Negentig procent laagbouw in tweede fase - gebied De historie van Leusden vanavond in „De Til" oenstroken met dubbele funktie VOORSTEL 1 HOGERE BOUW IN EN ROND HOOFDCENTRUM „EBDAG 17 APRIL 1975 LEUSDERKRANT 7 1. De relatie Groenhouten-Clave- renblad wordt zo belangrijk geacht dat het oostelijke deel van de Cen- trumweg niet als hoofdstructuurweg wordt aangelegd De woningen die in de zuid-oosthoek van Groenhouten lig gen en volgens de oorspronkelijke plan nen dichtbij de Centrumweg gesituveerd zijn, krijgen een aantrekkelijker lig ging, doordat geen geluidshinder wordt ondervonden van doorgaand verkeer op de Centrumweg Het niet doortrekken van de Centrumweg als hoofdstruc tuurweg heelt tot gevolg dat een an dere ontsluiting van het hoofdcentrum en het oostelijke deel van de tweede fase moet worden gecreeerd in de vorm van de Zuiderinslag en een noord- zuid verbinding evenwijdig aan de Ha- mersveldseweg. Deze noord-zuid ver binding kan zowel aan de westzijde als aan de oostzijde van deHamersveldse- weg gesitueerd worden. 2. In dit voorstel wordt de relatie tussen de bestaande bebouwing langs de Hamersveldseweg en de School steegbosjes uit landschappelijke over wegingen belangrijk geacht Daarom is de noodzakelijke noord-zuidverbinding aan de westzijde van de Hamersveld seweg geprojecteerd. Hierdoor wordt echter wel het te bebouwen oppervlak van Claverenblad verkleind Een even tueel later tot ontwikkeling te brengen 3e fase kan via deze noord-zuid verbin ding ontsloten worden. 3 Aansluitend aan het hoofdcentrum wordt een grotere hoeveelheid centrum- gerichte woonbebouwing gewenst geacht dan de minimaal 300 woningen, die in het programma van eisen genoemd zijn Hierdoor wordt het stedelijk milieu rond het centrum vergroot. De weg langs de oostzijde van het centrum zal veel autoverkeer trekken, urn het lang zaam verkeer, dat een herkomst ol be stemming in het hoofdcentrum heelt, deze drukke weg vlot en veilig te kun nen laten kruisen, zal hiervoor een voorziening moeten worden getroffen (b.v. verkeerslichten of een eenvoudige fietsers/voetgangerstunnel) 4. De relatie tussen de scholen gemeenschap en het hooldcentrum wordt onderkend, maar niet sterker geacht dan de relatie met de schoolsportvel- den. Deze velden kunnen in de ..groen strook"' noordelijk van de Schoolsteeg- bosjes gerealiseerd worden (Van de redaktie) LEUSDEN/CENTRUM - De tweede fase. Een nieuw stuk stedelijk gebied, niet alleen met voorzieningen voor de nieuwe wijken, maar ook voor Leusden-centrum in haar totaliteit. De woningbouw - in totaal zullen er 3090 woningen in de tweede fase gebouwd moeten worden om het geheel financieel vrijwel sluitend te krijgen - zal voor negentig procent uit laagbouw bestaan. Slechts zo'n 200 tot 250 wo ningen zullen in meer bouwlagen worden ondergebracht, hoofdzakelijk om en nabij het stedelijk hoofdcentrum. In de gespreksnota lezen we het volgende over wat in grote trekken in de tweede fase nodig zal zijn om van het plan een leefbaar geheel te kunnen maken, met goede voorzieningen, veilige verkeers- ontsluitingen en een maximum aan eroen. Gedurende de tweede fase (1975- 1985) zal volgens het programma van eisen het inwonertal van Leusden, dat thans ongeveer 17 500 voor de gehele gemeente en ongeveer 11.000 voor Leusden-centrum bedraagt, toenemen tot resp 28.500 en 22.400. Hiertoe dienen in het plangebied tweede fase 3090 woningen te worden gebouwd. In de doelstellingennota staat, dat deze woningen vooral bestemd zijn voor de eigen bevolking, de inwo ners van en economisch gebodenen aan de regio Eemland, en de overloop van de Utrechtse Heuvelrug Zo spoe dig mogelijk zal worden begonnen met een „eerste deelplan" van minimaal 300 woningen binnen het globaal plan voor de tweede fase, zodat de jaar lijkse voortgang van de woningbouw zo min mogelijk wordt onderbroken. Het percentage woningwetwoningen zal hoger zijn dan tot dusver het ge val was, n.l. 40%, daarnaast zal 35% van de woningen in de premie (-koop of -huur) sektor worden gebouwd, en 25% in de vrije sektor. Het aandeel van de kleinere wonin gen (3 vertrekken en minder) zal 28% bedragen, terwijl 35% 4 vertrekken zal tellen, 24% 5 vertrekken en 13% 6 vertrekken of meer. De overgrote meerderheid van de te bouwen woningen zal uit gewone een gezinshuizen bestaan (ca 90%), daar naast kunnen 200 tot 250 woningen in meergezinshuizen worden onderge bracht. Bovendien zijn er ca 145 be jaardenwoningen benodigd. De tweede fase zal zowel voorzie ningen voor de eigen bewoners als voorzieningen voor geheel Leusden die nen te bevatten De voorzieningen van het hoogste verzorgingsniveau zullen zoveel mogelijk ruimtelijk bijeen wor den gebracht in één hooldcentrum, dat in het gebied van de tweede fase gelegen zal zijn. Gedurende de tweede fase zal dit hoofdcentrum kunnen omvatten - winkels, ca. 7000 m" bedrijfsvloer oppervlak - verzorgende ambachtsbednjven, ho recabedrijven en overige - sociaal-culturele voorzieningen, so ciaal-medische voorzieningen en kerken - overheidsvoorzieningen, zoals een nieuw gemeentehuis, politiebureau, postkantoor - kantoorruimten en woningen In de omgeving van het hoofdcen trum dient ruimte te zijn voor - een scholengemeenschap voor voort gezet onderwijs, met in de nabijheid schoolsportvelden - een sporthal - een medisch dentrum in het woongebied van de tweede fase zullen 5 permanente en 2 a 3 J tijdelijke scholen voor basisonderwijs worden opgenomen, bij voorkeur te groeperen in ten hoogste 3 concentra ties met gymnastieklokaal en speel velden. Verspreid in de woonomgeving kunnen nog eens 10 a 13 éénklassige kleuterschooltjes nieuwe stijl tot stand komen. Voor de aankoop van dagelijks benodigde artikelen zullen op korte f afstand van de woning „buurtsteun- punten" met enkele winkels beschik- baar moeten zijn, voor de tweede fase zullen dit er maximaal drie zijn. f In het woongebied van de tweede fase dient in beginsel 8.5 ha ..blokgroen' en 3.8 ha „buiirtgroen", aanwezig te zijn, eventueel onderling te kombineren in de vorm van beperkte groenconcen- traties met kinderspeelgelegenheid I Verder dient er in de nabijheid van I het tweede fase-gebied ruimte te zijn voor een tweede sportpark (ca 10 ha), j wijkgroen (ca 7.5 ha), eventueel school- werktuinen/volkstuinen (max. 6 ha), en trapveldjes en „ruige" speelterreinen voor de wat oudere ïeugd Aan stuwende werkgelegenheid dient t.b.v. de tweede fase 15-25 ha werk- gelegenheidsterrein te worden gere serveerd in hoofdzaak op niet centrum gebonden terreinen (bijv. 't Ruige Velt). Voor een gedeelte zal ook stuwende werkgelegenheid binnen het centrum gebied een plaats krijgen Tenslotte zal ook binnen de woonomgeving be perkt gelegenheid aanwezig zijn voor de huisvestiging van niet storende werk gelegenheid", aldus de gespreksnota. I 4. De verbinding tussen het hoofd centrum en de Middenweg vormt door zijn geringe te verwachten verkeers intensiteiten en de geringe allure van deze weg slechts een geringe schei ding tussen het hoofdcentrum en de scholengemeenschap. De relatie scho lengemeenschap - schoolsportvelden wordt niet doorsneden door een weg van alure. 5 De Zuiderinslag tussen Claveren blad en het werkgelegenheidsgebied kan worden gerealiseerd ten behoeve van de ontstluiting van het zuidelijk deel van Claverenblad en om zwaar ver keer buiten de woongebieden om te leiden naar de Groene Zoom en de Maanweg LEUSDEN/CENTRUM - Zoals we reeds vorige week aankondigden zal vanavond in „de Til" de „Historie van Leusden" aan de orde komen. Deze avond wordt georganiseerd door de jeugdbeweging en het is de orga nisatoren gelukt hiervoor de oud- Leusdenaar Drs. C G. v. d. Hengel aan trekken. Drs. Van de Hengel is thans leraar te Leiden en heeft over Leusden een hele studie gemaakt, waarop hij ook ge promoveerd is. Hij heeft over dit onderwerp een tweetal boeken geschre- I ven die momenteel bijna uitverkocht zijn, maar zeker weer herdrukt zullen {- worden. Naast de toelichting van drs. Van de Hengel zullen veel dia's van Leusden worden vertoond, wat het voor de be zoekers makkelijker maakt. Men weet dan waarover precies gesproken wordt en waar men het kan vinden in onze gemeente. Iedereen, jong en oud, is hartelijk welkom Er zal als entree f 1,00 per persoon worden gevraagd. De avond begint om 20.00 uur. iestaand groen bepalend voor ideling en struktuur 2e fase de redaktie) ;USDEN/CENTRUM - De gemeente Leusden heeft - reeds bij de start van de ie fase - als uitgangspunt het bestaande groen genomen. Ook in de tweede U1 het bestaande groen - meer nog dan m de eerste fase het geval was - isdeliog van het gebied bepalen. De bestaande natuurlijke gegevens zullen lend zijd voor de inrichtine van de nieuwe woongebieden. Langs de wegen en reangen komen de houtopstanden geconctreerd voor. Hierdoor ontstaat haast ellsprekend een indeling van het gebied. Dat zal zeker het geval zijn, zo we in de gespreksnota tweede fase, wanneer we in de toekomst het gegeven eeo lager gelegen terrein gebruiken om hierin de bomen- en plantengroei |e stimuleren en deze - nu nog bescheiden - stroken uit te laten groeien ^concentreerde groenstrukturen. Hierin kunnen scholen en speelgelegen- q gestiueerd worden, zodat de groenelementen een dubbel gebruik krijgen, elijk als kijk- èn als gebruiksgroen. deze groenstrukturen meer jijkheden bieden, wordt in de ge- soota naar voren gebracht. Hier- it inneer men er van uitgaat, dat en speelgelegenheden zoveel Ink in ol tegen de groenzönes wor- jesitueerd is een bijna logisch g, dat verbindingen voor lang- iverkeer in deze groenzöneswor- fgenoraen. Omdat de groenzönes ier een vrij grote afstand voort uin deze vaak rechtlijnige zónes ina de natuurlijke verbindings- y Vandaar dat deze grote groen- turen zich zo goed lenen voorop- van de doorgaande voetgangers- Isverbindingen. je deelnota wonen en woonmilieu «cbreven dat het vormgeven van oongebieden méér is dan de optel van de inventarisaties en aan- igen voor het functioneren van Ie fasp. Zoals een verkeersweg door zijn pro fiel en intensiteit al gauw een duidelijke scheiding tussen woongebieden kan vormen dreigt dit gevaar ook voor voet en fietspaden die, geïsoleerd en recht lijnig in groenzönes liggend, tussen de woongebieden doorvoeren Er zal dan ook een sterke beïnvloe ding mogelijk moeten zijn vanuit ae te detailleren woongebieden. Hierdoor kan afwisseling en contrast ontstaan. De mate van afwisseling, van openheid en geslotenheid van de wooneenheden, van intieme en openbare plekken tussen de wooneenheden, werkt zeer in op de be leving van het nieuwe woonmilieu Hoe kleiner - en dus flexibeler - de eenhe den binnen het nieuw te creeren woon gebied zijn des te minder urgent is het om reeds in een vroeg stadium hierover bindende uitspraken te doen. Nu al vastleggen hoe de nieuwe woon omgeving er in details uit zal zien is nog niet noriie Wel verdient het aanbeveling om nu al een visie op te zetten over dicht heden en maximale hoogten. Ook idee- en over de verschijning van het stads- silhouet van Leusden-centrum, zijn al in een vroeg stadiun op te zetten en ter discussie te stellen, ners op geringe afstand van het hoofd centrum te huisvesten en om mede daar mee een accentuering van de centrum functie te verkrijgen. De bebouwingsdichtheid zou opgrond van onderzoeks- en veldgegevens op gevoerd kunnen worden in of nabij het hoofdcentrum, langs de Noorder inslag tot aan de Hamersveldse-Wete- ring, en ten oosten van het hoold centrum tot aan de groenzöne vanuit de wijk Rozendaal tot aan de boerderij Munnikhove. Ten zuiden van de wijk Groenhouten ligt eveneens een zóne waarin de dichtheid kan oplopen. Argument voor deze verdichting is de ligging nabij hoofdwegen en voet en uetspaden die voor een korte en goede ontsluiting kunnen zorgdragen. Maar ook de ligging nabij te sparen groenelementen die zullen uitgroeien tot uitloopgebied voor de dichter op- eénwonenden is van belang. Daar naast speelt uiteraard, de nabijheid van het hoofdcentrum met zijn grote assortiment voorzieningen een rol. In die woongebieden waar landschap pelijke en natuurwetenschappelijke waarden op geringe afstand voorkomen, is een grote concentratie van mense lijke activiteiten niet gewenst. In deze gebieden zal ook geen hoge bebouwings dichtheid toegestaan kunnen worden. De goothoogten zijn in de woon- vlekken moeilijk exact aan te geven. Vanzelfsprekend zijn nu reeds over gangen van woongebieden naar groen of stillere zones aan te wijzen waar deze goothoogte beperkt moet zijn, om harmonie te verkrijgen tussen massaliteit en geluidsniveau. Veelal speelt ook de nokhoogte en de dakhelling mee in de gewaarwording van bouwmassa's. Daarom moet er voor het globale plan worden vol staan met een tamelijk flexibele opstel ling en wordt hier slechts een indi catieve goothoogte voorgesteld van 6 m in het minder geconcentreerd be bouwde gebied en maximaal 8 m in de dichter bebouwde zónes. Van de nokhoogte wordt aangegeven 10 m respectievelijk 12 m. Incidenteel kunnen op bepaalde plaat sen - in de nabijheid voorkomen sen - in de nabijheid van concen traties van voorzieningen - wat hogere woonvormen voorkomen met een maxi male hoogte van vier bouwlagen. In het centrum zal de mogelijkheid aanwe zig moeten zijn om enkele gebouwen (geen woongebouwen) nog wat hoger te bouwen. Er moet hierbij dan een maxi mum worden aangehouden van circa 20 m. De situering van andere bestemmin gen binnen de woongebieden, die deze woongebieden moeten verlevendigen, moet worden afgestemd op ligging van de voet- en fietspadenstructuur. Deze structuur moet worden gedetailleerd in samenhang met andere elementen. Voorbeelden van deze elementen zijn scholen, speelgelegenheden, kleine niet storende ambachtelijke bedrijfjes, vij verpartijen e.d. oostelijk deel van de Centrum- omgelegd en krijgt niet de van een doorgaande route. Dit door een profiel allure en twee rechte hoe ken in het trace. Hierdoor ontstaat een voor de automobilist weinig aantrekkelijke route. Ook wordt door deze oplossing voldoende afstand in acht genomen tot de bebouwing in het zuid-oostelijk deel van Groenhouten, waardoor aldaar geen hinder zal worden ondervonden van het verkeerslawaai op de Centrumweg Het niet doortrekken van de Centrumweg als hoofdinstruc- tuurweg heeft tot gevolg dat een andere ontsluiting van het hoofdcentrum en het oostelijke deel van de tweede fase moet worden gecreeerd in de vorm van de Zuiderinslag en een noord-zuid ver binding evenwijdig aan de Hamers- 4. De relatie tussen de scholenge meenschap en het hoofdcentrum wordt onderkend, maar niet sterker geacht dan de relatie met de schoolsportvel den. Deze velden kunnen in de „groen strook" noordelijk van de School steegbosjes gerealiseerd worden. bosjes zal worden gerealiseerd moet wel rekening worden gehouden met een noord-zuid verbinding aan de oostzijde van de Hamersveldseweg. Omdat het Schoolsteegbosjescomplex in die situ atie toch al voor een belangrijk deel door bebouwing is omgeven en met na me het westelijk deel door bebouwing is omgeven en met name het westelijke deel onder stedelijke invloed is komen te staan zal een weg aan de oostzijde van de Hamersveldseweg dan geen extra aantasting betekenen van de aanwezige waarden. 3 De relatie hoofdcentrum-woonge bieden wordt niet doorsneden door een doorgaande noord-zuidverbinding aan de oostzijde van het hoofdcentrum Het hoofdcentrum wordt ter plaatse van deze weg vanuit het zuiden en het noorden echter wel ontsloten, doch de ze wegen worden beëindigd op een parkeerterrein Langs het centrum worden alleen de volgende categonen vekeersdeelnemers als doorgaand ver keer getolereerd dienstverlenend ver keer, fietsers en openbaar busvervoer. Om het ten opzichte van het centrum doorgaande verkeer tussen Claveren blad en het oostelijke deel van Leus den-Centrum niet al te ver om te la ten rijden is een tracé geprojecteerd, dat aansluit op de Noorderinslag te genover de Middenweg en gekenmerkt wordt door haakse bochten en een ge ring profiel. Hierdoor is de aantrekke lijkheid voor een routekeuze via de ze weg gering. De indruk bestaat ech ter dat deze omweg nogal gelorceerd is en dat de bereikbaarheid van de wijken onderling hierdoor nog altijd onvol doende blijlt. Daarnaast zal deze weg een zekere scheidende werking heb ben in de woonwijken ten oosten van de Hamersveldseweg en zullen ook in beperkte mate groenstructuren door sneden moeten worden. veldseweg. Deze noord-zuid verbin ding kan zowel aan de westzijde als aan de oostzijde van de Hamersveldse weg gesitueerd worden. 2. In dit voorstel wordt de relatie tussen de bestaande bebouwing langs de Hamersveldseweg en de Schoolsteeg bosjes niet belangrijk geacht. De nood zakelijke noord-zuid verbinding is aan de oostzijde van de Hamersveldseweg geprojekteerd waardoor het te bebouwen oppervlak van het plan Claverenblad zo groot mogelijk blijft. Hierdoor vindt echter wel een aantasting plaats van de westelijke uitlopers van de Schoolsteeg bosjes. Een eventueel later tot ont wikkeling te brengettdèrdé fase kan via deze noord-zuid Verbinding ontsloten worden 3 Het hoofdcentrum zal niet meer woonbebouwing omvatten dan de 300 woningen, die in het programma van eisen genoemd zijn De weg aan de oostzijde van het hoofdcentrum loopt dicht langs de centrumbebouwing, waar door deze goed wordt ontsloten Deze weg sluit aan op de bestaaande bocht in de Noorderinslag, halverwege de Hamersveldseweg en de Torenakker- weg, waardoor een goede wegbelijning wordt verkregen. voorstel krijgt de Centrum- f jnktie. Het oor- rechte tracé (volgens plan is in zuidelijke rich- Door het bochtige tra- snelheid van de auto's Bovendien wordt de afstand tot de woningen in het zuidoostelijke deel van Groenhouten vergroot waar door aldaar nagenoeg geen hinder zal worden ondervonden van het verkeers lawaai op de Centrumweg. Door dit gekozen tracé zal de scheidende wer king van de Centrumweg tussen de wij ken Groenhouten en Claverenblad ech ter wel toenemen Het doortrekken van de Centrumweg als hoofdstructuurwee heeft tot gevolg, dat t.b.v. de 2e fase geen noord-zuid verbinding nodig is als hoofdontsluiting (dit in tegenstelling met voorstel 1 en 2). 2. Wanneer eventueel een derde fase aan de zuidzijde van de Schoolsteeg- ■**o< OCEMTBUM O BUUBTBTtUNPuNT v,».™,.,, OtOICMNO fH

Leusder Krant | 1975 | | pagina 7