Het onderwijs in Leusden Q „Op het didaktische vlak zijn wij als team tegen hulp tijdens de lessen" DE HEER A M. VAN AKEN, HOOFD VAN ,,'t PALET" ONDERWIJZERS ZIJN GEEN ALLESWETERS LEUSDER KRANT 11 gesprekken met We hebben eigenlijk altijd aan uderparticipatie gedaan" ÊUSDEN - De heer A. M. van Aken iooidooderwijzer van de openbare jschool ,,'t Palet" aan de Willem 2*ijgerlaan 1 te Leusden-zuid. Misschien wilt u, om te beginnen ei kort de geschiedenis van de sl weergeven, en zeggen wanneer j hoofd op deze school bent ge- cO" GESCHIEDENIS VAN DE PALETSCHOOL !ekinderen uit Leusbroek van om its 1870/1880 moesten in Amers- i naar de Lisidunaschool of in ersveld naar de school aan de clsteeg. De toenmalige burge ster jhr De Beaufort heeft toen, eneve van de bewoners vanLeus- s, een stuk grond ter beschikking eld teger. erfpacht. In 1881 werd de school aan de Ooievaars- lerweg gesticht. Men begon er twee lokalen, en op een goed mo- i kon men over vier lokalen be kken 1951 werd de school gesplitst in Christelijke en een openbare d1 Beide kregen twee lokalen. 555 kreeg de christelijke school aieuw gebouw. De openbare school lop de Ooievaarshorsterweg ach- uet twee lokalen, waarvan ik nog vind. dat de sfeer er bijzonder kaar vind je in deze omgeving een öl. die zo met de natuur verbon- is Vaak zagen we hazen en reeen H weiland voor de school. Ook eq we eens een vleermuis op de r van het lokaal. Dit waren na- li)k prachtige onderwerpen om een <ieles te geven. 3/j jaar aan een opleidingsschool aersfoort te hebben gewerkt, ben 1959 als jong hoofd hier benoemd, bdden toen 42 leerlingen. Door gunstige ligging ten opzichte van •onwijken zakte dat in 1964 tot dingen. iraa kwam de groei. In 1967 3 we een dependance in het Jeugd- i Ik oktober 1967 konden we dit laan de Willem de Zwijgerlaan tiiL Eerst hadden we drie lo- Laogzamerhand breidde hetaan- ich uit tot acht lokalen, zeven •aente en éen mobiel lokaal ten begonnen in Amersfoort op asderweg als onderwijzer in 1955, hk eerst een tijd in het bedrijfs- had gezeten, wat me niet be- Ik ben doelbewust op latere leef- Mj het onderwijs gegaan. Ik heb st gekozen, omdat ik erg op kin- i gesteld ben. En ik durf eerlijk sllen dat ik er nog nooit een mo- spijt van heb gehad. Ik heb altijd veel plezier dit werk gedaan, b er aan alle .kanten achter. HET KIND STAAT CENTRAAL ga er altijd van uit, dat je de ren volledig centraal moet stel- pet een zekere mate van inspraak komt zo vaak voor, dat ouderen kinderen beslissen zonder zich io gedachtengang te verplaatsen, is nodig om het kind, in aan log op zijn intelligentie, voor te den op zijn levenstaak. Hierbij mij in het bijzondervoorogen.dat erdraagzaam kunnen zijn, en dat fc liefde voor het leven in de 1st mogelijke betekenis leren be ft en in de praktijk brengen". HUISBEZOEK Als een kind van de kleuterschool bij ons op school komt, is het heel plezierig om eerst eens thuis bij hem op bezoek te gaan, om te zien in welk milieu hij leeft. Dat huisbezoek kost enorm veel tijd, maar is wel doel treffend". OUDERPARTICIPATIE ,,U hebt uw twijfels over ouderpar ticipatie. Hoe denkt u daarover?" ,,Wij hebben eigenlijk altijd aan ouderparticipatie gedaan. Wat we doen, doen we in samenwerking met en met behulp van de ouders. Je begint met een feest op school, waar de ouders bij ingeschakeld worden Met school reisjes, een Sint Nicolaasfeest, een afscheidsavond van de zesde klas Verschillende zaken, die wij niet uit de gemeentelijke vergoeding konden aanschaffen, zijn door ouders vervaar digd. Ik denk hierbij bij voorbeeld aan het materiaal, dat wij indertijd nodig hadden voor remedial teaching Tegenwoordig kennen wij ook een andere vorm van ouderparticipatie onze bibliotheek wordt volledig gerund door een tiental moeders Wij bemoeien ons daar bijna niet mee. Ik moet u zeggen, dat ik niet had gedacht, dat dat zo plezierig zou verlopen' Wij krijgen jaarlijks een wissel- kollektie van de Provinciale Bibliotheek Centrale te IJsselslein. De kinderen krijgen een leeskaart uitgereikt, die ze na het lezen van het boek moeten invullen. Op de.JEWü komt een kort verslag van het lezen te staan, dat door een moeder wordt gecontroleerd. Als een kind slecht leest of niet wil lezen, komen wij pas in het geding en proberen dan een oplossing te vin den. Door het lezen ontwikkelt een kind zich, krijgt een ruimere woord keus, en kan vaak over meer onder een gevaar in zitten, dat een kind - geplaatst in een bepaalde niveau groep - moeilijk zich boven dit niveau kan uitwerken Daarnaast ben ik van mening, dat het kind daardoor tot op zekere hoogte gediscrimineerd wordt Aan het lezen zijn veel facetten verbonden, zoals bijvoorbeeld, forum lezen, voordrachtslezen, stil lezen, dramatiserend lezen, enzovoorts Als moeders zich met deze vormen van lezen willen bemoeien, zitten ze met de handen in het haar. Dat krijgen ze echt niet voor elkaar. Eén van de grootste bezwaren vind ik de conti nuïteit van dezelfde moeder. Dat lukt je haast nooit. Als je zoiets gaat doen eis je van zo'n moeder dat ze er al tijd is, ongeacht verjaardagen en derge lijke ONDERWIJSVERNIEUWINGEN Op de televisie en in tijdschriften wordt vaak getoond: dit kan in het on derwijs. Dan stelt men de vraag of dit of dat hier ook ingevoerd kan wor den. Maar men vergeet dan, dat de ge toonde ideeen een enorme voorberei ding gevergd hebben, en dus voor ons zullen gaan vergen. Hieruit zoudt u de indruk kunnen krijgen, dat wij met open staan voor vernieuwingen in het onderwijs. Doordat wij leerschool zijn van de Rijks Pedagogische Akademie te Amersfoort blijven we automatisch op de hoogte van de moderne stro mingen in het onderwijs. Wij bekijken echter wèl, of zo'n vernieuwing ook bij ons de vruchten zal gaan afwerpen, die men er van verwacht. Eerst heb ik mijn poot heel stijf gehouden: geen ouders in de school. Toen zijn we om de tafel gaan zitten, en elk jaar is opnieuw gebleken, dat we elkaar weer vonden". HANDVAARDIGHEID „Voelt u ook niets voor ouderparti cipatie bij de handvaardigheidslessen, lijke zaken te verwezenlijken Gelukkig zijn de leerkrachten zeer wel in staat lessen in handvaardigheid te geven, ieder naar zijn eigen ver mogen Ik zou echter een vakleer kracht op dit gebied gaarne aangesteld zien" „Maakt u op enigerlei wijze ge bruik van de begeleidingsmogelijk heden van de Onderwijs Advies Dienst?" „Wij hebben ingetekent voor het lees- en schrijf-onderricht. Komend jaar voor het documentatie-centrum Door middel van de ouders kun je dit documentatie-centrum tot zijn recht laten komen. De aanvraag voor het in richten van het documentatie-centrum is de deur uit. De samenwerking op alle mogelijke facetten van het onderwijs verloopt héél plezierig. We maken gebruik van de remedial teaching, het schooleind- onderzoek en het schoolpsychologisch onderzoek. TERUGKEER VAN HET OUDE Wat me wel opvalt, niet in Leusden, maar landelijk is dat veel collega's overspannen zijn door de onzekerheid in het onderwijs. Er wordt enorm je na de biologie met de kindereD kunt rekenen". „Wij zoeken een methode die daar op aansluit. Het kind moet inderdaad kunnen zien dat je met dat cijferen en rekenen iets kunt doen" „Zou het niet zinnig zijn om in de laatste klas van de basisschool in plaats van de veel omslachtiger reken kundige methode een eenvoudige wis kundige methode in te voeren, waarop het kind op de middelbare school kan voortborduren?" „Er bestaat een methode: wiskundig rekenen voor de basisschool. Reken kundig rekenen is rekenen met een omweg. Maar door het steeds herhalen krijgen de kinderen op den duur toch het inzicht, dat ze nodig hebben. Tenslotte zou ik nog graag de vol gende min of meer los staande punten aanroeren. Een heel belangrijk punt is, dat je bij kinderen nooit moet discrimineren. Als je een kind bestempelt als een dom kind, krijgt ie voor zijn hele leven een geestelijke klap, waar ie misschien nooit meer over heen komt. Wil het onderwijs in een klas tot zijn recht komen, dan moet de leer kracht er voor zorgen, dat de kin deren graag naar school komen Dit kan hij of zij alleen bereiken door sfeer te scheppen in zijn klas, door een vertrouwelijke band met de kin deren te creeren. Zolang deze twee elementen ontbreken zal het niet ge makkelijk zijn kinderen iets bij te brengen. Onderwijzers zijn geen allesweters. Ze moeten ook het lef hebben te zeg gen, dat ze iets niet weten of bij voorkomende gevallen durven toe te geven, dat ze een fout hebben gemaakt. Ik zou de band met de kinderen be paald niet willen missen Het les geven is voor mij het belangrijkste punt, naast het hoofdonderwijzersschap Als ik voor de klas sta, vergeet ik het hoofdonderwijzersschap. Wat tot nu toe in deze school is bereikt, is te danken aan ten eerste het volledig vertrouwen dat de ouders in de school stelden, en nog stellen; ten tweede aan de volle 100% inzet van de leerkrachten en ten derde aan de steum, die ik altijd van mijn gezin heb gehad in mijn werk Nog één punt Te veel verenigingen denken oh. dat doet de school wel eventjes. Maar daar ben ik op tegen, vooral waar het geldzaken betreft. Het enige, waaraan we meedoen, zijn de kinderpostzegels Als ik er op in zou gaan zouden wij elke week aan iets kunnen meedoen. Maar ik kap alles kategonsch". „Tenslotte mijnerzijds de laatste vraag. Bent u de enige school in Leusden, waar een pater, een huma nistisch verzorger en een dominee les geven?" „Ja Alleen op de Paletschool vindt deze geestelijke verzorging op die manier plaats Praktisch alle kin deren nemen aan de lessen deel. En de samenwerking tussen de drie geeste lijke verzorgers is ook bijzonder leuk bamen verzorgen zij het Kerstfeest, bespreken ze met de kinderen de be tekenis van de vredesweek enzovoorts Ik ben ze daarvoor zéér dankbaar" Anco Mali. AANSLUITING BASIS MET VOORTGEZET ONDERWIJS „Vindt u, dat het voortgezet onder wijs goede aansluiting geeft aan uw eigen onderwijs. Weet u hoe het on derwijs in de brugklasse wordt aange pakt, en hebt u de lessen in zo'n brug klasse wel eens bijgewoond?" „Ik beschik over een gedegen ach tergrond informatie voor wat het voort gezet onderwijs inhoudt, doordat ik in het Curatorium van de Amersfoortse Berg zit, en zeer prettige kontakten met andere scholen van voortgezet onderwijs heb De aansluiting ligt héél moeilijk, doordat de aanpak op de diverse scho len van voortgezet onderwijs verschil lend is. Daar komt bij, dat de kinde ren moeten wennen aan allerlei nieuwe ren moeten wennen aan allerlei nieuwe vakken en nieuwe gezichten Ik heb nog nooit lessen in een brug klas bijgewoond, en ik weet, dat vele leraren daar ook niet voor zouden voelen" INTEGRATIE KLEUTER MET BASISSCHOOL „Hoe denkt u over de integratie van de kleuter- en de basisschool?" „Tussen de kleuterschool en onze school ligt de Boetzelaer van Oos- terhoutlaan Ik ziedit niet als eendirekt nadeel, omdat een kleuterschool meer onrust met zich meebrengt. Officieel is integratie nog niet toe gestaan, uitgezonderd op enkele daar voor aangewezen scholen Wel pro beren we de overgang van de kleuter school naar de basisschool zo soepel mogelijk te laten verlopen. Daartoe ko men de kleuters regelmatig bij ons op school. We bereiken daarmee, dat de drempelvrees weggenomen wordt. Het is voor kinderen, die nooit een kleuterschool bezocht hebben, veel moeilijker de aansluiting te vinden op de lagere school dan voor kin deren, die minstens één jaar de kleu terschool bezocht hebben Aan het begin van het schooljaar nodigen wij de ouders van de eerste klas leerlingen uit op school te komen, teneinde hun te vertellen hoe we het onderwijs in de eerste klas aan willen pakken Het is voor ouders van nieuwe leerlingen altijd mogelijk eerst de school te bezoeken en de sfeer van de school te proeven' „Geeft de juffrouw van de kleuter school een voorbereiding op de stof, die in de eerste klas van de basis school wordt behandeld?" „Ja, dit wordt wel gedaanOp de kleu terschool zijn bijvoorbeeld werkbladen aanwezig, die zeer wel op ons onder wijs aansluiten. Daarnaast vragen we ook aan de kleuterleidster aandacht te schenken aan algemene zaken, zoals bijvoor beeld het vastmaken van schoenveters. Zij bevorderen daarmee de zelfstan digheid van de kinderen Een ander punt is het aanleren van begrippen als: voor, achter, naast, onder, boven, enzovoorts Wij hebben de kleuterschool een let terkast ter beschikking gesteld, zodat de kleuters er een idee van kunnen krijgen hoe de letters in elkaar zit ten De kleuters mogen proberen de letters na te tekenen Ze hoeven niet te leren schrijven Het schrijf onderwijs is trouwens een aparte op leiding. In zijn geheel bezien hebben wij prettige kontakten met de kleuterschool en ook met de oudercommissie van de kleuterschool werpen meepraten Ik denk hierbij aan de studieboeken, die wij in de biblio- theekkollektie hebben opgenomen. Op het didaktische vlak zijn wij als teams tegen hulp tijdens de lessen in de klas Het is voor ouders vaak erg moeilijk om voortdurend objektief te blijven Bovendien zijn wij van me ning, dat hulp van ouders in de klas te veel onrust verwekt. Wat we hier op school doen, doen we met ons allen, meestal na overleg met oudercommissie en ouders. Hierbij zou ik graag de zeer prettige samenwerking met de oudercommissie naar voren willen brengen Het is een commissie die ons echt steun geeft op elk ge bied" NIVEAU-LEZEN „Hebt u het niveau-lezen op uw school ingevoerd?" „Nee Het lezen is een hoofdvak op de school Met een kind, dat niet kan lezen begin je niets Er wordt maar al te vaak gezegd: „Lezen kan iedereen", maar tussen lezen en begrijpend lezen zit een enorm verschil Bovendien vind ik er en hebt u begeleiding van deze les sen door de Onderwijs Advies Dienst aangevraagd? Bij de heer Pienk is de school in zes ateliers verdeeld, op voorstel van de Onderwijs Ad vies Dienst, en de ouders helpen op die ateliers". „Dit is een school, waar de hand vaardigheid niet bovenaan staat We hebben de handvaardigheid in het roos ter moeten invoeren, maar we roeien met de korte riemen, die ons ten dien ste staan. Handvaardigheid is zeker een be langrijk vak. Het bevordert de fanta sie van het kind, en het kind leert om te gaan met gereedschappen en mate rialen, waar het anders niet zo ge makkelijk toe komt. Nu we steeds meer vrije tijd krijgen is het belang rijk dat een kind kreatief bezig kan zijn. Daartoe wil de school graag helpen. Wij zouden bijvoorbeeld elk kind willen leren hoe ze voorkomende klei ne mankementen zoals bijvoorbeeld het plakken van een band, kunnen verhelpen. Om dit te kunnen realiseren heb je de steun van de ouders hard nodig Helaas is het moeilijk derge- veel van ons geeist. Als je niet kunt relativeren, ga je er onder door Ove rigens. met vele nieuwe dingen blijkt vaak, dat het oude weer tevoorschijn komt onder een nieuwe benaming Ik heb het idee, dat er een terug keer is naar het oude, misschien in een nieuw jasje gestoken. CIJFEREN „Handhaafd u nog steeds de beruchte cijferparagrafeo van tien dezelfde cij- fersommen per vraagstukje op een bladzijde met minimaal tien van die lange vraagstukken?" „Het ligt in de bedoeling, dat die beruchte cijferboekjes eruit gaan. Maar eer je dat voor elkaar hebt, ben je twee a drie jaar verder Je moet bekijken wat er op de markt is aan ander materiaal, en je moet daar geld voor aanvragen. Van de leraren wis kunde komt echter wel het verzoek binnen om de kinderen de vier grond principes van het rekenen geheid in te stampen". „Maar er zijn ook andere metho den dan de dorre cijferparagrafeo om het kind die principes bij te brengen. Prof. Van Oordt, die bemoeienis heeft met de vernieuwing van het biologie- onderwijs geeft ook methoden aan hoe

Leusder Krant | 1975 | | pagina 11