i inweroer od Kreatieve vrijetijdsbesteding vroeger was dat „duivelswerk" Pastoor moest eerst de stukken lezen TONEELVERENIGING „DE EENDRACHT" KERDAÜ 24 A j 24 APRIL 1975 LEUSDER KRANT t i iStfy >Jee|vtR: LLI^ITRAC^T" ijAn^R^vtJ-D Een statiefoto van toneelvereniging „Eendracht" van voor de oorlog. De toneelvereniging bestond toen alleen uit mannen. In het midden zit kapelaan Naber, de geestelijke adviseur van de toneelvereniging. r CO O W KJ )EN - De geschiedenis van de ireriiging „Eendracht" begint ,40-jaar geleden en wel op 2 ok- f 1933. Toen werd de vereniging of- 1 opgericht. Hier was wel het een en vooraf gegaan, want in die tijd toneelspelen nog „duivelswerk", de oprichters dan ook bij de pas- kwamen om zijn goedkeuring te co, schudde deze bedachtzaam zijn en zei: „We maken er hier geen is van". ja, de heren oprichters waren al doordouwers en daardoor is het er van gekomen dat de li K toneel kring „Eendracht Hamersveld sbrj kon gaan. DE EERSTE JAREN '«1 begon toneel te spelen met 7 en Kapelaan Naber was geestelijk adviseur Uiteraard waren de stukken, die gespeeld werden, allemaal Katholiek en ze werden eerst zorgvuldig door gelezen door de pastoor die er nogal eens wat uitschrapte Vanaf het begin werden de stukken gespeeld in 't Ros Beyaart Een moei lijkheid was echter dat er geen podium was. Het toneel werd in die tijd opge bouwd uit sinaasappelkistjes en houten schragen zodat het geheel nogal een tikkeltje wankel was Onveranderd stond de pastoor achter de coulissen om te kij ken of alles wel goed ging Alleen mannen mochten in die tijd meespelen. Men zocht dan ook speci fieke stukken uit met enkel mannen rollen. „Eendracht" bracht ook in deze begin periode twee stukken per jaar en lo gisch was dat voor de Hamersvelders van toen een heel evenement en een welkome afwisseling, want toendertijd had men slechts radio. Dansen was uiter aard taboe in deze R.K gemeente. GEWELDIGE SFEER Deze jaren voor de oorlog kenmerk ten zich ook door de geweldige sfeer die er heerste Ook toen al bracht men merendeels kluchten met soms een eenakten er achteraan Af en toe speelde men een drama Alles ging erg gemoedelijk toe en het publiek was ook niet zo veeleisend In tegendeel - men vond het geweldig wat men deed en dat men op het to neel ging staan getuigde van veel lef In die tijd kon het dan ook gebeuren dat iemand z'n rol niet kende Deze werd helemaal voorgelezen (gesouf fleerd) zonder dat iemand het merkte Sterke figuren in deze beginperiode (en ook nog later) waren Arie en Jan v d Berg Ook de naam Tijmensen liet zich horen. Het is zelfs eens voor gekomen dat er in een stuk allemaal Tijmensen's meededen met één uitzon dering, maar dat was dan de verloofde, van één van hen (Overigens speelde dit zich na de oorlog af) NA DE OORLOG Uiteraard kon ook „Eendracht" haar hobby In de oorlog niet uitvoeren. Na deze stilte trad er echter een veran dering op in het totaal beeld want de vrouwen lieten van zich spreken Na de oorlog kenmerkte onze hele samenleving zich door andere zeden. Alles werd wat losser. De vrouwen maakten hun debuut op de planken Maar ook dat ging niet helemaal zonder problemen, Allereerst zat men al met de handen in het haar met omkleden, vooral na tuurlijk in een accommodatie die hier niet op berekend is. Bovendien werd er bepaald dat degene die souffleerde van het vrouwelijk geslacht moest zijn. (In verband met het omhoog kijken, snapt u wel In elk geval bracht het wel nieuw leven, vooral in de keuze van de stuk ken Ook in de beginperiode betaalde men al auteursrechten en ook begon men Na de oorlog, toen er voor het eerst dames mee mochteD spelen al vlug met grimeren. Verder kon er dan ook niet veel vanaf, want kijk was men bepaald niet. Ook de uitvoeringen verliepen niet altijd even gladjes en het bezoekers aantal liet ook nogal eens te wensen over Zo is het eens voorgekomen dat er zo weinig belangstellenden waren, dat men het toneelstuk niet opgevoerd heeft. Overigens werd het toen toch een erg gezellige avond VERANDERING MET DE GROEI VAN LEUSDEN Met de groei van Leusden werd de beslotenheid van de toneelvereniging wat minder. Vroeger waren het altijd dezelfde figuren die optraden en kwa men kijken. Met het grote aantal inwo ners kwam hier wat verandering in. Niet veel echter, want uiteindelijk heeft men toch nog weinig nieuwe gezichten aangetroffen. Ook de band met de kerk werd lang zaamaan losser en tijdens Pastoor van Wee bloedde deze eigenlijk al helemaal dood Pastoor Ritselaar heeft nog nooit een script toegestuurd gekregen om zijn goedkeuring daaraan te geven. Het typische dorpse verschijnsel n.l. dat op één avond van de uitvoering de oudoren kwamen en op de andere avond de jongeren - vervaagde ook meer en meer, zodat jong en oud tegen woordig gezellig samen in de zaal zitten Ook streeft men er naar meer perfectie m de stukken te brengen. En ook routine - dat is iets wat de meeste van de spelers nog wel kun nen gebruiken - wil men aankwe ken door wat meer op te treden MOEILIJKHEDEN ROND HET 40-JARIG JUBILEUM Juist in de tijd dat men aan de vie ring van het 40-jarig jubileum moest gaan denken, traden er nogal wat moei lijkheden op De ene tegenslag stapelde zich op de andere. In het winter seizoen 1972 traden wegens omstandig heden zowel de voorzitter als de sec retaresse af Tot overmaat van ramp kon ook regisseur Van Wegen door gebrek aan tijd „Eendracht" niet langer van dienst zijn. Vanzelfsprekend was dit een enorme klap voor de leden, want zij zagen dat hun hobby hierdoor bedreigd werd Men probeerde alles om toch een to neelstuk op te voeren, maar telkens liep dit stuk op organisatorische pro blemen Diverse besturen trachtten de toneelvereniging te redden zonder veel resultaat. Uiteindelijk vond mende juiste combinatie om de touwtjes in han den te nemen. Zij werden op een bui tengewone ledenvergadering op 17 ok tober 1973 officieel geïnstalleerd. Deze bestuursleden waren voorzit ter Fred Kersten, secretaris Ruud Visser, penningmeester Peter van Zandbrink en de heren Anton en Wim Tijmensen die de technische commis sie vormden Dit bestuur is er nog met een uit zondering. De functie van secretaris is overgenomen door Diny de Jong, terwijl Ruud Visser zich gestort heeft op het officiële orgaan van „Eendracht" HET CLUBBLAD Dit clubblad verscheen op het kritie ke moment, n.l begin 1973. Dit ini tiatief van Ruud Visser heeft er zeker toe bijgedragen dat de boel bij elkaar bleef. Een nauwer contact werd moge lijk tussen de leden onderling en ook tussen de donateurs. In de paar jaar dat dit „officiële orgaan" bestaat is het uitgegroeid van een paar gestencilde blaadjes tot een keurig verzorgd blad, waar zelfs een strip een plaatsje in gevonden heeft Uiteraard kampt ook deze re dactie met kopijproblemen, want on danks vele oproepen wordt er vrijwel niets toegestuurd. Het wel en wee van dit blad draait dus eigenlijk uitsluitend om Ruud Vissen en Peter van Zandbrink, die verlangend uitzien naar diegenen die af en toe eens wat toesturen VIERING JUBILEUM Zoals reeds eerder gezegd Het jubi leum kon dus gevierd worden en men deed dat met het blijspel „Blijf zitten waar je zit". De regie had weer de heer B. van Wegen, die ondanks zijn drukke werkzaamheden de tijd vrijmaakte om het spel in te studeren en hierdoor de vereniging in zekere zin te redden. De uitvoering werd een grandioos succes en op de feestavond na afloop werd dan ook uitbundig feestgevierd Ter afsluiting van dit jubileum werd er een feestavond voor leden en dona teurs georganiseerd. Op deze avond maakte voorzitter Fred Kersten van de gelegenheid gebruik om de aanwezigen voor te stellen aan een nieuwe regis seur. Op advies van de heer Van Wegen werd de heer N. C. Pieters uit Amers foort verzocht deze taak op zich te nemen. Dat deze regisseur geweldig bekwaam de boel dirigeert, blijkt wel uit de laatste opvoeringen van „Een dracht". Hij had overigens al een ruime ervaring bij de Amersfoortse toneelgroep „Thalia" opgedaan. „EENDRACHT" NU De toneelvereniging „Eendracht" Leusden, zoals ze tegenwoordig heet, is koninklijk goedgekeurd op 31 ok tober 1974 Nieuwe statuten waren wel nodig, want bij de oude was het b.v. mogelijk om in beroep bij de bisschop te gaan als je geroyeerd werd Uiteraard waren er nog wel meer punten die veranderd moesten worden De vereniging kent op het ogen blik de weelde van nogal wat aan was Zo zijn er momenteel zo'n 50 leden en 50 donateurs. Vooral wat meer donateurs kan men wel gebruiken, want een uitvoering kost nog heel wat en de contributieprijzen zijn de laatste jaren niet omhooggegaan. „Eendracht" is lid van de NCA, waardoor er - gesubsidieerd door het rijk - diverse mogelijkheden zijn om advies te vragen en allerlei cursus sen te volgen Enkele voorbeelden hiervan zijn cursussen voor bewegings leer, expressie, grieme etc De leden kunnen deze cursussen voordelig volgen en dit is erg belangrijk op de nodige training op te doen Voor deze training, routine, erva ring of hoe men dat ook wil noemen, is het ook de bedoeling wat vaker op te treden Niet alleen in Leusden, maar ook daarbuiten In het kader van dit idee kwam de toneelvereniging Naarden naar onze ge meente om het stuk „Kinderen van ons volkte brengen Helaas was er niet zo veel publieke belangstelling hiervoor. „Eendracht" zal in september naar Naarden gaan JEUGDTONEEL Deze maand is de toneelvereniging erg aktief want buiten het spel „Ge vaarlijk Snoepgoedwordt er een sprookje door kinderen ingestudeerd voor de Oranje Vereniging Dit sprookje zal opgevoerd worden op 30 april en 3 mei in de grote feesttent en is dan alleen toegankelijk voor kinderen Wellicht zal dit ook nog eens voor de groten gebracht worden Al maandenlang wordt hiervoor door de kleintjes gere- peteerd Met kinderen iets doen is zo leuk dat men erover denkt een poging te wa gen hier ook jeugdtoneel van de grond te krijgen. Dot zal dan zijn voor kin deren vanaf circa 6 a 7 jaar tot kin deren voor ongeveer 16 jaar Men weet nog niet hoe dit alles zich gaai ontwikkelen, want als het zover komt, zal er ook een nieuwe regisseur bij moeten komen, want de heer Pieters kan onmogelijk beide taken op zich nemen. Het presenteren van „Eendracht' is ook nogal eens een probleem Het isop het ogenblik zo dat ze slechts 2 x per jaar haar kunnen toont Tussen de ze voorstellingen hoort men weinig van de vereniging Natuurlijk wordt er hard gerepeteerd maar daar ziet u alleen het resultaat van. Men zou het leuk vinden als eens wat mensen de repe titieavonden bijwonen Als er weer een nieuw stuk op stapel staat, zalmen dan ook aankondigen wanneer deze repe titieavonden gehouden worden Intern wordt wel het één en ander georgani seerd zoals het gecostumeerd voetbal len met de KPJ Voor de donateurs wil men ook iets meer gaan doen, want deze krijgen nu slechts twee vrijkaartjes per jaar De jaarlijkse feestavond is alleen voor leden en ook hier gaat men wat aan veranderen. Volgend jaar zullen de do nateurs hier ook welkom zijn „EENDRACHT" IN DE TOEKOMST De toneelvereniging „Eendracht" is tot nu toe volledig aangewezen geweest op „'t Ros Beyaart" Nu de huidige beheerder weggaat, is het maar af wachten of het met de nieuwe ook zo n prettige samenwerking zal worden. Het is in elk geval al wel duidelijk dat de toneelzaal in één van de boerderijen te klein zal zijn, want daar kunnen maar 100 bezoekers in. Overigens zal men wel bemiddelen bij het bouwen van deze toneelzaal en ook hier zal men gebruik maken van dc diensten van een adviseur van de NCA. Wel licht zal men hier ook wel spelen, maar dan in een wal kleinere vorm Uiteraard zal men in 't Ros Beyaart blijven repeteren als dat mogelijk is Daar heeft men een hele geschiedenis achter zich liggen en de decors van Piet Valkenet passen er precies „Eendracht" zal een nieuwe subsidie aanvragen, want toneelspelen wordt wel duur met alles wat er bijkomt Als tegemoetkoming aan iedereen die graag wat meer wil weten over toneel spelen, maar nu niet meteen op een repetitieavond binnenstapt, zal er waarschijnlijk eind dit jaar een bro chure verschijnen over toneelspelen Overigens kunt u zaterdag al kennis maken met deze vereniging als de tweede opvoering van „Gevaarlijk Snoepgoed" op de planken van 't Ros Beyaart gebracht zal worden. Een avondje lachen kunnen we u in elk geval garanderen. P.R. Bloemen voor de succesvolle actrices en acteurs van de jubileren de toneelvereniging de Eendracht.

Leusder Krant | 1975 | | pagina 9