Fons van Heugten en „monkey" Jaques Wery over hun sport ERDAÜ 20 MAART 1975 LEUSDER KRANT 17 maar het was de machine van de Belgi sche kampioen De Kort. Dat moest dan wel een goede zijn. Middelkoop had geen tijd om mee te gaan naar Mol, waar de motor klaar stond voor een proefrit. Helper Kees van Voorst ging mee. Deze toen 45-jarige as sistent was een uitstekende technicus, maar geen held op een race-motor. Zelfs in de bak voelde hij zich niet op zijn ge mak, en eigenlijk kunnen wij hem geen ongelijk geven als je ziet, hoe er met die monsters wordt omgesprongen. Zeker als het een testrit betreft. Maar kort en goed. het kon niet anders en Kees-moest mee. En alles ging goed, tot men op een bospad bij een splitsing kwam. Van Heugten wilde linksaf, maar Van Voorst dacht, dat het rechts uit de flank zou gaan en prepareerde zich daar dan ook op. Kees had evenwel verkeerd gedacht en wat gebeurde op de bewuste plaats? Kees vloog vlot uit z'n bakkie en belandde midden tussen de bramen. Het einde van dit verhaal was, dat de motor werd gekocht, maar sindsdien kan Van Voorst geen bramen meer zien. de bekende voetballer Henk Wery. Ook Jaques (Jaak of Jack mag ook) was in de jaren vóór 1970 al een aardig eind op weg om een voetbalspeler van naam te worden. Als HVC-er (de S.C. Amersfoort bestond nog niet) speelde hij twee jaar regelmatig in het Nederlandse jeugdelf- tal. Toch gaf de voetballerij hem niet de bevrediging, die hij er van verwachtte. De speciale sensatie en spanning, zoals bij motorwedstrijden in grote mate aan wezig, miste hij in de voetbalwei. Hij wil de niet beweren.dat het bij voetbal maar een tamme boel is. De laatste jaren ze ker niet, want de gele en rode kaarten vliegen er gewoon de pan uit, maar in de motorsport is het ènders. Het is natuur lijk maar net, hoe je zoiets bekijkt, maar Wery was, behalve voetballer een fervent motorsportliefhebber. In de eerste tijd als toeschouwer en als Amersfoorter vanzelfsprekend supporter van de Van Heugtens. Toen Ton van Heugten in 1971 van de solomotor overstapte naar de zijspan- klasse, had hij natuurlijk ook een even wichtskunstenaar nodig in de bak. Van Op Koninginnedag 1958 reed Fons van Heugten zijn eerste zijspancross op een zelfbouw- motor. nog drie wedstrijden, die meetelden voor het kampioenschap van Nederland. In Gendt (bij Nijmegen), in Anloo en Sint lsodorushoeve (bij Haaksbergen) ein digden zij steeds bij de eersten. De laat ste wedstrijd als winnaars en in de eind rangschikking om de titel werd de 4e plaats bereikt. In de Grote Prijzen van Engeland en Frankrijk en in een groot aantal nationale wedstrijden werd over het algemeen met veel succes gereden. Ook in de Verenigde Staten, aan het einde van het seizoen, werd deelgeno men aan diverse sterk bezette interna tionale koersen, zoals in Livermore (Ca- lifornie) en Washington, waar de combi natie 3e werd. 1974 werd een prima aan loop voor het a.s. seizoen. Het aantal overwinningen was nog wel beperkt, maar ereplaatsen bereikte dit koppel met de regelmaat van een goed Zwitsers uurwerk. GROTE PLANNEN VOOR 1975 Fons' van Heugten en Jaques Wery hebben grote plannen voor 1975. Dit moet het jaar van de waarheid worden en niets wordt aan het toeval overgela ten. Fons (31 jaar) en Jaques (24 jaar) bereiden zich zeer ernstig voor op de hernieuwde krachtmetingen met de an dere grote jongens uit de zijspanklasse, zoals Ton van Heugten. Wil van der laan. Drikus Lubbers en Broer Dirks. In café „de Finish", een nevenaange legenheidje van Fons en gelegen aan de Hessenweg in Stoutenburg. staat Henk van Beek achter de tap. Deze verpo zingsgelegenheid moet het toevluchts oord gaan worden voor alle motorrijders uit de naaste en verre omgeving. Het be gint er inmiddels al aardig op te lijken. Hier werden wij ingelicht over het voor naamste deel van het wedstrijdprogram ma van het duo Fons en Jaques voor dit jaar. Op 16 febr was de eerste race in Lommei (België). Dan volgt Sint Antho- nis (19 maart) en nog een hele reeks an dere losse wedstrijden. Vanaf eind mei worden de vijf wedstrijden om het Ne derlandse kampioenschap gereden in Apeldoorn, Wijchen, Maastricht, Win terswijk en Anloo. Dat was even terzijde. Wij waren be zig met de voorbereidingen van Van Heugten en Wery voor het a.s. seizoen. Al gedurende de gehele winter wordt, ongeacht de weersomstandigheden (die meestal niet zo best waren) in Den Treek behoorlijk aan conditietraining gedaan onder leiding van C.I.O.S.-trainer Piet de Zwarte. U kent hem vast nog wel uit zijn waterpolotijd in het Nederlandse zevental? Iedere dinsdagavond boven dien een stevige indoortraining in de sportzaal van het vormingscentrum in Amersfoort. En als dit allemaal nog niet genoeg mocht zijn. staan de volgende mogelijk heden Fons en Jaques nog te dienste. Daar is dan op de eerste plaats de sup portersclub. weliswaar niet groot van omvang, maar van bijzondere kwaliteit. Onder aanvoering van „Willem" (ver melding achternaam is overbodig!) gaan Joop Voorburg, Bertus Dijk en alle an deren mee naar zo goed als alle bereik bare wedstrijden. En geloof maar gerust, dat het helpt. Verder heb je Wim de Haas. Die is „onbetaalbaar" voor de renners. Laat-ie bet maar niet horen! Deze achtvoudige Nederlandse grasbaankampioen heelt „het" in zijn vingers en zorgt met veel toewijding en kennis van zaken voor de spiksplinternieuwe Norton 750-ce, die in de meest perfecte conditie klaar staat voor de eerste start. Aan de motor zal het beslist niet liggen, als het eventueel eens fout mocht gaan. Absoluut uitge sloten. En waar zowel Fons van Heugten als Jaques Wery met grote nadruk ver klaarden, dat het ook aan hen niet zal liggen, staat ons nog heel wal goeds te wachten. Alleen jammer, dat de concur rentie dit nu ook weet! PC. pEN CENTRUM. Wist U, dat er afgelopen jaar meer dan 10.000 li/end!) motorrijwielen verkocht „in Nederland? Wij eerst ook niet, „ij lazen het onlangs in een tijdschrift. Je vraagt je dan ver- jf.hnc dat mogelijk is in een jaar o zomer, die eigenlijk geen zomer „jmie aantal in één jaar verkochte tn betekende intussen een nieuw LVoor 0,,s ecn reden om eens wat in de motorsport te duiken. En üjedan? Je pakt het telefoonboek kl dan naar de (achter- )naam Van tn. ideze naam is niet alleen een op het gebied van een bepaalde tloerbedekking. maar evenzeer in eld van de motorsport. Let wel, wij echt niets tegen hetgeen al- labeurt in het tot ver over de ren/en bekende Scherpenzeelse Onze belangstelling ging dit her uit naar een andere bezig- an de Van Heugtens. Een bezig- De evenwichtkuostenaars Fons en Jacques in Gendt (aug. '74). Heugten kende Wery en Wery wist wel ke mogelijkheden hij zou krijgen bij Van Heugten en er hoefde niet lang over gepraat te worden. De nieuwe zijspan- combinatie klikte meteen en bijna drie jaarlang bleven de uitstekend bij elkaar passende renners samen. Jaques had de nodige feeling voor het veelomvattende werk in de bak. Heb je die niet, dan leer je het ook nooit. 1972 begon verrassend. Bij de seni oren leverde een uitzonderlijke prestatie in een januari-bekercross direct al een internationale H-erkenning op. Ook de strijd om de F.I.M.-cup, het officieuze wereldkampioenschap, werd een groot succes. Tot twee wedstrijden vóór het einde lagen Ton en Jaques aan de kop, om tenslotte op de mooie 3e plaats te eindigen. De weerslag op deze successen kwam in 1973. Het wilde opeens niet meer. Van de circa 30 wedstrijden in dat jaar, bereikte Van Heugten en Wery it!aaf driemaal'dë eindstreep. Hét H- nummer raakte men dan ook weer kwijt en de zo ideaal lijkende combinatie viel toch nog uiteen. Wery zou in 1974 met Drikus Lubbers gaan rijden. Dat feest ging evenwel niet door, want op een training in Ermelo brak Lubbers ecn been en Wery zat weer in de W.W. In de loop van het jaar kwam een nieuwe combinatie tot stand, ditmaal met Fons van Heugten. WERY „MONKEY" BU FONS Het aapachtige hang- en zwaaiwerk van een bakkenist wordt in Amerika treffend omschreven met de betiteling van „monkey". Het heeft er inderdaad een boel van weg. Fons van Heugten reed met zijn nieuwe monkey in 1974 Fons stijgerend op zijn machi ne in een solo-cross te Zalt- bommel op 30 juni 1968. Heugten en Jaak Wery in volle actie. BAKKENIST JAAK WERY Hoe vreemd het in de wereld van de sport kan gaan, blijkt uit de belevenis sen van Jaques Wery, een volle neef van Wie, wat, waar en waarom zijspan-motorcross ierigens van eveneens grote inter- ile bekendheid. En dat is de port fort telt een groot aantal facetten. »k de motorsport-familie is erg ■:id. zodat wij ons wel moesten ;n. Zoals gezegd doken wij in het iboek en met name de gids voor trict Utrecht, uitgave 1974-1975 lenop pagina 708 onder Leusden n Heugtens. Nu moest het geluk rder helpen. rsle, die wij belden voor een L had de voorletters A.M. en ons genoemd. Wij hadden in één hoofdprijs, want de andere drie nse Van Heugtens (Cor. Martin il. als wij zo vrij mogen zijn) ihet wel gedaan, maar rijden op ment niet meer motor. Althans isport. En Fons was direct bereid imcer vertrouwd te maken in de en van zijn sport. Zo kwamen wij elijk terecht in de zijspanmotor- .IE-AANGELEGENHEID. lorsporl is bij de Van Heugtens echte familie-aangelegenheid. dwordt.dat het motor-gedoe een was voor de drukke zakelijke be ttingen in het andere familie-be- lorspronkelijk bedoeld als een van ontspanning, werd het ebeuren meer en meer een rage. oordig is het ontspannende ele- og steeds de hoofdzaak, want de pon is bepaald geen vetpot. De ontspanning werd evenwel een spannende ontspanning, want als liefhebberij als sport gaat de de zesdaagse in Tjecho-Slowakije voor Fons geen 144, maar slechts ander half uur. Hij nam een scherpe bocht wat erg binnendoor, toevallig op een plaats waar een dikke boom stond. Dag zes daagse! In 1967 werd Fons van Heugten kampioen van Nederland in de 500 cc- klasse, maar allehgs ging hij toch meer de kant van het zij-spanrijden uit. Voor dit soort wedstrijden is het prettig als het droog weer is. Maar liefst niet te droog, want dan heb je gauw last van stof. Vochtig weer mag ook, maar niet te nat in verband niet de dan aanwezige modder. Het meest geschikte weer is het weer, dat je eigenlijk nooit betreft. OUDE MATCHLESS MET ZIJSPAN In 1970 begon Fons van Heugten met zijspan-races. Op een oude 500-cc Matchless, een afdankertje van zijn broer Cor. Met de Amersfoorter Hans Middelkoop als bakkenist. Het werd een redelijk succes, met zo nu en dan een behoorlijke portie trammelant. Een kwaal van vooral de Engelse motoren uit die tijd was het gemors van olie. De combinatie Van Heugten-Middel- koop kwam uit bij de junioren. Overi gens een merkwaardige benaming van deze klasse, want de basis was niet de leeftijd der rijders, maar de al dan niet aanwezige ervaring en kwaliteit. Er rij den nu nog junioren rond van 50 jaar en ouder. De jongelui reden goed en kwamen in 1971 hierdoor in de categorie der seni oren. Voor dit zwaardere werk meenden zij ook een zwaardere motor nodig te hebben. En zij wisten er een te koop. Een Norton van 750 cc. Geen nieuwe, FONS KREEG EEN H-NUMMER De aankoop van de Norton bleek geen miskoop te zijn. Van Heugten en Mid delkoop werden in de wedstrijden wel dra een volwaardige tegenpartij voor de geachte concurrentie. Die was niet mis en bestond o.m. uit Lubbers, Dirks en Ton van Heugten (met Jaak Wery in de bak). De equipe kwam echter net niet aan de top. maar de resultaten leverden wel het felbegeerde H-nummer op. Dat is een internationale startvergunning, die maar voor weinigen is weggelegd. De Koninklijke Nederlandse Motorrijders Vereniging kent in de zijspanklasse zo'n honderd wedstrijdrijders. Hiervan zijn circa 60% junior. Van de overigen heb ben er ongeveer 25 een nationale en 15 een internationale licentie. De jaren 1972 en 1973 waren goede jaren voor Fons en Hans. Zonder uit schieters. Geen uitgesproken topresulta- ten. maar ook geen afgang. Internatio naal werd veel in Frankrijk gereden, in Engeland, Zweden, Italië, Zwitserland en Tsjecho-Slowakije. In België wat minder. Men had steun van een sponsor, van Heugten-Castrol. Ook in Nederland werd veel gereden en in het nationale kampioenschap 1973 werden Van Heugten en Middelkoop vijfde. 1974 was een merkwaardig jaar. De resultaten werden, zonder directe aan leiding, beduidend minder en tot over maat van ramp ondervonden Fons en Hans meer pech dan geluk. Zoals dan meer gebeurt ontstond langzaam ecn onplezierige stemming en steeds meer onzekerheid. Wij willen niets onvriende lijks zeggen van motorrenners, maar het zijn nu eenmaal mensen, die als zij lang onder een bepaalde druk blijven, daar voor ecn ongewilde uitweg zoeken in verwijten en verwensingen. Het komt ook bij andere topsporters voor. Het is wel begrijpelijk, maar erg ver velend als het lang blijft voortduren. Zo ook hier. De eerst zo goed bij elkaar passende renners gingen uiteen. Mid delkoop heeft nog een tijdje met Paul van Heugten gereden, doch stapte daar na geheel uit de motorsport. Fons van Heugten (r) bij een tussenstart in een zesdaagse in Tsjecho-Slowakije bedrijven,, komt vanzelf de drang om te winnen naar boven. En dat geldt zeker in de motorsport.. De onderlinge concurrentie is groot en naast de l'aktoren van uitstekend kun nen rijden en zo goed mogelijk mate riaal. speelt verder ook de kwestie van geluk een belangrijke rol. Geluk is even wel niet in onbeperkte'mate te krijgen en zo kan het gebeuren, dat de resul taten der wedstrijden ecn nogal eens wisselvallig karakter hebben. FONS VAN HEUGTEN. Rond I960 is het eigenlijk begonnen. Met grasbaanraces in Amersfoort. Broer Gerard was de eerste. Hij begon als hel per van een vriend, doch ging weldra zelf rijden. En zo ging het min of meer ook met Cor en Piet en Dick, kortom met alle acht gebroeders Van Heugten. Fons was op twee na de laatste, die het slacht offer werd van de motoritus. In de be ginjaren als solorijder. Gerard van Heugten was ook de eerste der broers, die overstapte op de motor-met-zijspan. Met veel succes en met Hans van Campen in de bak. Hij werd o.m driemaal kampioen van Ne derland. Fons boekte ondertussen uit stekende resultaten als solist en werd mede hierdoor twee jaar achter elkaar, in 1963 en 1964, gekozen in het Nederlandse team voor de internatio nale motor-zesdaagse. Bepaald naar wens verliepen deze uitzonderlijke zware terreinwedstrijden echter niet. In Oost-Duitsland (1964) ging het goed, tot op de derde dag een in de ver nieling gereden versnelling een einde maakte aan het avontuur. In 1963 duur-

Leusder Krant | 1975 | | pagina 21