„Far beyond these castle walls" kapitein rob miss peach Chris de Burgh DRAAITAFEL en c/e geheime schatkist de speurtocht van de vrijhek FZIEPA'S ADVIESDIENST ADVIESBUREAU IAAR6A UUHULXMJAU MA/tni 13 10 LEUSDER KRANT gsewlesreg -e^Te~J -53- In de stuurhut van de Kraak stond de Maat achter het roer en liet de trieste blik glijden overde zee De brave stuur man trilde nog lichtjes na van de door stane emoties Zijn aandacht werd ech ter op dit moment afgeleid door het ge babbel van Okki. die niet uitgepraat kon komen over het schatkistmonster ,.Hoe zag die zeeslang er nu precies uit, Ome Tjeerd?" drong de scheeps jongen aan Verschrikkelijk,' antwoordde de Maat op doffe toon Gewoon verschrik kelijk! Een kop met twee grote horens en een bek, groter dan jijzelf, tanden, zo scherp als messen; een gespleten tong! Brrrr.. ,.Wat jofel, zo'n kanjer!" riep Okki al griezelend uit. .Dat ik daar nou weer niet bij was' lk had dat lefbeest zo graag eens gezien!" ..Wees maar blij, kwajongen mop perde de Maat, wiens verhaal kennelijk niet de gewenste uitwerking had op de scheepsjongen .Ik hoop dat ellendige monster nooit meer terug te zien!' Op dat moment werd het gesprek onder broken door Kappie, die de stuurhut kwam inrennen Koers honderdtachtig graden wijzi gen, stuurman, beval hij enigszins op gewonden ,,We gaan terug naar dat jacht om die schatkist op te halen!" De Maat werd lijkbleek -54- ,,T terug naar het jacht?" stotter de de Maa! ..Dies. schatkist ophalen'' En. dat monster dan Die zeeslang1.' Ben je die soms vergeten?" .Ik ben niets vergeten" was Kap- pie's korte antwoord ,,Doe wat ik je zeg en wijzig de koers We gaan volle kracht terug'' Even later, terwijl de Kraak een wijde boog beschreef over de zee, kwam Pro fessor Jodelahiti binnenhollen Wat doet u dan toch. heer Kapitain0' riep de kleine geleerde verbaasd uit ,U vaart in de cirkels. niet°' .Ik draai en keer terug naar het jacht, professor," herhaalde Kappie. ,,We gaan die schatkist ophalen". ,,Der schatkistl is van geenbelank,' oreerde de geleerde „Der salainan- drus aqua ri us, mijne vind ink, is veel belangrijker, niet? Gaan we hem van gen?" ,,Ook dat", verzekerde Kappie ,Hm,bromde de professor. Zijn jongste vinding vervulde hem zozeer, dat hij zich nauwelijks afvroeg, wat deze plotselinge verandering in Kap- pie's plannen kon hebben veroorzaakt De regelmatige lezer van deze ver halen zal zich kunnen voorstellen, wel ke de gemoedstoestand was, waarin de Maat verkeerde. Hij zag bergeh ellen de en narigheid in het verschiet en bezwoer Kappie van zijn voornemen af te zien. Maar de gezagvoerder hield vol; en tegen het einde van die middag kwam het verlaten jacht, dat nog im mer stuurloos op de baren dobberde, opnieuw in zicht OP DE Als je een plaat onder ogen krijgt, waarop een volledig onbekende naam als zanger staat, dan ga je - tenminste dat is bij mij het geval - zo'n plaat wat vlugger beluisteren, dan normaal. Bekende formaties brengen meestal de hun bekende stijl en het is maar een zeldzaamheid, dat daar iets verras sends nieuws in valt te ontdekken. Maar een onbekende naam, zoals Chris de Burgh, dat kan altijd een verrassing betekenen. Daarom de plaat snel uit de hoes gehaald en op de draaitafel gelegd. Chris de Burgh. Het is inderdaad een verrassing en dat werd ook gekonsta- teerd door onze vaderlandse disc- jockey's, want de laatste dagen hoorde ik tal van nummers van deze schitte rende plaat (,,Far beyond these castle walls...") via mijn onmisbare auto radio. Chris de Burgh werd nog niet zo lang geleden ..ontdekt" door doug Flett en Guy Fletcher (beiden befaamde tekstschrijvers), die hem introduceer den bij A M records. Daar was men zeer onder de indruk (90k al van de warme, aparte stem van Chris en znn bijzondere manier van vertolken van zijn - zelfgeschreven - songs Het ge volg van dit alles is de plaat, die ik nu tracht te bespreken Het album werd geproduceerd door Robin Cable, die bekend is van zijn produkties voor o a Elton John en Jim Webb. Verder werkten o.a. opdit album mee Barry de Souza (drums), Brian Odges (bas), PhilipGoodhandTait(har monium Madeleine Bell (achtergrond- vocalen). Chris de Burgh zingt niet al leen maar speelt bovendien ook nog akoestische gitaar Er zijn nog niet zo heel veel platen maatschappijen, die het belang van het bijleveren van de teksten inzien, maar de platenmaatschappij Anolo Eurodisc Benelex te Haarlem zag dit belang wel in en het gevolg daarvan is, dat je op je gemak de teksten van Chris de Burgh na kunt lezen en- als je daar de behoef te aan hebt- kunt analyseren. Ik kon- stateer alleen maar een bijzonder stuk je poezie in de teksten Poezie, die in de performance zeil duidelijk tot uiting komt. De kombinatie van een fijne tekst met volledig aangepaste muziek, maakt deze plaat tot een verfrissend gebeuren, waar je met veel genoegen naar zult luisteren Het is een rustige plaat (met' sommige opvallende uitbarstingen). Producer Robin Cable heeft gestreefd naar een volledige harmonie tussen mu ziek en zang en is daarin volledig ge slaagd. Geen overdaad aan strijkers-of blazers-sektie Alles is in evenwicht, waardoor zelf de background-koren niet alle aandacht voor zich opeisen, zoals bij sommige platen wel eens het geval is Kortom een uitgebalanceerde plaat, waardoor het talent van Chris de Burgh extra recht wordt gedaan, met schitte rende nummers zoals ..Sincity",Hold on". ..New Moon ..Watching the world(waarin de C W-liefhebbers ook aan hun trekken komen), Lone some cowboy" (een variatie op Mid night Cowboy) en Turning Round" (één van de beste) Uitgebracht door de platenmaat schappij Ariola Eurodisc Benelux b.v. te Haarlem op het A 2 M-label 88 566 IT. in formidabel stereo Aanbevolen' -56- De dokter gaat onmiddelijk de hut bin nen, waar Rocas ligt. Ambrosius volgt hem, maar wanneer hij Paula en Rob passeert draait hij zich om en vraagt: ..Zeg, Terezina, wie is die vreem deling?" Het meisje antwoordt ,,Dat zul je straks wel horen. Ga nu maar gauw naar binnen vader wil je graag nog even zienDe dokter en Am brosius komen slechts enkele minuten later terug uit de hut en Rob merkt aan hun gezicht al, dat het met de oude Rocas is afgelopen Slechts kort nadat hij zijn geweten heeft ontlast is de oude man overleden Ambrosius is niet erg onder de indruk van de dood van zijn vader. Eigenlijk heeft hij hier al zo lang op gewacht, want nu is hij immers heer en meesteropde ..Lola" Van zijn oude moeder heeft hij nut veel te vrezen. En daar staat warem pel nog die vreemdeling met Tere zina te praten. Wie is die knaap et wat komt hij hier doen9 In elk geval voorspelt zijn gezicht niet veel goeds -57- Paula stelt Ambrosius voor aan Rob en vertelt in het kort, wat er is ge beurd Zo-zo", zegt Ambrosius, ,,dat is een interessant verhaal, laten we daar nog eens rustig over praten ,,Ze gaan zitten, maar de sfeer wordt al spoedig gespannen Paula gaat koffie zetten en loopt heen en weer, terwijl zij het gesprek volgt. Rob vertelt Am brosius met welk doel hij zijn verre reis heeft ondernomen en hoe het hem eindelijk is gelukt het meisje, dat hij zocht, te vinden. „Aha", zegt Am brosius dan, en u heeft mijn oude vader een verklaring ontlokt op zijn sterfbed. Dat noem ik een lage streek Ik eis van je, dat je mij die verkla ring geeft," zegt hij dreigend, denk er niet aan," antwoordt Het ,,die verklaring is voor alle betrek kenen van het grootste waarde en Dan springt Ambrosius overeind e trekt een vuurwapen Maarophetzelfc ogenblik draait Paula zich om Zijhd Ambrosius te goed om niet te weta tot welke daden hij in staat is Wat er nu volgt speelt zich in en kele seconden af Paula weet heel goed. dat Ambrosius zijn vuurwapen niet alleen heeft getrokken om er mee te dreigen En ze weet ook wel, waarom hij zich over het gebeurde zo opwindt, want hij is immers vast voornemens met haar te trouwen en nu ziet hij zijn kansen voor goed be dorven Bliksemsnel springt zij naar voren, bedenkt zich geen momen ten, gooit de inhoud van de koffiepot over Ambrosius heen. De jongen gilt van pijn, wanneer hij het kokend hete water voelt. Angstig komt de oude Lola kijken wat er toch aan de hand is „Kinderen, kinderen." zegt zij met bevende stem, ,,'jullié vhder is M overleden en "Maar niemand luis tert naar haar. Rob heeft van de ver warring gebruik gemaakt om Ambrc- sius te bespringen en hij drukt zijl rechterhand omhoog. De jongen kern: nog van pijn, maar kan nu tenminsi» niets meer doen APVIEZEM VOOR KINDEREN VAM EEN kfIMD, 6EBASEERT? OP HET GEZONDE .NATUURLIJKE, RAUWE SPEELPlAATSlNSTlNCT VAM EEN KlND.< zuiver advies.gefilterd POOI? twee ouders vier grootouders, diverse onderwijzers en een tamelijk Conservatieve pastoor.

Leusder Krant | 1975 | | pagina 6