Het onderwijs in Leusden Ouderparticipatie komt op gang miss peach r heer E. Kamphorst van de N.H. School te Achterveld „Je moet eigenlijk ieder kind geven wat ie aan kan" Paaseieren zoeken met Blijhof Postkantoren gesloten op 2e paasdag Renswoidenaar verongelukt in Leuslen gesprekken met hoofden der scholen ■KDAG 27 MAART 1975 LEUSDER KRANT eigen gelegenheid zijn gekomen. Uiter aard neemt u ze dan ook weer mee terug. LEUSDEN - Zaterdag 29 maart or ganiseert Blijhof weer het traditioneel paaseieren zoeken in het Lockhorster- bos. Alle kinderen, dus ook die van met-leden, mogen hieraan meedoen. Als leeftijdsgrens is gesteld van 4 t/m 12 jaar. Het programma ziet er als volgt uit: 9,45 uur verzamelen van kinderen en ouders bij het clubge bouw, Ansfnduslaan 49 10 00 uur vertrek naar Lockhorster- bos. 10.15 uur. tegen inlevering van de eieren krijgen de kinderen een aardigheidje 11 15 uur: terugrit naar Blijhof. Voor het slagen van dit gebeuren wordt gerekend op de medewerking van de ouders Voor het vervoer zijn naar schatting 30 auto's nodig. Als u toch uw kinderen wegbrengt, neemt u dan ook die kinderen mee, die op LEUSDEN - De postkantoren in Leusden zijn met de Paasdagen ge sloten, maar zijn op goede vrijdag geopend De openingstijden zijn als normaal Met Pasen is niets ver anderd, behalve dat de kantoren op maandag gesloten zijn. LEUSDEN - I de gemeente Leus den is insdagmiddag de 16- jarige scholier i W. M. van Helsdin- gen uit Renswoue met zijn bromfiets verongelukt. De jngen wilde een afrem mende vrachtau) inhalen en botste daarbij op een te^nligger. Hij overleed in een ziekenhui aan zijn verwon dingen. Ik ben een voorstander van iSDEN -De heer E. Kamphorst [4 van de Nederlandse Hervorm- sisschool aan de Walter van loortstraat 42 te Achterveld. b?n hier gekomen in oktober zegt hijals we in zijn kamer t schoolgebouw zitten. ,,Daar- is ik tweeeneenhalf jaar in Beek- en elfeneenhalf jaar in Kaats- s27 is de School met de Bij- Achterveld opgericht.Die school loen in Stoutenburg. Het gebouw lenburg voldeed na afloop van met meer: het was erg ver- Ed bovendien breidde de be- van Stoutenburg zich niet uit. urn de school naar Achter- i?l waren we met twee leer- a voor de klassen 1, 2 en 3, en sen 4. 5 en 6. De nieuwe wijken slerveld raakten bevolkt, en de cd druppelden langzaam binnen, kregen we een tijdelijke leer- erbijen tenslotte kon die leer- voor vast worden benoemd. :i]o nu met drie leerkrachten leerlingen verdeeld over de meklassen 1-2, 3-4 ep 5-6." u misschien éérst iets zeg- r het specifieke van het chris- nderwijs?" ou het net zo willen formuleren a collega Pienk. Wat die ge it over de christelijke le ding en de christelijke samen- ja. daar kan ik helemaal lan. Hij haalt het ontstellende d Ierland aan- zó gaat het in I, en hoe vaak gaat het zo ook ?in? Als we elkaar als Chris- in de haren vliegen, dan is :a op aarde niet meer moge een voorstander van chns- menwerking. ,.üe moeders, die ons helpen, wil len daar, net als het onderwijzend per soneel, ten bate van de kinderen, bo ven staan Welke moeders welke kin deren helpen is niet zo belangrijk Het gaat erom, dat de kinderen voor uit worden geholpen. En bij individuele methoden kan een kind héél erg gebaat zijn. Een heel stel moeders wil teruggaan tot hun eigen schooltijd: die zouden in het begin graag willen letten op de leestechniek Maar we hebben ze uit gelegd. dat die leestechniek het eind doel niet is. het gaat om het begrij pend lezen. Een kind moet hetgelezene zelf mondeling kunnen weergeven Het begrijpend lezen gaat pas goed van start omstreeks de derde klas. De moeders laten de kinderen om de beurt een stukje lezen. De kinderen zijn in groepjes van 4 tot 8 van hetzelf de leesniveau ingedeeld. Na het lezen komen de vragen om te zien of de kinderen begrepen hebben wat er ge lezen is. De moeders kunnen door het stellen van vragen het nadenken over het gelezene stimuleren. En aan dat lezen kun je van alles vastknopen, een eenvoudig taallesje, aardrijkskunde, na tuurkunde. Verleden week had ik een school krant in handen, waarin het onder werp knotwilgen werd behandeld Ik stelde toen de vraag: ,,Hoe is dat zo stelde toen de vraag. ..Hoe is dat zo opeens' naar voren gekomen met die knotwilgen?" U weet niet, wat er dan los komt' De één heeft dit gezien de ander dat Weer een ander weet dit. Op zo n moment kom je haast tijd te kort! In het begin moet je van die ouder begeleiding natuurlijk geen optimale resultaten verwachten. Je moet de ouders opleiden, vakker schudden Je moet de ouders:,zeggen: Neem zo'n boekje eerts mee1 ua»r hui^r Bedenk 'er eens wat vragen over. Je kunt het hele leesonderwijs uiteraard niet aan de ouders toever trouwen Je moet er zelf een goede l van de eerste vragen die ik *il stellen is of u op uw school |krcommissie hebt." a ik hier in '71 kwam, ben ik llijk wat zaken gaan invoeren." fcoed jaar geleden zijn we met lercoinmissie begonnen, 't Was V ouders een nieuwigheid Het zoeken en tasten om voor de 1 iets zinnigs te doen. Samen t er over beraden hoe je dat Be kunt doen. Heel wat ouders willen best meewerken Als ze een maal wat vertrouwd zijnmetdeschool- zaken erkennen ze graag de waarde van een oudercommissie. Participeren de ouders in het on derwijs, om te helpen bij nieuwe leer methoden?" ,,Ja. Ik doe dit voorlopig alleen met lezen. Gedurende drie kwartier is dan de hele school ..door elkaar gegooid". De kinderen zitten in kleine groepjes bijeen, ingedeeld naar hun niveau van lezen. Van tevoren hebben wij alle kinderen op hun leesniveau getest. Het kind uit de vijfde, dat leest op het niveau van de derde klas, zal in het groepje van de derde klas véél meer plezier in het lezen hebben. Je moet eigenlijk ieder kind geven wat ie aan kan, in zijn tempo en op zijn niveau Voorlopig wil ik dit echt alleen met lezen doen want het is een héél heen en weer getrek. Per slot van rekening moet ik zelf het geheel in de gaten houden Zou ik dit systeem ook voor andere vakken invoeren, dan heb je als onder wijzer geen overzicht over je eigen klas meer. En dat lezen is erg belang rijk. Iemand, die slecht leest, is ook slecht in taal; die is taai-arm. Hij kan de gegevens niet verwerken. Als iemand eenmaal goed begint te lezen, dan merk je dat ook zijn andere vakken vooruit gaan. Voor dit niveau-lezen moeten wij de ouders goed instrueren. We moe ten ze wijzen op welke dingen ze moeten letten. Als ze moeilijkheden hebben moeten ze die met ons be spreken Ze moeten ervaringen uit wisselen.De kinderen moeten er zo groot mogelijke voordelen van hebben" ,,Hoe gaat dat lezen nu in zijn werk onder toezicht van de moeders? Op één der scholen hoorde ik de ouders zeggen, dat zij het helemaal niet fijn vonden, als een andere ouder zich met hun kind bemoeide, en ook niet, dat de ene ouder van het kind van de ander zou weten, dat dit kind op een lager niveau zou zitten." greep op houden. Waar het gaat er om, om uit dat leesoderwijs méér te ha len dan tot nog dc mogelijk was. De ouders krijgen dn ook meer respekt voor wat er op chool gedaan wordt. Ze gaan ook mee mee-leven Als de oudersbij het onderwijs be trokken worden uilen ze sneller gaan vragen hoe het o school was. U hebt er geen idee vanvat dat voor een kind voor een teleuctelling is. als het kind over schoo wil vertellen en de dat met plezier Je moet wat voor die kinderen over hebben Het is een soort nazorg, die je aan die kinderen moet besteden. Je zorg voor hen is, nadat ze de 6e klas hebben verlaten, niet afgelopen! Doe je dat een poosje, dan help je ze over de moeilijkheden heen. Je beleeft leuke dingen Laatst had ik afgesproken met een jongen, wiens Ne derlands niet al te best was. Op de overeengekomen tijd stond hij voor de deur met een andere jongen, die niet len die De ene leerling neemt dit onderwerp de andere dat onderwerp bij de kop." ,,Hoe denkt u over de aansluiting vac het kleuter- naar het basis-onder- wijs?" ,,Als de kinderen twee jaar op de kleuterschool zijn geweest zijn ze het school gaan al behoorlijk gewend. Bo vendien wordt er in de eerste klas van de basisschool véél spelender wijs aangeleerd, zodat ze het gemak- de ouders richtlijnen in de didaktiek moet geven. Natuurlijk is er wel eens een uitzonderingsgeval Er is wel eens een kwekeling bij wie ik denk ik heb liever nog een ouder voor de klas dan deze jongeman Maar dan is er iets mis. Dat ouders de didaktiek moeten steu nen nee, dat zie ik niet Ik zie de ouderparticipatie echt op een ander vlak liggen!" hristelijke samenwerking" ouder reageert er niet op. Van de zwak keren onder de leerlingen wordt de moed opgevijzeld als ze belangstelling krijgen en geholpen worden. Bij wijze van proef ben ik begonnen op dinsdag, wanneer de meisjes han denarbeid gaan beoefenen, met de jongens te schaken. Ik heb de regels uitgelegd. Ze zijn nu een maand aan de gang Eén van de jongens, die echt niet tot de beste leerlingen kan wor den gerekend, blijkt een voortreffe lijk schaker te zijn Door het schaken gaan de jongens dieper doordenken. Zij leren zichzelf te beheersen, een overzicht over het geheel te krijgen. Per slot van rekening is de leer methode een hulpmiddel Je kunt van het bestaande leerpatroon alwijken, als je dat nuttig vindt. Je moet geen slaafse mensen zijn Je moet zélf boven de stof staan In dit alles zit een behoorlijk brok voorbereiding, vooral voor jonge on ervaren onderwijzers. Het vergt veel tijd. Je moet het zó zien te regelen, dat je het inpast in je school onder wijs. Je moet een stukje wereld in de school brengen." ,,Hoe denkt u over de integratie van het basis- met het voortgezet on derwijs?" ,,Dat is een héél moeilijk punt. Die integratie is héél moeilijk te regelen Totnogtoe hebben we hier altijd ge werkt met testen van de school-ad- viesdienst uit Amersfoort. Maar om die testen als criterium te nemen voor wél of geen toelating tot een bepaal de schooT daar zet ik wel enige vraag tekens bijl Het is een vergelijkend exa men. Een kind dat zoveel procent heeft gescoord in de regio Amersfoort is hier nog net geschikt voor de MAVO, terwijl zo'n kind in een andere regio royaal naar de MAVO zou kunnen. Bij het landelijk onderzoek, dat wij volgend jaar krijgen, is dit beter gere geld. Gelukkig wordt het advies van het hoofd van de school ook gevraagd. Maar toch geeft die aansluiting al- tijd moeilijkheden. Er blijven gebre ken aan kleven. Er wordt in de re gio Amersfoort veel werk van gemaakt Je moet de kinderen toch hebben op de plaats waar ze het plezierig vinden. De kinderen van nu en de volwasse nen van later moeten met plezier hun werk kunnen verrichten. Het gaat om het geluk van de mensen. Zij moeten studie en werk vinden wat ze aan kun nen. Niets is frustrerender dan dat je altijd op je tenen moet staan. Geluk kige mensen zijn mensert, die in har monie met hun mogelijkheden leven. Zo langzamerhand dringt dit bij de ouders ook wel door de meest extre me gevallen van een verkeerd dóór zetten of een verkeerde keuze door de ouders komen niet meer voor Ik probeer de moeilijkheden bij de aansluiting met het volgende onderwijs op te vangen. Ik zeg de kinderen: ,,wip even bij me aan. als je met moeilijk heden zit." En dat doen ze dan ook. In de loop van de jaren is er een band met de leerlingen gegroeid, en ik doe hier op school was geweest ,,Hij heeft het nét zo nodig als ik meester, zei ie. Weiger je hulp dan maar eens1" ,,Is de overgang van Achterveld naar Amersfoort moeilijk voor de kin deren?" ,,De overgang van Achterveld naar Amersfoort is enorm. Daarom gaan velen ook liever naar MAVO of HAVO in Barneveld Barneveld benadert veel meer de sfeer, waarin de jongens zijn opgegroeid. In Amersfoort ondervin den ze vaak een ^terugslag. ze zij il uit hun vertrouwde omgeving' weggerukt, en verliezen hun zekerheid." Beschikt u over een documentatie centrum op school?" De Onderwijs Adviesdienst begon verleden jaar met een kursus over het documentatiecentrum. Daarmee kun je beginnen als je ouders hebt die het willen helpen opzetten, en die het ook bij' willen houden. In de eenvoudigste vorm hebben wij al veel naslagwerk op school. We knip pen allerlei artikelen uit, en verzame- kelijk onder de knie krijgen. Met de integratie van de kleuter- en de basis school zou ik echt geen betere resul taten kunnen hebben De leegtest van de Onderwijs Advies dienst wees uit, dat wij noch vorig jaar noch dit jaar de hulp van een reme dial teacher nodig hadden Nu is het wel zo, dat ik natuurlijk kleinere klas sen heb en meer individuele aandacht aan de kindeern kan besteden „Tenslotte wou ik u nog vragen hoe u erover denkt, dat ouders de didak tiek van de onderwijzers komen onder steunen." ,,De onderwijzer kan tijdens zijn opleiding en zijn stage héél wat aan didaktiek opsteken Als het nodig is, dat de ouders de didaktiek van de on derwijzer komen ondersteunen, zal er iets ontbreken aan de opleiding of de ervaring van zo'n onderwijzer. Mijns inziens is het zó, dat de onderwijzer Op 8 april 1975 om *ordt een voorlichtingsavond ssori onderwijs georgani- avond zal gehouden wor- gebouw van het Astma- 1, Leusden-C.Spre ker Van Seventer, docent Nadere inlich- J6-2765 OM HALF VI'SMIVDA&b'\ Z£KE£. viO-a-

Leusder Krant | 1975 | | pagina 15