Hoofdcentrum komt langs de Hamersveldseweg bij Smoussesteeg frije busbaan tussen Leusden in Amersfooifs NS-station Goede aansluiting op het landelijk wegennet noodzaak NOORDERRANDWEG PRIORITEIT GEEN CONCURRENTIE VOOR BUURTWINKELCENTRA CML bestemmings plannen en de gespreksnota TERE VERBINDINGEN ISSEN ZUID EN CENTRUM TENSIVERING VAN BESTAANDE LIJNEN PENBAAR VERVOER IN TWEEDE FASE B. EN W. IN GESPREKSNOTA V-<' Bulkboeken 1.50 en 1.75 2.25 LEUSDERKRANT (Van de redaktie) LEUSDEN/CENTRUM - Het hoofdcentrum zal een plaats krijgen aan de Hamersveldseweg tegenover de wijk Groenhouten ter hoogte van de Smousse steeg- Dat is de eerste fase van het hoofdcentrum. De tweede fase zal tussen de eerste fase en de Noorderinslag worden gesitueerd. Een eventuele derde fase van het hoofdcentrum zal ten zuiden van de eerste fase worden aangelegd. Door allerlei gewijzigde omstandigheden is de oorspronkelijke plaats van het hoofdcentrum, om en nabij de Schoolsteegbosjes, niet langer gehandhaafd. De onzekerheid van een derde fase in de ontwikkeling van Leusden/centrum, de protestakties tegen een aantasting van het Schoolsteeggebied, de gewijzigde wegenstrukturen, het zijn allemaal argumenten geweest om het hoofdcentrum dichter bij de eerste fase te leggen. .Betekent dat niet, dat het winkelcentrum De Biezenkamp - en wellicht ook andere buurtwinkelcentra zoals die aan de Noorderinslag in Munnikhoven - straks een te grote konkurrentie van het hoofdcentrum zal krijgen?" Burgemeester Van der Post was die mening niet toegedaan. ,,De Biezenkamp is bestemd voor een afzetgebied van ongeveer 6.000 personen. Die zijn rond De Biezenkamp te vinden. Het zal geheel aan de wijze van werken van de Biezenkamp-winkeliers liggen. Als deze middenstanders bij de tijd blijven, zullen ze beslist niet overvleugeld worden door het hoofdcentrum." Volgens burgemeester Van der Post is de situering van het hoofdcentrum ten opzichte van omringende buurtsteunpunten geënt op het advies van Bureau Kwantes, die volgens de burgemeester steeds heel goed feeling houdt met wat er in middenstandskringen leeft. Er is (nog) geen overleg gepleegd met lande lijke middenstandsorganisaties, zo werd tijdens de persconferentie op een desbetreffende vraag meegedeeld. In de gespreksnota lazen we over dit onderwerp en de andere voorzieningen nog het volgende voor u: Het goederen-spoorlijntje tussen het Amersfoortse station en het complex van Pon in Leusden, gezien vanaf de overweg Lockhorsterweg richting Amers foort. Naast deze lijn zou een vrije busbaan aangelegd kunnen worden Het hoofdcentrum van verzorging voor Leusden, waarin centrale voor zieningen, wonen, werken en het bij behorende parkeren zijn ondergebracht, zal voorlopig naar schatting max. 6 ha beslaan. Het hootdcentrum zal gelegen zijn aan de oostzijde van de Hamers veldseweg, ter hoogte van het plan Groenhouten. Zowel in het geval dat Leusden-centrum wordt algerond na de tweede fase als in het geval dat een derde fase ten zuiden van de Sehool- steegbosjes"-tot ontwikkeling zal wor den gebracht, komt deze ligging het meest overeen met het zwaartepunt van het stedelijk gebied. INTEGRATIE Bovendien zijn er hier aantrekkelijke mogelijkheden tot integratie van het nieuwe stadshart met de historische ge groeide bebouwingsas langs de Hamers veldseweg. Tussen het nieuwe hoofd centrum en het bestaande buurtcentrum ,,de Biezenkamp" kan zich dan een band ontwikkelen met vestigingen in de sfeer van horeca, verzorgend ambacht en sociaal-culturele voorzieningen; sommige van dergelijke vestigingen gedijen het best in bestaande of verbouw de panden, met een ligging niet midden in, maar wel nabij het hoofdcentrum. Indien Leusden-centrum na de tweede fase verder zal doorgroeien, kan het hooldcentrum zich vanuit de tweede fase omvang verder uitbreiden, tot aan de Noorderinslag („eerste uitbreiding") Op grond van niet te voorziene ont wikkelingen kan een verdere uitbreiding zuidwaarts nodig zijn („tweede uitbrei ding"); zodra vaststaat dat deze voor lopige niet te verwachten valt, zou dit gebied bestemd kunnen worden voor transito bebouwing (bebouwing waarbij de constructie zodanig is gekozen, dat de bestemming aan een zich wijzigende behoefte kan worden aangepast). De lig ging van de scholengemeenschap is in de eerste plaats bepaald door de ligging nabij het knooppunt van fietsroutes en voetpaden en verder door de nabijheid van het hoofdcentrum en de gewenste nabijheid van de schoolsportvelden. Voor deze sportvelden is ruimte aanwe zig in de buflerzöne nabij de School steegbosjes. Als mogelijke plaats kan worden ge- j noemd. a. een gebied oostelijk van de Hamers- j veldseweg ter hoogte van de School- steegbosjes. b. een nog verdere uitbreiding van het j Burg. Buiningpark. De uiteindelijk^ plaatskeuze kan nog niet worden gedaan. Diverse ontwikke-' lingen moeten daarvoor eerst worden! afgewacht. In dit verband kan worden ge-J wezen op een totaalstudie over het ge-j bruik en beheer van de Schoolsteeg-, bosjes waarmee binnenkort een begin, zal worden gemaakt. (Van de iedaktie) LEUSDEN - De werkgroep bestemmingsplannen van het CML komt niet alleen op maandag a.s. bijeen, maar ook op donderdag avond 1 mei in het gemeentelijke voorlichtingscentrum aan de Zwarteweg De agenda van 1 mei bevat twee punten. Ten eerste een be spreking van het commentaar van het gemeentebestuur op de door het CML voorgestelde wijzigin gen en aanvullingen op de deel- nota's betreffende het programma van eisen en ten tweede de vast stelling van de procedure tot be handeling van de „Gespreksnota tweede fase", die deze week door het gemeentebestuur is uitge bracht. De bijeenkomstbegintom acht uur. Overigens is de ge spreksnota voor f2,- op het ge meentehuis verkrijgbaar. oordeze busbaan wordt eendirekte lioding van Leusden met het station irsfoort verkregen, waarbij tevens (erkeerscongesties binnen Amers- en bij de kruising met rijksweg ïorden gemeden. Binnen Leusden en op verschillende plaatsen hal- latsen moeten komen, terwijl binnen jrsfoort enige halteplaatsen gecre- zouden moeten worden, waarvan in r geval éèn halteplaats bij het sta- en één bij de Utrechtseweg (voor iekers aan het centrum), wr detectielussen in de wegver- ing kunnen bij de kruispunten ver- slichten in werking worden ge- waardoor de bus op de vrije voorrang krijgt Op schets 9 is mogelijkheid voorde lijnvoering van dergelijke busbaan weergegeven, eerste overleg op technisch ni- met de afdeling Planologie van de flandse Spoorwegen, heeft hier- plaatsgevonden en sluit deze mo eheden zeker niet uit. Alvorens deze zaak definitief kan worden be is een nader onderzoek naar de uische mogelijkheden, maar zeker ■elangrijk, naar de behoelte vaneen lelijke voorziening dringend nood- dijk. Een studie m.b.t. het openbaar 'oer is reeds in volle gang. Jast een busdienst via de zojuist be- 3ken vrije busbaan, zullen de be nde busdiensten van de VAD en Cen- Nederland gehandhaafd moeten 'eo Eén van beide lijnen van Cen- J Nederland langs Leusden-zuid Amersfoort, zou via Leusden-cen- gevoerd kunnen worden, waardoor «tra direkte verbinding tussen de Leusden-centrum en Leusden- I ontstaat. De gedachte van het gemeente bestuur om een vrije busbaan langs de spoorlijn te creeren, is niet ge heel nieuw Ook Gemeentewerken Amersfoort sprak er over in hun verkeersnota Op de vraag, of de gemeente Leusden reeds overleg heeft gepleegd met de gemeente Leusden reeds overleg heeft ge pleegd met de gemeente Amers foort over een snelle realisering van deze vrije baan, bleef burge meester Van der Post wat vaag. „Het is maar een gedachte, waar over nog uitgebreid overleg moet worden gepleegd, niet alleen met de vervoersmaatschappijen, maar ook met de gemeente Amersfoort. De gedachte van de Amersfoortse dienst Gemeentewerken is ook maar een suggestie, maar wel een in teressante met perspektieven voor een goede en snelle verbinding tussen Leusden en Amersfoort." FIETSVERBINDINGEN Tenslotte zullen ook de fietsverbin- dingen met Amersfoort verbeterd die nen te worden. Hierbij zal vooral een verbetering aangebracht dienen te wor den bij het viaduct in de Heiligenberger- weg. Het huidige wegprofiel is daar erg smal, waardoor een gevaarlijke situatie voor het fietsverkeer ont staat (dit geldt overigens ook voor de Heiligenbergerweg voor zover deze op Amersfoorts grondgebied ligt). Ook zou aan nieuwe fietsverbindingen ge dacht kunnen worden, zoals een nieuwe route onder rijksweg 28 naast het Val- leikanaal, en het ingebruiknemen als fietspad van de Lockhorsterweg, wan neer deze als volledige verkeersver binding komt te vervallen na realise ring en verbetering van de aansluitingen op de rijksweg 28. eI viadukt van de Heiligenbergerweg is een belangrijke verbinding tussen ^en en Amersloort die steeds drukker wordt. Ter hoogte van de Driftakker- nchting Amersfoort ontstaat een trechter waarbij het fietspad (rechts op ,öl°) de rijweg toegevoegd wordt. Een situatie die dagelijks gevaar- 'r wordt door het intensieve verkeer tussen Amersfoort en Leusden. In de fase-plannen van Leusden wordt gesproken over net streven dit te ver- Iren. .EUSDEN/CENTRUM - Als alternatief voor een spoorwegverbinding tussen ersfoort en Leusden-Centrum door het re-aktiveren van de bestaande KirlijQ Amersfoort-Veenendaal voor personenvervoer, introduceert het ge- entebestuur in de gespreksnota tweede fase een nieuwe gedachte: een vrije taan tussen het station van Amersfoort en het centrum van Leusden via grotendeels vrije busbaan vanaf het Amersfoortse NS-station naar Leus- Een dergelijke baan kan worden gerealiseerd langs de bestaande spoor- Amersfoort-Veenendaal. Op het zandlichaam van de lijn blijkt voldoende ote aanwezig om deze busbaan aan te leggen, omdat dit zandlichaam oor- ookelijk voor twee lijnen bedoeld is geweest. Daarnaast streeft het ge- eatebestuur naar een intensivering en uitbreiding van de bestaande bus- biodingen. In de gespreksnota lezen wij hierover het volgende: De ligging van de buurtvoorzieningen (buurtwinkels en basisschool-combina ties) is zoveel mogelijk verbonden aan die van de bandvorrnige groenzönes, waarin ook de doorgaande voet- en fiets paden en de waterpartijen gebundeld zijn. De spreiding van de buurtsteun punten (buurtwinkels max. 3) wordt mede bepaald door de wenselijke loopalstand van 350 m. Aan het meest noordooste lijke gelegen steunpunt is tevens een verzorgende funktie voor een deel van Alandsbeek toegedacht, in verband met de grote atstand van deze wijk tot de Biezenkamp. Afhankelijk van de dicht heid van bebouwing en de begrenzing van het woongebied bestaat de moge lijkheid, dat de beide buurtsteunpunten in het oostelijk deel van de tweede lase zullen worden samengevoegd In de loop van de tweede lase is er naast alle op korte termijn uit te voe ren uitbreidingen van de buitensport- accommodatie behoelte aan uitbreiding van de sportterreinen van ca 10 ha Deze 10 ha kunnen zonder verhoging van de woningdichtheid niet gevonden wor den in de woongebieden. kompleet boek in krantenvorm van bekende Nederlandse auteurs per stuk. Nu ook in het Engels, Duits en Frans per stuk, t.w.: Engelse reeks: 1 F Scott Fitzgerald: „The Rich Boy" (verhalen) 2. Evelyn Waugh. „The Loved One" Duitse reeks: 1 Peter Handke: „Die Angst des Tormans beim Elfmeter" 2. Bertolt Brecht. „Der Kaukasische Kreide Kreis" Franse reeks: 1. Albert Camus „Noces/L'èté" 2. Rabelais: „Gargantua et Pantagruel" (selectie) Verkrijgbaar bij LEUSDERKRANT Finnmark 3 - leusden-Centrum LEUSDEN/CENTRUM - Dat Leusden een betere aansluiting nodig heeft op het landelijk wegennet, met name op rijksweg 28, behoeft geen betoog. De diskussies hierover lopen al enkele jaren en het ziet er naar uit, dat het- ondanks de meer konkretere inzichten en verlangens - nog wel enige jaren in beslag zal nemen, voordat die aansluiting zal zijn gerealiseerd. Tijdens een persconferentie over de gespreksnota tweede fase, sprak burgemeester Van der Post de verwachting uit, dat deze voor Leusden belangrijke kwestie in ieder geval voor 1980 afgerond kan zijn. De plaats waar de geprojekteerde Noorderrandweg aan moet sluiten op Rijksweg 28 is al enige tijd bekend. Rijkswaterstaat vindt de nu door de gemeente geprojekteerde plaats ook de enige juiste. Met deze aansluiting kunnen verkeersproblemen op de Hogeweg en de Arnhemseweg ook aanmerkelijk worden verminderd, zodra deze aansluiting er zal zijn. Volgens burgemeester Van der Post dient men er wel rekening mee te houden, dat de aanleg van de Noorderlijke Randweg met de aansluiting op Rijksweg 28 in nauwe samenhang zal worden uitgevoerd met het nog definitief vast te stellen tracé van Rijksweg 28 ten zuiden van Amersfoort en Leusden. De nog aan te leggen Noorderrandweg zal een aansluiting krijgen op de Groene Zoom en de Middenweg, en daarmee - zo is in de gespreksnota te lezen - zal in samenhang met de Noorderinslag een carré van hoofdontsluitingswegen worden gevormd, waardoor een goede ontsluiting van de wijken gewaarborgd zal zijn. Een voordeel van een snelle aan leg is uiteraard het veiliger worden van de Horsterweg/Zwarteweg voor het niet gemotoriseerde verkeer Het ligt in de bedoeling om dan deze weg voor auto verkeer af te sluiten tussen de Noor derrandweg en de Larikslaan. Ook de bewoners in de bebouwde kom van Leusden-centrum aan de Zwarteweg zullen dan eindelijk hun akties tegen het zware autoverkeer kunnen staken. De Groene Zoom zal in het zuiden een vloeiende aansluiting krijgen op de Maanweg, terwijl het doorgaande ver keer vrijwel geen kans zal krijgen via Leusden/Zuid een sluiproute te ge bruiken. De Noorderinslag zal doorge trokken worden over het Valleikanaal tot aan de Asschatterweg buiten de be bouwde kom, waardoor de bewoners langs de Asschatterweg ook minder last zullen hebben van het doorgaande ver keer. De Noorderrandweg - op de plaats van het oorspronkelijke T10 tracé - zal niet verder worden doorgetrokken in oostelijke rich ting (naar Achterveld en Barne-- veld) als het aan het gemeente bestuur van Leusden ligt Volgens de gespreksnota is een dergelijke doortrekking uit verkeerskundige overwegingen niet noodzakelijk en uit landschappelijke overwegingen ongewenst. Over de S 10, de zuidelijke provin ciale weg Amersfoort-Woudenberg langs de spoorlijn, wordt in deze ge spreksnota niet meer gesproken. Overigens is de aanleg van zowel T 10 en S 10 een zaak van de provincie en niet van de gemeente. In feite levert de gespreksnota tweede fase ten aanzien van de aansluitingen op het landelijke wegenverkeersnet niet zoveel nieuwe - niet eerder gepubli ceerde - gezichtspunten op. In het des betreffende hoofdstuk wordt als kon- klusie nog wel het volgende opgemerkt „Voor een betere verbinding met Achterveld zal een brug over het Vallei kanaal worden aangelegd in het ver lengde van de Noorderinslag. De ar gumenten voor de aanleg van deze brug zijn niet in de eerste plaats gevonden in de berekening van de te verwachten verkeersintensiteiten, maar meer in een grotere veiligheid op de Asschat terweg en ruimere mogelijkheden voor het openbaar vervoer. Om het inzicht in het funktioneren van het toekomstige wegennet te ver ruimen is een aantal verkeersbereke- ningen verricht Basis voor deze be rekeningen vormden de toekomstige aantallen en geografische spreiding van «nwoners en arbeidsplaatsen in Leusden en omgeving, alsmede ver- keerskarakteristieken resulterend uit elders uitgevoerde verkeersonderzoe- ken Door de genoemde nieuwe aansluiting op rijksweg 28 wordt een gunstige spreiding verkregen van het verkeer over het wegenstelsel van Leusden- centrum Indien deze aansluiting niet gereali seerd wordt, wat niet aanvaardbaar moet worden geacht, zullen ingrijpende reconstructies van de kruispunten rijksweg 28, Hogeweg, Hessenweg, rijksweg 28-Arnhemseweg-Dooeweg- I Lockhorsterweg en Maanweg-Arnhem-1 seweg noodzakelijk zijn, waarbij (goede) verkeerslichteninstallaties ge- i plaatst dienen te worden. Bij laatstge-* noemde kruising zal het tracé van de Maanweg buiten de bebouwde kom vani Leusden-Zuid gehouden moeten wor den (dus ten noorden van het politie bureau). De genoemde kruispunten zul len echter zwaar belast blijven. Deze oplossing zal bovendien een minder gunstig belastingbeeld geven. Een ver- keersstructuur met een directe aan sluiting op rijksweg 28 verdient dan ook duidelijk de voorkeur".

Leusder Krant | 1975 | | pagina 5