mag het middelen aarlijkse schoolvoetbal- Abortus: doel de heiligen? Ingezonden: KERKDIENSTEN trofee inzet voor felle strijd Feestavond klaverjasclub Leusden Troef Pon-Volkswagen Verloren en gevonden Gemeente Leusden Bulkboeken 1.50 en 1.75 )AG 4 APKIL 1975 LEUSDER KRANT 9 (buiten de verantwoordelijkheid van de redaktie) LEUSDEN - Zaterdag 29 maart werd de traditie voortgezet van de recrea tieve paaszwemwedstrijden om de Pon- Volkswagentrofee. Alle negen zwem verenigingen waren met dezelfde instel ling ten strijde getrokken: om te win nen. Wat de Haaienzwemmers ook deden, het lukte maar niet als eerste te ein digen. Uiteindelijk wist de Amer-Amers foort beslag te leggen op de fel be geerde trofee, die vorig jaar in het bezit was gekomen van Laga-Zeist. De Haaien A-ploeg kwam in het eind klassement op de vierde plaats, terwijl de Haaien B-ploeg op de zesde plaats eindigde. Deze paaswedstrijd trok, e- venals andere jaren, zeer veel be langstelling. Vlak vóór de estafette- nummers werden drie Zwitserse no tentaarten verloot ten behoeve van het uitwisselingsprogramma tussen de Haaien en de Schwimverein. Davos. Na afloop kregen alle deelnemers een netje met paaseieren mee naar huis. kompleet boek in krantenvorm van bekende Nederlandse auteurs per stuk. Nu ook in het Engels, Duits en Frans per stuk, t.w.- Engelse reeks: 1. F. Scott Fitzgerald: „The •Rich Boy" (verhalen) 2 Evelyn Waugh: „The Loved One" Duitse reeks: 1. Peter Handke: „Die Angst des Tormans beim Elfmeter" 2 Bertolt Brecht; „Der Kaukasische Kreide Kreis" Franse reeks: 1. Albert Camus: „Noces/L'èté" 2 Rabelais. „Gargantua et Pantagruel" (selectie) Verkrijgbaar bij: LEUSDER KRANT Finnmark 3 Leusden-Centrum. ruiming van de adoptiemogelijkheden. De in het Nederlands Comité ,,Redt Het Ongeboren Kind" samenwerkende organisaties achten het hun plicht niet alleen te protesteren tegen abortus provocatus maar ook daadwerkelijk hulp te bieden aan de zwangere vrouw in nood. Daartoe beschikken zij over een team van maatschappelijk werkers, die op elk moment klaar staan om aanstaande moeders in crisissituaties hulp te bie den Dit team werkt samen met artsen, verloskundigen, advocaten, predikanten en priesters Het bemiddelt - indien nodig - bij medische, sociale en juri dische instanties, en beschikt over vele logeeradressen door het hele land, waar de aanstaande moeder met hartelijkheid wordt ontvangen. (Tel 08380-19020 of 050-261650) Telefoonnummer hulp verlening in Amersfoort 033-28690. De werkgroep Leusden van bovenge noemd comité heeft de volgende plannen: In de eerste helft van april zal huis aan huis een folder worden afgegeven. Op 5-4- '75 zal er een stand met uit gebreid voorlichtingsmateriaal staan bij het winkelcentrum „DeRoozendaal" aan de Torenakkerweg te Leusden (C), terwijl er op 10-4-'75 om 20.00 uur in het Hervormd Centrum te Leusden (C een voorlichtingsavond zal worden ge houden, waar een film en/of diaserie zal worden vertoond met toelichting, en waar een forum vragen zal beant woorden. Tenslotte wordt een huis aan huis inzameling van handtekeningen ge houden. Namens de werkgroep Leusden ,,Redt Het Ongeboren Kind" p/a A W. P. v. d Woude, Heggerank 14 te Leusden (C), tel 03496-2870. Comité van aanbeveling: onderge tekenden, inwoners van Leusden, stellen zich positief op t.a.v. de aktie „Redt Het Ongeboren Kind en bevelen deze bij de bevolking aan. Ds. J. Arendsen, Nederlands hervormd predikant, Walstro 17, A M van den Berg, fraktievoorzit- ter K.V.P Calabrie 15. P. J Blok, voorzitter S.G.P.. Lijster beslaan 50, K. F. E. Brouwer, gemeentesecreta ris, Burg. de Beaufortweg 6, J H. van Dijk, oud fraktievoorzit- ter K.V.P., Emelaarseweg 22, Joh. W. v. d. Jagt, voorzitter G.P.V., Bretagne 27, Pastoor H. A. M. Kitselaar, Hamers- veldseweg 53, H R. van Maanen, gemeenteraads lid, Ooievaarshorsterweg la, Ds. W. Sirag, Nederlands hervormd predikant, Bruinhorst 8, G. van Woudenberg, wethouder, Scham- mersteeg 1, W. A. van Zandbrink, wethouder, Ha- mersveldseweg 19a. ADVERTEREN KOST GELD. NIET jADVERTEREN KOST MEERVraag onze advertentietarieven. De Leusder Krant bereikt het grootste deel van inwoners van de gemeente Leusden. De klaverjassers geboeid aan het spelen. LEUSDEN/CENTRUM - Tweemaal per jaar doet Leusden Troef het anders dan anders op de donderdagse club avond. Zo rond de Kerst en tegen Pasen is het opgelegd pandoer, dat er wordt gefeest. Afgelopen donderdag was het weer zover. Wij hadden gehoord, dat het opper hoofd der klaverjassers een snipper dag had opgenomen, om tijdig gereed zijn met alle voorbereidingen. Dat is gelukt en juist voordat het kaarten zou beginnen had het bestuur de bijzonder mooie prijzentafel klaar. Voor ieder van de leden was er een groot pakket met allerhande levensmiddelen (w.o. eieren, fruit, slagroom, bonbons, enz.), terwijl bovendien per persoon een grote taart beschikbaar was. Attent was wel, dat e.e.a. van de plaatselijke midden stand betrokken was De avond werd plezierig doorge bracht met klaverjassen volgens loting en ook al weer om prijzen. En alsof het nog niet genoeg was (het verteer was ook al gratis) werden tussen de bedrijven door de prijzen uitgereikt voor de onderlinge competitie, die van Kerst tot Pasen liep. Hiervan was de uitslag: 1. Hr. G. Plattel 51214 pnt. 2. Hr A. Kok 50230 pnt. 3. Mevr. M. Spronk 49912 pnt. De marsenprijs werd gedeeld door me vrouw T. Kok en de heer G. Plattel en de poedelprijs ging naar de heer H. van Egdom. A s donderdag wordt gestart voor de nieuwe onderlinge com petitie. Belangstellenden hiervoor kun nen nog terecht bij de heer A. Kok (tel 03496-3367). De prijzentafel. éigens het programma zou hij 'orden bijgestaan door burge- Qeester Van derPost(ofanders- ACHTERVELD - Natuurlijk heeft iedere school zijn eigen supportersschare bestaande uit mede scholieren en ouders, die zich in hun aanmoedigingen niet onbetuigd laten, zeker niet als hun favoriet elftal een doelpunt gescoord heeft. Foto Janus Visser. om), maar de burgemeester was wegens vakantie afwezig. Twee dagen lang is er gestreden om de fraaie wisselbeker, onder lei ding van de heer J. F. M. Lo- huis, de organisator van deze wedstrijden namens het comité Schoolvoetbal. Gistermiddag werd - ter afwisseling - een voet balwedstrijd gespeeld tussen de onderwijzers en leraren van Don Bosco. Op het moment dat wij dit schrijven, zijnde wedstrijden nog in volle gang, maar als alles vol gens het programma is verlopen, heeft Wim van Hanegem - op het moment dat u dit leest - de prij zen uitgereikt. Uiteraard komen we volgende week uitgebreider op i dit elk jaar weer grandioze voet balfestijn terug. Nu alvast enkele fotografische voorproefjes. (Fo to's Janus Visser). nood. Nood behoeft niet alleen het niet aanvaarden van de zwangerschap te zijn, maar kan veeleer voortkomen uit negatieve impulsen of pressie vanuit de directe omgeving. Niet alleen de regering, de inspec teurs van Volksgezondheid, de abor teurs, maar wij allen zijn verant woordelijk. Veel te lang hebben wij gezwegen en veel te weinig in de nood geholpen. Wij kunnen niet toela ten dat het ene menselijk leven wordt opgeofferd om de nood van een ander op te lossen. Steeds meer mensen beginnen dat met ons in te zien. Heeft de vrouw niet het recht over haar eigen lichaam te beschikken? In dat geval gaat het niet om haar li chaam, maar om het lichaam van een ander menselijke persoon. Sinds wan neer hebben wij aan een moeder het recht gegeven om haar kinderen te doden - geboren of ongeboren? Is abortus niet één van de middelen tot geboorteregeling? Neen, verwar abor tus niet met geboorteregeling. Anti conceptie verhindert het begin van een nieuw leven Abortus doodt het nieuwe leven dat reeds begonnen is» Velen onzer zullen er oog voor hebben, dat de liberalisering der vruchtafdrijving slechts één facet is van een veel omvattender gebeuren. Wat wij willen is een uitbreiding van de sociale wetgeving voor aanstaande en alleenstaande moeders Bovendien ver ACHTERVELD - Wethouder G. van Woudenberg verricht de aftrap van de Nrste wedstrijd van het schoolvoetbaltoernooi. Foto Janus Visser. LEUSDEN ACHTERVELD - Op het Kerstens-sportpark te Achterveld zijn woensdagmorgen f« jaarlijkse schoolvoetbalwed- strijden begonnen. Wethouder G. 'tfl Woudenberg verrichtte de af tap en dat deed hij deskundig. ACHTERVELD - In een druilige regen kijken ouders toe hoe hun kinderen j1ih school hooghouden. Foto Janus Visser. ensten mEN: seQ; Voor de praktijken Bink- st, Boersema. Den Toom, Lantink Nunnikhoven zal het aanstaande fjend waarnemen- Nunnikhoven, Wit Gele Kruisge- Rozengaarde 33, Leusden-cen- Tel "03496 - 1499. rrtkuren zaterdag en zondagmid- 14 uur Aanvragen voor visites jrne voor 10.00 uur 's ochtends, dienst geldt van vrijdag 18 uur maandagmorgen 8.00 uur. dr Van Nieuwkerk, Galicië Leusden-C., tel. 4541. Spreek- i zaterdag- en zondagmiddag 00 uur üverpleging: De wijkverpleging ,'idl waargenomen door: Zr. Dig- Walter van Amersfoortstraat Achterveld, tel 03425- 1333. 0THEEK: Openingstijden van de 5theek Leusden: maandag t/m jjdag 8.30 - 18.00 uur. In de ikenden waarin de artsen Bink- sl .Lantink en Nunnikhovendienst in: zaterdag en zondag van 14 tot 14.30 uur en van 17.30 uur 18.00 uur. Wanneer de artsen jrsema en Den Toom dienst heb- is de apotheek zaterdags en zon- »s gesloten. irenartsen: Voor kleine huis- jren: dr Tijmensen, van Ooster- ctlaan 40 Leusden-zuid, telefoon u10761. treoartsenpraktijk Amersfoort: »r de dependance Henegouwen 11, osden-centrum, is de dienstdoen- dierenarts te bereiken onder te- (Mnnummer: 033 - 21827 dale Dienstverlening: Groene nis, De Roo van Aldewereltlaan tel. 033- 15818. Leusden-centrum ifere tweede woensdag van de maand a 14.00 uur tot 14.30 uur. In gingen. zr. Laudy, telefoon 03496- II of zr. Van Kalkert, tel 033 - 118 rotestants Sociaal Centrum te laersfoort: tel. 033 - 10441. Maat- tappelijk werk, gezinsverzorging bejaardenhulp. Spreekuur. Leus- zuid: iedere woensdag in'tTref- tel. 033 - 13040. Voor de af- ling gezinsverzorging en bejaar- ohulp van 9.00 uur lot 9.30 uur. or de afdeling maatschappelijk werk van 9.30 uur tot 10.00 uur Leusden-centrum Kerkelijk Centrum aan de Asschatterweg. Voor de af deling gezinsverzorging en bejaar denhulp van 9 45 uur tot 10.15 uur. Voor de afdeling Maatschappelijk werk van 10.30 uur tot 11 uur Moeders voor moeders: Voor Ach terveld Leusden-Centrum en Leus den-zuid: mevrouw Rozendaal- Dou- cet, D van Weedestraat 4 te Ach terveld. tel. 03425 - 1853. Verloskundige: Spreekuur iedere maandag van 10 00 - 11.00 uur in het Wit Gele Kruisgebouw - Leusden Centrum. Weekend dienst wordt waargenomen door mevrouw Brink - Bruijn, Borgesiuslaan 26 Amersfoort tel. 033- 15272, b.g.g. dokterscen trale tel 22000 en 15 30 uur toediening van de H. Doop. Maandag 7 april: schoolbestuur. Dins dag 20.00 uur. gespreksgroep oecu menische huwelijken in Johanneshoe- ve Donderdag: forum anti-abortus Vrijdag: beheercommissie Johannes- hoeve. LEUSDEN/ZUID N.H.K.: 10.00 u.: Ds. J. Weernekers, Herv. 18.30 u Ds. C. v. Dop, Herv G.B. R.K.K.: Huize Don Bosco Zaterdag 19.15 uur. Zondag lO.OOu H. Mis; 11.30 uur. GEVONDEN: Bruine r. dameshand schoen op Noorderinslag. Tel. 2247. VERLOREN: 1 paar nieuwe heren- handschoenen op bospaadje (Oud Leus den). Tel. 1428. Wilgenlaan 82, Leus den-Centrum. ACHTERVELD Datum: 6 april 1975. R.K. Kerk: zaterdag 5 april, aanvang 8.00 en 19.00 uur. Zondag 6 april aan vang 8.00 en 10.00 uur. Ned. Herv. Kerk: zondag 6 april aan vang 9.00 uur: ds. Kuus uit Putten. LEUSDEN/CENTRUM N.H.K.. 9.15 u.: Ds. J. J. Kooman, Herv. 10.45 u.: Ds. J. J. Kooman, Herv. 19.00 u.: Ds. J. Weernekers, Ger./Herv. R.K. Kerk Hamersveld Leusden-C. Zaterdag 5 april: 19.00 uur: gezongen avondmis door dameskoor. Zondag 6 april: 7.45 uur vroegmis; 9.00 uur: hoogmis; 10.00 uur: ge zinsmis; 11.00 uur: gemeenschaps mis; 18.30 uur: lof met gebeden. Zaterdag 11.00 uur en zondag 14.50 Een in 1475 in opdracht van de commandant van het Finse Viipuri, de Deen Erik Axels- son Tott gebouwd fort in Savonlinna, is een bekende toeristische trekpleister gewor den. Het heet nu kasteel Olavinlinna en kreeg nog grotere bekendheid door een operafestival, dat er jaarlijks wordt gehou den. Dit jaar worden van 17 juli tot 2 augus tus weer opera-uitvoeringen gegeven in het 500-jarige kasteel, waar plaats is voor 2500 toeschouwers. Savonlinna is een aantrekkelijk toeristencentrum, midden in Europa's grootste merengebied in zuid-oost Finland. Savonlinna is ook de belangrijkste haven aan het Saimaa-meer. Veerboten vertrek ken er dagelijks om belangstellende toeris ten naar de omliggende eilandjes te bren gen. De moeite van 'n bezoek is vooral waard de Kerimakikerk, 23 km. ten noorden van Savonlinna, de grootste houten kerk van Europa, die 4000 zitplaatsen telt. Interes sant is voorts het Hainavesi klooster, het enige orthodoxe klooster van Finland, 80 km. ten noorden van Savonlinna. (Nadere inlichtingen: Fins Nationaal Verkeersbu reau, Oranje Nassaulaan 25, Amsterdam, tel. 020-761672). Mag 'net doel de middelen heiligen? Want daar gaat het bij abortus om. Mag iemand een kind laten doden om op die manier verlost te zijn van al haar problemen? Wij zijn ervan overtuigd - en worden nog dagelijks in die overtuiging ge sterkt - dat een zeer groot deel van het Nederlandse volk eenvoudig niet weet wat abortus is en wat de gevolgen van legalisering zijn voor onze samen leving. Als wij de publiciteitsmedia moeten geloven, is abortus de enig denkbare oplossing voor de problemen van de ongewild zwangere vrouw. Om tegen de stroom van éénzijdige voor lichting in' u ook onze argumentatie te laten horen richten wij ons tot u. De Nederlanders hebben onlangs met de aktie „Geven voor Leven" getoond, hoe groot hun medeleven is met het zwakke, bedreigde jonge leven. Het is dezelfde bewogenheid, die ons dwingt de ogen te openen voor de vernedering die een vrouw, en het onrecht dat een kind door abortus provocatus wordt aangedaan. Velen zijn zich er niet van bewust, dat abortus werkelijk het doden van een medemens is. Toch is dit de werkelijkheid. Ieder van ons begon te leven onge veer 9 maanden voor zijn geboorte, op het moment van de bevruchting. Dit is het ogenblik, waarop de geeste lijke en lichamelijke erfelijke eigen schappen van de mens geheel zijn vastgelegd. Eigenschappen, die ver kregen zijn via de vader en de moeder beide. Op dat moment is een geheel nieuw eigen mensenleven ontstaan. Uniek, zoals er nog nooit tevoren geweest is en nooit meer zal zijn. Dit is niet alleen wetenschappelijk vastgesteld, maar ook de Bijbel spreekt daar zeer duidelijke taal over: „Hij, die mij in de moederschoot maakte en mij in de baarmoeder heeft be reid". Het nieuwe leven ontwikkelt zich volgens een eigen bouwplan, ge heel geprogrammeerd. Voor zijn dy namische groei heeft het alleen tijd en voedsel nodig. In al zijn stadia vormt dit leven een ononderbroken geheel, al wordt de betreffende per soon honderd jaar Wist u dat reeds 18 dagen na de conceptie het kindje zich zover heeft ontwikkelt dat het hartje begint te kloppen9 De overheid heeft tot taak het leven van de mensen te beschermen, vanaf het begon tot het eind. Daartoe zijn er wetten. Als iemand een ander doodt, is hij strafbaar,,^||een democratisch land' heeft ieder gelijke rechten.-Rijk of arm, jong of oud, ziek of gezond, het leven van ons allemaal moet be schermd worden. Wanneer een meer derheid van het parlement de bevoegd heid zou hebben om aan een groep mensen deze bescherming te ontnemen, dan kan dat morgen elke andere groep ook overkomen. Dan komen wij weer terecht bij een overheid, waartegen de democratie ons tot nu toe juist beschermde. Reeds nu is er in het bijzonder een groep - die van het ongeboren kind - op grote schaal het slachtoffer gewor den van een soort willekeur, omdat de bestaande wetten niet worden toe gepast. Het feit van menselijk leven in de moederschoot kan niet ontkend worden. Vandaag toestaan dat een be paalde leeftijdsgroep van mensen ge dood mag worden, omdat zij een so ciale last betekenen zal onverbiddelijk leiden tot toestemming om andere mensen te doden, die op andere leef tijden tot een sociale last zijn ge worden. De strijd voor het behoud van het ongeboren menselijk leven is beslist niet specifiek christelijk, het is al gemeen menselijk en betreft ons allen, want ieder volk, dat de hand slaat aan het menselijk leven, is ten ondergang gedoemd. Prof. Dr. Jac. van Essen heeft op humanitaire gronden meester lijk aangetoond-hoe ook het ongewenste kihd rechtvop bescherming heeft. Het Nederlands Comité „Redt Het Ongeboren Kind", strijdt niet alleen voor de bescherming van het ongebo ren kind, maar zet zich evenzeer in voor hulp aan aanstaande moeders ln l'

Leusder Krant | 1975 | | pagina 9