ielangrijke discussie-bijeenkomst op yoensdag 2 april a.s. Markt verplaatst naar Biezenkamp recreatie- Don Bosco" hielp met opbouw roject voor „vierde wereld" mite milieuzorg leusden op de helling Ingezonden: DE MARKT EN DE BIE2ENKAMP Hopelijk mag ik van Uw blad ge bruik maken enige zaken betreffende het marktgebeuren toe te lichten De huidige marktplaats is tijdelijk, dat is algemeen bekend Er zijn enkele mogelijkheden overwogen het nog niet in gebruik genomen gedeelte van Groe ne zoom, het doodlopend stuk Midden weg ten noorden van de Asschatter- weg en de Biezenkamp, verdere moge lijkheden zijn er niet. Het is van het grootste belang dat een markt in een centrum ligt. Dat eerst de omwonenden van de Biezenkamp zijn gehoord is logisch, waren er bezwaren gekomen (er wonen ook niet-middenstanders) dan waren er nog de twee andere slechte plaatsen of de markt was exit De ervaring met bezwaarschriften maakt het gemeentebestuur kennelijk zeer voorzichtig. Mocht het de bedoe ling zijn de ..Biezenkamp" op te pep pen, dan heb ik maar een antwoord: als dat zou kunnen, heel graag!!!! De winkeliers van dit centrum hebben ook enige ervaring met bezwaarschrif ten. Wij hopen dat onze collega's van de markt er nooit mee te maken zul len krijgen. De winkeliers werken dan ook ten volle mee door hun trottoirs voor hun winkels beschikbaar te stellen. Verder menen zij dat, door de best lopende kramen, en die zijn er ge lukkig nog al wat, op de z.g. zwakke punten te plaatsen, bij de kapper en de drogister een prima spreiding komt. Op sommige markten wordt geloot voor de plaatsen, en verder regel matig opgeschoven zodat een ieder de kansen krijgt, (o.a. Amsterdam-Oost) In de hoop dat de markt het nog beter mag gaan doen dan alreeds het geval was. dank ik U mijnheer de redacteur voor de plaatsruimte, en dacht overi gens dat het gemeentebestuur, correct heeft gehandeld. C. P. H. Spaans, Travertijn 16. LEUSDER KRANT EUSDEN - Het Comité Milieuzorg Leusden (C.M.L.) staat voor een belangrijke issing: doorgaan of opheffen. Woensdagavond 2 april a.s. wordt in het tdelijke voorlichtingscentrum aan de Zwarteweg een grote diskussie- i belegd. Niet alleen voor de trouwe CML-leden der drie werkgroepen, voor iedereen die het milieu van Leusden in al haar facetten een goed toedraagt. Alle belangstellenden, die tijdens de oprichtingsvergadering }J3 staan gerigistreerd, hebben een uitnodiging gekregen, maar dat betekent sl niet, dat de rest maar thuis moet blijven. Integendeel. Wil het CML- i anvankelijk in de bedoeling lag - werkelijk een orgaan van de bevolking lorden, dan is het noodzakelijk, dat zoveel mogelijk mensen woensdag rit april acte de presence gaan geven. j struktuur van het huidige C.M.L. voldoet niet. Dat is een duidelijke De bestaande werkgroepen werken uitstekend, maar op het gebied van lie milieubewaking (om maar eens een primaire taak te noemen) doet het vrijwel niets. Zo zijn er andere argumenten, die sterk pleiten voor jpnieuw bezinnen. De gehele struktuur dient drastisch te worden gewijzigd, I er vlug kan worden gewerkt, beslissingen snel genomen kunnen worden, er et gebied van het milieu efficiënt wordt gehandeld wanneer dat werkelijk is. Voorzitter Wagenaar van het CML heeft daartoe een struktuur opgezet, als de bevolking daarmee akkoord gaat - zou moeten voldoen aan de gestelde Niet alleen, dat een grotere betrokkenheid met de bevolking kan worden i£, maar er zal dan ook efficiënt gewerkt kunnen worden zonder te ver in de voordien soms onvermijdelijke ambtelijke molens, die zoals cd. met altijd even zo snel draaien als een soms ongeduldige bevolking wensen. Kortom: er gaat heel wat veranderen met het CML als men cp 2 april daarover eens kan worden. De betrokkenheid van de bevolking (CML kan alleen maar worden gedemonstreerd door een zo groot mogelijke ist. Blijf die avond niet thuis zitten, maar help meedenken over en vooral aenaan het CML Het is tenslotte UW zaak. Als de bevolking van ien wil. kan het een belangrijk instrument worden ten aanzien van bijv. spraak in allerlei gemeentelijke zaken nu al via de wekgroep bestemmings- >n het geval). Een soort aktief werkzame schakel tussen bevolking en ge ldbestuur. waarbij ook de raad van Leusden uiteraard nauw betrokken wordt. D/SCL/5S/£ sc/ztrö W£ftKWUZ£ C.HL lvorens op de toekomst in te gaan, to we het eerste hebben over het tden, zodat ook iedere nieuwin- itceo Leusdenaar weet, waarover ilijk gesproken wordt. De ge- idenis is door het CML ook naar leden" verzonden. Maar wijpubli- i dat verhaal voor iedereen, die |S73 in Leusden is komen wonen en meer wil weten over het Comité euzorg Leusden. HUIDIGE WERKWIJZE CML a 1973 is. op initiatief vandedeel- aan het discussieproject s-Over-Leven, het Comité Mi ll Leusden opgericht, ast een aantal doelstellingen die tting hebben op de zorg voor het j. heeft het comité als doelstel- td vormen van een schakel tus- I?bevolking en 4e overheid,.In de nn de tijd is de Taarsr genoemde doelstelling steeds meer - en wellicht te veel - in de belangstelling komen staan. Het CML heeft zich in eerste instan tie beperkt tot het instellen van een drietal werkgroepen (bestemmings plannen, voorlichting en milieu-educa tie) en een strafgroep De werkgroep bestemmingsplannen heeft zich tot nu toe voornamelijk beziggehouden met de bestudering en toetsing van en het geven van commentaar op plannen met be trekking tot de 2e fase. De werkgroep milieu-educatie heeft zich bezig ge houden met het uitvoeren van een voor lichtingsproject op de basisscholen. Ook is inmiddels begonnen met het daadwerkelijk betrekken van de school jeugd bij de natuurbeheersing in Den Treek. De werkgroep voorlichting ver zorgt eens in de drie maanden de uitgave van een milieu-journaal als 'bijlage van de Leusder Krant. In die gevallen wordt deze krant huis aan huis bezorgd. Aan het milieu-journaal wor den ook bijdragen geleverd door de andere werkgroepen. De stafgroep, bestaande uit 12 per sonen, heeft tot doel de werkzaam heden van de werkgroepen te coördi neren. Ook treedt de stafgroep, waar nodig, voor het gehele CML naar buiten toe op. In elke werkgroep zit daarom tenminste een lid uit de stafgroep, teneinde het contact te behouden. Ondanks alle inspanningen van de leden van stafgroep en werkgroepen, is gebleken dat het CML niet naar be- contact met voornamelijk de gemeen teraad te gering, anderzijds is de be trokkenheid van de bevolking met het CML onvoldoende Voor deze gebreken zijn een aantal redenen te noemen, zoals: a. het ontbreken van een goede om schrijving van de doelstellingen van het CML; b. de te grote omvang van de staf groep, waardoor de slagvaardig heid te gering is; c het ontbreken van een juiste taak afbakening van de werkgroepen, d. een te geringe voorlichting en openbaarheid, waardoor de be trokkenheid van de bevolking ook gering is. GEWIJZIGDE STRUCTUUR CML Gegeven het feit, dat de huidige werk wijze te kort schiet, moet gezocht worden naar een structuur die een goed functioneren van het CML kan waar borgen De stafgroep van het CML heeft daarom besloten een aantal wijzigingen aan te brengen in de structuur van het CML. Een en ander is schematisch weergegeven op bijgaande schets. De wijzigingen omvatten: a. opheffing stafgroep en instelling coördinatie-team. Het CML behoeft een dagelijkse lei ding, die de contacten tussen het CML en het gemeentebestuur, tussen het CML en de werkgroepen en tussen de werkgroepen onderling coördineert en stimuleert. Ook zal het coördinatie- team het butget van het CML moeten be waken. Alleen om dit tot uitdrukking te bren gen is op de bijgaande schets het coör dinatie-team centraal gesteld De werkgroepen blijven uiteraard de be langrijkste elementen van het CML. Het blijft dus ook mogelijk, dat werk groepen e.a rechtstreeks in contact staan met bijvoorbeeld het gemeente bestuur of de pers. Wel zal steeds het coördinatie-team daarvan op de hoogte moeten zijn, wil het de coördinerende taak naar behoren kunnen vervullen Het coördinatie-team dient, wil het slagvaardig kunnen handelen, van be scheiden omvang te zijn Gedacht wordt het team samen te stellen uit een voorzitter, een secretaris en vier le den; waarvan één lid uit de gemeente raad en drie leden uit het CML Door een lid vanuit de gemeenteraad te be noemen ontstaat een nauwere relatie met de raad Verder kan, indien daaraan behoefte bestaat, tijdelijk een deskundige of een vertegenwoordiger van een belangen groep als lid aan het coördinatie-team worden toegevoegd De secretaris van het team zal vanuit het ambtenaren korps moeten worden gerecruteerd, opdat de continuiteit van het secreta riaat gewaarborgd is. b. mogelijkheid tot het instellen van nieuwe werk- en studiegroepen. De nieuwe structuur voorziet in de mogelijkheid om, naast de bestaande werkgroepen die gehandhaafd blijven, nieuwe werkgroepen en ook studiegroe pen in het leven te roepen. Wat betreft de werkgroepen valt daarbij zeker te denken aan een werkgroep milieu-be waking. Het bewaken van het milieu beantwoordt immers het meest aan de essentie van het CML. Studiegroepen kunnen worden inge steld ter bestudering van bepaalde onderwerpen. De studiegroepen kunnen aan een termijn worden gebonden, waarbinnen een advies dient te worden uitgebracht. Het is dan mogelijk om binnen een van te voren te bepalen ter mijn een advies te verkrijgen of de me ning van een bepaalde groep van de be volking te vernemen. In deze studiegroepen kunnen des kundigen worden opgenomen. Indien het CML werkelijk door de bevolking wordt gezien als hun CML moet het mogelijk zijn deskundigen vanuit haar midden aan te trekken. Dit is niet alleen financieel aan trekkelijk, maar zal bovendien een extra gebondenheid van de deskundigen met het wel en wee van de gemeente waarborgen. c uitbreiding taak werkgroep voor lichting. Aan de werkgroep voorlichting is een speciale plaats toegedacht. Meer dan tot nu toe zal deze werkgroep hét voorlichtingsapparaat van het hele CML moeten zijn. De werkgroep voorlich ting zal de drijfveer moeten zijn bij de pogingen de communicatie tussen de bevolking en het gemeentebestuur op gang te brengen. Een goede communicatie is alleen mogelijk indien de burger Jcan zijn van wat. bij het speelt Daarvoor is het nodig, dat het bestuur doorzichtig wordt gemaakt. Het middel om deze doorzichtigheid te krijgen is een goede en objectieve voor lichting. De werkgroep voorlichting zal hiervoor zorg moeten dragen. Ten be hoeve van de voorlichting zal in de kantine van het gemeentehuis aan de Zwarteweg nr. 14 een informatiecen trum worden ingericht. Dit centrum zal worden gebruikt om allerlei gemeentelijke plannen, bij voorbeeld bestemmingsplannen, in een vroeg stadium ter kennis van de bevol king te brengen. Ook kan dit centrum worden gebruikt om op gezette tijder. een soort CML-spreekuur te houden waarop iedere burger over milieu aangelegenheden kan spreken Wel of geen commissie ex artikel 61 van de gemeentewet? Gezien de structuur van het CML nieuwe stijl" kan worden afgevraagd of het niet wenselijk is het comité om te vormen tot een gemeentelijke commissie ex artikel 61, lid 1, onder a, van de gemeentewet; dat wil zeggen een door de gemeenteraad ingestelde commissie met het oog op het behar tigen van bepaalde belangen. De be langrijkste voordelen van het instellen van zo'n commissie zijn, dat het CML daardoor een meer officieel karakter krijgt en dat dan de mogelijkheid be staat niet-politiek gekozen burgers •rechtstreeks aan het bestuur van de ge meente te laten deelnemen. Het be langrijkste nadeel is, dat door de offi ciële status die het gevolg is van het instellen van een commissie, de be trokkenheid van de bevolking zou kunnen verminderen. Grote kans bestaat, dat het CML dan als ,,de overheid" wordt gezien. Ook is niet direct duidelijk welke bestuursbevoegdheden in dit stadium aan het CML zouden moeten worden toe bedeeld. Het lijkt daarom voorshands wense lijk het CML alle vrijheid te laten be houden en als onafhankelijk comité te handhaven Wellicht kan in de toekomst alsnog worden gedacht aan een omzet ting van het CML in een commissie ex artikel 61 van de gemeentewet. CONCLUSIES Hoewel de stafgroep heeft ingestemd met de voorgestelde structuurwijzi ging wordt het nodig geacht dat het CML in haar geheel hierover een be slissing neemt. Verder is het van essentieel belang, dat voor het CML nauwkeurig omschreven doelstellingen worden geformuleerd, terwijl de werk groepen een nauwkeurig afgebakende taakomschrijving behoeven. Voorgsteld wordt a de structuurwijziging van het CML als hiervoor omschreven te aan vaarden; b een werkgroep milieubewaking in te stellen; c een studiegroep in te stellen - te denken valt aan de ,,oude" staf groep - voor het formuleren van de doelstellingen van het CML en de taakomschrijvingen van de werkgroepen Bij het formuleren van de doelstellingen van het CML ware uit te gaan van de in de Ur gentie-nota Milieuhygiëne ge noemde hoofdlijnen, te weten: verontreiniging van oppervlakte water, openbare watervoorziening; luchtverontreiniging; behandeling van afvalstoffen, bodemverontreiniging destructie(dierlijkafvalen visserij - afval); bestrijding geluidhinder, kernenergie en ioniserende stra ling; milieuhygiënische aspecten van recreatievoorzieningen; woonhygiëne; bestrijdingsmiddelen en verwante verbindingen; 12. ongediertebestrijding; 13. dierveredelingsbedrijven. Daarnaast zal ook de zorg voor de communicatie tussen de gemeente en de bevolking tot de doelstellingen ge rekend moeten blijven", aldus de staf groep van het Comité Milieuzorg Leus den." 7. 10 11. (Van de redaktie) LEUSDEN/CENTRUM - De markt van Leusden is dinsdagmorgen verplaatst naar de Biezenkamp, zoals door het gemeentebestuur werd voorgesteld. De marktkooplieden hebben deze verplaatsing onder protest aanvaard, maar zul len, als blijk, dat vooral de .doodlopende" gedeelten van de markt niet goed lopen, daarover gaan praten. Op de foto's; beelden van de verplaatste markt. (Foto's Janus Visser). alles meenemen, en bij aankomst in Wijke bleek, dat het dak er wél was, maar de vloer niet' Toen stelde de heer Van Buuren uit Leusden zijn vracht wagen beschikbaar. Het resterende gedeelte werd opgeladen en woens dagavond 19 maart was het gehele gebouw voor het opzetten in Wijke aan wezig. De jongens hadden gewerkt in ijzige koude, en vaak, terwijl de sneeuw viel! De heer Philipsen moest nog een an der probleem regelen. Behalve aan de vierde klas geeft hij ook les aan de derde klas Hij moest deze klas een week .alleen laten" Gedurende 12 lesuren zou hij niet op ,,Don Bosco" maar in Wijke zijn' Hij deed de jon gens een voorstel, zodat ze niet tel kens door een andere leraar opgevan gen moesten worden. Ze zouden zelf standig aan het werk gaan Een lijst van werkzaamheden werd opgemaakt, die ze in de werkplaats zouden gaan verrichten. Op het eind van de week, zaterdag 22 maart, was er een ouder dag, en dan moesten de werkstukken voor de tentoonstelling klaar zijn De 3de klas was enthousiast Tonny van der Kooy had de algemene lei ding. De leraar Nederlands kwam wel eens even kijken, maar bemoei de zich niet met het werk Er waren een paar leerlingen, die twijfelden: ,,het draait tóch op rotzooi uit. Maar het ging allemaal erg goed: 6 uur met 15 leerlingen, 6 uur met 26 leerlingen. Het was een hele prestatie, en het werk was op tijd klaar! In Wijke werd er ook niet stil ge zeten. De riolering werd gegraven, er werden putjes gemetseld, de water leiding werd aangelegd, de elektrici teit. Donderdag 20 maart .miezerde het van de regen, maar de jongens werkten gestaag door. De vloer werd gelegd, de wanden werden opgezet. Maar het hout ging uitzetten, en dat leverde vele uren van extra inspan ning op. Vrijdag 21 maart werden de tussenwanden eringezet, de plafonds werden aangebracht, de dakspanten kwamen erop. Het pannenbier werd gedronken, en vrijdagavond om half acht zat de dakbedekking erop. Drie vrijwilligers bleven vrijdag achter om het werk zaterdag af te maken De heer Philipsen en de andere leer lingen moesten terug naar Leusden, voor de ouderdag op ,,Don Bosco" ,,De sfeer onder de klas was bi zonder leuk", zegt de heer Philipsen ,,üf het sneeuwde of koud was. de jongens werkten dóór. En ik heb geen enkele scheldpartij gehoord! De jon gens kookten ook nog zelf, wasten af enzovoorts De eerste nacht konden ze met 5,6 in een kleine ruimte niet slapen. Ze bleven de hele nacht doór-praten. Maar vrijdagavond vie len ze bijna van het dak af. zó moe waren ze' En slapen dat ze deden! Donderdagavond 20 maart hielden we in Wijke de Paasviering. Pater Verluijn leidde die onder het motto Graag gedaan' De jongens hadden de tekst van de liturgie uitgetikt" En nu zijn ze weer terug in Leus den, en ze hopen, dat hun werk een klein steentje mag bijdragen voor die gezinnen uit de vierde wereld. Anco Mali fessionele organisatie aan elkaar kop pelen. Hij dient hierin zelfs als secre taris-generaal een internationaal vrij willigerskorps tot voorbeeld, A. T D. projekten in Frankrijk, Duitsland, Engeland, België, Zwitser land, de Verenigde Staten en Neder land zijn gebaseerd op onvoorwaarde lijke inzet en geloof in de betrokken gezinnen, op beroepskennis en lang durig anthropologisch, sociologisch en psychologisch onderzoek. In aanmerking komen de meest ho peloos geachte families, die door alle andere instanties zijn opgegeven. Op ,,'t Zwervel" in Wijke kunnen deze gezinnen /ier weken tot vier maanden blijven Zij ontmoeten daar een team, waarb.j zij onbeangst zich zelf mogen zijn omdat het niet de pretentie heeft het beter te weten, volwassen oudeis op te voeden of te bevoogden, maai omdat dat team naar hen wil luisterei om van hen te leren wat nodig is omhun lief en leed op de meest konstrukieve en realistische wijze te delen De oud-leering van ,,Don Bosco" deed niet tevergeefs een beroep op zijn leraar. De oud-leerling is ge trouwd, heeft eei kind, behoudt van zijn salaris slechts het minimumloon en stort het overig? terug in de Kas van ,,'t Zwervel". latuurlijk snelde zijn leraar hem te hilp! En deze hulp werkte aan twee kan ten. De heer Phiipsen iegde de vraag aan zijn leerlir^en van de 4de klas bouwkunde voor Die wilden er graag achter gaan stam. Zelf moesten ze toen één en andr gaan rooien" Ze moesten alles teefonisch regelen met de oud-leerling.Bij de huishoudelijke dienst van Don Bosco" moesten ze aan de weet korren wat je moest eten, hoe je het moestklaar maken, wat het allemaal zou gain kosten, want elke medewerker, ete vrijwilliger, elk gezin dat er kont „zorgt voor zich zelf" op ,,'t Wtrvel". Van de heer Cloosterman mosten ze het geld los peuteren. Ze haden er wat op gevon den. Ze zeiden tegen hem: We eten hier zoveel dage niet: dus krijgen we zoveel geld van i De 4de klasses van ,,Don Bosco" kregen de heer bouwmeester van de onderhoudsdiensi van ,,Don Bosco" zo ver, dat hij en snipperdag nam, en óók mee wildi helpen. Ook de heer Kramer van ,,Da Bosco" was bereid om drie middagn te helpen, evenals de heer Bokkes,landbouwer uit Ter- schuur. die een dg hielp Gabrièl Avrerus, de klasse ver tegenwoordiger, ïad de leiding. Jos Brouwer ging ht gebouwtje in Doorn opmeten en uitteenen om op tekening toestemming aaide gemeente Wijke te vragen voor faatsing van het ge bouwtje. Dinsdag 18 mart was het zover de 4de klasser van ,,Don "Bosco braken in Doornhet gebouwtje af, en twee legertruck: vervoerden de on derdelen naar Wjke. Ze konden met JSDEN - Op leerkrachten en togeo van ,,Don Bosco" wordt snel tevergeefs een beroep ge- ^^janken^oal^i^werdeojtgela4£0^_ Ernstige arbeid. Iondervond dezer dagen een oud- in? van ,,Don Bosco", die aan zijn r bouwkunde op ,,Don Bosco", G Philipsen, vroeg of deze zijn leerlingen een houten ge- t]e wilde komen opzetten. Het ge- tje moest in Doorn worden afge- 6n, op een wagen geladen en ge porteerd worden en in Wijke njssel) weer worden opgezet. Het meè-doen aan het projekt ,,'t •el" te Wijke: een rekreatieboer- ïoor achtergebleven gezinnen. *eer een projekt, zult u mis- zeggen Houdt het nooit op? toad, er is nog zó veel te doen fze wereld, dat een mens zich amerhand schaamt voor elke dag rustig in zijn eigen gezinnetje is, en niet wijdt aan de een of misstand, het een of andere een of andere onrecht. ii wat dat zijn: achtergebleven aen. Ze worden een vierde we- ffnoemd, En u hoeft niet naar ff werelddelen, zelfs niet naar landen te vertrekken om ze knoeten U vindt ze hier in Ne ed normen sinds vele generaties K'ile achterhoede die de zich armoede opwerkende arbeiders- 1 met heeft kunnen bijhouden, rfsteedbare inkomen is niet al- -a8' maar ook onvoldoende, zelfs de bijstand er aan te pas Huisvesting en woon-omgeving 'I's in verkrotte binnensteden, toet alleen sinds jaar en dag de !e die Nederland te bieden heeft, fcn sinds generaties schade aan 6asen> die gedoemd zijn er hun nn de wieg tot het graf te Vrijdag 21 maart: het pannenbier wordt gedronken. Deze vierde wereld is een stille, weinig opstandige minderheid, dieniet over eigen middelen van politieke druk beschikt. Wie geen behoorlijk deel heeft aan de materiële, sociale en geestelijke goederen der gemeen schap- op den duur gaan deze samen-, die kan niet denken noch handelen als de wél bedeelden in deze gemeenschap. De gedepriveerden worden, evenals de allerarmsten van alle tijden, in alle samenlevingen, als ,,A-socialen" afgeschreven, en krijgen dan ook niet de middelen om zich alsnog meer ge bruikelijke denk en gedragspatronen aan te meten. Wij noemen ze onmaatschappelijken, probleem gezinnen Zelden of nooit noemen we ze wat ze eigenlijk zijn: de armsten onder de armen. Voor de publieke opinie zijn zij arm, om dat zij anders zijn, niet anders om dat slechts armoede hun deel ts. Voor de vierde wereld is er sinds de vorige eeuwen weinig veranderd. Door brede arbeiderslagen verlaten ligt de vierde wereld thans meer zichtbaar en dés te onbegrepener bloot. Abbé Joseph Wresinski, zelf gebo ren en getogen in het lompen prole tariaat, riep in Parijs in het leven de ,,Aide a Toute Détresse - Science et Service" Hij wil hiermee voor zijn milieu een strijdbaar engagement, vakkundigheid en verantwoord weten schappelijk onderzoek in een nietcon-

Leusder Krant | 1975 | | pagina 5