choolzaken hoofdmoot Leusdense raadsvergadering Ie grote vertegenwoordiging van één bepaalde partij diverse Leusdense organen is onjuist" Engelse gasten hadden gezellige avond bij PJGU Raad in het kort Felle discussie rond aanvragen nieuw lesmateriaal P HEFT WAARSCHUWENDE VINGER: Openingstijden van expositie Ophalen huisvuil met feestdagen gewijzigd Dansavond van de PJGU P. M. Fock IDAG 2 MEI 1975 DE LEUSDER KRANT de redaktie). EUSDEN - Omdat het overgrote 'van de raadsagenda vorige week ^dag uit schoolzaken bestond, was logische gevolgd, dat een vrij deel van de tijd over het onder- Leusden werd gepraat. Eén van iele hangijzers in de onderwijswe- is de commissie Onderwijs. Tot hebben hierin naast raadsleden jobtenaren alleeen maar vertegen- oiigers van schoolbesturen zitting In de vorige raadsvergadering het gemeentebestuur echter voor ie heer K J Heeren, direkteur Don Bosco, in deze commissie ..■noemen (als vertegenwoordiger bet voortgezet onderwijs). Er werd o,m. door de heer Holl (lijst ■rs) bezwaar gemaakt tegen deze idatuur Niet om de persoon van de Heeren, maar om zijn funktie. Het rstel werd toen teruggenomen ter .re bestudering en om de leden van kommissie onderwijs over deze islie te horen Volgens de heer Holl Voornamelijk in de kringen van het joder onderwijs bezwaren bestaan een dergelijke benoeming, en w legden woensdagavond een voorstel op tafel, waarin ze op- de heer Heeren voorstelde als lid de Commissie Onderwijs. Daarbij opgemerkt, dat de huidige veror- ig voor de commissie Onderwijs enkele bepaling had, waardoor lid van het onderwijzend personeel, jats van een lid van het schoolbe- kon worden geweigerd. Wel len b en w, dat alsnog - op ver- - een dergelijk artikel in de ver eng zou worden opgenomen, met bij de behorende overgangsbepa- WERKLOOSHEIDS- BESTRIJDING? heer Holl (lijst Kuijpers) zei wrstel met stijgende verbazing te gelezen. ,,U stelt, dat u het in te instantie met de commissie eens maar dan gaat u toch de heer ren benoemen, met de mededeling, •r overgangsbepalingen zullen ko- Is dit misschien een bepaalde van werkloosheidsbestrijding? bet niet veel logischer zijn ge nu de benoeming uit te stellen de nieuwe verordening gereed Op die manier zouden er geen ^ngsbepalingen nodig zijn." •thouder van Zandbrink (KVO): se kwestie is uitvoerig in de com- ie Onderwijs geweest. Op grond van ïidige bepalingen is er geen enkele aanwezig om de benoeming van de Heeren uit te stellen." Dat vond sr Holl niet erg duidelijk. De heer ipaendonck (Progr Leusden) sloot bij de verbazing van de heer Holl Ook volgens hem ontbrak elke rgemeester Van der Post hielp en uit deze droom. ,.Het is een ?en geaccepteerd beginsel, dat bij verandering van wetgeving voor de bij de wetgeving betrokken personen de meest gunstige regel wordt toege past. Onder de huidige verordening kan de heer Heeren benoemd worden. De verordening wordt gewijzigd, maar tegen de achtergrond van het eerder genoemd beginsel, is het niet onjuist, maar billijk om toch de benoeming door te laten gaan." De raadsleden vonden dit tenminste duidelijke taal, maar misten dat wel in het voorstel Voorzitter Van der Post stelde voor om het voorstel in die zin als gewijzigd te beschouwen en het voorstel aan te nemen. Met tien stem men voor en vijf blanco, werd de heer Heeren door de raad in de commissie Onderwijs benoemd. ONZORGVULDIG Een aantal voorstellen inzake het wel of niet toekennen van kredieten voor de aankoop van onderwijsmateri aal volgens artikel 72 van de L.O.- wet 1920 was oorzaak van een nog al langdurige diskussie over deze hele problematiek. Het was de heer A. M. v. d. Berg (KVP), die de knuppel in het hoenderhok gooide en nogal fel van leer trok. ..Samen met een delegatie van het R.K.-onderwijs heb ik enige tijd ge leden met de afdeling onderwijs van de gemeente Leusden een gesprek gehad met het doel zaken, het R.K.-onderwijs betreffende, van tevoren goed door te spreken om misverstanden in de aan vragen te voorkomen. Er zijn toen af spraken gemaakt regelmatig overleg te plegen ENORME REL Tot mijn stomme verbazing zie ik nu een aantal voorstellen aan de raad inzake aanvragen volgens artikel 72 van de L O.-wet 1920, waarvan zo'n 90% wordt afgewezen. Dit alles geba seerd op motiveringen, die kant noch wal raken, veel onjuistheden bevatten. Er is - in tegenstelling met de af spraak - geen enkel overleg vooraf gepleegd Ik moet u dan ook met klem verzoeken deze stukken terug te ne men om een enorme rel in deze raad te voorkomen." Hoewel het niet direkt een raadsrel werd, was deze uitlating toch oorzaak van een lange diskussie. Burgemeester Van der Post achtte het eveneens raad zaam om de desbetreffende voorstellen in te trekke. in te trekken. Het stelde voor, dat de schoolbesturen de aanvragen intrekken om deze dan opnieuw in te dienen, waarna eerst overleg zal worden ge pleegd. „De voorstellen kunnen dan wel licht ook in de dan inmiddels wellicht geïnstalleerde technische commissie onderwijs", zo luidde zijn voorstel. De heer Holl was blij met dit voor stel en hoopte, dat ook het R.K.-school bestuur akkoord zou kunnen gaan ST.JOZEFSCHOOL ONZORGVULDIG? De heer Van Tiel (VVD) had ernstige bezwaren tegen de opmer kingen van de heer Van de Berg. ,,Die opmerkingen suggereren, dat de af deling Onderwijs onzorgvuldig tewerk zou zijn gegaan. Dat is niet terecht". Overigens vond hij overleg vooraf tus sen de afdeling Onderwijs en de school besturen wel noodzakelijk. Zeker als er weigeringen zijn. De heer Van Spaendonck (Progr. Leusden) wilde wel eens weten wat nu precies de gevolgde procedure is. Burgemeester Van der Post. ,,De aanvragen om kredieten voor lesma teriaal e d worden door de schoolbe sturen aangevraagd bij het gemeente bestuur. Dat vraagt advies aan de in- spekteur voor het onderwijs, die op zijn beurt weer wordt geadviseerd door een zogenaamde normencommissie. De belangrijkste toetssteen voor het al dan niet verlenen van de gevraagde mede werking is de rijke jurisprudentie op dit terrein. Als de inspekteur afwijzend adviseert en de raad toch de gevraagde medewerking verleent, kan de inspek teur tegen deze beslissing in beroep gaan." De heer Van der Post stelde voor om de geweigerde onderdelen van het voorstel in te trekken en de toege stane aanvragen te honoreren. ,,De raad zou dan voorwaardelijk tot wei gering moeten besluiten, tenzij het desbetreffende schoolbestuur de aan vragen intrekt Dan alleen kunnen de aanvragen - eventueel anders gefor muleerd - opnieuw worden ingediend na intrekking." BETERE VOORLICHTING De heer Kitselaar (KVP): ,,Het is noodzakelijk, dat de aanvragen van het bijzonder onderwijs deskundig worden begeleid door de ambtenaren van de af deling Onderwijs. Het bijzonder onder wijs heeft tal van hardwerkende men sen in haar gelederen, maar de nodige deskundigheid om aanvragen juist ge formuleerd en geargumenteerd in te Hdienen, ontbreekt soms. Daadwerke lijke voorlichting over die formule ringen is een dwingende noodzaak. Het openbaar onderwijs kan ook van de deskundigheid van de ambtenaren gebruik maken." Burgemeester Van der Post onder streepte dit. ,,Als een schoolbestuur voorlichting wil over dit soort zaken, kan het altijd terecht bij de afdeling Onderwijs." VENIJN De heer Van der Berg (KVP) ging tenslotte in op opmerkingen van de heer Van Tiel (VVD), die ook iets had gezegd over „het jaarlijks terugke rend festijn van onderwijs-aanvragen. ..De opmerkingen van de heer Van Tiel zijn dom. Hij is duidelijk niet goed geïnformeerd. U zegt, dat het een jaar lijks terugkerend festijn is. maar het is eerder een jaarlijks terugkerend ve nijn, waar u ook aan meewerkt." Dat was voor burgemeester Van der Post een reden om de raadsleden tot de orde te roepen. Hij was van mening, dat de diskussie niet op een dergelijke wijze gevoerd diende te worden. De raad besloot zoals door burgemeester Van der Post was voorgesteld ,4e redaktie) USDEN - De heer H. A. M. Uar (KVP) waarschuwde zijn col raadsleden voor een al te grote jenwoordiging van een bepaalde eke signatuur in verschillende rijke organen in de gemeente en. Hij zei dit naar aanleiding benoeming van de heer B. W. mors tot voorzitter vandeSport- ng nieuwe stijl. Hij wees er op, in de politieke partij van de Peddemors ook reeds een raads- ttiog had in het Sportstichtings- ir. e volgens de raad insinuerende ■aak viel niet in goede aarde ader G. van Woudenberg (CHU) le de heer Kitselaar, dat er enkele sprake van willekeurig sportverenigingen konden kan- a stellen voor het voorzitter- van de stichting. Ook voor het kon men kandidaten inzenden, rijn zo'n vijf namen op binnen- 'm, maar daar waren geen voor- indidaten bij. Daarom heeft het itebestuur van Leusden zelf de tcht gedaan" heer Kitselaar vond het ook iwaar, dat er geen Achtervel- ■itting hebben in het bestuur van irtstichting. Wethouder Van Wou- ,Dat is inderdaad zo, maar Achterveldse verenigingen heb- kandidaten naar voren kunnen Dat hebben ze gedaan, maar §een enkele Achtervelder bij". t v. d. Berg (KVP) ging nog de opmerking van de heer Kit- dat de vertegenwoordiging van litieke partij in diverse organen groot mocht worden. Daar voor worden gewaakt. [MERKWAARDIGE OPVATTING r Klunder Nijland (VVD) vond tor een merkwaardige opvat- Mag je", zo vroeg hij de KVP- ..niet van een bepaalde poli - Iftrtij zijn om ergens voorzitter lton te worden"? Bovendien, acht (Sportstichting een politieke in- U waarschuwt nu wel, maar J&een enkele motivering". ?or Kitselaar- ,,Het verschil is, **ol de heer Peddemors en de P80 Tiel kandidaat zijn geweest gemeenteraad namens één en 1 partij". (Iedereen vermeed om de naam van die par amen de VVD). De heer Kuijpers (lijst 6): Ik heb met stomme verbazing naar de heer Kitselaar en de heer v. d. Berg ge luisterd Wat heeft dat nou allemaal met de Sportstichting te maken? Het heeft er helemaal niets mee te ma ken of de voorzitter een politieke kleur heeft, kandidaat heeft gestaan of wat dan ook. Het gaat er alleen maar om, dat de man capabel is voor zijn taak". Overigens was de heer Kuijpers blij, dat de Sportstichting nieuwe stijl nu eindelijk kan worden afgerond met de benoeming van het nieuwe bestuur en hij hoopte dan ook, dat het optreden van de sportstichting succesvol zal zijn De heer v. d. Berg (KVP): ,,Ik wil toch nog ter verduidelijking van de uitspraken van de heer Kitselaar te rugkomen op de bezetting van belang rijke posten. Er is een bepaalde ten dens, dat alle gemeentelijke en semi- gemeentelijk organisaties van enige importantie geleid gaan worden door mensen met een bepaalde politieke signatuur. Daar moeten we voor waken". De heer Klunder Nijland: „Bedoelt u misschien het CLM? Waar waren uw mensen dan toen ze nodig waren?" VAAG De heer Holl (lijst 6): ,,Ik ben ver baasd over deze diskussie. Het bestuur is in de eerste plaats samengesteld uit vertegenwoordigers van sportver enigingen. Aan hen werd tevens ge vraagd een kandidaat voor het voorzit terschap te stellen. Als die niet in staat blijken om zelf een geschikte, onafhankelijke kandidaat naar voren te schuiven, dan aanvaard ik deze samenstelling met deze voorzitter Als u denkt, dat er sprake is van mani pulatie, dan moet u dat wel duidelijk zeggen en niet zo vaag blijven". De heer v. d. Berg (KVP): „Onze fraktie heeft geen enkel Dezwaar tegen het voorstel van het college om de heer Peddemors tot voorzitter te be noemen We hebben echter gelezen, dat op het ministerie van CRM aller lei figuren uit één bepaalde partij wor den benoemd en dat is een kwalijke tendens. Zoiets moet hier niet gebeu ren". De heer Van Spaendonck (Pro gressief Leusden) maakte zich een beetje boos over aeze opmerking „De insinuerende opmerking ten aanzien van minister Van Doorn doet hier niet ter zake en kan de heer v. d. Berg bovendien niet waarmaken". Burgemeester Van der Post liet toen maar tot stemming overgaan. De uitslag: minister Van Doorn kreeg 1 stem, de heer Peddemors kreeg 13 stemmen, de andere leden van het nieuwe Sportstichtingbestuur kregen ieder 15 stemmen. Er werd 1 blanco stem uitgebracht Hiermee werd het bestuur van de sportstichting officieel benoemd en kan men van start gaan. De heer Kitselaar: „Teveel figu ren uit één politieke partij op ver schillende belangrijke plaatsen...." LEUSDEN - Op woensdag 23 april was het 's avonds groot feest in jeugdhonk ,,'t Claeverenblad"aandeHamersveld- seweg. De Plattelands Jongeren Ge meenschap Utrecht had daar een avond georganiseerd: er kwamen 35 Engelse gasten op bezoek. Het Engelse bezoek vond plaats, door dat vorig jaar een groep meisjes en jongens van de PJGU naar Engeland zijn geweest. De reisleider, die de groep van de PJGU toen begeleidde, was nu met een groep Engelsen naar Leusden gekomen. De Engelsen had den een tocht van een week door Ne derland gemaakt, en hadden vooral de polders en Friesland bezocht. Er was woensdagavond van de PJGU een grote opkomst omdat er aan de kant van de PJGU bijzonder goede herinne ringen waren gebleven aan de reis leider Mr Carson uit Felixtowe. Toen de groep Engelsen ,,'t Claeve- renblad" binnenkwam, zat de stemming er meteen in. De helft van de Engel sen pakte meteen een glas bier. Het eerste dat ze vroegen was of de PJGU leden bereid waren een bier-estafette te houden. De PJGU won inmiddels glansrijkLater vroegen de Engelsen om een revanche, en deze eindigde gelijk. Voorzitter Bram Overvest heette de aanwezigem hartelijk welkom, in het bijzonder de Engelse gasten en hun lei der Mr Carson. Johnny van Loenen vertoonde de film, die hij vorig jaar tijdens de reis van de PJGU in Enge land had opgenomen. De Engelsen vonden het schitterend om de Engelse opnamen te kunnen bekijken. De avond werd doorgebracht met dan sen, en praten over de wederzijdse bevindingen in Nederland en Engeland De PJGU leden en de Engelsen kon den goed met elkaar overweg, en er bleven dan ook verscheidene cor respondentievrienden - en vriendin nen na deze avond over. Internatio nale vriendschap: Kan er iets beters zijn om de volkeren op de wereld naar elkaar toe te brengen, ne begrip voor eikaars standpunten bij te bren gen? De nieuwbouw van de St. Jozefschool te Achterveld heeft de hoogste priori teit. Het bestuur van de Katholieke Stichting voor Onderwijs in de parochie van de H. Jozef te Achterveld had een verzoek ingediend tot stichting van een nieuw schoolgebouw ter vervanging van het oude gebouw aan de Jan van Arkel- weg Herstel (restauratie) van dit oude gebouw - zo was gebleken - zou aan zienlijk méér kosten dan nieuwbouw De aangevraagde medewerking is van toepassing op een vierklassige school Het is volgens b en w nog niet aan te geven wanneer de nieuwbouw kan wor- den gerealiseerd. In het voorstel schrijft het gemeentebestuur, dat dit nauw sa menhangt met het vaststellen van het nieuwe ontwerp-bestemmingsplan voor Achterveld. Hierin is grond gereser veerd voor een eventuele nieuwbouw van scholen in Achterveld. Het gemeentebestuur heeft voor gesteld de nieuwbouw te finan cieren in plaats van het schoolbe- bouw van een flexibel schoolgebouw, waarin de verschillende lokalen naar behoefte kunnen worden aangewezen aan diverse scholen De situatie zal dan ontstaan, dat meerdere scholen van verschillende richting in hetzelfde scho lencomplex kunnen worden onderge bracht Het schoolbestuur kan zich met deze gedachte verenigen, maar wel zal, voordat tot realisering wordt overge gaan, met alle belanghebbenden van ge dachten worden gewisseld. KOUD De heer Holl (lijst Kuijpers) was angerust over de reaktie, die tussen ie nieuwe school en het komende ont werp-bestemmingsplan Achterveld wordt gelegd. „Als ik dat lees, krijg ik het er koud van", zo deelde hij zijn collega-raadsleden en b en w mee. „Ik weet namelijk, dat zo'n ontwerp- bestemmingsplan lang op zich kan la ten wachten en aangezien de nieuw bouw van de St Jozefschool de hoogste prioriteit dient te krijgen - en dat De heer A. M. v. d. Berg: „Voorstel intrekken, anders rel in de raad". heeft - acht ik deze relatie geen juiste zaak. Is voldoende overwogen of de nieuwe school niet op de plaats van de oude gebouwd kan worden? Door de bevolking van Achterveld zou een der gelijke ontwikkeling van harie worden toegejuichd. zo heb ik vernomen. De mo gelijkheid daartoe zou wel bestaan en op die manier kan er snel gebouw wor den Burgemeester Van der Post vond de angst van de heer Holl wat ongegrond. „Eind dit jaar kan het ontwerp-be stemmingsplan Achterveld gereed zijn. Het is dan in principe mogelijk om met gebruikmaking van artikel 19 van de wet R.O. snel met de bouw te starten. De mogelijkheid om op de huidige plaats te bouwen is er wel, maar het is de vraag of de ruimte ideaal is." De raad ging tenslotte akkoord met het voorstel b en w. Engelse jongeren gezellig bijeen in het Claverblad. (Van de redaktie) LEUSDEN - Het verkeer op de Hamersveldseweg krijgt voorrang op het verkeer, dat van de Landweg komt. Dit werd door de raad besloten. De heer Kitselaar hield een pleidooi de gehele Hamersveldseweg voorrang te maken. Burgemeester Van der Post toonde zich daar niet direkt een voor stander van, maar zegde de heer Kitse laar toe dit probleem opnieuw voor te leggen aan de werkgroep Verkeers- aangelegenheden. De heer P. M. Fock (VVD) vond het een beetje teveel van hetgoede.dat de commissie Naamgeving Wegen drie kwartier had gepraat over de vraag of een nieuwe naam in het werkgelegen- heidsgebied Princenhof de naam .Ka stanjelaan" moest krijgen of niet. Hij was van mening, dat over een derge lijke futuliteit geen vergadering belegd hoefde te worden Wethouder Van Woudenberg was dat niet geheel met hem eens, omdat de openbare vergadering tevens tot doel had zowel het publiek als de leden van de commissie kennis te laten ma ken met de nieuwe voorzitter, dat wil zeggen met hem. Op zich werd dat als een nuttige zaak ervaren. Volgens de heer A.M. van den Berg (KVPï worden brieven aan de gemeente gericnt - tegen de afspraak in - nog steeds niet van gemeentezijde beves tigd. Burgemeester Van der Post be loofde dit te zullen onderzoeken. Verschillende raadsleden waren een beetje boos op wethouder Wagenaar in verband met het volgens hen vroegtij dig verschijnen van de gespreksnota tweede fase nog voordat de raadsleden op de hoogte waren gesteld. Zij namen dat de heer Wagenaar (tevens voor zitter van het CML) kwalijk. De heer Wagenaar bood voor dit misverstand zijn excuses aan. Hij zei er niet van op de hoogte te zijn geweest, dat de raadsleden nog niet waren geïnfor meerd Het had namelijk m de bedoe ling gelegen, dat er een embargo zou worden gelegd op de gespreksnota, tot dat dit zou zijn geschied Door een mis verstand is dit niet gebeurd De resultaten van de enquête, die in Leusden is gehouden over de waarde van de schooltandsverzorgingsdienst zijn binnen- Burgemeester Van der Post kondigde aan, dat dit onderwerp in de mei-vergadering van de raad aan de orde zal worden gesteld. De voorbereidingen tot de instelling van een zogenaamde „technischecom missie onderwijs" is zover gevorderd, dat in de mei-vergadering met een kon- kreet voorstel kan worden gekomen. De heer P. M. Fock stelde in de vorige raadsvergadering enkele vragen, die vorige week door het college schrif telijk werden beantwoord. Hieronder de vragen en de antwoorden. Onlangs heeft zich wederom een huisarts in Leusden-centrum geves tigd op het plein Galicie. In het voorjaar zal zich op hetzelfde plein een tand arts vestigen met een praktijk. Is het college niet van mening dat op deze wijze een soort „wildgroei" ontstaat van medici? Zou het college willen be vorderen dat de medici in onze gemeen te gezamenlijk een gezondheidscen trum oprichten dat een plaats zou kun nen vinden in het toekomstige hoof- centrum. Het is mij bekend dat bij de bedoelde artsen gedachten leven die door het gemeentebestuur kunnen wor den gestimuleerd en in banen kunnen worden geleid. Antwoord: In deelnota 4 „Voorzie ningen", behorende bij het program ma van eisen voor de 2e fase, wordt uitvoerig aandacht besteed aan de mo gelijkheid om te komen tot groeps- praktijken, wijkgezondheidscentra en medische centra. Het college is zeker bereid de totstandkoming van een ge zondheidscentrum te stimuleren. Van de zijde van de medici zijn ons tot heden echter nog geen concrete ver langens daartoe kenbaar gemaakt Kan het college een inzicht geven in de huidige stand van zaken met be trekking tot de oprichting van een li chaam dat de centrale antennesyste men in onze gemeente gaat beheren? Antwoord: Zoals in de aanbiedings brief. behorende bij de begroting voor het dienstjaar 1975 is vermeld, bestu deren wij momenteel de mogelijkhe den om tot oprichting van een stich ting ten behoeve van de centrale- antcnne-inrichtingen te komen. Het is duidelijk, dat een stichting eerst dan kan worden opgericht wanneer bekend is hoe de structuur van de stichting zal behoren te zijn en welke taken aan haar worden opgedragen. Bovendien zal duidelijk moeten zijn wat op dit moment aan systemen en inrichtingen aanwezig is en hoe de kwaliteit en de omvang van de systemen zijn. Op het ogenblik wordt een rapport voorbereid waarin op deze zaken na der wordt ingegaan. Naar wij hopen zal dit rapport medio volgende maand aan ons worden uit gebracht waarna zo spoedig mogelijk de vereiste besluiten kunnen worden ge nomen, aldus b en w. in hun beant woording. LEUSDEN - Van zaterdag 3 tot en met woensdag 7 mei exposeren „De Vrije Kwasten" in de Johanneshoeve te Leusden-Centrum. De openingstij den van de Johanneshoeve zijn: Op 3 mei van 15.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 21 00 uur, 4 mei: 14.00 tot 17 00 uur, 5 mei. 10.00 tot 17.00 uur, 6 mei 19.00 tot 21.00 uur en 7 mei van 19 00 tot 21.00 uur LEUSDEN - In plaats van maan dag 5 mei (bevrijdingsdag) en maan dag 19 mei (tweede Pinksterdag) zal het huisvuil te Leusden worden opge haald op dinsdag 6 mei en op dinsdag 20 mei Aangezien op die dagen het huisvuil in de gehele gemeente wordt opgehaald, dient het vuil tijdig (vóór 7.30 uur) aan de weg te worden ge plaatst. Foto: Janus Visser. LEUSEN - De Plattelands Jongeren Gemeenschap Utrecht afdeling Leus den maakt bekend, dat zij op zaterdag 17 mei een dansavond organiseert in „De Mof" De avond begint om 20.00 uur. Medewerking wordt verleend door de bekende beatgroep „Les Donjons"

Leusder Krant | 1975 | | pagina 7