Recreatief tennis is hoofdzaak bij de LT.V. Lookhorst Zakelijke leiding bij Leusdens grootste sportvereniging )AG 2 MEI 1975 LEUSDER KRANT ij door heel wat van dit soort plech tigheden worden gevolgd. Het weer viel op die dag niet mee. Het was wel droog, maar daar was al les mee gezegd. Toch kon dat de pret niet drukken en na het op treden van ons plaatselijk mu ziekgezelschap „Lisiduna" (voor wat goede woorden en een paar kratjes bier kon je toen die jon gens nog krijgen waar je ze heb ben wilde) beklom voorzitter Hoogcndijk een omgekeerde, op een moddervrij plekje neergezette veilingkist. die dienst moest doen als spreekgestoelte. Nou ja, U w eet hoe of dat meestal gaat en de betere helft van burge meester Buining opende met het doorknippen van het bekende lint het tennispark. Hierna kwam het optreden van onze eerste burger als tennisster tegen niemand minder dan de Lockhorsttrainer, Marius v.d. Veer. Het ging beslist niet slecht (maar Okker speelt toch beter) en jammer is alleen, dat niemand schijnt te weten, wie toen gewonnen heeft. De nieuwe banen, volgens de mo dernste principes gebouwd, zagen er geweldig uit. In het begin was de praktijk anders. De nog zeer kwetsbare banen moesten na af loop van elke partij door de spe lers met bezems en roller weer in ordentelijke staat worden ge- ze sport bestond en gebruik ma kend van de voorhanden zijnde enquête-formulieren werd ieder een. die interesse had getoond, bezocht of gebeld. Het was een heel karwei, dat tenslotte resul teerde in de met een 40-tal ent housiastelingen gehouden op richtingsvergadering van de Leusdense tennisvereniging. Dit historische gebeuren vond plaats in het zaaltje boven de Raiffei- senbank. U weet misschien nog wel: de koffie moest je zelf zetten in een hokje van een meter in het vierkant. En daar ontstond ..Lockhorst". De club kreeg deze naam, omdat het aan te leggen tennispark in de directe nabijheid zou komen te liggen van het landgoed met de zelfde naam. De club bestond dus en bijna vanzelfsprekend werd de heer Hoogendijk voorzitter van het voorlopige bestuur De heer A. v.d. Schuit werd secretaris en mevr W. Dijkgraaf-v.d. Heide kreeg het beheer over de toekom stige financiën. Dat alles was natuurlijk leuk. maar een tennisbaan ontbrak nog steeds. Wel waren de plannen, voor wat later het Burgemeester Buiningpark zou worden, inmid dels al aardig gevorderd. En Lockhorst had het geluk, dat werd begonnen met de aanleg van de (drie!) tennisbanen. Pas daar na kwamen voet- en hand- en korfbal aan de beurt en weer wat later ook het zwembad. Het was voor het Leusden van toen een geweldig project. Het voorlopige tennisbestuur was inmiddels de finitief geworden en het ledental liep van 40 tot 80 op. OPENING TENNISPARK Het tennispark werd officieel in gebruik genomen op de eerste za terdag in mei 1963. Deze eerste officiële opening zou later noe De drie voorzitters, die Lockhorst sinds haar oprichting gehad heeft. Van links naar rechts de heren J. Hoogendijk, J. R. C Elsackers en A. Noordkamp. de noodzakelijke vergunningen en in feite de plannen reeds rond waren, bleek achteraf de finan ciering van het wel zeer ambiti euze geheel een onhaalbare kaart. Het was ook wel te mooi geweest: twee banen het gehele jaar door. ongeacht de weersomstandighe den. vierentwintig uur per etmaal beschikbaar voor de tennissport. Maar goed, het kon gewoon niet en het feest ging over. EERSTE LUSTRUM De viering van het eerste lustrum brartit weer hel nodige leven in de brouwerij. Het weer was puik en ook al uit gebrek aan ruimte in het clubhuis voor de talrijke ge nodigden en andere belangstel lenden werd het een outdoor- aangelegenheid Compleet met de gebruikelijke toespraken van de voorzitter, de burgemeester en de wethouder van sportzaken, als mede van vertegenwoordigers van vele andere pfaatsclijke vereni gingen en zusterclubs van her en der. Tussendoor en ook daarna het hijsen van de clubvlag door het jongste Lockhorst-lid.de receptie met het presentie-album, dat la ter toch nooit meer wordt ge bruikt en met de hapjes en de drankjes. U kent dat wel. De tweede periode van vijf jaar be gon vrij rustig. Voorzitter Hoo gendijk vond. dat hij lang genoeg aan het Lockhorster-roer had ge staan en maakte plaats voor de heer J.R.C. Elsackkers, die de zelfde koers bleef varen. De ver betering van het spelpeil begon vruchten af te werpen in de vorm van promoties in de KNLTB- competities. De open tournooicn werden populair en de huisvrou wen-competitie kwam goed op gang en betekende een welkome aanvulling van het koffiebabbel- tje alleen met buurvrouw. Vin dingrijke geesten kwamen telkens weer met nieuwtjes als bel-, ge- zins-, echtparen-, pannekoek- en jeugdtournooien en ook een aan tal B-activiteiten buiten de baan (Bingo-, Bridge-, Barbecue- en Borrelavonden) maakten van Lockhorst één grote familie. De zon kwam achter de wolken vandaan toen in 1970 het aantal banen met drie werd uitgebreid en natuurlijk werd nok die aan gelegenheid weer aangegrepen voor een feest. De ledens'op werd opgeheven. Het nog steeds uit drie leden bestaande bestuur werd uitgebreid. Eerst tot vijf man. maar later weer tot zeven. In dat jaar verscheen ook het eer ste nummer van het nu nog steeds bestaande clubblad „Gravelton", dat ook al weer een middel was voor onderling contact. BAAN VERLICHTING In 1972. vlak voor de aanvang van het speelseizoen, wordt weer eens wat met feestgedoe geopend. Wethouder van Zandbrink kreeg de eer (hij deed het graag) het 200% vergrote en geheel ver nieuwde clubgebouw te openen. Het gemeentebestuur werd kind aan huis en op 6 april 1973 kw am burgemeester A.H. van der Post weer eens naar de Bavoortseweg, ditmaal vooriiet in gebruik stel len van een voor Nederland rfog geheel nieuw experiment: een verlichtings-installatie. die vier van de zes banen na zonsonder gang praktisch in het daglicht zet. Een unicum in de vaderland se tenniswereld. Intussen zijn nu (in 1975) alle zes de banen goed verlicht, zodat ze desgewenst 24 uur per dag bespeelbaar zijn cn Lockhorst staat met recht model in Nederland. Inmiddels heeft de Leusdcr ten nisclub een drietal ere-leden: eerste burger Buining, eerste voorzitter Hoogendijk en zeer te recht ook eerste penningmeeste- resse Dijkgraaf en zij niet enkel voor het kundig geritsel met de duiten. Ondanks een langdurige ziekte heeft zij zich tot kortgele den actief ingezet, vooral ook voor de jeugd. Ondertussen was in november 1971 een nieuwe commandant op het Lockhorst-schip gekozen. Dat was de heer A. Noordkamp. een stoere Groninger. Hij had als penningmeester de heer G Bolk en secretaresse was mevrouw L. Bloemendal-Brech.de echtgenote van de man, die zich zoals dat heet onsterfelijk heeft gemaakt voor Lockhorst met zijn hardnek kig tot het bittere, of beter gezegd glorieuze einde blijven streven naar de eerder genoemde licht installatie. Mevr. J.G. Bos-van Woerkom en de heren G. Rek kers. C.P. Speklé en W.F.S. van Lingen completeerden het be stuur. HET TWEEDE LUSTRUM Het tweede lustrum werd natuur lijk ook weer uitbundig gevierd. Ditmaal eens niet met een offi ciële opening of iets wat daarop lijkt, maar met tournooien en na tuurlijk ook een heel groot feest. Wij zouden het. wat dit betreft, maar hierbij willen laten, ook al omdat het maar zo kort geleden is en U beslist nog weet, hoe alles is verlopen. Het was geweldig, daar niet van, maar aangezien wij anders gebrek aan plaatsruimte krijgen voor het Lockhorst van straks, willen wij het deel van dit verhaal over het Lockhorst van nu. besluiten met de bestuurswij zigingen, die bij de laatste alge mene ledenvergadering ontston den. Gesprekspartner A. Noordkamp bleef op zijn voorzittersstoel. maar de heer G. Bolk. die thans één der drie zetels van de aange sloten verenigingen bij de sport- stichting-nieuwe-stijl bezet, droeg het clubkasbeheer over aan de heer K. Sans. Opvolgster van mevr. Bloemendal op het secreta riaat werd mevr. L.A. Ackers- Smits (Willem de Zwijgerlaan 18. Leusden-Zuid. Tel. 033-10661). De heer G. Rekkers (jeugdzaken) bleef aan en kreeg mevr. A.L. Ho- vingh-Kirchmann en de heren H. Keuss en J.A.F. Bierhoff als colle ga's. Tennis heeft, ten onrechte overi gens. nog steeds de naam van dure sport, of van elite-sport. Als U weet. dat voor senioren bij Lockhorst de jaarlijkse contribu tie 100.bedraagt en voor kin deren veel minder dan de helft (5c en volgende gezinsleden zelfs gratis) kunt U hier beslist niet spreken van een dure sport. Ook in verhouding met de andere clubs in Leusden steekt dit niet ongunstig af. De tennisclub doet ook mee aan de competities. Met circa 50 spe lers en speelsters. Maar wist U reeds, dat Lockhorst ruim 650 le den in de boeken heeft? Een een voudig rekensommetje wijst uit. dat nog geen 10% der leden aan wedstrijd-tennis doet. Dat klopt, want hier in Leusden wordt de tennissport principieel in hoofd zaak beoefend in het kader van ontspanning. Hiernaast speelt de opvang van de jeugd een hele grote rol. Twee derde van de leden behoren tot de jeugd. Beginnend met spelgroe- pen (momenteel 14) en daarna bij de junioren wordt saamhorigheid en sportiviteit bijgebracht en gaandeweg het spelpeil opge voerd. Verbazingwekkend was de zeer snelle vooruitgang en soms spectaculaire verhoging van de speelsterkte bij meerdere jeugd spelers. Een kleine illustratie van dit suc ces bij Lockhorst is de samenstel ling van de competitie-teams der senioren. Welgeteld 14 junioren t/m 17 jaar zijn te vinden onder de 40 opgegeven wedstrijdspclcrs. Daarv oor had de heer Noord- kamp globaal vier oorzaken. Daar is vooreerst de leeftijdsop bouw van de leden in een groeigc- meente als Leusden in het voor deel van de jeugd. Op jonge leef tijd lid geworden, groeit men mee met de relatief ook jonge club. Voorts is Lockhorst in de geluk kige omstandigheid, te kunnen beschikken over een vaste trai ner/coördinator in de persoon van Hans van der Linden. De re latief ruime speclgclegenheid, o.m. doordat alle banen verlicht zijn en intensiever gebruikt kun nen worden, is eveneens een be langrijk pluspunt en tenslotte hebben alle vorige besturen, evenals de huidige leiding, altijd heel veel aandacht besteed aan de junioren, die ze nu goed in de hand hebben. Toch moet U blij ven bedenken, dat het recreatieve tennis altijd nog het merendeel der leden omvat. En dit zal zo blijven. DE TOEKOMST In de komende jaren wordt een uitbreiding met voorlopig nog zes banen noodzakelijk geacht. Drin gend gewenst is voorts de realise ring van een tennishal (zie Trimex. Amersfoort) of van een sporthal met tennis-accommoda- tie. Waar e.e.a komen zal is even eens van groot belang. Je zou je twee mogelijkheden kunnen voorstellen en wel: de nieuwe ba nen naast of bij het bestaande tennispark of elders in Leusden- Centrum. Maar anders kan het ook. Een tennishal bij Lockhorst (met latere mogelijkheid van extra open banen) en bijvoor beeld in de nabijheid van het in aanleg zijnde hockey-park de overige banen. Dit kan leiden tot een tweede tennisclub in Leus den. Op zich nog niet zo erg, lijkt ons en op den duur misschien niet te voorkomen. Lockhorst is op dit moment reeds de grootste sportonderneming van Leusden en een verdere groei maakt de zaak alleen maar moeilijker. Niet vergeten mag worden, dat het geen beroepsaangelegenheid is, doch een vorm van vrijetijdsbe steding. De verstandhouding tus sen het gemeente- en het tennis bestuur is bijzonder goed en dat reeds vanaf het prilste begin. Dat kan alleen maar heilzaam werken en voor het vinden van een goede oplossing van de problemen kan de overheid een dankbaar ge bruik maken van de in ruime ma te aanwezige knowhow van Lockhorst. Dat de belangen van deze vereniging op de eerste plaats komen is alleszins redelijk. P.C. Wethouder WA. van Zandbrink en voorzitter A. Noordkamp bij de opening van het vergrote en vernieuwde clubhuis van Lock horst. Voorzitter Noordkamp bij het uitreiken van prijzen op 24-8- 1972. bracht. Toch leek het soms meer op de binnenbak van „Nimmer- dor" na een springconcours, dan op een tennispark. Het bleef uitstekend gaan met Lockhorst en het ledental steeg tot circa 150. Later moest meer maals besloten worden tot de in stelling van een ledenstop. De club werd gaandeweg volwassen en men kreeg behoefte aan een eigen vlag, een club-vignet en aan een badge voor op de tenniskle- ding. Het mag dan wel waar zijn. dat de realisering hiervan geen eenvoudige zalk is. maar bijN Lockhorst wcrcPdat këUrigf opge lost. Heel democratisch, door middel van een prijsvraag onder alle leden. Het aantal reacties was onvoorstelbaar groot en de jury had de handen meer dan vol aan de beoordeling van de massa in zendingen. De vinding van Nic. v.d. Vlugt werd bekroond. Het was een L met stip! Een rode L (van Lockhorst) met rechts daar van een witte stip (een tennisbal) op een helder blauwe achter grond. Simpel wel, maar alleszeg gend. De animo voor Lockhorst werd alsmaar groter. Dat was wel pret tig. maar had ook veel bezwaren. De banen waren veel te druk be zet en dikwijls zat je meer te wachten, dan dat je spelen kon. Heel dringend moest het aantal banen worden uitgebreid en ook het clubhuis werd ie klein. Ach, Lockhorst had nog veel meer plannen. Om het spelen ge durende de wintermaanden mo gelijk te maken, wilde men over een tweetal banen een ballonhal laten plaatsen, compleet met kunstlicht cn verwarming. Die hallen zag je toen al meer. maar een toepassing als hier bedoeld was nieuw. Hoewel het gemeente bestuur in principe niet afwijzend stond tegen het verstrekken van In deze aflevering van ..Sport en Spel" willen wij U graag wat meer vertellen over de toch wel bijzon dere geschiedenis van de Leus dense Lawn Tennis Vereniging .lockhorst". Een geschiedenis, die gekenmerkt werd door het grote aantal „officiële openin gen". die telkens hebben plaats gehad. Dit op zich is al een teken Yan activiteit en van de dynami sche groei van deze grootste sportvereniging van Leusden Lockhorst heeft, dat is een feit. nooit gebrek gehad aan goede lei ders cn ook de continuïteit in het bestuur heeft bijgedragen tot een exact en vastomlijnd „bedrijfsbe heer" En dat is nodig bij een club >an deze omvang. Drie voorzitters heeft Lockhorst in haar ongeveer 12-jarige bestaan tot nu gehad. Met de eerste en de laatste, of zo U wilt met de heren J.P.C. Hoo gendijk en A. Noordkamp. had den wij gesprekken over het ver leden. resp het heden en de toe komst van de Leusder tennisclub. U zou het jammer kunnen vin den, dat het derde opperhoofd (de heer J.R.C. Elsackers) hierin niet betrokken werd. De reden hier van was gebrek aan tijd. Het kon met anders. hoe komt dat nou? Het als de makers van een gram mofoonplaatje. dat lang op de top '0 stond, hebben wij ons afge vraagd. hoe alles is gekomen. Het *as in '62. Of eigenlijk een jaar laarvóór. In 1961 kwam de heer 'PC Hoogendijk (voor zijn vele vienden gewoon maar .Jan") vanuit Den Haag in Lcusden wo nen Daarbij viel één ding niet mee. want hier bestond geen ten nisclub Hoogendijk was natuur- 'jk niet de enige nieuwkomer, die nnis had gespeeld maar hier •'Jn sport niet verder kon bedrij en De actiefste was hij wel. een door de gemeentelijke Pollstichting in Leusden inge heid onderzoek was gebleken, •at er wel belangstelling voor de- LEUSDEN-CENTRUM Op 14 april 1973 werd het tennispark van de Achterveldse L.T.V. „de Eenielaar" officieel in gebruik genomen. Wat dat met Lockhorst heeft te maken? Nou. eigenlijk niets, behalve dan dat Lockhorst- leden op die dag in Achterveld een tennisdemonstratie gaven en voorts, dat het nu eens geen offi ciële opening te eigen bate was.

Leusder Krant | 1975 | | pagina 11