w I uim gebouwde nieuwe stad eft uitsluitend van VW Bromfietscrossers opgepast Gestolen bromfiets op begraafplaats AGENDA EMEENTE LËUSDEN I jnAG 2 MEI 1975 DE LEUSDER KRANT ACHTERVELD Donderdag 1 mei Braderie 18 - 23 uur Vrijdag 2 mei: bibliotheek 19.00 - 20 00 uur. Zaterdag 3 mei: taptoe 20.00 uur bij huize St.Joseph. Zondag 4 mei: bibliotheek 10.30 - 12 00 uur. Zondag 4 mei: Dia's en tekeningen Ons Gebouw 20.00 uur. Maandag 5 mei: Bevrijdingsrit A. M. B. C. 14.00 uur. LEUSDEN/CENTRUM, elke donderdag: U. V. V. senioren - sociëteit in de kantine van de Sporthal in Groenhouten. Voorou deren inwoners van Leusden/Cen trum. Van 14.00 - 16.30 uur. elke donderdag: KlaverjasclubLeus den Troef". Clubavond in Café Restaurant .Nieuw Leusden". Vanaf 20 00 uur elke maandag Herv/Ger. Jeugdclub voor meisjes van 8-12 jaar in het witte gebouwtje achter de Til (Bavoortseweg). elke vrijdagavond, zaterdagavond en zondagmorgen: Ontmoetingsgelegen heid in de Johannesboeve, Hamersveldseweg. Van 9.00 tot veldseweg. elke donderdagmorgen: Van 9.00 tot 10.00 uur Gezinsverzorging en bejaardenhulp van het Groen Kruis Gebouw Wit-Gele Kruis, Roze- gaarde 33. elke maandagavond: Jeugdclub voor meisjes en jongens van 8 t/m 12 jaar in ,,t Claeverenblad", Hamersveldse weg 102. elke donderdagavond: Herv. Ger. jeugdclub voor meisjes en jon gens vanaf 16 jaar in ,,t Clae verenblad", Hamersveldseweg 102. elke zaterdagavond: Soosavond in jeugdhonk .,,t Claeverenblad, Ha mersveldseweg 102. Iedereen is van harte welkom! elke dinsdag en vrijdagavond: ,,deTil" Vanaf 19.00 uur geopend. 18 30 uur. Hobbyclub, elke dinsdag: Van 18.45 - 19.45 uur: Jeugdschaken in voormalig Roda- kantine - Burg Buiningpark 19.45 uur: schaken senioren in dezelfde kantine. vrijdag 2 mei: Opening Kermis op de Biezenkamp om 19 00 uur. Vrijdag 2 mei 20.00 uur: Alg leden vergadering van v.v. LOS Impala in het Roda-gebouw, Burg Buining park Vanaf zaterdag 3 mei t/m woensdag 7 mei Expositie van ,,De Vrije Kwasten" in de ..Johanneshoeve" (boerderij tegenover de R K. Kerk), zaterdag 3 mei: „Grote tent" (Bie zenkamp). Tweede opvoering van ,,de Verwaande Prins". Kermis vanaf 14.00 uur zaterdag 3 mei: ,,de Til" open om 20.00 uur. Eventueel discodansen zondag 4 mei: ,,de Til". Geopend van 10.00 t/m 13.00 uur. 14.00 t/m 17.00 uur: Discodansen zondag 4 mei: GEEN KERMIS. In diverse kerken Herdenkings diensten voor de gevallenen Van 18.00 uur tot zonsondergang vlag gen halfstok. zondag 4 mei: 19.00 uur- Opstelling van een stille tocht bij hetdieren- asyl aan de Appelweg naar monu ment op Schietbaan en naar Rust hof. 19.45 t/m 20.00 uur: Luiden van de kerkklokken. 20.00 uur: 2 minuten stilte. Van 18.00 t/m 21.00 uur zijn alle openbare vermakelijkheden geslo ten. maandag 5 mei: 8.45 uur. Bevrijdings- dienst in de R.K. Kerk te Leus den-C. 10 00 uur- Herdenking bij het monument bij de R.K. Kerk te Achterveld. Toespraak en bloemlegging burgemeester mr. A. H. van der Post. Vanaf 11.00 uur: Kermis. 20.00 uur: In de grote tent „Dansavond met mu zikale begeleiding van „Toon Steenbeek". Gratis toegang. dinsdag 6 mei: Om 19.30 uur- Op het terrein achter de bejaardenwonin gen aan de Asschatterweg (plan Rozenboom) Grote Taptoe m.m.v. „United States Air Force Band in Europe" en het „Trompetten- corps der Cavalerio". donderdag 8 mei: Dauwtrappen Start tussen 5.00 en 6.00 uur vanuit „de Til". „de Til" open van 10.00 t/m 13.00 uur. 19.30 uur: Prijsuitreiking en ge zellig samenzijn. Donderdag 15 mei: Oprichtingsvergade ring Montessori-onderwijs in het gebouw van het Nederl. Astma Fonds, Larixlaan 1, Leusden/C.l Hulpdienst de Wetering. Telefoonnum- mers. 2746, 2988, 2950, 3110, 2756, 2468. Parochie Bibliotheek. Leusden /Cen trum: Hamersveldseweg 55 ('t Ros - Beyaart) Uitlening: zaterdag van 2-3 uur en zondag van 10-11 uur. i i I Voor een oppas bellen naar mevrouw C. Deenik, Koningin Julianalaan 55, Leusden-zuid, telefoon 033-18134. I OPPASCENTRALE LEUSDEN ESPOSITIES VAN LEUSDENAREN Ries Kleijnen, etsen tot en met 17 meiI in „De Ervaring", Kleine Overstraat,; 85 te Deventer. Mandala-expositie. Tot ji en met 17 mei: 's woensdags tot en met 's zondags van 13.00 tot 18.00 uur. jeusder raad en gemeentebestuur bezochten Nisburg, geboorteplaats van de „kever" BEZOEK AAN DE VOLKSWAGENFABRIEK Eén van de meest imponerende on derdelen van het bezoek aan Wolfsburg was wel de excursie naar de Volks wagenfabrieken. We willen op deze plaats geen reclame maken voor één bepaald merk auto, maar wie een be zoek brengt aan een autofabriek - van welk merk ook - zal wellicht op de zelfde wijze geïmponeerd raken door het gigantische van het totale complex. Volkswagen is dan ook de grootste autofabriek van West-Duitsland. Als men - bij wijze van spreken - het aardig zou vinden om rond het hele complex te lopen, dan zou men een afstand van 13 kilometer moeten afleggen. Er zijn twee fabriekscom plexen (voor de produktie), de één is anderhalve kilometer lang en 300 me ter breed, de ander 2.3 kilometer lang en 300 meter breed De totale oppervlakte van het complex is 7 vier kante kilometer Zo'n 27 laadperrons zorgen voor de afvoer der nieuwe wagens (zo'n 3500 tot 4000 per dag per band). De lopende band - het schrikbeeld van de moderne maat schappij - vormt de ruggegraat van de fabriek en heeft een totale lengte (alle banden bij elkaar) van zo'n 200 kilo meter. een afstand van Wolfsburg naar Berlijn, of in Nederlandse termen: van Amersfoort naar Delfzijl. Er wer ken alleen in de fabriek van Wolfsburg zo'n 51.000 mensen. Cijfers, die - als men er goed over nadenkt - toch enigzins en indruk moeten geven over zo maar een auto fabriek in Europa. Een klein deeltje van het gigantische VW-complex in Wolfsburg, waar de raad een aantal uren doorbracht. (Foto's Leusder Krant). OPTIMISME ONDANKS DREIGENDE ONTSLAGEN In Wolfsburg heerst - ondanks de dreigende ontslagen (er zullen zo'n 25.000 arbeiders minder moeten wer ken van een totaal van ruim 200.000 m heel West Duitsland) een redelijk optimisme, vooral doordat één van de nieuwste modellen, de Golf, goed is aangeslagen. Ook van het allernieuwste model, de Polo heeft men veel ver wachtingen Voor wat Nederland be treft zou dat misschien uit kunnen komen. Volgens de prognoses zal VW - na jaren - dankzij de toegenomen be langstelling voor de nieuwe modellen - misschien weer nummer 1 in Neder land op de ranglijst van de tien best verkochte merken komen te staan De Leusder gemeenteraad heeft bijna helemaal kunnen zien, hoe een Golf (in Amerika heet de wagen Rabbit) in elkaar wordt gezet Een fascinerende gebeurtenis voor hen, die dit voor de eerste keer mee maakten. Slechts drie raadsleden, de heren Van Maanen, Kuijpers en Mandemaker, waren ook in 1966 in Wolfsburg voor een bezoek. Na een twee uur durende wande ling langs de lopende bandën (wie alles tot in de finesses van begin tot het eind van één en dezelfde wagen wil volgen heeft twaalf uur nodig) bekeek het gezelschap de auto toch met een andere blik dan voordien het geval was. Opvallend was - in tegenstelling tot wat men zou verwachten - dat er niet op één dag bijvoorbeeld alleen maar rode wagens worden afgeleverd in één en dezelfde klasse en de volgende dag weer andere, maar dat alles door elkaar heen liep Rode, blauwe, gele, groene, het maakte geen en kel verschil uit. Ook de sterkte van de motor, de toegepaste acce- soires waren voor veel auto's ver schillend. ook al kwamen ze van de zelfde band Men werkte blijkbaar order voor order af. Een kwestie van uiterst precies computerwerk. Er valt veel meer over de fabri cage van auto's te vertellen dan in dit kort bestek mogelijk is (en misschien doen we dat nog wel eens een keer). We wilden u nu alleen maar een indruk geven. Na een officiële ontvangst door Volkswagen met diner, nam de raad afscheid van Wolfsburg. Een stad, die wordt beheerst door Volkswagen, die leeft van Volkswagen en die staat of valt bij de gratie van Volkswagen. Toen LEUSDEN/CENTRUM - Maandag 21 april kwamen er bij de politie weer klachten binnen over de overlast, die de bromfietsende jeugd aan het pu bliek veroorzaakt De bromfietsers crossen over de fietspaden, en houden zich niet aan de verkeersregels Het is een steeds terugkerende ergernis voor het publiek. De politie zal deze overtredingen extra in de gaten gaan houden. LEUSDEN - Vrijdag 25 april vond de politie op de begraafplaats „Rusthof" een bromfiets, die in Amersfoort gesto len bleek te zijn. De rechtmatige eige naar kon zijn brommer weer in ont vangst nemen we één van de aanwezige raadsleden van de Wolfsburger gemeenteraad vroegen, of er nog andere industrie in Wolfsburg is gevestigd, zei deze met een spijtig gezicht: „Leider nicht", helaas niet. Dit vleugje pessisme over de toekomst van VW zal wellicht in de toekomst weer verdwijnen. Want als het met VW goed gaat, gaat het ook met Wolfs burg goed. Bert Vos. LEUSDEN-ZUID Vrijdag 2 mei: Bibliotheek „De Boeken molen". Uitlening van 19.00 tot 20.00 uur, uitsluitend voor vol wassenen, Arnhemseweg 83. Zaterdag 3 mei: Inlevering van oud papier bij de container bij super markt Luitjens ten bate van de bouwkosten van wijkcentrum ,,'t Trefpunt". Maandag 5 mei: 14.00 tot 15.00 uur. Gezinsverzorging en bejaarden hulp van het Groene Kruis, de Roo van Alderwereltlaan 13. Dinsdag 6 mei: UV.V. Senioren Socië teit. Gezellige middag voor de oudere inwoners van Leusden-zuid in het clubgebouw van „Roda", Bavoortseweg, 14.00 tot 16.00uur. Donderdag 8 mei: Hemelvaartsdag. Bi bliotheek „De Boekenmolen" gesloten. Vrijdag 9 mei: Bilbiotheek ,De Boeken molen" Extra uitlening voor vol wassenen en kinderen 13.30 uur tot 16.00 uur, Arnhemseweg 83. Vrijdag 9 mei: Bibliotheek „De Boeken molen". Uitlening van 19.00 tot 20.00 uur. Uitsluitend voor volwas senen Arnhemseweg 83 iEUSDEN/WOLFSBURG - De „geboorteplaats" van de Volkswagen-„Kever", "je Westduitse stad Wolfsburg, zo'n tachtig kilometer van Hannover, siechts l'ele kilometers van de Oostduitse (DDR-) grens verwijderd. Wolfsburg eeo stad van zo'n ruim 135.000 inwoners en bestaat in feite voor het trgrote deel uit Nieuwbouw, uit de grond gestampt na de tweede wereld- flug voor de tienduizenden arbeiders, die hun deel bijdroegen en dragen i de Volkswagen, zoals die vandaag over de internationale wegen rijdt. QSden is eveneens een dorp, dat bezig is uit te groeien tot stad, zij het in veel mindere mate dan Wolfsburg. Een tweede overeenkomst is, dat iel de Wolfsburgers als Leusden's grootste werkgelegenheid Volkswagen Wolfsburg is in feite VW, in Leusden is de Nederlandse importeur van liswagen, Pon, gevestigd. Twee redenen voor het gemeentebestuur en de i van Leusden om de uitnodiging, een bezoek aan Wolfsburg en zijn VW- neken te brengen, graag werd aanvaard. Vorige week donderdag en vrijdag ten raad en gemeentebestuur twee dagen doorgebracht als gast van VW en stad Wolfsburg. Een bezoek, dat uiteindelijk resulteerde in een uitnodiging bet Wolfsburger stadsbestuur om binnen niet al te lange tijd een „re- bezoek aan Leusden te brengen, als gast van de firma Pon en de ceeote Leusden. i reis werd (uiteraard zou je bijna eo) gemaakt in twee VW-busjes see VW-personenwagens en duurde zes uur Wolfsburg ligt nu eenmaal aast de deur en dat was de reden, e Leusder raad dankzij de lange oderweg méér van Duitsland zag werd het stadsbestuur van Wolfsburg uitgenodigd tot een tegenbezoek aan Leusden. Direkt aansluitend werd het gezel schap met een bus door Wolfsburg gereden, nadat eerst het cultuurcen trum van de stad. onder meer met de lel met de steeds stijgende produktie van de Volkswagen-fabrieken - waar van minstens 75 tot 90 procent van de bevolking der stad moet eten - groeide Wolfsburg Verschillende stadswijken - voornamelijk hoogbouw - werden uit de grond gestampt Een voorbeeld van deze nieuwbouw is de wijk Detmerode, waar naast de allereerst gebouwde flats ook de moderne hoogbouw de „skyline" van Wolfsburg bepaalt Men denkt in het algemeen tegen woordig niet zo vriendelijk over hoog- bouwen de raad van Leusden heeft te recht „nee" gezegd tegen deze vorm van woningbouw, maar toch is de wijk Detmerode niet een tweeling van bij voorbeeld de Bijlmermeer geworden, met de eentonigheid van de fantasie loze stedebouw. De brede - soms vierbaans - toegangswegen liggen als het ware in het groene heuvellandschap. Er is ruim gebruik gemaakt van de mogelijkheden die het landschap bood, met als gevolg, dat een vrij aanzienlijke wegenstruktuur toch niet opvalt. Die struktuur zit logisch in elkaar met voldoende afstand van de voetgangers en de fietsers- voor zover er in Wolfs burg nog mensen zijn, die geen VW ter beschikking hebben. Het merendeel van de woningen is met financiële steun van de Volks wagenfabrieken gebouwd. En ondanks het feit, dat de auto in deze autostad een zeer belangrijke plaats inneemt, heeft men de voetganger allerminst vergeten. Bijna met het landschap ge- ihtigreerde boog-voetgangersbruggen- overspannen de autowegen. Wij brachten - buiten het protocol van het programma om - in de vroege bestaan van wat Wolfsburg nu is), maar het belangrijkste is, dat de wegen in Wolfsburg ruim opgezet, in Leus den als het ware vrijwel volledig ge- ihtegreerd met de woonwijken zullen moeten worden aangelegd. Ondanks het feit, dat Wolfsburg geen Leusden is en Leusden nooit geen Wolfsburg zal worden, zullen we toch binnenkort, wanneer dit actueel wordt, terugkomen op verschillende aspekten van de Wolfsburger stedebouw De raadsleden en het gemeentebestuur werden officieel ontvangen door bur gemeester Simson van Wolfsburg. Hier een beeld van de ontvangst, waarbij burgemeester Van der Post zijn Duitse collega toespreekt. Geheel links de heer Simson. rne „skyline" van de Wolfsburger wijk Detmerode. e VW-stad alleen. Het vertrek öderdagmorgen zeven uur werd tegenspoed afgerond om twee oen de oberbürgermeister van burg, Helmut Simson de Leus- gasten op het raadhuis ontving en glas wijn en een kort wel- ïoord Burgemeester Van der beantwoordde dat welkom met «spraak, waarin hij onder meer reenkomsten tussen Leusden en wrg schetste. Hij overhandigde meester Simson een penteke- enorme openbare bibliotheek, was be zichtigd. Het accent tijdens deze rond rit viel voornamelijk op de nieuwe woonwijken (het grootste deel) van de stad (waaronder het theater). Ondanks de opkomende vermoeidheid van de voorgaande rit vanuit Nederland, heb ben de raadsleden het één en ander kunnen opsteken over de planologie van de stad. RUIM GEBOUWD morgen een bezoek aan Detmerode en zwierven er wat rond. Nieuwsgie rig naar de planologische oplossingen, die men in de nieuwe wijk zou hebben toegepast. Men moet toegeven, dat het totale beeld van de wijk niet slecht is, maar het zal wellicht - op enkele uitzonderingen na - geen „lichtend" voorbeeld voor Leusden als new town zijn. Ook al zei burgemeester Van der Post in zijn toespraak tot zijn Duitse collega Simson dat Leusden niet te trots zal zijn om de goede voorbeel den van Wolfsburg na te volgen. Er zijn natuurlijk wel bruikbare ideeën, maar de moeilijkheid is het toch wel grote verschil in landschap. Wolfsburg ligt als een genoeglijke blok kendoos uitgespreid tussen de groene heuvels. De ruimte is daar benut. Leus den is vlak, de ruimte is heel wat beperkter dan die van Wolfsburg. Het gevolg zal zijn, dat alles niet alleen op een veel kleinere schaal gebouwd zal moeten worden (Leusden zal straks dan ook maar uit een kwart i lijst van de toren van Oud- Wolfsburg is na de tweede wereld- Mede namens de firma Pon oorlog pas echt gaan groeien. Paral- "aadsleden bezochten het nieuwe stadstheater van Wolfsburg. Een monumen- ebouw met zo'n 800 zitplaatsen. Indrukwekkend is de zogenaamde toneel- van het theater, wat het theater geschikt maakt voor vrijwel alle vormen W-uitvoeringen. s

Leusder Krant | 1975 | | pagina 3