nspraak in de tweede fasede burger raat mee, maar wie luistert er? Blijhof viert derde lustrum meteen „speel markt" pringlevende „Vrije Kwasten" xposeerden in Johanneshoeve eel belangstelling voor uim gevarieerde „zondags"- unst-collectie Ingezonden: Knalgroen bestrijdt inwoner-prognose van 28.500 in 1985 SNELHEIDS CONTROLE: 11 BEKEURINGEN MIJN GEVONDEN GECOMPLICEERDE BOTSING I Bulkboeken 1.50 en 1.75 2.25 Losse verkoop Leusder Krant A ENDA EMEENTE LEUSDEN NSDAG 7 MEI 1975 LEUSDER KRANT KUNST KIJKEN de diskussie in de werkgroep itemmingsplannen in de laatste üoden heeft gevolgd weet, dat er fr de belangrijkste aspekten van de fdere uitbreiding van Leusden-Cen- ïq zeer uitvoerig en diepgaand is faadslaagd. Des te teleurstellender bet voor diegenen en zeker voor leden van de werkgroep zelf zijn ervaren, dat het gemeentebestuur wen op detailpunten volledig akkoord met voorgestelde wijzigingen, «iswaar gaan B. en W. oook op Me punten van meer importantie frote lijnen met de suggesties van werkgroep mee, maar ten aanzien a de meest wezenlijke punten worden Mits zonder motivering de oude ^Punten herhaald. Dat vinden wij I5' zo teleurstellend: men gaat de wssie uit de weg, terwijl er door "erkgroep toch belangrijke en re late gegevens naar voren zijn ge- «cht. 9 en 12 mei kunt u op het ge- ^ntelijk informatiecentrum gaanbe- hoe B. en W. zich de uitbreiding beusden in de tweede fase ver- voorstellen, U kunt daar ook een Plakbrief invullen. Als u zich bij oordeel beperkt tot het aanwezige irtenmateriaal zult u zich wellicht (buiten de verantwoordelijkheid van de redaktie) niet voldoende realiseren hoe dit tot stand is gekomen. Wij willen daarom nog eens enkele zaken op een rijtje zetten. 1) De gemeente gaat er vanuit, dat Leusden is aangewezen als groeikern, d.w.z. een gemeente die veel sterker groeit dan met de woningbehoefte van zijn eigen inwoners overeenkomt. 2) De omvang van deze groei wordt aangegeven door cijfers uit het streek plan Vallei en Eemland" (vastgesteld in februari 1970). Wat is nu de waarde van deze argumenten? Ad 1) De aanwijzing van gemeenten tot groeikern is een zaak van de rijks overheid. Tot dusver is het niet verder gekomen dan een nota „Volkshuisves ting" (april 1972), waarin een aantal groeikernen genoemd wordt, waaronder Leusden. Deze nota is echter nog nooit in de Tweede Kamer besproken. Groei kernen zullen worden aangewezen op grond van een „basis-accoord" tussen wijk, provincie en gemeenten. Er be staat op dit ogenblik nog geen enkel accoord. Leusden heeft dus ongetwijfeld nooit een opdracht van de rijksover heid gekregen om sterk uit te groeien. Nog enkele opmerkingen hierover uit de memorie van toelichting bij de rijks begroting 1975 (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening): - „Het is niet uitgesloten, dat uit af te sluiten basisaccoorden blijkt, dat niet alle in de nota „Volkshuisvesting" ge noemde groeikernen als zodanig moe ten worden gehandhaafd". - „In de provincie Utrecht bestaan plannen voor de voorbereiding van ba sisaccoorden voor Midden- en Zuidoost- Utrecht en voor Eemland In het laatste geval zal moeten worden bezien, of kan worden ingestemd met de verlaging van de taakstelling, waartoe de gemeente raad van Leusden besloot. Is dit het ge val, dan bestaan er geen termen meer om Leusden als groeikern te hand haven". Tot zover de memorie van toelichting. Het is dus niet erg aan nemelijk, dat Leusden sterk groeit, omdat dit van hogerhand zou zijn opge dragen. Let u ook eens op deze volgorde: 1969, Structuurplan Leusden (gemeentelijk plan), 1970, Streekplan Vallei en Eemland (provinciaal plan) 1972, Nota Volkshuisvesting (rege ringsnota). En op de naamsverande ring Hamersveld Leusden-Centrum. B. en W hebben in het overleg met de provincie over het nieuwe streekplan Utrecht-Oost bij herhaling naar voren gebracht dat tot hun spijt Leusden inde provinciale stukken niet met name als groeikern is genoemd Ad '2) Het streekplan Vallei en Een- land wordt herzien en met dat van de Heuvelrug samengevoegd tot een nieuw streekplan: Utrecht-Oost. Zo'n her ziening gebeurt natuurlijk niet zonder reden. De bevolkingsaantallen blijven achter bij de prognosecijfers. Dat komt volgens de provincie vooral door de afneming van de bevolkingsgroei. Het streekplan Vallei en Eemland geeft voor Leusden 28.500 inwoners en 8050 LEUSDEN/CENTRUM - Zaterdag 24 mei viert de speel- en rekreatiever- eniging Blijhof haar 15-jarig bestaan en ze hoopt dat met haar heel Leus den feest viert. Voor diegenen die Blijhof niet zo goed kennen, bet clubgebouw en de tuin liggen aan de Ansfriduslaan. Spelen uw kinderen er wel eens? Overigens organiseert Blijhof talrijke aktiviteiten voor uw kinderen zoals de winterclubs, fietsweekenden, toneel, films, volksdansen, speldagen enz. Zaterdag 24 mei is er dus feest in de tuin voor jong en oud. Om 10.00 uur beginnen de feestelijkheden met een ballonnenwedstrijd. Het is de bedoeling dat er 1000 ballonnen de lucht in gaan en 1000 kinderen kunnen dus meedingen naar een prijs. Om 11.00 uur wordt de „speelmarkt" geopend. Wat verstaat men onder een speelmarkt. Wel, het woord zegt het eigenlijk al. Op een gewone markt kun je alleen dingen kopen, maar op een speelmarkt kun je ook spelen. En dat in de ruimste zin van het woord, want onder spelen verstaat men: schieten, grabbelen, gooien, hengelen, rad van avontuur, experimenteren met verf, tim meren en nog veel meer. Kopen kunt u er ook en daar zorgen de Spar en Cees van Harten voor. Ook Van Manen is present met patat en ijs. Vele andere winkeliers zorgen voor fijne prijzen bij het rad van avontuur. Om 14.00 uur worden 2000 posters uitgedeeld. Om 15.00 uur kunnen de kinderen po nyrijden, Maar er staat nog veel meer op het programma, wat tot 22.00 uur doorloopt. Van de opbrengst kan Blijhof met uw hulp wellicht een grote wens in ver vulling laten gaan n.l. het aanschaffen van een grote glijbaan. Een eigen film- projector is een van de andere wensen op het lijstje. U bent welkom op deze dag en alle vrienden en kennissen ook. 15 mei zal er een avond in het club gebouw gehouden worden waar u kunt helpen dingen voor het feest te ma ken of in te pakken. Natuurlijk wordt iedere hulp hier met open armen ont vangen. De avond begint om 20.00 uur. LEUSDEN/CENTRUM - Bij een snel heidscontrole op de Burgemeester de Beaufortweg te Leusden-centrum, moesten 11 bestuurders van auto's en bromfietsen worden bekeurd wegens het overschrijden van de maximum snelheid. Het betrof hier 9 bestuurders van personen auto's die met snelheden van 65 tot 71 kilometer reden. En 3 bromfietsen, die zich voortbewogen met snelheden van 45 tot 49 kilo meter. LEUSDEN/CENTRUM - Maandag 28 april werd vermoedelijk een mijn aan getroffen in het perceel Goudplevier nr. 31 te Leusden-centrum. De Mijn- opruimingsdienst is gev/aarschuwd, zal de mijn verwijderen. LEUSDEN/ZUID - Vrijdag 2 mei ontstond een botsing tussen drie auto's op de kruising van dé Maanweg met de Arnhemseweg te Leusden-zuid. Mevrouw M. uit Leusden reed vanaf de Arnhemseweg de Maanweg op. Zij deed dit kort voor de nadering van de auto, komende uit de richting Wou denberg en bestuurd door de heer S. uit Amersfoort. Mevrouw M. moest hierdoor hard afremmen, en raakte in een slip. £ij botste hierdoor op de auto van de heer M. uit Beneden-Leeuwe, die ook stond voorgesorteerd om de Maanweg op te gaan. Er omstond een botsing, waarbij de auto van de heer S. uit Amersfoort en de auto van de heer M uit Beneden-Leeuwe zwaar werden beschadigd Mevrouw M. kwam met de schrik vrij. Haar auto liep geen schade op Parkeermoeilijkheden LEUSDEN/CENTRUM - Zondag 4 mei ontstonden er parkeermoeilijk heden op Boekweitland. De zaak zal worden onderzocht kompleet boek in krantenvorm van bekende Nederlandse auteurs per stuk. Nu ook in het Engels, Duits en Frans per stuk, t.w.: Engelse reeks: 1. F. Scott Fitzgerald: „The Rich Boy" (verhalen) 2. Evelyn Waugh: „The Loved One" Duitse reeks: 1. Peter Handke: „Die Angst des Tormans beim Elfmeter" 2. Bertolt Brecht: „Der Kaukasische Kreide Kreis" Franse reeks: 1. Albert Camus: „Noces/L'été" 2 Rabelais: „Gargantua et Pantagruel" (selectie) Verkrijgbaar bij: LEUSDER KRANT Finnmark 3 - Leusden-Centrum. woningen in 1985. De nieuwe inwoners zouden vooral van de Heuvelrug afkom stig moeten zijn, waar te sterke ste delijke uitbreidingen ongewenst zijn. B. en W. willen na de afronding van de tweede fase ook 28.500 inwoners heb ben, maar 8736 woningen Waar komt dat verschil in aantal woningen nu van daan? Alleen uit een verschil in de gebruikte woningbezettingcijfers. Vol gens B. en W. is de woningbezetting waarmee in het streekplan wordt ge rekend inmiddels verouderd. In 1970 rekende men met 3,54 bewoners per woning in 1985, nu zou dat 3,20 moeten zijn. Als er echter per huis met minder bewoners moet worden gerekend, door dat de gezinnen kleiner worden, dan moeten ook de bevolkingsprognoses verouderd zijn. Dat dit geldt voor Nederland als geheel weet iedereen. In 1970 rekende men met 21 miljoen inwoners in 2000, nu met amper 15 miljoen. Het geldt ook voor hetstreek- plangebied. Waarom dan niet voor Leusden? B. en W zeggen dat de grootte van de tweede fase zal worden aangepast, als in de komende jaren blijkt, dat het aangenomen inwonertal van 28.500 niet meer juist is. Er wordt niet bij gezegd op welke wijze dit zou moeten wor den vastgesteld. Er bestaan nl alleen landelijke bevolkingsprognoses. Hoede bevolking over de verschillende ge meenten verdeeld is, hangt in belang rijke mate af van het woningaanbod, dus van de „groei-lust" van die ge meenten Wat betekenen nu die 700 wo ningen, waarvan de noodzaak twijfel achtig is, in de praktijk? Ze nemen 25 a 30 ha. ruimte in beslag. Dat is een Onze krant is op onderstaande adressen los verkrijgbaar. Leusden-C. Leusder Krant, Finnmark 3. SV. Bookstores. Torenakkerweg 16. De heer W J. Schut, Hamersveldseweg 26. Zwembad Leusden, Burg. Buiningpark. Manegé en Taveerne „De Klaveet", Postweg 1. Achterveld: Boekhandel Vos, Hessenweg 323. Leusden-Zj Luitjens Supermarkt, Pr. Irenelaan 9. LEUSDEN-ZUID Iedere maandagmiddag: van 14 00- 15.00 uur spreekuur voor de ge zinsverzorging en bejaardenhulp van het Groene Kruis in het Groe ne Kruisgebouw, de Roo van Al- derwereltlaan Woensdag 7 mei: 19.00 tot 21.00 uur: Laatste openingstijden van de ten toonstelling van „De Vrije „Kwasten" inde „Johanneshoeve" tegenover de R.K kerk in Leusden- centrum Donderdag 8 mei: Hemelvaartsdag. Bibliotheek „De Boekenmolen" gesloten Vrijdag 9 mei: Bibliotheek „De Boe kenmolen". Extra uitlening voor volwassenen en kinderen: 13.30 uur tot 16.00 uur. Arnhemseweg 83. Vrijdag 9 mei: Bibliotheek „De Boe kenmolen". Uitlening uitsluitend voor volwassenen van 19.00 tot 20 00 uur. Arnhemseweg 83. Maandag 12 mei: 14.00 tot 15.00uur. Gezinsverzorging en bejaarden hulp van het Groene Kruis, de Roo van Alderwereltlaan 13. Dinsdag 13 mei: U.V.V. Senioren So ciëteit. Gezellige middag voor de oudere inwoners van Leusden- zuid in het clubgebouw van „Roda", Bavoortseweg, 14.00 tot 16.30uur Zaterdag 17 mei: P. J. G. U. dans avond in „De Mof". Aanvang 20.00 uur Medewerking van „Les Don jons". plan van de grootte van Claverenblad. Of een 200 meter bebouwingsvrije buf ferzone ten noorden van de School steegbosjes. De door velen genoemde zorg voor het ons omringende land schap zou met weglating van die 700 woningen in daden kunnen worden omge zet Samenvattend: - Leusden is geen groeikern en zal het misschien nooit worden. - Er wordt geen rekening gehouden met de sterk gedaalde bevolkingsprognoses van de laatste 5 jaar, maar wel met de afname van de gezinsgrootte. Daar door is de voorgestelde uitbreiding waarschijnlijk te groot van omvang. Een ieder die straks in zijn inspraak- brief slechts ingaat op de details en niet spreekt over de hierboven ge noemde uitgangspunten geeft impliciet zijn instemming met het beleid van het gemeentebestuur. Het is maar wat men onder inspraak verstaat Aktiekomité „KNALgroen" W.A.G. Veen, sekretaris. Calabrië 12. ADVERTEREN KOST GELD, NIET ADVERTEREN KOST MEERVraag onze advertentietarieven. De Leusder Krant bereikt het grootste d^el van inwoners van de gemeente Leusden. ACHTERVELD Woensdag 7 mei: Aanvang 18.45 uur: Nederlaagtoernooi veteranen. Ker- stens Sportpark Donderdag 8 mei: KPJ en Jeugdraad dauwtrappen. Vertrek 4.15 uur van af het Coöperatieplein. Zaterdag 10 mei: Jeugdvoetbaltoernooi, 36 wedstrijden, Sportpark, aanvang 9 00 uur. Vrijdag 9 mei: Bibliotheek 19 00-20.00 uur. Zondag 11 mei: Bibliotheek 10.30-12.00 uur. Dinsdag 13 mei: EHBO-oefening, Pater Stormstraat, 20.00 uur. Woensdag 14 mei: Nederlaagtoernooi veteranen, aanvang 18.45 uur, Ker- stens Sportpark. LEUSDEN/CENTRUM Woensdag 7 mei: Schoolraadvergade ring in de Raadszaal van het ge meentehuis. Aanvang 20.00 uur. Donderdag 8 mei: Dauwtrappen. Start vanuit „de Til" tussen 5 00 en 6.00 uur. Donderdag 8 mei: „De Til" geopend van 10 00 t/m 13 00 uur 19.30 uur: Prijsuitreiking. Zaterdag 10 mei: 12.00 uur officiële opening nieuwe Bondsbureau van de Kon. Ned. Biljartbond. Zaterdag 10 mei: Clubgebouw Blijhof Film voor de jeugd Aanvang 14.00 uur. Woensdag 14 mei: Kerkelijk Cen trum". De bijenteelt als onderdeel van natuurbescherming en milieu beheer. Lezing met dia's door de heer C. Pater uit Bunnik voor de N.B P. Aanvang 20 00 uur. Woensdag 14 mei: 20 00 uur Kerk. Cen trum. Interkerk, vrouwen contact groep, onderwerp' verhouding Jo- dendom- Islam-Christendom. Donderdag 15 mei: 20 30 uur. Oprich tingsvergadering Montessori on derwijs in het gebouw van het Ned. Astma fonds Larixlaan 1 Elke donderdag: U V V.-Senioren- sociètiet in de kantine van de Sporthal in Groenhouten. Voor ou dere inwoners van Leusden/Cen trum Van 14 00 - 16.30 uur. Elke donderdag: Klaverjasclub „Leu- den Troel". Clubavond in Café Restaurant „Nieuw Leusden". Vanaf 20 00 uur. Elke maandag: Herv /Ger. Jeugdclub voor meisjes van 8-12 jaar in het witte gebouwtje achter de Til (Bavoortseweg). Elke vrijdagavond, zaterdagavond en zondagmorgen: Ontmoetingsgelegen heid in de Johanneshoeve, Hamersveldseweg Van 9.00 tot 11 00 uur Elke donderdagmorgen: Van 9.00 tot 10.00 uur: Gezinsverzorging en bejaardenhulp van het Groene Kruis, gebouw Wit-Gele Kruis, Rozengaarde 33 Elke maandagavond: Jeugdclub voor meisjes en jongens van 8 t/m 12 jaar in ,,'t Claeverenblad", Hamersveldseweg 102. Hamersveldseweg 102. Elke donderdagavond: Herv. Ger. jeugdclub voor meisjes en jon gens vanaf 16 jaar in ,,'t Clae verenblad, Hamersveldseweg 102. Elke zaterdagavond: Soosavond in jeugdhonk ,,'t Claeverenblad", Ha mersveldseweg 102 Iedereen is van harte welkom! Elke dinsdag en vrijdagavond: „De Til" Vanaf 19.00 uur geopend. 18.30 uur Hobbyclub. Elke dinsdag: Van 18 45 - 19.45 uur: Jeugdschaken in voormalige Roda- kantine - Burg Buiningpark. 19.45 uur: schaken senioren in dezelfde kantine Hulpdienst de Wetering. Telefoonnum mers 2988, 2950, 3110, 2756 Parochie Bibliotheek. Leusden/Cen trum: Hamersveldseweg 55 ('tRos Beyaart) Uitlening zaterdag van 2-3 uur en zondag van 10-11 uur. OPPASCENTRALE LEUSDEN Voor een oppas bellen naar mevr. C Deenik, Koningin Julianalaan 35, Leusden-zuid, tel. 033-18134. EXPOSITIES VAN LEUSDENAREN Ries Kleijnen, etsen, tot en met 17 mei in „De Ervaring", Kleine Over- straat 85 te Deventer, Mandala-expo sitie. Tot en met 17 mei. 's Woens dags tot en met 's zondags van 13.00 tot 18 00 uur fUSDEN - Een aardige tentoonstel fan de springlevende Leusdense ügsschildersvereniging „De Vrije jten". In de prettige ruimte van :flr Kitselaars „Johanneshoeve". ■ihien niet helemaal ideaal als 5itieruimte („De Vrije Kwasten" misschien zijn eigen expositie- ttn moeten meebrengen), maar een ruimte waar men heel wat jen kwijt kan en die aangenaam {„achtergrond". was een enorme collectie wer- iagezonden en het gaat er naar Uni dat men een volgend maal zal én'gaan selecteren. Als ieder lid of vier werkstukken zou tentoon- a, zou het de overzichtelijkheid aet geheel ten goede komen, geheel een tentoonstelling, die er l zijn. Vele leden toonden een jrkelijke vooruitgang in hun werk. volkomen willekeurige volgorde bier een overzicht van het ge seerde. ij van der Pol ging met schreden al. Zijn techniek en vormgeving so veel, en er was veel goed i van zijn hand. Om enkele spe- ite noemen: de aquarel „Het Zwa- eer", „Autorally in de mist", sterke pastel, en het drieluik i geval Jurriaans", raak gety- i. jvrouw F Siewers toonde aar- seramiek in een eigen stijl. „Ma- ?,ippins" heeft beslist kwaliteiten beeldt het sprookjesachtige van figuren op knappe wijze uit. Ook lisje met poes" is een heel grap- teramiekje. ia mevrouw J. H. Seinstra waren isiele mooie portretten, onder an- Overzichtshoek ,,De Vrije Kwasten", links: „Het geval Jurriaans" (Jos van der Pol); midden: „Mary Poppins" (mevr. F. Siewers); voorgrond: email (G. H. v. d. Coter- lry). „De Vrije Kwasten". In het midden: „Vlam" van de heer Van De heer Van Itallie komt sterk naar voren met zijn beide vormen „Vlam" en „Wanhoop" Deze vrije vormen lij ken hem bijzonder goed te liggen. Het lijnenspel, dat hij aanvankelijk in zijn schilderstukken naar voren bracht, krijgt opeens meer kracht, omdat hij het platte vlak heeft verlaten. Tenslotte, maar zoals ik al zei, de volgorde der kunstenaars is geheel wil lekeurig, het werk van de heer J. de Groot, een schilder werkend in tra ditionele stijl. Fraaie stillevens, en een Lcel karakteristiek zelfportret, daterend uit 1942. Is er ook recent werk van deze schilder? Een tentoonstelling, waarmee de „Vrije Kwasten" eer inlegde. Er was werk van een grote verscheidenheid aanwezig, zowel wat technieken als stij len betreft. De prijzen der werken wa ren over het algemeen niet overdre ven en er werd dan ook wel het een en ander verkocht. Over belangstelling had men geen klagen. Vele Leusde- naren namen de moeite het werk van hun plaatsgenoten te komen bekijken. Anco Mali. „Jongetje", een goed geschil - 3 portret met erg sprekende ogen. H. van de Coterlet was aanwezig t verschillende werken in email, irran ik „Voorkomen" (nr. 6) de Neigen inbreng vind hebben. üTmevrouw N. Cohen, die keramiek was nr 33. „Vogel", opmerke- im weergave. Een fijn stuk kera- i? heren Stam en Schouten vertegen- rdigen in de club de echte zondags- schilders, die in de charmante pri mitieve stijl schilderen. Hun werk is nai'ef, met open oog voor het detail. Hun kleurstelling is primair. Bioloog A Kwinkelenberg heeft zich met hart en ziel in de etsen en hout sneden gestort, en ook hierin toont hij êen meesterhand. In één houtsnede heeft,op, knappe,.wijze, de nerf van één plank" benut. „Boerenzwaluwen", „Dode vogel", „Eenden": rake hout sneden. „Schedelstad" een fraaie ets. Nr 124, de aquarel „Gent Overpoort" is geabstrakteerd tot de stoere olie verf „Inzicht", en het miniatuur schil derijtje „Haven van La Rochelle" is een subliem stukje schilderwerk. T. Hiemstra's meest aantrekkelijke deel van zijn werk wordt gevormd door zijn papiercollage (nr 75), die leuk van kleur is en van figuurstelling, en zijn strip van drie abstracte voorstellingen. Collages ook van mevrouw J P Mul der- met visjes en insektjes, aardige werkjes van klein formaat. Interessante etsen van JaninaHuber, „Aan de Zuidsingel" en „Sint Joris- kerk", en van de heer Jehee een serie boerderijen van klein formaat, een for maat dat ik niet van hem gewend ben. De heer J Kammeijer toont, naast enige portretten een aaridg stilleven, aquarel met inkt, van een olielamp, een gieter en een doos lucifers. Opmerke lijk vind ik zijn „Leven II", nr. 116, een speels zwart-wit van een meisje, zittend tegen een boom. Van de heer J. Visser enkele vlotte schetsen in Siberisch krijt, en van Marion Treep een aantal aquarellen Mevrouw A. Tjemkes is aanwezig met onder andere „De wandelende Jood"

Leusder Krant | 1975 | | pagina 3