De schijnwerper op. in het feestvieren een Leusdense specialist Nijkerker botst tegen Duitser Verkeerscontroles boMDUiUAG iu APRIL 1975 LEUSDER KRANT (Foto's Janus Visser en Jan Pit) LEUSDEN - In deze aprilmaand, waarin we tot slot altijd de verjaardag van H M. Juliana vieren, leek het ons een goed idee deze keer de schijnwerper te richten op de vereniging die daar alles mee te maken heeft, n.l. De Oranje Vereniging Leusden. Deze vereniging immers zorgt voor alle aktiviteiten, die op zo'n dag gepland worden. En we mogen toch zeker wel stellen, dat dit in onze gemeente met veel enthousiasme gebeurt. Een van de starts van de Mini-cross van zeepkisten, georganiseerd door de Oranjevereniging. DE OPRICHTING De Oranje Vereniging Leusden is opgericht in mei 1936 Ook voor die tijd werden er op koninginnedag wel feestelijkheden gehouden, maardat wa ren meer buurtfeestjes, die spontaan zonder organisatie ontstonden. Wel waren er hier in Leusden al eerder pogingen gedaan een organisatie op te richten om zich met deze feeste lijkheden bezig te houden. Zo was er tn 1935 sprake van het tot stand komen van ,,de Prinsevlag" Of de Oranjever eniging uit deze vereniging tot stand kwam, of dat de Prinsevlag" gewoon uitbluste is niet helemaal duidelijk. Wel zeker is dat de nieuwbakken vereniging van start ging met 18 be stuursleden. waarvan de belangrijkste plaatsen ingenomen werden door de heren Pels Rijcken als voorzitter, oud- burgemeester Buining als secreta ris en jhr De Beaufort als penning meester Het aantal leden bestond toen uit ongeveer 200. DE OORLOGSJAREN De eerste jaren van de vereniging werden er eigenlijk alleen maar ak tiviteiten op koninginnedag zelf ge organiseerd. Toondertijd had men nog wel het geluk, dat de verjaardag van koningin Wilhelmina in augustus viel, waardoor het weer vaak veel beter was Lang heeft dit alles echter niet kunnen duren Wel werden er nog feestelijkheden georganiseerd bij de geboorte van prinses Beatrix en eigen lijk was dat organiseren helemaal niet nodig, want de bevolking was toen zelf al zo ongelooflijk enthousiast. Maar al in 1939 werd de viering afgelast in verband met de mobilisatie, die een paar dagen voor de verjaar dag van koningin Wilhelmina plaats vond. Uiteraard viel er toen een stilte over de Oranje Vereniging. Oranje was taboe en men moest onderdui ken 1945 - 1950 In 1945 startte de Oranje Vereni ging echter weer vol goede moed met een vreugdevolle optocht om de be vrijding te vieren Veel andere dingen kon men toen ook nog niet organiseren, want b.v. snoepjes waren er nog niet In 1946 werd deze bevrijdingsop tocht nog eens uitgebreid overgedaan, hoewel dat jaar bepaald verder geen succes was voor de vereniging, want men had te maken met een verlies van f300,- Gelukkig loste een gulle gever dit probleem op, zodat men weer vol goede moed verder kon gaan. Helaas werd ook de viering in 1947 afgelast Ditmaal doordat men enige dagen hiervoor het bericht kreeg dat de heer Eggenkamp in Ned Indie gesneuveld was. 1948 was het jaar van de konings feesten en natuurlijk werden deze uit bundig gevierd o.a. met een erg grote optocht. Het lijkt wel of de goede en slechte jaren elkaar in die tijd afwisselden want ook in 1949 was er een behoor lijke schadepost te melden. Begin dat jaar brak er namelijk brand uit in de schuur waar de spullen opgeslagen lagen, waardoor een bedrag van f500,- afgeschreven kon worden. Vereniging bestond zorgde zij ook voor de feestelijkheden rond de installaties van de nieuwe burgemeesters De nieuwe eerste burger van onze ge meente werd dan afgehaald bij de Hertekop op de grens van Leusden Verwelkomde (en werd welkom geheten) eerst de bewoners van Leusbroek en daarna die van Hamersveld. Vanaf de tijd van burgemeester Bui ning is de burgemeester van onze ge meente ook ere-voorzitter van de Oranje Vereniging. JAREN '60 De zestiger jaren vielen vooral op door het aantal extra aktiviteiten die voortkwamen uit bijzonder feestelijke gebeurtenissen Ook werd in 1961 Ko ninklijke Goedkeuring verkregen. Al lereerst was er in 1962 het zilveren huwelijksfeest van koningin Juliana en prins Bernhard Het zilveren paar trok ter ere van deze gelegenheid het land door en deed in een aan tal dagen per dag één of twee pro vincies aan Een afvaardiging van de Oranje Vereniging is toen ook naar Utrecht geweest. En vanzelfsprekend gingen ook bestuursleden naar andere manifestaties m de loop van het be staan van de vereniging In deze tijd werd uiteraard ook het huwelijk van prinses Beatrix in onze gemeente uitbundig gevierd, ter wijl er bij de geboorte van prins Willem-Alexander erg uitgebreide feesten plaats vonden Uiteraard was het ook wel een bijzondere gebeurte nis dat er eindelijk weer eens een prinsje geboren werd 1970-1975 Deze jaren werden ingezet met de bevrijdingsfeesten of eigenlijk met de herdenking van de voorbespeking in 1945 (eind april) die in Achterveld plaats vond. In Achterveld waren toen prins Bernhard en de minister van binnenlandse zaken vertegenwoordigd Het verhaal gaat overigens dat de begonnen met een reveille om 7.00 uur Bromfietsen worden hierbij wel uitgesloten. Om half negen kan iedereen zich bij ,,de Til" opstellen om naar het ge meentehuis te vertrekken voor de aubade. Als nieuwtje is deze keer een speciaal koningslied door een groep kinderen ingestudeerd, uiteraard zul len ze dat naast de gebruikelijke lie deren ten gehore brengen. Om half 10 en 11 uur is er voor de kleuters een voorstelling van een poppentheater. Naast de Rabo-bank wordt een tent neergezet, waarin om half tien een sprookje voor de oudere kinderen wordt opgevoerd Dit gebeurt slecht een keer omdat het nogal lang duurt. Daarom wordt het 2 mei waarschijnlijk her haald 's Middags om 13 00 uur begint de autocross, die wel erg veel bezoe kers zal trekken, 's Avonds wordt in de tent een Oranjebal gehouden met medewerking van de Fellow'sen Ronnie Tober 2, 3 en 5 mei zal de kermis hoogtij vieren op de Biezenkamp. 4 mei is er een herdenking van de gevallenen in de kerk en natuurlijk de stille tocht door oud-Leusden. 5 mei zal 's morgens in Achterveld vervolg van pagina 13 goede vakanties, en onze rechtspositie is enorm In vergelijking tot de ma nager in het zakenleven hebben wij de rust van de handhaving Ik heb echter bewust gekozen voor het onderwijzersschap, en niet uit sluitend voor het management. Maar het allebei doen gaat niet meer Ik kan me niet voldoende met de integratie van kleuter- en voortgezet onderwijs be zig houden, omdat ik daar niet voldoende vrije tijd voor heb. Op een basisschool met kinderen van 4 tot 12 jaar heb je iemand nodig, die een deel van de week vrijgesteld is van les geven, om zich met die problemen bezig te houden. Er moet iemand zijn, die een overzicht heeft over het geheel en die de kon- sekwenties kent van alles wat wordt ingevoerd. De visie, de planning, de greep, kun je beslist niet voldoende hebben, als er veertig kinderen dage lijks op je zitten te wachten. Veel hoofdonderwijzers zouden geen manager willen zijn zij hebben bewust voor het onderwijs gekozen. Maar de tijden veranderen, de visie, de maat schappij, de kinderen veranderen, en het onderwijssysteem moet méé-ver anderen. Ook de pedagogische akademies zijn hier nog niet mee klaar. Elke onderwij zer. die bereid is wat meer aan Ne derlands, aan psychologie enzovoorts te doen, en die wat wetten uit zijn hoofd leert, kan hoofdonderwijzer wor den De opleiding van drie jaar is daartoe beslist niet adequaat Op de pedagogische akademies leer je niet hoe je een team. een vergadering moet leiden, een school moet inrichten, een school moet runnen, begrotings technisch bijvoorbeeld, hoe je met de ouders moet omgaan Er zou een loskoppeling moeten zijn: er zou een opleiding moeten komen, uitsluitend voor schoolleiders Een doelgerichte opleiding bestaat er nog niet De schoolleider is nog té veel klasse-onderwijzer. Wie heeft er als schoolleider in zijn opleiding iets over de kleuter- opleiding gehad? De kleuterleidster speelt bij het geintegreerde kleuter onderwijs gelukkig een grote rol Zon der intensieve voorbereiding kan een hoofdonderwijzer geen leider van het kleuteronderwijs zijn Maar een team leider zou wel in staat moeten zijn daar in te springen waar een bepaalde onderwijskracht bepaalde problemen in een klas op een gegeven moment niet aan kan. Daarom zie ik steeds meer deelta ken Als schoolleider moet je steeds meer flexibel kunnen zijn. ANCO MALI 'LEUSDEN - Woensdag 2 april vond een aanrijding plaats op de Doornseweg, waarbij betrokken waren een vracht auto, bestuurd door de heer Z uit Duitsland en een auto van de heer F. uit Nijkerk. Daar beide bestuurders eikaars taal niet machtig waren konden zij niet ot een bevredigende explicatie komen LEUSDEN - Tijdens de verkeers controle op zaterdag 26 maart moest de bestuurder van een vrachtwagen worden bekeurd wegens het niet in zijn bezit hebben van de voorgeschrevtf map. LEUSDEN - Tijdens deW controle op maandag 28 inaarta bestuurder van een personeiu* den geverbaliseerd wegens fa met gladde banden. LEUSDEN - Tijdens de i"tl patrouiele op dinsdag 29 maart» politie proces-verbaal opmak® de bestuurders van een aanUJ waarvan een auto reed met rechterdimlicht en een anders de banden LEUSDEN - Op zaterdag maakte de politie proces-v^ tegen zes fietsers en twee listen wegens het niet voeren^- delijke verlichting In enkele? ontbraken verlichting van de* middelen te enen male. in gevallen waren de verlichting len onvoldoende ol defekt. volgend jaar 40-jarig bestaan Koninginnefeesten. Altijd een blije gebeurtenis, ook al zou je dat zo niet op het eerste gezicht zeggen bij het zien van dit nogal bedenkelijke gezichtje. Of zou het hoogtevrees zijn! En dat was in die tijd echt erg veel. want het organiseren van de festiviteiten kostte toen niet meer dan deze f500,- JAREN '50 In de jaren '50 zette dezelfde ten dens zich voort. De feestelijkheden bestonden voornamelijk uit kinder spelen overdag en volksspelen 's avonds. Voor de kinderen vonden de gebeurtenissen vaak binnen plaats, omdat het weer eind april nu eenmaal niet altijd meewerkte. Overigens was het toen ook al echt een vereniging voor de kinderen, want zij hoeften nooit iets te betalen De groten echter wel Dat was echter geen belemmering om hartstochtelijk mee te doen aan de echte oude volks spelen zoals b.v kuipje steken De hoofdschotel van deze spelen lag toen ook nog in de laatste week van augus tus. De volksspelen hebben nu helemaal afgedaan. Er komt niemand meer om zich hiermee te vermaken. Het accent is ook wel verlegd want de echte boerenpaarden waar men dat meedeed, zijn er vrijwel niet meer. Daarom ging men over tot fiets- en wandel tochten terwijl er ook nog eens een heuse traktorwcdstrijd gehouden werd. BAND MET BURGEMEESTERS In al deze jaren dat de Oranje prins deze dagen van '45 zo druk was. dat hij zelfs de verjaardag van zijn vrouw vergat (wat trouwens best te begrijpen is). De herdenking was dus eind april maar uiteraard werden de eigenlijke feesten op 5 mei gehouden 1973 was ook een bijzonder jaar want toen werd het zilveren rege ringsjubileum van koningin Juliana gevierd Uiteraard waren er dat jaar ook eerst de feestelijkheden op ko ninginnedag. maar het grote feest was in september De Oranje Vereniging en bijna alle inwoners van Leusden vierden dat on der andere met een kinderoptocht, wielerrondes, een geslaagde kinder spelmiddag en een geweldige Braderie die - onder een stralende hemel - een enorm succes werd BEVRIJDINGSFEESTEN Ook dit jaar vieren we - net als in 1970 - de bevrijding Aangezien dit zo kort na koninginnedag valt is het vrijwel een hele week feest Het programma dat de Oranje Vereniging samengesteldt heeft biedt voor vrijwel elk wat wils Voorlopig ziet het er als volgt uit (officieel wordt alles nog eens gepubliceerd) 28 april 's Avonds lampionne-op- tocht in Leusden-Centrum. 29 april: Doet men dit ook in Leus den-Zuid Uiteraard zal Lisiduna hier haar medewerking weer aan verlenen 30 april: Koninginnedag dus, wordt een herdenking plaatsvinden bij het beeldje en daarna een oecumenische herdenkingsdienst Het staat nog niet vast in welke kerk dat zal zijn. 6 mei is het de bedoeling dat een grote taptoe gehouden wordt Voor naamste gast hier zal de Amerikaanse legerband zijn, die hier dan is in verband met de bevrijdingsfeesten. Ook de Huzaren van Boreel zullen hieraan meedoen, evenals ons eigen ..Lisiduna Als alles gaat zoals het gepland is zal dit alles plaats vinden op het terrein bij de bejaardenwoningen aan de Asschatterweg. DE ORANJE VERENIGING NU Momenteel telt de Oranje Vereniging zo'n 550 leden en het bestuur bestaat net als in het begin weer uit 18 leden. (Een tijd lang is dat wel minder ge weest). De Vereniging is aangesloten - sedert t 10 jaar - bij de Federatie van Oranje Verenigingen, die in 1971 het landelijk congres door de vereni gingen in Leusden, Amersfoort en Hoevelaken liet organiseren. Het bestuur bestaat uit voorzitter G. Th v d. Hengel, secretaris: J. Snijder, penningmeester: Jac. Berg, vice-voorzitter: W. Schoonderbeek leden P. H Valkenet (tot na de viering) D. Hols A. Noorlander TG Herder R G. Schoonderbeek De heer G. v. d. Hengel, voorzitter van de Oranjevereniging traditionele speech op het bordes van het gemeentehuis. De Oranjevereniging organiseert, naast festiviteiten op bevrijdingsfeecten, ook spelmiddagen voor de jeugd en voor de senioren van Leusden. Hier een beeld uit een professioneel aangepakt. Een dragline van de firma van Schoonhoven een extra vleugje avontuur bij dit originele spel. Of de ouders verrukt waren met een mislukte „vlucht", vermeldt de historie De jaarlijkse aubade voor het gemeentehuis krijgt altijd vrij veelb» stellende Leusdenaren. Jong en oud zingt lustig mee. J. W Vrijhoef A R. Bey J. Vaarkamp mevr. J. G. Klasens mevr A. Dijkstra P Tolboom. Op de laatste jaarvergadering zijn daar bijgekomen: de heren Brouwer en Kraaikamp en mej. Vaarkamp 1976, 40-JARIG BESTAAN Tot slot willen we er nog even op wijzen dat deze bloeiende vera volgend jaar haar 40-jarig be viert Met de vereniging vier de heer Jac Berg hopelijk zi; jarig lidmaatschap van het U Hij is de enige die over is t eerste uur en heeft alle wel meegemaakt. Overigens als u 1 worden van de vereniging kan t dezelfde Jac Berg. Hij woed Lange Steeg 2a, telefoon 0312

Leusder Krant | 1975 | | pagina 14