderen van protestantse huize. Uiteraard wor den deze pleeggezinnen begeleid, door een staf deskundigen op juridisch, pae- dagogisch en psychologisch gebied. Doorgaans verblijven zo'n 200 kinde ren in het Jeugddorp, kinderen, die om de eén of andere reden niet meer thuis kunnen zijn. Via allerlei kinderbescher mingsinstanties komen deze kinderen van 0 tot plm. 18 jaar op de inrich ting. De gemiddelde verblijfsduur is twee jaar, of korter. Veel mensenden ken dat deze kinderen op een „stich ting" verblijven Niets is minderwaar 1 In alles lijkt de Rudolphstiehting op een gewoon dorp. Op het uitgebreide terrein (125 hectare) in de Gelderse vallei, staan zes kinderhuizen, enkele met gemengde groepen, drie voor de grotere jongens en een voor oudere meisjes. Ieder kina heeft zijn eigen kamer, eigen wastafel, enz enz mag het geheel naar eigen idee en smaak inkleden. De maaltijden worden door ieder huis afzonderlijk gebruikt, en worden bereidt in een hyper modern keukencom plex ln het centrum van het Jeugd dorp liggen verder nog een aantal ge bouwen waarin een aantal opleidings- bednjven zijn ondergebracht, voor die kinderen die tijdelijk van een school zijn uitgesloten. Er zijn drie scholen op het dorp, eén voor kleuters en één voor buiten gewoon lager onderwijs, de grootste de J. H. Donnerschool - is het best te vergelijken als een school voor leer ^n opvoedingsmogelijkheden, zoals die er wel meer 'in ons land zijn te vin den Na het volgen van het lager onderwijs gaat het overgrote deel van de jongelui naar Barneveld of Amersfoort, om daar de LTS, MAVO of soortgelijke school te bezoeken. Midden in het Jeugddorp staat de kerk, waarheen 's zondags ook de mensen uit de omgeving komen. De plaatselijke predikant brengt er in samenwerking met de medewerkers ACHTERVELD - Rudolphstiehting - Prutsen aan oude auto's op de kinder boerderij. ACHTERVELD - Rudolphstiehting - Ouderwets Koninginnefeest op Jeugd dorp. ACHTERVELD - Rudolphstiehting - „De Roffelaar", „De Langelaar" en „De Glind": 3 jongenshuizen. ACHTERVELD - Rudolphstiehting - Hoofdgebouw van het Jeugddorp. Tevens een grote nobby-scnuur, die gedeeltelijk door de militairen van de luchtmacht uit Breda is geschonken. Deze kinderhoeve is in de loop der jaren uitgegroeid toteenspeelcentrum. Er zijn veel soorten, waarbij vooral de verantwoording ligt tussen het con tact van kind en dier, als eerste stap in de richting van het begrip hebben voor het levend doel van het eigen milieu, dit heeft grote peda gogische waarden. Zo ook het berijden en omgaan met de pony's. Regelmatig krijgen de kinde ren les, zowel m het rijden, als een voudige theorie. Onnodig te zeggen dat daar een intensief gebruik van wordt gemaakt In de grote hobbyschuur op de boerde rij worden in het kader van de vrije tijdsbesteding alle mogelijke gebruiks voorwerpen, siervoorwerpen en noem maar op gemaakt. Als de kinderen met weekend naar huis of oma gaan, worden de kunststukken zorgvuldig ingepakt en meestal komt er dan een nabestelling op Sinds kort heeft mevr. Sieling een assistente gekregen, want de animo voor handenarbeid is enorm groot. Wat ook een belangrijk huis op het Jeugd dorp is, is zeker het logeerhuis. Hier kunnen de kinderen, als de pleegouders een weekend, of met vacantie afwezig zijn hun bivak opslaan. Uiteraard gaan de kinderen zelf ook met vacantie, en die niet naar het ouderlijk huis kunnen, gaan enkele weken kamperen, of naar een vacantieadres. Omdat het Jeugddorp met zijn eigen tijdse wijze van gezins- en groeps- opvoeding een unicum is, komen er het hele jaar door excursies, en niet alleen uit eigen land. Het buitenland toont veel interesse Meestal komt men tot de slotsom, dat er in Nederland geen inrichting is waar de kinderen zó worden opgevangen als daar In de ruim 45 jaar van haar bestaan is de Rudolphstiehting uitgegroeid tot een modern centrum, met een deskundi ge staf De tijd, die de kinderen moeten doorbrengen op het tussenstation „De Rudolphstiehting wordt, u hebt het kunnen lezen, op allerlei manieren voor hen zo aangenaam mogelijk ge maakt. De gereformeerde diakonieen, die in 1927 de stoot gaven tot de oprichting van de Rudolphstiehting, zijn nog steeds ondanks de subsidies van het Rijk, een onmisbare financiéle steun. Bestuur en direktie van de Rudolph stiehting vertrouwen er op, dat de diakonieen en de niet weg te denken correspondenten, die zorgen voor de contribuanten, hun taak in bij de voort- duur zo nodige steun zullen blijven verstaan. Er zijn enorme bedragen geïnves teerd. Nog vele jaren zal aller steun nodig zijn om de rente en aflossings verplichtingen na te komen. Onder de vele negatieven berichten die bijna dagelijks in de pers ver schijnt:. over kinder-tehuizen en alles wat daar mee samenhangt, is het toch verheugend een ander geluid te horen van kinderen die in het verleden enkele jaren doorbrachten op het Jeugddorp. Dat deze jongelui zelf spontaan regel matig op bezoek komen, bij pleegou ders en Leiding is heel gewoon ln maart is er zelfs een groep van 50 oud-pupillen, die een hele dag op het Jeugddorp te gast zal zijn. Deze reOnie hebben ze zelf georganiseerd. Deze berichten, en ze zijn met tien tallen aan te vullen, spreken voor zichzelf, en geven directie en perso neel van het Jeugddorp de moed en het vertrouwen om op de ongeslagen weg verder te gaan. leden van de band) en „Serenata", eveneens door Benjamin Joseph van arrangementen voorzien. Het zijn ook deze nummers, die op de meest spre kende wijze het geluid van desteelband het dat van de popmuziek als kombinatie accentueert. Het beste nummer van de plaat blijft desondanks „Hey Joe van Jimmy Hendrix, maar daarin ontbreekt vrijwel het steelgeluid. dat de rest van de plaat zo tot een alwijkend gebeuren in het woelige wereldje van de pop maakt. Uitgebracht door de platenmaat schappij Negram te Haarlem op haar eigen label, Negram nr. 104. Het ste reo-geluid is uitstekend. Bert Vos. dan word je tegenwoordig teerd met het verschijnsel u weet wel, al die zaken, Manken, die ons nog eens met terugvoeren naar het ver- 40 alles nog zoveel mooier en *as Films, zoals „That's ffienr en platen als „Grea- hits" uit de zestiger jaren r*o dat nog eens en zo lang- zi]n we wel zo,,geihdoktri- tot wij het allemaal geweldig 'en Ik wil hiermee helemaal *D> 'lat die nostalgie-golfdoor 11 veroordeeld en niet wordt Want het oproepen van kan inderdaad prettig iDS het goede herinneringen Sevolg van deze rage is na- dat we opnieuw worden "eerd met muziek, die we 11 zo'n beetje hebben verge- Je kant hebben geschoven - at daar enige reden voor was. "ijten aan onze instelling flerne konsumptiemaatschap- 1D alles erg vergankelijk is *eer iets nieuws is versche- irt>et is eigenlijk geen steek- lr?utnent. kden werd ik gekonfronteerd shjl van muziek, die voor (kort na de tweede wereld- r? Populair was. Bij het be luisteren van de plaat „Joy Ridin" van zangeres Ria Joy en pianist Rinus van Galen, stelde ik eigenlijk met enig ongenoegen vast, dat we toch veel mu ziek van vroeger zonder enige reden grotendeels aan de kant hebben gescho ven. Toegegeven, het bleef nog wel hangen in een bepaalde groep enthou siaste aanhangers, maar voor de rest was het voorbij. Dat is eigenlijk ook het geval met de swingende muziek en zang van Ria Joy. „Een Joy Ride met Ria betekent: teruggevoerd worden naar de jaren kort na de tweede wereldoor log, toen een jonge muziekmmnende generatie leerde swingen en Ria Joy zong bij de nog altijd niet vergeten Rhythm Club. Ria Joy, rasecht Am sterdamse, maar haar zang is on Nederlands, haar aanpak en opvatting zijn Amerikaans en ze beschikt over een enorme jazz-feeling." dat is de mening van Skip Voogd, die dat cn nog een heleboel meer op de achter kant van de hoes schrijft en ik kan het daar volledig mee eens ziin. Ria Joy swingt de plaat af en ik kan dan ook iedereen aanraden om daar naar te gaan luisteren. Rinus van Galen (piano), Eddy Esser, Rob Langereis en Peter Ypa spelen zo geïnspireerd op deze plaat alsof ze zijn weggestapt van Count Basie, bijgestaan door twee gastsolisten Rudy Brink (tenorsax) en Coen van Nassau (vibra foon) allemaal behorend tot het neusje van de zalm van onze vader landse swingwereld Er staan op deze LP dertien „ever greens", dertien muzikale blijvers, zo als Skip Voogd het omschrijft. „Twaalf songs èn een zangeres, die eveneens de eeuwige jeugd schijnt te bezitten, Ria Joy." Jeugdsentiment? misschien het kan tevens een begin zijn van een nieuwe periode, waarin de wereld van Ria Joy en al die anderen uit de we reld van deze jazzy-swing, opnieuw fu rore gaan maken. Wat mij betreft mag het. „Joy Ridin", uitgebracht door de platenmaatschappij CBS te Haarlem, op CBS 53049 In uitstekend stereo. The Dutch Rhythm, Steel Showband. Tientallen jaren geleden werd ik als schooljongen gekonfronteerd met het optreden van een steelband. De jongens kwamen, geloof ik, van de Nederlandse Antillen. Toendertijd waren zeoptoer- nee en opeens was de steelband „in". Zelf heb ik het altijd fijne muziek ge vonden en ik heb me er altijd over ver baasd, dat men uit die holle vaten zo'n „gedistingeerd" geluid kon halen, maar toen was het wellicht nog niet tot me doorgedrongen, dat in het algemeen holle vaten het luidst klinken.... Eigenlijk is de steelband in Neder land op dat folkloristische peil blijven hangen, zonder dat er verder mee werd geexpenmenteerd. (tenzij dat buiten mijn gezichts- en gehoorveld om is gebeurd). En dan krijg je plotseling (enkele weken geleden een nieuwe elpee op je dak geschoven, waarop een echte steel band op de poptoer is gegaan. Je knip pert dan wel even met je ogen, want je hebt eigenlijk niet aan een dergelijke kombinatie gedacht, maar na het be luisteren geel je toe, dat het allemaal zo gek nog niet klinkt The Dutch Rhythm, Steel Show band" is de naam van deze groep. Het blijkt dat deze formatie al vijf jaar grote successen boekt in binnen- en buitenland en ook dat is blijkbaar aan mij voorbijgegaan. Het is de tweede plaat van deze groep. De eerste elpee werd speciaal voor de Duitse fans ge maakt („Limbo for lovers") en nu ligt er dan een plaat in de winkels, die voor ons, Nederlanders, is bestemd „Soul, Steel Show' Onder leiding van Adolf J. Tevreden brengt de groep (vijf pannenspelers en vijf zangers) op deze plaat originele bewerkingen van o a Neil Young's „Down by the ri ver' Isaac Hayes „Theine from Shalt en „Hey Joe' Naast nogal wat „funky stuff is er ook vrij veel har monieuze zang te beluisteren, waarin het steelgeluid vrijwel niet domineert, zoals in het nummer „Snowfire". Persoonlijk heb ik vooral de instru mentale nummers het best kunnen waarderen, zoals het eerder genoemde nummer van Isaac Hayes „Theme from Shalt" „Softley", met arrange menten van Beniamin Joseph (een der Ik heb op deze plaats al eens vaker geschreven over het fenomeen: ver zamel elpee. Niet dat ik daar over wegende bezwaren tegen had, maar om het feit, dat zo'n verzamel-elpee voor twee partijen voordeel heeft. In de eerste plaats natuurlijk de platenmaat schappij, die met het herhaald uit brengen van de meest verkochte num mers nogmaals een goede gooi doet naar succes. Een succes, dat elke keer weer zonder enige moeite wordt be reikt, zie de elpee-hitlijsten. Aan de andere kant is er de konsument, die - door welke reden dan ook - veel van deze hits nog niet aan hun verzameling hebben toegevoegd en tot dan wellicht genoegen hebben genomen met het ka- potdraaien van hun favorieten voor de diverse populaire radiostations. Ze heb ben nu de kans om voor een werkelijk „zacht" prijsje in één klap zo'n 25 hits (al dan niet recent) aan hun dis cotheek toe te voegen. Zo zijn alle partijen tevreden en blijft er geld in het laatje komen Geld, dat door de platenmaatschappij onder meer weer gebruikt kan worden om bijvoorbeeld hun klassieke repertoire op peil te houden, waarvan bekend is, dat dit gen re anders in veel mindere mate zou kunnen worden uitgebracht. Dus een derde kategorie mensen kan ook nog tevreden zijn. De platenmaatschappij Ariola Euro- dische-Benelux te Haarlem heeft - het als andere platenmaatschappijen in ons landje - dat allemaal uitstekend in de peiling en het gevolg is dan ook. dat met een zekere regelmaat de succes sen van kortgeleden nog eens aunne- tjes worden overgedaan. Eén van de nieuwste verzamel-elpees is de dub- belelpee „25 superhits" van deze maat schappij Een uitstekende selektie van 25 hits, die door de keus een zeer gevarieerd popconcert opleveren. Een beperking voor platenmaatschappijen' is in het algemeen, dat zij gebonden zijn aan de hits van eigen stal. In de meeste gevallen kan men zich daar aardig mee redden Ariola Eurodisc, die onder meer het A M-label voert en ook nogal wat Duitse hits onder haar vaandel in Nederland aan de man probeert te brengen, heeft blijkbaar zonder enige moeite een guns tige verzameling bijeen kunnen brengen, ook al zijn de genoemde hits dan niet allemaal evenveel van „goud" Strawbs (Part of The Union). James Llovd (Keepon smiling), Stealers Wheel (Late again), AdrianoSelentano(Pricen- colinensinainclusiol), Nino Tempo en April Stevens (Love Story), Herb Al- pert (Spaniscli Flea), Wally Tax (Miss Wonderful). The Herd (From the Un derworld), Tony Ronald (Help) Blue Haze (Smoke gets in your eyes), Alvin Stardust (My Coo-ca -Choo), Sweet dreams (Honey Honey), Stephanie de Sy- kes (Born with a smile on my face), Peret (Borriquito), Debbie (Everybody Join Hands), Gilbert O' Sullivan (Came to see me Yesterday) en Christ Mon- tez (The More I see you) zijn zo en kele titels van deze goede verzamel- elpee Enfin, u ziet maar wat u doet. u helpt er de liefhebbers van de klas sieke muziek mee als u de plaat koopt, zullen we maar zeggen Uitge bracht door Ariola Eurodisc Benelux te Haarlem op Ariola 88 363 XCT. Bert Vos. LEUSDEN - Op donderdag 13 maart werd het eerste kievitsei in Leusden gevonden door de heer Van Loenen, Arnhemseweg 39. Het lag in zijn be doeling dit ei aan te bieden aan burge meester mr A H. van der Post Hoe wel deze vriendelijk geste door de bur gemeester op prijs werd gesteld, heeft hij besloten uit het oogpunt van natuur behoud met deze traditie te breken, evenals reeds eerder door koningin Juliana werd gedaan. LEUSDEN - Zaterdagavond 15 maart reed de heer A. F. J. H. uit Scher- penzeel te Leusden in zijn auto, ter wijl hij onder invloed van sterkedrank verkeerde. Hij werd aangehouden en naar het politiebureau overgebracht. Hem werd het bekende blaaspijpje aangeboden, en hij moest erin bla zen. De inhoud van het pijpje sloeg groen uit De politie nam de heer A. F. J. H. een bloedproef af. Zijn rijbewijs werd ingenomen. De inwo ner van Scherpenzeel wacht op zijn berechting. „Kunnen we nog weg voor het volks lied komt7" -* X X X X X X X X X X X X X X X X X X X X

Leusder Krant | 1975 | | pagina 19