)e Blokkendoos" Groot medeleven bij begrafenis van Jos van der Geer Personeel Melkcontrolestation op bezoek in Leusden V.O.P. speelt al vijf jaar Voor Ons Plezier inees-lndisch restaurant officieel geopend teressante ouderavond van Oud-Leusdenaar vertelt over het ontstaan van Leusden Ingezonden: Bericht van de burgemeester KOOKHOEKJE POT AU FEU Bulkboeken 1.50 en 1.75 2.25 (buiten de verantwoordelijkheid van de redaktie) Na een gesprek met de ver tegenwoordiger van de Neder landse Hartstichting, waarbij mijn bemiddeling werd ingeroe pen om te komen tot oprichting van een comité Leusden van de Vrienden van de Hartstichting, nodig ik u en eventuele belang stellenden uit uw omgeving gaar ne uit tot het bijwonen van een kontaktbijeenkomst van de Ne derlandse Hartstichting, welke gehouden zal worden op dinsdag 6 mei aanstaande in de raads zaal van het gemeentehuis te Leusden-centrum, aanvang 20 00 uur De heer H. Kloosterman van Wijck - promotor van de Neder landse Hartstichting - zal een toelichting geven op de doelstel lingen en activiteiten van deze stichting. Nu hart- en vaatziek ten zo allerwege in de belang stelling zijn komen te staan, kan het voor een ieder van groot belang zijn hier iets meer over te weten - Wat kan men doen om deze ziekten te voorkomen? - Welke maatregHèn kunnen bij dragen tot een snelle en doel treffende behandeling? - Hoe kunnen hartpatiënten wor den geholpen om de handicap van hun ziekte te overwinnen? Het zou mij zeer verheugen, als in Leusden - in navolging van vele andere gemeenten - werkelijke belangstelling groeit voor de bestrijding van volks vijand no 1 en ik zie uw komst op genoemd tijstipdan ook gaar ne tegemoet Met vriendelijke groet. Mr A. H van der Post Burgemeester van Leusden Ü3EN - Dinsdagavond 15 april openbare kleuterschool „De i§" aan de Charlotte de uao 2 te Leusden-Zuid (depe- Klosje" aan de Ooievaars- w 5,een, opd^ravond zakelijk deef tfaii'de agefida 4 ahn de orde een gedach- ling in kleine groepjes over het rp ,,Wat verwachten de ouders kleuterleidster" Per laugus- zal namelijk een nieuwe hoofd- eraan de school moeten worden 4 Degedachtenwisseling met de tas bedoeld om de vertegen- Iers in de benoemingscom- e informeren over de wensen Iers plezierig was een zogenaamd jipier" samengesteld, waarop punten de belangrijkste zaken sireffen, waarover men de me- 5D de ouders wilde vernemen, diskussie werd als eerste ge el men voelde voor systema- iderwijs, of het onderwijs he il afhangen van wat zich er da- voordeed Over het algemeen de ouders van mening, dat men »rt werkplan moest hanteren, Ier met vrijheid om intesprin- mcidentele voorvallen, de schoolradio waren de ou tlet zo geporteerd. Men vond dstip, dat er voor de kleuters utgezonden, niet zo geschikt id tevens 'n bezwaar dat de groep voor het geconcentreerd be is van de schoolradio veel te s Bovendien was men van mening Kentratie-oefeningen beter ge- '4» school kunnen plaats vinden Rders voelden veel voor het ge- •iri de werkbladen en ander ülingsmateriaal voor de 5- en piet voor de jongste kleu- toe werkbladen worden uitgege- T de Schoolcentrale in Naar- ii]n uit het Duits vertaald inder ontwikkelingsmateriaal aen verschillende spelletjes te zoals bijvoorbeeld het lot- Opde kleuterschool dienen be- ils links, rechts, onder, bo- dergehjke op duidelijke wijze it0 bijgebracht >l?ens sprak men er over of ft onderwijs in vertikaal of ho- samengestelde groepen wil- o Onder vertikaal onderwijs 1 men het door elkaar heen w van 4-, 5- en 6-jangen. 'zontale systeem is het leef den onderwijs. Het vertikale *')s kreeg de voorkeur van de ou- vonden het voordeel van Male onderwijs, dat het wat I eigen leeftijdgenoten achter kind ook eens haantje de voor- Il)n, wanneer hij in een groep- jongere kinderen verkeert. De tn kunnen in dit geval de 4- belpen. en de 4-jangen kunnen D de 6-jarigen optrekken. Ui- Z|jn de kinderen vrij in het van het groepje, waar ze bij uiten. ftntie. Hoe tolerant is de leid- 60 kan de leidster zijn? Om geven aan een grote groep II is het beslist noodzakelijk ele regels in acht te doen nemen :<tferwerp.straffen'werd emo- benaderd door de meeste ou- was het er over eens, Seen lijistralien moesten wor- tpdeeld, noch groepsstraffen, öel kind niet geisoleerd van de rÜWorden- 'soleren in deklas :btte fout. Wanneer het kind vaak gestraft moet worden, achtten de ouders het noodzakelijk, dat er kontakt met hen werd opgenomen in verband met even tuele aanpassingsmoeilijkheden van het kind a - JLif Over motivatie was men het over het algemeen eens. Er moet veel en goed worden uitgelegd, vonden de ouders Bevelen of beslissingen moeten niet zo maar worden uitgevaardigd: de leid sters dienen wel degelijk uit te leggen waarom er op een bepaald moment niet buiten kan worden gespeeld, waar om een werkstuk niet kan worden af gemaakt enzovoorts. Wat de integratie van de kleuter- met de basisschool betreft, waren de ouders van mening, dat de leidsters daartoe de kontakten moeten leggen. De kleuters zouden een paar bezoek jes op de basisschool kunnen afleggen om kennis te maken met de omgeving. De integratie bedoelt zeker met het „klaar stomen" van de kleuters voorde basisschool de kleuters weten tegen woordig toch al zo veel! De integratie heeft aanrakingspunten met het punt van de werkbladen. De kontakten met de peuterspeel zaal werden niet zo belangrijk geacht. De ouders vonden wel, dat de leidsters van kleuterschool en peuterspeelzaal elkaar moesten kennen. (Bovendien gaat niet elk kind naar de peuterspeelzaal) Veel voelden de ouders voor de on derwijsbegeleiding door de Onderwijs Advies Dienst. De leidsters kunnen door de O A.D. worden bijgeschoold. Zij kun nen aan de O.A.D speciiieke vragen stellen, zij kunnen advies vragen over lesmateriaal Ook begeleidt de O A.D kinderen met bepaalde moeilijkheden. Bij de ouders bleek de behoefte aan wezig om deskundig te worden voor gelicht over alle mogelijkheden die de O.A D. biedt. Alle ouders wilden graag, dat er een spreekuur werd gehouden Huisbezoek achtten zij alleen noodzakelijk bij een moeilijke aanpassing van het kind, of bij langdurige ziekte. Dekontakt-avond wordt zéér geapprecieerd. Men wilde deze tien minuten durende gesprekjes, die in april werden gehouden, echter liever aan het begin van de kursus om het kontakt van de ouders met de leidsters intensiever te maken, zodat ook verdere kontakten zich makkelijk kunnen ontwikkelen. Behalve het versieren van de school en het helpen bij Sint Nicolaasfeesten wilden de ouders best wezenlijk ou derhulp geven, maar zij wilden daar bij wèl goed gecoached worden. Het was een prettige bijeenkomst, waar op vruchtbare wijze van gedach ten werd gewisseld. Eén moeder vroeg aan het eind van de avond: „En mogen we alsjeblieft een juffrouw met hu mor?" Volledigheidshalve laten wij u hier de samenstelling van de oudercom missie van „De Blokkendoos" en ,,'t Klosje" volgen. M. Wesly, voorzitter. D. van Dorp, sekretaresse. R. Nieuwenhuis, penningmeesteresse. H. van Gessel en B. Colpaart, leden. LEUSDEN-CENTRUM - Onder een grote belangstelling werd Jos v d. Geer naar zijn laatste rustplaats gedragen. Klasgenoten en sportvriendjes droegen de talrijke bloemen. Foto Janus Visser LEUSDEN CENTRUM - Woens dagmiddag 16 april is de 11-jarige Jos van der Geer, die verleden week vrij dagavond bij het noodlottig ongeval op een spoorwegovergang in Hooglander veen om het leven kwam, op het R.K. kerkhof in Leusden begraven. Deze wel zeer tragische gebeurtenis dom pelde de familie Van der Geer opnieuw in diepe rouw. Moge het voor de achter- blijvenden een troost zijn, dat het mede leven »n Leusden bijzonder groot was. Pastoor H. A. M Kitselaar haalde zondag in zijn preek dit droevige feit reeds aan. Dinsdagavond werd om 19.00 uur in de Leusdense parochiekerk aan de Hamersveldseweg een Avondmis opgedragen voor de zielerust van de overledenen Nagenoeg alle plaatsen in de kerk waren bezet door vrienden en bekenden van de familie Van der Geer. Zeer velen, waaronder meer dere afgevaardigden van de Leusden - se sportverenigingen, maakten ook ge bruik van de gelegenheid tot condoleren in het uitvaartcentrum aan de Rozen- gaarde Woensdagmiddag om 14.00 uur men wèl een strafmoge- Bovendien moeterkonsekwent gestraft, met relatie tussen l^bligheidsgraad en gemaakte LEUSDEN/CENTRUM - Dinsdagmorgen had de gemeente Leusden bezoek van personeelsleden met echtgenotes en verloofdes van het Melkcontrole station uit Den Haag Het personeel kwam op orientatie-bezoek in verband met de voorgenomen vestiging van het Melkcontrolestation op het Leusdense werk- gelegenheidsterrein Princenhof. Het gezelschap werd in het gemeentelijke voorlichtingscentrum ontvangen door de heren Polak, Roggenkamp en Hogen- doorn. Er werd hun het een en ander verteld over de groei en bloei van Leusden, waarna een rondrit door de gemeente werd gemaakt. Er werd geluncht in Albert's Corner. Ook een bezoek aan het zwembad stond op het programma. Op de foto: het gezelschap in het gemeentelijke voorlichtingscentrum aan de Zwarteweg. volgde in de kerk van de H Jozef de gezonden Eucharistieviering Ook nu weer zeer vele blijken van medele ven School- en sportvriendjes van Jos liepen mee in de stoet van het uit vaartcentrum naar de kerk, waar vrij wel de gehele jeugdafdeling van Roda een erewacht vormde. Ook woensdag was de kerk volledig bezet met rela ties en (sport) vrienden van Jos en zijn vooral in het Leusdense verenigings leven zo actieve familieleden. Bij de ter aarde bestelling sprak pastoor Kitselaar nog enige woorden van troost en meer dan 30 bloemstukken op het graf gaven uiting aan de gevoelens der zeer vele belangstellende Leusdenaren kompleet boek in krantenvorm van bekende Nederlandse auteurs per stuk Nu ook in het Engels. Duits en Frans m».j per stuk, t.w.: Engelse reeks: 1 F Scott Fitzgerald ..The Rich Boy' (verhalen) 2. Evelyn Waugh ..The Loved One" Duitse reeks: 1 Peter Handke „Die Angst des Tormans beim Elfmeter" 2. Bertolt Brecht: „Der Kaukasische Kreide Kreis" Franse reeks: 1. Albert Camus: „Noces/L'èté" 2 Rabelais. „Gargantua et Pantagruel" (selectie) Verkrijgbaar bij. LEUSDER KRANT Finnmark 3 - Leusden-Centrum U hebt er voor nodig: - soepbenen, - 1 pond klapstuk. - wat wortels, 2 uien, - 2 laurierblaadjes, peper, zout, - V/2 pond aardappelen, - 1/4 witte kool Laat de soepbenen, klapstuk, de helft van de wortels, uien, laurier, peper en zout de gehele dag zachtjes op het gas trekken, natuurlijk zet u ze met koud water op Als het klaar is door de zeef doen Een half uur voor u gaat eten de aard appelen toevoegen en een kwartier later de in stukken gesneden witte kool en de rest van de wortels. Op smaak maken met peper en zout Laat de groente niet te gaar worden Als u overhoudt doet u het de andere dag door een zeef. Binden met een beetje bloem en u hebt een heerlijke soep vooraf Eet smakelijk. Japieja LEUSDEN - Feest bij de voetbal vereniging V O P („Voor Ons Ple zier") die voetbalt op de terreinen van „Don Bosco" aan de Dodeweg te Leusden-zuid Op 1 mei 1975 bestaat deze vereniging 5 jaar Op zaterdag 3 inei gaat men een gezellig feest voor de jeugd houden Het wordt een sportdag met een gro te variëteit van evenementen Op het programma staan doelschieten. paalschieten, vakschie- ten slalomdoelschieten, poortschie- ten. televisie-doclschieten en penalty- schieten. De jeugd zal worden inge deeld in de volgende groepen: 7 tot 9 jaar. 9 tot 11 jaar. 11 tot 13 jaar Voor het penaltyschieten is jeugd- sekretaris J J Faas er in geslaagd Henk Wery uit te nodigen. Deze oud- Feyenoorder. die thans bij F.C Utrecht speelt, zal als keeper fungeren. Elke speler zal als herinnering aan deze feestdag een T-shirt met opschrift ont vangen. Er is een heel aantrekkelijk pro gramma voor de jeugd uitgestippeld en als het weer een beetje wenst mee te werken belooft het een bij zonder plezierige dag te worden 's Avonds is er voor de senioren een clubfeest in de kantine van „Don Bos co" „V.O.P is een vereniging, die een goed seizoen aan het voetballen is Het eerste team van V.O P. is al met nog maar één wedstrijd te spelen zo goed als gepromoveerd naar de 2e klasse Utrecht Alleen „Roda" kan indien deze club zes wedstrijden wint. „V.O.P voorbijstreven, maar moet dan óók nog de dan volgende beslis singswedstrijd V.O.P.-Roda winnen Dit jaar is V O P gestart met drie jeugd-elftallen Daar is zeker al één kampioen hierbij het Dl pupillen-elftal Een geweldig succes voor deze jongens Ze hebben dit seizoen 17 wedstrijden ge speeld. waarvan 1 gelijk en 1 verloren. Proficiat jongens!' Daar .Roda" een voetbalstop voor de jeugd heeft afgekondigd, zet „V.O.P zijn poorten wijd open voor de jeugd .Wij zitten te springen om nieuwe jeugd leden". zegt jeugdsekretans J J Faas. Zij kunnen zich opgeven bij de heer J J. Faas. Ariaweg 510, Amersfoort, telefoon 030-22452. De heer A. Buis. Konijnenpad 4. Amers foort. telefoon 033 - 31333. IDAG 24 APRIL 1975 LEUSDER KRANT LEUSDEN/CENTRUM - Op verzoek van de jeugdbeweging kwam donder dagavond 17 april de oud-Leusdenaar Cor v. d. Hengel in „de Til" spreken over de ontstaansgeschiedenis van Leusden. De heer C. v. d. Hengel, momenteel geschiedenisleraar te Lei den, had als onderwerp de geschie denis van Leusden gekozen voor het schrijven van zijn doctoraalscriptie. Later heeft hij deze scriptie uitge breid. Gezien de grote belangstelling die ervoor bestond staat al een derde heruitgave op stapel. De heer Van de Hengel wilde hei deze avond voor namelijk hebben over het ontstaan van de oude landbouwgebieden en zijn be woners. De oudste boerderijen zijn omstreeks 700-800 in de Frankische tijd ontstaan. De namen van de boerderijen eindig den allemaal op „laar". Zo bijvoor beeld in Stoutenburg Emelaar en Daat- selaar en in Woudenberg Vorrelaar. Het waren allemaal vierkantepercelen. De bewoners van de oude nederzet tingen zijn via het water hiergekoinen In de volgende periode ontstonden de Horsten vanaf Hoogland bijvoorbeeld Hoolhorst, Lockhorst, Krakhorst, Hak - horst Deze zijn spontaan ontstaan en gelegen in iets vochtiger gebied De spreker vertelde dat - 1100 de „copen" ontstonden min of ineer acht hoekige gebieden, die vaak op het woord „schoten" eindigden. „Schoten" betekende afrasteren, afscheiden van de wildernis. Voorbeelden hiervan zijn Voorschoten. Bunschoten, en As- schat De „copen" waren vaak eigen dom van rijkelui of instellingen als kloosters e d De cope-gebieden waren na de ontginning door de natuurlijke waterrijkdom niet zonder meer ge schikt voor bebouwing vandaar dat er afwateringssystemen werden ge graven De boerderij Hamersveld. die 200 jaar geleden is afgebrand, bleek uit drie terreinen te bestaan, die zich uitstrekten van de plaats waar nu de Til staat tot de Bavoortseweg, daar naast twaalf morgen bij J v d Berh en bakker E v. d. Hengel en het derde terrein tot in 't Ruige Veld aan de over kant van de Beek Bij aanleg van het dorp Hamersveld bestonden o.a. de boerderijen Bruinhorst, Hamersveld, de Wetering, Krakhorst enHakhorstal Volgens de heer Van de Hengel wa ren de oorspronkelijke bewoners Fran ken, omdat het dialect van deze streek meer verwant is aan het Brabants dan aan bijv, het Oosterbeeks. Toch zijn de boerderijen en de bedrijfsvoering erop zuiver Veluws Uitgezonderd 2G hoeven die op de Leusderheide plag gen mochten steken, staken de boeren plaggen op eigen bedrijf. Deze ge bruikten ze voor landbemesting. Hier door kwam het dat de boerderijen la ger kwamen te liggen dan het land. Ook vertelde de heer Van de Hengel over de niet meer bestaande boerderij de Zwarte Steeg Deze boerderij was in 1600 naast herberg ook rechts- huis Hier werd tot 1880 recht ge sproken. Aan de hand van dia's liet de spre ker bijzonderheden van de omgeving en van een aantal boerderijen uit de buurt zien Aardig is nog te vermel den dat alle boerderijen aan de west kant van de Hamersveldseweg ston den en sommige nog staan, behalve de boerderij "tKlooster". Voor de lezing van de heer Van de Hengel bestond veel belangstelling, met name veel geboren en getogen Leus denaren of beter gezegd Hainersvel- ders genoten hoorbaar bij vertoning van de prachtige kleurendia's. Zij vul den de heer Van de Hengel dan ook graag aan wanneer hij de naam en het be staan van deze of gene boerderij niet meer zo goed wist Niet alleen voor de oorspronkelijke bevolking van Leus den. ook voor de nieuwe bewoners was de lezing buitengewoon leerzaam en interessant N-CENTRUM - Het interieur van het Chinees-Indisch Restaurant „Lotus" in de Biezenkamp, e week werd geopend. meente mag zeker een aanwinst ge noemd worden De hele sfeer ademt dat van een echt Chinees-Indisch res taurant uit. De ruimte lijkt niet erg groot, maar dat kan wel mee vallen in Leusden. De mogelijkheid bestaat ook om uw gewone portie nasi of bami of zelfs een hele rijsttafel mee naar huis te nemen De zaak is iedere dag open, dus ook op zon- en feestdagen van 11 uur 's morgens tot 10 uur's avonds. EN/CENTRUM - Dinsdag om half acht opende in de mp het Chinees-Indisch res- Lotus" haar deuren met een R receptie eetmogelijkheid in onze ge- De contributie bedraagt voor pupillen f0.50 per week. voor junioren f 1.00 per week, voor senioren f 1.50 per week Aan de jeugdleden wordt gratis een shirt beschikbaar gesteld. Het ligt in de bedoeling een busje te stationneren in Leusden Een leuke Volkswagenbus is daartoe aangeschaft De jeugdleden uit Leusden kunnen daarmee naar het terrein van „Don Bos co" worden vervoerd. „V.O.P." vraagt in dit verband ook een jeugdleider uit Leusden, die bereid zou zijn het busje te besturen en de kinderen te ver voeren. Uit een zojuist verschenen voetbalre laas in een plaatselijk blad lazen wij „Een sterker V.O.P won verdiend van kampioen Culemborg '67 Deze overwin ning, waar niet op af te dingen viel, werd behaald in een wedstrijd, waarin V.O.P na de aftastingsperiode door lopend de sterkere ploeg was. De ploeg uit Leusden toonde dan ook meer inzet en was de betere Een beoordeling om mee ingenomen te zijn, bestemd voor een op 1 mei jubilerend V.O.P.!

Leusder Krant | 1975 | | pagina 15