m 8 Expositie en besprekingen in C.M.L Maak gebruik van uw recht op inspraak! Gemeente Leusden vierde Oranjefeest - zie pag. 5 en 7 V rr 1 J COMMENTAREN EN MENINGEN WIJ ZEGGEN HET MET BLOEMEN! LAATSTE FILM BLIJHOF-SEIZOEN NIET OP FIETSPAD GELET Rommelmarkt, een teleurstellende ervaring woensdag 7 mei 1975 - 7e jaargang nummer 2 4x4. Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden UITGAVE: B D.U. B.V. REDAKTIE EN O ADMINISTRATIE: POSTBUS 11. LEUSDEN-CENTRUM. TEL.: 03496-1495 0 DIREKTIE: H.J. HEINE - D REBEL. 0 REDAKTIE: BERT VOS. m uime inspraak-mogelijkheden ij gespreksnota Tweede Fase Lde redaktie) 'IJSDEN - De gespreksnota van de tweede fase zal niet alleen uitgebreid i behandeld in de werkgroep bestemmingsplannen van het Comité Milieu- Leusden, maar zal daarnaast alle aandacht krijgen die nodig is om een i inspraak door de bevolking te kunnen waarborgen. Op 9 en 12 mei a.s. een expositie worden gehouden met de belangrijkste tekeningen uit de ge- Iksoota in het voorlichtingscentrum van de gemeente aan de Zwarteweg. [die avonden zullen ambtenaren van de afdeling Planontwikkeling aanwezig vragen van de belangstellende bezoekers te beantwoorden. Verder |er een leestafel worden ingericht, waar men alle tot nu toe verschenen 5 over de tweede fase zal kunnen inzien. Voor wie dat wil kan er gebruik [jen gemaakt van een zogenaamde „inspraakbrief", die op bovengenoemde leden verkrijgbaar is. Belangstellenden en belanghebbenden, kortom iedere jsdenaar, die iets wil opmerken over de gepresenteerde gespreksnota en de poseerde tekeningen, kan dat invullen op de inspraakbrief en die inleveren. |r?oor zullen „inspraak-bussen" worden neergezet, waar de brieven in poneerd kunnen worden. Nu de ontwikkeling van de ontwerp-bestemmings- voor de tweede fase in een nieuwe fase is gekomen, waardoor de klingen in tekeningen geschetst kunnen worden, is het van belang, dat de kdense bevolking haar mening er over gaat zeggen. In tegenstelling van wat Jdlen gebruikelijk was (volgens wettelijke voorschriften), stelt de gemeente Men de bevolking nu reeds vanaf het eerste prille voor-overleg in staat om praten over Leusdens stedebouwkundige en planologische toekomst, lis voor die ontwikkeling van belang, dat gebruik wordt gemaakt van die Inak-mogelijkheid. Immers, daardoor worden verdere vertragingen voorko- en kunnen de plannenmakers reeds van het begin af rekening houden met de en verlangens van de bewoners, waardoor protesten en akties tegen de jj in het meer definitieve stadium kunnen worden voorkomen omdat voor |r mogelijk aan alle verlangens van de bevolking kan zijn voldaan. Wie heeft voor de toekomst van Leusden blijft niet thuis, maar gaat op 9 of sei naar het gemeentelijke voorlichtingscentrum. Om mee te praten, mee iken. daar hoeft het niet bij te ren. De gespreksnota zal naast de' iitie ook worden behandeld door irkgroep Bestemmingsplannen van jComité Milieuzorg Leusden. Dat in principe plaats vinden op 14 12 mei. met een eventuele over vaar 28 mei a.s. Zoals bekend, de vergaderingen van de werk- ip Bestemmingsplannen openbaar urmen belangstellenden steeds mee- aan de diskussie over de aan rde zijnde onderwerpen Leusdena- die iets te zeggen hebben over gespreksnota en dat reeds ken- maakten via de inspraakbrief, len dat ook op de werkgroepver- iringen naar voren brengen en itueel ter diskussie stellen. Met dergelijke handelswijze bereikt dat zowel het gemeentebestuur de werkgroep zich over de ver ens en wensen van de bevolking kun- buigen. zonder dat er een direkte raging ontstaatU kunt er van over- zijn, dat de belangen van de be ing door de werkgroep Bestem- esplannen van het CML uitstekend behartigd. Maar zonder uw werking gaat zoiets niet DESKUNDIGE LEUSDENAREN et zou bijvoorbeeld bijzonder pret- zijn, wanneer deskundige Leus- iren zich eens over de gespreks- gingen buigen. Wellicht komen uit dergelijke studie alternatieven te- schijn, waar niet eerder aan is tcht. De wijze waarop de gemeente sden sinds enkele jaren inspraak eent is niet alleen vrij uniek in irland, maar is nog steeds een triment. Het zal aan de bevolking Leusden liggen of dit experiment slagen of niet. De kans op ruime raak is er voor iedereen, aak er gebruik van! "!t gemeentebestuur van Leusden - ter informatie - bij de in- lakbrief enige toelichting gegeven te procedure rond de tweede fase. schrijft het volgende: werkzaamheden voor het be- wingsplan 2e fase zijn onderver- d in een drietal fasen, n.l.. ■ogramma-fase, ^erp-fase, ststellingsfase 'de programma-fase zijn de vol- nota's uitgebracht. fSangspunten, randvoorwaarden en ^stellingen, fmlnota I. Bevolking, eelnota II: Natuur en landschap, eelnota III Wonen en woonmilieu Verschijnt elke week in de gemeente Leusden. Familieberichten en losse advertenties: 23'cent per mm. B'I kontrakten belangrijke korting. Leusderheitjes: 66 cent per regel Losse nummers: 40 cent per stuk. Opgave van advertenties en kopij vóór dinsdagmiddag 12 00 uur. OPENINGSTIJDEN VAN ONS KANTOOR: Ons kantoor, Finnmark 3 te Leusden-centrum is dagelijks van 10.00 tot 12.00' en van 14.00 tot 16 00 uur geopend. Zaterdags gesloten ste deelplan zal kunnen liggen. Tot slot nog in het kort de wijze, waarop de Gespreksnota zal worden behandeld. Voor geinteresseerden is het wellicht gemakkelijk deze behan delingsprocedure uit te knippen. 9 en 12 mei. kijkavonden voor de bevolking in de gemeente-kantine (voor lichtingscentrum). Expositie van de belangrijkste te keningen uit de gespreksnota. Ter beantwoording van eventuele vra gen zijn leden van de afdeling Plan ontwikkeling van de gemeente aan wezig. De nota Uitgangspunten, Randvoor waarden en Doelstellingen en de deelnota's 1 t/m 7 liggen ter inzage. Kommentaren op de deelnota's liggen ter inzage. Vragen-formulieren met gerichte vragen en ruimte voor opmerkingen liggen gereed 14 en 22 mei indien nodig 28 mei): Behandeling gespreksnota door de Werkgroep Bestemmingsplannen van het C.M.L. in de gemeente-kantine (voorlichtingscentrum). Expositie van de belangrijkste te keningen uit de gespreksnota. Ter beantwoording van eventuele vra gen zijn leden van de afdeling Plan ontwikkeling en externe deskundigen van de gemeente aanwezig. Het voorkeursmodel (schets nr 19) uit de gespreksnota is te beschouwen als de samenvatting en dit model zal dan ook centraal staan bij de behandeling. De samenstellende on derdelen zullen puntsgewijs worden besproken. De agenda's van de respektievelijke avonden en de notulen van de voor gaande avond liggen ter inzage. De nota Uitgangspunten, Randvoor waarden en Doelstellingen en de deelnota's 1 t/m 7 liggen ter inzage. Kommentaren op de deelnota's lig gen ter inzage. Vragen-formulieren met gerichte vragen en ruimte voor opmerkingen liggen gereed Publikatie van de behandelavonden in de kranten van 7 mei. Later her halingsmededelingen in de daarop volgende kranten Het kommentaar van de werkgroep, met eventuele alternatieven, om streeks 1 juni verzenden aan het gemeentebestuur. DEELNOTA'S EN GESPREKSNOTA VERKRIJGBAAR Overigens zijn zowel de deel nota's als de Gespreksnota op het het gemeentehuis verkrijgbaar. Ze kosten f2,- per stuk. Voor wie genoeg heeft aan de gespreks nota (waarin de deelnota's zijn verwerkt) kan voor 2 gulden een schat aan informatie in bezit krij gen, waardoor men gedokumen- teerd kan meepraten over de tweede fase en alles rustig thuis kan bestuderen. Nu de gespreksnota over de tweede fase is verschenen, met tal van duidelijke tekeningen, is de tijd langzamerhand rijp geworden, dat de burger van Leusden zich daadwerkelijk over de schets- plannen buigt om zijn of haar me ning te geven. De wijze, waarop de gemeente Leusden na de ,,be- volkings-oproer van 1973", in spraak aan de Leusdenaren ver leent, is vrijwel uniek voor Ne derlandse begrippen. Het bete kent namelijk, dat iedere inwoner van Leusden op de hoogte van bestemmingsplannen kan zijn vanaf het allereerste begin van de werkgroep bestemmingsplan van het Comité Milieuzorg Leus den kan men meepraten. Nu waren de deelnota's die tot nu toe door deze werkgroep zijn behandeld - in het kader van randvoorwaarden, doel stelling, uitgangspunten en pro gramma van eisen - voor de leek niet erg interessant geweest. De belangstelling op de publieke tribune was dan ook niet zo groot. Maar het resultaat van al die besprekingen gaat nu duidelijker worden via tekeningen en schet sen, waarin alle voorwaarden en doelstellingen zijn verwerkt, vi sueel ziin gemaakt. Men kan nu - - Deelnota IV Werken. - Deelnota V- Voorzieningen - Deelnota VI- Verkeer en vervoer. - Deelnota VII: Economische verken ningen. - Gespreksnota. In de deelnota's I t/m VI zijn de programmapunten voor het bestem mingsplan 2e fase opgesteld en gemoti veerd. In deelnota VII is de finan ciële kant van de zaak bekeken. In de gespreksnota zijn de programma punten op tekening gezet. Op de nota „Uitgangspunten, rand voorwaarden en doelstellingen" en de deelnota's I t/m VII is ingesproken door de werkgroep bestemmingsplan nen van het Comité Milieuzorg Leusden Voor zover ons college de meningen deelde zijn de opmerkingen verwerkt Momenteel is de gespreksnota in behandeling In de gespreksnota is weergegeven welke elementen belang rijk zijn voor de struktuur van de 2e fase. In de eerste plaats is aange geven welke elementen in de bestaan de toestand van belang zijn, n.l.: - hoogteligging. - belangrijkste houtopstanden en wa tergangen, - bestaande bebouwing, - aansluitingen met de eerste fase. Verder is aangegeven welke elemen ten daarnaast van belang zijn om het plan te kunnen maken, n, 1.: - programma van woningbouw, voor zieningen en werken, - externe verkeersontsluiting van Leusden-centrum. De bovengenoemde elementen vormen tesamen de bouwstenen voor de vol gende structuurbepalende elementen, welke de basis vormen voor het voor keursmodel uit de gespreksnota en later voor het ontwerp-bestemmings- plan 2e fase: - groenstructuren, - doorgaande voetgangers- en fiets- verbindingen, - inrichting van de woongebieden, - ligging van de voorzieningen, - aansluitingsmogelijkheden voor de 2e fase. Tot slot is in de gespreksnota een gebied aangegeven waarbinnen het eer- Iedere nieuwe JAARABONNEE op de LEUSDER KRANT heten we welkom met een fleurig bloemetje of een jeugdboek.' U leest er meer over elders in dit nummer. LEUSDEN/CENTRUM - Zaterdag 10 mei om 14.00 uur zal Blijhof de laatste film van dit seizoen voor de jeugd draaien in bet clubgebouw. De film heeft als1 titel „Twee boeven en een las tig jongetje". Het is een film naar een verhaal van O'Harry over twee kidnappers die een kind stelen om losgeld te krijgen. De vader wil het kind echter alleen terugnemen als hij geld toekrijgt, want het is een onuitstaanbaar jochie. De prijs bedraagt voor leden 0,75, voor niet-leden 1,50. Lisiduna (in nieuw uniform) tijdens de aubade in Leusen-Centrum. LEUSDEN/CENTRUM - Vrijdag 2 mei vond een aanrijding plaats op de Asschatterweg te Leusden-centrum tussen een auto en een bromfiets. De auto van de heer C. v. d. M. uit Leusden reed over de Asschatterweg, en wilde rechtsaf slaan. Henegouwen in. Hij lette hierbij niet op de brom fietser A. uit Veenendaal. Een botsing was het gevolg. Er ontstond gelukkig uitsluitend materiele schade, waar van de politie rapport opmaakte. niooV^ aan de hand van kaarten - bij voorbeeld zien hoe het gemeente bestuur - na overleg met het CML - zich de wegenstruktuur voorstelt, men kan zien, waar het hoofdcentrum is gesitueerd, waar dichte bebouwing gaat komen en waar niet. Nog steeds volgens de gespreksnota. Voorop moet worden gesteld, dat nog niets defi nitief is. Het zijn allemaal voor stellen, suggesties. Mocht het overgrote deel van Leusden anders denken, dan kan men dat te kennen geven. Konstruktieve suggesties zijn altijd welkom. En het is best mogelijk, dat juist uit de bevol king ideeën naar voren komen, die de planologische en stede- bouwkundige struktuur van de tweede fase aanzienlijk zou ver beteren. Zeg nu niet: alles is al beslist, het heeft geen enkele zin meer om nog te praten, want dat is be slist onjuist. Er is nog steeds sprake van de programma-fase. Normaal gesproken zou de burger over deze fase nooit iets te ho ren krijgen. U praat mee met de deskundigen, ver voordat het ont- werp-bestemmingsplan ter visie wordt gelegd Inplaats van die éne maand tijdens de ter visie legging, hebt u nu maandenlang, ja zelfs meer dan een jaar de kans om mee te praten, mee te denken. Het blijft eeo experiment. Leus- den leek daar rijp voor toen de storm in 1973 rond de oor spronkelijke tweede fase-plannen losbrak. Het gemeentebestuur en de raad hebben lering getrokken. Het woord is nu aan de bevol king van Leusden. Blijft u thuis zitten, dan hebt u in feite straks weinig recht van spreken. Daarom deze dringende oproep: maak ge bruik van uw recht op inspraak. Het kan de moeite waard zijn. V. DEZE WEEK IN DE LEUSDER KRANT Een Oranjevereniging bestaat meestal uit zo'n vijf, zes mensen, die de festiviteiten voor koningin nedag organiseren. De anderen, de donateurs, mogen dan deelne men aan de feestelijkheden - soms gratis - soms tegen een ge reduceerde prijs. Als een Oranje vereniging een jaarvergadering uitschrijft, is bet altijd weer een verrassing voor het bestuur, als er enkele mensen genegen zijn ge weest zo'n vergadering bij te wo nen. Kortom: alleen hei bestuur verzet enorm veel werk om fees ten, zoals ter gelegenheid van de verjaardag van de koningin of de bevrijding, goed te laten verlo pen en iedereen een paar plezie rige uren te bezorgen. De Oranjevereniging Leusden had voor dit jaar een grote tent ge buurd, waarin allerlei festivitei ten konden plaatsvinden. Vooral bij slecht weer natuurlijk een uitkomst. Het leek het bestuur van de OVL een goed idee, om de tent gratis ter beschikking testel len aan verenigingen voor het hou den van een rommelmarkt. De Korfbalvereniging Antilopen dacht er ook zo over en wilde de rom melmarkt wel organiseren. Voor de muzikale begeleiding stelde een pas opgerichte band van Lisiduna zich garant. Alles scheen geregeld te zijn. Op het laatste moment belde An tilopen echter op met de medede ling dat het „feest" niet door ging. Men had geen vervoer, zo werd gezegd, om de verzamelde spullen voorde rommelmarkt naar de tent te brengen. Eerlijk ge zegd vinden wij dit geen steek houdend argument. Als men toe zegt, mee te doen, dan kan men verwachten, dat ook dat vervoer is geregeld. Wij vinden het erg teleurstellend te moeten konstate ren dat de Oranjevereniging Leus den - aktief als altijd - op deze wijze in de kou is gezet en met haar de talrijke belangstellenden, die vergeefs de tent binnengingen om lekker te rommelen. De band van Lisiduna heeft zich willen presenteren, maar ook dat viel een beetje in het honderd. Kort om: een stevige misser van An tilopen. We hebben weinig waar dering voor de onelegante wijze, waarop deze vereniging heeft gemeend de zaken te moeten af handelen, ook al nemen wij aan, dat ook het bestuur van Antilopen met hetzelfde euvel heeft te kam pen als de OVL: gebrek aan be langstelling van baar leden en do nateurs. Jammer. V. Achterveld en Leusden vierden koninginnefeesten bevrijding, verslagen en foto-reportages op pagina5 en en en Waterleidingmaatschappij zal schade vergoeden, ontstaan na proefboring, pagina7 Ruime inspraakmogelijkheden bij gespreksnota tweede fase, pagina 1 Commentaren/meningen. pagina1 Springlevende „Vrije Kwasten" exposeerden In Johanneshoeve, pagina 3 Herdenking bevrijding in Achterveld, pagina Grote opkomst bij 4 mei herdenking, pagina Onderwijs in Leusden: Interview met de heer M. Boter, hoofd van de Chr. Basisschool „Hamersveld", pagina11 Vragen uit WD-enquête inzake verkeersproblematiek door gemeentebestuur beantwoord, pagina13 Daan Speksnijder grote overwinnaar in spannende Oranje autocross, pagina 15 Achterveld maakte van braderie een echte „dorps-happening", pagina 7 In onze rubriek ingezonden: „Inspraak in de tweede fase, de burger praat mee, maar wie luistert er?" Open brief van Knalgroen op pagina3 Parochie St. Jozef Leusden-C. zoekt naar nieuwe stijl, pagina19 Jaarvergadering Impala minimaal bezocht, pagina 12 Eén van de gastaanvoerders bood de heer Bernard een chèque aan t.b.v.~het bouwFonds. Alternatief „voetbal" in De Wetering, pagina - Leusden's hokeytoernool suksesvol afgerond, pagina Sport op pagina Leusdense weekagenda op pagina Filmagenda op pagina Kerkdiensten, Burgerlijke Standen en Medische diensten op pagina De Macaroni's en andere strips op pagina Boekbespreking op pagina 15 15" 3 12 19 17 19

Leusder Krant | 1975 | | pagina 1