Het onderwijs in Leusden y De kinderen moeten leren harmonisch samen te leven" HEER J. VAN DER MEULEN, HOOFD VAN „GROENHOUTEN" „Als schoolleider moet je steeds meer flexibel kunnen zijn" EEL VOORZICHTIG PROBEER JE [KENING TE HOUDEN MET DE DIVIDUELE GAVEN VAN DE KINDEREN" UbDAG 10 APHIL 1975 LEUSDER KRANT 13 gesprekken met ,De samenwerkingsschool op christelijke iasis komt (hopelijk) dichterbij" fcUSDEN CENTRUM - De heer J. Ijer Muelen is leider van de Pro mts Christelijke Basisschool Xnhorst" aan de Meent nr. 3 usden-centrum. SPLITSING IN 1972 i 1967 ben ik als vierde leer- [ti voor het Protestants Christe- pderwijs bij de school te Hamers- hekomen", zegt hij. ,,Die school Idesteeds meer uit. In 1972moest Li een splitsing plaats vinden. ren moesten toen van Hamersveld naar Groenhouten toe, en het bestuur kreeg de medewerking van de ouders der leerlingen van de vijfde en zesde klas. IN 1973 KWAM DE VIJFDE LEERKRACHT Zo kwamen we in 1973 op een aantal van 132 kinderen, nèt voldoende voor een vijfde leerkracht. De groei kwam toen op gang. Vorig jaar hadden we voor het eerst zes leerkrachten.opeen aantal van 165 leerlingen. EEN JAAR PIONIEREN jaar hebben we toen gepionierd leerkrachten Ik zelf gaf les in de anderen zaten in noodgebouw u onze meubelen had gezien: eigen verzoek hadden we oude geleend uit Amersfoort, om meubels te starten in het schoolgebouw We kregen een roest! We hebben de banken schoon spuiten, zó vuil waren tweede jaar was ons nieuwe klaar: de omgeving was bouwterrein, de huizen nog gebouwd worden! De school Voor wat de basischool betreft zitten we nu op 185 kinderen Het kleuter gedeelte van onze school heeft twee werklokalen en één speellokaal. Door de enorme toeloop van leerlingen heb ben we zelfs drie kleuterklassen moe ten vormen Er is één klas, die geen eigen lokaal heeft. De klassen moeten rouleren: het werk moet af zijn, en de klas moet steeds opgeruimd zijn." LEERLINGENTOELOOP ,,Hoe zal het verder gaan met uw leerlingentoeloop! Ieder, die bij onze scholen betrok ken is, gaat van het standpunt uit, dat we in de eerste plaats er voor moeten zorgen, dat het onderwijs voor de kin deren zo optimaal mogelijk moet zijn. Dat betekent ook: een aanvaardbaar aantal leerlingen per klas. Om dit te nersveld was uit zijn jasje ge en om het aantal leerlingen "üg over de twee Protestants ?lijke scholen te verdelen, vroeg toolbestuur toen de medewerking ouders om vooral de kinderen vijfde en zesde klas naar de in Groenhouten te laten gaan. jn oudere kinderen: het is wat ardig, dat zo'n school midden «eiland staat en dat er eigen en opvang is. (Binnenkort wordt «schien wel wéér een beroep op ?rs gedaan tot medewerking om leren evenredig te verdelen over Protestants Christelijke scho- 972 hadden wij drie combinatie- i Toen de nieuwe school ge- fas, Ln 1973, hadden wij 73 leer de gemeente had echter als 'steld, dat wij een vijfklassige zouden hebben. Zeventig kinde- bereiken is steeds opnieuw overleg gaande over de goede wijkindeling." ONRUST Geven al dit soort toestanden niet erg veel onrust in het onderwijs! ,,Wij zitten met allerlei problemen. In de eerste plaats hebben wij kinderen uit vele verschillende wijken. Vorig jaar had ik dertig kinderen in de klas, van wie er zeventien alleen dat jaar op school waren; daarna was de band met het gezin verloren. Bij degenen, die nu in de zesde klas zitten, zijn er ook veel leerlingen, met wie het kontakt ver broken zal worden. Het niet geheel on denkbare gevaar zit erin, dat er in Leusden-centrum ouders zijn, die bin nenkort hun kinderen op twee ver schillende Protestants Christelijke basisscholen hebben! HETEROGENE SAMENSTELLING DER KLASSEN Onze klassen zijn verder enorm hetro- geen samengesteld. In mijn klas komen kinderen uit tien provincies, ieder met zijn eigen achtergrond. Het ene kind komt uit een héél beschermd dorps schooltje, het andere komt uit het hart je van AmsterdamDaar moeten wij dan vorm aan geven. Dat kost veel tijd en aandacht, en dat eist een enorme inzet van ons. Natuurlijk mag men die inzet van de verwachten, en het is interessant om van zo'n heterogene kindermassa één geheel te maken. Maar aan de ande re kant ik heb zelf 38 leerlingen, die je toch iets waardevols wilt meegeven Daarbij rinkelt de telefoon en zijn er steeds mensen, die onder schooltijd je aandacht vragen. Die kinderen komen daarbij tekort, heb ik het gevoel. En: hoe méér kinderen er zijn, hoe strakker de regels moeten zijn Ik kan het vergelijken, want ik heb es een jaar 20 kinderen in de klas ge had. Alles liep toen veel soepeler, veel geamkkelijker. Er is ook meer rust met 20 kinderen Och, het is niet zo dat je niet met plezier naar je werk gaat, maar het gevoel bekruipt je te vaak, dat je te kort schiet. Het kind verwacht veel van je Hij moet met zijn problemen bij je kunnen komen. Ik moet zeggen, dat de ouders ten aanzien van deze punten veel begrip voor de situatie hebben. Een goed kontakt tussen school en ouders staat of valt met een goed vertrouwen van de zijde van de ouders. Als de ouders de school vertrouwen, betekent dat dat de school een verantwoord onderwijs programma heeft en een goede opvang voor de kinderen vormt." SPRONG IN HET DUISTER ,,Als je als ouder je kind op een be paalde school doet, is dat in wezen een sprong in het duister. Je kent het onderwijzend personeel niet, en je weet niet welke sfeer er op een school is." „Daarom zeg ik ook altijd tegen de ouders.Komt u eens op school kijken. Veel ouders verlaten de basisschool en komen er pas weer mee in aanraking, als hun kinderen naar de basisschool gaan „DEVIES" GROENHORST- SCHOOL: „NIET ANDERS DAN RECHT DOEN" Op de steen bij de ingang van onze school staat een tekst uit Micha. „Niet anders dan recht doen". God zei „Jul lie brengen wel brandoffers en derge lijke, maar wat heb ik eraan, als jullie elkaar geen recht doen?" Dat slaat ook op ons De kinderen mogen van ons verwachten, dat ze in de per soonlijke sfeer recht gedaan worden, en óók, dat ze elkaar recht doen Daar kan ik u een eenvoudig voor beeld van noemen. Er vindt een vecht partij plaats tussen twee jongens. Het allerergste is. ais je de jongens opjut Maar ook al sta je maar aan de kant, en doe je niets, dan ga je nog niet vrij uit! Doe er iets aan!' Als er een konflikt is moeten de kinderen terug komen op die tekst Een belangrijk aspekt van het Chris telijk onderwijs is, dat je recht doet De ouders kunnen ons daarover aan spreken. U moet vooral niet denken, dat een Christelijke school de kinderen in hun isolement plaatst of de kinderen afschermt van de wereld. Integendeel- wij proberen de kinderen met een Christelijke levensvisie in die wereld te plaatsen. „Ziet u net als de heer Pierik iets in een samenwerkingsschool op Chris telijke grondslag! „De Katholieke school wil het kind begeleiden vanuit een visie, die groten deels de onze is. Naarmate in deze tijd van oecumene de geloofsbeleving van Protestanten en Katholieken naar elkaar toe groeit, komt de samenwerkingsschool op Christelijke grondslag hopelijk dichter- bij „Wat verwachten Protestant-Chris telijke ouders van het „Christe lijke" voor de naam van uw school! „Vroeger was het uitgangspunt van de mensen, ik ben Gereformeerd of Hervormd Dan wist iedereen wat je was of deed Dat is tegenwoordig niet meer zo Van een christelijke school wist je vroeger precies wat men er deed Dat is niet meer zo Vanuit andere achtergronden kom je er tot gesprekken Als de kinderen een tijdje op school zijn, vragen de ouders. „Wordt er elke dag een verhaal uit de Bijbel verteld of niet?" Als dat het geval is vindt de ene groep ouders dat prettig, voor de andere groep ouders hoeft het niet elke dag. Als je als ouder een bepaalde visie hebt, en je stuurt je kinderen van 9 tot 12 en van half 2 tot 4 uur naar een bepaalde school, dan is het prettig, als de onder wijzer van dezelfde achtergrond uit gaat. Maar het is niet meer zo. dat er één onomstotelijke mening als een paal boven water staat. Bij een diskussie is er vaak verschil van mening. Kinde ren zijn konformistisch; het is de taak van de onderwijzer om de kinderen te leren genuanceerd te denken vanuit een christelijke overtuiging ONDERWIJSVERNIEUWING „Hie is uw standpunt ten opzichte van de onderwijsvernieuwing! „Iedere school, die het kind tot zijn recht doet komen, doet natuurlijk aan onderwijsvernieuwing. Neemt u bij voorbeeld het lezen in niveaugroepen, de manier, waarop de handenarbeid plaats vindt Wij hebben ook het sys teem van de heer Vial ingevoerd. BEGELEIDING VAN DE ONDERWIJS ADVIES DIENST Een aantal jaren geleden pionierde iedereen, toen hadden we geen centrum, waar we op terug konden vallen We keken jaloers over de snelweg heen- in Amersfoort hadden ze wél zo'n cen trum, maar bij het viadukt hielden de diensten daarvan op. Twee jaar geleden veranderde de situatie. Nu hebben ook wij in Leusden begeleiding van de Onderwijs Advies Dienst. De Onderwijs Advies Dienst geeft ons veel waardevolle service. Zo pro beert deze dienst de leemten bij de kinderen in de eerste en tweede klasse op te vangen. De remedial teachers van de Onderwijs Advies Dienst wer ken de achterstand weg, die bepaalde kinderen om de een of andere reden hebben opgelopen. In de eerste week van het schooljaar komt de eerste klasse niet voltallig op school De onderwijzeres is bezig met een onderzoekje. Dan wordt er een programma voor zes weken met ge richte stof opgesteld, zodat de basis wordt gelegd voor een goede planning OUDERPARTICIPATIE „Hoe staat u tegenover ouderparti cipatie! In welke vormen vindt deze in uw school plaats! „In gesprekken met ouders komt steeds weer naar voren Wat is opvoe den tochh moeilijk! Wil de opvoeding van het kind soepel verlopen, dan moe ten ouders en onderwijzers daar enorm veel aan doen. Ouderparticipatie? De ouders zijn veel meer dan vroeger met de kinderen bezig. Ouders zijn tegenwoordig ont zettend veel met hun kinderen in de weer Als ik zie wat ouders nu alle maal voor hun kinderen doen, dan vind ik dat geweldig. Ouders en onderwij zers willen, dat het kind een goede start op school heeft. Als je als ouders en onderwijzers met elkaar om de tafel gaat zitten om voor een kind een oplos sing te zoeken, dan is dat ouderparti cipatie! Elk jaar gaan wij met de klassen 1 tot en met 5 een dag naar Den Treek. Een deel van de moeders helpt hier bij. Ook dat is een vorm van ouder participatie. Klas 6 voert bij zijn af scheid een musical op zeven moeders zijn er vele weken mee bezig. Ons schoolbestuur zegt: Ouderpar- ticpiatie betekent nóg ,eer werk voor de school Het bestuur weet, dat er veel van het onderwijzend personeel wordt verlangd, en het vraagt zich af tot welke resultaten het leidt, als het onderwijsteam nóg meer werk krijgt. Buiten kijf staat uiteraard, dat. als een paar moeders helpen, dat ple zierig is Als we een collega benoemen heb ben de ouders zitting in de benoe mingscommissie." onderwijzers. Het doel van de rappor tage is, dat de onderwijzer iets over - het kind aan de ouders vertelt Een' groot voordeel is, dat de ouders het I rapport aandachtig bekijken en kritisch fi lezen Vaak komt er naar aanleiding ij daarvan een goed gesprek op gang De ouders, die niet goed bij het werken van hun kinderen betrokken zijn, vin- den het misschien wat onoverzichte lijk. De ouders kunnen de rapportage# samen met de kinderen bekijken. De rivaliteit van de cijfers vervalt Je hoort wel eens zeggen „Een kindi wil cijfers zien", maar dat is echt niet, zo. Ook de ouders vinden die verouder de competitie en het streven naarr hoge cijfers maar zéér betrekkelijk. Wat de verdere onderwijsvernieuwing?, betreft, deze zet zich in alle vakken zéér geleidelijk door Als het onderwijs zich uitsluitend^ in niveau groepen afspeelt, bergt dat; gevaren in zich. Vooral op het vlak van de sociale vorming. De kinderen moeten leren harmo- r nisch samen te leven met anderen, die óf meer óf minder begaafd zijn dan zijzelf. En dat wordt niet bereikt door ze uitsluitend in homogene groe pen te plaatsen. De maatschappij is j toch ook niet homogeen samengesteld Het bezig zijn met kinderen is het fijnste wat er is Inspelen op direk- te problemen is heel belangrijk. Als onderwijzer moet je niet direkt je l eigen mening poneren, maar je moet de 3 kinderen al pratende, zelf tot een j 11 „Mogen we nog even terugkomen oj de onderwijsvernieuwing! Ik hoorde, dat u van het „belonen" met cijfers bent afgestapt". „Ja Drie maal per jaar wordt er door ons een rapportage gegeven. Wij zijn bewust afgestapt van het geven van cijfers. Twee maal per jaar geven wij een rapportage over gedragingen in het algemeen. Drie maal per jaar over vorderingen in de verschillende vakken. Over wereldver kenning en Ex pressievakken rapporteren wij twee keer per jaar. We hebben dit met de ouders over legd De vorm van de rapportage moet aan beide zijden bevallen In 1972 werd deze rapportagewijze reeds positief door de ouders ontvangen. Qua observatie vergt het veel van de konklusie laten komen Daar moet je in team verband over praten. Als ik de kinderen hoor zeggen: „Als hier gevochten wordt word jeS< uit elkaar gehaald". „Als je hier verdriet hebt, kun je bij de onder-., wijzer komen en word je getroost"^ dan vind ik dat een fijne beoordeling van deze school Ik heb bewondering voor de colle-^ ga's, die veel vrije tijd in de on-5': derwijs problemen steken Het be noemen van collega's kost ons dan ook enorm veel tijd Wij doen ook aan huisbezoek, zowel 's middags als 's avonds De collega's en ik wonen kursussen en vergaderingen bij". LEIDERSCHAP „Ziet u het leiderschap van een school en een schoolteam in de rich ting van het management gaan, of blijft voor u het klasse-onderwijzers schap primair! „Je hebt gekozen voor het vak van schoolleider, maar onherroepelijk blij-*"' ken daar andere facetten aan vast te zitten, personeelschef, administra teur, concierge, onderwijzer, zakeD- man. Daardoor heb je het gevoel, dat je te kort schiet in je klas, in je team vorming, in de integratie. Heel voorzichtig probeer je reke^'i ning te houden met de individuele -1 gaven van de kinderen. Maar om daai een verantwoorde planning voor t^ maken- dat zou ik 's nachts moetei doen' De collega's hebben daar begrij voor. De impulsen moeten van mij ko men. en na de dagtaak. Ik wil nie: klagen wij hebben een goed salaris' vervolg op pagina 14

Leusder Krant | 1975 | | pagina 13