„Wings" voor Leusdenaar Pon bank eusdenaar B. Osnabrugge de jubilarissen Is je in het schema past van bevolking leer je de ewoners goed kennen" Lezing voor NCVB over de katechisatie vroeger en nu Gesprek Hooiland-bewoners met gemeente nog zonder resultaat NIEUWE LICHTING SPORTVLIEGERS Britten op bezoek bij PJGU EN MAAL 25 JAAR BIJ HENRI NEFKENS B.V. PERWACHTMEESTER ELBERTSEN NU ADJUDANT BONDSSPAARBANK ERDAG 17 APRIL 1975 LEUSDERKRANT 15 J LEUSDEN/CENTRUM - Vrijdag 11 april kwam een groot aantal bewo ners 35) van Hooiland (plan Groen houten) op spreekuur bij wethouder Wagenaar om te praten over een her indeling van hun hofje. De bewoners van Hooiland bleken ontevreden te ziiirover de opzet zoals de gemeente dre^wilde' doorvoeren. Daarom had men een ander voorstel ingediend, waar deze avond over ge- diskussieerd kon worden De gemeente wilde een plan uitvoe ren waarbij een groot beplant midden stuk zou ontstaan. Tevens was het middenstuk voorzien van inhammen om het verkeer te verhinderen enige snel heid te maken. Bovendien was de ge meente van mening dat de auto's op eigen erf geparkeerd dienden te worden. Aangezien deze woningen geen garage of car-port hebben, verhardde de ge meente de voortuintjes tussen de schuren. Dit laatste was zeer tegen de zin van de bewoners omdat het uitzicht niet bepaald bekoorlijk is, maar ook omdat blijkt dat de ruimte tussen twee schuren slechts 4 meter bedraagt, waardoor men ternauwernood de deur van auto of schuur kan openen. Een aantal bewoners beriep zich op een oud huurkontrakt en weigerde dan ook de voortuin te laten verharden Ook al omdat deze al beplant was. De ..Hooilanders" legden de ge meente een plan voor waarbij de auto's achter de berging zouden komen. Te vens achtte men het noodzakelijk het middenstuk sterk te verkleinen en de inhammen eruit te halen De gemeente was het niet geheel eens met dit ontwerp, omdat dan nauwelijks meer plaats overbleef om beplanting aan te brengen. Zij deed daarom een com promisvoorstel. In principe zou toch één auto op eigen erf moeten blijven, wil men de landelijke norm van 1,6 auto per gezin aanhouden De ruimte om de auto achter de berging te plaatsen zou met een meter verdiept worden. Daarachter wilde de gemeente groen planten om de auto minder zichtbaar te maken. Tevens zouden in het mid denstuk twee bochten worden uitgediept voor elke drie en vier parkeerhaventjes, bestemd voor de hoekbewoners De meeste aanwezigen waren het niet eens met dit compromis-voor- stel, omdat er dan nog in de tuin tjes geparkeerd moest worden. Op een vraag van de heer Wagenaar of de be woners dan niet graag wat groen za gen op hun landje, antwoordden zij dat ze dat groen immers niet konden zien doordat de auto vlak voor het laam ztond raam stond. Daarom wilde bijna ieder een liever een eigen voortuin Een bewoner kwam met het voor stel de tuinen slechts gedeeltelijk te verharden, zodat nog plaats zou blij ven om wat te planten. Aangezien men deze avond toch niet met de gemeente tot een overeenstem ming kon komen, zag de gemeente- architect, de heer Roggenkamp, nog als enige mogelijkheid dat alle bewoners binnen veertien dagen een enquête met een aantal suggesties omtrent de in deling thuis gestuurd zouden krijgen, zodat de gemeente de mening van ieder afzonderlijk onder ogen zou krijgen en naar aanleiding daarvan te werk zou kunnen gaan. LEUSDEN - Op woensdag 23 april komen er 33 Engelsen op bezoek bij de PJGU in Leusden Dit naar aanlei ding van een reis die een aantal PJGU- leden vorig jaar naar Engeland ge maakt hebben. De Britten komen een avond doorbrengen in Leusden, in ,,'t Claeverenblad" en de avond be gint om acht uur. Behalve voor de Britten endePJGU- leden is de avond ook toegankelijk voor andere belangstellenden. Op de avond zullen een film over de Enge- landreis en dia's over verschillende bezienswaardigheden vertoond worden. Na de twee vertoningen is er een gezel lig samenzijn, met gelegenheid tot dansen. Maandag zijn bij alle gebouwen van de Gemeente diensten wegwijzers ge plaatst. deze wegwijzers van de Gemeente vermelden de verschillende diensten van de Gemeente alsmede waar deze gehuisvest zijn TEUGE - LEUSDEN - De burge meester van Apeldoorn, mr. F. Th. Dijckmeester speldde vrijdag op het vliegveld Teuge zestig nieuwe sport vliegers hun ..wings" op het revers. De kersverse piloten behaalden on langs hun brevet voor het vliegen van kleine toestellen. Zij werden opgeleid door Air Service Holland b.v. die vliegscholen op Schiphol en Teuge heeft. Mr. Dijckmeester, die tot mei 1972 burgemeester van Haarlemmermeer was (de gemeente waarin de lucht haven Schiphol ligt) is zelf een ent housiast sportvlieger. De eerste solo- „overlandvlucht" die hij ooit maakte was van Schiphol naar Teuge. Mr. Dijckmeester maakt deel uit van het Samenwerkingsverband Steden Drie hoek, een intergemeentelijk overleg- orgxan van Apeldoorn, Zutphen, Deven ter en Voorst. Zijn vader was bur gemeester van Zutphen. De wings" zijn de sierlijke tekenen van de vlieg- vaardigheid der nieuwe vrijetijds- piloten". Volgens directeur Martin Duijvestijn van het vijf jaar geleden door hem zelf gestichte bedrijf Air' Service Holland b.v. willen steeds meer mensen zelf leren vliegen. Het bedrijf houdt zich, behalve met opleidingen, ook bezig met verkoop, onderhoud en verhuur van zaken- en sportvliegtuigen. De onderneming is dealer van de Amerikaanse vliegtuig fabriek Cessna. Tot de Air Service Holland-groep behoren ook het lucht- reclame-bedrijf Air Advertising Hol land b.v en Air Service Zeeland b.v. (opleiding, verkoop, onderhoud en ver-I huur). De groep heeft vestigingen opde| luchthaven Schiphol, Teuge. Midden-J Zeeland en Zestienhoven (Rotterdam), j Na het officiële gedeelte bleven de! vrijetijdsvliegers met hun dames, fa milieleden en kennissen nog geruim* tijd in gezellige sfeer bijeen in di spiksplinternieuwe hangar vanAirSer-l vice Holland. Uit Leusden kreeg de heer M. Ponj de wings. 'n komplHe De bank voor deze generatie... met diensten van deze tijd. Verzekeringen Effekten Beleggingen Leningen Koop-Krediet-Plan Hypotheken Betalingsverkeer Salaris- en pensioeninning Buitenlands geld Kluisloketten Reisverzekeringen Alle soorten spaarvormen is een bank meteen volledig dienstenassortiment aangepast aan de financieele wensen van elke partikulier. Dat betekent: Bondsspaarbank. VOOR MIDDEN EN OOST NEDERLAND 'de bank voor deze generatie JUSDEN/CENTRUM - Het schijnt oiet zo slecht werken te zijn bij Nefkens BV aan de Korte Berg- il 28, te Amersfoort. Vrijdag j.l. restaurant ,,De Mof" in Leus bet feit gevierd, dat een zevental ;nemers van dit garage- en auto- edrijf niet minder dan 25 jaar on- broken bij Nefkens in dienst was. 15 jaar is vandaag de dag een he- jubilarissen waren de heren A. (oenen (receptionist), C van Eek hplaats - administrateur), J. van J(chel van de busdienst), J Hof- (voorman particuliere sector), P. lieulen (parts-manager), W. Osna- Ege (voorman busdienst) en HWest- fiutobus-chauffeur). De Leusdenaar n Osnabrugge was dit jaar de eer- Jdie aan zijn 25 jarig jubileum toe |en kreeg daarom van zijn direc- i keuze van de gelegenheid, waar eest zou plaats vinden Je keuze was voor hem niet zo moei- Als Leusdenaar (hij woont op no ,nde Koningin Julianalaan inZuid) fit hij er maar een „thuis- Itrijd" van. Hij wist wel een goed i voor het door zijn baas in het Intzichtgestelde diner-dansant en kam vrijdagavond het uit ruim 170 jen bestaande gezelschap bijeen in jrote zaal van ,,De Mol" aan de lemseweg, pal naast zijn ouderlijk jEn van die keuze heeft niemand ■gehad Voor de niet per eigen ge- Ibeid komende gasten had de BV pantal touringcars ingeschakeld paar busjes meer of minder jl daar in zo'u geval niet beknib- I Zelfs voor de bestuurders van die n waren er geen problemen. Nor- Ier houden zij reeds rekening met t-je-wetje" en terwille van hun Kierende collega's deden zijdatop jestavond vanzelfsprekend ook. [heer P. W. Nefkens, het opper- J van het Amersfoortse automo- edrijfheette alle aanwezigen van j welkom en in het bijzonder het ntal (met hun vrouwen), voor wie De heer W Osnabrugge ontvangt een enveloppe met inhoud van direkteur Nefkens. Foto Janus Visser. dit feesthgeorganiseerd werd .Me neer Piet' onderstreepte zijn huldi gingswoorden met de bekende enve loppe" en de dames kregen allemaal een keurig bloemetje Hetprobleem.dat hierna zou moeten volgen, was intussen binnenshuis reeds netjes opgelost. Ge bruikelijk bij deze BV is, dat bij dit soort gelegenheden de voorzitter van de personeelsvereniging de volgende spreker is, die dan namens de p.v. een passen geschenk plus bloemen o- verhandigt. Dat ging hem ditmaal ech ter wel wat te ver, aangezien hij (de heer Coenen) tot het zevental jubilarissen behoorde. Zijn taak werd, overigens op onberispelijke wijze, uitgevoerd door secretaris T R. van Westerlaak Vóór, tijdens en na het diner werd het muzikale gedeelte van dit feest aangenaam verzorgd door het Combo de Man. Een grote verrassing was het (let terlijk met daverend geweld) optreden van de Leusdense harmonie .Lisiduna die een serenade kwam brengen. Het majorettencprps was evenwel niet vol ledig want de beide dochters van de heer Osnabrugge, die lid zijn van dat corps, bleven toch maar liever aan de dis. +et een gezellig dansje werd het feest voortgezet tot inde kleine uurtjes. JUBILARIS OSNABRUGGE Zondagmorgen hebben wij nog een gesprekje gehad met de heer Osnabrug ge en zo hoor je nog wel eens leu ke" voorvalletjes die met zo'n zil veren jubileum te maken hebben. Me vrouw van Keulen, de echtgenote van de tot de .zeven" behorende parts manager, was de danskunst niet mach- tig Maandenlang is zij, speciaal om voor deze gelegenheid een goed figuur te slaan, op dansles geweest en naar men zegt met zeer behoorlijke resul taten. Doch vergeet het maar. Er kwam niets terecht van alle goede be doelingen, want verleden week brak zij een been Werkplaats - administrateur van Eek had meer geluk. Nog net vóór het be reiken van zijn pensioengerechtigde leeftijd maakte hij zijn 25 jaartjes vol Ook voor chauffeur Westhol kwam het zilveren feest nog net op tijd. De vijf overigen blijven nog wel even op de loonlijst slaan. De heer Osnabrugge is in 1924 in Leusden geboren aan de Arnhemseweg 94, als zoon van de daar gevestigde „fietsenmaker", zoals dat beroep toen nog omschreven werd. Met broer Rien (,,de Knel") kwam hij natuurlijk in het vak van pa, maar hij had het daar gauw bekeken ^Éénmaal met je vingers tussen de ketting vond hij wel genoeg. Vrachtauto - chauffeur leek hem toen het einde Maar het dag en nacht met zo'n bakbeest op de weg zijn beviel vtoch ook niet, vooral omdat het oude vehikel nogal eens kuren vertoonde. Willem was in feite meer monteur dan chauffeur. En dat repareren kon ook best wat dichter bij huis gebeuren. Zo kwam onze jubilaris bij Honders in Woudenberg en wat later bij garage de Jong (thans Bakker) in Amersfoort In februari 1950 meende hij al zoveel van het vak te kennen, dat hij het bij een groter bedrijf, met meer promo tiekansen, ging proberen en zo kwam hij uiteidenlijk terecht bij de gebroe ders Jan en Piet Nefkens in Amersfoort. Em daar vond Willem dan eindelijk zijn vaste stekkie. De heer Osnabrugge heeft vier doch ters zodat hij met zijn vrouw er bij, na zijn werk wordt omringd door vijf vrouwen Dat is natuurlijk niet on aardig, maar ook de reden, dat hij zijn vele hobby's buitenshuis zoekt. Hij doet veel aan tuinieren (vooral experimenteren met dahlia's) en knut selt graag (hout- en metaalwerk) en dat laatste gebeurt dan in de naast het huis liggende garage. O ja, in zijn „jeugd was de heer Osnabrugge ook een paar jaar voetballer bij Roda. ÜSDEN - Opperwachtmeester M. tsen van de Rijkspolitie te Leus- uid werd één dezer dagen bevor- totadjudant. Adjudant van de Rijks- l, met terugwerkende kracht vanaf iri 1974. dant Elbertsen werd geboren inde ite Ede, en bracht zijn jonge ja- Dor in Lunteren. Direkt na de I volgde hij een opleiding bij de 6 in Nijmegen. In augustus 1945 hij officieel bij de Politie aange zet was in het stadje Nijkerk heer Elbertsen: „In die tijd was geen uitgebalanceerde begelei- iü jonge politie-agenten. Je moest »ns met deze politieman mee, ns met die. Soms werd je opeens op een aanrijding afgestuurd, en praktijk moest je dan maar le- öo je te werk moest gaan. Soms wel eens bepaalde gegevens len te vragen. Vaak kwam het er or. dat je in de praktijk met eo schande wijs moest worden opvang van het jonge personeel kkig nu veel beter. Er is nu een penter" dant Elbertsen begon in Nijkerk "rant, en in de vijftiger jaren oen politieman er ongeveer zo'n negen over om van wachtmees- 'orderd te worden tot wacht tor le klasse. Ook wat dat betreft fol het een en ander veranderd, oordig is er voor een pro- foóér medewerking zodat deze tot stand kan komen, oóntwintig jaar werkte adjudant t*on in Nijkerk. je in het schema past van de N". zegt de heer Elbertsen joeen geweldig stuk informatie zo'n plaats. In tweeëntwintig d raak je er enorm mee op de Je leert de bewoners en hun Janden goed kennen Png vroeger ook heel vaak op de *og Je stapte es van je fiets af, kte hier en daar een praatje, worde een flink brok informa- tan tegenwoordig niet meer. •beman verplaatst zich in een Alles is veel gehaaster gewor- pt verkeer is veel intensiever pnoedelijke is eigenlijk weg! r8er ging je op je fiets naar pAAnjding. Dat is tegenwoordig Pftbare situatie meer werd adjudant Elbertsen be- P'ot opperwachtmeester en post- pdant in Ochten bij Rhenen. ES'ng hij als plaatsvervangend Ronmandant naar Leusden. R vindt u de meest aantrekkelijke ED tel politie-ambt", vroegen Elbertsen. Adjudant Elbertsen „Ik vind eigenlijk het hele politie- gebeuren aantrekkelijkaldus de adju dant „Je doet een enorme mensen kennis op Je kunt aan de mensen hulp verlenen, waar dat noodzakelijk is. Je handhaaft het gezag En ik heb altijd heel graag met de jeugd opgetrokken In Nijkerk had ik bemoeienis met de schoolwedstnjden voor de jeugd. Ik scheidsrechterde graag bij voetbalmatches van de jeugd. Ook had ik er veel plezier in om met Koninginnedagen van allerlei spelen en wedstrijden voor de jeugd te organise ren. De laatste vier jaar zit ik eigenlijk meer op het buro Ik kom de straat zo veel niet meer op. Dat is ook prettig werk, hoor, op het buro Veel zaken worden daar natuurlijk door ons op gevangen. Maar als ik de groeps commandant vervang kom ik direkt met de mensen in kontakt, en dat vind ik nog steeds erg prettig". Wij wensen adjudant Elbertsen vele goedejaren bij de Rijkspolitie te Leus- den-zuid toe. Anco Mali. LEUSDEN - Dinsdagavond 8 april hield de Nederlandse Christen Vrouwen Bond afdeling Leusden-zuid een bijeenkomst in ,,'t Trefpunt" te Leusden-zuld. Na het zingen van psalm 25 verzen 1 en 7 opende de presidente mevrouw C. Janson de bijeenkomst met gebed. Zij las uit Johannes 6, en hield een korte meditatie over het levende kontakt met God door middel van de Bijbel. Hierna werden de verzen 1 en 4 van psalm 62 gezamenlijk gezongen. Dominee F. H. Kuiper hield een le zing over „De katechisatie van vroeger en nu". Ds Kuiper heeft als tiener- predikant, door zijn werk in het stu diecentrum te Driebergen en door zijn docentschap aan de Universiteit voor de opleiding van Gereformeerde predikan ten, veel ervaring op het gebied van de catechisatie. Veel is er veranderd sinds vroeger: vroeger zou het zelfs niet eens mogelijk geweest zijn, dat een Hervormd predikant als Ds Kuiper werd betrokken bij de opleiding van Gere formeerde predikanten Ds Kuiper vroeg de aanwezige dames van de NCVB hoe zij hun catechisatie vroeger hadden beleefd. De dames wer den in groepjes van vier ingedeeld, en kregen foto's ter inzage. De foto's moesten worden geselecteerd naar het geen overeenkwam met hun mening. Er was bijvoorbeeld een foto van een moeder en een dochter, die samen in pannen roerden. Jong geleerd, oud ge daan, schreef een groepje dames daar bij. Na de pauze werden de foto's getoond en werd er toelichting bij gegeven Heel wat verschillende meningen kwa men naar voren Vele dames vonden, dat je vroeger erg veel uit je hoofd moest leren, ook dat wat je niet snap te Wel hadden zij als ervaring, dat je aan dat geleerde in je latere leven veel steun had. Sommige dames waren te jong op catechisatie, zij gingen er met hun tiende jaar al naar toe. Zij herinnerden zich, dat je op die leeftijd alleen maar zat uit te kijken naar het moment dat de catechisatie was afgelopen. Voor wat oudere catechisanten was de catechisatie een fijne afwisseling Meestal mochten deze dames 's avonds niet naar buiten. Wanneer er catechi satie was gingen zij met een heel stel jongeren 's avonds door het donker naar huis, en dan hadden zij heel veel ple zier Het was een prettige herinnering aan de catechisatie, die zij hadden. Destijds stuitte het Ds Koetsveld al te gen de borst, de manier van catechi- -sStie geven van vroeger Hij vond het uit het hoofd leren van teksten, en het zinloos opdreunen van antwoorden, van weinig blijvende betekenis. Vroeger ging iedereen naar de kerk. De jeugd kwam niet in verzet. De jon geren van nu zijn echter niet meer te dwingen. Ds Kuiper eindigde met te zeggen, dat hij het prettig vond om met de jon geren van nu om de tafel te zitten en te spreken over God, de Bijbel en het levende Kontakt met God Ds Kuper eindigde de bijeenkomst met gebed.

Leusder Krant | 1975 | | pagina 15