Boeiende lezing voor NCVB over de vrouw in de hedendaagse maatschappij irandpreventieles ir onderwijzers Jongetje vermist Veel activiteiten van Blijhof in de komende weken Stichting Creatieve Handvaar digheid Leusden opgericht Inbraken opgelost School- inbraak san/ergadering VVO: >r samenwerkingsschool Spatborden verdwenen L GESLAAGDE KAARTAVOND ABTB GEEN DRIE, MAAR VIER JEUGDBEWEGING ORGANISEERT SPELMIDDAG EN EIERZOEKWEDSTRIJD Impalakleuters in actie Brandinstructie voor onderwijzend personeel EM 3 i c j£ i JONGERENDIENST GESLAAGD jERDAG 20 MAART 1975 LEUSDER KRANT 9 Y] KfSDEN/CENTRUM - Op woensdag ]urt werd de eerste van een aantal litiemiddagen inzake brandpre- |roor het onderwijzend personeel Leusdense scholen gehouden, fier zich een groot aantal belang de onderwijzers had opgegeven, (slechts een klein aantal lilg te zijn. [gemeente had in samenwerking p vrijwillige brandweer het initia- enomen om alle scholen een zo reid mogelijke voorlichting te [omtrent het voorkomen en even- bestrijden van brand op school fwvember was men gestart met luren van informatie in de vorm (praktische wenken Op de eerste i hoe men brandgevaar zoveel Jlijk kon voorkomen, welk blusma- |i! in bepaalde gevallen gebruikt t worden, hoe bij een eventuele [ontruiming moest plaats vinden, port i was men van oordeel dat het vijzend personeel ook praktische fa het hanteren van blusapparaten jt krijgen, vandaar dat deze mid- pgeorganiseerd werden. had de heer Buys van een brand- uratenfirma bereid gevonden [demonstratie en praktische wen- komen geven. De heer Buys fde onder andere dat niet alle met water te blussen zijn, fat zij verschillend van aard kunnen I Hij noemde vijf soorten: vaste vloeistoffen, gas, metaal en ■riciteit. Alleen een brand van vas- plfen kan men met water blussen, ferige moeten een andere behan- l krijgen wil men de brand in- pd onder de knie krijgen. Erblij- hee soorten alternatieven te zijn. polzuursneeuw en de poederblus- pten Dit laatste is het meest pdevoor alle soorten brand, mits et poeder van de vereiste samen- is Zo is een poeder met als Vstanddeel natnumbicarbon voor ■enoemde vijf soorten afdoende, iiursneeuw blijkt alleen te vol doen bij vloeistoffen. Tevens is het voordeel van poederblussing dat men niet dicht bij de brandhaard hoeft, zelfs mag komen als men gaat blus sen Nadat de heer Buys nog een en ander vertelt had ging hij met het gezelschap naar buiten om daadwerkelijk branden te blussen van verschillende aard. Ook de onderwijzers mochten ieder pro beren met een blusapparaat om te gaan In praktijk was men toch wat zenuwachtiger en het ging dan ook een beetje aarzelend. Alleen de weten schap dat het maar een spelletje was gaf iedereen de moed rustig op de brand in te gaan. Achteraf waren de leerkrachten blij dat ze aan deze de monstratie hadden mogen deelnemen, omdat een stukje praktijkervaring zeker inzake brand altijd goed van pas kan komen LEUSDEN - In het kader van de brandbeveiliging op scholen zal op woensdag 26 maart, van drie tot vijf uur 's middags, een instructiebijeen komst worden gehouden voor al het onderwijzend personeel (zowel van het kleuter als het lager onderwijs) door de Leusdense brandweer. Naast het geven van instructie zal ook gede monstreerd worden met eenvoudige brandblusapparaten. - V Jl VS. F - t i 'DEN/CENTRUM - Dinsdag 11 Ibield de Vereniging voor Open- poderwijs haar jaarlijkse alge- Medeovergadering in het ,,Ros In zijn openingswoord be- de voorzitter, de heer Powell "1 er zo weinig belangstelling l voor de bijeenkomst, terwijl itt belangrijk punt als de samen- Ksschool op de agenda stond, prte bewoordingen nam de heer namens de V O O. afscheid penningmeester, de heer Van die zijn taak zeven jaar uit- d had vervuld De - afwezige - I'M de Steeg zal, bij wijze van er- f'llheid, een envelop onder cou- Jfórden overhandigd. De heer zal de heer v. d. Steeg op- 1 Tot nieuw lid van de kaskom- Merd de heer Luyten gekozen, Me heer Adema zich weer be- r3Jr stelde. Nadat de notulen van rrvergadering van 7 maart 1974 Plhgd waren aangenomen, be- P' Je. voorzitter nog even aandacht festiviteiten die de V.O.O. in het Jf*Diaar had ontplooid. ■kon de kleuterschool ,,De Blok- T°rs aan de Ooievaarshorster- lokaal van de christelijke -chooi in Leusden-Zuid over- Sr kwamen een aantal nieuwe Irv u ZOals de Peuterschool in RÜ! I.?e kleuter_ en basisschool F Nar en de Alandsleekschool, poe te Leusden-Centrum. Tevens r geregeld overleg en advies k roet de Gemeenschappelijke Openbaar Onderwijs, waar- prouw Van de Graft als vertegen- ger van de V.O.O optreedt, ftymeen bekend is, organi- f e v .O.o naar aanleiding van de uitslag van een enquete van de V.V.D een aantal forumavonden met betrekking tot eventuele verwezenlijking van een samenwerkingsschool voor het voortge zet onderwijs in Leusden. Uit deze bij eenkomsten is de werkgroep samenwer kingsscholen ontstaan. De werkgroep streeft naar oprichting van een stich ting, om zo als rechtspersoon een vol waardiger gesprekspartner te zijn De procedure om als werkgroep een stich ting op te richten vergt nogal wat tijd. omdat de mensen binnen de groep zich eerst over het een en ander moeten beraden. De werkgroep samenwerkings scholen staat geheel buiten de V.O.O., hoewel enige leden in deze groep zitten De voorzitter vertelde dat het Eem- landcollege een goede kans maakt om een dependance in Leusden te mogen oprich ten Het college staat niet afwijzend tegenover een samenwerkingsschool, zelfs heeft het een voorstel in die rich ting gedaan, maar daarbij wel de voor waarde gesteld dat 70% van het totaal R K moest zijn en de resterende 30% over de andere verdeeld zullen worden. Dit is natuurlijk een moeilijk punt, aangezien uit de enquete gekonstateerd kon worden, dat op dit moment al ruim 42% van de Leusdense bevolking zich voor openbaar onderwijs uitsprak, terwijl de rest over de zuilen verdeeld •bleek. De eis van het Eemlandcollege zou enige polarisatie in de hand kun nen werken met name in de overige konfessionele kringen. De V 0.0. stelde daarom voor een samenwerkingsschool op basis van ar tikel 61 te stichten. Dit artikel houdt in dat de gemeente ten aanzien van het onderwijs bepaalde bevoegdheden aan een groep mensen, waarin tevens een afgevaardigde van de raad zitting heeft, kan delgeren. op deze manier blijft de samenwerkingsschool een open karakter behouden. Een andere moge lijkheid zag de V.O.O. in het oprichten van een stichting, waarbij de V.O.O. de vrijheid heeft al te wijken van het stand punt van het hoofdbestuur inzake artikel 61 De voorzitter sprak de hoop uit dat de werkgroep samenwerkingsscholen ook met de regionale belangen en zeker met die van Amersfoort rekening blijft houden. LEUSDEN/ZUID - Dinsdag 11 maart kwam de afdeling Leusden-zuid van de Nederlandse Christen Vrouwen Bond in wijkcentrum ,,'t Trefpunt" bijeen. De presidente mevrouw C. Janson opende de bijeenkomst met het ge zamenlijk zingen van enige verzen van Psalm 90 Gelezen werden enkele verzen uit Handelingen 9 over de opstanding van Dorcas. Petrus zag wat er op het spel stond als Dorcas zou sterven. Haar dood zou voor de gemeente Joppe een bedreiging betekenen voor het geloofs leven. Dorcas leefde ,,in goede wer ken en aalmoezen". En Petrus wekte haar op. ,,en zij opende haar ogen, en zag Petrus, en ging overeind zit ten" Mevrouw Janson hield hierover een korte meditatie. Als we ons af vragen. Waarom leef ik? En, heeft ons leven zin?", vinden we hier het antwoord. 'Ons leven heeft zin, gezien het licht van het Evangelie. Ons le ven heeft een doel, als het de vrucht van Gods geest is Ons leven heeft een bestemming, als we leven voor onze naasten. Het leven is sterker dan de dood. Enkele verzen van Gezang 162 wer den gezongen. Besloten werd met Ge zang 280. Mevrouw R. Tigchelaar-de Bruin hield een lezing over de vrouw in de hedendaagde maatschappij. Op geestige en speelse wijze schetste zij de ge schiedenis van de vrouw in de maat schappij, het onstaan van de vrouwen bewegingen. In ieder land wilden de vrouwen iets anders, hadden ze hun eigen belangen In ons land zetten de vrouwen zich vooral in voor het vrou wenkiesrecht. Wilhelmina Drucker (1847-1925) stichtte de Vrije Vrouwen- LEUSDEN - Op maandag 10 maart werd een driejarig jongetje vermist. Om half twee 's middags werd aan gifte van de vermissing gedaan. Na an derhalf uur zoeken kwam het jongetje weer heelhuids boven water. beweging in 1889 Dr Aletta Jacobs (1854-1929) was de eerste vrouwelijke studente en arts in Nederland. Zij hield tweemaal per week zitting voor minvermogende vrouwen, voor wie zij een ware steun en toeverlaat werd. In Engeland ontstond de beweging der suffragettes, waarin Mrs. Pankhurst van zich deed spreken. De beweging der vrouwen heeft in middels nooit stilgestaan. In Nederland ontstond de beweging der Dolle Mina's, die wel erg extreem te keer gingen: Baas in eigen buik, en die een man een klap op de billen gaven, omdat de man zich dat vaak ten opzichte van de vrouw permitteert Daarna kwamen de Snoezepoezen die het op hun manier trachtten aan te pak ken Hieruit destilleerde zich de be weging ,,Man, vrouw en maatschappij", die redelijke belangen van de vrouw nastreeft. De vrouw van nu zou er baat bij hebben, dat een of andere bewe ging alle rechten van de vrouw syste matisch onder de loep zou nemen. ,,De Nederlandse Christen Vrouwen Bond", aldus mevrouw Tigchelaar, „heeft in zijn totaliteit een goede in breng in het emancipatie-probleem, en neemt een positieve, evenwichtige hou ding aan". Zij besloot haar lezing met de woorden „Wij behoren allemaal tot het Koninkrijk Gods Wij hebben al lemaal een taak in deze maatschappij. Wij zijn niet gelijk, maar wel gelijk waardig". In de diskussie, die volgde, werd lang nagepraat over bepaalde rechten van de vrouw. Als een vrouw alleen komt te staan, blijkt zij niet in alles dezelf de rechten als de man te hebben. De opkomst bij deze interessante lezing was niet zo groot. Zij, die ver stek lieten gaan, misten een boeiende beschouwing. De aanwezige N.C.V.B. leden kregen méér inzicht en begrip voor de groeperingen, die voor de belangen der vrouwen opkomen. Het probleem der vrouwen-emanci patie werd door de spreekster heel positief en evenwichtig benaderd. Op bouw, stijl en voordracht van de le zing waren héél goed. LEUSDEN/CENTRUM - In de ko mende weken staan er weer een aan tal aktiviteiten van Blijhof op het pro gramma. Allereerst zijn er zaterdag weer een tweetal filmvoorstellingen. Ditmaal is er rekening gehouden met de wat kleineren, want de film die vertoond wordt, wordt Nederlands ge sproken. De film heeft als titel „Kaspar's reis naar de dwergen". Het is een poppenfilm en men adviseert deze voor kinderen van 4-8 jaar. Dit is overigens de laatste keer dat de film twee keer per middag gedraaid wordt, n.l. om 14.00 en 16.00 uur. 5 en 26 april zijn er weer film middagen. De voorstelling begint daar waarschijnlijk om 14.00 uur. In plaats van 2 films in mei (n.l. 3 en 17 mei) zal alleen 10 mei een filmmiddag gehouden worden. PAASEIEREN ZOEKEN Zaterdag 29 maart organiseert Blij hof weer het Paaseieren zoeken in het Lockhorsterbos. Alle kinderen, dus ook van niet leden mogen hieraan mee doen. De leeftijd is gesteld van 4 t/m 12 jaar. Het programma ziet er als volgt uit: 9.45 uur- Verzamelen van kinderen en ouders (graag met auto's) bij het Blij hof clubgebouw, Ansfriduslaan 49. 10 00 uur: Vertrek naar Lockhorster bos. 10.15 uur. Aankomst. De kinderen wor den verdeeld in 3 groepen: groep 1, 4 t/m 6 jaar, groep 2, 7 t/m 9 jaar, groep 3, 10 t/m 12 jaar. 10 45 uur: Tegen inlevering van de eieren krijgen de kinderen een aar digheidje. 11.15 uur: Terugrit naar Blijhof. Voor het slagen van dit traditionele paaseieren zoeken wordt wel gerekend op de medewerking van de ouders. Voor het vervoer zijn naar schatting 30 auto's nodig. Als u toch uw kin deren wegbrengt, neemt u dan ook de kinderen mee die op eigen gele genheid zijn gekomen Uiteraard neemt u ze dan ook weer mee terug FIETSKAMPEERWEEKEND Het weekend van 19 en 20 april kunnen uw kindeten doorbrengen in Baarn. Blijhof organiseert dan n.l een fietskampeerweekend met onder brekingen onderweg. In principe is dit weekend voor kinderen vanaf 8 jaar, zij zullen zich vermaken met spelletjes, speurtochten, volksdansen, een kampvuur enz Een leuke onder breking voor ze. De kosten zullen voor leden f 12,50 bedragen. Het aantal kinderen wat mee kan is beperkt. Er zijn nog plaatsen vrij, zodai u uw kinderen nog op kunt geven. Wel graag voor 22 maart a s. Nadere inlichtingen en opgeven bij: Ilona v d. Burg, Krakhorst 19, tel 03496-2252. OUD SERVIESGOED GEVRAAGD Zoals u wellicht al weet zal Blij hof in mei haar 15-jarig bestaan vie ren met een speelmarkt. Voor de „vrolijke keuken", die deel uit zal maken van deze speelmarkt heeft men oud serviesgoed nodig. Als u dus over tollig spul hebt, of dat met de schoon maak tegen komt, weet u waar u dat kwijt kunt. LEUSDEN - Eén deze dagen werd ten overstaan van een der Amersfoortse notarissen een akte van oprichting verleden van de stichting Creatieve Handvaardigheid Leusden, die zich ten doel heeft gesteld: „de bevordering van de creatieve handvaardigheid bin nen de gemeente Leusden, zowel van kinderen als van volwassenen." Al dus de stichtingsakte, die ook overigens aan duidelijkheid niets te wensen over laat. Maar nu de praktijk! Hoe gaat die nieuwe stichting werken? Voor welke groeperingen? Wanneer starten zijn werkzaamheden9 Dat moet allemaal nog van de grond getild worden. Achter de schermen is natuurlijk al heel wat voor bereidend werk gedaan, maar gestart is de machine nog niet Dat starten hangt af van en nauw samen met onder meer: a de beschikbare ruimten in diverse woonkernen, b. de belangstelling van de clubs en groeperingen, die reeds op het crea tieve vlak bezig zijn of van plan zijn in die richting binnenkort iets te gaan ondernemen, om zich bij de stichting aan te sluiten. Volgense de statuten tracht de stich ting het bovengenoemde doel te berei ken door onder meer: 1. het organiseren en coördineren van activiteiten, die binnen bet kader van de doelstelling vallen en 2. als overkoepelend orgaan werkzaam te zijn ten dienste van de in Leus den te eniger tijd bestaande organi saties op het gebied van de crea tieve handvaardigheid. Daar er in onze gemeente reeds di verse van deze groeperingen bestaan of als vereniging in oprichting zijn, heeft het bestuur van de nieuwe stich ting gemeend er goed aan te doen zijn werkzaamheden te starten met het peilen van de behoefte om bepaalde activiteiten te combineren. Daartoe nodigt het graag één of twee personen van elke groepering of club uit om donderdag, 27 maart a.s., 's avonds om acht uur aanwezig te zijn in de kantine/bar van de sportzaal Groenhouten. Ook privé-personen/be- langstellenden zijn van harte welkom. Bijvoorbeeld de voor elke club zo be langrijke vraag van de werkruimte kan dan in breder verband besproken wor den. hetgeen misschien voor uw vereni ging of clubje een prettig resultaat kan hebben. Juist door het directe contact, dat de stichting onderhoudt met het gemeen tebestuur, is deze nieuwe figuur hope lijk in staat in de toekomst voor de Leusdense bevolking van nut te zijn. Het bestuur van de stichting bestaat thans uit: mevr. J H. Vos-Woudstra, voorzitter; W M. Bunnik, secretaris; G. Bolk, penningmeester; P. M Arts en mevr M H de Gooijer-van der Hert. leden. Dit bestuur hoopt op een goede op komst en een prettige gedachtenwis- seling in Groenhouten, op donderdag 27 maart a.s. LEUSDEN - Mede door een speciaal controlesysteem bij Lieshout b.v. uas het mogelijk dat de politie de afgelopen week vier winkeldieven heeft kunnen arresteren. Na Leusden te hebben be zocht heeft de politie van Bunschoten de daders op heterdaad kunnen betrap pen. De arrestanten zijn opgesloten in Bunschoten. Door de snelle en goede samenwerking met de politie van Leusden konden de gestolen goederen snel worden herkend, waardoor bleek in welke zaken in Leus den nog meer was ingebroken. VOOR DE BEJAARDEN LEUSDEN - De kinderen van de kleu terschool Kinderland zullen op Palm zondag na het bijwonen van eenkinder- dienst in de St Jozefkerk op bezoek gaan bij zieken en bejaarden in de wijk Groenhouten LEUSDEN - Voor een geheel gevul de kerk heeft het jongerenkoor een prachtige dienst verzorgd De enthou siaste ontvangst door de gelovigen werd vertolkt door een applaus voor het koor. Vooral het thema werd door de lezingen en gebeden alsook door de toelichtingen mooi naar voren ge bracht. Het geheel had een harmonisch geheel. Het jongerenkoor wil deze ge slaagde dienst nog eens herhalen en heeft daarom de teksten bewaard met de stencils. Hulde vooral aan de liturgie- groep die het samen stelde Het koor heeft door uitbreiding een kracht ge wonnen. LEUSDEN-CENTRUM - Donderdag 13 maart deed een inwoner van Leus den-centrum er aangifte van, dat van zijn Citroen, die geparkeerd stond voor Gironde 42. de twee achterspat borden waren afgeschroefd. LEUSDEN/CENTRUM - De kaart avond van de ABTB, die gehouden werd in de Johanneshoeve werd weer druk bezocht. 32 enthousiaste deelnemers zorgden ervoor dat deze avond een succes werd. Er werd gezellig gekaart en de span ning bleef er tot het einde toe in. In het jaar van de vrouw kon het haast niet anders of een dame moest wel met de eer gaan strijken. Mevr. v. Kooy-v d Hengel was alle ande ren te slim af en zij won dan ook de eerste prijs De verdere uitslagen zijn: 2 J E. G. v. d. Broek, 80 pnt., 3. J. v. d. Heiden. 79 pnt., 4. Gebr. v Eyden, 74 pnt 5. Jac Berg, 74 pnt., 6 mevr v. d Wetering, 74 pnt., 7. A. A. v. Daatselaar, 72 pnt., 8. mevr v Daatselaar 71 pnt., 9 en 10. mevr Vrijhoef-v d. Hengel en mevr. v d Hengel-v. Burgsteden 71 pnt. LEUSDEN/CENTRUM - Vorige week schreven we over de komst van een nieuwe huisarts naar Leusden- cen trum, de heer J. van Nieuwkerk. We schreven, dat dit de derde arts in Leusden-centrum zou zijn. Dit is na tuurlijk niet juist: dokter Nunnikho- ven was de derde huisarts. Leusden- centrum heeft dus momenteel de be schikking over vier huisartsen. Dokter van Nieuwkerk is - blijkens de opgave van de medische diensten voor dit weekeinde, echter nog niet opgenomen in de weekenddienst van de Leusden se rubriek: Medische diensten. LEUSDEN/CENTRUM - Voor kin deren van 7 t/m 12 jaar staat er op de tweede paasdag weer een spel- middag op het programma. De Jeugd beweging organiseert deze middag deze keer in ,,'t Ros Beyaert" omdat „de Til" reeds bezet is voor de oudere jeugd. Als de weergoden goedgemutst zijn zal er eerst een eierzoekwedstrijd worden gehouden. Als dit doorgaat wordt de kinderen wel aangeraden niet de beste kleren aan te trekken De kinderen worden om 14.00 uur in ,,'t Ros Beyaert" verwacht waar ze de hele middag voor f 0,50 plezier kunnen hebben. In de tijd dat de organisatoren aan het rekenen zijn wie de meeste punten gehaald heeft, worden in de kleine zaal dia's vertoond van het afgelopen carnaval en van de verbouwing van „de Til". Voor deze middag heeft men nog wel wat medewerkers nodig om de touw tjes in handen te houden. Er wordt een dringend beroep gedaan op diege nen die hier wat voor voelen, dit te melden bij „de Til", tel. 03496-1826 of bij de heer H. J. Bokkers, Heg- gerank 24, tel. 03496-1916. LEUSDEN - Zaterdag 22 maart a.s. organiseert Impala afd. gymnastiek een spelmiddag voor haar kleuters, in de sporthal „de Meent" in Groenhouten. Aanvang 14.00 uur. Deze spelmiddag wordt voor de eerste keer gehouden en de mogelijk heid is tevens aanwezig de ouders in de gelegenheid te stellen hun kinderen aan het „werk" te zien. Vooral voor de vaders en oma's zal dit een bij zonder aardig moment zijn. In de sporthal zijn tribunes aanwezig en de toegang is gratis. Al degene die belangstelling hebben voor deze spel middag zijn van harte welkom LEUSDEN - Woensdag 12 maart werd ingebroken in de basisschool „De Wegwijzer" aan de Biezenkamp. D m v. een ingeslagen ruit verschaf ten zich de inbrekers toegang tot de school. Alle lokalen, kasten en laden werden doorzicht. Een koffergramo- boxen en een blokfluit worden ver mist. Er is hier sprake van een syste matisch opzoeken van dit soort ap paraten In Doorn en omgeving werd eenzelfde soort inbraken gepleegd

Leusder Krant | 1975 | | pagina 9